Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ii. 4625 Vrijdao 13 Aiigtistiis De Wenteltrap. De Moord te Veen. Plaatselijk Nieuws ItitjiLLËTOft. It echtzaken. BEHOORENDE BIJ HET 's GRAVENMOER. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal aihier een kin derfeest worden georganiseerd, waarvoor bereids eene commissie is samengesteld. MEEUWEN. In verband met de plaat sing der brandspuit in het gymnastieklo kaal der school, zal het oude brandspuit- huisje voor afbraak by inschryving worden verkocht. WOUDRICHEM. Het laat zich aanzien, dat de leden der afd. »Tuinbouwc van de Land- en Tuinbouwvereen. »Land van Altenac alhier, de zaak flink aanpakken. Door bemiddeling van het Bestuur zyn reeds 120.000 aardbeiplanten aangebocht, terwyl met een 400 a 500 tal ramen de teelt van aardbeien onder glas zal worden uitgevoerd. Mocht deze proef gelukken, dat is het vrijwel zeker, dat het Land van Heusden en Altena, met zijn voor dit doel geschikten bodem spoedig een tuinbouwcentrum gaat worden. Fruitveiling van 11 Ang. per K.G. N.-H. Suikerperen I 6—1\ II 34| Dirkjesperen 3-5J Heerenperen 3—4| Keswiek Codlins I 14-16 Gamersche Zuren I 16—19 Valappelen 35J Blauwe pruimen 15—16 Snyboonen 16—17 Princes8eboonen 8—9 Staakprincesse 18—20 per stuk Abrikozen la 2g per bos Uien Peen 3£ Aardappel veiling 11 Aug. per H.L. Eigenheimers f2.00—f2.50 Schoolmeesters f180—f 1.90 Blauwputten f 1.90f 2 30 Aanvoer 90 H L. ZALTBOMMEL, Naar men verneemt hebben zich voor de betrekking van Gemeente-Architect alhier c.a. 40 sollici tanten aangemeld. ZU1LICHEM, Voor het examen voor de Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 30) I i HOOFDSTUK XVII. Een gat in den muuf. Tegen mijn verwachting in waren Hal- sey en Gertrude allebei vreeselijk ver ontwaardigd omdat ik den detectieve naar Zonnehoek had laten komen. Daar was ik heelemaal niet op voorbereid en ik wist niet goed, wat ik er van denken moest. Ik vond meneer Jamieson lang zoo gri- zelig niet onder mijn oogero, als ik wist wat hij deed, dan wanneer hij in de stad was en op onverklaarbare wijze er toch achter kwam, wat er op Zonnehoek ge beurde. En toen de toestand steeds ge heimzinniger begon te worden, vond ik het-een heele troost dat hij er was. Er kwam nu weer een kleine verande ring in de situatie. Maandags of op zijn laatst Dinsdags, zou dokter Walker weer terug zijn in zijn groen met witte huis in het dorp, en van Louise's houding tegenover hem hing Halsey's geluk of ver driet af. En dan kwam haar moeder te rug, wat natuurlijk tot gevolg zou hebben, dat ze bij ons weg zou gaan, en ik was erg aan haar gehecht geraakt. Te beginnen met den dag dat Jamieson weer op Zonnehoek kwam, veranderde Gertrude's houding tegenover mij. Het was nauwelijks merkbaar en moeilijk te om schrijven ,maar het was zoo. Ze was niet hoofdacte is te Arnhem geslaagd de heer F. J. Homans, alhier. Bij Geërfdendagsbesluit van den dorpspolder Zuilichem d. d. 22 April 1926 werd onderhands verhuurd voor den tijd van 6 achtereenvolgende jaren het visch- water in de vlieten van dien polder aan mej. de wed. T. v. Veen voor de som van f 25 per jaar. Daar er meer gegadigden voor het huren van het vischwater waren, werd door den heer B. W. Timmer tegen deze onderhandsche verhuring bezwaar ge maakt en richtte hy een adres aan Ged. Staten, met gevolg, dat hij bericht ont ving, dat zij bezwaar maken tegen bedoel de onderhandsche verpachting, daar hun uit de daaromtrent ingewonnen inlichtin gen blijkt, dat de wed. T. van Veen niet de eenige gegadigde is. Met den aardappelhandel gaat het zeer slecht De prijzen der schoolmeester zyn deze week afgeloopen tot f 1.30—1,25 per H.L., die der kralen van f 21.70 In de laatste soort komen veel zieken voor. De aanvoer wordt door den lagen prijs veel verminderd. Door de weinige deelname zijn de oefeningen voor de vooroefeningen militai ren dienst alhier opgeheven en overgebracht naar Herwijnen. - Deze week is de Burgerwacht hare schietoefeningen weer begonnen met marga. Zy worden vooreerst gehouden in de bui tenlucht op terrein van den commandant. Een schietwedstrijd om prijzen is in voor bereiding. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 10 Augustus, nam. 3 uur. Afwezig de heer P. v. d. Wal. Voorzitter: den EdelAchtb. heer P. Bergmeijer, Burgemeester, Secretarisde heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed en verzoekt hierna den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De Voorzitter deelt hierna mede dat door Ged. Staten den verkoop van 't gedeelte grond aan C. de Boer Jr. is goedgekeurd en acht deze zaak nu afge daan. Thans is aan de orde de subsidie aanvrage van de N.V. Autobusonderne ming „A.L.A.D." te Meeuwen, welke in de vorige vergadering reeds is besproken. De Voorzitter zegt eene bespreking ge had te hebben omtrent deze kwestie met de gem.besturen van Eethen en Dussen waarin eenstemmig werd besloten 'n derde van de provinciale subsidie toe te kennen. Spr. adviseert den Raad, daar 't in het belang van deze streek is, hieraan te voldoen. De heer v. d. Meijden vraagt of nu alle ondernemingen subsidie krijgen, of alleen de „Alad", waarop de Voorzitter antwoordt, wanneer de andere onderne mingen kennis krijgen dat de gemeente besturen subsidie geven aan de „Alad", en hunne aanvragen dan richten tot Prov. Staten en gemeentebesturen zij zeer zeker kans van slagen hebben. Spr. brengt naar voren dat 't voorloopig maar voor 1 jaar is en men dan weer kan zien. De heer Donker zegt, dat het ook wel meer zoo openhartig tegen me, hoewel ik geloof dat ze nog evenveel van me hield. Toentertijd schreef ik het toe aan het feit dat ik haar verboden had onV Johnn Bailey te schrijven en geweigerd had de verloving van hen beiden te er kennen. Gertrude bracht een groot deel van haar tijd in den tuin door, of ze maakte lange wandelingen. Halsey speel de iederen dag golf op de club en toen Louise ons de week daarop verliet, wa ren meneer Jamieson en ik veel samen en deden we nogal eens een spelletje. Zaterdags tegen den avond, toen de detectieve kwam, had ik een lang gesprek met hem. Ik vertelde hem wat Louise- Armstrong den vorigen nacht op de wen teltrap overkomen was en over den man, die Rosie zoo aan het schrikken had ge maakt in de oprijlaan. Ik kon aan hem zien ,dat hij mijn mededeelingen zeer be langrijk vond en hij verzette zich sterk tegen mijn voorstel om een extra slot op de oostelijke deur te laten maken. Het lijkl mij waarschijnlijk, zei hij, dat onze geheimzinnige bezoeker weer terug komt, en wij moeten alles precies zoo laten als het is, anders krijgt hij argwaan. Dan kan ik in ieder geval iedenen nacht een paar uur de wacht houden en mis schien wil meneer Innes ook nog enkele uren voor zijn rekening nemen. Thomas zou ik er zooveel mogelijk buiten houden. De ioude man weet meer, dan hij wel wil toegeven. Ik stelde voor om Alex, den tuinman te laten helpen en meneer Jamieson nam op zich om er met hem over te spreken. Maar hij gaf er de voorkeur aan om één nacht alleen de wacht te houden. Blijkbaar gebeurde er niets. De detectieve zat in het donker op de onderste trede van de trap en was af en toe, zooals hij aanbeveling verdient dan toe te zien dat de „bussen" niet voor den tijd vertrekken, zooals wel eens gebeurd met „Onze Dienst". Volgens de heer Snoek was 't wel op zijn plaats dat de gemeentebesturen me dezeggingschap hadden in de dienstrege ling. De beer Ottevanger zegt, dat volgens zijn meening procesverbaal moet worden opgemaakt, nadat zij eenmaal bij over treding van de bepaling gewaarschuwd zijn. De heer de Jong is ook deze meening toegedaan. De Voorzitter zegt, dat bet beter is dat zij te laat vertrekken dan te vroeg. De heer Koekkoek vraagt, of men dan het recht heeft zich te overtuigen dat de bussen in orde zijn, want volgens spr. hangen er te veel menschenlevens aan af. D9 Voorzitter zegt, dat alle bussen aan een keuring zijn onderworpen. Volgens den heer Donker zou 't wel goed zijn, dat de bussen in de kom der gemeente gingen draaien. Terwijl de heer de Jong graag had dat b.v. vanaf de Emmikhovensche steeg gereden werd door het dorp en en de Voorsteeg. De Voorzitter is meer voor een wacht huisje te plaatsen, dan in de kom te draaien, want als men naar den trein moet, aldus spr., moet men ook een eindje loopen. Hierna werd met algemeene stemmen besloten een subsidie te verleenen van f 100,—. In 't College van zetters werden be noemd de beeren P. van Drunen en A de Later. Thans is aan de orde: Ingekomen stukken. Een schrijven van het Bestuur der Bijz. School te Nieuwendijk, waarin de Raad wordt verzocht de noodige gelden toe te staan voor den aanleg eener cen trale verwarming van de school. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heer v. d. Stelt is voor goede verwarming, maar zou ze 't zelf maar laten betalen. Ook de heer Snoek kan zich vereeni gen met het voorstel van B. en W. Terwijl de heer v. d. Meijden zegt, wanneer wij 't deze school geven de andere ook komen, waar zij dan ook recht op hebben. De Voorzitter licht deze zaak nader toe, en zegt 't zijn allemaal lasten op de schouders der Gemeente. De Heer Ottevanger acht het niet nood zakelijk, daar zij den aanleg zelf wel kunnen betalen, 't zou mij (aldus Spr.) spijten dat de Gemeente 't zou moeten betalen, waarna 't voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Een schrijven van de RoomschKath. Handelsschool te Tilburg waarin zij de Raad verzoeken eenige subsidie toe te kennen voor genoemde school, welk adres voor kennisgeving wordt aange nomen. De commissie belast, tot nazien der Gem. rekening 1925, brengt bij monde v. d. Heer Walraven daarover verslaguit; een en ander is in orde bevonden, welke rekening hierna wordt vastgesteld. Hierna werd de Gem. Begrooting 1927 den Raad aangeboden. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de Heer van Leeuwen dat hij graag des avonds zou vergaderen en doet alszoo- danig een voorstel. Dit voorstel wordt zelf zeide, ingedut. Er kon rfliets of nie mand langs hem en 's morgens was de deur nog evengoed dicht als den avond tevoren. En toch gebeurde er dienzelf den nacht een van de meest onverklaar bare dingen van de geheele geschiedenis. Liddy kwam Zondagsochtends met een verschrikkelijk uitgestreken gezicht op mijn kamer. Ze legde net als gewoonlijk alles voor mij klaar, maar ik miste haar gewone spraakzaamheid. Ik kreeg geen klachten over de royale manier waarop de nieuwe keukenprinses met eieren omsprong en ze zei zelfs niets over dien Jamieson, wiens komst ze met stille afkeuring had geduld. Wat scheelt er aan, Liddy? vroeg ik tenslotte. Niet geslapen vannacht? Neen, juffrouw, zei ze stijfjes. Te veel koffie gedronken, gisteravond, vroeg ik. Neen juffrouw verontwaardigd. Ik ging overeind zitten en gooide bijna mijn glas om ik drink 's-morgens altijd een glas warm water met wat zout er in, omdat ik geloof dat dat goed voor mijn maag is. Liddy Allen, zei ik, schei nu eens even uit met je werk en vertel me wat ei" aan scheelt. Liddy zuchtte. Ik ben nu alles bij elkaar al vijf en twintig jaar bij u, juffrouw Rachel, en ik heb uw goede en slechte buien ver dragen hoe durft ze, terwijl ik zoo veel humeurtjes van haar te verduren had gehad, maar nu kan ik het niet langer uithouden. Mijn koffer is gepakt. Wie heeft hem gepakt, vroeg ik, want te oordeelen naar den toon, waarop ze het zei, verwachtte ik minstens dat hét ding, terwijl ze sliep door een spook gje- pakt zou zijn. Ik, juffrouw Rachel, u zult mij na- door niemand gesteund. De Heer Verschoor zegt dat omtrent de watervoorziening v. d. Ippelschen dijk 't daar zeer treurig is gesteld. De Voorzitter deelt hieromtrent eenige bijzonderheden mede. De Heer v. d. Meijden brengt naar voren, waarom die menschen geen adres aan den Raad hebben gericht, spreker heeft er nog geen klaagtonen gehoord. De Voorzitter zegt dat overleg met 't Polderbestuur de beste weg is. De Heer Donker vindt de aanleg van een waterleiding wel de beste weg. De Voorzitter zegt er moet in deze zaak iets gedaan worden voor de Gantel- steeg en ook voor de Achtersteeg. De Heer van Leeuwen zegt dat men dat al meer heeft ondervonden, dat men van 't Polderbestuur geen medewerking heeft te wachten. Spr. zegt er zitten thans een paar heeren van 't polderbe stuur hier. De heer Verschoor zegt, dat metjeen beetje goeden wil water is te krijgen, hoewel geen drinkwater. Ook zegt spr. dat Kolfi bereid is, de sloot aan de Gantelsteeg, op advies van 't gemeente bestuur, op te halen. De Heer Donker brengt naar voren, dat Kolff geen enkelen sloot goed maakt. Spr. zegt, wij hebben altijd last met hem. Spr. gelooft ook niet. dat deze sloot op den legger voorkomt. Hierna wordt B. en W. machtiging gegeven, om met het Polderbestuur in overleg te treden. De heer Koekkoek zegt, niets meer te hooren over de brandspuit. De Voorzitter zegt, nog geen advies gehad te hebben van den desbetreffenden Bond, daar deze gemeente nog niet aan gesloten is. De heer Koekkoek zegt hierop dus op zijn Almkerks gezegd, daar komt niets van. Maar 't is toch onverant woordelijk. De heer Verschoor zegt, wat moet men met een spuit doen, als er geen water is Daar niemand meer 't woord verlangt, sluit de Voorzitter deze vergadering. Dinsdag j.l. behandelde de Rechtbank te 's Hertogenbosch de zaak tegen den 26-jarigen Machiel Kamerman van beroep koopman, wonende te Veen bij Heusden, verdacht van moordaansalg den dood tengevolge hebbende op den 37-jarigen arbeider Jacob Vos, eveneens wonende te Veen. De Rechtbank was samengesteld als volgt: Jhr. Mr. v. Meeuwen, President; Mr. Kattenbuch, griffier; Mr. Dr. Heymans en Mr. Beckeringh van Loenen, rechters. Het O.M. werd waargenomen door Mr. Paardekooper Overman. Als getuigen waren opgeroepen: 1. Arie v. d. Plas, Opperwachtmeester der Kon. Marechaussée te Heusden; 2. Koosje Verbeek (Wed. van Jacob Vos) te Veen; 3. Gerrit Kamerman, visscher te Veen. 4. Willem den Dekker, koopman te Veen; 5. Zweer Bouman, koopman te /tndel; 6. Dr. M. H. Mettrop, arts te 's Bosch. Als verdediger trad op Mr. E. v. Zinniq tuurlijk niet willen gelooven, als ik zeg', dat het hier in huis spookt. Wie ils er in den waschkelder gevallen? Wie heertjuf frouw Louise zoo aan het schrikken ge maakt? Ik doe mijn uiterste best om er achter te komen, zei ik. Waar wil je toch in he melsnaam naar toe? Er is een gat in de muur van den kof ferzolder, en dat is er sinds gisteravond in gemaakt. Het is groot genoeg om er je hoofd in te steken en het ligt er vol met kalk. Onzin, zei ik, dat er wat kalk valt is' toch niets bijzonders. Maar Liddy liet zich niet van de wijs brengen. Vraagt u het maar aan Alex, zei ze... Toen hij er gisteravond de koffer van de nieuwe keukenmeid neerzette, was de muur volkomen glad, Nu is er een gat in en er ligt allemaal kalk op de koffer. Juffrouw Rachel, al haalt u tien detectieve's in huis, en. >al zet u er een op iedere trap hier in huis, dan bereikt u nog niets. Er zijn dingen, die je geen handboeien kunt aan leggen. Liddy had gelijk. Zoo gauw ik kon, ging ik naar den kofferzolder, die vlak boven mijn slaapkamer lag. De indeeling van de bovenste verdieping was in hoofdzaak pre cies zooals op de tweede verdieping. Maar het oostelijk deel was niet heelemaal af gewerkt, het was de bedoeling geweest om er in de toekomst een balzaal te bou wen. De dienstbodenkamers, de koffer zolder en verschillende andere vertrek ken onder andere een ruime linnenkamer, kwamen op een lange gang uit, net als op de tweede verdieping. En zooals Liddy gezegd had was er op den kofferzolder een gat in het pleisterwerk. De opening bleek nog dieper te gaan Bergman, Advocaat-Procureur te 's Bosch._ Velen uit de gemeenten Heusden, Wijk en Veen waren naar den Bosch gekomen om deze zaak te hooren daar het gold eene ernstige zaak tegen een persoon uit deze streek. In het kort zullen wij nog even het gebeurde in den avond van den 24sten Mei 1926 resumeeren: In den laten avond van den 24 Mei (2e Pinksterdag) omstreeks half elf be gaven zich de Gebroeders Cornelis en Machiel Kamerman naar de woning van Jacob Vos op „de Vlaas" waar" aldaar aangekomen zijnde door Cornelis Ka merman op de vensters werd geslagen en Vos door hem werd uitgedaagd buiteftde ko men om met Machiel Kamerman eene vee- te uit den weg te ruimen. Hieraan werd door Jacob Vos voldaan met het bekende gevolg, toen hij zich nauwelijks naar buiten had begeven door Machiel Kamerman met zijn revolver in de borst werd geschoten, waarna hij in elkaar zeeg en in dienzel/den nacht aan de bekomen verwonding is overleden. Tot zoover de toedracht van het ge beurde op den avond van den 24en Mei. Bij opening der terechtzitting wordt al lereerst tegen eenige gedetineerden uit spraak gedaan waarna direct volgt de zaak tegen Machiel Kamerman die inmid dels door de marechaussée worddt voor geleid. Op de vraag van den President of verdachte het hem in de dagvaarding ten laste gelegde bekend, antwoordt deze hier op bevestigend. Hierna vraagt de President of hij' ruzie met Jacob Vos had gehad, waarop door hem eveneens bevestigend wordt geant woord. Voorts vertelde verdachte dat hij steeds alles had ontkend, doch nu hij toch een maal voor het gerecht stond wilde hij maar eensaf de volle waarheid zeggen. Verdachte zei nu, dat hij door Jacob Vos er van beschuldigd werd alszou hij in minder eerbare betrekking tegenover zijn vrouw hebben gestaan waarover Vos zeer woedend was geworden. De vrouw van Vos had zelf tegen hem gezegd: „Kijk maar uit, want hij loert op je". Op de vraag van den President wat er in den vooravond van den 24sten Mei was gebeurd, antwoordt verdachte zich hier van niets meer te kunnen herinneren daar hij toen zeer dronken was. W(el weet hij dat hij 's avonds naar Zijn broer Cornelis is gegaan om af te spreken, wie van hen den volgenden dagj naar Os zou gaan. Per fiets was beklaagde voor bij Vos gereden, die toen juist met zijn broer Cornelis stond te praten, doch zoo dra Vos hem zag kwam hij in een drei gende houding op hem af. Verd. vertelde dat hij steeds een revol ver bij zich droeg uitsluitend met het oog om zich bij eventueele overvallen te kunnen verdedigen. Volgens verdachte had hij uit den aard van zijn beroep dikwijls veel geld op zak en kwam het ook veelvuldig voor dat hij 's avonds laat en zelfs o ok des nachts met aanzienlijke bedragen bij zich bp de baan was. Op de vraag van den President waar hij den revolver had gekocht, ant woordde hij dit hij deze in den Bosch had gekocht. Verdachte vertelt te hebben geschoten omdat Jacob Vos in dreigende houding op hem af kwam, doch het was niet zijn bedoeling geweest om hem dood te schieten dan het pleisterwerk. Ik stak er mïjin hand in en voélde op ongeveer een meter af stand de steenen van de tusschénmiuur. Om de een of andere reden had de archi tect, die het huis gebouwd had, daar een opening tusschengelaten, en 'ik dacht on willekeurig, toen ik het ontdekte wat een geweldige trek dit moest geven in geval van brand. Weet je zeker, dat het gat er gisteren nog niet was? vroeg ik aan Liddy, op wier gezicht een mengsel van schrik en voldoening te lezen stond. Bij wijze van antwoord wees ze op de koffer van bet nieuwe keukenmeisje. Dat was boven be dekt, met fijne, witte kalk, evenals de vloer. Maar er lagen nergens groote stuk ken kalk, en -ook geen latje of tengel- werk. Toen ik Liddy hierop attent maakte, trok ze alleen haar wenkbrauwen op. Ze was er van overtuigd dat het gat daar door een spook gemaakt was en kon zich niet inlaten met zulke kleinigheden als tengel en kalk. Dadelijk na het ontbijt bracht ik Jamie son boven om hem het gat te laten zien. Er kwam een zonderlinge uitdrukking op zijn gezicht toen hij het zag en het eerste wat hij deed, was probeeren te ontdekken met welk doel zulk een gat gemaakt kon zijn. Hij haalde een eindje kaars, en tloor de opening nog wat grooter te maken, kon hij zien wat er achter lag. Het resul taat was nihil. Hoewel er op den kof ferzolder evenals in de rest van het huis, centrale verwarming was, was er ook nog een stookplaats en een schoorsteenmantel. De opening was gemaakt tusschen het rookkanaal en den buitenmuur van het huis. (Wordt vervolgd.) Kiemblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9