Parlementair Overzicht. Varia. Kiiiteiiland Iturgerlijke Stand. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN. Maandagmiddag reed de autobus van Douma uit Leeuwarden, met kalmen gang over de Oude Koemarkt te Sneek. Het aldaar spelend 5-jarig meisje M. Weikstra stak plotseling de straat over. De chauffeur van de 'auto kon een aanrij ding niet voorkomen. Het meisje geraakte onder de auto en werd zwaar gewond. Eenige uren na het ongeval overleed het kind. Den chauffeur treft geen schuld. De wielrijder H. uit Irnsum wildeden straatweg oversteken, toen van den tegen- overgestelden kant een motorrijder na derde. De fietsrijder werd aangereden en zwaar verwond. Men vreest voor zijn le ven. Toen te Doetinchem een geneesheer van een patiënt huiswaarts keerde, vloog plot seling zijn motor in brand. De dokter wist tijdig van het rijwiel te springen; de motor verbrandde. o— Op de door den Volkenbond bijeenge- geroepen conferentie ter bespreking' van de door de Vereen. Staten van Amerika gemaakte reserves met betrekking: tot hun toetreding tot het Permanente Hof van Intern. Justitie, welke conferentie zal aan vangen te Genève op 1 Sept. 1926, zal de Nederlandsche regeering vertegenwoor digd zijn door prof. Jhr. Mr. W. J. M. v. Eijsinga, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden. LEVEND BEGRAVEN. Zaterdag wilden vier Javanen wit zand te Noboredjo, bij Salatiga halen. Ongeluk kig had een aardstorting plaats, waardoor twee hunner werden bedolven. De twee menschen zijn dood onder het zand van daan gehaald. o OM ONDER DAK TE KOMEN. Op de Leuvenhaven te Rotterdam werd dezer dagen een rijwiel gestolen ten na- deele van den winkelier A. J. D. Kort na dat door den benadeelde aangifte van dezen diefstal was gedaan bij de politie kwam zich daar de 34-jarige Amsterdam- sche varensgezel J. B. W. melden, onder mededeeling, dat hij het bewuste rijwiel had gestolen. Na het tevergeefs aan een voorbijganger ten verkoop te hebben aan geboden, had hij het maar in de St. Lau- renstraat tegen een muur gezet, waar he' bij onderzoek ook door de politije werd ge vonden. Hij verklaarde verder den diefstal te hebben gepleegd, omdat hij geen werk had en onderdak wenschte te hebben. Aan zijn verzoek zal worden voldaan. o ZIJN VINGER LATEN AFHAKKEN De Bredasche Rechtbank heeft veroor deeld J. H. B., die, om die verzekerings gelden tot een bedrag van f 11.525 te verkrijgen, zich een wijsvinger had laten afhakken ,tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 1 jaar en 3 maanden. Zijn medeplichtige C. M. werd veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf. o HOTEL RAT. In pension „Juliana" te Domburg heeft een hotelrat zijn slag geslagen. Uit een kast stal hij geld van den eigenaar, even eens op de kamer van een der vrouwe lijke gasten, waarna hij vertrok zonder zijn logies te betalen en met /«edeneming van een rijwiel, dat hij bij een rijwielhande laar ter plaatse gehuurd had. De man gaf voor v. d. Hoeve te heeten. o— DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Te Gilze Rijen was de zoon van den landbouwer J. Willemse in de weide de koeien aan het melken, toen hij door een stier werd aangevallen. De jongen werd door het dier in de Zijde getroffen. De verwondingen waren zoo ernstig, dat de ingewanden uitpuilden. Ondanks de vreeselijke pijn en het bloed verlies had hij nog de tegenwoordigheid van geest om met d<e eene hand de wonde dicht te drukken en met de andere het dier aan een paal vast te leggen. Voorbijgangers waarschuwden een ge neesheer, die den toestand van den ge wonde hoogst ernstig achtte. O— ONDER LEEM BEDOLVEN. Maandagavond is op de steenfabriek „Helena" te Zevenbergen een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een werkman, zekere C. Snijders van Langeweg, die een kar leem aan het laden was, kon, toen een groote massa leem neerstortte, niet tijdig wegkomen, met het gevolg, dat hij geheel eronder bedolven werd. Vrij spoedig had men den man uit Zijn benarde positie bevrijd, doch hij had een ernstig beenfrac tuur opgeloopen. Zijn linkerbeen was op drie plaatsen gebroken. o SLACHTING ONDER HET PLUIMVEE. Bij den landbouwer N. Prins te Brand wijk werden des nachts door een hond 31 hennen doodgebeten. o BRANDSTICHTING. De reeds door een ander vervangen chef, zekere H., verdacht van brandstich ting bij de firma Albert Hein te Veenen- daal iö doof de politie in arrest gesteld. O DE SPIRITUS SMOKKELZAAK TE KAM PERDUIN. De rechtbank te Alkmaar heeft C. G. V., te Akersloot, verdachte in de bekende smokkelzaak te Kamperduin, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De an dere verdachte E. S. te Bergen, werd vrij gesproken. De eisch was tegen beiden 6 maanden gevangenisstraf en f 126,193,85 boete. o OM TE DESERTEEREN? Bij onderzoek is gebleken, dat de man, die Zondag j.l. in de rivier de Maas voor het Sterrebosch te Schiedam is verdron ken opzettelijk overboord is gesprongen van het uitgaande Belgisch s.s. Vae Victis" vermoedelijk met het doel om te deser- teeren. De man was een Oostenrijker van geboorte en was 26 jaar oud. —O— I ONGELUKKEN. De 6-jarige A. C. M., uit de Zgezwa- luwstraat uit Scheveningen, die op 17 Aug. j.l. aan boord van den logger Sch. 196 een loopplank op het hoofd kreeg, is aan de gevolgen overleden. De 57-jarige J. S., te Heerenveen is, toen het paard voor den wagen op hol sloeg, van den bok gevallfen en zoo ern stig inwendig gekneusd, dat hij spoedig aan de gevolgen is overleden. De '23-jarige J. v. d. B. die eenige da gen geleden tijdens het onweer door den bliksem werd getroffen is in het Acade misch Ziekenhuis fe Leiden aan de gevol gen overleden. De autohandelaar R. te Hoofddorp, raakte bij het schoonmaken van een ben zinetank bewusteloos. Zijn echtgenoote, die het gekreun hoorde, redde haar man van den verstikkingsdood. De slagersleerling J. Br. uit Putte, die in de Antwerpschestr. te Bergen op Zoom fietste, kwam te vallien, juist toen de artil lerie voorbijtrok. De jongen kreeg een trap van een der paarden en moest met zware inwendige kneuzingen naar het zie kenhuis worden overgebracht. Don R. Mellett, redacteur van een courant in Canton Ohio, V.S.A. is vermoord op zijn kantoor gevonden. Mellett trok te velde tegen de vele gevallen van corruptie in regeeringsbureaux, misdaden en smokkelarij en is op laffe wjjze vermoord geworden door de misdadigers, die bevreesd waren voor zijn scherpe pen. De regeering heeft 30.000 dollars uitgeloofd voor de ontdek king van den moordenaar. Vervolg en slot raadsverslag WIJK c.a. De heer Roza zegt dat de voetbalver- eeniging het terrein betaalt, ook door de vorige vereen, is de huur toch betaald. De 'heer J. v. d. Pol haalt voor; dif laatste zijn schouders op, hij verklaart dit niet te weten. De 'heer Roza meent dat als men iets niet zeker weet men er ook niet over moet spreken. De Secretaris tevens Gemeente-Ontvan ger zegt dat de vereeniging alles verkocht heeft en uit de opbrengst alles heeft be taald, een kleinigheid van geen beteeke- nis kwam er te kort. De heer v. Wijk heeft zooals hij den vorigen keer ook reeds verklaarde, voor de aansluiting van de vlasscherij van v. Wijk gestemd, omdat in diens vlasscherij nogal personen werken en deze door de aansluiting beter licht kregen. Als Bouman hem kan uiteenzetten, dat ook bij hem arbeiders werk kunnen vin den dan zou spr. er voor zijn het Ver zoek in te willigen, zoolang dat niet het geval is, is hij er tegien. Staat men dit verzoek toe, dan zulljen er meer komen en weet mien ten slotte niet waar het einde is. De heer J. v. d. Pol zjegt dat er zeer zeker dan veel meer aanvragen zullen komen. Het grootste bezwaar van den heer Roza is dat het niet vooraf is aangevraagd, nu de aansluiting er eenmaal is komt Bou man vragen om de kosten terug te mogen hebben. Was het van te voren gevraagd dan had het gemeentebestuur eenige zeg genschap gehad, het had de aansluiting zelf kunnen doen uitvoeren of aanbesteden. De heer G. v. d. Pol wtenscht er een voorstel van te maken om het verzoek toe te staan, met het oog op het electrisch bedrijf. De heer v. d. Veelden steunt dit vootr- stel. Dit voorstel wordt in omvraag ge bracht en wordt verworpen met twee stem men voor, vier tegen, alleen de heer v. d. Velden en G. v. d. Pol stamden voor. Goedkeuring rekening Burgerl. Armbe stuur dienstjaar 1925. De rekening is nagezien door een com missie bestaande uit de heeren B. v. Wijk en J. v. d. Pol. De commissie heeft geen op- of aanmerkingen omtrent de rekening, die een ontvangst aangeeft van f 2945,G8:' en een uitgaaf f 2924,295 alzoo sluit met een voordeelig saldo van f 20,84. Met algemeene stemmen wordt hierop de rekening goedgekeurd. Opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van twee leden voor het col lege van Zetters. Als nummer een worden weder op de voordracht geplaatst de af tredende leden K. Garstman en Willem v, Wijk. Als plaatsvervangende leden worden aangewezen de heeren L. v. Wijk en J. v. d. Pol. Wijziging gemeentebegrooting 1926. De herstelling muur begraafplaats heeft f 250 gekost; onderhoud landerijen f 100, meer dan geraamd, slooping-huis f 250, ries- en verblijfkosten f 22,50; belegging gel den verkoop huisje f600; kwade posten Gem. Ink. Bel. f 1260; totaal f 2282,50. De ontvangsten kunnen worden ver hoogd met f 1860, terwijl f 422,50 gevon den kan worden uit den post onvoor ziene uitgaven. Zonder discussie wordt tot af - en over schrijving besloten. Procesverbaal van kasopneming bijden Gem.-Ontvanger op 25 Juni; in de ebskas bevond zich f 3607,475; in de kas der gemeente f 10103,91. Wordt aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter zegt dat niet op de agen da staat vermeld benoeming onderwijzer O. L. School te Wijk. De (betreffende stukken waren bij het opmaken der agenda nog niet van den Insp. van het L. O. in gekomen, daarom is de leden door de ge meentebode eerst later aangezegd, dat dit punt nog op de agenda moest worden ge plaatst. Uit de 34 sollicitanten is door B. en W. in overleg met het Hoofd der school en den Insp. voor het L. O. d|e navol gende voordracht opgemaakt: 1. v. Maaren (tijdelijk aan de school werkzaam). 2. Brouwer. 3. Verweij. 4. Smits. No. 5 die nog op de voordracht was geplaatst heeft zich teruggetrokken. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Smits 3, de heek* v. Maarien 2 stemme,n en de heer Brouwer 1 stem. De tweedje vrije stemming had hetzelf de resultaat, hierop v<}lgde een herstem ming tusschen den heer Smits en den heer v. Maaren. De uitslag hiervan was, dat de hjeer Smits 4 en de he|er v. Maaren 2 stemmen verkreeg, zoodat de heer Smits is geko zen. De verpachting van het bouwland wordi bepaald op over 14 dagen. Daar niemand verder hyet woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. Parlementaire bedrijvigheid. Wetsontwerpen in de pen. Minis ters geïnterpelleerd. Stilte voor den storm. 's Gravenhage 26 Aug. Langzamerhand worden bij het ein digen der vacanties aanstalten,gemaakt voor de hervatting van de parlementaire bezigheden. Ministers keeren terug' en ne men hun werk aan de departementen weer op Zoo .ook de minister van Financiën, welke zich allicht met het leggen van de laatste hand aan de begrooting' onledig houdt. Nieuwe wetsontwerpen rijen zich aaneen tot een eerbiedwaardige reeks, die de Kamers menig debat zullen ontlok ken. Zoo is binnenkort een regeling van de collectieve arbeidscontracten te verwach ten. Er wordt n.l. een wetsontwerp voor de burgerrechtelijke regeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst voorbereid, waartoe het Burgerlijk Wetboek moet wor den aangevuld. Daaraan ligt de bedoeling ten grondslag, bepalingen te maken in zake de voorwaarden, krachtens welke de vereenigingen van werknemers en -gevers bevoegd zullen zijn, collectieve arbeids overeenkomsten aan te gaan, alsmede de wijze, waarop dat kan geschieden. Dan wordt er een kleine aderlating der auto- mobielbezitters beraamd door wijziging van de wet op de personeele belasting, waar het gaat om de reductieregeling voor aü- tomobielbelasting. De zinsnede in de wet, welke zegt, dat de helft van de belasting geheven wordt, indien het voertuig uitslui tend of hoofdzakelijk voor het bedrijf wordt gebezigd, wordt zoodanig veran derd, ten minste als de Kamers het goed keuren, dat „hoofdzakelijk," komt te ver vallen. Blijft dus alleen belastingreductie voor zuivere bedrijfsauto's. Kon onlangs reeds melding worden ge maakt van ministerieele plannen tot leni ging van het werkloosheidsvraagstuk in Drente, ook het algemeen werkloosheids- vragstuk in ons vaderland maakt op het oogenblik onderwerp van ministerieele zorg uit. Het feit, dat eenige gemeentebesturen I in o ns land sedert eenigen tijd trachten de werkloosheid te bestrijden door het geven van cursussen aan onvoldoende ge schoolde arbeiders, was Voor onzen mi nister van Arbeid enz. aanleiding een on derzoek in te stellen naar de bereikte re sultaten, terwijl er veel kans bestaat, dat er een staatscommissie zal worden inge steld, om te onderzoeken, in hoeverre dergelijke cursussen voor opleiding en om vorming tot bestrijding van de werkloos heid kunnen bijdragen. Bij gebrek aan gelegenheid tot monde linge interpellatie der ministers in de Ka mer, weren zien de kamerleden momenteel nog door de ministers schriftelijk het vuur aan de schenen (excuseer de ietwat ge waagde beeldspraak) te leggen. Over de kwestie van den wederopbouw in Maas en Waal is men nog lang niet tevreden. De afgevaardigde Bulten vroeg den mi nister van Financiën of het der regeering wel bekend was, dat de noodwoningen in de geteisterde streek van Maas en Waal niet geschikt waren voor bewoning in den winter, dat in eenige plaatsen de herbouw niet voor den winter gereed zal zijn, het geen natuurlijk velen zorgen baart, dat het Watersnoodcomité klaarblijkelijk geen geld genoeg heeft, om bij den wederop bouw der woningen rekening te houden met het stallen van eenig vee en of de re geering dus wilde helpen om te zorgen, dat de herbouw vóór den winter gereed zou zijn en er wel rekening zou worden gehouden met den wensch tot gelegenheid voor stallen van vee, bijv. door verstrek king van rentelooze hypotheek. En de heer v. d. Waarden bracht den minister van Waterstaat nog eens de mijn- kwestie voor oogen, waarbij hij eigenlijk de doelmatigheid van het huidige toezicht zoowel medisch als anderszins, in twij fel scheen te trekken en vroeg, of de mi nister, ook gehoord de meëning der sa menwerkende mijnwerkersbonden, van mee ning was dat het huidige mijntoezichi de veiligheid der arbeiders voldoende waar borgt, en dat het niet gewenscht is, dit toezicht onder de oogen te brengen bij de arbeidsinspectie. De herclassificatie kwam ook nog eens voor het front, door de vragen van het lid der Tweede Kamer Moller, welke sa menstelling van wetenschappelijke stati stieken van levensduurte in verschillende gemeenten bepleitte in verband met de classificatie, bedoeld in de bezoldigings besluiten. Maar minister de Geer, als voor zitter van den Raad van ministers, gaf den interpellant als de meening der re geering te kennen, dat aan de jongste her classificatie der gemeenten geen algemeene fouten kleven en er dus geen aanleiding is, om met gebruikmaking van nieuw te verzamelen statistische gegevens, opnieuw een algemeene herziening der klasse-in deeling ter hand te nemen. Ten slotte ver klaarde de minister van Oorlog aan dr. de Visser dat hij gaarne mondeling' zou antwoorden op diens vragen over vermin dering der cavaleriesterkte met 200 paar den. Zoo glijdt ons parlementaire lef en als een kabbelend beekje daarheen. De poli tieke wateren zijn nog rustig als een bin- nenzeetje. Maar reeds is Prinsjesdag in het zicht. Nog luttele dagen en de troon rede, met de begrooting in haar gevolg, komt de kalme gemoederen opzweepen. Het is de stilte die aan den storm voor afgaat. POLITICUS. Boven, de veel besproken President van Mexico, Calles, en onder Aartsbisschop Del Rio, leiders der tegenovergestelde kampen in den stryd van den Mexicaanschen Staat tegen de Katholieke Kerk. President Calles is door den Pau9 in den Ban gedaan. Electriciteitsgebrnik. Zij, die nu nog langzamerhand niet aan electriciteit op het gebied van licht, warmte en kracht, gewend geraakt zijn, zou men veilig met het in dezen modernen tijd zoo veel gesmade adjectief »Ouderwetsch« kunnen aanduiden, want het net der elec- trische bedrijven heeft zich gaandeweg over bijna alle steden, groote en kleine dorpen van ons land verspreid. De voordeelen behoeven wij hier niet op te sommen eiken avond opnieuw draait ge even aan een knopje in Uw huiskamer en een stil, rustig, niet Hakkerend, helder licht verspreidt zich. Eenvoudig, practisch, gemakkelijk. Er wordt dan ook heel wat electriciteit ge bruikt en in iedere stad, die een centrale heeft, weet men ook wel, dat het gebruik van electriciteit gepropageerd wordt. Welnu, ook de stad New York heeft tot motto ïgebruikt electriciteit voor licht en kracht* en daar wordt er ook gebruik van gemaaktde stad New York h$eft een jaarlijksch verbruik van 5 billioen kilowatt uren dat is meer, dan de elec triciteit die ontwikkeld wordt door de ge zamenlijke centrales van Griekenland, Dene marken, Joegoslavië, Polen, Hongarije, Noor wegen, Roemenië, Turkije, Zwitserland, Zweden en Nederland samen. Deze landen samen hebben een bevolking van omstreeks 109.000.000 menschen, bijna twintig maal zooveel, als het aantal inwoners van New- York City. Dat wil dus nog al wat zeggen. Wanneer men het gebruik, dat een volk maakt van electriciteit en telephoon als maatstaf genomen mag worden voor de welvaart en ondernemingsgeest van dat volk, dan kan men niet anders zeggen, dan dat het in New York den menschen goed gaat. o Levenswijsheid. De verstandige Japanners hebben een jaarlijkschen feestdag ingesteld, »Dag van den Tijd« genaamd, en deze feestdag wordt in alle plaatsen van het rijk gevierd. »Let op Uw tyd« wordt daar het Nationaal parool. Iedere dag moest een »Dag van den Tijd« zijn en voor iedereen. Geen spilzieke kan ooit zoo het geld door zijn handen laten gaan, als de doorsnee mensch zijn leven door zijn vingeren laat glijden. AUTO TEGEN EEN BRUG GEREDEN. De auto van Koning Albert van België is te Marck (Frankrijk) tegen een brug gereden. De auto werd beschadigd en moest buiten gebruik worden gesteld, doch de koning en de koningin bleven ongedeerd. o DOOR EEN WEGDUIVEL VERMOORD. Het slachtoffer van het auto-ongelu^ te Souvignes is overleden. Zooals men weet heeft de echtgenoot van de ongelukkige vrouw, die op de stoep voor haar huis door een auto werd aangereden, een der inzittenden van de auto neergeschoten, —o DE SCHERPE STRIJD TUSSCHEN KERK EN STAAT IN MEXICO. De hoop op een spoedige bijlegging van het religieus conflict is vervlogen, doordat het Katholieke episcopaat eenparig besloot de kerkdiensten voorshands niet te hervatten. De boycott wordt voortgezet en de kerke lijke leiders zullen beraadslagen over een congres-campagne ten doel hebbend de grondwet gewijzigd te krijgen. —o EEN GROOT POOLSCH POLITIESCHANDAAL. De bladen melden uit WarschauDe Poolsche crimineele politieman Wojnicz doet in het orgaan der Pilsoedski partijen, Glas Prawdy opzienbarende onthullingen over uitgebreide betrekkingen der crimineele politie met dievenbenden en helers. De grenspolitie zou de voor het arresteeren van misdadigers uitgeloofde premies met de daders verdeeld hebben. Op deze basis zouden ook de berooving van onderstaats secretaris Dolczal, de passenroof in het ministerie van buitenlandsche zaken en de inbraak in het Italiaansche gezantschap geschied zijn. De Warschausche bladen meenen dat dit het grootste politieschandaal in de geschiedenis van Polen is. WOUDRICHEM. Geboren: Paulina, d. van D. Kant en IJ. BiesheuvelAdrianus, z. van A. C., Fricke en A. van Andel. Ondertrouwd: G. van Stokkum, 34 j. met G. A. Vriens, 33 j. A. Baks, 22 j., met P. E. Pellikaan, 23 j. —O— O O 7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6