Eerste Blad A. VEHSCHUUR-BAERT Het M.U.L.O. diploma. C. DE KEMP S. D. LANKÏÏUYZEN Go's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden* No* 4635. Vrijdag 3 September 1926< OVERZICHT Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM itinneiiland. LAND VAN ALTERA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DROGISTERIJ HEUSDEN Wittebroodstraat W 52 Citroenzuur Zwavelstokjes Perkamentpapier. Gelatineblaadjes (rood en wit). Het aantal candidaten, dat zich jaar- lijksch onderwerpt aan het M.U.L.O. examen, is steeds wassende. Gelukkig ziet men meer en meer in, dat over het algemeen voor het verkrijgen van be trekkingen aan het M.U.L.O. diploma eene zekere waarde wordt gehecht, die het naar onze meening ten volle ver dient. Waar nu het M.U.L.O. examen geen examen is, dat er op is ingericht om te dienen als noodzakelijk vereischte voor toelating tot bepaalde vakexamens, zooals b.v. wel het geval is met het eind-examen Gymnasium, doch waar het bedoelt om voor jongelui de gelegen heid te openen om bewijs te kunnen leveren dat zij wat meer algemeene kennis hebben opgedaan dan de gewone lagere school geeft, daar komt het ons voor dat nog veel meerderen dan thans het M.U.L.O. diploma moesten trachten te verwerven. Zooals de meeste onzer lezers wel zullen weten zijn er twee M.U.LO. diploma's ingesteld, n 1. A en B. Diploma B is het A-diploma verzwaard in de vakken Rekenen, Algebra, Meetkunde en Natuurkunde en wel in die mate dat in het algemeen gezegd kan worden, dat een M.U.L.O diploma B gelijkgesteld wordt met het eind-diploma Hoogere Burgerschool 3-jarigen cursus of met het bewijs van bevordering naar de 4e klasse van «ene Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus Nu zijn er tal van jongelui, die om welke reden dan ook, niet in de gelegenheid zijn om het onderwijs aan eene Hoogere Burgeschool te volgen en juist voor hen is de studie voor het M.U.L.O. diploma, zulk een uitnemend surrogaat. De noodige kennis voor het M.U.LO.-examen toch kan men opdoen op eene U.LO. school, waarvan men er vele ook ten plattenlande aantreft. Het onderwijs aan onze U L O. scholen is over het algemeen uitstekend en al zeer weinig kostbaar, terwijl de gelegenheid voor U.L.O. onderwijs bijna overal op niet te verren afstand is te vinden. 't Komt ons nuttig voor de voorrechten, verbonden aan het bezit van een M.U.L.O. diploma, hier eens te noemen. Het zijn de volgende. A. Het M U.L.O. diploma geeft vrij stelling voor het examen voor: 1. Toelating bij het Reserve-kader der Infanterie en der Vesting-artillerie. 2. Surnumerair bij do Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. 3. Idem bij de Ned. Centraalspoorweg- Maatschappij 4. Leerling-klerk bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatsch. 5. Klerk ter Gemeentesecretarie van Amsterdam. 6. Tweede klerk bij de verschillende Diensten en Bedrijven der gemeente 's Gravenhage. 7. Voorbereidend examen Gemeente administratie. 8. Leerling-kantoorbediende en leerling telegrafist bij de Posterijen en Te legrafie. 9. Vóór-examen voor Analist. B. Gedeeltelijke vrijstelling van het examen voor 10. Deel I (Algem. ontwikkeling) van het examen van het Ned. Inst, van Accountants. 11. Toelating tot de Midd. Technische School te Dordrecht. 12. Apotheker-assistent. C. Geeft vrijstelling van het toelatings examen voor 13. Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. 14. Zeevaartschool in het Zeemanshuis te Amsterdam. 15. Kweekschool voor de zeevaart te Rotterdam. 16. Zeevaartschool te Scheveningen. 17. Scholen voor draadlooze telegrafie, uitgaande van de „Societé anonyme Internationale de télégrafie sans fil." 18. School voor Suikerindustrie, Hee rengracht 567 te Amsterdam. 19. 't Station voor Maalderij, Bakkerij te "VVageningen. 20. Middelbare Koloniale Landbouw school te Deventer. 21. Middelbare Nederlandsche Land bouwschool te Groningen. 22. Rijkstuinbouw-winterschool te Bos koop. 23. Midd. Technische school te Utrecht. 24. Idem te Leeuwarden. 25. Idem te Rotterdam. 26. Handelsschool te Utrecht, 27. Nieuwe midd. Handelsschool te Rotterdam. 28. Marine-Machinisten School te Dor drecht. 29. Instituut voor Adspirant-Adelbor- sten te Dordrecht. 30. Vakschool voor Heilgymnastiek en Massage te Amsterdam. 31. Instituut voor lichamelijke opvoe ding te Groningen. 32. Vakschool voor den Boekhandel te Amsterdam. 33. Tooneelschool van het Ned. Too- neelverbond te Amsterdam. 34. Alle cursussen aan de Academie voor Beeldende Kunsten te 's Gra venhage. 35. Tweede afd. der Opleidingsschool voor Commiezen bij den Post- Te- legeraaf- en Telefoondienst in Ned. Indië te Deventer. D. Bezitters van het M.U.L O. diploma kunnen geplaatst worden bij 36. De Koninklijke Pakketvaartmaat schappij (Kantoren te Amsterdam). 37. De Kon. Ned. Maatschappij tot expl. van petroleum bronnen in Ned. Indië (Kantoren te 's Graven hage). 38. de Ned. Indische Spoorwegmaat schappij. 39. de Staatsspoorwegen op Java. 40. Verschillende gouvernementsbedrii- ven in Ned. Indië, zooals, pand houder, tijdelijk boormeester, klerk of commies bij 't mijnwezen, op zichter bij de zoutverpakking, ad junct-administrateur bij den pand- huisdienst, klerk bij de opiumregie, opzichter bij de tolrechten, enz. 41. de Indische Departementen van Algemeen Bestuur. 42. de Alg. Exp. Ond. van Gend en Loos, H. Collignon en Co., in ver schillende plaatsen van Nederland en ook in Antwerpen. 43. de Algem. Maatsch. van Levensver zekering en Lijfrente te Amsterdam. 44. den gemeentelijken Telefoondienst te 's Gravenhage. E. Het M.U.L.O. diploma is vereischt bij 45. het examen voor adspirant-opzichter bij den dienst van Weg en Werken bij de Maatsch. tot expl van S. S. 46. de examens voor Leerares aan Huishoudscholen. F. Het M.U.L.O, diploma is een aan beveling bij 47. het examen voor Opvoedend Amb tenaar bij de Rijksopvoedingsge stichten. 48. het examen voor leerares in het Lingerievak. Scholen, die voor het M.U.L.O. diploma opleiden, vinden we in onze omgeving te Heusden, Waalwijk. Werkendam, Gorinchem, Zaltbommel en 's Hertogen bosch. Er is dus noch in het Land van Heusden en Altena, noch in den Bom- melerwaard, noch in de Langstraat ook maar ééne gemeente, wier inwoners, die daarvoor in de termen vallen, vanwege den verren afstand verstoken zouden moeten zijn van onderwijs, dat noodig is om de vereischte kennis te verwerven voor het M.U.LO. diploma. En nu is het toch zoo opvallend, dat dit onderwijs nog zoo betrekkelijk weinig wordt ge zocht. Zoo telt b.v. de zg.n. M.U.L.O. school te Heusden thans te weinig leer lingen om in haren tegenwoordigen vorm te kunnen blijven bestaan, terwijl de M.U.L.O. scholen te Waalwijk en Wer kendam ook al niet mank gaan aan het euvel van te v:el leerlingen, 't Is toch zoo jammer, dat neg zooveel ouders veel te weinig begrijpen dat kennis voor hun kinderen zulk eene belangrijke levens voorwaarde is. Wat staan behoorlijk ontwikkelde landbouwers en ambachts lieden toch niet veel hooger dan hun collega's die gebrekkig onderwijs hebben genoten I Ouders, begrijpt toch dat ontwikkeling veor uwe kinderen een eisch des tijds is. Denkt niet, als zij de lagere school hebben doorloopen, ,,'t is nu mooi genoeg, nu moeten zij maar gaan verdienen, ze weten voor hun doen genoeg", want als ge dat denkt hebt ge het mis. Laat uwe kinderen zooveel mogelijk leeren, zoodat zij toegerust met de noodige ont wikkeling het ouderlijk huis verlaten, om den kost te kunnen verdienen. GOUD, ZILVER, UURWERKEN, fingstraat 80, II El IJSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. Op den 6 September komt de Volken bond in vergadering bijeen. Op dien dag wordt een Voorzitter, terwijl op 7 Sept de commissie's gekozen worden. Den dag daarop zal de Vergadering waarschijnlijk op grond van 't verslag van de opnemingscommissie der Maart vergadering besluiten tot opneming van Duitschland als lid van den Bond, ter wijl dan de raad het besluit zal nemen een parmanenten raadszetel voor Duitsch land in het leven te roepen, welk besluit de Vergadering wellicht nog dienzelfden dag zou kunnen bevestigen. De Duitsche afvaardiging zou dan op 9 Sept. in Genève kunnen aankomen, zoodat men dan erop zou kunnen rekenen, dat de afvaardiging op 10 Sept. haar intrede doet in de ver gadering en dat dien dag tevens de be groetingsredevoeringen worden gewisseld. Als candidaat, die de meeste kans heeft, om als president der Vergadering te worden aangewezen, wordt de eerste Zuid- Slavische vertegenwoordiger, Nintsjitsj genoemd, wiens naam reeds in Maart op veler lippen was. Nochtans heeft men er van sommige zijden bedenkingen tegen, dat, terwijl ditmaal Benesj president van den Raad is, een ander lid der Kleine Entente het voorzitterschap der Verga dering zal bekleeden. Maar aangenomen wordt, dat men deze bezwaren niet al te sterk zal laten gelden. Omtrent de ontwikkeling van de crisis met betrekking tot den Volkenbondsraad, die haar hoogtepunt misschien pas na Duitschlands toetreden zal bereiken, heerscht te Genève nog onzekerheid. In uitgebreide kringen was men verrast dcor de reis van Fromageot, den Fran- schen jurist, die met zijn Duitsche en Engelsche collega's Gaus en Harst heeft geconfereerd, naar Berlijn en men meent, dat nauwelijks een oplossing der moei lijkheden kan zijn gevonden Het groote beletsel voor een oplossing der crisis ligt in 't innig verbinden van het Spaan- sche en het Poolsche geval en de op lossing is er niet gemakkelijker op ge worden, nu Spanje ook nog de kwestie- Tanger aan de orde heeft gesteld. Te Genève acht men een oplossing der zetel-kwestie in verband met het Tanger- vraagstuk even onmogelijk als immoreel en is men van oordeel, dat de meerder heid der Vergadering een dergelijk handelszaakje niet zal dulden. Men wijst ook op de moeilijkheden, die vastzitten aan het scheppen van een Volkenbondsmandaat over Tanger en betwijfelt, of de daarvoor vereischte unaminiteit wel in den Raad zou zijn te bereiken, temeer daar Frankrijk slechts in het uiterste geval een dergelijke op Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten eanazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SK8T Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. lossing, die het Marokkaansche vraag stuk tot een Volkenbonds-probleem zou maken, zou goedkeuren. Maar wanneer de Tangerkwestie op eenigerlei wijze diplomatieka chter de coulissen aan de raadskwestie zou worden vastgekoppeld, acht men het buitengesloteu, dat men op de aanstaande bijeenkomst zich officiëel bezig zou kunen houden met een dergelijke combinatie. Toen de vorige week met betrekking tot het geschil in de Engelsche mijn- nijverheid het contact tusschen de mijn werkersleiders en vertegenwoordigers der regeering werd hersteld, nadat een tijdje voordien het onderhoud tusschen mijn eigenaars en mijnwerkers heelemaal op niets was uitgeloopen, bestond er een vleugje hoop, dat er in de mijnwerkers staking een keer zou intreden, waarvan de consequentie de opheffing daarvan zou zijn. Verwachtingen te dezer zake werden geen werkelijkheidna raadple ging van 't verslag, dat van het onder houd tusschen de regeeringsvertegen- woordigers en afgevaardigden der mijn werkersfederatie is opgemaakt, kreeg men den indruk, dat hoegenaamd geen vorderingen zijn gemaakt. Zoowel de regeering als de mijnwerkers zetten nog eens 'uiteen, op welk standpunt zij zich stelden, maar door geen der partijen werd ook maar eenigerlei concessie aan- gekondigd. Het onderhoud is dan ook vrijwel overbodig geweest. De regeering stelde uitvoerig in het licht, dat aan verleening van subsidie harerzijds in 't minst niet viel te denken, terwijl de mijnwerkers hun bekende eischen her haalden een algemeene nationale rege ling van het minimumloon en handha ving van den tot dusver geldenden zeven urendag zooals men weet, druischen deze eischen in tegen de opvattingen van de eigenaars, die gebruik willen maken van het hun door een wet ver leende recht om acht uren per dag te laten werken en alleen districtsgewijze regelingen wenschen te treffen. thans 40, voor een gewicht van 1 tori) 3 K.G. van 50 op 40 ct. en voor een ge wicht van 3 tot 5 K.G. van 60 op 50 ct. Men is nog in onderhandeling over de wijziging van enkele tarieven (landmail- brieven en -briefkaarten, doch daarom trent is nog geen beslissing gevallen. Het bedrag ,dat door de bovengenoemde verlagingen door de Posterijen zal worden gederfd, wordt op ruim 3 millioen gulden per jaar geschat. Van verlaging van het tarief voor bin- nenlandsche brieven schijnt vooreerst niets te zullen komen. Het ligt in de bedoeling om dit tarief van 10 op 75 cent te brengen, doch de Regeering wenscht het bedrag, dat de ver laging van het binnenlandsche briefport met zich zou brengen, niet te missen, hoe wel de in te dienen begrooting voor 1927 van het Staatsbedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie, indien wij wel zijn ingelicht, met een overschot van ruim, 4 millioen gulden sluit. EEN DRAMA? Een weesjongen uit Groningen, die met vacantie op Terschelling was, vond 23 Augustus op het strand een bierflesch, waarin zich een stuk grauw papier be vond. Daarop stond aan den eenen kant schreven 5.6.1916, op de andere zijde 6.6.1916. Der Dampfer „Westphalia" Ham burg had uns ertrinken lassen 2 Steurrad. waaronder onleesbaar een naam. De jongen heeft verzuimd daarvan me- dedeeling te doen aan den burgemeester van Terschelling. De Groningsche politie heeft dat alsnog gedaan. DE PORTVERLAG1NG. In aansluiting op de vorige berichten in ons blad omtrent de verlaging der post- tarieven met 1 October a.s. laten wij volle digheidshalve hieronder de verschillende wijzigingen volgen: Het port voor briefkaarten wordt ge bracht van 75 op 5 cent. Het recht voor expresse-bestelling van brieven wordt ver minderd van 30 tot 20 cent en voor post pakketten van 40 tot 30 cent. Het tarief voor postpakketten wordt als volgt: tot een gewicht van 1 K.G. 30 ct. TE WATER GERAAKT. In het Merwedekanaal geraakten twee kinderen .al spelende te water. Een ider klei nen bleef drijven, doch het andere kind zonk naar de diepte. Een reiziger op weg naar den trein, sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken de dren kelingen 'behouden op den wal te bren gen. De moedige reiziger werd van droge kleeren voorzien en kon daarna zijn reis vervolgen. o— MIJN-ONGEVAL. In de mijn Oranje-Nassau II te Schaes- berg is de 51-jarige ongehuwde mijnwer ker C. Kuijpers door vallend gesteente getroffen. Ernstig gewond werd de man onder de laag steenen vandaan gehaald. Hij overleed kort daarop. De ongelukkige was woonachtig te Nieuwenhagen. o ONVERHOEDSCHE MESSTEEK. Tijdens een vechtpartij tusschen eenige Estlanders op 's Gravendijkwal te Rotter dam werd de havenarbeider J. F. Martens uit jde Adrianastraat, die daar niets kwaads vermoedend met vrouw en kinderen pas seerde, onverhoeds door een der vechten den van achter aangevallen. Martens kreeg een messteek in den buik en is, in ernsti- gen toestand per auto van den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. De dader ,die tot dusver onbekend is, wiste te ontkomen. OVERREDEN. Te Duizel in Noordbrabant reed de tram in volle vaart tegen een der groote wagens van het circus Beuer, dat aldaar enkele dagen voorstellingen komt geven. De bestuurder van den wagen viel dooi den schok van zijn hooge zitplaats en kwam neer voor een der wielen van den zwaren wagen, welke hem over het li chaam ging. In zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige naar het gasthuis te Bladel overgebracht. Bij het opladen van een kar strooisel geraakte de landbouwerszoon J. v. H. te Maren onder het wiel van een kar en werd gedood. De rangeerder der Spoorwegen te Den Bosch M. v. Hezik, vader van drie kin deren is door een trein overreden en ge dood. Men vond hem vreeselijk verminkt bij de spoorbaan liggen. voor ittLiif lan Htisdti ti AiteiaJeLaiostraat n lis BoiieUrwnrd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1