PROVINCIALE STATEN. Heeren Architecten en Aannemers. Binnenland Verslag der Zomerzitting 1926. Op Donderdag 29 Juli j.l. kwamen de Staten der Provincie Noordbrabant in open bare vergadering blij'een. Voorzitter: Mr. A. E. J. Baron1 v. Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin; Griffier: de Heer J. F. A. Wagenaar; Afwezig met kennisgeving de leden Laa- ne, Beliën en Mr. Coovels. Ingekomen is een verzoek van den Bij- enhoudersbond N. C. B. om een subsidie van f 300. Op voorstel van den voorzitter wordt het gerenvoyeerd naar Ged. Staten. Ingekomen is voorts een adres van B. en W. van Oeffeit, verzoekende een bij drage van 50 pCt. in de kosten van dijk herstel, terwijl de overige 50 pCt. aan het Rijk zal worden gevraagd. Besluit als voor. Ged. Staten hebben ontvangen een schrij ven van den Minister van Waterstaat, houdende mededeeling dat de minister blijft staan op zijn standpunt in verband met de wijziging der reglementen van wa terschappen, dat de waterschapslasten rus ten op den grond, zoodat er geen kosten mogen worden gelegd op de gemeenten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie tot bestrijding der zuigelingenziekte is een adres ingekomen verzoekende om een subsidie. Besloten wordt tot renvooi aan Ged. Staten. Van het bestuur van het waterschap de Dommel is bericht ontvangen dat de regelementswijziging heeft ter visie gele gen ten dat er geen bezwaren tegen zijn ingebracht. Voor kennisgeving aangenomen. 'Brief van Ged. Staten ten geleide van een ontwerp-besluit tot aankoop van grond gelegen langs den provincialen weg Van Hoeven naar Etten. Door Ged. Staten wordt voorgesteld te besluiten tot aankoop van eenige stroo- ken grond gelegen onder de gemeente Et- ten, noodig voor de voorgenomen ver breeding van een gedeelte van den pro vincialen weg van Hoeven naar Etten nabij het Strooienhuis en voor het aanbrengen van een keibestrating op dat gedeelte ter lengte van 300 M. De kosten van die verlegging worden op f 450 geraamd, die voor grondaankoop op circa f 256. De Zuid-Ned. Stoomtramweg Mij!. te Breda heeft zich bereid verklaard voor hare rekening te nemen de kosten van het verleggen van de trambaan en het verlen- van een duiker ter plaatse. Dit wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ontwerp-besluit houdende afwijzende be schikking op het adres der vereeniging „Naar Buiten" om finantiëelen steun in de kosten van den bouw van een kolonie huis te Oost-Voorne. Zonder bespreking of stemming aange nomen. Subsidie aan het R.K. Sanatorium te Eersel, groot f 0,25 per verpleegdag voor iederen uit Noordbrabant verpleegd wor denden patient. Zonder bespreking of stemming aange nomen. Subsidie van de Noordbrabantsche Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose over 1926 groot f 5000 in de gewone uit gaven, f 2000 als tegemoetkoming in de kósten v^n het districtsconsultatiebureau te Eindhoven en f 1000 in het te stichten verpleegfonds. Het lid Mr. Loeff vraagt of het bestuur der vereeniging zonder overleg met Ged. St. patiënten, voor wie het zulks noodig acht, naar een sanatorium kan zenden, al vorens het verpleegfonds is tot stand ge komen. De Voorzitter zegt dat Ged. St. meenen dat het bestuur vrijheid moet worden ge laten. Het lid Foppele zegt namens de Com missie van Rapporteurs dat zij van mee ning is dat aan Ged. St. mededeeling van uitzending van patiënten moet geschieden. Het lid van Ged. St. Mr. v. d. Biezen zegt dat wanneer de Staten subsidie geven voor 'het fonds, de géiden ook daarvoor moeten worden gebruikt. Het voorstel van Ged. St. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Brief van Ged. St. ten geleide van een ontwerp-besluit: a tot toekenning van een subsidie over 1926 1 aan de Dioc. Fede ratie van het Wit-Gele Kruis, in hiet bis dom 's Hertogenbosch, groot f 1500,— 2 dezelfde vereen, in het bisdom Breda, groot f 1300 en 3 aan de Prov. vereen. Het Groene Kruis in Noordbrabant, groot f600. T b. tot het voor elk dier verèenigingen daaraan toevoegen van een bedrag van f 1000 om uit hunne aldus aangevulde kassen de onderhandeling overeengekomen sommen te kunnen afstaan aan de uit haar gevormde federatieve commissie voorde bestrijding der zuigelingensterfte in N.-Br. De Commissie van Rapporteurs advi seert tot aanneming van dit voorstel. Zonder bespreking en zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Subsidie van f 2000 over 1925 aan de R. K. Vereen, de Kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen. Vraag offerte voor hang- en sluitwerk en andere bouwartikelen. Groote voorraad. Correcte bediening onder technische leiding. Firma JOHAN SMULDERS, Vughterstr. 33, 'i-Hertogenboich, Tel. 659. Aangenomen zonder bespreking of hoof delijke stemming. Subsidie voor 1926 groot f 400 met eene tijdelijke bijdrage van gelijk bedrag te verdeelen onder de R. K. Militairen- Vereenigingen te 's Bosch, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom en eene groot f 225 met een tijdelijke bijdrage van gelijk be drag, te verdeelen onder de Protestantsch Chr. Militaire tehuizen in dezelfdde plaat sen. Het lid Gulden verklaart, evenals steeds door hem is verklaard, dat zijn fractie tegen dit voorstel is, omdat naar haar in zicht deze kwestie Rijkszaak is. Het voorstel wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voorstel tot stichting eener commissie ter bewaring en bescherming van natuur schoon. (De Minister heeft aangedrongen op de oprichting van provinciale vereenigin- gen tot behoud van natuurschoon. Ged. St. meenen dat het voor Noord brabant voldoende zal wezen, in plaats van eene vereeniging eene commissie te stichten, die het karakter krijgt van amb telijk middelpunt der natuurbescherming in dit gewest. Zij meenen dat die commis sie op haar terrein even verdienstelijk werk zal kunnen verrichten als de monu menten-commissie. Ged. St. stellen voor haar een jaarlijksch crediet van f 200 toe te staan. De Comm. van Rapp. adviseerde het voorstel aan te nemen). Zonder bespreking of stemming wordt het voorstel aangenomen. Brief, van Ged. St. ten geleide van een ontwerp-afwijzende beschikking op het ver zoek van het bestuur der afd. Noordbra bant der Vereen, van Ned. Gemeenten om aan hare onderafdeeling de Prov. Noord- Brabantsche Schoonheidscommissie, voor het jaar 1926 een subsidie te verleenen in den vorm eener garantie tot een maximum van f 2000. Ter toelichting merken Ged. St. o.m. op, dat behalve het bezwaar, dat het bouwen, hetwelk in dezen tijd toch al reeds zoo duur is, tengevolge van de be moeiingen der Schoonheidscommissie nog duurder zal worden, het gevaar, dat een soort officieele schoonheid haar stempel op de gebouwen in geheel de provincie zal gaan drukken, niet is uitgesloten. Bovendien achten Ged. St. de bevorde ring der schoonheid in de eerste plaats een gemeentebelang. De Comm. van Rapp. stelt voor te be sluiten overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten. De heer Rijckevorsel, lid van Ged. St. zegt de oprichting van bedoelde commissie door de Vereen, van Ned. Gemeenten afd. Noordbrabant te hebben toegejuicht, speciaal met het oog op de bevordering van kunst en schoonheid in de kleine ge meenten. Spr. meent dat het aanbeveling verdient het landelijk schoon zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Spr. juicht daarom het streven dezer commissie ten zeerste toe, al zou spr. van haar werkingsfeer willen uitsluiten de gemeenten grooter dan 20 a 25000 in woners. De heer v. d. Biesen, lid van Ged. St., moet een enkel woord zeggen ter bestrij ding van het betoog van den heer van Rijckevorsel Spr. vreest, dat het bouwen op het platteland onder den invloed de zer schoonheidscommissie, zeer duur zal worden, wat tot gevolg zou hebben belem mering van den woningbouw op het plat teland, waartegen spr. ten sterkste moet waarschuwen. Als spr. de resultaten van de schoonheidscommissies elders nagaat, dan schrikt hij werkelijk van het werk der schoonheidscommissie terug. Dhr. Foppele gelooft dat een schoon heidscommissie als in dit adres bedoelt, inderdaad nuttig kan werken ter bevor dering van het landelijk schoon. Spr. zou daarom gaarne een subsidie verleend willen zien. I Het lid van Ged. St. J. J. J. de Vlam merkt op dat vele mooie gebouwen verre zen zijn zonder schoonheidscommissie. Hij is bang dat men door de regelin gen te veel in een keurslijf wordt gewron gen. Van een schoonheidscommissie ver wacht hij tegenwerking in bepaalde geval len naar momenteele opvattingen van schoonheid. Om de schoonheid van het land te redden mqent spr. dat er geen com missie moet komen. Ook deze spreker ziet Vertraging' te wachten in het bouwen. Het lid Mr. v. Ommeren verklaart op het oogenblik zijn stem niet te kunnen be palen. Hij wenscht een nader ondderzoek van de werkwijze der commissie's in an dere provinciën en verzoekt aanhouding van het voorstel tot de najaarszitting. Het lid van Ged. St. Jhr. Mr. v. Rijcke vorsel wijst er op dat de gemeenten niet verplicht zijn het advies van de schoon heidscommissie in te winnen. Hij had zich haar werk ook speciaal gedacht voor .de kleine gemeenten. Het lid Mr: v. Ommeren dient daarop een voorstel in om de verdere behandeling van dit punt uit te stellen tot de najaars zitting en Ged. St. uit te noodigen de noo- dige inlichtingen in te winnen in andere provinciën, waar een dergelijke commissie reeds eenigen tijd werkt. Dit voorstel wordt voldoende onder steund en daarna in stemming gebracht. Het wordt verworpen met 19 stemmen voor en 36 tegen. Het voorstel van Ged. St. wordt vervol gens z. h. s. aangenomen. Ontwerp-afwijzende beschikking op het adres van de Noordbrabantsche Propa- gandaclub van de Ned. Verqen. tot af schaffing van alcoholische dranken om voor de Noordbrabantsche Propaganda-commis sie een subsidie van f 100 te bekomen. Het lid Jansen vindt het onaangenaam dat reeds eenige malen voorgesteld wordt op dit adres een afwijzende beschikking te nemen. Hij verdedigt voorts het ver zoek en bestrijdt het voorstel van Ged. St. Spr. verzoekt het voorstel van Ged. St. terug te nemen en in de najaarszfittjng met een nieuw vóbrstel te komen. Het lid Putman Cramer meent dat ten aanzien van de bijdragen aan drankbe strijdersorganisaties er rekening mede wordt gehouden of zij in haar reglement als uiteindelijk doel de drooglegging heb ben opgenomen. Daarom vindt hij het veroorzaakt door branden, snijden of stoo- lejCtnoeten dadelijk met Akker's Klooster balsem behandeld wordeb. Deze voortreffen fljjke balsem te niet alleen bloedstelpend èn pijnstillend, maar zijn, zuiverende eli Intiseptische werking voorkomt zweren, lerwijl zijn geneeskracht verrassend is. Zorg Steeds Akker's Kloosterbalsem in huisTte hebben, het kan U dagelijks te pas komen. gewenscht dat aan alle dienaangaande in lichtingen gevraagd worden. Vervolgens wordt gestemd over het voorstel-Jansen tot aanhouding van het ontwerp-afwijzende beschikking tot de na jaarszitting ter nadere instructie. Het voorstel wordt verworpen met 19 tegen 37 stemmen. Het lid Putman Cramer verklaart bij vergissing tegen te hebben gestemd. Hij dient een voorstel in houdende ver zoek om alvorens subsidie te verleenen aan een alcoholverbruikbestrijdende ver eeniging inlichtingen in te winnen omtrent het uiteindelijk doel der respectievelijke organisaties. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 50 stemmen. Het voorstel van Ged. St. wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 40 tegen 17 stemmen. Ged. St. stellen voor om eene subsidie, groot f 200 over 1926 te geven aan de Hei lige Landstichting te Nijmegen. Het lid Baron v. Tuyll v. Serooskerken verklaart zich niet met het voorstel te kunnen vereenigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Ged. St. aangenomen. Brief van Ged. St. ten geleide van een ontwerp-besluit tot toekenning van een subsidie over het jaar 1926 aan: le. a. den Bosschen Dioc. Mariabond b. den Bosschen Dioc. Drankbestrijders- bond; c. den Bredaschen Mariabond en d. Breda's Dioc. Kruisverbond van teza men f 1200. 2e. Het hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik van f 150. 3e. Het bestuur der Nat. R. K. Vereen, van Geheelonthouders onder Ned. Spoor-, Tram en van Gend Loos-personeel van f 100. De Comm. van Rapp. stelt voor het ontwerp-besluit aan te nemen. Z.h.s. goedgekeurd Bijdrage van f5000 over 1927 aan de R. K. Leergangen te Tilburg voor d'e met 1 Sept. 1926 te openen R. K. Hancfehhoo- geschool aldaar. De Comm .van Rapp. overtuigd van het groote voordeel, dat dezé school in veler lei opzicht voor onze provincie zal op leveren, adviseert te besluiten conform het voorstel van Ged. St. Zonder bespreking of stemming wordt dit voorstel aangenomen. Subsidie aan „Effatha", vereeniging tot bevordering van christelijke opvoeding en onderwijs van doofstomme kinderen en jongelieden, berekend op f 50 p. j. voor elk aldaar verpleegd Noord-Brabantsch kind. j" 1 Bijdrage van f 2000 voor 1926 aan het Doofstommeninst. te St. Michiels-Gestel. Bijdrage van f 2500 voor 1926 aan het St. Odulphus Lyceum te Tilburg voor zijn handelsdagschool. Bijdrage van f 1500 voor 1926 aan het Blindeninstituut te Grave. Subsidie van f2500 voor 1926 aan de gemeente Eindhoven ten behoeve van hare Hoogere Handelsschool. Subsidie van f 10500 aan de Stichting R. K. Leergangen te Tilburg. Bijdrage aan de vereen. „Ons Middel baar Onderwijs in Noordbrabant" over 1926 groot f2500 voor elk harer han delsdagscholen te Waalwijk, Bergen op Zoom, Eindhoven, Helmond, 's Bosch en Roosendaal en eene tegemoetkoming voor elk der genoemde handelsdagscholen groot f 2500 als tijdelijke steun. Bijdrage aan den N. C. B. over 1926 groot f 2500 ten behoeve van de R. K. Land- en Tuinbouwschool te Teteringen met toevoeging van f 425 ten behoeve van haren proeftuin en van f 1000 als te gemoetkoming in den drukkenden schul denlast. Bijdrage van f 2500 over 1926 aan het Carmelcollege te Oss en eene tegemoetko ming van f 2500. Bijdrage van f 4000 voor 1926 aan de stichting tot bevordering van het R. K. Landbouwonderwijs te Roosendaal. Zonder bespreking of stemming worden deze voorstellen aangenomen. Alsnu wordt opgediend de hoofdschotel voor deze vergadering t.w. de versterking van de Maasdijken en in verband daar mede wijziging van het oprichtingsbesluit van het waterschap „De Maaskant". Wijziging van het oprichtingsbesluit van het waterschap „De Maaskant" en voor stel tot verhooging en verzwaring van den linker Maasdijk vanaf Maashees tot de Dieze. (Het besluit houdt in dat de Provincie voor en namens de daartoe verplichten, den linker Maasdijk vanaf de grens tusschen Limburg en Noordbrabant bij Maashees tot het punt, waar de Dieze valt in de rivier de Maas, zal doen verhoogen en verzwa ren in dezer voege, dat voor zoc^eel de Maasdijk aan de na te noemen normen niet voldoet, de kruinshoogte zal worden aangelegd op ongeveer 0.50 M. boven een aan te nemen hoogst bekenden waterstand; de kruinsbreedte zal worden gebracht op ongeveer 4.00 Meter; aan de taluds! in den regel eene helling zal worden gegeven aan de binnenzijde valt 3 1 en aan de buitenzijde vanj 2 1 en de taluds aan de buitenzijde zullen worden voorzien van eene kleibekleeding van ten minste 0.50 Meter dikte. De kosten der werken worden betaald door de Provincie, onder bepaling ech ter, dat die kosten, verminderd met de som der bijdragen, welke door Rijk en Provincie ten voorschreven einde zijn be schikbaar gesteld, door het waterschap „De Maaskant" aan de provincie worden terugbetaald in dezer voege, dat door dat waterschap jaarlijks, tot dat de schuld is gedelgd, op de door Ged. Staten te be palen tijdstippen in de provinciale kas wordt gestort het bedrag, hetwelk de provincie noodig heeft en mitsdien op hare begrooting heeft gebracht, ter be taling van de rente en aflossing1 van dat gedeelte der door haar ter bekostiging van de voorbedoelde werken opgenomen gelden hetwelk na aftrek van Rijks- en Provinciale subsidies blijft ten laste van het waterschap. De kosten zijn geraamd op f 1.650.000. De grenzen van het waterschap „De Maaskant" worden gewijzigd in dezer voe ge dat de Maasdijken, met inbegrip van de daartegen langs derzelver buitenteen gelegen uiterwaarden, binnen het gebied van het waterschap zullen vallen. Het wa terschap wordt dus uitgebreid tot aan de grens van Noordbrabant met de provin cies Limburg en Gelderland, terwijl verder de Dieze en het Waterschap „Het Stroom gebied van de Aa", het gebied van het Waterschap „de Maaskant" zullen afsluiten. Alsdan zullen alle rivierdijken zoomede de stroomgebieden van de Graafsche Raam en de Oeffeltsche Beek volledig binnen het verband van het waterschap „De Maaskant" worden getrokken. De bedoeling is om alle buitendijks ge legen gronden vrij te stellen van het be talen van waterschapslasten, evenals de rechtstreeks op de Maas afwaterende gron den onder de gemeenten Sambeek, Vier lingsbeek en Maashees en het kleine com plex gronden gelegen in de stroomgebie den van de Vierlingsbeek en de Loobeek. Volgens het ontwerp zal het beslissende woord omtrent de afmetingen en de sa menstelling der dijken bij het Gedeputeerd bestuur zijn. Behoudens één dijkbestuur hetwelk in de meening verkeert, dat het dijkvak bij hetzelve in beheer, geen verhooging en verzwaring noodig heeft, hebben alle dijks- besturen hunne instemming met het voor nemen van Ged. Staten geuit en hunne medewerking toegezegd. De bijzondere commissie voor de water schappen stemt geheel met voorstel van Ged. St. in behoudens een paar kleine wijzigingen. Zij wenscht de uitvoering der werken zooveel mogelijk in overleg met den Dijkstoel van het waterschap „De Maaskant". De beslissing omtrent de over dracht van het beheer en het onderhoud van in den Maasdijk gelegen kunstwerken wenscht zij in handen te leggen van de Prov. Staten. Zij wenscht voorts herzie ning van het reglement zoodra het onder havige besluit de Kon. goedkeuring zal hebben verkregen. Ten slotte wenscht zij bepaald te zien dat het dagelijksch toe zicht op den Maasdijk en kunstwerken onder het oppertoezicht van den Dijkstoel van het waterschap „De Maaskant" blijft bij de besturen der waterschappen. Het lid Verstraaten spreekt zijne waar deering uit over de houding van Ged. Staten. Bij zijn woorden sluit het lid Arts zich aan. Het lid Mr. Loeff houdt een juridisch betoog om aan te toonen dat de Prov. St. in verband met art. 192 der Grondwet niet het recht hebben het beheer van Wa terstaatswerken te ontnemen aan gemeente besturen, die op het oogenblik het beheer voeren. Naar aanleiding daarvan stelt Mr. Loeff de vraag of Ged. Staten wel heb ben gelet op het feit dat de Provincie tijdelijk onder haar beheer neemt water staatswerken, die bij gemeenten in 'be heer zijn. Het lid Mr. v. Sasse van Ysselt acht de onderhavige waterstaatsbelangen van zoo groot gewicht dat hij over de juridi sche bezwaren wel heen kan stappen. (De in de Statenvergadering behandelde punten, welke in ons nummer van 30 Juli j.l. reeds zijn vermeld, komen in ons verslag- niet voor. EEN VECHTPARTIJ MET ERNSTIGEN AFLOOP. Dinsdagavond had op den Langenberg, onder de gemeente Oud Gastel een bloedige vechtparty plaats waarvan de oorzaak is een oude, zeer geruimen tijd bestaande fa- roilieveete. De families Dirven en Roberson beide naast elkaar wonende in de noodwoningen op den Langenberg leefden reeds sedert ge- ruimen tijd met elkaar in onmin. Het bleef tot nu toe bij twistgesprekken en scheldpar tijen, Ook Dinsdagavond was dit weer het geval. R. kwam met vrouw en zoon van z|jn werk en trof nabij z|jn woning D. aan die zyn zeis zat te scherpen. In het voor bijgaan werden weer minder nette woorden tusschen beiden gewisseld. Plotseling sprong D. op en ging met een soort pikhaak den zoon van R. te lijf. Deze werd dadelijk bijgestaan door zijn vader, die met een hooivork er op in sloeg D. liep niet minder dan 11 messteken op en zakte bewusteloos ineen. De marechaussées heb ben de daders gearresteerd, die een volle dige bekentenis hebben afgelegd. o ZEVEN HUIZEN AFGEBRAND. Een geweldige brand teisterde Woensdag nacht Losser. De brand ontstond in de kleermakerij van den heer Olde Egberink aan de Langestraat. Het perceel stond spoedig in lichte laaie. De vlammen waren spoedig naar het aangrenzende café overgeslagen. De brandweer kon aanvankelijk tegen de vuurzee niets uitrichten en spoedig waren in totaal zeven huizen door het vuur aan getast. Verdere uitbreiding van den brand wist de brandweer te voorkomen. De zeven huizen, bestaande respectievelijk uit een kleermakerij, een café, een rijwiel- herstelzaak, een grutterszaak, en drie ar beiderswoningen, brandden tot den grond toe af. Eenige kinderen uit de arbeiderswoningen wist men na veel moeite te redden. Van huisraad kon bjjna niets in veilig heid worden gebracht. De bewoners van de arbeiderswoningen waren niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. PADVINDERS OVERREDEN. Van een troep te Ommen kampeerende padvinders uit Bloemendaal werden Woens dagmiddag twee jongens bij het oversteken van den straatweg te Bestmen,gem. Ommen, door een auto aangereden. Een hunner werd onmiddellijk gedood, de andere werd licht gewond. VOOR RUIM f3200 AAN SIERADEN GESTOLEN. De vorige week Maandag heeft een man, in overspannen toestand de groote winkelruit ingeslagen van de firma B. aan de Soeten- steeg te Rotterdam. De man is wegens vernieling opgesloten. Al dadelijk ver moedde de heer B., dat omstaanders van de verwarring, die dadeljjk na het gebeurde ontstond, gebruik gemaakt hebben, een en ander uit de étalage te stelen. Een inven tarisatie van den étalagekast bracht aan het licht, dat verdwenen zijn een brillant, ter waarde van f1640, een platina-ring met briljant, ter waarde van f1245 en en een broche met 5 parels, ter waarde van f 350. Vast staat, dat de man, die W onden (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10