Eerste Blad De Wenteltrap. O. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Go's BANK A. VERSCHUUR-BAERT land van altena Mexico. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden. FEU1LLËTO liisiiieiilaml Vrijdag 6 Augustus 1926, Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. T. BOONSTRA. DROGISTERIJ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f i .40. Afzonderlijke nummers 6 cent. ifm 4627. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gelukkig zijn de landen wier naam weinig genoemd wordt. Tot deze landen van onbesproken leven en gedrag behoort zeker niet deze groote republiek in Amerika. Nauwelijks is een oud rumoer bedaard of een nieuw lawaai komt de aandacht van de wereld vragen. Mexico is eenmaal de zetel geweest van een hooge cultuur, dié haar aanvang nam misschien reeds toen in Egypte de pyramiden werden gebouwd, De Tolteken waren het eerste groote cultuurvolk. Zij leken op de Babyloniërs, met deze had den zij o.a. gemeen een groote liefde voor den sterrenhemel. De leögte van het jaar hadden zij nauwkeuriger be rekend dan de geleerden van Babyion Alexandrië. Op den langen duur schijnt over dit begaafde volk een zekere moe heid te zijn gekomen, wij lezen althans van een wijzen vorst, den Salomo van Mexico", die psalmen zong ter eere van „den onbekenden God." Evenals de Grieken in de dagen van verval. En waar godsdienstig verval altijd een inzin king meebrengt op alle andere gebieden, kan het niet verwonderen dat de kracht van dit groote volk gemakkelijk te breken was. Een krijgshaftig volk, dat der Azteken, nam bezit van het land, drukte op de cultuur een eigen stempel, maar leerde van de overwonnenen. Het hoogte punt van zijn loopbaan schijnt dit volk te hebben bereikt in de twaalfde en dertiende eeuw van onze jaartelling. Gelijktijdig met de Tolteken was een ander volk uitgeleefd, dat der Maja's. Zij woonden in het Zuid Oosten en had den reuzensteden gebouwd, millioenen- steden, maar het volk schijnt in zijn periode van onbeschaving eenzelfde proces te hebben doorgemaakt als Grieken land en Rome na bun bloeitijd en heden ten dage Frankrijk, een tijd n.l. van vermindering der geboorten. Geen vreemde veroveraars hebben de reuzen- steden verwoest, ze zijn eenvoudig leeg- gestorven. Geheel deze midden-Amerikaansche beschaving moet haar innerlijken weer stand en levenskracht verloren hebben vóór de Spaansche veroveraars optraden. Anders ware het immers ondenkbaar dat een saamgeraapte bende van zes honderd avonturiers zulk een reusachtig gebied met een zoo talrijke en zoo hoog Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Dien middag woonden Gertrude, Halsey en ik de rechtszitting bij in de stad'. Dokter Stewart was ook gedagvaard als getuige, daar het bleek dat hij op djen Zondagavond, toen Gertrude en ik op onze kamers waren, geroepen was voor de lijkschouwing. Wij gingen met ons vieren in den auto, omdat we de voorkeur gaven aan de. slechte wegen, boven het treintje, waar de halve bevolking van Casanova ons zeker zou aanstaren. En onderweg besloten we om niets te zeggen over het onderhoud, dat Louise met haar stief broer gehad had, op den avond voor hij stierf. Het meisje had het toch al moei lijk genoeg. - HOOFDSTUK XVII. Wat dokter Stewart vertelde. Als ik een korte beschrijving van de rechtszitting geef, doe ik dat hoofdzakelijk omdat den lezer dan de moord op Arnold Armstrong nog eens voor den geest komt, en alles wat er dien nacht gebeurde. Er was heel wat gebeurd, dat dien middag niet genoemd werd, en aan den anderen kant hoorde ik er dingen, die volkomen nieuw voor me waren. Het was een som ontwikkelde bevolking bad kunnen onderwerpen en haar cultuur zoo grondig had kunnen vernietigen dat wetenschap pelijke onderzoekers noodig zijn geweest om haar vroeger bestaan te ontdekken. Mexico was van drager van een der hooge wereldculturen afgedaald tot den rang van koloniaal gebied, en dat is het gebleven tot in de negentiende eeuw, misschien zelfs tot den dag van heden. De Spanjaarden hebben zich in Mexico dappere krijgers betoond daar werden de gevreesde soldaten gevormd, die met Alva naar de Nederlanden kwamen. Een blik op het lot van Mexico doet ons God danken, dat Hij ons niet blij vend onder zulke meesters gelaten heeft en dat Hij in de Hervorming de drij vende kracht geschonken heeft om ons volk te verlossen. In 1571 werd in Mexico de vreeselijke Inquisitie inge voerd die, evenals in Spanje en de Ne derlanden, zooveel bloed heeft doen vloeien en zooveel verbittering heeft gezaaid. Met geweld werd de oorspron kelijke bevolking tot de R. K. Kerk gebracht en onder het politiek en ker kelijk juk gehouden. Leert zwijgen en gehoorzamen en niet spreken over po litiek, zoo luidde het bevel van eender Spaansche onderkoningen. Spanje ge bruikte het land als melkkoe, haalde de bodemschatten weg, hief zware be lastingen, verbood den wijnbouw om Spaansche wijnen duur te houden en werkte ook op andere wijze de ontwik keling der kolonie tegen. De ontevre denheid groeide aan tot de Fransche revolutie het voorbeeld gaf en geschikte keuzen aan de hand deed voor den op stand in 1812. Het verdrijven van de Spanjaarden heeft geen keerpunt gebracht in de „ge schiedenis" van Mexico, geen ontwaking, geen machtig uitgroeien zooals in ons land na de verlossing van de Spaansche heerschappij, geen opbloei van een prach tige cultuur als de onze in de zeventiende eeuw. Het land is dood als voor hon derd jaar. Gevochten wordt er genoeg, doch niet om machtige idieën maar alleen om de macht. Tweemaal is GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDËN, Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie a f 2-25. bere geschiedenis en de zes menschen in het k hoek je, die de jury vormden, waren blijkbaar als was in de handen van dat oppermachtig heer, den rechter. Gertrude en ik zaten nogal achter. Er waren heel wat menschen, die we kenden: Barbara Fitzbugh, diep in den rouw ze ging1 altijd bij de minste aanleiding in den rouw, omdat zwart haar zoo goed stond en dan meneer Jarvis, de man die in den nacht van den moord van de Qreenwoodclub was gekomen. Meneer Har- ton was er ook; hij zag er een beetje ongeduldig uit, maar luisterde met de grootste aandacht naar getuigenverklarin gen. Ergens in een hoekje sloeg meneer Jamieson vol belangstelling het verloop gade. Dokter Stewart werd het eerst geroepen. Zijn getuigenis was kort en kwam hierop neer: den vorigen Zondagmorgen om kwart voor Vijf, was hij aan de telefoon geroe pen, opgebeld door meneer Jarvis, die hem verzocht om naar Zonnehoek te ko men, aangezien daar een ongeluk was gebeurd en Arnold Armstrong doodge schoten was: Hij had zich snel aangekleed een paar instrumenten bij elkaar gepakt en was naar Zonnehoek gereden. Daar werd hij opgewacht door meneer Jarvis, die hem dadelijk meenam naar het oostelijk deel van het huis. Precies zooals hij gevallen was, lag Ar nold Armstrong daar nog. De instrumenten bleken overbodig te zijn, want de man was dood. In antwoord op een vraag van den rechter zei de dokterneen, er was niets met het lijk gebeurd, het was alleen omge keerd. Het lag onderaan de wenteltrap. Ja, hij geloofte dat de dood onmiddellijk moest zijn ingetreden. Het lichaam was nog warm en van verstijving was nog geen sprake. Dat kwam bij een plotselin- Mexico een keizerrijk geweest, telkens voor korten tijd, van 1876 tot 1911 was er, met een onderbreking van vier jaren, een dictator, Porfirio Diaz, en daartus- schen vielen telkens perioden van bur geroorlog, van strijd tusschen ontelbare generaals en bende-hoofden die elkaar bekampten met alle middelen van ge weld en verraad. Voorzoover in al dit vechten eenige orde op te merken was, kon men in hoofd zaak twee groepen onderscheidenfede ralisten of liberalen en centralisten of conservatieven. De eersten zijn voor een bondstaat met decentralisatie van bestuur, de laatsten willen een sterk centraal bestuur. De heele negentiende eeuw door hebben de kerkelijke macht hebbers aan den kant der centralisten gestaan. De regeering daarentegen is sedert Juarez en Porfirio Diaz, meestal in handen van liberalen geweest. Dit leidde in den jongsten tijd tot een heftige botsing. In de dagbladen heb ben onze lezers reeds gezien welke krasse maatregelen de regeering neemt tegen de kerk. Beslaglegging op kerkelijke goederen, uitzetting van niet- ingeboren priesters verbod van kerkelijk onderwijs enz. Het is niet de eerste maal dat zulke dolle maatregelen worden toegepast. In 1857 reeds werden de kerkelijke eigen dommen in beslag genomen, maar toen schijnt deze wet al spoedig in 't ver geetboek te zijn geraakt, ten minste in 1864 was de kerk weer rijk en machtig. Zoo zal waarschijnlijk ook nu het ver loop zijn. Er zijn teekenen die wijzen op het zoeken van een vergelijk door de regeering. Zij begint blijkbaar te besef fen dat het onraadzaam is zulk een be langrijk deel der bevolking tegen zich in 't harnas te jagen. Haar eigen ge zag wordt door zoo'n dwaze politiek niet versterkt. Een land waar zulke dingen mogelijk zijn, telt onder de groote cultuurstaten niet mee het is koloniaal gebied, een gebied dat niet om zijn bevolking maar om zijn bodemschatten van belang is voor de rest van de wereld. Deze rest van de wereld ziet niet om naar Mexico op zichzelf, maar zij vecht onderling achter de schermen om het bezit van concessies voor oliebronnen en zilver mijnen. Heeft Mexico een toekomst? Wij ge- looven het niet. Een beweging al3 de Kruistochten in Europa of de Hervor ming in Nederland, iets wat de geesten gen dood altijd wat later. Neen, bij ge loofde dat met de mogelijkheid van zelf moord geen rekening gehouden behoef de te worden; hij had zichzelf deze won den misschien wel kunnen toebrengen, maar zeer moeilijk r en er was ook geen revolver gevonden. Het verhoor van den dokter was afge- loopen, maar hij aarzelde nog even en kuchte. Edelachtbare, zei hij, op gevaar af van uw kostbaren tijd in beslag te nemen, zou ik graag over een voorval spreken dat wellicht eenig licht in deze zaak zal kunnen brengen. Dadelijk waren alle aanwezigen vol be langstelling. Vertel u maar dokter, zei de rechter. Ik woon in Englewood, - een paar mijl van Casanova af, begon de dokter. Tij dens de afwezigheid van dokter Walker, heb ik nog al wat patiënten uit Casanova gekregen. Een maand geleden vijf weken eigen lijk kwam er op mijn spreekuur een vrouw, die ik nooit eerder gezien had. Ze was zwaar in den rouw en gesluierd en ze had een jongetje van zes jaar bij zich, dat onderzocht moest worden. Het ventje was nogal ziek het zag er uit als typhus, en de moeder was radeloos. Ze wilde het kind opgenomen hebben in het Kinderziekenhuis hier in de stad, waaraan ik ook verbonden ben, en ik gaf haar een briefje. Ik zou niet verder over het geval nagedacht hebben, als er niet nog meer gebeurd was. Twee dagen voor de heer Armstrong doodgeschoten werd, kreeg ik een verzoek om op de Green- woodclub te komen, er was iemand flink geraakt door een verdwaalden golfoal. Het was al laat toen ik er vandaan kwam ik was te voet en ongeveer op een mijl telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. AST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie bevrucht en stuwkracht geeft tot een groote daad, is in Mexico niet op te merken, is er om verschillende redenen ook nauwelijks denkbaar. Er zullen misschien nog wel eens geordende toe standen komen en stoffelijke opbloei, maar deze tijden zullen steeds weer worden gevolg door burgeroorlog en wan orde. Een leidende gedachte ontbreekt. Koloniaal land is niet door den wil van een mensch of door den wil van allen zonder meer om te zetten in een cul- tuurstaat. Zelfs een dictator als Porfirio Diaz, of zelfs een van nog grooter afme tingen, is niet in staat een bevolking een ziel te geven. HEUSDEN Wittebroodstraat W 52 Citroenzuur Zwavelstokjes Perkamentpapier. Gelatineblaadjes (rood en wit). DOODELIJK MIJNONGELUK. De 19-jarige ongehuwde sleeper H. Kis- ters woonachtig te Heerlen is in de on- dergrondsche werken in de Staatsmijn „Emma" bekneld geraakt tusschen een wa afstand van de club, op de Claysburgweg, kwam ik twee menschen tegen. Ze hadden een heftige woordenwisseling en ik her kende onmiddellijk den heer Armstrong. En de vrouw was ongetwijfeld dezelfde die mij over het kind was wezen raadple gen. Op het hooren van dit verhaal, dat op een schandaaltje scheen te wijzen, ging mevrouw F. Azburgh kaarsrecht overeind zitten. Jamieson keek een beetje scep tisch en de rechter maakte een aanteeke- ning. Het kinderziekenhuis zei u, geloof ik, dokter? vroeg hij. Ja. Maar het kind, dat ingeschreven was als Lucien Wallace is twee weken ge leden door de moeder weggehaald. Ik heb geprobeerd hen weer te vinden, maar het is mij niet gelukt. Plotseling herinnerde ik mij het tele gram dat Louise ontvangen had, en dat geteekend was F. L. W. waarschijn lijk dokter Walker. Zou deze gesluierde vrouw de Nina Carrington kunnen zijn, die in het telegram genoemd werd? Maar het was slechts een veronderstel ling. Ik kon er toch niet achterkomen en het onderzoek ging' door. Toen volgde het verhoor van den dok ter, die door den rechter was aangewezen voor de officiëele lijkschouwing. Uit het onderzoek was gebleken, dat de kogel in de borst was binnengedrongen onder de vierde linkerrib, en schuin naar bene den en naar achteren was gegaan, waar bij hart en longen doorboord werden. De linkerlong was geheel vernield en de kogel had het lichaam weer verlaten langs de rugspieren links van den ruggegraat. Het was zeer onwaarschijnlijk dat Arm strong op zich zelf had geschoten en de richting, die de kogel had genomen, wees gentje en de kettingbaan. De dood trad onmiddellijk in. o— VERDUISTERING. Bij den veetransporteur P. J. S. te Rot terdam vervoegde zich zekere A. P. on der 'voorgeven door den slachter G. van het i Abattoir, te zijn gezonden om, f 100. S. (voldeed aan dit verzoek, doch kwam la ter tot de minder aangename ontdekking dat P. het ontvangen geld niet aan G. had afgedragen, doch ;zoo vrij was geweest er een reisje mee naar België te gaan ma ken. De politie heeft daar zijn opsporing en aanhouding aangevraagd. VARKENSZIEKTE. In de gemeente Bergambacht heerscht onder ;de varkens de gevreesde pestziekte. Bij een landbouwer stierven op één dag- elf varkens aan die ziekte. MET DE AUTO ER VAN DOOR. Een expediteur te Delft kwam tot de ontdekking, dat zijn auto uit de garage verdwenen was. Toen hij zich aan het politie-bureau bevond om aangifte te doen, kwam aldaar telefonisch bericht uit één der omliggende plaatsen dat de auto was aangehouden en de chauffeur en diens vriend wegens openbare dronkenschap wa ren ingesloten. De knecht van den expe diteur maakte dus na aan Bacchus te heb ben geofferd, een snoepreisje. er op, dat het schot van bovenaf geko men moest zijn. Met andere woorden, aan gezien de vermoorde man onderaan een trap was gevonden, was het zeer waar schijnlijk dat het schot was gelost door iemand, die hooger op de trap stond. Er i waren geen sporen van kruit. De kogel van het kaliber acht en dertig, was in ;de kleeren van het slachtoffer gevon den en werd aan de jury vertoond. Toen imoest de heer Jarvis voorkomen, maar wat hij vertelde was niet erg be langrijk. Hij was telefonisch naar Zon nehoek geroepen, en er dadelijk heenge gaan met den concierge en met den heer Winthrop, die op het oogenblik uit de stad was. Ze waren opengedaan door de huishoudster en hadden onderaan de trap het lijk gevonden. Hij had gezocht naar een revolver, maar er was niets te vinden. De buitendeur in den oostelijken vleugel was niet op slot en stond op een kier. Ik werd steeds zenuwachtiger. Toen de rechter John Bailey opriep, ontstond er een soort van onderdrukte opwinding. Jamie son kwam naar voren en zei een paar woorden tegen den rechter, die knikte. Toen moest Halsey voorkomen. Meneer Innes, zei de rechter, wilt u ons vertellen onder welke omstandigheden u den heer Arnold Armstrong heeft gezien op den avond voor zijn dood? Ik heb hem het eerst gez/en' op de club, zei Halsey kalm. Hij zag een beetje bleek, maar was overigens rustig. Daar hield ik stil om benzine te halen voor mijn auto. Armstrong had zitten kaarten. Toen ik hem daar zag, kwam hij uit de speelzaal, pratend met John Bailey. En was dat een vriendschappelijk ge sprek? Halsey aarzelde. (Wordt vervolgd.) voor liet Land san Huisden sa AltgiaJeLygstraat en Ie Biimiltrviirf ft' 28) 's Zaterdags in Jnni, Juli en Augustus wegens benrsvacantie gesloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1