Open O. DE KEMP Jan Geertzen, Plaatselijk Nieuws ltiirgerlijke Stand. Buitenland Parlementair Overzicht. Ruime auto- garage's Zierikzee jaar DOODSLAG. Zaterdagavond kregen te jongens van resp. 20 en 21 jaar in een lokaal waar gedanst werd, ruzie over een meisje. Qe ruzie werd buiten voortgezet en toen greep de jongste een mes, waar mede hij den oudsten een steek in de hart streek toebracht. De getroffene, die gun stig bekend stond, overleed een uur la ter aan de toegebrachte wond. De dader, die minder gunstig bekend staat, ging een glas bier zitten drinken, maar werd spoe dig gearresteerd. Zondag was. de justitie uit Middelburg ter plaatse en legde de aangehoudene een volledige bekentenis af. Het lijk van den verslagene is in beslag genomen. o— BAADSTERS VERDRONKEN. Men meldt aan de Tel. uit Bergen. Te Kamperduin, gemeente Sehoorl. wer den mevrouw Dr. PootSchouten uit Ber gen en haar zuster uit Oosterblokker, ter wijl zij met Dr. Poot en den heer Blank uit Bergen aan het baden waren, plotseling door den stroom gegrepen, met het gevolg dat beiden den dood in de golven vonden. Pogingen, door Dr. Poot en Dr, Dekker uit Bergen aangewend, om de levensgees ten op te wekken, mochten niet baten. Mevrouw Poot was nog slechts een jaar gehuwd, haar zuster was ongehuwd. In Bergen, waar juist het 25 jarige priesterfeest van pastoor Rengs gevierd werd, tot wiens parochie mevrouw Poot behoorde, maakte dit droevige ongeval die pen indruk. Weth. Soens vraagt inlichtingen inzake de electrificatie van Welseind. De Voorzitter deelt mede, dat hij iemand heeft uitgezonden om handteekeningen te verzamelen en dat hy over deze kwestie reeds gecorrespondeerd heeft met den Ingenieur Roelofs. Deze laatste gaf de verzekering, dat, als er van electrificatie van Welseind iets wil komen, ook eerst Nederhemert zal moeten aansluiten. Inzake de electrificatie van Wordragen, zegt spr. dat hiervoor 13 handteekeningen zijn verzameld, indien dit tot 20 zal kunnen worden opgevoerd, zal zeer waarschijnlijk Wordragen van licht worden voorzien. Het lid Baselaar meent, dat Welseind even goed onder de gemeente Ammerzoden behoort, hij vraagt als der ingezeten voor aansluiting is, of de maatschappij dan niet tot aansluiting kan worden verplicht. De Voorzitter zegt, dat de Maatschappij 85 pCt. eischt. Hierop wordt de vergadering gesloten. beenen door 't uitglijden van paar den en vee, doorgetrokken of stukga- schaafde borsten of schouder bij trek paarden voorkomende, zeer gevoelige of zwerende spenen en uiers bij't vee of waar huisdieren zich gekwetst hebben, waar uitslag of zweren zijn ontstaan gebruikt men de beroemde Oprechte Winsnmer Zalf. Prijs per bus f 0.75. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. van AALST. Naar wij vernemen, zal oud-Hoofd der School, de heer J. Bruchem, welke reeds aan drie geslachten onderwijs gegeven heeft, onze gemeente verlaten en zich in Friesland gaan vestigen. Het zal voor velen vreemd zijn, dat de »meester«, welke hier thans ook op enkele maanden na 50 jaar het ambt van koster en voorlezer bekleedt, Zondags niet meer voor den lessenaar zal staan. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Zaterdag benoodigde bedrag wordt later door 21 Augustus 1926 des v.m. 9 uur (O. T.) Agenda AMMERZODEN. De raad dezer ge meente hield Maandag 16 Augustus, n.m. half vier, een openbare vergadering. Mede gedeeld werd dat vanwege den Rijkskeurings dienst van Waren een bedrag ad f 18.21 in de gemeentekas zal worden teruggestort als zijnde te veel betaald. Het contract met de Vereeniging van Ned. Gemeenten, inzake controle admini stratie vStichting Woningbouw* wordt voor 1927 verlengd, de kosten hiervoor bedragen f140 per jaar. De begrooting wordt gewijzigd met het oog op het verbreken van het contract tusschen Reinier van Arkel en de provincie, inzake verpleging krankzinnigen. Het hier voor de provincie terugbetaald. Op de aanbeveling voor de benoeming van 2 leden in het college van Zetters, worden met algemeene stemmen benoemd de heeren A. van Hemert en H. A. van der Graft (beiden periodieke aftredende) met als plaatsvervangende leden- de heeren Chr. van Heesch en A. van den Oord. De gemeenterekening wordt ter visie gelegd, de kapitaaldienst geeft aan een batig slot van f 10.320.45, de kapitaal- dienst een nadeelig slot van f3691.dit laatste als gevolg van de verbouwing der veldwachterswoning e.a. De heerenBaselaar, Van Heesch en v. d. Graft worden aangewezen voor onder zoek der rekening. De rekening van het Burg. Armbestuur Ammerzoden sluitende met een nadeelig slot van f 130.04J en dat van Well met een voordeelig saldo van f 314.652 wordt den raad aangeboden. De begrooting 1927 wordt voor de raads leden ter visie gelegd. Bij de rondvraag informeert de heer Baselaar waar op 29 Augustus het concert moet plaats hebben, dat door de fanfare zal worden gegeven, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. De Voorzitter antwoordt, dat de plaats voor het geven van een concert is onder de lindeboom, immers daar ook staat de muziektent, bij uitzondering zal daarop nu evenwel van worden afgeweken, met het oog op de moreele verplichting tegenover den heer Joh. van Gefïen, Het lid Van der Graft merkt op, dat H. M. de Koningin reeds vroeger als haar wensch te kennen heeft gegeven, het houden van feesten ter hare eere, zooveel mogelijk op Zondag te vermyden. De Voorzitter verklaart op de hoogte te zijn met den wensch van H. M., hier is van feesten als zoodanig geen sprake, concerten worden bovendien steeds op Zondag gegeven. Een aardige foto van Miss Gertrude Edele, de Amerikaansche zwemster, die er dezer dagen in geslaagd is het Kanaal over te zwemmen, iets wat tot nog toe slechts aan twee mannen gelukt is. Zij zwom het Kanaal over in de kortsten tot nu toe gemaakten tijd een heele prestatie voor een jong meisje het 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening. 3. Wyziging begrooting 1926. 4. Benoeming candidaten voor het College van Zetters (periodieke aftreding). 5. Aanvrage verkoop grond aan G. Versteeg 6. Subsidie-aanvrage autobusondernemers. 7. idem vereen. Groene Kruis. 8. Vaststelling formuliergebed. 9. Rondvraag en sluiting. NIÉUWENDIJK. Voor het gehouden examen te Breda voor hoofdonderwijzer slaagde de heer J. J. de Keizer alhier, die de Chr. Kweekschool te Gorinchem bezocht. Eenige kinderen hadden de aardig heid met zijn drieën op een fiets te gaan rijden. Nabij de boterfabriek gekomen, liep het er slecht af doordat P. v. d. Pijl in de groote modderpoel terecht kwam, alwaar hij tot zijn nek toe inzakte. Met de hulp van zijn kameraadjes kwam hij weer op het droge en kwam met den schrik en een modderpak vrij. Deze week werden aangevoerd 6591 eieren. Men besteedde voor groote kip eieren f 7.40 voor de kleine f 6.25, voor de eend-eieren f9.00 alles per lOOstuks. Benoemd tot Assistent aan de zuivel fabriek »Altena« de heer J. ten Wolde te De Wijk. Alhier is opgericht een onderlinge varkensverzekering met aanvankelijk 44 leden. Als voorloopig bestuur werd gekozen de heeren J. Snoek, M. Pouli, J. Verschoor, W. Noorloos, en Jan v. d. Stelt Az. De premie is zeer laag gesteld, dit behoeft voor niemand een bezwaar te 'zijn, wij wekken dan ook elkeen op zich aan te melden tot het verzekeren der varkens. Het 3-jarig kind van G. O. ge raakte in een diepen sloot, een voorbij ganger F. B. genaamd, redde den kleine en bracht het by de ouders thuis, men kan zich de blydschap der ouders voor stellen. Maakten we vorige week melding dat den rijwielhandelaar Z. Wijnands was opgelicht voor een paar bussen benzine, nader vernemen wij dat deze week een postwissel werd ontvangen ter waarde van het bedrag der geleverde benzine. VEEN. De heer Lamain, theol. cand. te Voorschoten, hoopt Zaterdag 21 Aug. des nam. half zeven (O. T.), voor de Ger. Gem. alhier op te treden. ZALTBOMMEL. Te Rossum is Zondag middag over boord gevallen en verdronken de weduwe Sibilla Fleck van het schip »Johan Anna*, behoorende bij een opvarend sleepconvooi. De schippersknecht, die het ongeval ziende, de vrouw was nagesprongen, werd met moeite gered. ZU1LICHEM. Maandag had het 13 jarig dochtertje van C. P. v. d. Rogerd, bij het opschenken van thee, hel ongeluk haar aan het linkerbeen te branden. Donderdag brak de hond van den heer C. Duijser los, met het gevolg dat deze in diens boomgaard achter het jonge vee ging, wat een ernstig aanzien had. De heer G. Bok, die inmiddels was toe geschoten, gewapend met een hooivork, om het vee te ontzetten, moest gebruik maken van dien vork om den hond van zich af te houden. Intusschen kwam de gem.- veldwachter te hulp, die met den heer Bok een einde maakte aan het leven van den hond, Vrijdag had C. v. T. het ongeluk, misleid door de duisternis en wegens het drinken van slauwe thee«, buiten de loop plank van zijn vaartuig te geraken. Spoedig echter werd hij op het droge gebracht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HfiUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie a f 2-25. RECTIFICATIE. ALMKERK. Overleden: A. Kraaiveld 8 j. DE WERKEN EN SLEEUWiIK. Overleden: Bastiaan Krijn Vos 51 j. echtgenoot van Hendrika de Graaf. WIJK c.a., over Juli. Geboren: Abraham, z. v. H. Bou man Az. en E. C. v. d. Beek Jan, z, v. A. Vos en A. Bouman. Ondertrouwd: A. Schouten 30 j. met M. Hageman 23 j. Getrouwd: J. van Leeuwen 25 j. met G. W. Furster 23 j. C. van Wijk 22 j. met A. van Helden 27 j. J. A. Vos 23 j. met A. Vos 18 j. A. G. van Lier 25 j. en J. de Waal 22 j. Overleden: W. Kerkwyk 81 j., wedn. van F. KolfH. Hagoort 68 j., wed, van B. Bouman D. van Alphen 65 j., wedn. van N. van Raamsdonk J.. C. Vos, 3 weken. WOUDRICHEM. Geboren: Johannes z. v. J. Lubbers IJ. de Joode. prestige genoot en allen aandachtig toeluisterden, als deze schaarsche spreker het woord verkreeg, is het voornamelijk aan hem te danken geweest, dat destijds het ontwerp viel. Zeventien jaren nam hij een zetel in de Tweede Kamer in. Tot 1918 toen hij zich niet meer her kiesbaar stelde. Een klein bewijs voor zijn oprechten burgerzin? Het zoo nut tige „Koloniale Instituut", dat op zijn initiatief tot stand kwam, ontving in benarde tijden, toen geld voor voort zetting van het gebouw ontbrak, van een onbekenden gever in totaal fl1/* millioen. Die anonymus was Rubrecht. En nu, bij zijn dood, heeft hij deze in stelling een bedrag van f 1.500.000 ge legateerd. Vier-en-twintig karaat! Een figuur uit het verleden. Nu het heden. Het werk voor onze dierbare Kamer hoopt zich ven lieverlede op. Wetten en wetjes worden voorbereid en wachten de welhaast volledig uitgeruste Kamerleden reeds. De onderwijzers krijgen een beurt. Maar nu is het goed nieuws. Want één voorstel tot wijziging van de Lager Onderwijswet omvat een nieuwe regeling ten aanzien van de examens voor de Hoofdakte L. O. Was tot nog toe de bepaling van kracht dat een onderwijzer twee jaar als zoodanig werkzaam moest zijn geweest, voordat hij in de gelegenheid kon worden gesteld examen voor de hoofdakte te doen, thans zal deze bepaling aanmerkelijk verzacht worden en soepeler worden toegepast. Dan is er een nieuwe wachtgeldregeling voor het onderwijzend personeel bij het L. O. op komst. Drente zal binnenkort ook geholpen worden en het is te verwachten, dat de Kamer daarin ook een woordje mee te spreken krijgt, in verband met de vrij belangrijke eischen, die daarbij aan 's Lands schatkist zullen worden gesteld. Minister Kan, die een grondig onder zoek heeft ingesteld naar den noodtoe stand in Drente, is van meening, dat er nu eindelijk een eind aan moet komen. Maar voordat Drente land- en tuinbouw- provincie kan worden, moet de ontzet tende voorraad fabrieksturf, die te velde staat en die niet afgeleverd kan worden, omdat de lage verkoopsprijzen, de ver voerkosten niet eens dekken, weggewerkt worden. De eindelooze werkverschaffing is een lapmiddel en de minister wil, naast emigratie, ook en vooral zoo spoe dig mogelijk de ontginning van vrucht baren tuingrond bevorderen, door afvoer van de turf. Daartoe heeft hij zich een subsidie van een kwartje per kubieken meter afgevoerden fabriekturf gedacht, mits deze afgenomen wordt door bepaal de soorten fabrieken, die in den uitvoe ringsmaatregel zijn genoemd, o.a. de strokartonfabrieken. Zoo acht de mi nister en ook de commissie tot on derzoek naar de maatregelen voor het wegnemen der veenlaag het mogelijk de turf af te voeren. Natuurlijk zal tegen steken van nieuwe turf gewaakt worden. Het is dus geen cadeau in den blinde, vond minister Kan. haast geslagen zal hebben. Eindelijk nog eenige vragen aan den minister. Het Eerste Kamerlid P. Danz, die van den minister van Oorlog wilde weten, of hij wel wist, dat er bij de Hevea Rubberfabriek in Oosterbeek gasmakers voor „Oorlog" worden gemaakt en dat de arbeiders daaraan 70 uur per week moeten werken. En waarom daar zoo'n haast bij is. Ja, dat is iets, waar over we wel eens iets zouden willen hooren. Als het ten minste waar is. POLITICUS. INVAL VAN VLINDERS. Uit Dijon wordt gemeld, dat daar de de hemel is verduisterd door een wolk van zoog. ééndags-vlinders. De duizenden en nog eens duizenden vlinders streken in de verschillende wijken der stad neer, vooral velen kwamen in de buurt van het station terecht, waar ze een paniek veroorzaakten onder de bewoners. Machinisten der treinen konden tengevolge van de dichte vlinder wolken de signalen niet zien, zoodat zij uit vrees voor ongelukken hun treinen lieten stoppen. VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Kapitein Rene Fonck, een bekend Fransch vlieger, is voornemens van New-York naar Parys te vliegen zonder zijn tocht te onder breken. Hij zal zoo mogelijk 23 dezer van New-York vertrekken. O— VLIEGER VERONGELUKT. Een Engelsch militair vliegtuig, dat boven het vliegkamp van Alderschot aan het ma noeuvreeren was, is door onbekende oorzaak plotseling omlaag gestort. De vlieger werd op slag gedood, de machine totaal vernield. MIJNONGELUK. In een mijnschacht bij de Laurahütte in Opper-Silezië, zyn tengevolge «an het insterten van eenige stutten 8 arbeiders bedolven. Tot nu toe heeft men 1 doode, 2 zwaargewonden en verscheidene licht gewonden kunnen bergen. Ook de te hulp gesnelde reddingsbrigade bekwam door val lend puin letsel. o— STORMWEER. Boven Hannover en omgeving heeft een storm gewoed, gepaard gaande met een hevig onweder en geweldige slagregens. Er is aanzienlijke schade aangericht. en Ondertrouwd: 30 j. en A. v. d. Nat J. Nieuwenhuizen 24 j. Een groote figuur uit het parlementaire leven Het werk voor de Kamer hoopt zich op Wat er voor Drente gedaan zal worden, 's Gravenhage, 19 Aug. Er zijn van die figuren op het terrein der binnenlandsche politiek, die door hun integriteit, hun bijzondere maat schappelijke verdiensten, hun onver moeid streven naar ENORME BRAND. In het plaatsje Landshausen heeft een enorme brand gewoed. De brandweer stond machteloos. Drie woonhuizen en 11 hooischuren gingen in de vlammen op. Twee brandweer lieden werden levensge vaarlijk gewond. Een man is gearresteerd, verdacht van branstiching. Vijf achtereenvolgende jaren is Mejuffrouw Dorothy Hughes uit Brooklyn, N.Y, bij den schoonheidswedstrijd tot de schoonste onder de schoonen vrouwen verklaard. ZELDZAME ORCHIDEEEN. William Gray en Willard Morris, twee Amerikaansche ontdekkingsreizigers, hebben in een oerwoud in het merendistrict een zeer zeldzaam soort van orchideeën ontdekt. Zij hebben eenige bloemen en bollen mee gebracht en zullen ze nu gaan kweeken. Een bol is wel f 250 waard. o ZIJN VOOGD DOODELIJK GEWOND. In de Landshütterstrasse te Berlijn heeft de 22 jarige student, Kurt Stern, in de woning van zijn moeder den koopman Bahnvater met 4 schoten doodelyk gewond. Bahnvater woonde bij de moeder van Stern, die hem verboden had tijdens haar afwezig heid haar zoon toe te laten. De student drong toch de woning binnen, worstelde met Bahnvader en schoot hem neer. Bahn- vader was voogd over den jongen. Zal de R. K. Volkspartij verdwijnen? Men zou geneigd zijn te zeggenja, Want in twee instanties heeft de bisschop van Haarlem, mgr. Callier.; tot wien het bestuur van de R. K. Volkspartij (kies kring Noord-Holland) zich wendde, ver- maatschappelijke klaard, dat het ontoelaatbaar is, dat opheffing en verbetering van belangrijke Roomsch-Katholieken zich organiseeren groepen der bevolking, hun eminenten in de R. K. Volkspartij. DeR.K. Volks burgerzin en groote offerbereidheid ten bate van het algemeen, zich een zeer aparte plaats in aller waardeering heb ben verworven en bij alle partijen, zonder uitzondering zeer hoog aangeschreven stonden. Zulk een man was dr. H. F. R. Rubrecht, die onlangs op ruim 80- jarigen leeftijd overleed. Elders heeft men zeer uitvoerig dezen begaafden en fijn voelenden mensch herdacht. Wij willen daarom slechts memoreeren, dat dr. Rubrecht, bij de zeer talrijke functies, die hij in zijn werkzaam leven waarnam, in 1901 tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. Voorstander van een vrijzinnige handelspolitiek, verzette hij zich tegen het ontwerp-tariefwet. En waar hy in de Kamer een bijzonder partij staat buiten de Staatspartij en veroorzaakt dus een scheuring onder de Katholieken. Wat dat beteekent, wijzen de fiaburige Katholieke landen maar al te duidelijk aan. De bisschop kon zich dan ook niet begrijpen, dat een goed Katholiek er zelfs maar aan denkt, aan die scheuring mee te werken. In tweede instantie gaf deze zelfs te kennen, dat de R. K Volkspartij door haar scheuring straks verantwoordelijk zou zijn voorde gevolgen, als een verzwakte Kath. partij niet meer in staat zal zijn om krachtig de Katholieke belangen te verdedigen. Aan duidelijkheid laat een en ander niets te wenschen over. Zoodat men in parle mentaire kringen aanneemt, dat het laatste uur der R. K. Volkspartij wel- Hezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEBOWUK-'s BOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6