Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 4629 Vrijdag 13 Augustus ONS KINDERHOEKJE. VROUWENRUBRIEK Kinderrubriek. Varia. DE ZWAAN. Riniieiilaiid Eeiiige nuttige wenken voor het Huishouden. BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes. Hier hebben jullie de oplossingen van de vorige raadsels: 1. Doodkist. 2. Orgeltrappers in een kerk. 3. De dag van gisteren. 4. Spoorboekje. Nieuwe raadsels: 1. Wat is het langste dier? 2. Pas ben ik gegroeid, of ik wordt weer gesnoeid. Maar doet de maaier het niet goed, gewis dat de akker stort bloed. 3 X x X x x x X x x X X X X X X X x x X x x x X x X Op de lijnender groote kruisjes komt een woord te staan van 7 letters, dat den naam van een man noemt, die zelfs konin gen en keizers het mies op de keel heeft gezet. Op den eersten regel staat een me deklinker, op den tweeden een speeltuig, op den derden een kostbaar sieraad, op den vierden het gevraagde woord, op den vijfden den naam van een sterk viervoetig dier, op den zesden een kleedingstuk en op den zevenden een medeklinker. 4. Wie kan de puntjes in de volgende woorden door letters vervangen? Dan komt er een spreekwoord te staan. o o m e d .om. v r .en .al OOM KAREL. HET GEHEIM VAN DEN WITTEN OLIFANT. Bimboebari zat op een stoeltje voor de deur van zijn olifantenstal. De oppasser haalde een beurs vol met goudstukken uit zijn zak en zeiBimboebari die zijn allemaal voor jou, als ik een mooie olifant van je 'krijg. Best, zei Bimboebari, ga maar mee, dan mag je er een uitzoeken. Zoo ging de oppasser met den koop man mee naar binnen en zocht een mooie groote olifant uit. Hij haalde vervolgens een touwtje uit zijn zak, bond dat .om den slurf van den olifant en zoo ging hij weer op weg, naar huis. Thuisgekomen nam hij een groote pot met witte verf en een groo te kwast en begon.... den olifant wit te schilderen. Dat was natuurlijk een heel lang werk en het duurde precies drie i uur. Toen het klaar was, had de oppasser precies nog twee minuten tijd, om met zijn witten olifant naar den sultan te gaan. Want dat was de list, die Haroen Spik kel hem in het oor gefluisterd had; hij zou een wit geschilderden olifant naar den Sultan brengen en zeggen, dat dit de weggeloopen lievelingsolifant was. Toen de sultan den witten olifant zag, was hij zoo blij, dat de tranen hem over de wangen liepen. Daardoor kon hij niet duidelijk zien en bemerkte hij niet, dat het de echte witte olifant niet was. 't Is goed, sprak hij tot den oppasser, ik schenk je genade. Je hebt woord gehou den en mij mijn lievelingsolifant terug gebracht. En ik ga nu den heelen dag niet uit. Laat mijn olifant hier voor de deur staan, dan ga ik naar binnen voor mijn venster naar hem kijken. Den heelen dag wil ik naar hem kijken. Zoo bleef de olifant voor het venster van den sultan staan. De sultan ging op zijn troon voor het raam zitten en wilde van regeeren niets weten. Hij had alleen maar oog voor zijn weergevonden witten olifant. Maar ondertusschen was het mid dag geworden en de zon begon al hee- ter en heeter te schijnen. De olifant stond midden ,in de zon en kreeg het heel erg warm, zoo erg, dat de zweetdruppels op zijn voorhoofd kwamen en langzaam langs zijn slurf naar beneden begonnen te loo- pen. En het werd nog maar steeds war mer ,en de olifant begon steeds harder te zweeten. Maar toen gebeurde er iets heel ergs. De verf, die nog nat was, begon van zijn huid af te loopen. Eerst kwa men er zwarte streepen te zien, maar lang zamerhand ontstonden er allemaal groote zwarte vlekken. Alle witte verf liep langs de pooten en de slurf van den olifant naar beneden, en tot zijn groote woede zag de sultan, dat het een witgeschilderde gewone olifant was geweest, die de be angste oppasser had meegebracht. Dade lijk liet hij den oppasser roepen, die bleek van schrik werd, toen hij zag, wat er gebeurd was. Jammerend viel hij; op zijn knieën. Maar de sultan was zoo< boos over het bedrog, dat hij beval hem in den diepsten kerker te werpen, die er in het paleis te Vinden was. En juist zou de on gelukkige oppasser worden weggebracht toen men een luid gebrul hoorde, dat al nader en nader kwam. En het volgende oogenblik stormde de echte witte olifant de binnenplaats van het paleis op. Hij had genoeg van de vrijheid en was uit zich zelf teruggekeerd. Hij slcxqg zijn slurf om den hals van den sultan, die weende van blijdschap. En toen schonk hij den oppasser maar voor de tweede keer ge nade. Nu, ik hoef jullie zeker niet te ver tellen, hoe blij toen iedereen was. Heen en Terng naar de Maan en de rest voor een Veicantiereisje. Dezer dagen heeft Mr. T. Bellington, spoorwegemployé bij een der grootste En- gelsche Maatschappijen, na 50 jaren dienst zijn ontslag genomen. Eenvoudig bericht nietwaar? Wacht U nog even. Gedurende die 50 jaar heeft deze man trouw zijn plicht gedaan, kwam nooit te Nu kunnen jullie eens laten zien, dat je netjes kunt uitknippen en opplakken. Bovenstaand plaatje geeft je te zien een Zwaan. Die is nog wel niet heelemaal klaar, maar de rest moet je zelf doen, dat is nu juist het aardige. Je knipt de verschillende stukken netjes uit, plak die op een stuk niet te dik karton van denzelfden vorm als de uitgeknipte stukken en verbindt ze, daar waar de gaatjes zyn, met elkaar, door middel van een papierklemmetje. Je zult zien, dat de Zwaan dan zijn kop bewegen kan, net als een echte, die in de vjjver zwemt. Voor hen, die veel van mooi werk houden, is het aardig de Zwaan netjes bij te kleuren. Bek en pootjes rood en hier en daar een zwarte slagpen, bijvoorbeeld. Probeert maar eens. laat, was niet ziek, blonk uit door be- reidwilligheid kortom, was een voor beeld voor de anderen. Ook nog heel ge woon. Wat minder opvallend is, doch niettemin even waar, is, dat deze man gedurende zijn dienstttijd veel met trei nen meereisde, als remmer, conducteur j etc. en op deze wijze aflegde een afstand van 800.000 K.M. gelijkstaande met het doorbrengen van drie achtereenvolgende jaren nacht en dag in een sneltrein. Reeds iets minder eenvoudig, niet? En als men nu nog weet, dat alle spoor lijnen ter wereld in een rechte lijn gelegd, een lengte hebben van rond 764,220 K.M. hetgeen bet eekent heen en terug naar de Maan, dan ziet men wat met regelmatige plichtsbetrachting, 50 jaren achtereen, kan worden bereikt. De eenvoudige Bellington heeft dus een grooteren afstand per trein afgelegd, dan alle spoorstaven ter we reld bestrijken; hij heeft achter zich in kilometers de distantie van Aarde-Maan v.v. en nog *35.780 K.M. méér. Als men zoo dagelijks op den trein wipt om zich hier of daar heen te begeven, denkt men niet aan de prestaties der treingeleiders en toch is het wel eens goed dergelijke cij fers onder de oogen te krijgen deze menschen hebben dikwijls meer achter den rug dan men zooi oppervlakkig wel rnee- nen zou. Levenswijsheid. Geloof jij het? Och kom". Hoe dik wijls hoort tmen deze en dergelijke uit latingen als iemand het een of ander be weert. En dikwijls zal men het zelf on dervonden hebben, dat het lastig is an deren het „geloof te geven". Eén ding is zeker: om anderen, te doen gelooven wat ge zegt, moet ge beginnen te zeggen, wat ge gelooft. o— Fata morgana en hersenschimmen. De passagiers van het Amerikaansche stoomschip „President Adams" hebben on langs in de Roode Zee iets merkwaardigs beleefd, terwijl zij het er van de hitte haast' niet konden uithouden. De uitkijk riep: „Ijs aan stuurboord", en men ont dekte tot z'n stomme verbazing een ge weldige vlakte van ijsschollen. Al spoe dig kwam tusschen een serie wilde schot sen een reuzenijsberg op de „Adams" toe, en de passagiers lieten zich wollen mantels en plaids brengen. Het was slechts een luchtspiegeling. Ijs was minstens 8000 mijlen ver weg.... MODERNE JAPON en AARDIG JONGENSPAKJE. 3852, hel wondergetal voor gehuwden Voor alle gehuwde menschen, waar zij ook wonen en leven mogen, bestaat een zelfde wondergetal, n.L 3852. Neemt de proef: noteert het jaar uws huwelijks (bij voorbeeld 1918), daaronder het jaar uwer geboorte, (b.v. 1878), daaronder uw leef tijd (48), en daaronder het aantal jaren, welke gij reeds gtehuwd zyt; de uitkomst is 3852. Voor uw vrouw worden de getallen misschien: 1918, 1S95, 31 en 8, en wat is de uitkomst? weer 3852. Alleen voor gehuwden die het nóg zijn, gaat het wondergetal op; voor gescheide- nen niet. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC In Utrecht heeft zich een geval van oplichting voorgedaan volgens een ge heel nieuwe methode. Een meisje zag een heer een biljet van f 10 verliezen. Zij raapte het op en, daar de eigenaar intusschen uit het oog was verdwenen, stak zij het zoo lang bij zich met ide bedoeling het later op het politie bureau te brengen. Plotseling werd zij echter op den schou der getikt: „Wat vond jij daar"? vroeg iemand. ,,'t Gaat je niet an," luidde het ant woord, en zij liep vlug door. De man, die haar dit gevraagd had, moet echter clc gelegenheid gehad hebben te zien, dat het een bankbiljet ter waarde van tien gulden was. De vindster vervoegde zich op den te rugweg even bij de politie, gaf haar adres op voor den eventueelen verliezer en ging naar huis. 'n Minuut of tien nadat het meisje thuis is wordt er gebeld. 'n Meneer die tien gulden verloren heeft. Nou, hier waren ze. Dank u wel, hoor. Je moet maar eerlijke menschen treffen. De gelukkige propte 't biljet in z,n vestjeszak en verdween. Er verliepen geen tien minuten of ver* liezer no. 2 komt aanbellen. Zoo juist 10 gulden verloren, bij de politie geweest ert uw adres gekregen. T ableau. Meneerer is net al iemand geweest. De heer verbaasd. Het meisje verbaasd. Verliezer no. 2 bleek de werkelijke eige naar te zijn, „verliezer" no. 1 de man die zoo vriendelijk geïnformeerd had: „Wat vond jij daar?" De politie heeft hem nog niet. Voor eventueele toekomstige vinders men kijke goed uit. Op bovenstaand plaatje geven wij een zeer aardige japon van bedrukt mouse- line met aangerimp'eld rokje. Kraag en manchetten zijn van witte zijde en tot het verkrijgen van een zeer mooi geheel, is het japonnetje opgesierd met een bree- den seintuur ern strikdas van zijde. Voor een vrouw die een klein beetje met de naald overweg kan, is dit jurkje gemakkelijk te maken. Het jongenspakje is van donkerblauw wollen crêpe met een ceintuur, welke van voren niet doorloopt. Kraag en manchet ten zijn van witte waschzijde, de jabot van writ neteldoek. Een knippatroon van de damesjapon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, en 48 onder opgave van No. 1109. Kosten 55 cents. De Vliegenplaag. Augustus. De Vliegenmaand. Deze klei ne plaaggeesten brengen thans weer me nige huismoeder tot wanhoop. De oudcr- wetsche vliegenvangers, zooals wij ze soms nog wel eens „buiten" zien, glazen pot ten met bier of dergelijke lekkernij ge vuld, waar de vliegen wel in, doch niet meer uit kunnen, zijn langzamerhand uit de mode geraakt en vervangen door mo derne vliegenvangers de lange slierten met het een of andere aanlokkelijke kleef- middel bestreken, die nu niet direct een versiering voor huiskamer of salon zijn. Toch willen wij er nog- eens op wijzen dat de „ouderwetsche" vliegenvangers, de glazen potten dus, juist zooals zoovele dingen, die „ouderwetsch" zijn, nog lang niet de slechtste zijn. Deze putten, of zelfs gewone open glazen bakjes, gevuld met water, dat met wat melk of suiker zoet is gemaakt, zijn uitstekende vliegenvan gers, wanneer men in het water 2 pCt. formaline doet. Iets over Petroleumlampen. Het komt dikwijls voor, gedurende de vacantie, dat huisvrouwen, die er aan gewend zijn gas of electrisch licht te ge bruiken, in een buitenhuisje, pension of dergelijke, met petroleumlampen moeten „werken". Voor hen, die het mochten ver geten zijn, hoe zij die behandelen moeten, geven wij den volgenden raad: Vul de lamp nooit geheel. De warmte der kamer doet de petroleum hooger in het reservoir stijgen en dit is dikwijls de oorzaak, kdat de lamp riekt en slecht licht geeft. Be gint de lamp slecht te branden, terwijl er nog petroleum genoeg in is, dan is waarschijnlijk de pit te kort. Haal die er uit en naai er een stukje flanel aan. Daarna zal de lamp helder branden, zoo lang er mog een druppeltje olie in is. Vlekken op lampeglazen, die men er niet met azijn uit kan krijgen, kunnen gemak kelijk verwijderd worden, wanneer men ze schoonmaakt met een dun papje van zout en ammoniak. o Boven een gaspit wordt de zoldering zeer spoedig zwaN en menige huisvrouw, wier hart vol ver langen is naar de zindelijkheid, heeft zich al suf gedacht hoe daaraan toch een einde te maken. Een ijzeren plaat boven de pit staat ook niet mooi. Welnu, een laagje stijfsel met water aanbrengen boven de vlam, die, als het droog is, luchtig af borstelen en geen zwarte plekken meer. Het is een eenvoudig middeltje, maar men moet het kennen. COLLECTE GEWAPENDEN DIENST De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft opgebracht f 1119,805 waarvan o.mT in het District 's Hertogenbosch te Almkerk f 19,60; Andel c.a. f 10,86; Drunen f4,65; Dussen f6,78; Eethen f2,02; Giessen f 3,20Hedikhuizen f 1,90 Herpt c.a. f 1,89; Heusden f 15,32; Nieuw- kuik f2,50; Oudheusden f3,12; Rijswijk f3,94; Sprang—Capelle f 18,40; Veen f 5,225; vlijmen f 10,85; Waalwijk f 32,36 Waspik f7,25; Werken c.a. f 10; Werken dam f 11,24; Woudrichem f 10,53 en Wijk c.a. f 10,45. O- VERLAGING DER POSTTARIEVEN IN GAANDE 1 OCTOBER a. s. Als de Minister van Financiën mee gaat, is, zegt de N.R. Ct., het plan met 1 October de volgende verlagingen in te voeren De binnenlandsche briefkaart wordt van 73 op 5 cent gebracht; het binnenlandsch postpakket van 40, 50 en 60 cent op 30, 40 en 50 cent, het recht óp expressezending van binnenlandsche brieven en pakketten komt van 30 en 40 ct. op 20 en 30 ct. herder wil men voor land-mail brieven en briefkaarten dezelfde tarlefsregelirtg invoeren als voor zeepost verzending, dus brieven 10 ct. en brief kaarten 5 ct. Intusschen kan dat niet zon der toestemming van Indië. Hoewel men reeds daarover heeft geschreven en zelfs getelegrafeerd, is het antwoord van Indië nog niet ontvangen, zoodat men op deze Verlaging Hog maar niet te vast moet re kenen. Indië schijnt bezwaar te hebben. Eindelijk wil men voor couranten, die per abonnement gefrankeerd en per zee post naar Indië gezonden worden, het binnenlandsch tarief voor nieuwsbladen be rekenen, dus tot 55 gr. 1 ct., 55 tot 150 gram 2 cent. Deze verlagingen kosten ruim 3 mil- lioen gulden. Men durft niet te veel te rekenen op een grootere ontvangst door het toenemend gebruik van de Post, om dat men een verschuiving' in het verkeer van den brief naar de briefkaart ver wacht, waarin men wel eens gelijk kon hebben. Zooals men weet, ging reeds een por- toverlaging van den brief naar het bui tenland vooraf. Het porto werd gebracht van 20 op 15 ct. en voor België van 12r> op 10 ct. Deze maatregel kost een l5 millioen per jaar. De volgende verlaging moet den brief ten goede komen. Dat men dit nu nog1 niet aandurft, is begrijpelijk, want jaar lijks worden in het binnenland een 190 millioen brieven verzonden. Elke cent port- verlaging kost dus ongeveer 2 millioen, al rekent men met een 5 pCt. toeneming van het verkeer. Men schijnt het nog niet eens te zijn over de vraag of eventueel de verlaging zal komen van 10 ct. op 8 ct. of 75 ct. Vermoedelijk zal het 8 cent worden, omdat de Post den halven cent heeft af geschaft. Intsuschen lijkt ons, zegt het blad, voor 75 ct. te pleiten, omdat we het 25 centstuk hebben. Hoe dit zij, post brieven kunnen deze verlaging nog niet hebben. In de verre toekomst bestaat nog het plan van 25 percent dus 3/4 voor cou ranten en l5 cent voor drukwerk) ver- laging op couranten en drukwerken toe te staan, waarmee nog eens l5 millioen gemoeid zou zijn. IN BOOMSCHORSLIJSTJES, a 50 cent per stuk. |ticnw5blad (Vervolg en Slot.) F= L. J.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5