Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. SHU627 Vrijd3Q 6 Auoustus ONS KINDERHOEKJE. Kinderrubriek. Varia. Vrouwenrubriek Parlementair Overzicht. Binnenland Buitenland Eenige nuttige wenken voor het Huishouden. BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes. Hier hebben jullie de oplossingen van de vorige raadsels: 1. Geen een, want alle kaarsen branden korter. 2. De schoenspijker. 3. Het graan dat eindelijk brood wordt 4. Haastige spoed is zelden goed. Nieuwe raadsels 1. Die het maakt, gebruikt het niet, die het draagt, behoudt het niet, die het koopt die wenscht het niet, die het heeft die weet het niet. Ra, ra, waf is dat nu? 2. Welke menschen zetten hun voeten zoo hard neer, dat men het in de h'eele stad kan hooren? Wat heeft elk menschenkind gezien, dat hij nooit weer zal wederzien?' 4. Mijn geheel is een woord van elf letters en noemt een boekje, dat des zomers veel gebruikt wordt. 9 78 is een nuttig dier, 67 9 10 8 is een kleine bok, met een 2 3 4 9 porren we de kachel op, 5 3 4 1 is een mooie bloem, 2 4 111 is een huisdier. OOM KAREL. HET GEHEIM VAN DEN WITTEN OLIFANT. De sultan van Kaassiebolla bezat wel duizend beesten van allerlei soort en groot te. Het waren zeer zeldzame beesten en daaronder was ook een witte olifant, waar van de sultan bijzonder veel hield. Daar om droeg deze olifant prachtige fluweelen kleeden met gouden kwasten op zijn rug1 en schoenen en goudleer, terwijl hij om zijn slurf een gouden keten met een kost bare diamant droeg. Bovendien had hij een aparte oppasser, die altijd eerst het eten van den witten olifant moest proeven, om te zien, of het wel goed was. En toch was de witte olifant niet tevreden. Hij verlangde naar de vrijheid en zon op een middel om te ontvluchten. Nu gle- beurde het, dat er op een goeden dag1 groot feest was in het land van den sultan van Kaassiebolla. De palmwijnoogst was binnengehaald en de geh,eele bevolking vierde feest. Ook de oppasser van den wit ten olifant. En tot overmaat van ramp had hij vergeten, de staldeur op slot te doen. Toen eindelijk, laat in den avond, iedereen ging slapen en de oppasser op één oor lag, sloop de witte olifant stil letjes heen, den prachtigen stal uit, naar het bosch toe. Den volgenden morgen was het heele paleis in rep en roer. De witte olifant was verdwenen. Met trillende beenen liep de oppasser naar den sultan, wierp zich op de knieën, boog zich in het stof en riep met bevende stemGenade, edele sultan, de witte olifant is weggeloopen. Toen de sultan dat hoorde, werd hij verschrikkelijk boos. Hij nam zijn wandel stok van echt suikerriet, met een groote diamant als knop, en sloeg den bevenden oppasser zoo hard daarmee, dat de stok in tweeën brak. Daarna bulderde hij hem toe: Ik geef je precies 2 dagen, 3 uur en 2 sn inuten om mijn witten olifant terug te vinden. En als je dan durft terugkomen met leege handen, wordt je levend ver brand, je asch wordt verdronken in een emmer water en vervolgens aan mijn hei lige schildpadden te eten gegeven. Ga. Na deze vreeselijke drievoudige bedrei ging vloog de oppasser heen om den ver loren olifant te zoeken. Twee dagen lang zocht hij in alle^ hoeken en gaatjes naar het weggeloopen dier, maar hij kon niet het kleinste puntje van zijn witten staart ontdekken. Met al zijn vrienden trok hij het bosch in en doorzocht elk. boschje en elke struik. Geen witte olifant. Hij loofde een groote belooning uit. Niets hielp. En na twee dagen was er nojg niets gevonden. De armzalige oppasser was bijna ten einde raad. Hij had nu nog maar 3 uur en 2 minuten om den witten olifant te vihden. Vond hij het dier niet, dan moest hij sterven. Maar zie, als de nood het hoogst is, is de red ding nabij. Want toen hij diepbedroefd den hoek van een straat omsloeg, liep hij pardoes tegen zijn ouden vriend Haroen Spikkel, een oude wijsgeer, aan. Haroen Spikkel was een heel knap man, die zooveel en zoo dikwijls dacht, dat zijn hoofd er heelemaal kaal van was ge worden. De oppasser vertelde hem wat er gebeurd was en vroeg! hem toen om raad. Haroen dacht een tijdlang na. Toen zeide hijNeem een beurs met goudstuk ken en ga naar Bimboebarie. in het ina- bijzijnde dorp. Deze verkoopt olifanten. Toen fluisterde hij den oppasser nog wat in het oor. Diens gezicht klaarde op en als een pijl uit een boog vloog hij naar Bimboebari. Levenswijsheid. Nog steeds zijn er honderden menschen te vinden, die de dwaasheid begaan, zich naar z.g. waarzegsterste begeven, om te trachten er achter te komen, wat de toekomst voor hen verborgen houdt. Woor den, overreding, afkeuring, niets helpt. Zij blyven trouw hun goede geld wegsmijten aan de bakerpraatjes van «ziensters« en «handlezeressen*. Moge het volgende voor beeldje hen van hun dwaalwegen doen terugkeerenDezer dagen belde iemand bij een »Kristallezeres« aan, om zich de «toekomst te laten voorspellen*. «De juffrouw is niet thuis« was de boodschap. «Waar is zij dan «O, zij is hiertegen over bij de handlijnkundige, om zich de toekomst te laten voorspellen*. De persoon, die aangebeld had, was voor goed genezen. Moge dit ook voor anderen een les zijn 1 DE ARK VAN NOACH. Op bijgaand plaatje zien jullie de Ark van Noach afge beeld met tallooze dieren. Het is een zeer aardige bezigheid deze plaat netjes te kleuren met waterverf of met kleurkrijtjes en bovendien zal dit jullie het zoeken gemakkelijker maken. Want er sta?t in deze plaat, behalve de dieren, die je duidelijk zien kunt, nog een duif geteekend. Je weet allen, dat de duif echt bij de Ark van Noach hoort, dus onze teekenaar kon die er niet af laten. Maar om jullie goed te leeren kijken, heeft hy het diertje netjes verborgen en als je nu de verschillendeN figuren op de plaat netjes kleurt, dan zul je vanzelf de duif wel zien verschijnen. Probeert het maar eens, maar netjes kleuren, hoor. Een eenvoudige en toch zeer chique Dames Japon. Een eenvoudige er. toch zeer chique Dames Japon geven wy onder afbeelding No. 405 weer. Deze japon is gedacht van pastel-blauwe travers met drie in springende plooien. Het vest make men van zilvergrijze düchesse zijde, een kleur, die met pastel-blauw prachtig samengaat. De ceintuur met corsage kan men van dezelfde stof maken, doch wil men op eenvoudige wjjze een nog mooier effect bereiken, dan neme men daarvoor zilver- brocaat, hetgeen de schoonheid van het geheel nog meer ten goede zal komen. Een knippatroon van deze japon is ver krijgbaar in de maten 42 4446—48. Kosten 55 cents. UW PARAPLUIE kunt U een langer bestaan ver zekeren door b.v. eens per maand een enkel druppeltje olie voorzichtig in het onderste sleufje te druppelen. De olie voorkomt het roesten der balein-toppen, hierdoor springen de baleinen lang niet zoo gauw en het niet-springen der baleinen veroorzaakt ook geen gescheurde banen. EEN MIDDELTJE TEGEN SCHORHEID. De meeste menschen denken, dat schor heid een euvel is, dat thuishoort in het gevolg van Vorst Winter. Niets is minder waar. Het spreekt vanzelf, dat men in den winter, wanneer in huis alles verwarmd is, moet oppassen met het naar buiten gaan, doch in den zomer, juist omdat men het idee heeft «het is zomer« wordt de voorzichtigheid veel eerder uit het oog ver loren en toch kunnen er in den zomer heel dikwijls zulke geweldige temperatuurs verschillen zyn, dat men dan nog veel be vattelijker is voor een verkoudheid annex schorheid. Een heel eenvoudig en gemakkelijk mid- delje, dat spoedig verlichting brengt, is ditmen kloppe het wit van een ei tot schuim, voege daarbij het sap van een heelen citroen en witte suiker naar smaak. Een lepel van dit «drankje* van tijd tot tijd ingenomen, neemt de schorheid zeer spoedig weg. Men zegt, dat vele groote zangers ditzelfde recept zeer dikwijls ge bruiken, wanneer hun stem eens een beetje gevoileerd mocht zijn. O—— VOOR DE INMAAKTIJD. Voor de huisvrouw, die zelf jams maakt en niet van paraGne houdt, is het soms moeilijk, een goede sluiting voor haar versch gevulde jampotjes te bedenken. Een uitstekende sluiting verkrijgt men door dun papier in melk te drenken en daarna op de potjes te leggen, het opge droogde papier wordt zeer stevig en sluit luchtdicht af. GEBRUIKT EEN LEPEL BIJ HET VLEESCHBRADEN. De meeste huisvrouwen en zelfs de beste «Keukenmeisjes* onder haar, gebruiken bij het vleeschbraden een vork. Dit is niet aanbevelenswaardig, wanneer men een werkelijk sappig stuk vleesch ter tafel wil brengen. Gebruikt een lepel bij het om draaien van het stuk in de pan, want met een vork pikt men gaten in het vleesch, zoodat het vleesch-sap, dat juist voor den liefhebber zoo heerlijk is en bovendien een groot bestanddeel van de «kracht* uit maakt, verloren gaat. Discussies. De nieuwe Eerste Ka mer. De stemmenverhouding. Wie gaan en komen. Een vraag. Onze veiligheid. 's Gravenhage 8 'Augustus. Zooals natuurlijk te verwachten was, nam de Eerste Kamer het Ned.-Duitsche handelsverdrag ten slotte aan, nog wel z. h. s. Al ging het niet altijd, „con amo- re", zooals de heer v. d. Bergh (v.b.) verklaarde, die van meening was, dat be tere resultaten bereikt hadden kunnen wor-i den, als men voor de onderhandelingen het meest geschikt moment had kunnen vinden, behoorlijk gebruik had gemaakt van de tijdsomstandigheden en krachtige medewerking van belanghebbenden had ge zocht. En ware de regeering op het vrij handelsstandpunt blijven staan, in plaats van vechttarieven en retorsie te aanvaar den, dan izou ons land een grooteren dienst bewezen zijn. De heer Waterdijk (v.d.) stemde voor, doch „contrecoeur". Maar minister v. Karnebeek was de meening toe gedaan, dat al was het resultaat nu geen 100 pCt., het toch werkelijk niet zoo bar slecht is, als men het wil doen voorkomen. Het nieuwe regime is nu eenigen tijd in werking en groote kwesties hebben zich niet voorgedaan. De paardenkwestie is ge heel «'in orde. En op de basis van cfit ac- coord zal in de komende moeilijke jaren op economisch gebied veel tot stand kun nen komen. Neen, zoo slecht kon de mi nister het verdrag niet vinden. En toen ging onze brave Eerste Kamer ook een paar weekjes vacantie genieten. Hf**) Wi W> "r Afgezien van het feit, dat het numme ringsstelsel van invloed bleek op den uit slag, hebben de Eerste Kamerverkiezin gen in Gelderland, Overijsel, Groningen, Drente en Zuid-Holland geen gfroote ver rassingen opgeleverd. De koppen waren, bij wijze van spreken geteld. Een kleine verrassing was, dat de plattelander Braat en de heer Alblas (Herv. st. p.) in Zuid- Holland op den Vrijheidsbond stemden, want er werden twee stemmen meer op de Vrijheidsbonders uitgebracht, dan er Vrijheidsbondsche Statenleden in Zuid-Hol land waren. In totaal werden in groep II (Gelderl. enz.) gekozen: 1 V.D.., 2 A.R., 2 Ch. H., 3 R.K., 2 Vrijh|. b. en 3 s.d. en in groep 4 (Zuid-Holland) 2 Vrijh. b. 1 V.D., 2 A.R., 2 Ch. H., 3 s.d^ en 2 R.K. De partijverdeeling der nieuwe 25 Kamerleden is als volgt: 5 R.K}. 4 Cih. H., 4 A. fR>, 4 Vrijh. b., 2 V. D. enit 6 s.d. Het eenige verschil met de oude samen stelling is, dat de Vrijheidsbond één ze tel won, zulks ten koste der A. R. En de verhouding van de geheele Eerste Kamer is thans geworden 30 rechts en 20 links. De persoonswisselingen zijn zeer gering. Slechts drie gezichten zullen we meteen als de Kamer weer bijeenkomt, missen. Namelijk: Dr. H. Franssen, H. Amelink, en dr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, welke laatste niet voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. De andere twee heeren werden niet herkozen. En van 'de drie nieuw gekozen leden, zijn er twee oude bekenden. In de eerste plaats oud-minister Colijn, die voor de a.r. in de Eerste Kamer zitting heeft. Verder heb ben we Prof. Alph. Steger (r.k.), die 17 October 1922 door Prov. Staten van Zuid-Holland in de vacature van Swaay tot lid der Eerste Kamer werd glekozen. Tot 1.923 bleef hij lid van de Kamer. Deze hoogleeraar heeft een zeer bekende naam in industrieëele ondernemingskringen. Het derde nieuwe lid is inderdaad een nieu weling". Ir. J. Koster, lid van den Vrijh. bond, die zijn lidmaatschap van de Ka mer gedeeltelijk aan dén heer Braat te dan ken heeft. Directeur van de Ned. Maat.ij. van mijnbouwkundige werken, heeft deze nieuwe senator zich tot nog toe zeer wei nig op het politieke terrein bewogen. Zoodat we een maidenspeech" te goed hebben. Eindelijk was daar nog: de veiligheid op onze spoorwegen. De heer Duys heeft den minister een aantal vragen gesteld, zulks naar aanleiding van het spoorweg- ongeval aan het Hofplein te Rotterdam, met het onlangs op den spoorweg Haag- Rotterdam in gebruik genomen nieuwe wagenmateriaal. Voldeed dat nieuwe mate riaal wel aan de maximum-eischen van veiligheid, vooraf als het meteen op den dienst Rotterdam-Amsterdam gebruikt zal worden, en was dat wel verantwoord? Dat wilde de heer Duys wel eens van den minister hooren. Welnu, de heer Duys kon gerust zijn, vönd de minister van Water staat. Het materieel voldeed inderdaad aan de maximum-eischen. En het liep slechts tijdelijk op het baanvak Rotterdam-Sche- veningen (feitelijk als locaalspoorweg aan gelegd), terwijl het speciaal voor den hoofdspoorweg Amsterdam-Rotterdam was aangeschaft. De aard van den als locaal spoorweg geconstrueerden spoorweg is oorzaak geweest van eenige kleine onge vallen den laatsten tijd. Maar door snel heidsvermindering en andere maatregelen gedurende den tijd, dat dit materieel op den onderhavigen weg dienst doet, is de veiligheid volkomen verzekerd. De heer Duys en ook wij, kunnen dus met een gerust gemoed in den electrischen trein stappen. POLITICUS. GRENSWIJZIGING. Aan de raden der gemeente Rilland-Bath en Woensdrecht is voorgelegd een ont werp \an wet tot wijziging van de grens tusschen beide gemeenten, ontworpen door een commissie uit Ged. Staten van Noord- Brabant en Zeeland. Deze grensregeling tusschen beide gemeenten is tevens een herziening van de grens tusschen de pro vincies Noordbrabant en Zeeland. Leverde vroeger de grensloop ter plaatse geen bezwaar op, daar zij door het water liep, sinds door bedijking hier polders geschapen werden, werden de administra tieve bezwaren gevoeld, daar hier thans buiten-provinciale polders ontstonden. Door het ontwerp van wet, dat bedoelt de polders in hun geheel bij de gemeente Rilland-Bath, dus bij Zeeland te voegen, zullen de bestaande moeilijkheden worden weggenomen. De gebiedsovergang be draagt ongeveer 100 H.A. O— OORLOG BEZUINIGT DRIE MILLIOEN Minister De Geer vindt het te weinig.- De Avondpost" schrijft: Zooals onze zeer betrouwbare inlich tingen luiden, is de Oorlogsbegrooting voor 1927 door Minister Lambooy terug gebracht tot een 3 millioen lager bedrag dan die van 1926. Minister De Geer schijnt zich evenwel met deze verlaging niet te kunnen veree nigen en heeft de ontworpen oorlogsbe grooting teruggezonden met de mededee- ling, dat meer verlagingen moeten worden aangebracht. De druk op het departement van Oor log van de zijde van het departement van Financiën schijnt zoo groot te zijn, dat Minister Lambooy, zonder de adviezen af te wachten, gevraagd heeft aan de ver schillende bevelvoerende officieren, ver strekkende wijzigingen in de legerorga- nisatie heeft aangebracht. AUTOBUSBEDRIJF VAN DE NEDERL. SPOORWEGEN. Naar het Centrum" verneemt, zal bij de Nederlandsche Spoorwegen een auto- busbedrijf worden opgericht en is de be noeming van een directeur te verwachten. Bij informatie werd aan het U. D. mee gedeeld dat deze plannen wel bestaan, doch nog geensz/ns definitief zijn vastge steld. Het doel dat met dit autobusb'e- drijf beoogd wordt, en de taak van het bedrijf staan, zoo zeide men het blad, nog niet vast, In het algemeen gesproken mag het bericht echter juist worden ge noemd. o— OVERREDEN EN GEDOOD. Te Blokzijl is het zevenjarig zoontje van den heer D. S. 'van een kar gevallen, waarbij een wiel hem over Het hoofd ging. Het ventje was op slag dood. Te Steenderen is een ruim 2-jarig kind van den heer H. door een melkwagen overreden en gedood. LOCOMOTIEF IN EEN PUT GESTORT. Bij Tabor in Bohemen is tengevolge van een verkeerden wisselstand de lo comotief van een goederentrein met den tender in een put gevallen. De: stoker werd gedood, de machinist licht gewond. De wisselwachter, die schuld aan het onge luk had, pleegde zelfmoord. o BOSCH BRA ND. Het plaatsje Strykersmont in den staat Montana (Ver. St.) is door het woeden van een boschbrand totaal vernield. En-, kei het spoorwegstation en één woning' bleven gespaard. WEER EEN VLIEGTUIGRAMP. De marine-vlieger Howard F. Councill en zijn monteur C. T. Giddens zijn te Vineyard-Haven (Massachusetts) omgeko men door het vallen met hun watervlieg tuig, dat in de haven terechtkwam. Zij waren met het vliegtuig uit Washington komen vliegen. Het toestel viel plotseling van een hoogte van 500 voet. Onder het vallen brak het in twee stukken nog vóór het in het water kwam. o— EEN „VREEDZAAM" HERDENKINGS FEEST. De derde verjaardag van de grondwet van de Sov/et-Unie werd te Moskou op bijzonder plechtige wijze gevierd. Er wer den volksfeesten georganiseerd enz. Het belangrijkste gedeelte van de viering ber stend echter uit een optocht, waaraan groo te legerafdeelingen hebben deelgenomen. Er werd een spiegelgevecht geleverd, waarbij infanterie, cavalerie, artillerie, gas- afdeelingen, tanks, mitrailleurs enz. heb ben deelgenomen. Het was in één wocfd een bijzonder „vreedzaam" tafereel. Or 1 ffienwsblad Wordt vervolgd.) —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5