Eerste Blad De Wenteltrap, BIGGELAAR's A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, 4631. Vrijdag 20 Augustus ïïeu&dexic OVERZICHT I FEUILLETON. BAY. liiiineiilaiid 1926, land van altena Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. DROGISTERIJ telef. No. is RaamsdonksY©er. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. en anmmers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zooals bekend, heeft generaal Primo de Rivera, de Spaansche dictator, onlangs een verklaring afgelegd, waarin hij Tanger voor Spanje opeiechte. Hij meende met recht dezen eisch te kunnen stellen, omdat de veldtocht in Marokko Spanje 40.000 dooden heeft ge- koet en 500 millioen peseta's. De verkla ring van Primo de Rivera heeft nog al wat beroering gewekt, maar ook wordt in sommige kringen vermoed, dat het Spanje minder om inwilliging van dezen eisch is te doen, dan wel om op deze wijze een ruilobject te bezitten, wanneer Spanje straks te Genève zijn aanspraken laat gelden met betrekking tot een permanenten zetel in den Volkenbondsraad, waarvoor vermoede lijk ook Italië, dat onlangs met Spanje een verdrag heeft gesloten, zal opkomen. In elk geval komt in verband met het vorenstaande allewegen de vrees tot uiting, dat de toelating van Duitschland tot den Volkenbond, die in de herfstzitting zou plaats hebben, opnieuw met allerlei moei- lykheden gepaard zal gaan. Naar de Londensche correspondent van de vKölnische Zeitungc seint, geeft men in de Britsche hoofdstad toe, dat nu Spanje aanspraak maakt op het bezit der Tangerzone, de vooruitzichten voor de na jaarsbijeenkomst van den Volkenbond er niet beter op zijn geworden. Spanje, in diplomatiek opzicht versterkt door zyn verdrag met Italië, derikt blijkbaar een vastberaden politiek te voeren en rekent er stellig op minstens één zijner twee ver langens te kunnen verwerkelijken. In officieele kringen te Londen wordt er evenwel de nadruk op gelegd, dat de Britsche politiek er naar zal streven voor- loopig Duitschland zoo spoedig als maar kan lid te doen worden van den Volken bond en aan dit doel alle andere overwe gingen ondergeschikt te maken. Te dien einde zou men in Engeland ook gaarne zien, dat het vraagstuk van de sterkte dei- bezetting in het Rijnland wat meer op den achtergrond werd gedrongen om de Fransche politiek niet meer dan noodig is Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. I )o( 32) Ik probeerde haar te vertellen hoe pret tig ik het gevonden had om haar in huis te hebben, maar er was nog 'iets anders dat ze wilde zeggen. Ze zei het ten slotte, nadat ze min of meer stijfjes afscheid genomen had van Halsey en de auto voor de deur stond. Juffrouw Innes, zei ze zachtjes, als er pogingen gedaan worden om u de huur te laten opzeggen, doet u het dan, als u eenigszins kunt. Ik vind het een anjg- stig idee dat u hier blijven zou. Dat was alles. Gertrude ging met haar mee naar de stad en bracht haar veilig thuis. Ze vertelde dat de begroeting tus- schen Louise en haar moeder heel koel was gevveest en dat dokter Walker er ook was, en blijkbaar de begrafenis moest regelen. Halsey verdween kort nadat Lou ise was weggegaan en kwam ongeveer om negen uur 's avonds thuis, vermoeid en met modder bespat. Thomas liep som ber 'en treurig rond en aan het eten viel het mij op dat de detective telkens on derzoekend naar hem keek. Zelfs nu denk ik nog wel eens: wat zou Thomjas ge weten hebben? Wat vermoedde hij? Om tien uur bereidde het geheele huis houden zich voor op den nacht. Liddy, die het werk van juffrouw Watson had overgenomen had de theedoeken nage- Lea prima ;abaK..c(ie weinig Kost te belasten en Briand de samenwerking met Poincaré niet nog meer te bemoeilijken. Te Londen is men er van overtuigd, dat ook deze kwestie vlotter zal worden op gelost, zoodra Duitschland tot den Bond behoort en tegen de opmerking, dat een aanzienlijke inkrimping der troepen te Locarno is beloofd, wordt ingebracht, dat voorwaarden voor het van kracht worden der verdragen van Locarno en dus ook voor de verwerkelijking der tegelijkertijd gedane beloften de toetreding van Duitsch land tot den Volkenbond was. Wat ten slotte de bizondere sterkte der Britsche bezetting betreft, is het naar men in Engeland van oordeel is om verschil lende redenen niet raadzaam haar verhou ding tot de sterkte der Fransche bezetting nog kleiner te laten worden. Is eerst het tijdstip bereikt, dat de Fransche troepen met de helft worden verminderd, dan zal stellig ook een overeenkomstige inkrimping van het aantal Britsche troepen volgen. Er begint uitzicht te komen dat het geschil in de Britsche mijn nijverheid, tot zien en de hoeken van de planken in de koelkamer en was naar bed gegaan. /Ilex de tuinman, was met zware stappen de wenteltrap opgegaan naar zijn kamer en Jamieson keek de sluitingen van de ra men na. Halsey viel op een stoel neer in de huiskamer en staarde somber voor zich uit. Opeens vroeg hij: Hoe ziet die Wal ker er eigenlijk uit, Gertrude? Tamelijk lang, erg donker en glad ge schoren. Niet onknap, zei Gertrude, terwijl ze het boek neerlegde, waarin ze had zitten lezen. Halsey trapte nijdig tegen een stoel. Gezellig zal het hier in dit dorp in den winter zijn, zei hij toen. Een meisje is hier zoo goed als levend begraven. Op dat oogenblik klopte er iemand op de «voordeur. Halsey stond op en deed open. Warner kwam binnen. Hij was bui ten adem van het loopen en keek ver legen. Het spijt me, dat ik u moet storen, zei hij, maar ik wist niet wat ik anders doen moest. Het is over Thomas. Wat is er met Thomas? vroeg ik. Me neer Jamieson was ook in de hal geko men en we staarden Warner allemaal aan. Hij doet zoo vreemd, zei Werner. Hij zit daar op de rand van de veranda en zegt dat hij een spook heeft gezien. En hij ziet er verschrikkelijk slecht uit, hij kan bijna geen woord uitbrengen. Hij is zoo vreeselijk bijgeloovig, zei ik. Halsey, neem wat whiskey mee, dan zul len we er allemaal naar toe gaan. Niemand verzette een voet om de whis key te gaan halen, waaruit ik opmaakte, dat ze allemaal zakflacons bij zich hadden voor geval van nood. Gertrude legde een sjaal over mijn schouders en we gingen allemaal naar de portierswoning; ik was er oplossing zal komen. In de conferentie van gedelegeerden der mijnwerkers is de executieve com missie met 428.000 tegen 360.000 stem men gemachtigd onderhandelingen te be ginnen. Besloten is, dat de definitieve beslissing, of de door de mijneigenaars aangeboden voorwaarden aangenomen of verworpen zullen worden, aan de districten zal worden overgelaten. Voorts is besloten om een schrijven te richten tot de Amerikaansche, Russische en andere buitenlandsche vakver- eenigingen om dank te betuigen voor den steun, aan de Engelsche mijnwerkers en hun huisgezinnen verleend. De executieve comm. der mijnwerkersfederatie heeft niet ge draald van hun bevoegdheid om onderhande lingen te openen gebruik te maken. Zy heeft onmiddellyk, niet zooals verwacht werd de regeering, maar de eigenaars om een be spreking verzocht. Heden Donderdagmiddag zullen de twee partijen eikaar weder ontmoeten. De eerste stap is gedaan, dat de onder handelingen evenwel een vlot verloop zullen hebben is niet te verwachten. De uitslag in de gedelegeerde conferentie toont duidelijk aan. dat de leiders groote moeite zullen hebben om de eerstvolgende gedelegeerden conferentie, die over aanvaarding van de nieuwe voorwaarden, welke de leiders van de eigenaars weten te verkrygen, moet beslissen tot inwilliging van concessie te bewegen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Naar wij vernemen stelt de Koninklijke Familie zich voor om tot na de opening der Staten-Generaal op den Ruigenhoek te blijven. De Koningin zal dus ditmaal haar verjaardag aldaar doorbrengen. HEUSDEN Wittebroodstraat W 52 Citroenzuur Zwavelstokjes Perkamentpapier. Gelatineblaadjes (rood en wit). 's avonds al zoo vaak geweest dat ik den kortsten weg nu blindelings volgen kon. Maar Thomas zat niet op de veranda en in huis was hij ook niet. De mannen keken elkaar veelbeteekenend aan en War ner haalde een lantaarn. Hij kan onmogelijk ver weg zijn, zei hij. Toen ik hier vandaan ging beefde hij zoo, dat hij nauwelijks op zijn beenen kon jfeftaan. Jamieson en Halsey liepen samen het huis om en riepen af en toe zijn naam. Maar er kwam geen antwoord. Er ver scheen geen buigende Thomas. Toen pas begon ik mij minder op mijn gemak te gevoelen. Gertrude, die nooit zenuwach tig was in het donker, liep alleen die oprijlaan af tot het hek en keek den weg af, terwijl ik op de kleine veranda bleef wachten. Warner begreep er niets van. Hij kwam om het hoekje van de veranda staan en keek er naar of hij dacht, dat die er een oplossing voor wist. Het ï>s mogelijk dat hij n«ar binnen ge strompeld is, zei hij, maar hij kon on mogelijk de trap opkomen. In ieder ge val is hij noch buiten, noch binnen, voor zoover ik zien kan. De anderen waren nu terug gekomen en niemand 'had een spoor van den ouden man kunnen ont dekken. Zijn pijp die nog warm was, lag op den rand van het hekje en bin nen op de tafel lag" zijn grijze hoed, alle bei dingen die er op wezen, dat de eige naar niet ver weg kon zijn. En hij was ook niet ver weg. Van de tafel keek ik de kamer door en plotse ling kreeg ik een kastdeur in het oog. Hoe ik er eigenlijk toe kwam weet ik nog niet, maar ik stond op en draaide de knop om. De deur vloog open alsof er van binnen een zwaar gewicht tegendruk- Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binden- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. 's Zaterdags in Jnni, Jali en Augustus wegens benrsvacantie gesloten. BRANDSTICHTING? Te Driewegen gemeente Biervliet is de landbouwschuur van J. Dieleman afge brand. Een gedeelte van den oogst en 2 varkens werden een prooi der vlammen. De landbouwer zelf was niet thuis en de overige bewoners lagen reeds te slapen. Vermoedelijk is kwaadwilligheid in het spel. o PAARD EN RIJTUIG TE WATER. Te Hazerswoude is de boomkweeker J. K. met paard en rijtuig aangereden door een autobus uit Boskoop. Paard en rijtuig raakten daarbij met de inzittenden te wa ter. Vrijwel allen liepen ernstige verwon dingen door glasscherven op en een acht jarig meisje brak een arm;'. Zij konden allen op den wal worden gebracht. o— TREINBOTSING TE UTRECHT. Op het spoorweg-emplacement te Utrecht zijn een binnenkomende en vertrekkenae goederentrein tegen elkander gebotst. Eenige wagons derailleerden. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. De ma- teriëele schade is niet groot. Er ontstond eenige treinvertraging, welke echter spoe dig verholpen was. o DIEFSTAL VAN BRIEVEN. De brievenbesteller F. M. die op heeter- daad aan het postkantoor in het Centraal station te Amsterdam werd betrapt, dat hij een brief in zijn zak stak, is door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. te en er viel iets naar voren op deirf grond. Het was Thomas Thomas zon der een enkele wond of kneuzing maar dood. HOOFDSTUK XX. De waarschuwing van Dokter Walker. Warner knielde dadelijk naast hem neer en wilde de boord van den ouden man los maken, maar "Halsey greep zijn hand. Laat maar, zei hij, je kunt hem toch niet meer helpen, hij is dood. Wij stonden er om heen en vermeden het elkaar aan te zien; we spraken zacht en eerbiedig in de aanwezigheid van den dood en wij vermeden het om uiting te geven aan de verdenking, die we alle maal koesterden. Toen Jamieson hem even oppervlakkig had onderzocht, stond hij op en stofte de knieën van zijn broek af. Geen spoor van een verwonding, zei hij en ik herinner me dat ik opgelucht adem haalde. Te oordeelen naar wat War ner zegt en het feit dat hij zich in een kast verstopt had, zou ik zegge i dat zijn dood veroorzaakt is door schrik. De schrik en een zwak hart samen. Maar wat kan het dan geweest zijn? vroeg Gertrude. Vanavond aan het eten was hij toch nog volmaakt in orde. War ner, wat zei hij, toen je hem opj de veranda vond? Warner was erg geschrokken; zijn eer lijke jongensgezicht zag doodsbleek. Net, wat ik u al zei, juffrouw Innes. Hij had beneden de krant zitten lezen, ik had den au|to opgeborgen en omdat ik slaap had, kwam ik meteen hierheen met het plan om naar bed te gaan. Toen ik naar boven liep, legde Thomas de AUTO-ONGEVAL. Op den Vlasakkerweg is de gehuwde veekoopman A. v. Doorn te Soest, met zijn rijwiel door een auto overreden. De man bekwam een hersenschudding en werd bewusteloos opgenomen. In zorgelijken toe stand werd hij per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis ver voerd. Den chauffeur treft geen schuld. o— MOTORONGEVAL. De motorrijder K. uit Amsterdam is op den nieuwen 's Gravelandschen weg te Bussum zoo ernstig gevallen, dat hij een sleutelbeen brak. De patient is in de Ma- jellastichting opgenomen. o SLACHTING ONDER EENDEN. Een hond heeft bij den heer E. te Aalst een vijftigtal eenden van prachtige waar devolle foktoomen doodgebeten. o ERNSTIGE CONFLICTEN. Al hebben de samenscholingen van het publiek in de omgeving van de azijnfa- briek te Tiel een einde genomen, het be geleiden der werkwilligen van en naar de fabriek geeft dagelijks aanleiding tot min of meer ernstige ongeregeldheden. Zaterdag avond is het te Kerk-Avezaat, waar een aantal werkwilligen woonachtig zijn, tot een ernstig treffen gekomen, waarbij de Avezaatsche bevolking zich met hooivor ken, dorschvlegels en spaden gewapend had. De stakers met hun aanhang werden naar Tiel gedreven, waarbij flinke klappen vielen. krant neer, greep zijn pijp en ging naar de veranda. Toen hoorde ik hem iets roepen. Wat zei hij? vroeg Jamieson. Dat kon ik niet verstaan, maar zijn stem klonk vreemd en verschrikt. Ik wacht te even of hij soms nog eens zou roe pen, maar ik hoorde niets en ben toen maar naar beneden gegaan, //ij zat op het stoepje van de veranda en keek recht voor zich uit, alsof hij iets zag tusschen de boomen aan den overkant van den weg. En hij mompelde maar steeds dat hij eenls pook had gezien. Hij zag er zoo raar uit en ik probeerde hem naar binnen te krijgen, maar hij wilde niet. Toen leek het mij beter om u te gaan waarschuwen. Heeft hij niets anders gezegd dat je verstaan kon? vroeg ik. Hij zei iets over dooden, die uit hun graf opstaan. Jamieson doorzocht de zakken van den ouden man en Gertrudé vouwde zijn ar men over zijn blorst. Jamieson keek mij op eens aan. Wat zei u ook weer tegen mij, juf frouw Innes, dat de moord op Arnold Armstrong nog maar een begin was en geen einde? Ik geloof werkelijk dat u gelijk had. Bij zijn onderzoek was de detective aan den binnenzak van Thomas' zwarte jas gekomen. Hier vond hij een paar din gen die hem interesseerden. Het eene was een kleine platte sleutel met een rood koord er aan en het andere een stukje wit papier, waarop in Thomas' eigen aardige hand iets geschreven stond. Ja mieson las het en gaf het toen aan mij over. Het was een adres. 9 t NIEUWSBLAD mr kst Laid iai Htislti en AlteRgjeLanostraaf is Ie Boiünielorwiard franco per post beschikt i .40. Afzonderlijks 4 (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1