Derde Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 18,4633 friifla 2? Augustus Binnenland. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. KLOOSTERBALSEM BEHOORENDE BIJ HET EEN DIEF GEDOOD. De Locomotief corr. te Blitar in Ned.- Indië vertelt: In den nacht van Woensdag 14 Juli was Marian, een beruchte dief, met eenige kontjo's in de dessa Poepo,es, in de buurt van de suikerfabriek Bendoredjo en zou wel eens even inbreken in een Chinee- sche toko om zich kosteloos van de noo- dige barang te voorzien. Dies wrikte hij zoolang aan de afsluit- planken van de toko tot er een opening ontstond waardoor hij .zich naar binnen kon wringen. De tokohouder, die in zijn winkel sliep en ter zelfverdediging een speer tot zijn beschikking had, werd door het lawaai wakker, verborg zich achter een hoop kisten met het wapen geveld. Marian kwam naar binnen en klom bo ven op de kisten, om' een kleine inspec tie te houden. De Chinees zag hem scherp afsteken tegen het binnenvallende elec- trisch licht van de suikerfabriek Bendo- redjo, gaf een stoot miet de speer, die Marian diep in de borst trof. Brullend van pijn vluchtte hij naar buiten, slechts enkele passen. De speer had de luchtpij/; en een slagader doorgesneden, zoodat het bloed met geweld naar buiten spoot en zijn hoofd ermee overdekt werd. Na ont zettende pijnen gaf hij weldra den geest. Marian was een beruchte recidivist. Er was nog een zaak tegen hem aanhangig, maar !de djaksa had het niet noodig geoor deeld hem in voorarrest te zetten. Hij had het voldoende geacht Marian onder poli tietoezicht te stellen. Ondanks het feit dat in dezen wedstrijd Jenneke zou getuigen brengen dat 't niet door een groot aantal snelle wagens werd waar was van dien stomp, deelgenomen, die door speciale beroepsryders Best, besloot de president, je hebt 14 bestuurd werden, heeft de Chevrolet een dagen tijd om van het vonnis in hooger beteren tyd gemaakt dan verschillende van beroep te komen. BRAND IN BRASTAGI. Brustagi in Ned.-Indië is door een ern- stigen brand getroffen. De „Sum. Post" vangt een uitvoerig bericht van de ramp aan met de volgende plaatsbeschrijving: Wanneer men van' Medan komende, Brastagi binnen rijdt, ziet men aan beide zijden een reeks, meerendeels uiterlijk be trekkelijk goedverzorgde kedehs van ver schillenden aard. In de linksche reeks nu, tegenover het postkantoor ontstond br .ind, voor zoover als thans door een voor- loopig onderzoek is uitgewezen in een kedeh koppi, waarin echter ook benzine schijnt te zijn bewaard. Deze kedeh was onverzekerd zooals de meeste kedehs van die reeks. De brand moet door onvoor zichtigheid zijn ontstaan, niet in de kedehs zelf, doch in de verdieping daarboven. Waarschijnlijk door de aanwezige ben zine, breidde het vuur zich ontzaglijk snel uit, en de woning stond in een mini mum van tijd in lichtelaaie. Het was te voorzien dat de gansche rij aaneengeslo ten, uitsluitend houten, kadehs gevaar liep door het vuur te worden verzwolgen. Men heeft dan ook mjet alle macRt ge poogd verdere uitbreiding tegen te gaan. De vlammen sloegen van het eene ge bouw op het andere over en in zulk een snel tempo, dat de kedeh-houders nauwe lijks gelegenheid hadden, het meest waar devolle van hun barang in veiligheid te brengen. Er zijn in totaal 15 kedehs verbrand, waaronder enkele met een vrij hoog be drag aan inventaris. Van een enkele ke deh wordt de aanwezige barang op onge veer tien mille geschat, van verschillende andere op 2 a 4000 gulden, zoodat die totale schade, zoowel aan huizen als in ventaris, vrij hoog loopt. Voor zoover we konden nagaan, was alleen de kedeh van Guang Chong, de filiaalhouder der Bataafsche verzekerd. Het gebeurde heeft begrijpelijkerwijs een grooten schrik te Brastagi veroorzaakt, temeer waar sinds vele jaren daar ter plaatse geen brand varr beteekenis had plaatsgehad. De getroffenen hebben het grootste deel van hun bezit verloren. De brand duurde betrekkelijk kort. Wel smeulde het overschot nog gerui- men tijd na, maar men kan zeggien, dat alle 15 pintoe's in- ruim e'en uur door het vuur waren verzwolgen. haar concurrenten. De totale afstand was 750 K.M. die afgelegd met een gemiddelde van 52 K.M. per uur en met een totaal benzineverbruik van 70 liters. Waar de betreffende Chevrolet niet minder dan 35000 K.M. geloopen had voor deze tocht werd ondernomen, mag dit wel een prachtige prestatie heeten. Het is een bewys voor de goede eigenschappen van deze goedkoope en zuinige gebruikswagen en voor de degelijkheid van zijn constructie. Speciaal het benzineverbruik dient ver meld te worden, daar dit opmerkelyk laag is, vooral als men rekent dat deze rit geen zuinigheidswedstrjjd was. REMMEN°DEFECT. De auto waarmede Dinsdag te Nieuw Vennep een 4 jarig kindje is overreden en gedood, is in beslag genomen, daar geble ken is, dat de remmen defect waren. De auto is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. OP EEN AUTO GESCHOTEN De heer A. heeft by de Leidsche politie aangifte gedaan, dat onder Voorschoten met een buks op zijn auto is geschoten, tengevolge waarvan een ruit is verbryzeld. De inzittenden zijn ongedeerd gebleven, —o AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Te IJselmonde is een luxe auto bij de Witte Leuning van den dyk gereden. De inzittenden, n.l. de eigenaar, de heer O. en de chauffeur, beiden van hier, kregen vrij ernstige verwondingen. H. MATROOS VERDRONKEN. De 27-jarige Duitsche matroos Schmidz aan boord van het in de Waal haven te Rotterdam liggend Rynschip »Ta- gilac te water geraakt en verdronken. Nadat eerst geruimen tijd tevergeefs door de Rivierpolitie was gedregd, is zyn lijk daarna opgehaald en na te zyn geschouwd, overgebracht naar de Algemeene Begraaf plaats in Crooswyk. o HET ONBEWAAKTE OOGENBLIK. Het kindje van den stroodekker De Gr. te Mierlo geraakte in een waterput naast het huis en verdronk. o— GEVALLEN. De 43-jarige jongen J. B. uit Loosdui nen is uit een in aanbouw zijnde fabrieks schoorsteen aan den Houtweg te 's Gra- venhage gevallen, hetgeen zyn dood ten gevolge had. AKKER'S beroemd tvrijfmiddel bij rheumatiek,8pit, spierverrekkingen^ en stramheid Ben prestatie van de Chevrolet. In de onlangs gehouden wedstrijd Ostende- Mondorff en terug werd in de klasse Grand Tourisme deelgenomen door den heer Van Dommelen te Antwerpen, particulier eigenaar van een Chevrolet, met zyn wagen die ongeveer een jaar zwaren dienst achter den rug had. BOSSCHE POLITIERECHTBANK. Boos Jenneke 't Gebeurde in Werkendam. Daar had Jenneke H. de V., 38 jaar oud, vrouw Brouwer de Koning een stomp gegeven. Drie buurvrouwen kwamen het voor de rechtbank met veel omhaal uit elkaar zetten, waarbij Jenneke volhield, dat ze niks gedaan had. Maar vrouw Brouwer hield de verkla ringen over den stomp in kwestie staande. »Ze liegt het« riep Jenneke boos. ïZe doet een valschen eed Bij den burgemeester staat Jenneke als lastig en brutaal aangeschreven, aldus ver zekerde haar de president. En dan wedervoer Jenneke dat haar kind door vrouw Brouwer was geslagen geworden en dat had vrouw Zwets gezien. »Niks gezien* zeide die. Wegens mishandeling werd verdachte veroordeeld tot f 5 boete. Moet ik voor niks vijf gulden betalen mopperde Jenneke. 0 neen, aldus de president, u betaalt f 5 boete wegens mishandeling gelijk die door twee getuigen onder eede werd ver klaard te zyn toegebracht. Jenneke zal er gebruik van maken. (Huisgez.) Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op Donderdag 26 Augustus 1926, nam. 3 uur. Voorzitter: Ed. Achtb. Heer J. H. Snij ders tevens Secretaris. Aanwezig dhren J. v. d. Steen, F. v.d. Pluijm, M. v. d. Pluijm, J. v. Balkom, Her mans, A. Berm, G. v. d. Koppel, W. D. Middelkoop, J. C. v. Dijk, L. v. Drunen. Afwezig de heer Jac. Leemans. De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd worden vastge steld. Ingekomen stukken: Besluit Ged. St. tot goedkeuring raads besluit wijziging gem.-begrooting 1925. idem raadsbesluit tot overdracht G. E. B. voor een bedrag van f 22,500 aan de P.N.E.M. Verslag van den keuringsdienst voor wa ren over de maanden Mei, Juni en Juli. Verslag van de Comm. van Toezicht op het L. O. Uit het verslag blijkt dat de Comm. geen bijzondere op- of aan merkingen had bij haar bezdek aan de scholen. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Rapport over het Woningvraagstuk in de Mariapolder opgemaakt door de R.K. Werkliedenvereniging. Het rapport behan deld eerst den slechten woningtoestand, ten tweede de gevolgen die er uit voort vloeien, ten derde de oorzaken en tem vierde de middelen ter verbetering. Bij haar onderzoek vond de Commissie uit de Werkliedenvereen. die dit vraagstuk had te onderzoeken, 62 gezinnen, waarvan 11 een één gezins-, 38 een twee gezins- 9 een drie giezins, en 4 een vier gezins woning bewoonden. De Commissie ontdekte treurige toestan den in deze minderwaardige woningen. Bijna overal moeten de gezinnen zich met slecht drinkwater behelpen, 75 pCt. heeft niets dan slootwater. De meeste woningen hebben rieten daken, zoodat verschillen de verzekeringen de woningen niet meer willen verzekeren. Bij acht gezinnen ont brak alle ruimte voor kelder, terwijl bij 31 gezinnen hiervoor slechts gelegenheid was pinder de slaapgelegenheid, met ge volg natuurlijk voedsel'bederf. 52 gezin nen beschikken slechts over een vertrek, 9 (Over slechts 2 en 1 ov^er 3 vertrekken. De meeste woningen stonden zonder gang of portaal direct met de buitenlucht in verbinding, zoodat des winters de ver warming veel te wenschen overlaat. Ook de toestand der privaten is zeer gebrek kig, evenals de slaapgelegenheden, één slaapgelegenheid was zelfs in een schuur, twee in een kelder. Niettegenstaande al deze gebreken is de huur tamelijk hoog'. De huur bedraagjt voor een woning met een kamer f 2,—, voor twee kamers, één boven- een benedendijks f 2,50, twee ka mers bovendijks f 3. Bij de bespreking van de gevolgen stelt de Commissie de moreele gevolgen voor op. Waar gebrek aan woningen heerscht neemt het aantal huwelijken af en daar mede het peil van zedelijkheid. Ook het gezinsleven bederft, uihui'zigheid wordt in de hand gewerkt, zoodat de opvoeding der kinderen niet tot zijn recht kan ko men. Vaak slapen kinderen van verschil lende secte op een bed, zelfs van rijperen leeftijd. Ook de ziektegevolgen kunnen van deze slechte behuizing, ontzettend zijn, wat komt er van verpleging terecht als kind of volwassene ziek wordt. De oorzaken van deze slechte woning toestand zijn, veelal de bouw van on doelmatige en gebrekkige woningen. De Comm. noemt hare taak eene dank bare, omdat bij de bevolking een verlan gen heerscht, naar- betere woningtoestan den, met leedwezen moet de Comm. even wel constateeren, dat deze verbetering steeds afstuit op de finantiën. Zij drukt haar spijt en leedwezen echter uit, dat bij de bevolking de geest van spaarzaamheid hoe langer hoe meer dreigt onder te gaan en men steeds meer en meer in plaats van te trachten zichzelf te helpen zijn oog vestigt op steun van overheidswege. De Comm. bespreekt hierop de ver schillende manieren waardoor verbetering zou zijn tot stand te brengen. Het voor stel van de R. K. Werkliedenvereeniging om door sparen der bevolking de ver betering tot stand te brengen, acht de Commissie niet uit te voeren, evenmin verwacht zij .veel heil van particulieren, bouw zonder steun van de overheid zal hier niets zijn te bereiken. Door middel van de Landarbeiderswet zal misschien wel iets zijn te doen, vooral omdat een vereeniging van die strekking in de ge meente bestaat, doch doelmatige verbe tering acht zij daardoor niet tot stand te krijgen omdat door de Landarbeiders- wet, slechts landarbeiders kunnen word den geholpene n het hier in hoofdzaak fabrieksarbeiders g«eldt en bovendien om dat voor de bepalingen van cte. Land arbeiderswet te veel ruimte noodig is. Het systeem waarbij de gemeente de voorschotten verstrekt acht de commissie de beste weg, zij zou arbeiders die kun nen aantoonen dat zij zelf 12l/2 pCt. van de totale kosten kunnen betalen, het be- j noodigde bedrag verstrekken, daarbij re- 1 kenende aankoop grond op f 1000 enden bouw der woning op f 3000. //et rapport adviseert de bewoners zich met een drin gend verzoek in dezen zin tot den raad te wenden. B. en W. stellen voor dit rappqrt te laten drukken, een exemplaar er van aan de Gezondheidscommissie en een exem plaar aan den Minister van Landbouw en Nijverheid te zenden. Wat de voorge stelde regeling betreft, meenen B. en W. dat de gemeente daar niet op ,in kan; gaan. Zij erkennen wel, dat de toestand ellendig is en dat getracht moet worden daarin verbetering te brengen. Dat het gemeentebestuur wil medewerken is reeds vroeger gebleken. In de oorlogstijd is een bouwcommissie opgericht, die de voorgestelde verbetering niet tot stand kon brengen, de gemeente heeft toen de grond overgenomen die deze commissie duur gekocht had en hee/t dit terrein zelf geexploiteerd, zoodat op het oogenblik nog slechts 2 perceelen over zijn om te bebouwen. Het heeft ook de strekking van de Landarbeiderswet bevorderd. B. en W. meenen evenwel dat op het stelsel om de gemeente de voorschotten te doen" verstrekken, niet kan worden ingegaan, wel op het systeem van de Landarbeiders wet. Onder de 62 gezinnen zijn 27 die landarbeider zijn, zij die daarvan eentiende der kosten zei fhebben, kunnen een voor schot ingevolge de Landarbeiderswet krij gen. Het gaat toch niet aan, om de ge meente die niet rijk is, nog meer schuld te laten maken. B. en Wi. voelen er wei nig voor hier een fabrieksbevolking te krijgen. De gemeente bestaat hoofdzake lijk uit een landarbeidersbevolking, daar om willen B. en W. de landarbeiders! wel zooveel mogelijk ter wille zijn, voor al ook omdat de landarbeiderswet voor schrijft, dat bij de te bouwen woning een stukje teelgrond moet overblijven, waardoor bij de landarbeiders het gevoel voor eigen grondbezit wordt aangekweekt. De heer M. v. d. Pluijm verwacht van de landarbeiderswet niet veel heil om den toestand voor de giezinnen daar te verbeteren, omdat de wet te veel grond voorschrijft om een woning te bouwen. De Voorzitter is het hiermede niet eens, Als de gemeente een bunder grond kan koopen voor 2000 of 2500 gulden, dan waren die menschen te helpen. Als een landarbeider 1 tiende der kosten zelf heeft, behoeft de eerste jaren van het restee- rende bedrag slechts 4 p6t., daarna 5,8 pCt. rente te worden betaald, en hij ver krijgt daardoor ten slotte een eigen wo ning. Met het stukje grond dat bij de woning overblijft, zijn de menschen wer kelijk geholpen, zij kunnen dit zelf be bouwen, het mesten met hun afval en mest en hebben daardoor hun verzet en krijgen op die manier de rente terug. Spr. voelt er veel voor de menschen op die manier te helpen, op de andere manier vreest hij evenwel een strop voor de gemeente. De heer v. d. Pluijm gélooft niet dat in de Z.-H. polder grond te koopten is voor minder dan f 5000. Waar zal men grond kunnen krijgen voor f 2000 zooals de Voorzitter zegt, nog niet voor f 4000. Men moét de menschen toch in de ge meente houden en kan ze toch niet den polder insturen. De Voorzitter meent, dat als men geen grond kan koopen, alles ophoudt. Het gaat niet aan dat de gem:eente grond' koopt tegen hoogen prijs, die zij later voor lagere prijzen weer moet verkoopen en dan voor zulke menschen, die alle ge voel om te sparen, missen. Spr. kent ar beidersgezinnen waar iedere week 50 a 60 gulden inkomt, en die geen cent in hun zak hebben. Moet de gemeente daarvoor gaan bouwen, dat gaat toch niet aan. Men moet zelf maar sparen. Spr. voelt er veel voor de menschen te helpen, hij zou daarvoor een commissie uit den Raad willen samenstellen die een beroep zou kunnen doen op de landeigenaars, om te trachten gedaan te krijgen, grond te koo pen voor f 2500 of f 3000 per bunder, dan zijn de menschen te helpen. De heer v. Dijk zou er niet voor zijn, om zooals de heer v. »d. Pluijm voorstelt de menschen in de kom van de gemeente te houden, de grond isr daar veel te duur. Langs den straatweg of in de Nieuwe Steeg zal wel 1 H.A. grond: te koopen zijn tegen f 4000 meeiri spreker. De heer v. d. Pluijm heeft er met de menschen over gesproken en deze hebben hem gezegd, dat zij giraag langs d<en straatweg tot aan de Maas zouden wopen. De heer v. Dijk noemt de Nieuwe Steeg ook een mooie vlakte om te bouwen De heer v. Balkom' mjerkt op dat de ber men daar veel te smal zijn om te bouwen. De Voorzitter zegt dat het niet de be doeling is langs de bermen van den weg te laten bouwen, maar te trachten daar een stuk grond te koopen waarop gebouwd kan worden. De heer v. d. Pluijm g>eloo/t niet dat daar grond te koop zal zijn, deze be hoort aan de familie den Diekker en deze zal hem niet willen afstaan. De heer v. d. Koppiel gelooft dat J. v. d. Hoef zeker f 10.000 pter bunder zal vragen. Laatst is het nog geprobeerd daar grond te koopeu, maar men was zeer ver ontwaardigd dat men slechts f 4000.— durfde te bieden. Men zou tot onteige ning over kunnen gaan, dan betaalt men echter zeker ook nog f 6000. De heer van Dijk meent dat men toch in ieder geval kan trachten te onderhan delen. De heer v. d. Koppiel noemt dit over bodige moeite. De Voorzitter heeft, nu hij den heer v. d. Koppel, die er goed mede op de hoogte is, heeft hooren spreken, niet veel verwachting van onderhandelen, men zou echter een Commissie uit den Raad kunnen samenstellen. Spreker noemt het een heel moeilijke zaak en er moet getracht wor den de toestand te verbeteren, doch de menschen moeten daartoe zelf in de aller eerste plaats mee willen werken, anders kan de gemeente ze niet helpen. De heer v. d. Koppel zegt dat ook, wel eens over het terrein van Blankers is gesproken, deze deed leelijk toen men nem er naar vroeg. Er liggen daar verschil lende geschikte perceelen, maar vraag er de menschen eens naar om te verkoopen, dan is het alsof men om hun leven vraagt. M. v. d. Pluijm, Het is niet voor lagen prijs te krijgen. v. d. Koppel. Voor tien of twaalfduizend gulden, dan wel. De heer Hermans vraagt of het niet de weg is dat B. en W. de landeigena ren bij elkaar roepen, met hen den treu- rigen toestand bespreken en het gevoel voor den evenmensch trachten op te wek ken, om op die manier tegen redelijke prijs een perceel te krijgen. De Voorzitter zou, als hij er resultaat van verwachtte dit met alle plezier wil len doen, de ondervinding evenwel met landarbeidersstichting opgedaan moedigt hem hiertoe niet aan. Het gaat dan uit van een publiek lichaam en dan zeggen ze jullie moet het hebben en dan krijg je het alleen tegen een hoogen prijs. Men is wel genegen om de menschen te hel pen, doch dan doet men het uit zijn ei gen zak, als men moet koopen staat men als koopman tegenover elkaar en tracht men zooveel mogelijk te krijgen wat spr. zich trouwens ook best kan begrijpen. De heer v. d. Koppel wijst op het ge val dat men voor eenigie jaren heeft ge had met het stukje grond voor schoqï- bouw en dat was nog wel minderwaar dig land. De Voorzitter voelt er meer voor, dat een commissie wordt samengesteld en ie der commissielid voor zichzelf tracht te onderhandelen als de gemeente komt om te koopen, krijgt men het alleen tegen hoogen prijs. Verder zal spreker hier over in een openbare vergadering nieta zeggen. Ook zou hij nog een tijdje wil len wachten of misschien provincie ol rijk niet mede willen werken om deit toestand te verbeteren. De heer v. d. Pluijm merkt op, als men maar vast een klein stukje grond had,, dat dan de ergsten geholpen konden wor den. De Voorzitter zegt dat de gemeente nog twee perceeltjes heeft, zoodat een paar er altijd nog wel te helpen zijp. De heer v. d. Koppel zegt dat aan den straatweg twee geschikte perceelen lig gen: een van den heer J. den Dekker te Nieuwendijk en een van den heer les den Dekker te Andel, maar gaat er eens om om ze te koopen. De Voorzitter zal eens vragen of de eigenaars genegen zijn het te verkoopen en tegen welken prijs. De heer M. v. d. Pluijm zou die moeite maar sparen. De heer Bjerm vraagt of de heer v. d. Koppel niet een stukje grond te koop heeft, waarop deze ontkennend antwoordt, wel als men in den pold<er wil bouiwen. De heer Hermans vraagt of de gewone arbeiders, als volgens de landarbeiders wet gebouwd wordt, dan niet in aan merking komen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Het is heel goed dat men hier een fa briek heeft, maar het gaat toch niet aan de gemeente ten behoeve van deze fa briek op te offeren. Volgens de strekking van de Landarbeiderswet kunnen de land- <arbieders geholpen worden, daardoor krijgt men woningverruiming en komt er aan opdrijverij der huur een einde, zoodat ook de gewone fabrieksarbeiders er van pro fiteered Zie vervolg Eerste blad. HEUSDEN. Geboren: Maria Wilhelmina Ber- nardina Clasina d. r. N, J. Boonstra en C. M C. Kools. PE WERKEN EN SLEEUWiJK. Geboren: Baatiana, d. van A. Vis ser en B. SchaddeleeHuibert Marinus, z. van J. Bakker en C. J. van Br en gel Pieter Marinus, z. ran L. van Heukelum en M. de Haas. ZUILICHEM. Geboren: Sientje, d. v. G. J. v. d. Maas en J. v. PouderoyenJan, z. v. K. v. Veen en C. VersteegBetje en Gijs- bertje, d. v. "W. v. Veen en E. Klop. Jlienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9