Eerste Blad De Wenteltrap. A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LANKHUYZEN Go's BANK overzicht! c. DE KEMP Land van altera Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4625. Vrijdag 30 Juli 1926, Opleiding in de Gemeente - Administratie. Int. Telefoon no. 1». Postrekening no. 61525. ""FKCTtLETÖiil"." DROGISTERIJ telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In den tegenwoordigen tijd is het voor de jongelui in het algemeen buitengewoon moeilijk om een betrekking te krijgen, die in de toekomst een eenigszins behoorlijk bestaan oplevert.. Voor alle betrekkingen is een overvloed van sollicitanten en wan neer het baantjes betreft, waarvoor geen bepaalde opleiding wordt gevorderd is het aantal liefhebbers zóó groot dat men zich van zelf afvraagt: „hoe moeten al die menschen in de toekomst nog aan den kost komen?" En vooral is de liefheb berij groot voor baantjes, waarvoor geen wettelijke eischen van bekwaamheid en ge schiktheid bestaan en die toch als „fat soenlijk" bekend staan. Hierbij denken we dan in de eerste plaats aan de gemeente administratie, waarvoor heden ten dage eene bijzondere liefhebberij aan den dag wordt gelegd. Jongelui wier ouders geen middelen bezitten om voor hen een dure studie te bekos tigen of die tot den gegoeden stand be- hoorende, geen voldoenden verstandelij- fcen aanleg hebben om eene academische studie te voltooien, kiezen niet zelden de secretarie als goed heenkomen. In onze streek komt het £ls volontaïr werken op eene secretarie bijzonder veel vuldig voor en er is bijna geen secretarie of men treft er een of meer volontairs aan. Dit noemen wij een euvel waartegen gestreden dient te worden om de eenvou dige reden dat de kantoorstoel slechts aan weinigen datgene kan verschaffen, wat zij er van verwachten. De beter be zoldigde betrekkingen bij de gemeente administratie worden allereerst bezet door Meesters in de Rechten, die er bij hopen rondloopen. Daarna komen de best-ont wikkelden onder de niet-academisch ge- vormden aan de beurt, zoodat er voor de middelmatigen en minder dan middelma- tigen al zeer weinig kans op_het veroveren van eene eenigszins behoorlijke positie overblijft, Zeker, protectie kan ook voor deze laatste categorieën veel doen, maar waar het aantal aspiranten zoo legio is en de keuze dus overvloedig, daar kan op protectie slechts bij uitzondering worden gerekend. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( In de kranten stond dat de kassier van de Handelsbank ziek lag op zijn kamer van den overleden directeur viel niet lan- wat, alles wel beschouwd, nu niet zoo heel erg te verbazen was. Aan de schuld ger te twijfelen er was over de vermiste effecten geadverteerd en een deel er van was ontdekt. Ze waren overal gebruikt als onderpand voor hooge geldleeningen en men geloofde algemeen dat er niet minder dan anderhalf millioen dollars mee opgenomen waren. Iedereen, die iets met de bank te maken had, was gearresteerd en tegen een hooge borgstielling vrijgelaten. Was hij de eenige schuldige of was de kassier zijn medeplichtige? Waar was het geld? De nalatenschap van den overle dene was betrekkelijk klein een flink huis in de stad. Zonnehoek, nog een groote bezitting waar veel hypotheek opj stond, een levensverzekering van vijftig' duizend dollar, en enkele persoonlijke ei gendommen, dat was alles. De rest had hij waarschijnlijk door speculaties verlo ren, beweerden de kranten. Er was één ding dat er voor Jack Bailey leelijk uit zag; Paul Armstrong en hij hadden samen een spoorwegmaatschappij in Nieuw-Mexi- co gefinanciëerd en er werd beweerd dat ze er allebei veel geld bij hadden inge schoten. Het feit, dat de beide mannen De toevloed wordt ongetwijfeld eeniger- mate geremd door het examen, dat jaar lijks vanwege de Nederlandsche Vereeni- ging van Gemeentebelangen wordt afge nomen. Aan dit examen, waarmede be oogd wordt meer bekwame gemeente-amb tenaren te krijgen, namen dit jaar liefst 500 candidaten deel, van wie plm. 130 het diploma van voldoend afgelegd exa men verwierven. Dit zeer ongunstig per centage van geslaagden heeft d i t voor dat tal van jongelui, die anders stellig bij de gemeente-administratie zouden gaan, van hun aanvankelijk voornemen afzien en zeer verstandig een anderen werkkring die meer vooruitzichten biedt, gaan zoe ken. Ook al heeft men genoemd examen met goed gevolg afgelegd, dan nog is men lang niet zeker verder te zullen komen. Immers is het aantal gediplomeerden, dat eene betrekking zoekt, nog zeer groot en het aantal beschikbare plaatsen is lang niet evenredig aan het aantal gediplomeerden, dat nog zoekende is naar eene betrekking. Niet alleen schrikt het klein percentage geslaagden velen van de secretarie af, ook de wijze waarop het examen wordt afgenomen draagt er weinig toe bij om het de algemeene sympathie te doen verwer ven. O.i. kleven er 3 hoofdfouten aan en wel deze: te. de examinatoren staan voor een deel bekend als niet berekend voor hun taak, wat voor een deel te wijten is aan invloeden, die tot hun keuze medewerken; 2e. de examen-opgaven zijn meermalen niet voldoende duidelijk en bevatten niet zelden te veel puzzle's; 3e. de beoordeeling van het werk ge schiedt niet op de juiste wijze. Ad. I. Zij, die wat nader met het exa men bekend zijn, weten dat vriendschaps banden en nepotisme niet steeds vreemd zijn geweest aan de keuze van examina toren, zoodat het meermalen is voorgeko men dat een examinendus blijk gaf heel wat meer te weten dan zijn examinator. Het is ook bekend dat hoogst bekwame examinatoren het veld moesten ruimen voor HEUSDEN Wittebroodstraat W 52 Citroenzuur Zwavelstokjes Perkamentpapier. Gelatineblaadjes (rood en wit). samen zaken gedaan hadden, versterkte het vermoeden, dat Bailey van den diefstal af moest weten. Zijn onverklaarbaar weg blijven van de Bank op dien Maandag maakte het nog ongunstiger voor hem. Maar het eenige vreemde was het feit, dat hij zich zelf bij de politie had aan gemeld. Ik voor mij beschouwde dat als een handigheidje van een slimmen schurk. Ik was niet bepaald bevooroordeeld tegen Gertrude's aanbidder, maar op de een of andere manier wilde ik overtuigd worden. Ik vertrouwde niemand, zoo maar. Dien nacht begon het op Zonnehoek weer te spoken. Liddy had in Louise's kleedkamer geslapen op een rustbank en toen het donker werd, begon ze de heele serie kamers te barricadeeren. Daar de kamers bovenaan de wenteltrap lagen, was ze alleen in groote opwinding in staat om er in donker nog langs te gaan. Ik moet zelf ook toegeven dat het er in dien hoek onheilspellend uitzag, maar we staken daar alle lampen op en totdat te middernacht het licht uitging zag het er werkelijk vroolijk uit, als je er verder niets van af wist. Dien Vrijdagavond dan was ik naar bed gegaan, vastbesloten om dadelijk te gaan slapen. Onaangename gedachten, die telkens bij mij opkwamen, probeerde ik te negeeren en systematisch ontspande ik al mijn spieren. Ik viel spoedig in slaap en droomde dat dokter Walker zijn nieuwe huis vlak voor mijn ramen bouwde: ik hoorde het geluid van het timmeren en toen werd ik opeens wakker doordat er 'iemand op mijn deur bonkte. Ik stond dadelijk op en toen mijn voet stappen hoorbaar werden op den vloer hield het kloppen op en volgde er een zacht gefluister door "het sleutelgat. Juffrouw Rachel. Juffrouw Rachel, zei tweede of derde rangskrachten, blijkbaar alleen omdat deze meer tot de vriendjes van het Bestuur behoorden; Ad. II. Dat de examen-opgaven meer malen onduidelijk waren gesteld ja zelfs dat er fouten in zaten - en dat ze soms meer hadden van raadseltjes dan van degelijke vragen, meet ieder, die met kennis van zaken de opgaven geregeld heeft nagegaan; Ad. III. Het is de gewoonte dat het schriftelijk werk van alle candidaten, on geacht hun aantal, in 51/2 dag moet zijn gecorrigeerd. Natuurlijkerwijs zijn daar voor bijv. bij een getal van 500, heel wat commissie's noodig om dat klaar te spe len. Dit jaar b.v. waren er 12—15. Nu be grijpt ieder wel dat iedere commissie niet denzelfden maatstaf van beoordeeling aan legt, zoodat men commissie's heeft, die het werk van zekeren examinendus als vol doende beoordeelen, terwijl andere com missie's datzelfde werk voor absoluut on voldoende houden. Het succes van een examinandus hangt dus voor een gedeelte om niet te zeggen goed gedeelte af van de commissie, die hij treft om zijn werk te beoordeelen. Dat zulks funest is, behoeft geen nader betoog. Waarom het werk niet ter beoordeeling ge geven aan 1 of 2 commissie's elk van drie leden, die thuis gedurende eenige weken gelegenheid hebben, om het door alle candidaten geleverde werk op hun gemak na te gaan? Dan pas kan men krijgen de bij de beoordeeling zoo hoog noodige uniformiteit. Zooals het nu is, is het eenigermate eene loterij, die voor vele candidaten de ellendigste gevolgen kan hebben. Ook zie men niet over het hoofd dat de tijdsduur van 51/2 dag kan medebrengen dat 'de beoordeeling van het werk op den laatsten dag te vluchtig geschiedt, indien alsdan nog veel werk beoordeeld moet worden. Waar, zooals we reeds zeiden de lief hebberij voor de gemeente-secretarie in onze omgeving zeer groot is, meenen wij er voor te moeten waarschuwen zich op de gemeente-administratie te gaan toeleg gen. Toekomst zit er absoluut niet in van wege het zeer gering aantal plaatsen tegen over het reuzengetal sollicitanten. Zij, die in den tegenwoordigen tijd jonge menschen aanraden naar de secretarie te gaan doen daarmede glad verkeerd, want als jonge mannen na vele jaren op eene secretarie te hebben gewerkt nog geen eenigszins behoorlijk gesalarieerde betrekking hebben, zullen zij de gemeente-administratie gaan er iemand, telkens weer. Ben jij daar, Liddy? vroeg ik, met mijn hand aan de deurknop. Laat mij in vredesnaam binnen, zei ze zachtjes. Ze stond tegen de deur geleund, want toen ik open deed, viel ze naar binnen. Ze zag groen-bleek en had een zwart met rood gestreepten flanellen onderrok over haar schouders. Luister eens, zei ze, terwijl ze midden in de kamer bleef staan en zich aam mij vastklemde. O, juffrouw Rachel, het is de geest van dien dooden man, die klopt om binnen gelaten te worden. En werkelijk hoorde ik een dof „klop klop klop dicht bij. Het wajsl een gedempt geluid; je voelde het meer dan dat je het hoorde en het was onmo gelijk uit te maken waar het precies was. Het eene oogenblik scheen het tegen den vloer onder ons te zijn, en dan was het even stil en begon 'het klop- klop klop schijnbaar tegen den muur. Een spook is het niet, zei ik vol over tuiging. Als het een spook was zou het niet kloppen, maar door het sleutelgat komen. Liddy keek door het sleutelgat. Maar het lijkt er meer op of er iemand probeert hier in huis in te breken. Liddy rilde hevig. Ik zei dat ze mij mijn pantoffels moest aangeven, en toen bracht ze mij een paar handschoenen. Ten slotte zocht ik de boel zelf maar op, en maakte mij klaar om Halsey te gaan roepen. Het electrische licht was overal uit; in de hal brandde alleen een nachtlampje, toen ik naar Halsey's kamer liep. Waarvoor ik eigenlijk bang was, weet ik niet, maar het was een opluchting voor me toen ik hem daar vast in slaap vond, en zijn kamerdeur niet op slot bleek te zijn. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, fl®" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. 's Zaterdags in Juni, Jali en Angastas wegens benrsvacantie gesloten. verlaten om een andere betrekking te zoe ken. iMaar voor welke andere betrekking zijn zij dan bruikbaar? Neen, jonge menschen, niet bij de ge meente-administratie om half „Mijnheer" te worden voor misschien na jaren een hon- gerloontje; dan liever grondig een ambacht geleerd, waarmede ge ten volle uw kost kunt verdienen. De Fransche Kamer heeft Poincaré's kabinet van nationale eenheid een goede ontvangst bereid, hetgeen moge blyken uit het feit, dat zjj een motie van vertrouwen in de regeering met een zeer groote meer derheid (358 tegen 131 stemmen) heeft aanvaard. Dit is het resultaat eener ver zoening, voortgekomen uit de noodzaak om voorloopig partjj-overwegingen zoo weinig mogelijk te laten gelden, nu het er op aankomt door een gezamenlijke krachts inspanning de gevaren te bezweren, die de gezondmaking der financiën, de stabilisatie en de waarde van het ruilmiddel bedreigen. Niet dat de ministers, die thans het kabinet-Poincaré vormen de premier gaf het zelf volmondig toe het op elk ge bied der politiek eens zijn. Verre van dat maar zij zien in, dat het vraagstuk de gezondmaking der financiën thans het meest urgente is en de noodzaak meebrengt eens gezind te zijn, omdat zonder overeenstem- Wordt wakker, Halsey zei ik, en schud de hem heen en weer. Hij bewoog zich even. Liddy stond half binnen en half buiten de kamer; zooals gewoonlijk was ze bang om alleen te blijven en binnenkomen durfde ze toch niet erg goed. Maar plotseling scheen ze zichf over al die bezwaren heen te zetten. Ze gaf een onderdrukten gil, rende de kamer in en greep het voeteneind van het bed vast. Halsey begon wakker te worden. Ik heb het gezien, jammerde Liddy een vrouw in het wit beneden in de hal. Ik nam er geen notitie van. Halsey, drong ik aan er is iemand bezig in te breken. Wil je asjeblieft op staan Het is ons huis niet, zei hij slaperig. En toen drong de toestand opeens tot mij door. Goed, tante Ray, zei hij, nog steeds! geeuwend. Als u mij even tijd gunt om wat kleeren aan te trekken... Het kostte mij de grootste moeite om Liddy de kamer uit te krijgen. £e was! niet voor redeneering vatbaar; ze bjeweerde dat ze het spook gezien had en niet meer op de gang durfde te komen. Ten slotte kreeg ik haar in mijn kamer, meer dood dan levend, en legde haar op mijn bed neer. Het kloppen, dat een poosje had opge houden, was weer begonnen, maar nu zachter. Halsey kwam na een paar minu ten ook en stond te luisteren of hij ook uit kon maken, waar het geluid vandaan kwam. Geef me mijn revolver, tante Ray, zei hij en ik haalde het ding te voorschijn, dat ik destijds in het tulpenbed gevon den had en gaf het hem. Hij zag" Liddy liggen en bedacht opeens dat Louise nu alleen was. ming te dezer zake Frankrjjk een ramp tegemoet gaat. Overigens komt in de regeringsverkla ring nog al optimisme tot uiting, daar het bij de ministers vaststaat, dat, ofschoon in een paar weken of maanden het geheele complex van economische en financieele vraagstukken natuurlijk niet kan worden opgelost, het niettemin zeer wel mogelijk is een spoedige verbetering in den finan- cieelen toestand te doen intreden, mits Kamer en Senaat vastbesloten zijn met de regeeriDg samen te werken. Ook wordt in de regeeringsverklaring te verstaan ge- geren, dat in het parlement niet te veel gepraat mag worden en dat de debatten tot het uiterste dienen te worden beperkt het is thans de tijd om te handelen. Ver loren tijd beteekent bestendiging en ver ergering van den huidigen miserabelen monetairen toestand, aldus wel is-waar niet de tekst, maar toch de strekking eenrr passage uit de regeeringsverklaring, die een voortdurend beroep dost op het politieke GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. Laat dien kerel, wie het ook is', nu maar verder aan mij over, tante Ray, en gaat u naar Louise. Misschien is ze wak ker en maakt ze zich ongerust. Dus in weerwil van haar heftige tegen werpingen liet ik Liddy alleen en ging terug naar den Oostelijken vleugel. Mis schien liep ik .wat evtra hard langs de gapende opening van de wenteltrap; en ik hoorde Halsey heel voorzichtig de hoofdtrap afgaan. Het kloppen was opge houden en de stilte was bijna pijnlijk. En toen klonk er plotseling, schijnbaar vlak onder mij, een gil van een vrouw, een angstkreet, die onmiddellijk weer op hield. Als aan den grond genageld bleef ik staan. In de doodelijke stilte die nu volgde klopte mijn hart of het barsten zou. Meer dood dan levend bereikte ik Louise's slaapkamer. Zij was er niet. - -*■ j i HOOFDSTUK XVI. In den vroegen morgen. Ik staarde, naar het leege bed. De de kens waren terug geslagen en Louise's rose zijden kimono, die altijd over het voe teneind hing, was verdwenen. Het nacht licht brandde zwakjes. Ik nam het op, maar mijn hand trilde zoo dat ik het wel moest neerzetten en op de een of andere manier bereikte ik de deur. - Er klonken stemmen in de gang en Gertrude kwam naar mij toeloopen. Wat is er, riep ze uit. Wat was dat voor een geluid? Waar is Louise? Ze is niet in haar kamer, antwoordde ik onnoozel. Ik ik geloofde dat zij het was die schreeuwde. NIEUWSBLAD oor liet Laid van Hmiei ti AlteiaJeLangstraat ti Is Bommelsmarfl 26) (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1