ZIET ONZE ETALAGES "W liuiteuland fi -Li OVERZICHT. Plaatselijk Nieuws Openbare Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Vrijdag 3 Sept. 1926, n.m. 7 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris WelEd. J. A. Timmermans. Er is één vacature. Te 7.15 uur opent de Voorzitter de vergadering. De notulen worden voorgelezen en behoudens een kleine wijziging goedge keurd. Aan de orde is 1. Mededeelingen a. De Voorzitter deelt mede, dat het overzetveer Werkendam—Hardinx veld publiek is verpacht en gegund aan den hoogsten inschrijver, n.l. R. Verwoerdt, voor 2 jaar, voor f2025 per jaar: b. dat in verband met het beschikbaar stellen van f0,30 per schoolgaand kind, voor tractatie op de Oranjefeesten, de begrooting gewijzigd moet worden. B. en W. worden gemachtigd de begrooting in verband hiermede te wijzigen. 2. Ingekomen stukken: a. een nieuwe overeenkomst te sluiten met de P.N.E M., betreffende de regeling van stroom aan het G.E.B. Deze over eenkomst wordt gesteld in handen van B. en W. b. goedkeuring van de rekening dienst 1924. Dit stuk wordt voor kennisgeving aan genomen. 3. Vaststelling instructie voor den monteur van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf. De instructie wordt artikelsgewijze behandeld. Met art. 9 kan de heer de Waard zich niet vereenigen en zegt volgens de laatste regels van dat artikel, zouden wij verplicht zijn om den monteur te be noemen die men in Sleeuwijk heeft. Voorzitter. Verplicht niet, maar eischt men dat de monteur alleen voor het G.E.B. is en geen andere werkzaamheden mag verrichten, dan is de jaarwedde tingscommissie voor de Rijksinkomsten belasting (vacature C. v. Wijk). In de vorige vergadering was als no. 1 geplaatst J. Kramer en als no. 2 C. B. Kieboom. Deze waren echter lid der commissie. Aanbevolen wordt door B. en W.J. Visser als le kandidaat en als 2e kandi- daat J. J. v. Loon. Eerstgenoemde wordt gekozen. 9. Voorstel tot wijziging der verorde ning op het beheer van 'het Vleesch- keuring8bedrijf. Werd aangehouden tot een volgende vergadering. 10. Vaststelling staten van oninbare en nog te verhalen posten. Te behande len in geheime vergadering. Rondvraag. De heer Vink zou de gelden voor de verbruikers van de electriciteit per week op willen doen halen en zegt dat men vooral erg moet hebben met de arbeiders. Voor deze valt het niet mee om elke maand een groot bedrag ineens te moe ten betalen. De Voorzitter vindt het ook wel prachtig, maar merkt op, dat er altijd practische bezwaren aan verbonden zijn. De heer Hakkers zou het geld iedere week op willen laten halen en dan eens per maand geheel af willen rekenen. De heer Holster zegt gehoord te hebben, dat de brandspuit niet al te best in orde was, zooals met de laatste brand ge bleken is. De Voorzitter merkt op, dat met de laatste brand de spuit wel in orde was en dat zij zelfs vlug ter plaatje was. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting, ter behandeling van punt 10. OM HET KORTE HAAR. Een 50-jarige invalide te St. Denis by Parijs heeft zelfmoord gepleegd, omdat zyn (Polen) werd het kind van een zigeuner in stervenden toestand gevonden. Weldra verspreidde zich het gerucht, dat het kind het slachtoffer van een ritueelen moord was geworden. Het kwam tot uitspattingen tegen de Joden. Een Jood werd op de mededeeling van een 18-jarig meisje, dat zy had gezien, dat hy het bedoelde kind den vorigen dag geld had gegeven, gear resteerd. De verbittering der bevolking werd zóó hevig, dat alle Joodsche winkels in de stad gesloten moesten worden en dat geen Jood zich meer op straat waagde. Tjjdens de uitspattingen zijn 15 Joden gewond. De politie doet niets, om de bevolking te kalmeeren. De doodsoorzaak van het kind kon niet worden vastgesteld, daar de vader weigerde, het lijkje door den districtsarts te doen schouwen, omdat deze arts een Joodsch uiterlijk heeft. o DE TREINRAMP BIJ LEIFERDE OPGELOST. De »Telegrafen Union* verneemt van welingelichte zijde, dat de gearresteerde musicus Schlesinger, die ernstig verdacht werd den aanslag op den trein München Keulen bij Leiferde gepleegd te hebben, een bekentenis heeft afgelegd. Volgens zijn zeggen, is hy door een toeval in kennis gekomen met den koopman Weber en daar zy beiden over geen geldmiddelen beschik ten, besloten zij een aanslag te plegen op den trein, teneinde de reizigers te berooven. GRANAAT ONTPLOFT. By werpoefeningen met granaten te Lorient is een granaat te vroeg ontploft. Een soldaat en 2 kinderen werden gedood en 3 soldaten werden gewond. o— KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN. Zondagmiddag 2ijn 7 kinderen by Ihrings- hausen in de buurt van Kassei, op een De brand is ontstaan door het vlam vatten van een film tydens de voorstelling de vlammen verspreidden zich met razende snelheid, doordat het heele gebouw uit hout bestond. De meeste kinderen 2yn in het gedrang doodgedrukt of getrapt. Een later bericht uit Drum Colloghen zegt nog, dat na het opruimen van het puin nog gebleken is, dat 10 personen, onder wie 6 kinderen, vermist worden. o ERNSTIGE OVERSTROOMING IN AZIÉ. Uit Rangoon wordt gemeld, dat het dorp Ritihlaing, in het district Manlaik, ten gevolge van zware regens overstroomd is. 21 huizen zyn totaal verdwenen. 76 be woners worden vermist. Milt Moeder: Kinderen, kinderen I Maak toch niet zoo'n ruzie wat is er nu weer Bobby: Wy spelen schipbreukje en nu wil Jane niet in de badkamer om ver dronken te worden. Woensdag is Duitschland als lid van den Volkenbond toegelaten en is tevens een vaste zetel toegewezen. Om 11.45 ving de stemmmg aan over bijeenroeping van den Raad in geval van politieke incidenten. Nederland zou, indien dit mogelijk zou zijn, nog heden ten dage een terugkeer tot vier niet-permanente zetels voorstellen, zelfs al zou Nederland daardoor nooit in den Raad gekozen wordeD. Spreker wijst nogmaals op den plicht van den Bond het gemeenschappelijk belang boven de particuliere ambities en eigen liefde te plaatsen. De Nederlandsche delegatie aanvaardt de zetelvermeerdering a's een pie-aller. Zy verheugt zich over de toelating van een groote mogendheid, waardoor een groote stap naar de universaliteit van den Bond gedaan is. De rede van Jhr. Loudon oogstte een luid applaus. De toelating van Duitschland wordt allerwege met vreugde begroet, zoowel in Duitschland als daar buiten. De Vossische Zeitung echryft De droom der eeuwen, de bond der volken, is heden een stap nader gekomen bij zijn verwezelijking. Want de Bond gaat het wel der staten eerst dienen, als hy de grenzen der wereld omvat. Sedert heden slaat het hart van Europa eendrachtig. Duitschland, aan hetwelk door de stichters van den Bond een plaats aan zyn tafel was geweigerd, neemt heden, eendrachtig welkom geheeten, aan deze tafel plaats. Evenals de Volkenbond noodzake'yk is voor Duitschlands welvaart, zoo is Duitschland noodzakelyk voor de welvaart van den bond der volken. Daarom beteekent deze 8ste September een dag van winstvoor Duitschland, voor de wereld. De Fransche Temps* zegt Vandaag hebben wy het groote keerpunt bereikt op den weg, welke ons óf naar een voortdurende vrede zal leiden, óf naar een onherstelbare verplettering van Europa. Het blad beschouwt het als de plicht niet voldoende. De heer de Waard is voor wijziging yan art. 9 en dient een amendement in om dit art te wijzigen. Tegen stemde de heerenGroeneveld, Hakkers en v. Oord. 4. Vaststelling jaarwedde voor den, monteur van het Gem. Electriciteitsbedrijf B. en W. stellen voor de jaarwedde te bepalen op f600.Vergoeding voor een rijwiel f25.plus halve vergoeding voor telefoongesprekken. De heer Holster vindt het salaris wel wat aan den lagen kant. Het voorstel van B. en W. wordt na eenige bespreking aangenomen. 5. Benoeming van een monteur van het Gem. Electriciteitsbedrijf. Door B. en W. wordt aanbevolen de tegenwoordige agent van de P.N.E.M. De heer de Waard kan er zich niet- mede vereenigen en zou sollicitanten op willen roepen. De heer v. Oord. Zouden we het nu. zoo maar niet laten en hem voor ljaar benoemen. De heer de Waard. Voor 1 jaar kara ik er mij wel mede vereenigen. Bij stemming verwierf de heer v. Eede- 5, de heer v. Breugel 3 stemmen, terwijl 2 blanco stemmen waren. Alzoo werd met ingang van 1 Jan. 1927 benoemd de heer v. Eede. 6. Aanbieding: a. van de rekening van bet Gem. Electriciteitsbedrijf b. van de rekening van het Vleesch- keuringsbedrijf c. Als commissie van onderzoek wor den aangewezen de heerende Boon, Hakkers en Vink. 7. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemdeN raadslid, de heer D. van Zuidam. Door de heeren Groeneveld en Hakkers wordt alles nagezien en in orde bevonden. v8. Benoeming van een lid der Schat- dochters heur haar kort hebben laten knippen Een tijdje geleden, toen zij haar vader haar plan aankondigden, had hy gezegd zich het leven te zullen benemen als zij het ten uitvoer brachten en toen zy het inderdaad gedaan hadden, heeft hij zich met een revolverschot in het hart van het leven beroofd. o—- TREINBOTSING. By een treinbotsing naby Chicago zyn 8 menschen omgekomen en meer dan 100 gewond. o EEN VUURBOL. ïn geheel zuid-oostelyk Engeland is Dins dagavond aan den hemel een vuurbol waar genomen, die snel in zuidelyke richting verdwenen is, maar die het land ongeveer zes seconden in feilen gloed heeft gezet, zoodat het leek of de zon scheen. Het observatorium te Greenwich deelde mee, dat het een gewone meteoorsteen is ge weest, maar van zelden voorkomende grootte en daardoor lichtgevend. o— DE SPOORWEGRAMP BIJ COLORADO. 30 dooden, 100 gewonden. Het aantal slachtoffers van de spoor wegramp tusschen Salt Lake City en Denver Colorado, bedraagt 30. Het aantal zwaar gewonden is tot 50 gestegen, terwyl het aantal licht gewonden eveneens 50 bedraagt. u o— NOODWEER IN ALGERIJE. Een uiterst hevig noodweer heeft het hypodrome van Tebestsa onder water gezet. Vier inlanders zijn omgekomen. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zyn. HAAT TEGEN DE JODEN. Op het Joodsche kerkhof te Dobryzyn plaats waar zand wordt afgegraven, onder het zand bedolven geraakt. Twee hunner werden dood te voorschijn gehaald. PANIEK ONDER DEN GROND. Een ondergrondsche trein van zes wagons, loopenden tusschen Manhattan en Coney Island, is in een wervelstorm geraakt toen de trein door een tunnel reed, sloeg de bliksem in, waardoor groote steenen afbrokkelden van het tunneldek en op de wagons vielen. Talryke personen werden gewond en er ontstond een paniek onder de passagiers. Zij poogdnn de deuren te openen, het geen mislukte, aangezien de portieren van de Amerikaansche ondergrondsche auto matisch gesloten blyven tot de trein tot stilstand is gekomen. De reizigers openden de vensters en trachten naar buiten te springen. Twee hunner kwamen met de electrische gelei ding in aanraking en werden onmiddellyk gedood. Het totaal aantal slachtoffers is 2 dooden en 30 zwaar gewonden. -—-O TWEE LOCOMOTIEVEN IN BOTSING. Op de mijn Maria III bij Hoyerswerda, zyn twee locomotieven met elkaar in bot sing gekomen. De beide machinisten werden gedood, een stoker zwaar gewond. o BRAND IN EEN BIOSCOOP. 47 dooden. Een bericht uit het dorpje Drum Col loghen, in het Iersche Graafschap Limerick, meldt, dat bij een brand in de bioscoop 47 personen, van wie de groote meerder heid uit kinderen van omstreeks 10 jaar bestond, zyn omgekomen. 11 zwaar ver wonden zyn naar het ziekenhuis te Limerick vervoerd. Duitschlands opneming in den Bond. In drie minuten was de stemming beëindigd. De president deelde daarop mede, dat alle gedelegeerden voor Duitschlands toetreding hadden gestemd, zoodat Duitschland on middellyk met algemeene stemmen tot den Volkenbond is toegelaten. Deze mededeeling van den president werd met enorme juich kreten begroet. De Volkenbondsbijeenkomst besloot daarop Duitschland een parmanenten zetel in den Volkenbondsraad te geven, terwyl tevens de vermeerdering van het aantal nietper- manente zetels van 6 tot 9 werd aange nomen. Ook dit besluit werd met enorm gejuich begroet. De Nederlandsche delegatie uitte bij monde van Jhr. Loudon in de Assemblée hare principieele bezwaren tegen de uit breiding van den raad. De heer Loudon zeide, dat hij te kort zou schieten in open hartigheid, wanneer hij zou verzwijgen, dat het een vergissing is de toetreding van Duitschland vast te koppelen aan de ver meerdering van het aantal niet-permanente zetels. Over het eerste is het Assemblée het eens, over het laatste punt zyn de meeningen verdeeld. Ondanks hare groote teleurstelling, zal de Nederlandsche delegatie zich echter niet verzetten. Jhr. Loudon herinnerde aan de woorden door prof. Struycken in de vergadering van 1922 gesproken, toen Nederland het eenige lid was, dat zich tegen de vermeerdering van de niet-permanente zetels van vier tot zes verzette. Waar gaan we heen, aldus onze gedelegeerde, wanneer we in vier jaar tyd al komen van vier tot negen niet- permanente zetels? Spreker wijst op de gevaren voor den Bond, voor het evenwicht in Raad en Assemblée en voor de snelheid van de van Duitschland, thans openlyk voor den vrede te vechten. Duitschland wordt niet in de Assemblée en den Raad verwelkomd als een te lang genegeerde overwonnene, doch als een groote natie, die samenwerkt op basis van de bestaande verdragen en voor het economische herstel van Europa. ANDEL. Vergadering van den Raad der Gemeente op heden Vrijdag 10 Sept. des namiddags 3 uur (Zomertyd). Agenda 1. Aanbieding Gem. Begrooting en Be grooting G.E.B voor 1927. 2. Wijziging Begrooting 1926. 3. Nieuwe stroomlevering overeenkomst van de P.N.E.M. NIEUWENDIJK. Deze week werden aangevoerd 5772 eieren, men besteedde voor groote kipeieren f 7.15, voor kleine f 6.50, voor eendeieren f 6.50 en voor kalkoeri- eieren f 9,00 alles per 100 stuks. Ter aanvulling dient nog vermeld te worden dat de heer J. Bax niet alleen een eersten prys behaalde voor een toom j witte leghorns op de groote landbouw ten-' toonstelling te Meerkerk, doch ook een eere-prys werd toegekend. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt worden er pogingen aangewend tot oprichting van een commissie voor winterlezingen. Onzen vroeger en dorpsgenoot, de WelEd. Heer Mr. J. W. Goedbloed werd ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. A.s Zondag zal een collecte gehouden worden voor de trouw geblerenen der gem. Amsterdam Zuid voor de te bouwen Geref. Kerk. in Gabardine, Lak, Zijde met gummi enz., in alle maten en prijzen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10