Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 13.4633 C. DE KEMP Jan Gonzen, NA 50 JAREN. Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Ituitenland 0\K KIMtMtilOlliM Binnenland Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes, De oplossingen van zijn de vorige raadsels 1. 2. 3. 4. Schroef. Je naam. Eekhoorntje. Edam. Nieuwe raadsels: 1. Er is niemand die kan zeggjen, wie ik ben, dan ik zelf. Is dat niet vreemd? .Wie ben ik dan? l: TJÜ 2. Ik vond laatst in een heel oud boek, een geheim woord: M.A.Z.U.T. Wat denk jullie wel, dat dat beteekende? ■OM 9 3. Ik ken een koning die in geen paleis of een huis woont. Ook hoeft hij geen geld en ook geen gouden kroon. En of het nu regent of sneeuwt, hij blijftstee ds buiten. Hoe heet die koning? A v 4. Mijn geheel bestaat uit 8 letters en noemt een vrij zeldzame vogel. f 2 4 5 is een boom. In een 3 7 6 8 staan boomen. Een 5 8 6 7 1 is geen meisje. Melk halen we in een 5 6 8. In ons land zijn veel boomen. Meest van al vinden we de 4 2 1.* i OOM KAREL. DE LAATSTE REUS. 1 I "i Vervolg en Slot. Weer ging hij naar het bosfh en zocht een heeleboel kruiden. Toen hij den too- verdrank bereid had, liet hij de reuzen ervan drinken en zie, dadelijk begonnen ze kleiner te worden. Het duurde niet lang, of ze waren wefcr net zoo groot als gewone menschen. Reeds wreef de toovenaar zich in de handen, uit blijd schap, dat het hem gelukt was, de reuzen tot gewone menschen te maken, toen hij tot zijn groote verbazing zag, dat de men-, schen nog veel kleiner werden. Eerst wer den ze zoo klein als kindieren, toen als dwergen, daarna als roode kooien. En nog werden ze voortdurend kleiner. De toovenaar had namelijk vergeten ken hoe hij moest doen, om het middel tot stilstand te brengen. Daarom liep hij zoo hard hij kon naar huis, om in zijn boek te lezen, Eindelijk vond hij het recept, maar toen hij het klaar had, en de menschen er van had laten drinken, waren ze niet grooter geworden dan een aardappel. Dat was wat moois. De men schen schreeuwden en dreigden den toove naar, maar deze was natuurlijk niets bang voor die heele kleine menschjes. Want al de menschen van het dorp kon hij wel allemaal tegelijk op een theeblad zetten. Zoo klein waren ze. Maar voor de men schen zei fwas het heel erg. In hun reu zenhuizen konden ze niet wonen. Want ze hadden een ladder noodig, om den drempel van hun huis te beklimmen. Als ze in het gras wandelden, was dat voor hen net een heel groot bosch, met heele hooge boomen. De kleine bloemetjes, de madeliefjes, dat waren net reusachtige torens, zoo hoog. En dan, wat een ver schrikkelijke dieren kwamen ze in het gras tegen. Toen ze voor het eerst een kikker tegenkwamen, die luidkeels zat te kwa ken, gingen ze hard op den loop*. Wat een monster vonden ze dat. Want die kikker was net zoo groot als de menschen en het had weinig gescheeld, of hij had een jongetje zijn hoofd opgehapt. Toen ze een veldmuis zagen, was dat no|g erger dan een leeuw. Een heel onschuldig regenwormpje zagen ze aan voor een ge vaarlijke slang. Ten einde raad gingen de menschen nu weer nieuwe huisjes bouwen, om in te wonen. De grassprietjes, waar over ze vroeger zoo gemakkelijk geloopen hadden, moesten ze nu met bijlen omhak ken. Dag en nacht werkten de menschjes en eindelijk was hun dorp opgebouwd. Het stond in een hoekje van het erf van een van de reuzenhuizen. Maar op een goeden dag gebeurde er iets heel ergs. In een van die reuzenhuizen woonde een zwarte poes. Die kwam op een middag eens over het erf" geloopen en zag daar in het hoekje het dorp van de dlvergjes staan. Een van de vrouwtjes was juist be zig een vliegenboutje te bakken. De lek kere braadlucht drong in de neus van de poes. Die liep regelrecht op het klei ne huisje toe en snuffelde met zijn rose neus door het raam. Toen het kleine vrouwtje dat zag (de kop van de poles leek haar wel zoo groot als van (een oli fant) schrok ze zoo, dat ze de pan mjet het heerlijkje vliegengebraad in het vuur liet vallen. Poes zag htet en stak zjijjn pootje door het raampje. Wat een vree- selijke klauw, vond het vrouwtje, dat ver schrikt wegliep en in een donker hoekje zich ging: verschuilen. Poes werd boos en sloeg met zijn poot het heele dak van het huisje stuk. Dat was een - ramp. Hjet heele dwergendorpje wras in rep en roer. Maar niemand durfde iets tegen dat groote mon ster te doen. Toen poes eindelijk weg liep, gingen de dwergen in optocht naar den toovenaar, om hem te smeken, nu alsjeblief het goede toovermiddel te zoe ken, |om hen weer tot gewone menschen te maken. De toovenaar liet zich ver murwen en spoedig had hij' hiet juiste middel gevonden. De menschen werden weer even groot als voorheen. Ook de reus, die de oorzaak was geweest van al deze dingen. Hij was n unjet zoo groot geworden, als alle andere menschen. Zoo "was dus de laatste reus verdwenen. En ik geloof, dat er nu heelemaal geen reuzen meer zijn, want ik ben er nooit weer een tegengekomen. te kij- tijdvak inluidden, een tijdvak van bloei geheel opvouwen, hoogstens voor een kwart toover- en ontwikkeling en geweldige groei. 0f Voor de helft. En zeer zeker mag men het niet vochtig maken om er vlekken mede Zij Azn., en daarna de heeren Dr. A. Sikkel a ,.Mr' kN;,Rr?e,nbUrg- Pr0/ G' I'«rwijd.r.0. Scheltema, Th. M. Ketelaar en anderen u.. zijn de eigenlijke grondvesters van het .Dlt z0? 'an a,e """'«heden, die Centraal Genootschap voor Kinderher- fr. een® «raa« v00[ zlc ziet stellings- en Vacantiekolonies, in welks kleinigheden, waardoor men bewijst een huizen het buitenland de Gezondheids- goede opvoeding te hebben genoten en die kolonies van Nederland komt bestudee- vooral bij de opvoeding der kinderen zeer ren, een Genootschap, dat direct of in- te pas kunnen komen. Wij kennen moe- direct den stoot gaf tot de oprichting ders, die op half schertsende, half ernstige van honderden plaatselijke vereenigingen Wyze, er den juisten slag van hebben, haar dergelijke «stukjes étiquette* in of landelijke zustervereenigingen. Nu wederom staat Nederland op den drempel van een nieuwe periode. Er wordt krachtig gewerkt en gepropageerd voor de winterverplegiüg, die vaak nog heilzamer is dan die in den zomer. Nog eenige jaren van noesten arbeid en het kan ons alleen spijten, dat Dr. voeding. Bion niet beeft kunnen ervaren, hoe het kleine Nederland zijn groote gedachte weet uit te voeren. A. C. BOS. Egmond aan zee, 19 Augustus 1926. Mijnheer Nijlpaard. Mikkie, de Aap, was een echte kwajongen, die altijd guitenstreken uithaalde. Zoo was hij op een keer aan het wandelen met zijn nieuwste werktuig, een ijzeren buis, die hij gevonden had, en een heele verzameling erwten. Zoo kwam hij op zijn wandeling bij een rots, waartegen Mynheer Nijlpaard heel op zijn gemak geleund zat, en juist aan het indommelen was. Mikkie dacht, dat de oude heer vast in slaap was en begon erwten op hem af te schieten. Maar de oude baas was niet zoo vast in slaap, sprong op en gaf me Mikkie met zijn poot een oorvijg, dat het een uur in de rondte In den zomer "vun 1876 werd door Dr. Walter Bion te Ziüiich de eerste vacantie- kolonie uitgezonden. Tegenwerking, ver keerd begrijpen en verdachtmaking ten spijt wist de brave predikant de gelden te verzamelen om 68 kinderen 14 dagen lang naar de bergt n van Appenzell te zenden. Het stekje, door hem geplant, is in deze 50 jaar gegroeid tot een machtige boom, die zij n beschuttt mde takken spreidt over het zwakke kind van letterlijk de heele beschaafde wereld. De uiterst primitieve wijze van ver pleging is gevorm.d tot een op weten schap en ervaring stoelend onderdeel van de sociale hygiën e. De mannen, rdie het werk elders in troduceerden D r. Varrentrap te Frank fort a. d. Mair i, Edmond Cottinet te Parijs, Dr. Kop s te Brussel en anderen, zij zullen wel niet meer zijn, evenmin als de stichter Bion, welke 8 September 1909 overleed. x Ook van hen, die het mooie werk vi m Bion in Nederland voor het eerst tof pasten, leeft geen meer. Namen echt® r als van Dr. Coronel te Leeuwarden,Mr. A. Kerdijk en Dr. P. J. Barnom/r te Amsterdam en G. L. Zwartendijk te Rotterdam zijn met gou den letters Tiangeteekend in de geschie denis de,r Nederlandscbe 'Gezondheids- kolonies Nede Hand heeft inmiddels in vakkun dige v erplegïng, in algemeene toepassing I en w/etenscbappelijke fundeering een klonk. Nu, jullie begrijpt, dat Mikkie keek als een boer, die kiespijn heeft maar g vaa beteekenis gekregen, misschien dat kun je zelf zien, want ergens op het wel de eereplaats, plaatje staat het gezicht van Mikkie, zooals ^/Vas het in Zwitserland de predikant, kinderen «zakformaat* toe te dienen iets waarvan de kinderen later veel pleizier hebben. En het is daarom, dat wij hier eens zoo'n kleinigheid hebben gebracht om de moeders bij te staan in de zware taak der op- -r/22 Een Zomertoiletje voor Dames, Jongemeisjes en Kinderen. Gemakkelijk te maken japonnetje voor Dames, Jongemeisjes en Kinderen zijn af gebeeld op bovenstaand plaatje. De dames japon is gedacht van citroengeel popeline, een stof en een kleur die buitengewoon modern zijn, met borduursel van oud-goud, geel en groen op wit. Het geheel geeft een zeer apart en modern cachet. Het meisjesjaponnetje is van linnen of wollen stof en bestaat uit een ten deele geplooid rokje met een refchte casaque. Het kinder jurkje is van wit batist en met bloemen- motieven geborduurd. Alle dire zijn zeer eenvoudig te maken. Knippatronen zijn verkiijgbaar in de verlangde maten, onder opgave van de Nos. 1120, 1121 en 1122. Kosten 55 cent per stuk. Eenige Nuttige Wenken voor het Dagelijksch Leven Lederen voorwerpen, welke vuil en dof geworden zijn, kan men weer verleven digen* door ze in te wrijven met een mengsel van lijnolie en azijn. Men moet gelijke deelen van beide nemen, doch er aan denken, dat de olie eerst moet koken en pas wanneer zij bijna geheel afgekoeld is, mag de azijn eraaB worden toegevoegd. Stevig inwrijven met dit mengsel geeft het leder zijn vroeger aanzien weder terug. hij er na den klap uitzag, afgebeeld, bevalt jullie zijn gezicht Hoe hi er in ons land waren het de onder- w ijzers, die voor ruim 25 jaren, een nieuw Wanneer men het een of ander wil inpakken om het op te bergen met het doel het bewuste voorwerp vooreerst niet te gebruiken, doet men bet beste blauw of geel papier daarvoor te gebruiken. Wit papier in geen geval, omdat het niet zoo goed schijnt af te sluiten. o Het komt by iedere huisvrouw wel eens voor, dat een ei, dat men gaarne «zacht* of «zoo half-en-half« gehad had, door onop lettendheid, of doordat men intusschen weer met iets anders bezig was, te hard wordt. Leg het ei dan in een bakje koud water en laat het er een halve minuut inliggen. o— Een enkel woord over étiqnette. Het komt dikwijls voor, dat men, als men bijvoorbeeld bij kennissen ten eten gevraagd is, plotseling voor een vraag of een te nemen beslissing komt te staan, waarvan de oplossing niet altyd even ge makkelijk is. Moet men, om eens iets te noemen, na den maaltijd zijn servet op vouwen Waar moet men het neerleggen Moet men zijn servet geheel openvouwen Mag men het, by een ongelukje, bevoch tigen om er een vlek mede van zijn kleeren te wryven 1 Het servet mag niet opgevouwen worden, tenzij men aan den volgenden maaltijd AVONTUUR BIJ DE ENGELSCHE DOUANE. Twee pond voor dat ding, dat mij zelf f 25 heeft gekost De passagier keek den douanebeambte verontwaardigd aan. Ja, meneertwee pond voor zoo'n prismakijker. Ik kan er niets aan doen Dat zyn de verschuldigde invoerrechten. Maar, man, ik heb in Marseille in het geheel f 25 voor dien kyker betaald Dan zou ik toch wel gek zyn, als ik eventjes f 24, bijna de waarde van den kijker, aan invoerrechten ging betalen 1 Ik doe het niet. Ik weiger volstrekt te betalen. Ik ben van plan 8 dagen in Engeland te blijven. Dan ga ik geen kapitalen voor een kijkertje betalen. Hé, ik ga geen concurreerende fabriek van prismakijkers oprichten, daar bij jullie, akelige protectionisten I Meneer, wij hebben u gewaarschuwd Maar, man, zoo'n kijker is toch lijfgoed* Valt ook onder de wet. En toch blijf ik weigeren, twee pond te betalen. Dan komt de kijker Engeland niet binnen. De passagier, bij wien het niet om de knikkers, maar om het recht ging, hief den kyker in étui hoog boven zijn hoofd en dreigde Komt-ie Engeland niet zonder betaling binnen Meneer, als U ons met mishandeling wilt bedreignn Doch de passagier slingerde den kijker over de reeling van het schip heen. Met een plof kwam het instrument op den wal neer, waar een troepje kwajongens zich er meester van maakten en ermee in een zijstraat verdwenen. Die bent u kwijt, meneer De passagier, die rijk genoeg was, lachte. Maar de kijker is Engeland binnen, zonder dat ik betaald heb Daarom zullen wij proces-verbaal opmaken Omdat ik een kijker heb weggegooid, dien ik niet meer wilde hebben Maar u hebt den kijker over de grens heengegooid. Meneeren, toen de kijker over de grens heenvloog, was hij niet meer van my, want toen ik den kijker losliet, stond ik mijn rechten erop af aan Aan Aan den eerlijken vinder. Zie die jongens op te duikelen. Tegen hen kan ook geen proces-verbaal opgemaakt worden, want zij hebben den kijker niet inge voerd* De douane-beambten vloekten wat De passagier ging aan wal, ontmoette een troepje kwajongens, vroeg of één van hen een kijker in étui had gevonden vond den kijker bij één van de jongens, deelde wat halve shillings uit en stak een nieuwe versche Hollandsche sigaar op. Leeuw. Nbl. o SPIONNAGE EN CONTRA-SPIONNAGE. Acht jaar na den oorlog heeft de regee ring officieel waardeering uitgesproken voor de diensten, welke Mme Lebrun het vader land gedurende den oorlog bewezen heeft. Het «Journal* herinnert naar aanleiding daarvan aan hetgeen deze Mme Lebrun gepresteerd heeft in de bestrijding van de spionnage en haalt een staaltje aan uit haar staat van dienst, waaruit weder een keer te meer blijkt, tot welke daden het instituut van den oorlog de menschen over en weer brengt. De Duitsche spion Felicie Pfaadt, die langen tijd gewerkt had in Toulon en Marseille om bewegingen van militaire transporten en de mogelijkheid ze te torpe- deeren aan haar landslieden te melden, was gearresteerd. Daar zij echter hardnekkig bleef ontkennen, werd mevrouw Lebrun, By de verdachte in de cel gelaten, toonde zij deze brieven van den chef van den Duitschen spionnagedienst. Felicie Pfaadt liet zich daardoor overtuigen, dat zij mevrouw Lebrun kon vertrouwen. Deze verzekerde haar in vrijheid te kunnen doen stellen, maar men moest voorzichtig zijn. Aangezien de Duitsohers zeer vertoornd op haar waren, omdat zij sinds maanden niets meer van zich had laten hooren, zou het moeilijk zijn haar weer in de gunst te brengen. Daarom moest Felicie alles opschrijven wat zy al aan Fransche geheimen was te weten gekomen en Duitschland gemeld had. Den volgenden morgen kwam Mme Lebrun het stuk halen, waarin Felicie Pfaadt een nauwkeurige beschrijving had gegeven van al haar spionnagedaden. Kort daarop werd de Duitsche ter dood veroordeeld en gefusilleerd. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ëngstraat 80, HEISDKV Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie a f £.25. EEN ALLESBEHALVE ZACHTZINNIGE VOORZITTER. Bij de behandeling van het voorstel tot goedkeurirg van de rekening en verant woording, dfenst 1925, en van de begrooting voor 1927 der Gezondheidscommissie, heeft zich, aldus het »Hgz.« in den gemeente raad van Oisterwijk een incident voor- De heer Canters vraagt nadere toelich ting omtrent"enkele cijfers, o. a. f 22.50 voor een kristallen vaas spreker vermoedt, dat dit een cadeau is geweest voor het scheidend lid van Lith. Zoo is spreker ook opgevallen een post van f 10 voor sigaren. De VoorzitterMijnheer Canters, u be geeft u op zeer gevaarlijk terrein. Ik zal u antwoorden, doch op de wijze, die u verdient. Wenscht u antwoord De heer Cantersja, maar u moet netjes blijven. De Voorzitterlk blijf altijd netjes. Spreker verdedigt nader fceide posten, die z.i, zeer te billijken zijn, in aanluiting waarop spreker het in de Gezondheids* commisie prijst, dat zij met deze posten eerlijk voor den dag is gekomen. U mijn heer Canters, deed vroeger anders. Ik wil u b.v. er aan herinneren, dat u inder tijd duizend panatella's voor rekening der gemeente hebt besteld voor een juffrouw van de secretarie, welke juffrouw de eigen aardige gewoonte had sigaren te rooken, Ik vind uw opmerking dan ook zeer klein. De heer Canters interrumpeert, waarop hij door den voorzitter onder luid hamer- geklop tot de orde wordt geroepen. Als u, mijnheer Canters, eerst drie uren elders in een café hebt gezeten, aldus de Voorzitter moet u hier niet komen om met limonade weer bij te komen. (De heer Canters heeft n.l. een fleschje citroen- limonade voor zich). Als u met u bezopen kop niet kunt zwijgen als ik spreek, zal ik andere maatregelen nemen. Met uw dronkemanspraatjes heb ik niets te maken» De heer Canters stelt nog enkele vragen, die onder interruptie zijnerzijds door den heer Van der Heijde, die den heer Canters verzoekt hem rustig te laten uitspreken en netjes te blijven, beantwoord worden. Rekening en begrooting worden z. h. st. goedgekeurd. o weder gast is. Men moet het aan den j j die naam had gemaakt in het vangen van rechterkant van zyn bord nederleggen, voor XT Ju spionnen, er mede belast de noodige be- men opstaat. Nooit mag men het servetv - r D wijzen te verkrygen. JLJezoels: van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEUWIJK-'s BOSCH Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5