Derde Blad voor hot Land van Housden en Altenaj de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4627 Viijdao 6 Augustus In den Boekhandel m ds Plaatselijk Nieuws Niet Wegsmijten I Burgerlijke Stand. Landbouwrubriek lliiineiilaiid. a 5 cent per vel, De Tarwehalmdooder. BEHOORENDE BIJ HET ANDEL. Naar we vernemen zal het muziekgezelschap »Andel's Fanfarecorps« alhier op 14 Augustus a.s. medewerking verleenen aan het concert, hetwelk door de muziekvereniging >Nooit Gedachte te Almkerk zal worden gegeven. De hervormde Meisjesvereeniging »Tabitha« alhier zal op 12 Augustus a.s. een pleiziereisje maken naar Nijmegen en Omstreken. BRAKEL. De leerlingen der hoogste klas maakten ouder leiding van het on derwijzend personeel der school, een reisje naar Scheveningen. By terugkomst werden ze verwelkomd aan het veer door ^Oefening baart KunsU. W. v. W. alhier, was dit jaar de eerste aanvoerder van meloenen aan de markt te Eindhoven. De vruchten waren door hem zelf geteeld. Hoewel van de 4 er 2 geschonden waren, brachten ze toch nog gemiddeld 75 cent per stuk op. Het verkeer op den djjk was ge- ruimen tyd gestremd, doordat van een met hooi beladen wagen van H. v, d. V., alhier, een wiel was afgeloopen en het hooi op den weg was neergestort. DRUNEN. Veiling 3 Aug. per K.G. Roode bessen 18-32 Morellen 40-52 Pruimen 5—24 Kroosjes 5—18 Kruisbessen 5—10 Appelen 4-30 Peren 1-22 Oomskinderen 16—22 N.-H. Suikerperen 7Hè Janbaasjes 5—9 Dirkjesperen 3—7 Stokprincessen 28-40 Z draad 19J Snyboonen 22-28 Stam 9 7—13 Boterboonen 6—9 Sperzieboonen 6—12 Wagenaars 5-7 Tuinboonen 1-4 Juin 9—12 Sjalotte 7—ll| Tomaten 10-24 per stuk Bloemkool 2-17 Roode 5-13 Witte 6—8 Satoie 1|7 Spits 1-4 Komkommers |-9 Andijvie 1—2 Sla 5-1 Perzikken 3-6 Rammanas 1-2 Augurken i i 42 Abrikozen 5-2 per bos Kroten IJ4 Peen 25—7 Seldery 1 21 Rabarber 4-6 GRAVENMOER. A.s. Zondagavond 7 uur zal de Wel.Eerw. heer Ds. L. H, van der Meiden te Dordrecht in de Chr. Geref. Kerk alhier eene spreekbeurt vervul len ten bate van het Doofstommen-Instituut aEffathac te Dordrecht, NIEUWENDIJK. Benoemd tot contro leur aan de zuivelfabriek »De ToekomsU te Capelle de Heer M. C. van Helden Wz. alhier. J.l. Zaterdag gaf onder zeer groote belangstelling onze muziekvereen. Fanfare »Cresendo« hsar aangekondigd concert, alle nummers werden zeer goed uitgevoerd, en getuigden van zeer goede studie en leiding. Elkeen ging hoogst voldaan huiswaarts. De Jongenheer J. Wesse ontving een uitnoodiging der N. V. van den Bergs Biueband fabrieken te Rotterdam voor een 10 daagsche reis naar Zwitserland. De echtgenoote van H. v. d. S. viel deze week van den zolder en kwam Gilette-mesjes zijn 6 maanden bruikbaar, als ge ze laat slijpen en aanzetten op de Allegro Slijp- en Aanzetmachine bij de Firma JOHAN SMOLDERS, Vughterstr. 33, 's Hertogenbosch, Tel. 659. op de tafel terecht met gevolg, dat enkele ribben ernstig benadeeld werden en de hulp van Dr. de Vries werd ingeroepen. De opbrengst der vlaggetjes ver- kooping ten bate der Fanfare »Cresendo< bracht plm. f 35.00 op. Deze week werden aangevoerd 7258 eieren men besteedde voor groote kipeieren f 6 40 voor kleine kipeieren f 5.45 voor eendeneieren f 5.60 en voor Kalkoeneie ren f 8.00 alles per 100 stuks. Mejufï. T. O. brandde zich zooda nig aan de kachel dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. RAAMSDONKSVEER. Gedurende de maand Juli passeerden 2154 vaartuigen met een totaal inhoud van 230544 ton de Rolburg. RIJSWIJK. De heer van Zon kantoor houder bij den P. T. T. dienst alhier, is met ingang van 16 Augustus a.s. benoemd tot kantoorhouder le klas van het hulp post, telegraaf en telefoonkantoor te Stryen. SPRANG-CAPELLE. Bij van W. in de Heistraat alhier werd gedurende eenige Zondagen onder kerktijd telkens geld ver mist. Zondag hadden maréchaussées uit Kaatsheuvel zich lang te voren in huis verdekt opgesteld. Toen de familie een poosje naar de kerk was, klom iemand door een zijraam naar binnen. Het bleek de 11-jarige de R. te zyn. Na eenige kasten doorsnuffeld te hebben, werd hij door de maréchaussées gearresteerd. Hy j bekende volledig en gaf f 20 terug, af komstig van zyn bezoeken van vorige Zon dagen. Hy is naar 's-Bosch overgebracht. WOUDRICHEM. Dezer dagen is een begin gemaakt met de kantzegenvisscherij in de Boven-Merwede nabij Werkendam, alwaar vanwege de gemeente in het begin van dit jaar voor dat doel een hoeveelheid zand is gestort. Er werden reeds twee zalmen gevangen. Veiling 4 Augustus. IN DIVERSE KLEUREN verkrijgbaar per K.G. Kruideniersperen 14—22 N.-Holl. Suikerperen 6—10 Dirkjesperen 3 7| Janbazen 5— Gevallen peren 2—3 Keswiek Coellin 10—14 Moesappelen 8—11 Blauwe pruimen 20 —24 Eng. Krozen J7 Kruisbessen 7 per stuk Abrikozen 2 Perziken 15- 45 per K.G. Prinsesseboontje 12-27 Roode kool 5—8 per bos Kroten 3g per H.L. Blauwpitten 1.80—2.30 Eigenheimers blauw 2.10—2.30 Eigenheimers geel 2.20—2.60 Schoolmeesters 1.70—1.80 WASPIK. De prjjs der aardappelen is nog sterk dalende. In den kleinhandel worden puike Eigenheimers verkocht voor 20 cent per 5 L. Door de N. V. de Scheepsbouw- werven v. h. P. en A. Ruijtenberg werd met goed gevolg te water gelaten het kanaalschip »San Antonioc, groot ruim 900 ton, voor rekening van den Heer L. Poppelier Lzn, te Teteringen. De kiel zal worden gelegd voor een Ryn-Herne- kanaalschip, groot plm. 1350 ton voor Nederlandsche rekening. By het klinken viel op de scheeps- bouwwerven der firma Ruijtenberg de werk man C. P. van een ladder in het ruim van een schip, waarbjj hij zich ernstig be zeerde aan het zitvlak en tevens een paar beentjes in den handpalm brak. Genees kundige hulp werd oogenblikkeijjk ingeroe pen. IN BOOMSCHORSLIJSTJES, 50 cent per stuk. EETHEN. Geboren: Gerdina, d. v. W. Stra- ver en G. v. d. Beek Dirk, z. v, F. H. Ottevanger en G. B. v. Breemen Johanna Arie, d. v. H. v. Dam en E. de Waal Pieter S., z. v. P. S. Lankhaar en G. J. Lankhaar Adriana, d. v. A. Doedjjns en L. de Kloe Jan W., z. v. W. A. Schreu- ders en E. v. Bergeijk Teunis, z. v. W. v. d. Pol en G. v. d. Berg Dingena P., d. v. J. Treffers en H. v. KapelHendrika J., d. v. H. v. d. Heuvel en G. v. d. Mejjden Jacoba W., d. v. F. v. d. Nieu- wegiessen en A. LankhaarAntonie H., z. v. W. J. Lankhaar en W. O. v. d. Beek Arie, z. v. H. Combee en S. M. Verbeek Pieter, z. v. H. C. v. d. Heu vel en H. J. v. Wijk Marius G., z. v. M. G. Verbaan en J. H. de Jong Gijs- berdina, d. v. A. de Jong Saakes en J. N, v. Wjjk Cornelis W., z. v. L. C. v. d. Kolk en P. C. v. Wyk Cornelis, z. v. J. de Fjjter en W. Douw. Getrouwd: J. Uyihoven, 26 j., met A. J. Branderhorst, 25 j.L. Colijn, 37 j., met H, Nieuwkoop, 27 j.L. F. Buys, 29 j., met W. J. v. Gorkum, 25 j. J. G. v. Leeuwen, 33 j., met A. Bax, 27 j.C. v. d. Mooren, 36 j., met M. Hagen, 35 j.A. v. d. Staak, 27 j. met G. M. Verhoeven, 23 j.M. J. v. Digge len, 28 j., met C. L. in 't Veld, 23 j, C. v. Oosterhout, 24 j„ met A. M. v. Dru- nen, 20 j.S. J. Deurloo, 21 j. met J. H. Colet, 25 j. Overleden: J. Roza 71 j. echtge noot van J. v. Rjjswjjk A. J. in 't Veld 12 j.C. B. Lankhaar 2 j.A. Straver 65 j. WOUDRICHEM. Geboren: Belia, d. v. P. v. Vugt en E. H. Dekker. Overleden: Gozewina B. van Ho ven, 22 j. DUSSEN. Geboren: Theodoras M. E. M., z. van A. J. F. Nieuwenhuijzen en C. W. Heymans Maria, d. van C. Schouten en M. KantAntoinetta F., d. v. J. van Erp en A. de Wit. Getrouwd: Petrus J. van Balkom, 20 j„ met W. L, Prinsen 21 j.Petrus J. Ribbers, 18 j., en E. Rjjken, 18 j. Overleden: Peter Ruijs weduwn. van Helena G. van der Pluyna 81 j. Leendert van der Stelt echtgenoot van M. van Os 69 j. Op bijna alle perceelen tarwe treft men dit jaar in meerdere mate dan gewoonlijk looze aren aan. Of eigenlijk geen looze aren, maar aren waarin verschrompelde korrels zitten. Hier en daar tusschen de gezonde hal men staan halmen met een afwijkende kleur. Hebben de gezonde een min of meer gele .tint, de bovenbedoelde hebben een bleek witachtig uiterlijk. Daardoor vallen ze in de tweede helft van Juli duidelijk in het oog. Dit jaar komen die afwijkingen heel sterk voor. Op alle akkers is de mate van optre den echter niet gelijk. Het schijnt, dat die perceelen welke de afgeloopen winter veel overlast van water hebben gehad, het meeste te lijden hebben. Vaak komt het 't sterkst voor langs vo ren en greppelkanten. Deze tarwehalmen, welke ivoorwitte aren dragen, die normaal ontwikkeld zijn, maar onontwikkelde verschrompelde korrels oe- vatten, lijden aan de zoogenaamde: HALM VOETZIEKTE. De verwekker van die ziekte is een zwam, de tarwehalmdooder (Ophiobolus herpotrichus). ji Deze leeft in den grond, zoodat deze ziekte niet met het zaaizaad wordt over gebracht, en dus ook niet bestreden kan worden, door ontsmetting van het zaai zaad. Hoe het precies komt, dat de tarwehalm dooder het eene jaar zooveel en een ander zoo goed als niets geen schade verwekt, is niet bekend. Wel is opmerkelijk, dat de natste plaat sen op den akker het meeste last er van hebben. Ook hier zal een goede ontwatering waarschijnlijk de kwaal (of de uitbreiding er van) beperken. De tarwehalmdooder tast het onderste halmlid van de graanplanten, als ze zoo goed als volwassen zijn, aan. Het gaat heel snel in zijn werje. In een paar dagen tijd is het ondereind ge heel afgestorven. Dat deel wordt dan meestal met een zwart-bruinachtig schimmelpluis overtrok ken en gaat heel vaak in rotting1 over. Door de vernieling van de halmvoet, wordt de toevoer van water met daarin opgeloste voedingszouten naar de boven- gelegen deelen afgesneden en moeten die' deelen van zelf sterven. Vandaar de ver schrompelde korrels, welke zich in de aren vormen. Heel vaak worden die daarna overtrok ken met een zwart zwamweefsel, gevormd door zoogenaamde roetdauw-zwammen. Velen bekijken dat soort aren op het eerste oog als: stinkbrandaren. Een nader onderzoek wijst echter direct uit, dat we met wat anders te doen hebben. De „brandaren" zien er trouwens ook van buiten reeds geheel anders uit. In dezelfde tijd, dat de tarwehalmdoo der zijn vernietigend werk verricht, en zooals we boven schreven, de ivoorwitte kleur van de aren en halmen veroorzaakt hebben de brandaren nog een ietwat blauw groen uiterlijk. Toch eischt het zoeken van de l laatste soort ook eenige ervaring. Heeft men echter eenige aren, gevuld met zwarte spoorenhoopjes, binnen de vruchtwand der oorspronkelijke tarwekor rels gevonden, dan ziet men het onder scheid met de tarwehalmdooder duidelijk genoeg. Dan is vergissen niet meer moge lijk. 1 I Ofschoon de wetenschap tot nog toe geen afdoend middel gevonden heeft, om de ^schade veroorzaakt door de tarwehalm dooder te voorkomen of te beperken, meenden we toch goed te doen, met in deze rubriek een artikieltje er over te schrij ven. Van meer dan één zijde toch werden mij tarweplanten, die het verschijnsel ver toonden bezorgd met de vraag, wat toch wel de oorzaak mocht zijn van dat plot seling afsterven. Temeer gaf het mij aanleiding tot het schrijven van het bovenstaande, omdat het daardoor mogelijk wordt de aandacht van de landbouwpraktijk te vestigen op een vraag van bijzonder belang: n.l. vindt men over het algemeen, de meest aangetaste planten op die akkers en op die plaatsen, waar de tarwe gedurende de winter en misschien ook in het voor jaar overlast van water gehad heeft? Gaarne houd ik mij voor mededeelingen daaromtrent aanbevolen. F. C. HUIJSER Landbouwonderwijzer Woudrichem. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN. De 42-jarige rijwielhandelaar J. v. d. R. kwam uit een café aan den Hofdijk te Rotterdam, waar hij meer had gebruikt, dan goed voor hem was. De man wilde op zijn motorfiets naar huis rijden, hetgeen eenige kameraden hem, daar hij dronken was, met klem ontraadden. Met zijn dron ken kop zette echter de rijwielhersteller toch door, en reed met een razende vaart den dijk op, juist tegen een tramwagen van lijn 14 aan. Bloedend en zwaar ge kneusd werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis a. d. Coolsingel overgebracht. Bij aankomst was hij reeds overleden. Op den straatweg Culemborg-Gelder- malsen, nabij de Nieuwbrug reed een auto uit Amsterdam, bestuurd door een leer ling-chauffeur, aan de linkerzijde van den weg tegen een boom. Door djen schok werd een inzittende dame uit de auto ge slingerd en kwam met het hoofd op den grond te land. In bewusteloozen toestand werd zij opgenomen. De drie andere in zittenden kwamen met den schrik vrij. De driejarige Derkje T. de Haan te Haren (Gr.) geraakte onder een passee- rende auto. Zij werd dood opgenomen. De chauffeur van den heer H. uit Heer len reed met zijn auto in de Klein Gra venstraat te Spekholzerheide een aldaar spelend 5-jarig zoontje van mej. S. om ver. Door den chauffeur werd het kind naar een in de buurt wonenden genees heer gebracht, doch bij aankomst aldaar was de jongen reeds overleden. De maré- chaussée heeft den wagen in beslag ge nomen en stelt een nader onderzoek in. Op den Nieuwe Binnenweg te Rotter dam is de 21-jarige B. Bakker uit Vlaar- dingen met zijn motorrijwiel geslipt. Hij bekwam een verwonding bovfpn het rechter- teroog en een hersenschudding en is in het Ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. DOOR EEN PAARD GEDOOD. Het 4-jarig zoontje van den arbeider Koster te Aartswoud bij Hoorn, dat alleen het land inliep om het veulen te streelen, kreeg van het paard zoo'n trap dat hij aan de gevolgen overleed. ONGEREGELDHEDEN IN OOST-1NDIE Aneta seint uit Tegal: Een hoofd mandoer alhier hitste vijf familieleden op, waarop zij gezamenlijk onder bedreiging met messen het tuinvolk van de suikerfa briek Pagongan verhinderden de tuinen in te gaan. De veldpolitie sommeiercle hunne bedreigingen te staken maar zonder succes. Daarna werden twee salvo's gege ven, waarbij de geweerloopen op het been gericht waren. Ook dit hielp niet, waarop een derde salvo werd gelost, met' het nood lottig gevolg, dat vier hunner gedood werden en 1 gewond. Het tuinvolk ging daarop aan het werk zonder dat er ver der ongeregeldheden gebeurde. De hoofdmandoer is de aanstoker van het relletje en is lijdendde aan een zieke lijke storing van zijn geestvermogens. o VERDRONKEN. Onder de opvarenden van den in Ijmui- den liggenden Britschen stoomtreiler „Ser Roisette" uit Aberdeen is een ernstige twist ontstaan, waarbij men handgemeen werd. Een stoker raakte daarbij te water en 'kon niet meer gered worden. Later is het lijk opgehaald. In verband met deze vechtpartij zijn twee verdachten voorloo- pig door de politie aangehouden. Te Nieuwer-Amstel is de 12-jarige B. bij het visschen te water geraakt en ver dronken. De bemanning van de „Politie III" heeft met een dreg uit de Maashaven opgehaald het lijkje van den twee en half jarigen J. G. v. Oosterwijk, die, zonder dat zijn ou ders dit hadden bemerkt, van boord van de daar liggende „Elevator 14" te water was geraakt en verdronken. Hendrik Bols, elfjarig zoontje van een woonschipper is in het Meppelerdiep over boord gevallen en verdronken. Te Den Haag is uit het water opgehaald het lijk van den 8-jarigen Rudolf v. d. B. welke sedert Zaterdag werd vermist. Hoe het ventje te water is geraakt, is onbekend. Het 5-jarig zoontje van de wed. J. B. te Krimpen a. d. Lek is achter de woning te water geraakt en verdronken. o— BEKNELD GERAAKT. In de Haarlemmerstraat te Leiden is een tram der Haagsche T. M. in aanraking gekomen met een naast de rails staanden handwagen, waardoor deze een draai maak te en de 8-jarige G. R. S. mfet zijn hoofd tusschen den wagen en een muur kwam. Zwaar gewond werd de jongen een win kel binnengedragen, waar hij spoedig over leed. I'M 1 Te Laren is een 60-jarige dame, mej J. v. M. uit Baarn, door een losse locomotief van een stoomtram aangereden. Haar rech tervoet werd geheel verbrijzeld. De onge lukkige, die bij familie te Laren gelogeerd was werd in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis overgebracht. EEN ITALIAANSCH ESKADER IN ONS LAND. Een Italiaansch eskader, bestaande uit de oorlogsschepen »Risa« en »Ferrucci« is Woensdagmorgen te IJmuiden aange komen. Door het fort werden de gebruikelijke saluutschoten gelost, welke door de oorlogs schepen werden beantwoord. De vice-consul van Italië, de heer Metz te IJmuiden, was ter begroeting aanwezig. DE TREIN ZONDER RAILS. De eerste »trackless-train«, die een toer door de wereld maakt, zal, zoo wordt ge meld, na reeds 38.800 mjjl door Canada, Amerika, Mexico en Engeland te hebben afgelegd, op 9 Augustus ook in ons land te zien zyn. In onze provincie zullen o. a. worden bezochtRoosendaal, Bergen-op-Zoom, 's Hertogenbosch, Waalwijk, Breda, Tilburg, Boxtel, Eindhoven en Helmond. O— i Jtarcblad VLIECERPAPIER ft L J. Ontwatering is en blijft trouwens, het fundament, waarop alle verdere cultuur- zorgen van den boer moeten kunnen steu nen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9