Eerste Blad De Orde ven He Sier ie het Oosten C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Go's BANK A. VEESCHUUR-BAERT Uitgave; Firma L. J. VEERMAN, Heusdea, No, 4629. Vrijdag 13 Augustus I926; OVERZICHT Binnenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. ^and van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wie het nummer van „Het Reven" van 31 Juli j.l. opslaat zal op de twee eerste pagina's afbeeldsels zien van het kamp te Ommen, waar eenige dagen geleden 2000 leden van „de Orde van die S,ter in het Oosten uit 30 landen samenkwa men. Merkwaardig is het dat zoo betrek kelijk weinigen op de hoogte zijn. van het doel en de betieekenis dezer Orde en daarom willen we er 't een en ander over vermelden. In de Orde van de Ster in het Oosten zien wij een groep van personen, die in den band van vereeniging de kracht zoe ken om hunne beginselen te ontplooien. Die groep groeit met den dag en vast staat dat in de veertien jaren van het be staan der Orde door meer dan hon derduizend personen over de geheele we reld hare beginselverklaring is ondertee kend. Deze beginselverklaring luidt aldus: 1. Wij gelooven, dat een groot Leeraar spoedig in de wereld zal verschijnen en wij wenschen nu reeds zoo te- leven, dat wij waardig zullen zijn Hem te kennen wanneer Hij komt. 2. Wij zullen daarom trachten, Hem steeds in onze gedachten te houden en al het werk, dat gedurende onze dage- lijksche bezigheden tot ons komt, te doen in Zijn naam en daarom naar onze groot ste bekwaamheid. 3. Voor zoover onze gewone plichten zulks toelaten zullen wij iederen dag een gedeelte van onzen tijd wijden aan een bepaald werk, dat helpen kan om zijn komst voor te bereiden. 4. Wij zullen trachten Toewijding, Standvastigheid en Zachtmoedigheid de voornaamste kenmerken van ons dagelijksch leven te maken. 5. Wij zullen trachten iederen dag aan te vangen en te eindigen met een korten tijd, gewijd aan het vragen van Zijn ze gen op al, wat wij trachten voor Hem en in Zijn naam te doen. 6. Wij beschouwen het als onzen bi zonderen plicht grootheid te erkennen en te eerbiedigen, in wien deze zich ook vertoone en te trachten mede te werken voor zoover wij zulks kunnen, met hen, die wij geestelijk als onze meerderen er kennen. De literatuur met betrekking tot de komst van den Wereldleeraar is zeer uit voerig, maar toch kan men den inhoud ervan wel in het kort samenvatten als volgt: Naar het algemeen oordeel der leden bevindt de wereldgeschiedenis zich thans in een overgangs-tijdperk. Overal om ons heen zien we oude gedachten en vormen plaats maken voor nieuwe denkbeelden en instellingen. Alom een zucht in de we reld naar vernieuwing, een diepe afkeer van oude toestanden en verhoudingen en de overtuiging dat het zoo niet langer kan. Het valt niet moeilijk om in vele opzichten met dit oordeel in te stemmen. De groote oorlog heeft er veel toe bij gedragen, om deze gedachte algemeen te maken. Hiervan uitgaande heeft nu ver der de studie van de leden er toe geleid om op te merken dat door alle eeuwen heen in tijden, waarin eene nieuwe be schouwing aanbrak, een krachtige per soonlijkheid zich heeft voorgedaan, die door de kracht van zijn leven en leer de nieuwe idealen wist om te zetten in nieuwe vormen van beschaving. Met vorenstaande woorden is stellig wel op de meest eenvoudige wijze weer gegeven, wat een voorname aanleiding is van de groote verwachting der Orde van de Ster in het Oosten. Belangrijk is de verwachting die men heeft omtrent de leer van den Wereld leeraar, wiens- komst spoedig op handen is. Deze leer is wel zeer in het koart samen te vatten met één enkel woord: Broederschap. Het blijft een open vraag hoe me,n thans reeds kan weten, hoe de leer van den Wereldleeraar zijn zal, terwijl deze zich nog niet eens heeft geopenbaard. Hieromtrent is nooit iets officieels mede gedeeld en ook de beginselverklaring spreekt hierover niet. De meeste leden zijn vrij positief in hunne verwachtin gen, waarvan de oorsprong vaak zeer diepzinnig is. Het is de verwachting van de leden van de Orde, dat wij een tijd tegemoet gaan van minder egoïsme, van minder afgunst en naijver; een tijd, waarin de belangen van geestelijke waarde een voor namer plaats zullen innemen dan thans; een tijd dus van toewijding, standvastig heid en zachtmoedigheid. Het zal de taak zijn van den komenden Wereldleeraar om met zijn goddelijke kracht dezie nieuwe verhoudingen te bevorderen en tot stand te doen komen en de volkeren te ver eenigen in een nieuw geloof van liefde en broederschap, dat heen reikt over de grenzen van nationaliteit, godsdienst, ras of uiterlijke waardigheid. Immers rust diep in het gemoed van elk lid der Orde het geloof in eene betere samenleving, welk geloof uitgaat boven studie en we tenschappelijke verklaring. Onze korte beschouwing zou onvolledig zijn, indien geen melding gemaakt zou worden van den persoon, die als Hoofd der Orde erkend wordt en van de ver wachtingen die door de leden van hem gekoesterd worden. J. Krishnamurti, een Hindoe, van ongeveer 28 jaar, is sinds de oprichting in 1911 het Hoofd der Orde van de Ster ïn het Oosten. Hij woont in Adyar, nabij Madras en is tezamen met zijn broer en eenige andere personen, veel op reis en bezocht nog kort geleden ons land. Het zal natuurlijk verwonderen, dat iemand van zoo'n jeugdigen leeftijd reeds gedurende veertien jaren aan het hoofd staat van een internationale orde. De verklaring hiervan houdt nauw ver band met het aanzien dat hij geniet in de Orde. Het is de overtuiging van een zeer groot deel der leden, dat de Wereld leeraar, wiens komst men verwacht, zich zal manifesteeren in den persoon van Krishnamurti. Enkele uitlatingen van voor aanstaande personen in de Orde, die be kends taan om hun helderziendheid, heb ben aanleiding tot deze overtuiging gege ven. Het is moeilijk om dit volledig te be grijpen. Toch fs een dergelijke voorspel ling geenszins een nieuw verschijnsel. Wie de reisverhalen gelezen heeft, die Sven Hedin geschreven heeft over Tibet, zal zich herinneren, hoe daarin de wijze be schreven wordt waarop, na het overlijden van den koning, een nieuwe opvolger ge vonden wordt om den troon te bestijgen in de heilige stad Lasa. De priesters vereenigen zich dan in de uitoefening van de heilige kunst der witte magie, waar door zij in staat raken, uit het volk de persoon aan te wijzen, die voortaan als goddelijk koning door de bevolking ver eerd zal worden. Vele leden van de Orde van de Ster in het Oosten nemen aan, dat op gelijke wijze bekend is geworden, dat J. Krishnamurti de taak van den Wereldleeraar zal vervullen. We vinden Krishnamurti afgebeeld op een paar plaatjes in het hierboven ver meld nummer van „Het Leven'*. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEIJSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie a f 2-25. Het rommelt weer eens op den Balkan. Het geschil dat tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije is gerezen wekt eenige bezorgd heid in Europeesche politieke kringen, doch men hoopt, dat een gewapend conflict zal kunnen worden voorkomen. De aanleiding van de oneenigheid kent menBulgaarsche benden hebben de laat ste tijden, naar het schijnt, meer dan eens invallen gedaan op Zuid-Slavisch ge bied en daarbij ook Zuid-Slavische onder danen gedood. Deze feiten hebben ernstige ontstemming gewekt in Belgrado, hoewel Sofia den omvang van de gebeurtenissen verkleint en vooral laat uitkomen, dat de Bulgaarsche regeering in elk geval niet de hand heeft in de incidenten. Dit laatste is zeer wel mogelijk, maar van Zuid-Sla vische zijde is men blijkbaar de opvatting toegedaan, dat, al mogen de Bulgaarsche autoriteiten misschien onschuldig zijn, en niettemin voor Zuid-Slavië alle aanleiding bestaat te eischen, dat er een eind komt aan de buitensporigheden der komitad- ji's. Te Belgrado schijnt men ongeveer aldus te redeneeren: wanneer de invallen geschieden met medeweten en goedvinden der Bulgaarsche regeering, dan dient deze op haar nummer te worden gezet en moe ten maatregelen worden genomen, opdat een herhaling niet meer voorkomt. Anders.... Heeft de Bulgaarsche regeering echter niet de hand in het spel en betreurt zij het gebeurde, dan blijkt uit het feit, dat de invallen herhaaldelijk plaats hebben, dat zij over onvoldoende autoriteit be schikt om het Macedonisch comité, waar van de incursies schijnen uit te gaan, in bedwang te houden. Onder deze om standigheden dient de Bulgaarsche regee ring wegens de.zwakheid van haar optre den eveneens op haar nummer te worden gezet en moeten maatregelen worden geno men, opdat een herhaling niet meer voor komt. Anders.... Met andere woorden; Belgrado verlangt dat het nu eens uit zal zijn met die stroop tochten. In Zuid-Slavië begint de regee ring haar geduld te verliezen, doch zij weet zich in elk geval nog zóó te be- heerschen, dat zij niet dadelijk haar toe vlucht neemt tot den krasten maatregel dien men zich kan denkenden oorlog. Voorloopig bepaalt zij zich nog tot een nota-zending. De berichten lichten hier omtrent niet al te duidelijk in. Sommige telegrammen hebben al laten uitkomen, dat de overhandiging reeds heeft plaats gehad, andere daarentegen reppen van de waar schijnlijkheid der overhandiging voor het geval, dat Bulgarije geen haast maakt met het scheppen van ordelijke toestanden aan de grens. In elk geval wordt door Bel grado het ultimatieve karakter der over handigde of te overhandigen nota ont kend. Wat zij inhoudt, is ook nog niet officieel bekend, maar uit berichten, af komstig uit Zuid-Slavischc bron, zou zijn af te leiden dat zij in de allereerste plaats de ontbinding eischt van het Macedonische comité dat de invallen schijnt te orga- niseeren. Verder wordt naar verluidt schadevergoeding geëischt ten behoeve van de verwanten der slachtoffers en na tuurlijk bestraffing van degenen, die aan de invallen hebben deelgenomen. De laatste berichten doen vermoeden, dat Zuid-Slavië zich niet alleen bij de Bul gaarsche regeering over de activiteit der komitadji's zal beklagen, maar dat zich bij de Zuid-Slavische regeering die van Griekenland en Roemenië zullen aansluiten. Deze collectieve stap moet dus dienen om indruk te maken en aan te toonen, dat het misnoegen over Bulgarije's houding algemeen is. Sofia ziet zich dus geplaatst tegenover de ontstemming van een drie tal staten, waar het natuurlijk nooit tegen op zou kunnen, wanneer het op een oor log mocht aankomen. Natuurlijk volgen ook de groote mo gendheden met aandacht, wat er op den Balkan plaats heeft en men krijgt den in druk, dat zij stappen doen om in het geschil binnen de perken te houden. HEVIGE BRAND. Maandag heeft op de hofstede »De PeppeU te Barneveldj bewoond door den 81-jarigen landbouwer P. Molenaar, een hevige brand gewoed, die vermoedelijk door hooibroei is ontstaan. Drie bergen, gevuld met vele tienduizenden kilo's hooi, en twee land- bouwschuren zijn een proei der vlammen geworden. Met de uiterste moeite bleef het woonhuis gespaard. telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'ÜAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SSF" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. 's Zaterdags in Jnni, Jnli en Augustus wegens benrsvacantie gesloten. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Noordwykerhout is een brand uitge broken in een hooiberg van den landbouwer W. aan het Dorpsplein, Het vuur greep snel om zich heen en tastte ook een houten koestal en het achterhuis van de boeren woning aan. Beide zyn geheel in de asch gelegd. Met behulp van de brandweer uit Noordwijk is het vuur gebluscht. Door den hevigen vuurgloed kregen de aan de overzijde gelegen woningen groote schade, —o ERNSTIGE BRAND TE OSS. Een vrouw en drie kinderen in de vlammen omgekomen. Dinsdagnacht om half twaalf is brand ontstaan in de woning van H. van Zand- voort, wonende Elzenburg te Oss. De brand greep zoo snel om zich heen, dat in een minimum van tijd het heele huis in lichte laaie stond. Het zelfde huis werd ook bewoond door J. Bevers en echtgenoote. Deze konden zich in nacht gewaad redden. De huisvrouw van Zand- voort met drie kinderen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Een groot aantal kippen, een varken, een hond en een geit werden mede een prooi der vlammen. De kinderen waren resp. 3 jaar, 14 maanden en 2£ maand oud. Het oudste kind is tot heden nog niet gevonden. DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat W 52 Citroenzuur Zwavelstokjes Perkamentpapier. Gelatineblaadjes (rood en wit). ONGELUKKEN. Op de binnenplaats van een woning aan de Parade te Venlo viel het 6 jarig zoontje van zekeren S. uit het venster van de tweede verdieping. Met ernstige ver wondingen werd het knaapje naar het ziekenhuis overgebracht. Een 10 jarig knaapje te Kerkdriel wilde het touw van zijn vlieger, dat in een twee meter hoog ijzeren hek was verward ge raakt weer losmaken. Bij het naar be neden klimmen hield het ventje zich vast aan den kop van een steenen pilaster. Plotseling brak de kop af, met het treurig gevolg, dat het knaapje met het steenblok naar beneden stortte. Met een verbryzeld bovenbeen werd het ventje opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Ten huize van den heer J. de Vries aan de Haarlemmerstraat te Leiden, is de 21= jarige dienstbode J. R,, toeri zij op het dak werkzaamheden verrichtte, door een lichtkoker gevallen en in de keuken neer gekomen. Zij kreeg een zware hersen schudding. De dokter van den genees kundigen dienst achtte het roet het oog op haar toestand niet raadzaam haar naar een ziekenhuis te vervoeren. De uit Amsterdam komende luxe auto van den heer M. S. moest in de Naarder- straat te Laren uitwyken voor een wielrijdster. Tegelyk naderde uit de richting Laren de auto van den heer A., tandarts te Amersfoort, waarvan de chauffeur de wiei- rydster niet zag. Daardoor begrepen de auto-bestuurders elkaar niet, waardoor de wagens met kracht tegen elkaar botsten. Een der dames in de autD van den h er M. S., vloog door den schok naar voren en bekwam een ernstige armfractuur. Dr. Labadië was spoedig ter plaatse en ver leende de eerste hulp, waarna de patiënte naar Amsterdam werd vervoerd. De heer Felix Dor, zoon van den direc teur der zinkfabriek te Budel, die Zaterdag van zijn motor kwam te vallen en een hersenschudding opliep, is aan de gevolgen van deze verwonding overleden. Maandag is in de Trekvliet te Leiden de 34 jarige schippersknecht M. v. d. C. uit Katwijk op een motorboot in het ruim gevallen. Hy bleef met een been aan het dek hangen en liep inwendige ernstige scheuringen op. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Diaconessenhuis overgebracht. De 6 jarige W. Stahl, van het Roode Zand te Rotterdam is op den Eendrachts- weg aangereden door een motorrywiel, bestuurd door den 31 jarigen keliner J. D., van den Schiedamschedyk. Met een ernstige verwonding aan het hoofd werd de jongen eerst naar het Diaconessenhuis aan den Westersingal gedragen en vandaar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Daar hy een schedelbreuk had bekomen, werd zijn toestand zeer ernstig gaacht. Tegen den keliner is terzake van het veroorzaken van zwaar lichamelyk letsel door schuld proces-verbaal opgemaakt, terwijl zijn motorrijwiel in beslag is ge nomen. De arme kleine is aan de bekomen ver wondingen overleden. o— VERDRONKEN. De werkman J. Peters uit Gennep, werkzaam aan de Maaskanalisatie onder Sambeek, geraakte tijdens de werkzaam heden te water, met het treurig gevolg dat hij eenige oogenblikken later levenloos werd opgehaald, De ongelukkige, oud 26 jaar, is een oppassend man. Hij laat een vrouw met twee kindertjes onverzorgd achter. Te Noorden is mej. W. Z. te water geraakt en verdronken. SMOKKELAAR GEVAT. D. G., handelaar te Maaseik, werd met kar en paard aan de overzijde der Maas brug door de Nederlandsche beambten aangehouden. Onder zijn lading bloemkool had hy een groote partij chocolade en dekens verstopt. Alles werd in beslag genomen. In een vlugschriftje, dat in ons land verspreid wordt, leest men dat het ge loof in de spoedige komst van een groot geestelijk Leeraar voor een klein deel der leden van de Orde berust op openbaring. Hier dus het groote vertrouwen in de helderziendheid van enkelen. De meerder heid der leden baseeren echter hun geloof „op een studie van de tijden, waarin we leven, gepaard aan het bejgrip, dat het geheele menschelijke gebeuren de uitwer king is van een bepaald geestelijk plan, onder goddelijke leiding."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1