Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HO. 4637 MUti ONS KINDERHOEKJE. Kinderrubriek. Vrouwenrubriek nutiigiTwenren Parlementair Overzicht. BEHOORENDE BIJ HET Bevrijd a van die rngpijn Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt "dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit. middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchti ge zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urinestoornis- scn doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevo len tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 32 Beste jongens en meisjes, Hebben jullie nogal moeite gehad met de raadsels? Ik kreeg' een briefje van een meisje, die ze verschrikkelijk moeilijk vond. Ja, dat kan wel eens gebeuren. Maar al te makkelijk kan ik ze toch ook niet ma ken, want dan is de aardigheid van het zoeken er af. Maar, als ze nu eens heel moeilijk zijn, wel, vraag dan eens aan die knappe groote zus of broer, of aan vai- der of moeder. t)ie zijn zoo knap, dat ze je zeker wel een stukje op streek kum- nen helpen. De oplossingen van de vorige raad sels zijn 1. Landtong. 2. Dagdieven. 3. Sigaar. 4. Sinaasappel. Nieuwe raadsels: 1. In welk schip kan men gerust gaan, zonder dat men bang voor het water be hoeft te zijn? 2. Wie weet welke rozen alleen op zee gevonden worden? 3. Er zijn in Zwitserland heel veel ber gen. Maar welke bergen vindt men daar niet? 4. Hieronder staan vijf woorden, elk van drie letters. Neem de middelste let ter van elk woord, dan krijig je van bra ven naar onder gelezen, een lekkere Hol la ndsche vrucht. oXo is een verkorte naam voor groot vader. o X o is een lichaamsdeel. oXo is het tegenovergestelde van vlijtig. oXo is wat er dikwijls binnen in een vrucht zit. oXo is een verkorte naam voor grootmoe. OOM KAREL. DE KOORDDANSER EN HET PRINSESJE Maar, ging het prinsesje voort, ik ge- (oof het niet eerder, dan dat ik het zelf met mijn eigen oogen gezien heb. Maar dat zou al heel spoedig gebeu ren. Want wat wilde het toevallig? Juist dien dag kwam er. een groote kermiswa gen in het dorp aan. Jonker' Valentijn, die dat hoorde, ging eens kijken en tot zijn (groote vreugde zag hij, dat het de ker miswagen van zijn vroegere - pleegouders was. Daar hij heelemaal niet trotsch was, ging hij hen dadelijk begroeten. Maar toch vernam hij iets treurigs. De' baas vertelde namelijk dat dien morgen zijn beste koorddanser weggeloopen was. En zou hij dien avond dus geen voorstel ling kunnen geven. Toen Valentijn dat hoorde, bedacht hij op eens, dat hij zelf nog heel goed koorddansen kon. Als jon getje van zes jaar had hij het geleerd en hij was het niet vergeten. Weet je wat, zei hij tegen den bedroefden baas, ik zal vanavond als koorddanser optreden. Dat vond de baas prachtig: en hij begon met een zijn groote kermistent op te slaan. Dien avond verliet een geheimzinnige gedaante het paleis van den koning en sloeg de richting van het dorp in, waar de tent van den kermisreiziger stond. De gedaante was in een lange donkere manr tel gehuld. Dat was het trotsche prin sesje, dat geleerd had, dat de kermisrei zigers dien avond met hun circus een voorstelling' zouden geven. Hoe trotsch ze ook was, toch wilde ze dat graag zien. Maar de koning wilde het niet hebben, en daarom was ze stilletjes, vermomd in een lange mantel met een groote kap over het hoofd alleen naar het circus gegaan. Aan den man, die bij den i ngang van de tent stond, gaf ze een goudstuk en toen mocht ze op een plaatsje, heelemaal voor aan zitten. Zoo kon ze alles heel gded zien. En wat zag het prinsesje toen? Dat de knappe koorddanser, die daar al lerlei mooie kunstjes maakte, niemand an ders was, dan.... jonker Valentijn. Den volgenden dag trokken de kermis reizigers weer verder. Toen Jonker Valen- tijn wakker werd, lag er een groote brief, met vijf groote zegels er op, voor hem klaar. Die was door een knecht van den koning gebracht. En in dien brief stond dat hij nooit meer aan het hof mocht komen en met prinses Valeria spreken, omdat hij maar een gewone koorddanser was geweest. Toen de graaf en gravin, waarbij Jonker Valentijn woonde, dat hoor den, werden ze zeer bedroefd. Want ook zij mochten voortaan niet meer" aan het hof komen en al de adellijke personen uit den omtrek, draaiden hun hoofd om en deden alsof ze niets zagen, als ze hen tegenkwamen. De gravin vond dat ook verdrietig, dat de graaf besloot, zijn ka steel en al zijn 1 anderijen te verkoopen en met haar en jonker Valentijn in een an der land te gaan wonen. Hij liet den no taris komen. Deze schreef alles op een groot stuk papier. En toen zou den vol genden dag de verkooping van het kasteel plaats vinden. Op dien laatsten avond, dat de graaf, de gravin en jonker Valentijn in hun mooie kasteel woonden, wandel den ze nog eens door alle kamers. Ein delijk kwamen ze ook in de torenkamer. Het was een heele hooge toren, zoodat ze heel ver in het rond konden zien, over velden en akkers. Plotseling riep jonker Valentijn uit: Ziet u daar dien rooden gloed? Er is ginds brand. En op dat zelfde oogenblik begon de torenklok onheilspellend te luidenBim, bam, bim, bam. De Ooievaar. Jullie zien voor de verandering wel eens graag iets nieuws, hé Nu, onze teekenaar heelt voor jullie een mooie plaat geteekend, voorstellende De Ooievaar. Nu, je begrijpt, dat de ooievaars, nu de herfst zoo langzamerhand gaat komen, hun plannen voor de reis naar de warme landen al aan het maken zijn en spoedig zullen zy gaan vertrekken. Daarom moet je deze ooievaar netjes op niet te dik karton plakken en dan mooi uitknippen. De versehillende deelen zet je met behulp van een paar papierklemmetjes aan elkaar, zoodat je hem kunt bewegen. Als de ooievaars vertrokken zijn, heb je aan dezen tenminste een aardige herinnering aan den zomertijd en als je hem van den winter zoo nu en dan eens aankijkt, moet je maar denken >Nu, jongetje, je kameraadjes komen over een paar maanden weer terug in ons Vaderland en brengen de Lente met zich mede 1c Zie je, op die manier houdt je de herinnering aan de mooie zomerdagen nog lang, nadat zij reeds voorbij zijn gegaan en zoo krijg je moed om den langen winter en de schooluren weer tegemoet te gaan, is 't niet zoo? Knip hem maar netjes uit, hoor I Twee chiqne Najaarsjaponnen. De herfst gaat langzamerhand zijn in trede doen en de vrouw ziet reeds uit naar de nieuwe modellen, welke in het najaar zullen worden gedragen. Op bovenstaand plaatje geven wij twee modellen van na jaarsjaponnen, welke waarschijnlijk wel in den smaak onzer lezeressen zullen vallen, temeer, waar zij naar de Parijsche dracht zyn gecreëerd. Beide japonnen zijn zeer eenvoudig en tamelijk strak van lijn, doch hebben iets bizonder charmants en gracieus door het slanke model. Zij zijn beide te maken van zachte, wollige, doch niet te zware stoffen, die vooral soepel moeten zijn. Kleuren kan men kiezen uit de vol gende, welke dezen herfst veel gedragen zullen wordengeel, bronsgroen, reseda, goudkleur, havana, tète de r.ègre en mos groen. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42-44 46-48 onder opgave van no. 1128A en 1128B. Kosten 55 ets. per stuk. Schoenen, die niet geregeld gedra gen worden. Schoenen, welke niet geregeld gedragen worden, hetzjj dat men anderen de voor keur geeft, hetzij, dat het komt door den tijd van het jaar, moeten minstens eens in de veertien dagen gepoetst worden. Het moge eigenaardig klinken, doch schoenen, die niet gedragen worden en die men niet minstens om de twee weken ïbyhoudu, verslijten even hard, alsof men ze dagelijks droeg. Dikke winterschoenen, die men ge durende de zomermaanden wegzet, moet men ook altyd met een beetje castor-olie of andere vette substantie inwrijven. Het leder blijft dan soepel en behoudt zijn volle veerkracht. o— Ijzerroest uit linnen verwijderen. Er zullen maar weinig huismoeders zijn, die de verschrikking van ijzerroest in tafel of ander linnen niet kennen. Hoe dikwijls komen er toch stukken uit de wasscherij, die prijken met de een of andere bruine vlek, die er haast niet meer uit te krijgen is. Er bestaat echter een middeltje, dat men tenminste kan probeeren, om ijzer roestvlekken uit het linnen te krijgen en dat is citroensap met zout. Natuurlijk moe ten de vlekken er niet al te lang ingezeten hebben doch zijn zij van betrekkelyk re- centen datum, dan wil dit middeltje nog wel eens helpen. o Inktvlekken. De schrik, die in grootte voor de huis moeders volgt op ijzerroestvlekken, wordt zeker wel veroorzaakt door inktvlekken. Daarvoor is een middeltje dat beter werkt, dan die welke over het algemeen gepro beerd worden. Men druppele op de vlek gesmolten kaarsvet, natuurlijk er voor zor gende, dat het voorwerp waarop de inkt gevallen is, niet in brand raakt. Daarna wascht men het voorwerp in zeepsop en de inkt zal tegelijk met het kaarsvet er uit komen. Natuurlijk wordt hier bedoeld inktvlekken op linnen of waschbare wollen stoffen. Van kamerleden en gasmaskers Regeeringsbelangstelling voor het Watersnoodgebied. - Gevolg van het beroep op de regeering. Een on verteerbaar ontwerp. 's Gravenhage 9-Sept. Ja, die nieuwsgierige kamerleden. Daar had je nu meneer Danz, uit de Eerste Ka mer, die het naadje uit den kous wilde weten over die spoedvervaardiging van gasmaskers bij de Hevea Rubberfabriek. En waarom er overwerkvergunningen wa ren verleend. Tja, antwoordde minister Lambooy, het was waar, er werden bij de „Hevea" te Oosterbeek gasmaskers voor het departement van cxorlog gefabriceerd. En overgewerkt "werd er ook. Door een aantal metaalbewerkers, die de voor- de fabricage benoodigde gereedschappen enz. maakten. En dat overwerken was noodig' om de vervaardiging der gasmaskers zoo veel mogelijk te bespoedigen. Maar, troost te de minister het lag in het voornemen, om bij de fabricage der maskers zelve niet langer dan den normalen tijd te doen werken. Het is net of er een addertje on der het gras schuilt, zei een eerwaardig1 parlementslid ons dezer dagen. Want met dat al, heeft de minister nog niet verteld, waarom er nu eigenlijk zoo'n haast was bij de fabricage, zoo'n plotselinge haast. Die nieuwsgierige kamerleden ook. Wed- den, dat mijnheer Denz niet tevreden is en over een paar dagen nog weer mlet een vraag komt aandragen? Het is afgeloopen met de ministerieele vacanties. De ministers zijn nu allen in de residentie teruggekeerd en bestudeeren zonder twijfel eindelooze cijferreeksen en begrootingsposten. Om van de ministeri eele bezoeken en onderzoeken niet te spre ken. De. Maas en Waters hebben ten min ste niet aan doovemans deur geklopt, toen ze dezer dagen de groote trom roerden, onder leiding van een kamerlid vergader den en een ernstig gestemd adres aan de Regeering zonden, om maatregelen te ne men ter voorziening in dreigend overstroo- mingsgevaar. Want jhr. de Geer, die de koorden van de staatsbeurs houdt en mi nister Kan van Binnenlandsche zaken en Landbouw, zijn persoonlijk den toestand in het Land van Maas en Waal gaan op nemen speciaal die streken, die in den vorigen winter aan den watersnood ten prooi waren. Verder waren bij dit bezoek aanwezig, baron van Heemstra, commis saris der Koningin van Gelderland, de heer de Vlugt, Eerste Kamer en Walrave Bois- sevain, Tweede Kamer, voorzitter van het Alg. Watersnoodcomité, alsmede de heer Gerritsen, Secretaris. De aanwezigheid van de laatste heeren zal wel verband hebben gehouden met de eveneens geuite klachten over onvoldoende voorziening in de be hoeften van de door den watersnood ge teisterde boeren in verband met den ko menden winter. De beteekenisvolle combi natie van onzen minister van financiën en den minister van Binnenlandsche zaken doet vermoeden -j en dat stemt de Maas en Walers hoopvol dat hier regeerings- voorstellen worden overwogen. Wellicht zal de Kamer daarvan spoedig meer hoo- ren. De Troonrede is immers nogj niet uitgesproken. Dan was daar nog het bekende wets ontwerp betreffende een weeldeverterings- belasting, dat ons al een kleine twee jaar zwaar op den maag ligt. De Middenstands- raad heeft pas aan den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid advies uitge bracht en zijn overwegende bezwaren er tegen kenbaar gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit ontwerp nog slechts dient om gelden te verschaffen, die door verlaging van successiebelasting en van de persoonlijke belasting worden prijsgegeven. Maar de nadeelen aan een verteringsbelasting verbonden, zijn onver gelijkelijk veel grooter, dan de voordeelen van de genoemde verlagingen. Bovendien, de successie belastingverlaging komt slechts een zeer kleinen kring ten goede. En de verlaging der personeele belasting dreigt, de huishouding van vele gemeenten in de war te sturen, hetgeen ten slotte zou lei den tot inkomstenbelastingverhooging door de (gemeenten. Waardoor de betrokkenen er nog veel slechter aan toe zouden zijn. Bovendien zou de weeldebelasting rem mend op de productie werken, terwijl het huidige tijdstip wel zoo ongunstig moge lijk is voor een dergelijke belasting. Neen, men ontraadde dan ook belastingverlaging ten sterkste, als die gepaard zou gaan met een weeldeverteringsbelasting. En zou er een weeldebelasting ontworpen worden, wel, als de minister het dan maar deed on der medewerking, ja ten deele slechts uit sluitend onder leiding van den georgani- seerden handel en nijverheid. Ook de o\erwerkvergunningen in de textielindustrie, door het Eerste Kamer lid Blomjous voor het front gebracht, kwamen aan de orde. Daaromtrent gaf de (minister van Arbeid te kennen, dat een werktijdverlenging in Italië van zoodanigen invloed kan zijn verband houdende met den voorsprong van de buitenlandsche concurrentie door valuta, enz. in het complex van omstandigheden, welke moei lijkheden ir, de Nederlandsche textielindu strie veroorzaken, dat noodgedwongen ook hier werktijd\erlenging noodig wordt, om werkloosheid te voorkomen of te vermin deren. Maar bij het bepalen van pm- vang en duur der vergunningen (staat steeds het streven voorop, om zoomin mogelijk de internationale doorvoering van de 48- urige werkweek tegen te houden. Eindelijk stelde minister Kan nog een commissie in voor onderzoek naar den ongunstigen toestand in het Haringvis- scherijbedrijf. NOORD-BRABANTSCHE Mij. VAN LANDBOUW. Te Waalwijk heeft de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw haar zo mervergadering gehouden. De voorzitter, de heer P. M. Sneep, heette de verschillende aanwezigen wel kom, speciaal richtte hij zich daarbij tot den rijkslandbouwconsulent voor Westelijk Noordbrabant, ir. H. E. Huizenga en dr. A. A. Overbeek, inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst te Breda. Spreker wees er op dat het ciit jaar! 25 jaar geleden is dat ir. Huizenga zijn werkzaamheden in Westelijk Noordbra-- bant is begonnen. In den breede zet spr. uiteen, wat ir. Huizenga in het afgeloopen tijdperk voor de ontwikkeling van clen landbouw in zijn ambtsgebied heeft ge daan. Ten slotte wenscht spreker ir. Hui zenga toe, dat het hem nog vele jaren zal zijn gegeven, om zijn krachten aan den Noordbrabantschen landbouw te blijven wijden, Spreker deelt daarop mede, dat de Maatschappij, dit feit niet onopgjei- rnerkt heeft willen laten voorbijgaan, doch dat zij heeft gemeend, den jubilaris een klein bewijs te geven van de sympathie, welke zij voor hem voelt, (krachtig1 ap plaus.) Ir. Huizenga die nu wijlen dr. v. fjoek in Noordbrabant heeft opgevolgd, dankt voor deze spontane bewijzen van sympa thie, waarbij hij doet uitkomen, dat hij steeds zeer aangenaam heeft samengewerkt met den Noordbrabantschen landbouwer en de Noordbrabantsche Maatschappij v. Landbouw. Hierna is aan de orde de reken,ing en verantwoording van den Secretaris-Pën- ningmeester den heer C. A. de Jong, over 1925. De rekening sluit in inkomsten en uitgaven op f 13,438 met een nadeelig slot van f 1939. Uit de toelichting, wel ke de penningmeester hierop geeft, blijkt, dat het jaar 1926 niet zoo'n ongunstig] beeld zal geven, omdat vele onvoorziene uitgaven in dat jaar niet terug zullen kee- ren, en op salarissen, reiskosten, enz. be langrijk is bezuinigd. De voorzitter verwelkomt daarop de heer E. C. J. Moonen, burgemeester van Waal wijk. De financieele commissie zegt in haar verslag, dat in het vervolg zuinigheid, moet 'worden betracht en geeft verder verschillende wenken, welke zij voor het beheer gewenscht acht. Uit de balans blijkt dat het nade,elijgl saldo zal worden afgetrokken van het kapitaal. Nadat de rekening en verantwoording is goedgekeurd brengt de voorzitter zijn jaaroverzicht uit. Dr. Overbeek hield vervolgens een in leiding over de bestrijding der rundvee- tuberculose. Bij de rondvraag werd het Engel sell r invoerverbod van versch vleesch bespro ken en werd van verschillende zijden aan gedrongen op bescherming van de Ne derlandsche productie door wering van den invoer van buitenlandsch vleesch. Besloten werd aan te dringen de pre miekeuringen voor het landbouwtuigpaard voortaan te doen houden in Waalwijk, zulks omdat het voor velen bezwaarlijk is naar Breda te trekken. EEN GEZEGEND HUWELIJK. Te Girancourt by Gunal is Vrijdag een vierling geboren, twee jongens en twee meisjes. Gezamenlijk wegen ze 15 pond, de minste van de vier haalde drie pond en een ons. Alle vier de kinderen bevinden zich evenals de moeder in blakenden wel stand. De gelukkige vader, Munier genaamd, die wagenmaker van zijn vak is, heeft zich dadelijk aan den arbeid gezet om voor zijn kroost een geriefelyke wieg te fabri- ceeren. <2 Nieuwsblad Slot volgt.) o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5