Eerste Blad De Wenteltrap. BIGGELAAR's 8. D. LANKHUYZEN Co's BANK ff BAY. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4633 Vrijdag 27 Augustus 1926, Iets over de Wethouders en in het bijzonder over hun taak. mJlLLKTO* OVERZICHT •-AND VAN ALTENA Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. T. BOONSTRA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijks nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zooals reeds blijkt uit het opschrift boven dit artikel willen we het thans meer in het bijzonder hebben over de taak der wethouders, omdat dienaangaan de nog dikwijls zulke foutieve meeningen worden verkondigd. De hoogst onduidelijke redactie van art. 1 der Gemeentewet luidendeHet bestuur van elke gemeente bestaat uit een Raad, een Burgemeester en Wet houders, kan gemakkelijk aanleiding geven tot de opvatting dat de wet een zelfstandig bestuur van wethouders heeft willen instellen. En toch is dusdanige opvatting niet juist, want meerdere be palingen der gemeentewet doen zien dat het, wat genoemd art. 1 betreft, in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen om het bestuur der gemeente op te dragen aan 3 organen n.l een raad, een college van burgemeester en wethouders en burgemeester. En uit het eerste en tweede lid van art. 91 der Gemeentewet, welk artikel de taak van de wethouders regelt, blijkt al dadelijk dat hun taak niet is eene zelfstandige, maar eene van bijstand, van huipaan den burgemeester. Immers staat in genoemd artikel zeer dui delijk te lezen dat zij den burgem, bijstaan in het bestuur der onderscheidene takken van de huishouding der gememte en dat zij met hem tevens een college vormen.. En ware het de bedoeling der wet geweest aan de wethouders eenige zelfstandige bestuursmacht toe te kennen, dan zou eene scherpe omlijning dier macht noodig zijn geweest om te voor komen dat zij met die der andere organen in botsing zou komen, Stellig bezitten de wethouders in het college van burgemeester en wethouders dezelfde zelfstandigheid als de burge meester, maar dit neemt geenszins weg dat eene zelfstandige bevoegdheid van den wethouder, buiten het college van bur gemeester en wethouders om, met be trekking tot de huishouding der gemeente niet bestaat, tenzij de wethouder fun geert als plaatsvervangend-burgemeester. Zeker, we weten wel dat er eenige wetten Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS R1NEHART. )o( 34) Ik ben bereid om die verantwoordelijk heid op me te nemen, zei ik koel. Ik geloof dat hij mij toen opgaf als een hopeloos geval. Hij vroeg of hij mocht zien waar wij het lijk van Arnold Arm strong gevonden hadden, en ik bracht hem er heen. Hij bekeek alles nauwkeurig en onderzocht de trap en het slot. Toen hij tenslotte weg ging wist ik één ding ze ker: Dokter Walker zou alles in het werk stellen om mij van Zonnehoek te krijgen. HOOFDSTUK XXI. Olmstraat no. 14. Toen we het lijk van Thomas vonden was het Maandagavond. Des Maandags nachts was er niets gebeurd, het was over al in huis rustig geweest en we hadden niets aan de bedienden verteld, van de eigenaardige manier waarop de oude man gestorven was. Rosie nam een deel van zijn (werk over en behalve de waarschuwing van den dokter uit Casanova, was alles „pais en vree." De afwikkeling van de zaken bij de Handelsbank ging heel langzaam. Vooral de kleinere aandeelhouders hadden een klap gehad; tot hen behoorde ook de dominéé uit Casanova. Als legaat van een oom had hij een paar aandeelen in de :ea prima tabaK..ctie weinig Kost bestaan, waarin aan de wethouders indi vidueel eene bevoegdheid wordt toege kend en dat er zelfs een paar wetten zijn, die den burgemeester machtigen een wethouder in zijne plaats aan te wijzen tot het verrichten van de taak, waartoe de wet hem oproept, maar dit betreft dan niet de huishouding der gemeente, doch het zgn. zelfbestuur d.w.z. het ver- leenen van medewerking tot uitvoering eener hoogere wet. Doch met betrekking tot de huishouding der gemeente kan een wethouder nimmer handelen of ver ordenen. We zagen dat de wethouders den burgemeester moeten bijstaan in het bestuur der onderscheidene takken van de huishouding der gemeente. Maar hoever gaat die bijstand nu Op deze vraag een antwoord te geven is niet ge makkelijk. Immers voelt men dat bij elk geval, waarin de wethouders den burgemeester bijstand hebben te ver- leenen, moet worden nagegaan of die bijstand niet ontaardt in eene zelfstandig heid ten opzichte van het bestuur van de huishouding der gemeente, welke de wet niet heeft gewild. Handelsbank gekregen en nu was zijn vreugde daarover veranderd in teleurstel ling; het was alles wat hij bezat en (hij moet wel bitter gestemd zijn geweest te gen Paul Armstrong. Hij was uitgenoodigd om te spreken bij de begrafenis van den bankier op het kerkhof te Casanova, maar de goede man was zoo verstandig om kou te vatten en er moest een plaatsvervanger komen. Enkele dagen daarna kwam hij mij op zoeken, een vriendelijk oud mannetje met halfversleten kleeren. Ik geloof dat hij er niet zeker van was in hoeverre ik iets te maken had met de familie Arm strong en of de dood van den heer Arm strong voor mij een verlies was of niet. Maar ik hiel pihem gauw uit de onzeker heid. Ik vond hem een aardigen man. Hij had Thomas goed gekende n had beloofd om den begrafenisdienst in het kleine Afri- kaansche kerkje te leiden. Hij vertelde m fijfmeer over zichzelf, dan hij wel wist en voor hij wegging, beloofde ik hem tot zijn verbazing en eerlijk gezegd was ik er zelf ook verbaasd over een nieuw kleed voor zijn kerk. Hij was zeer geroerd en ik bemerkte wel dat het armoedige aanzien van zijn kerkje hem evenveel ver driet deed als het een moeder doet, wan neer ze haar kind niet behoorlijk in de kleeren kan steken. Gij kondt geen betere én veiliger plaats voor uw gaven bedenken, juffrouw Innes, zei hjj. Het is er vast veiliger dan opi Zonne hoek, gaf ik toe. En de gedachte aan het kleed maakte dat hij er om kon glim lachen. Hij stond vlak bij de deur en keek van de weelde in huis naar het prachtige uitzicht. Rijke menschen moesten allemaal braaf zijn, zei hij op droevigen toon. Ze heb— In de kleine gemeenten bepalen de werkzaamheden van de wethouders zich bijna uitsluitend tot de bijwoning der vergaderingen van het college, dat zij met den burgemeester vormen en tot de medewerking aan de taak, bij de ge meentewet en andere wettelijke voor schriften aan dat college opgedragen. Niet alzoo in de grootere gemeenten, waar de werkkring van iederen wethou der individueel een meer omvattende is. En nu schijnt juist art. 91, eerste lid, dat juist over ae door de wethouders aan den burgemeester te verleenen bij stand handelt, voor deze laatste ge meenten te zijn geschreven. Toen bij het onderzoek der wetsvoor- draehten in de afdeelingen der 2e Kamer de vraag werd gesteld waarom deze be paling in de wet was opgenomen, gaf de Regeering ten antwoord dat ér geen twijfel diende te bestaan van de ver plichting der wethouders om ook buiten de vergaderingen, den burgemeester hulp te verleenen. En nu spreekt het wel van zelf dat deze hulp alleen kan be staan in voorbereiding, want daden van beheer kan ieder wethouder op zichzelf niet uitoefenen. De individueele wet houder toch bezit uit zich zelf geenerlei bevoegdheid, doch zijne bevoegdheid zal hij steeds moeten afleiden uit eene hem gedane opdracht, Zulk eene op dracht kan echter nooit zoover gaan dat hij daarbij belast kan worden met een gedeelte der taak, welke volgens de wet aan het gansche college behoort. Ook het tweede lid van art. 91 wijst er ten duidelijkste op, dat de wetgever eene zelfstandige bevoegdheid der wet houders niet heeft gewild. Immers lezen we daar: zij, d z. de wethouders, vor men tevens met den burgemeester een college. Deze zinsnede doelt op eene collegiale samenwerking met den burge meester en op een gemeenschappelijken werkkring, waarbij de wethouders zonder den burgemeester niets hebben in te brengen. De enorme uitbreiding der taak van de gemeenten in de latere jaren heeft er toe geleid om vooral in de grootere gemeenten eene verdeeling te brengen in de taak van het college van burge meester en wethouders met betrekking tot de voorbereidende werkzaamheden, welke de vergaderingen van burgemeester en wethouders noodzakelijkerwijs vergen. Men vindt in verreweg de meeste groote gemeenten een wethouder voor de finan- ben zooveel moois en schoonheid, werkt veredelend. En toch hoewel ik van de dooden niets dan goeds behoorde te zegt- gen heeft meneer Armstrong dit mooie uitzicht nooit gezien. Voor hem waren deze hoornen en gazons n.iets meer dan een eigendom, dat zooveel per vierkante meter waard was. Hij was gek op geld juffrouw Innes, en offerde alles op aan zijn gouden kalf. Om macht en eerzucht gaf hij niet zooveel maar om gjeld. Toen veranderde zijn toon en hij glimt- lachte vriendelijk tegen me. Niettegenstaande al deze weelde zeiden de menschen hier in de buurt altijd, dat meneer Armstrong op zijn geld zat. In tegenstelling met de meeste andere zomer gasten gaf hij nooit iets aan de kerk en nooit aan de armen. Hij hield van h/et geld zelf. Maar in zijn graf zal hij er niet veel aan hebben, zei ik cynisch. Ik liet hem met den auto naar huis brengen en gaf hem een bos roozen mee uit de kas, voor zijn vrouw. Hij was er heelemaal van in de war. En ik had een gevoel van edelmoedigheid dat voor een nieuw kleed in zijn kerk niet te duur gekocht was. Toen ik aan onze kjerk in de stad een nieuw zilver avondmaalstel cadeau gaf, was ik lang niet zoo voldaan en was men m ijook lang niet zoo dank baar. Ik had een heeleboel dingen om over te denken in die dagen, Ik maakte een lijst van vragen en mogelijke antwoorden, maar ik scheen altijd wel in een kringetje rond te draaien. Ik eindigde altijd weer waar ik begonnen was. De lijst was ongeveer zoo: Wie was er in den nacht vóór den moord het huis binnengedrongen? Thomas beweerde dat het meneer Bailey was, dien hij op het voetpad had gezien en die de (eigenaar was van de paarlen manchetknoop. telef. No. is Raamsdonksvesr. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, ar Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie 's Zaterdags in Jnni, Jnli en Angnstns wegens benrsvacantie gesloten. ciën, een voor openbare werken, een voor onderwijs, enz. enz. en 't valt niette ont kennen, dat deze taakverdeeling eenigs- zins aanleiding geeft om de wethouders een zelfstandige bestuursmacht toe te kennen, die zij geenszins bezitten. De voorbeelden zijn te over, om aan te toonen dat de wethouders zich soms een macht aanmatigen, die de wetgever ab soluut niet heeft gewild. Zoo gaat een wethouder voor de bedrijven buiten zijn boekje, wanneer hij b.v. personeel bij een bedrijf benoemt en toch gebeurt zulks in de praktijk maar al te vaak. Dit benoemen is een bestuursdaad en zoo danige daad mag een wethouder zelf standig niet verrichten. Het toekennen van eene zelfstandige bevoegdheid, met betrekking tot de huis houding der gemeente, aan de wethou ders zou lijnrecht indruischen tegen meerdere beginselen, welke de wetgever in onze oude gemeentewet heeft neer gelegd en daarom meenen wij, dat het verkeerd zou zijn, om te streven naar eene bevoegdheidsuitbreiding der wet houders, die oorzaak zou kunnen worden van verlating van beginselen, waarvan gebleken is, dat zij op de ontwikkeling onzer gemeenten een weldadigen invloed hebben uitgeoefend. Reads geruinaen tijd was het uit de berichten uit Griekenland te merken, dat Waarom was Arnold Armstrong in den nacht *,dat hij vermoord was, weer tjerug- gekomen, nadat hij eenmaal weg was ge gaan? Geen (antwoord. Was het om jd*e opdracht die Louise zei, dat ze hem gegeven had? Wie liet hem in huis? Gertrude zei dat ae de deur aan den oostkant op slot had gedaan. Op de deur zat geen sleufcel en de doode had ook geen sleutel bij zich. Hij moet dus bin nengelaten zijn, door iemand die in huis was. Wie was er in den waschk-elder gevallen? Blijkbaar 'iemand ,die niet goed op de hoogte was met het huis. Er ontbraken op dat oogenblik maar twee n^enschen. Rosie en Gertrude- Rosie was in de por tierswoning. Dus maar was het Ger trude? Zou het niet diezelfde geheimzinni ge inbreker o;eweesf kunnen zijn? Wie had Rosie in den tuin aangesproken? Misschien weer die nachtelijke bezoeker. Het leek anders waarschijnlijker dat het iemand was ,die iets geheimzinnigs ver moedde in de portierswonnig. Zouden Louisa's gangen nagegaan worden? Wie was Louise gepasseerd op de wentel trap? Zou het Thomas geweest zijn. Dat leek niet onmogelijk, 'omdat hij een sleutel van de oostelijke deur bleek te hebben. Maar als hij het was, wat deed hij daar dan? Wie had het gat in den muur van den kofferzolder gemaakt? Het was geen vernielzucht. Het was in alle stilte gebeurd en zeker met een beb paald doel. Als ik maar begrepen had, waarvoor die opening diende, zou mij heel wat angst en onrust bespaard zijn. Waarom was /.ouise van haar familie weggeloopen en had ze zich verstopt in de portierswoning? Voor deze en dje volgende vragen wist ik er iets gaande was. Voortdurend werd gewag gemaakt van arrestaiies op last van den dictator Pangalos, waarvan politieke tegenstanders van dezen laatste het slacht offer werden. Einde der week nog onder gingen de oppositieleider Metaxas, alsmede enkele andere personen dit lot en beteekeni3 verleende van het desbetreffende bericht de mededeeling, dat tot deze aanhouding werd overgegaan, omdat de gearresteerden de hand hadden gehad in een complot, waar van de strekking was aan het tegenwoor dige bewind een einde te maken. Aan andere Atheensche berichten, die zich met deze zaak bezig hielden, werd nog toege voegd, dat het bij de regearing onder premierschap van Eutaxias vaststond, dat verschillende politieke partijen geprobeerd hebben het leger tegen den dictator Pangalos op te zetten, teneinde te trachten dezen een beentje te lichten. Deze pogingen hadden geen succes, aldus een telegram uit Athene van 21 Aug., maar een dag later was de Grieksche regeering al van het tooneel verdwenen. De opstand heeft een onbloedig verloop gehad en er bestaat weinig uitzicht, dat Pangalos kans heelt het verloren terrein te herwinnen. Uit de berichten valt op te maken, dat de eigenlijke revolutie, die natuurlijk sinds geruimen tyd werd voorbereid, zich in de vroege ochtenduren afspeelde en dat de nog geen antwoord. Waarom waarschuwden zij en dokter Walker ons allebei dat wje maar liever uit het huis moesten gaan? Wie was Lucien Wallace? Wat had Thomas gezien op den avond dat hij stierf? Waarom was Gertrude zoo veranderd? Was Jack Bailey een medeplichtige of een slachtoffer van de catastrophe van de Handelsbank? Wat kon Louise er in hemlsnaam toe doen besluiten om met dr. Walker te trouwen? De accountants waren nog steeds be zig met de boeken van de Handelsbank en waarschijnlijk zouden er nog wel en kele weken voorbijgaan voor alles opge helderd was. De experts die ongeveer twee maanden te voren de boeken hadden nagezien, verklaarden dat alle effecten en alle waardepapieren er op dat loogenblik waren. Kort na dat onderzoek was de directeur wiens gezondheid niet al te best was, naar Californië vertrokken. Bailey was nog steeds ziek en ook in dit opzicht begreep ik Gertrude's houding niet. Ze keek even onverschillig, weigerde over de bank te spreken en voor zoot- ver ik weet schreef zij nooit en ging hem nooit opzoeken. Langzamerhand be gon ik te denken dat Gertrude hem ook er van verdacht schuldig te zijn en hoe wel ik er zelf precies zoo over dacht, ergerde haar onverschilligheid me. In mijn tijd vVaren de meisjes anders. Maar kort daarop gebeurde er iets waar uit ik afleidde, dat Gertrude's kalmte alleen maar aan de oppervlakte lag. (Wordt vervolgd.) voor 1st Liel m Itislii 01 AltenB,deLaigstraat n le Boiitlirvurl t •vm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1