in den BoeKUde de Binnenland. Schouwvoering. Plaatselijk Nieuws k 5 cent per vel, IN DEN GROND VERBORGEN. De burgemeester van Hoogland (Utr.) deelt mede, dat in die gemeente, bij het uitrooien van een houtwal, in den grond verborgen zijn gevonden eenige stukken tafelzilter, als: 12 messen, 12 vorken, 12 eetlepels, 2 vorken (klein formaat), 1 taartschepje, 1 schepje, (klein formaat) 1 soeplepel, 1 sierkurk. Het taartschepje is voorzien van een roodschijnenden hoorn- steel en de vorken zijn voorzien van drie tanden. Alles is gemerkt V. H. 8, een leeuwtje, een gehelmd hoofd en de schrijf letter m. De voorwerpen waren gewikkeld in een vermoedelijk Duitsch dagblad en, te oordeelen naar den toestand der messen, zijn deze vele jaren geborgen geweest. Gemeld zilver is gedeponeerd ter griffie van de rechtbank te Utrecht, waar men zich tot het bekomen van nadere gegevens kan vervoegen. ALS VOOR°"DE FILM. Een auto draaide te Huizen bij den tol Naarderweg vóór de afsluiting doch bij het bord. De zoon van den tolgaarder M. sprong op de treeplank om tot betaling te dwingen en trok een mes en zoo stond men dreigend tegenover elkaar. M. zelf kwam nu ook op het geval af, de zoon verdween, doch M. trachtte het stuurrad vast te houden. Dit verdroot den automo bilist; M. kreeg een opstopper, maar bleef nog op de treeplank; meteen werd vol gas gegeven, de auto schoot in razende vaart vooruit met M. op de treeplank en zoo bereikten de strijdenden het Huizer- politiebureau* waar bestuurder en tolgaar der beiden een klacht indienden. ZIGEUNERS. In de nabijheid van Venlo overschreed Vrijdagmorgen een troep zigeuners met verscheidene beren de Nederlandsche grens. Zij werden door de militaire politie terug gezonden. o De Koningin en de prinses hebben Maandagmiddag de uitvoering van het Landspel te Baarn, niet bijgewoond. De Koningin heeft n.l. nog veth last van hoest buien. Voorts verneemt men, dat Prinses Juliana die kinkhoest heeft, haar kamer moet houden. -o MOTORONGEVAL. Zondagnacht reed een motorrijder op den rijksstraatweg tusschen Naarden en Bussum met zulk een vaart tegen twee voor hem rijdende fietsers dat alle drie op den grond vielen. De motorrijder, de heer Schouten, werd ernstig verwond naar de Majellastichting vervoerd. O—— OVERREDEN. De bloemenventer K. Pol uit Ede, die Vrijdag door een auto is aangereden, is in het ziekenhuis te Arnhem aan de ge volgen overleden. De veehouder A. de L. te Kockengen (Utr.) werd door een boerenwagen over reden. Hij kreeg twee wielen over het hoofd en overleed weldra. O GESTIKT. Nabij Tjamsweer (Gron.) is Vrijdag namiddag de 14-jarige dochter van den arbeider H. N. te Oosterwijtwerd met de jfiets in een sloot geraakt en gestikt. o— HET VLIEGONGELUK BIJ KATWI/K. Naar het U. D. verneemt, is Zaterdag morgen bij Petten het lijk aangespoeld, blijkbaar van een der twee vliegers uit Soesterberg, die op 19 Januari jl. met hun toestel boven de Noordzee spoorloos zijn verdwenen. Het lijk was bijna onher kenbaar, het hoofd ontbrak. Aan de klee ding (lederen pantalon) meende men even wel te zien dat het aangespoelde lijk van een der verloren vliegers was. Op het lichaam zijn een portemonnaie en een bos sleutels gevonden. Eenige officieren heb ben zich naar Petten begeven teneinde de.indentiteit vast te stellen. o— VERLAGING DER POSTTARIEVEN IN GAANDE 1 OCTOBER a. s. Het Comité tot verlaging der Postta- rieven zond dd. 9 Juli jl. opnieuw een adres aan den Directeur-Generaal der Pos- sterijen en Telegrafie te 's Gravenhage om aan te dringen om verlaging van porti. Naar aanleiding van dit adres had dezer dagen een onderhoud met den Directeur- Generaal plaats, waarbij deze mededeelde, dat het in het voornemen der Posterijen ligt een voornemen, waaromtrent Over eenstemming met de betrokken Departe menten is verkregen om omstreeks 1 October a. s. de portikosten der binnen- landsche briefkaarten te verlagen. Verder werd aan het Comité in uitzicht gesteld, dat tegelijkertijd de kosten voor expresse bestellingen zouden worden verminderd en ook die voor bestelling op Zondag zouden worden beperkt tot vergoeding der kosten, welke de Posterijen hiervoor hebben te maken. Omtrent verdere verlaging der porti in het bijzonder ook voor brieven, werd me-i degedeeld, dat dit voornemen bleef be staan, doch nog geen datum kon hierom trent worden vastgesteld. Het Comité besprak ook met nadruk de moeilijkheden welke telkens ontstaan omtrent de beschouwing van wat tijd schrift en drukwerk is. Het gaf in overwe ging hieromtrent een commissie uit handel en industrie van advies te laten dienen. De Directeur-Generaal zeide overweging van dit denkbeeld toe. o HET WEER IN AUGUSTUS. Het is voor velen wel belangrijk te we ten, welk weer in de vacantiemaand Au gustus te wachten staat. De Laensberg almanak geeft de volgende weer aankondi gingen: Op 1, 2, 3 en 4 Aug. mooi weer, 5 en 6 Aug. houdt dit weer nog eenigs- zins aan; 7 Aug. bewolkt; 8 Aug. wanneer het nieuwe maan is, veel regen, zoodat de regenjassen goed dienst zullen doen; dit regenachtige weer houdt aan op 9 en 10; op den 11 en en 12en is het betrokken; 13, 14 en 15 is het mooi weer; op den 16en der maand (eerste kwartier) is het weer veranderlijk; van den 17en tot den 22en is het zeer warm en mooi, maar zullen he vige slagregens vallen, zoodat het uitste kend weer is voor de geraniums, gabardi nes en paraplues; op den 23en Aug. bij volle maan regen. Dan neemt de warmte snel af, op 24 en 25 is het weer storm achtig met regenval terwijl het eind van de maand (laatste kwartier) het weer opklaren zal. ROEKELOOS RIJDEN. Bij Naarden raakten drie auto's in bot sing, doordat de een den ander in 60 K.M. vaart wilde voorbijrijden, terwijl juist een andere auto uit de tegenovergestelde rich ting kwam. Deze wagen, eigenaar de heer v. Hasselt uit Amsterdam, raakte gedeel telijk te water, maar bleef met de achter wielen in een zandhoop steken. De drie wagens werden ernstig beschadigd, doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. De andere auto's behoorden aan de heeren v. d. Mey en v. Veen uit Amster dam. Tegen laatsgenoemde werd proces verbaal opgemaakt. o— VERDRONKEON. Het zesjarig zoontje van J. Klerk te Oosthuizen is in de schutsluis geraakt en verdronken. I Het tweejarig kind van den heer B. op Tessel viel in een sloot, waaruit! het leven loos werd opgehaald. Het eenige kind van den arbeider S. Mulder te Gerkesklooster, stond met zijn moeder bij een groentenkar, toen het kind, plotseling langs den wal in de gracht om het kerkhof viel en verdronk. —o ONTROUW POSTBEAMBTE. Door de politie is aangehouden een kan toorbediende der Posterijen te Vlaardingen, die zich had schuldig gemaakt aan valsch- heid in geschrifte, het valschelijk opmaken van Rijkspostspaarbankbescheiden. OPLICHTERIJ. De 49-jarige koopman E. W. S., zonder vaste woonplaats, is door de politie aan gehouden, verdacht den koopman J. S., van den Nieuwe Binnenweg te Rotterdam, te hebben opgelicht voor f 4500. Vergadering van den raad der gemeente ZALTBOMMEL. Eenige ingekomen stukken worden be handeld, waaronder kennisgeving door Ged. Staten, dat de gemeenterekening 1924 is goedgekeurd. De subsidie-aanvragen van Harmonie Gen. K. v. d. Heijden, vereen, voor school reizen school I, Elisabeths vereen., Oud heidkamer en Oranjevereen. worden ver daagd tot bij de behandeling der begroo ting. Komt aan de orde: Financieele besluiten van het groote Bommelsche gasthuis tot af- en overschrij ving op de begrooting 1925 van een be drag van f 3455.48 en uit onvoorzien te voldoen een bedrag van f 6.90 reiskosten voor dienstreizen. Goedgekeurd. Voorstel tot goedkeuring van de reke ning der Gezondheidscommissie dienst'25 in ontvangst bedragende f 1702305, in uit gaaf f 1396.175, batig slot f 306,13, even wel onder opmerking, dat in vervolg geen vaste som voor reis- en verblijfkosten der leden in rekening mag worden gebracht, aangezien niet-goedkeuring der rekening daarvan 't gevolg zou kunnen zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen, terwijl de bijdrage dezer ge meente ad f 125.88 op de begrooting voor 1927 zal worden gebracht. B. en W. overwegende, dat 't stellig algemeene instemming zal vinden, wanneer ter gedachtenis aan onzen gemeente-archi tect, den heer A. C. Kaasjager, een ge denksteentje wordt geplaatst in den gevel van 't laatste door hem ontworpen bouw werk, den gevel van 't voormalige stads- koffiehuis, thans Oudheidkamer, stellen den Raad voor hiervoor machtiging en crediet te verleenen. De heer Mooring brengt hulde endank aan het Dag. Best. voor dit initiatief, waardoor de gedachtenis aan onzen be kwamen architect geëerd zal worden en meent, dat hiermede tevens gehandeld wordt in den geest van de ingezetenen de zer gemeente. Voorstel goedgekeurd. Wijziging gemeentebegrooting 1926. Gezien een nota van aanmerkingen van Ged. Staten, stellen B. en W. den Raad voor, de begrooting in verband met de aanmerkingen gewijzigd vast te stellen. Gewone dientst in ontvangst en uitgaaf op f 231.229.815. Kapitaaldienst in ont vangst en uitgaaf op f 8350. Conform besloten. Een nieuwe instructie wordt vastgesteld voor de gemeente-architect. Ter visie heeft gelegen de tariefswijzi ging electrisch bedrijf. Wordt voorgesteld deze goed te keuren. De heer De Koff meent dat deze wij ziging geen voordeel brengt aan klein verbruikers. De Voorzitter meent dat de heer De Koff zich vergist. Destijds is gezegd dat er klachten waren, doch deze zijn nooit ingekomen. Ook is de meterhuurkwestie niet aan de orde. Deze heeft met het voorstel niets te maken. Heeft spr. des tijds de Geld. Centrale begrepen dan is 't haar doel een uniforme regeling te tref fen voor de geheele provincie. Onze me- terhuur was daarbij te laag, vandaar ver hooging. De heer Kaasjager meent, dat de over gave van het gemeentebedrijf aan de pro vinciale beinvloed is door de absolute toe zegging van den heer Lohr, dat daardoor de tarieven zouden verlaagd worden. De groote grief is, dat van de uitvoering dier toezegging tot op heden bitter weinig te bemerken is. Spr. acht het gewenscht in een schrijven te herinneren aan de toezeg ging destijds door den heer Lohr gegeven. Nadat ook de heer Mooring over deze zaak gesproken heeft, geeft de Voorzitter de toezegging dat B. en W. zich zullen wenden tot de Geld. Centrale met een schrijven van opmerkingen, klachten en verzoeken. Na rondvraag sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente WAALWIJK op 30 Juli n.m. 7 uur Met den Voorzitter zijn alle leden aan wezig. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten met verzoek de noodige wijzigingen te willen aanbren gen in de ter goedkeuring aan de Kroon ingezonden verordening op heffing van keurloon voor de keuring van vee en vleeseh, overeenkomstig het daarbij ge voegde advies van den betrokken inspec teur van de volksgezondheid. Besloten wordt de verordening dien overeenkomstig te wijzigen. Schrijven van de Nederl. afdeeling van den Internat. Bond tegen vallende ziekte, met het verzoek als lid tot die afdeeling toe te treden. Door B. en W. is aan die afdeeling gevraagd, hoe groot de verpleegkosten van armlastige patiënten zijn uit gemeen ten die lid der afdeeling zijn. Patiënten uit gemeenten die geen lid der afdeeling zijn zullen f2 en f 2,25 per dag meer moeten betalen, dan patiënten uit gemeenten die wel lid zijn. Daar de hierbedoelde ziekte slechts zeer zelden in deze gemeente voorkomt, wordt besloten niet als lid toe te treden. Besloten de huur der 4 middenstands woningen op den hoek van het St. Anto- niusplein met ingang van 1 Augustus te verlagen van f6.50 op f5,50 per week. Op de voordracht als lid van het col lege van zetters. Aftredend de heeren J. Gragtmans en J. H. Krol, worden geplaatst de heeren J. Gragtmans en J. Kooien. Als tweede candidaten worden aangewezen de heeren J. v. d. Meijs en H. J. v. Huiten. Verzoek van het bestuur der St. Petrus- school om gelden beschikbaar te willen stellen voor het veranderen der bestaande centrale verwarming in school B. De Voorzitter merkt op, dat gezien de te verrichten werkzaamheden het twijfel achtig is, of de gemeente wel verplicht is hiervoor gelden beschikbaar testellen, daar de werkzaamheden ook zijn te rang schikken onder gewoon onderhoud. Teneinde hieromtrent zekerheid te ver krijgen hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de inspectie van het L. O. Waar het schoolbestuur de werkzaam heden graag zou doen uitvoeren tijdens de vacantie, stellen B. en W. voor in be ginsel tot medewerking te besluiten. Inde eerst volgende vergadering zal dan een be sluit genomen kunnen worden, of de ge meente voor de kosten dier werkzaamhe den, welke zijn te stellen op f 130, al of niet gelden behoort beschikbaar te stellen. Voorstel tot verhooging van het max.- crediet tot f 120.000 der rekening-courant overeenkomst, gesloten met de Geldersche IN DIVERSE KLEUREN verkrijgbaar Credietvereeniging. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van f 1000 voor hef herstel der veemarkten. B. en W. wijzen er in hun prae-advies op dat den laatsten tijd door de vereen. Waalwijks Belang in samenwerking met de betrokken landbouworganisaties pogin gen zijn aangewend om de veemarkt in de gemeente weer tot hun ouden bloei terug te brengen. Met het door bovengenoemde vereeni- ging ingezonden schema van de te voeren propaganda, welke in hoofdzaak hierop neerkomt, dat premies worden beschikbaar gesteld voor de grootste aanvoeren van vee door denzelfden eigenaar, kunnen B. en W. zich evenals met de pogingen zelf, geheel vereenigen. De heeren Gragtmans, v. Dirle, Surig en Smolders gevoelen er momenteel weinig voor om hiervoor een crediet beschikbaar te stellen, daar de economische toestanden, vooral die van België en Frankrijk, naar hunne meening thans minder geschikt zijn om de aan te wenden pogingen te doen slagen. De ondervinding, welke andere gemeenten in den omtrek te dezer zake hebben opgedaan stemt hun niet optimis tisch. De heer Gragtmans zou daarom deze aangelegenheid gaarne uitgesteld zien tot het volgende jaar. Op de begrooting voor 1927 zou dan hiervoor een bedrag kunnen worden uitgetrokken, waarover echter eerst is te beschikken na een nog nader te ne men raadsbesluit. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Surig en Smolders, in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot het verleenen van crediet voor het aanschaffen van muziek voor op 31 Augustus a.s. te houden volkszang dag. Na een korte toelichting door den Voorzitter wordt een crediet verleend van f 40, zooals was gevraagd. Tot 'lid in de Commissie van Bijstand voor 'de gemeente Licht- en Waterleiding;- bedrijven (vacature Eibers) wordt gekozen de heer L. Hartog. Aanbieding der gemeenterekening en be- drijfsrekening 1925. De gemeenterekening sluit wat den ge wonen dienst betreft in ontvangst met f 594.432.86 en in uitgaaf met f 581.093.57, alzoo met een batig slot van f 13.339.29. De kapitaaldienst heeft een ontvangst van f 1.932.164.52 en een uitgaaf van f 1.929.206.345, zoodat deze dienst een ba tig saldo oplevert van f 2.958.175. Het Electriciteitsbedrijf heeft een batig saldo van f 10.573.765 en het waterlei dingsbedrijf van f 4.920.83. Het Gasbedrijf leverde een nadeelig sal do op van fll.580.195 en het woning bedrijf een van f 18.039,68. Tot leden der Commissie van onderzoek dezer rekeningen werden benoemd B. J. H. C. Timmermans (bij herstemming), F. C. Smolders en P. W. H. Verwiel (bij her stemming). Van de rondvraag wordt door een paar leden gebruik gemaakt waarna de Voorz. de vergadering sluit. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag, 14 Angastas a.s. des na middags circa 6 nar schouw zal wor den gevoerd over straten en goten is deze gemeente, zullende deze alsdan behoorljjk moeten zijn gereinigd en van gras en on kruid gezuiverd, op straffe by de Algemeene Politieverordening bepaald. HEUSDEN, 2 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder. VAN EVERDINGEN. HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juli 1926. Ingelegd f 11545.47. Terugbe taald f 16675.81. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9886. Donderdag 1.1. maakte de Knapen- vereeniging der Ned. Herv. Gemeente een pleizierreisje naar Nijmegen en Omstreken. Dat zij dien dag volop heeft genoten, laat zich begrijpen. Heden maakt de Jongel. Vereeni- ging »Eben-Haëzer een pleizierreis naar Arnhem. Zondag speelde >Juliana I* een wedstryd tegen de V. V. Haaften welke eindigde met een 4—0 overwinning voor Haaften. Zondagavond had in het »Wapen van Amsterdam de aangekondigde zanguit voering plaats gegeven door het Man nenkoor ïZang en Vriendschap* uit Go- rinchem. De belangstelling was zeer gering, wat hoofdzakelijk te wijten zal zijn aan het slecht gekozen tydstip voor dergelijke uit voeringen. Zondag j.l. nam de fanfare der H. Familie deel aan het festival te Engelen, vanwege den Bond van Muziekvereenigingen »De Langstraat*, uitgeschreven door de Harmonie T.O.G. aldaar. Na de officieele ontvangst op het raadhuis werd de feestmarsch onder leiding van den heer M. J. van Heijst uitgevoerd, waarna de deelnemende vereenigingen^ elk een tweetal keurige muziek- en zang nummers uitvoerden. Om negen uur wer den een viertal geldpryzen verloot, waarvan de fanfare der H. Familie de tweede prys trof zijnde f 25. ALMKERK. Beroepen bij de Geref. Kerk te Bunschoten-Spakenburg Ds. A. P. de Jong, Geref. Predikant alhier. J.l. Zaterdagavond is alhier met aanvankelyk 20 leden, eene varkensverzeke ring opgericht. ANDEL. Naar we vernemen zal de Chr. Zangvereen. vSursum Corda,* onder leiding van den heer A. W. v. d. Nat, deel nemen aan het nationaal concours te Leerdam en wel in de afd. uitmuntendeid. BENEDEN-LANGSTRAAT. De graan oogst is in vollen gang en de rogge is reeds grootendeels gemaaid. De granen worden nog vrij duur verpacht. Op de buitenpolders besteedt men voor de tarwe van f 380 tot f 420 per hectare en voor de haver van f 270 tot f 320 per hectare. Aanvankelijk loopt de oogst onder gunstige omstandigheden en de gwassen staan goed. CAPELLE, De alhier bestaande eier- vereen. mag zich in steeds toenemenden bloei verheugen. Het ledental neemt nog voortdurig toe. De eieraanvoer is den laatsten tijd sterk toegenomen. Een en ander heeft het bestuur aanleiding gegeven om over te gaan tot het aanschaffen van een hokkenspuit »muratori,« waarvan door de leden gratis gebruik kan worden ge maakt. Dit seizoen zullen door tusschen- komst van deze vereeniging ook oude kippen worden verkocht. Zjj kunnen voor dit doel worden geleverd tegen f 0.60 per K.G. De heer Wendte, hoofd der Chr. Schooi a. d. Loonschendjjk, heeft zijne benoeming naar Zaltbommel aangenomen. J "f J.l. Vrijdag hebben de kinderen der O. L. school in de Nieuwstraat alhier onder leiding van het personeel een reisje gemaakt naar Amsterdam en Zand voort. De alhier bestaande Knapenvereeniging zal onder leiding van den heer M. Kommers te dezer plaatse op 9 dezer een reisje maken naar den Haag. J.l. Vrijdag hebben de leerlingen der hoogste klassen van de Chr. School a.d. Loonschendjjk een reis gemaakt naar Arnhem onder leiding van het personeel. Verschillende bezienswaardigheden werden bezichtigd en met den laatsten trein arri veerden de kinderen te Kaatsheuvel-Capelle, die vol lof waren over het genotene dien dag. a. s. Maandag hoopt het echtpaar G. Rozenbrand-Nieuwenhuizen a. d. Loon schendjjk zijn 25-jarige echtvereenigiog te vieren. GIESSEN. De dienstplichtige van de lichting 1927, Jan Willem Lievaart is bjj besluit van Ged. Staten dezer provincie voorloopig vrjjgesteld wegens broederdienst. De landbouwer J. de Lorm alhier kwam Donderdagavond j.l., vermoedelijk door het breken van de ladder, uit een boom te vallen. Toen men hem eenigen later vond, waren de levensgeesten reeds geweken. GENDEREN. Mej. P. G. v. d. Beek E.d. alhier, behaalde op de R. K. Huishoud school te 's Hertogenbosch het diploma van bekwaamheid in het knippen en naaien van costuums en mantels. Ds. de Koek heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. De Ger. Kn. Ver. »Samuel« alhier hoopt Donderdag 5 Augustus a.s. een plei- ziertochtje te maken naar 's-Hage en Omstreken. Voor het voorbereidend examen der Gemeente-Administratie gehouden op 28 Juli j.l. te Utrecht slaagde de heer A. v. d. Heuvel Az. alhier. 's-GRAVEMOER. Door het hulptelegraaf kantoor werden in de vorige maand be handeld 66 telegrammen, waarvan 20 verzonden en 46 ontvangen. Het aantal telefoongesprekken bedroeg 188. Op de Rijkspostspaarbank werden 6 VLIEGERPAPIER P. L. J.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2