Eerste Blad overzicht" De Wenteltrap. TJitgaye r Firma L. J. VEERMAN, Heusden, 4630, Woensdag 18 Augustus 1926, FEUILLETON Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE ECONOMISCHE TOESTAND DER INLANDSCHE BEVOLKING IN NEDERL. OOST-IND1Ë. Iedere rechtgeaarde Nederlander interes seert zich altijd ten zeerste voor alles wat er in zijn koloniën gebeurt en het is daar om, dat wij de beide rapporten, welke eenigen tijd geleden aan de Indische re geering zijn uitgebracht, eens wat nader willen beschouwen. Beide rapporten be treffen den Economischen Toestand der Inlandsche Bevolking beiden geven een uitstekenden kijk op de zaken: het rapport v. Ginkel op het dagelijksch leven der Inlanders het rapport Meyer Ranneft op het tamelijk ingewikkelde belasting stelsel. Zoowel de .heer v. Ginkel, als de heer Meyer Ranneft zijn van oordeel, dat de toestand in 1924 tot dat jaar loopt het rapport vrijwel gelijk was geworden aan dien van 1913. Wel meent de bevol king, dat zij het in 1913 beter had, maar toen waren de prijzen natuurlijk lager en bovendien is het een aardigheid van de Ja- vaansche „tani" om hoewel hij zoo wel consument als producent is altijd het meeste te voelen voor zijn positie als/ consument. Het overgroote deel der Java-bevolking wijdt zich aan den landbouw met „bij- bezighouden" en door die tweeledigheid van inkomsten heeft zij een zekere stabi liteit in haar bestaan. Bij hooge prijzen profiteert de bevolking van "haar toestand als producent bij lage prijzen als con sument. De import is geweldig gestegen en het inlandsche deel der bevolking op Java en Madoera nam daarvan aldus het rapport Mayer Ranneft 54 pCt. op, maar al koopt die bevolking meer dan vroeger, toch is haar koopkracht, volgens het rapport Meyer Ranneft, iets of wat geringer, dan voor den oorlog en de kwa liteit van de koopwaar is over het alge meen minder. De loonen zijn wel gestegen maar hebben toch geen gelijken tred ge houden met de indexverhouding van de levensmiddelenprijzen. Nu staan tegenover deze niet absoluut ongunstige verschijnselen, weder andere, die als zeer gunstig gekwalificeerd kunnen Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 31) Bij het onderzoek vond hij aan den eenen kant de steenen van den schoor steen en aan den anderen kant die van de buitenmuur; naar beneden toe ging de opening niet verder dan de vloer. Het gat was ongeveer ruim een meter boven den vloer gemaakt en de stukken kalk lagen allemaal binnen in. Het spook was zeer systematisch te werk gegaan. Het was een groote teleurstelling. Ik had minstens een geheime kamer verwacht en ik geloof dat zelfs Jamieson zich ver beeldde, dat hij er wel een spoor zou vinden. Maar blijkbaar was er verder niets meer te ontdekken. Liddy vertelde dat de bedienden volkomen rustig waren en dat ze geen van allen lawaai hadden gehoord. Maar het ergerlijkste was, dat de nach telijke 'bezoeker blijkbaar op meer dan één wijze het huis kon binnen komen en wij spraken af, dat we dien avond alle deuren en ramen nog eens extra goed na zouden zien. Halsey was geneigd om met de zaak te spotten. Hij zei dat er missichienteii maanden geleden een gat in den muur gekomen was, zonder dat het opgemerkt was, en dat het stof waarschijnlijk den vorigen dag opgejaagd was. We konden er ten slotte ook verder niets aan doen, maar we hadden geen gezelligen Zondag. worden. De oppervlakte der rijstvelden en die der beplante droge gronden breid de zich uit evenredig aan de uitbreiding der bevolking. De productiecijfers van pa- di en polowidjo zijn niet ongunstig. De maïsoogst was in 1924 veel hooger, dan in 1913. De productie van cassave is meer dan tweemaal zoo groot als voor den oorlog, de theeproductie is gestegen. In het algemeen is de heele landbouwpro ductie per hoofd dermate vooruitgegaan, dat zij in 1924 anderhalf maal zoo groot was als in 1913. Ook aan andere verschijnselen kan men de welvaart in het algemeen toetsen: het toenemen van het inlandsche reizigersver keer en het goederenvervoer op de spoor wegen; het toenemen der poststukken en -wissels voor inlanders bestemd; de groote vermeerdering van het aantal inlandsche auto's en het inhalen van den achterstand van het crediet bij d'e officieele en parti culiere instellingen. De criminaliteit vertoont een gunstigen achteruitgang sinds de oo/fogsjaren, bet zout debiet is boven hiet normale zoo dat de heer v. Ginkel tot de slotsom! is ge komen „dat een vergelijking met 1913 wijst op een terugkeer naar normale ver houdingen, d.w.z. tot een peil, dat ook bij ongestoorde ontwikkeling van dp ver houdingen, zooals die voor den oorlog waren thans ongeveer zijn bereikt." Veel me.er had men, na de zeer ongun stige oorlogsjaren niet kunnen verwachten en wij twijfelen dan ook nipt, of onze bezittingen in het Oosten zullen zich in de komende jaren steeds meer gunstig gaan ontwikkelen. O EUPEN EN MALMÉDY. In Brussel blijft een urgente kwestie de openbare opinie bezig houden en wel de ze: zullen Eupen, Malmédy en St. Vith Belgisch grondgebied blijven, of zullen de ze geannexeerde kantons natuurlijk tegen een behoorlijke finantieele vergoeding wederom bij het Duitsche Rijk worden gevoegd. In een officieuse mededeeling be treffende de zoogenaamde onderhandelin gen, welke tusschen Berlijn en Brussel gaande zouden zijn, wordt o.a. gezegd, dat de afstand van deze kantons aian Duitschland toch niet mogelijk zou zijn. Immers een herziening van het tractaat van Versailles zoude hiermede gemoeid zijn. öm tot een beslissing te komen, wordt de laatste dagen veel gesproken over een referendum en met name de heer So- merhausen, een kamerlid, houdt zich in Gertrude ging naar de kerk en Halsey maakte 's morgens een lange wandeling. Louise was in staat om op te zitten en liet zich laat in den middag door Halsey naar beneden brengen. Op de veranda aan den oostkant was het gezellig, met planten en luie stoelen en kussens. Wij zetten Louise op een dekstoel en daar bleef ze heel stil zitten met haar handen in haar schoot. Wij waren erg stil. Halsey zat op het hek met een pijp en staarde naar Louise die peinzend over het dal naar de heu vels keek. Er was een vreemde uitdruk king in haar oogen en Halsey's verrukking over haar herstel verdween langzamerhand van zijn gezicht. Hij begon er oud uit te zien en leek op zijn vader. Tot laat in den middag bleven wij zoo zitten en Halsey werd steeds brommi- ger. Tegen zessen stond hij op en liep het huis binnen en na een paar minuten kwam hij terug en riep mij aan de tele foon. Het was Anna Whitcomb uit de stad en ze hield mij twintig minuten lang aan de praat met verhalen over de kinderen die mazelen hadden en hoe de naaister haar nieuwe japon had ver knoeid. Toen ik klaar was stond Liddy achter me met een zuur gezicht. Ik wou dat je je best deed om er wat opgewekter uit te zien, Liddy, zei ik kla gend, je kijkt zoo zuur. Maar Liddy gaf geen antwoord op mijn gezegde en keek nog nijdiger. Hij heeft haar opgebeld, zei ze ver ontwaardigd, hij heeft haar opgebeld en gezegd dat zij u aan de praat moest hou den, dan kon hij met juffrouw Louise praten. Onzin, zei ik, ik had zoo verstandig moeten zijn om hem alleen te laten. Het het Belgisch Parlement speciaal bezig met de belangen der „Nieuwe Belgen" de geannexeerden en staat het houden van een referendum zeer voor. Zijn meening is, dat de beide kwjesties, de politieke en de financieele, ten eenenmale van elkander gescheiden moeten worden. Dat Duitsch land de 6 milliard marken, die in de klui zen der Nationale Bank te Brussel lig gen tegen goed geld terug wil nemen, is niet meer dan billijk. Maar, aldus de heer Somerhausen, het is minstens even billijk, dat België erop teg.en heeft een bevolking van 60.000 menschen, waarvan 10.000 Walen en 50.000 Duitschers, bin nen zijne grenzen te houden, als die be volking erop tegen heeft Belgisch te zijn, of Belgisch voelen haar onmogelijk is. De eenige band tusschen deze beide kwes ties moet het verlangen naar verzoening zijn en anders geen. 'De heer Somerhausen zou een referen dum per kanton willen houden, maar zóó dat in het kanton Malmédy de Walen en de Duitschers ieder afzonderlijk hun mee ning te kennen zullen geven. De heer Só- merhausen acht een herziening van het tractaat van Versailles niet noodig; dóch heel iets anders is het met de overeen komst van Locarno, daar hierbij bepaald werd, dat de verandlering der grenzen, van België zonder goedkeuring der me de onderteekend hebbende regeeringen, niet mogelijk is. Het terugkoopen van de waardelooze Marken door Duitschland zou natuurlijk moeilijkheden met zich mede kunnen bren gen daar er in het Dawies-plan een clau sule is opgenomen, waarbij bepaald wordt, dat Duitschland geen andere, dan in het Dawes-plan voorziene, terugbetalingen mag doen. Deze moeilijkheden zouden echter ondervangen kunnen worden, hetzij dooi' een openbare inschrijving, b.v. hetzij door de betaling te doen geschieden door de verschillende Duitsche staten. In de Belgische grondwet staat geen enkele bepaling betreffende het houden van referenda, maar als men oordeelt naar wat eenige Belgische staatslieden beweren, is er geen enkele bepaling in de Grond wet te vinden, die zich tegen het houden van een volksraadpleging in de geannexeer de kantons v erzet. Zou men b.V. aan de kiezers voor de gemeenteraden in die kan tons de vraag stellen: „Wilt ge Belg blij^ ven?" een vraag, die met „ja" of „neen" beantwoord kan worden, dan zou het par lement daar het referendum op zich zelf geen wetskracht zou hebben een besluit kunnen nemen betreffende de even- is al lang geleden dat jij en ik verliefd waren, en we zijn het half vergeten. Liddy trok haar neus op. Ik heb me nooit door een man voor den mal laten houden, antwoordde ze op deugdzamen toon. HOOFDSTUK XIX. Over Thomas. Meneer Jamieson, zei ik, toen we dien avond na het diner alleen waren, bij die rechtszitting gisteren zijn er eigenlijk alleen dingen herhaald die al bekend wa ren. Er kwam niets nieuws bij voor den dag, behalve wat dokter Stewart vertelde, en dat deed hij alleen uit eigen bewe ging- Zoo iets is eigenlijk alleen een for maliteit, juffrouw Innes, antwoordde hij. Tenzij een misdaad openlijk is gepleegd, gebeurt er in zoo'n geval weinig meer dan dat de verklaringen van de getuigen gehoord worden, terwijl de zaak hun nog versch in het geheugen ligt. De politie komt er pas later bij te pas. U en ik we ten allebei wel, hoeveel belangrijke djin- gen er nooit aan het licht gekomen zijn. Bijvoorbeeld, de vermoorde man had geen sleutel en toch verklaarde juffrouw Ger trude dat ze aan het slot had hoqren draaien en dat de deur toen open gegaan was. Dat verhaal van dokter Stewart, waar over u het had, moeten we voorzichtig beschouwen: de dokter krijgt iemand opj het spreekuur die in het zwart is en haarl sluier niet oplicht. De echte geheimzinnige vrouw. En daarna komt de dokter Arnold Armstrong tegen, die een zeer lichtzinnig jongmensch was en hij heeft net ruzie met een in het zwart gekleede vrouw. Kijk, zegt de dokter, dat is natuurlijk tueele grenswijziging. Wij kunnen niet anders, dan zeer veel voor de ideeën van den heer Somerhau sen voelen. Vooral het argument, dat men in België en trouwens wel in geen en kel land inwoners wenscht, die zij het dan niet in groot getal toch een voortdurende anti-patriottische propaganda zouden gaan voeren, kunnien wij' ten zeerste apprecieeren. België met zijn reeds veel te sterk ge prononceerde verschil tusschen Vlamingen en Walen kan zeer zeker nóg een onder deel der bevolking hebben, dat weer een anderen kant op wil. Is dus een schikking do°r. grenswijziging te vinden, die tevens wat in de schatkist brengt, een schatkist, die het hard noodig heeft bovendien, dan lijkt ons dit een gelegenheid, die zeer zeker met beide handen moet worden aan gegrepen. En waarschijnlijk zal het daar wel naar toe gaan daar het jeen goede oplossing is. itimienlaiiri. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN. Zaterdagavond tegen half negen is in de Reinkenstraat te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Een dame, mej. E. V. bestuurde een motorfiets, waarop als duo rijder de heer A. in 't V. gezeten was. Blijkbaar was de bestuurder nog niet vol komen vertrouwd met den motor. Volgens ooggetuigen althans reed zij onzeker en slingerend toen zij in botsing kwam met een motorwagen van lijn 14. Beide berij ders werden op de straat geslingerd en bewusteloos opgenomen. Vooral de toe stand van de dame liet zich ernstig aan zien. Beiden werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat beiden een hersenschudding bekomen hadden. Zaterdagavond gingen twee jongeman nen van circa 23 jaar, de ongehuwde P, v. Wijk en de gehuwde J. Brouwer, bei den uit Veendam, op een motorfiets een ritje maken. In het dorpje Kielwindewecr namen zij bij een brug de bocht te scherp waardoor zij met groote snelheid tegen een muur reden. Hevig bloedend en bewus teloos werden zij met gebroken schedel op genomen en na voorloopig te zijn verbon den, per auto naar het ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Beider toestand is zorgt- wekkend. Door onhandigheid van den chauffeur reed de auto van den Delftschen groen- dezelfde vrouw geweest. Waarom was de heer Bailey niet bij de rechtszitting tegenwoordig? De detective trok een zonderling ge zicht. Omdat zijn dokter een verklaring heeft afgegeven dat hij ziek was en niet in staat om uit bed te komen. Ziek, riep ik uit. Daar hebben Hal sey en Gertrude mij niets van verteld. Er zijn nog wel meer onbegrijpelijke dingen, juffrouw Innes. Bailey beweert dat hij niets wist van den slechten toe stand van de bank voor hij het Maandags avonds in de krant las en dat hij toen onmiddellijk terug is gegaan om zich aan te geven. Ik geloof er niets van. Jonas, de waker van de Handelsbank, geeft een heel andere lezing van het geval. Hij zegt dat Bailey den Donderdag te voren 's avonds ongeveer half negen bij de Bank kwam. Jonas heeft hem er in gelaten en hij zegt dat de kassier verschrikkelijk op gewonden was. Bailey werkte er tot mid dernacht, toen sloot hij de kluis en ging heen. Het was zoo ongewoon, dat de waker er den geheelen nacht over heeft gepiekerd. En wat deed Bailey toen hij op zijn kamers terug was? Hij pakte een handtasch, zoodat hij als het noodig was onmiddellijk kon vertrekken. Maar hij stel de het te lang uit, hij wachtte ergens op. Volgens mijn persoonlijke meening wilde hij eerst juffrouw Gertrude nog spreken voor hij het land uit ging. En toen hij dien nacht Arnold Armstrong had neer geschoten, had hij te kiezen tusschen twee kwaden. Hij deed datgene wat de publie ke opinie onmiddellijk in zijn voordeel zou brengen en meldde zichzelf aan als een onschuldig man. Het ergste wat ze tegen hem kunnen aanvoeren is, dat hij voorbereidingen voor tenhandelaar v. Heerden tegen een paal bij de Hoornsche brug in de gemeente Schipluiden. De vader sloeg door de voor ruit en werd levensgevaarlijk gewond. Hij is vervoerd naar het R. K. Ziekenhuis te Delft. DE NOODLOTTIGE BRAND TE OSS. Zaterdagmorgen werden de slachtoffers van den brand op Spitsbergen onder Oss, mej. v. Zandvoort en haar drie kinderen ter aarde besteld. In een drietal, door de Jusititie verzegelde kisten - het verkoolde lijkje van het oudste kind was bij de moe der in de kist gelegd werden de slacht offers van het ziekenhuis grafwaarts ge dragen. Honderden menschen stonden langs den weg geschaard, terwijl even zoovelen zich op de begraafplaats bevonden. In alle stilte werd eerst de vrouw en het oudste kind ter ruste gelegd, waarna de beide kin deren op het voor kinderen bestemde ge deelte der begraafplaats werden begraven. Tevoren was in het ziekenhuis een kerk dienst gehouden. Het was een ontroerende plechtigheid. De Justitie doet nog steeds onderzoek naar de oorzaak van den brand, daar ook zij de meening deelt, dat kwaadwil ligheid niet buitengesloten is. Verschillende personen zijn dan ook reeds gehoord. Van de zijde van het pu bliek doen allerlei aangedikte fantastische verhalen de ronde. o— BEKNELD GERAAKT. Te Rotterdam is de 30-jarige havenar beider, J. L. B., van den Westzeedijk, aan boord van den in de Schiehaven lig- genden lichter „Bellona" bij het verwer ken van ijzeren binten met de rechter hand bekneld geraakt tusschen eenige bin ten. Hierbij waren hem drie vingers van die hand afgekneld. GOUDEN TIENTJES IN OMLOOP. Naar het „Hbl." zegt uit goede bron te Vernemen is het bedrag, dat aan gouden tientjes in Nederland in omloop is, thans gestegen tot c.a. f 271/2 millioen. Er is weliswaar een grooter bedrag uitgegeven, n.l. c.a. f 374/2 millioen, maar daarvan is ongeveer f 10 millioen gebruikt voor uitvoer naar Ned.-Indië. IN,BRAAK. Te Haarlem werd bij den caféhouder B. in de Tulpstraat een gesloten geldkistje uit de bedstede gehaald, inhoudende f 400. -o— zijn vlucht had getroffen en dat hij na den moord op Arnold Armstrong beslooi terug te komen. Hij was slim genoeg om alle verdenking van het ergste feit van zich af te wenden. Langzaam ging de avond voorbij. Voor ik naar bed ging, kwam juffrouw Wat son op mijn slaapkamer en vroeg of ik ook Arnica had. Ze liet mij een leelijk gezwollen hand zien en roode strepen die tot haar elleboog doorliepen; ze ze'i, Hat het de hand was die ze een week gele den in den nacht van den moord, ge wond had en dat ze daarna niet rustig meer geslapen had. Het zag er uit of het iets ernstigs kon zijn en ik zei dat ze het aan dokter Stewart moest laten zien. Den volgenden morgen ging juffrouw Watson met den trein van elf uur naar de stad en werd in het ziekenhuis op genomen. Ze had bloedvergiftiging. 'Ik wa9 vast van plan haar daar te gaan opzoe ken, maar door andere dingen vergat ik haar heelemaal. Ik telefoneerde alleen dien dag naar het ziekenhuis om te zeggen dat ze een aparte kamer en de allerbeste ver pleging moest hebben. 's Maandagsavonds kwam mevrouw Arm strong terug met het lijk van haar man, en de begrafenis werd vastgesteld op den volgenden dag. Ze betrok het huis in de Kastanjestraat in de stad, en Dins dagochtends ging ook Louise daarheen. Voor ze wegging liet ze mij roepen en ik zag dat ze gehuild had. Hoe kan ik u ooit genoeg bedanken, juffrouw Innes, zei ze. U heeft mij lief derijk verzorgd en u heeft mij nooit iets gevraagd. Later misschien zal ik u alles kunnen vertellen en dan zult u mij alle maal verachten Halsey ook. (Wordt vervolgd.) voor het Land van Heiisden on AltenaJeLaiiostraat en oiimielerwaarf!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1