Und van altera vior het Uil ui Hoisdei si AltBii,lcLii|striit 11 In liiicltmirl Eerste Blad De Wenteltrap. Ruil-aanbod „SWAN" VULPENNEN. DRIE KWART Firma L. J. VEERMAN, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4638 Woemdag 15 September 1926, 2)e spoorwegramp bij „Se Vink" FEUILLETON Itiiiteiilaud Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS OVERZICHT. Tot 31 October 1926 is dus een Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. A b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1— 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Trein no. 218, die om 2.21 uit Rot terdam naar Amsterdam is vertrokken is bij „De Vink" tusschen Voorschoten en Leiden ontspoord. De Locomotief werd dwars over de trails geworpen. De goe derenwagen en het eerste personenrijtuig zijn versplinterd. Het tweede personen rijtuig werd op de hoeken ingedrukt en ligt over den dijk in den sloot. Drie personen direct gedood tien zwaar gewonden, waarvan thans ook een overleden is en velen licht gewond'. Dat waren ongeveer de berichten, die ons in den namiddag van 9 September uit den sleur van ons gewone leventje van-alle-dag opschrokken. Trein ongeluk ken. Och, we lezen er zooveel van. Gedu rende de laatste zes weken hadden er drie in Frankrijk en evenveel in Duitschland plaats, om nu maar eens bij eenige voor name landen in Europa te blijven. Wij le zen de berichten en gruwen van de ver schrikkelijke tooneelen, die zich bij zoo'n ongeluk afspelen, doch ons indenken, wer kelijk indenken in den toestand doen wij ons niet. Maar \kat anders is het, wanneer een dergelijk onheil zich voordoet in eigen land iets anders, wanneer zich de ramp afspeelt op de grootste lijn van ons kleine Landje, op de lijn, die onze Reu- zensteden Amsterdam en Rotterdam ver bindt. Wat een verschrikking voor hen, die weten, vermoeden kunnen, of vreezen, dat bloedverwant, of maag of kennis of vriend zich bevindt in één der wagons, die de groote zware locomotief achter zich aan sleepte. Wat een angstgevoel, wanneer de klauw der onzekerheid met ruwen greep zich slaat om het hart van de in twijfel verkeeretide achterblijvenden. Zijn zij bij Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS R1NEHART. )o( 39) Van dat oogenblik af keek ik naar ieder een die ik tegen kwam of hij mank liep en tot op den huidigen dag voel ik een soort wantrouwen voor iederen man die met zijn been trekt. Maar in Casanova was er niemand mank; het eenige wat er op leek was een oude man, die den overweg van den trein bewaakte, en toen ik er naar informeerde hoorde ik dat hij twee kunst- beenen had. De inbreker was weg en van den grooten en kostbaren stal van Zonne- hoek was niets meer over dan wat smeu lend hout. Warner was er van overtuigd dat de brand met opzet was aangestoken en in verband wat er dien nacht verder gebeurde scheen er wel geen twijfel mo gelijk. HOOFDSTUK XXIV Flinders. i Als Halsey mij nu maar volkomen in vertrouwen had genomen zou het veel eenvoudiger geweest zijn. Als hij mij alles verteld had wat hij wist over Jack Bailey en als hij mij den dag na den brand ver teld had, wat hij vermoedde, zouden we niet zoo'n ellendigen tijd gekregen hebben, en zou hij niet in gevaar zijjn geweest. de levenden? Waren zij in de achterste wagons? Of zijn zij licht gewond door den schok? Of zou misschien —maar neen. Zij zullen toch niet toevallilg in die eerste rijtuigen gezeten hebben? Weineen. Zij hadden altijd de gewoonte achter in den trein een plaatsje te zoeken. Maar tochO, die onzekerheid. O, wat angst. Dat wachten, dat eindelooze wach ten op nadere berichten, die minuten, die langzaam wegtikkelen die uren schij nen te duren. En de reizigers zelf. De slachtoffers op de eerste plaats, de machinisten en stokers, de beambten van den goederen wagen, de inzittenden van den eersten wa gon. Ach wat seconden neenv jaren van spanning en angst. Ach, welk een lijden, bloed en tranen. De verhalen der ooggetuigen doen ons rillen. Als men hoort hoe de machinist van Rhoon uit Amsterdam geheel en al verkoold door het opengezaagde dak van de locomotief te voorschijn werd gehaald, als men verneemt, dat een artiste als Me vrouw Greta Lobo-Braakensiek een emi nente vrouw, die velen in den lande nog kort geleden haar veelzijdig talent in een tooneelstuk zagen ontplooien, gevonden werd, de arme, naast haar man dood beide beenen finaal verpletterd. O, het is te verschrikkelijk om die too neelen weer een voor een op te roepen. Wie had gedacht, dat na de ontzettende ramp bij Weesp zich een dergelijk inci dent nog eens in ons vaderland zou her halen? Wat een geluk, dat dei bodem gesteldheid hier verbiedt met grootere vaart te rijden. Liepen de treinen hier in Nederland met dezelfde snelheid als de groote internationale lijnen in het buiten land, wie zou er kunnen zeggen, wat er dan bij „De Vink" gebeurd zou zijn? Natuurlijk zijn er altijd genoeg men schen, die bij zoo'n ramp zonder meel de schuld werpen op de exploitanten van de spoorwegen. Tot nog toe ontbreken ons alle andere inlichtingen omtrent den toestand van de lijn ter plaatse. Uit den aard der zaak hebben de autoriteiten zich nog niet definitief over een en ander uitgelaten. Het lijdt echter geen twijfel of een en ander zal terdege worden onder zocht en het is te hopen, dat er een verklaarbare oorzaak voor zal opgegeven worden. Een lijn, die pas hersteld was, waar eerst twee dagen voor het gebeureri van de ramp de waarschuwingsborden voor langzaam rijden waren weggenomen... Moge dit de aller- allerlaatste keer zijn, dat een dergelijk onheil over ons) land komt. Maar jonge menschen willen nooit profi- teeren van de ondervinding van ouderen en soms moeten de ouderen het meest daaronder lijden. Den dag na den brand was ik erg ze nuwachtig en Gertrude drong er op aan dat ik uit zo ujgaan. De auto was tijdelijk onbruikbaar en de paarden van het rijtuig- waren gedurende den zomer bij een boer. Ten slotte huurde Gertrude een rijtuigje bij een stalhouder in Casanova en we gin gen er in uit. Net toen we van de oprijlaan op den weg kwamen, ontmoetten we een vrouw. Ze had een kleine tasch op den grond gezet en stond het huis en den tuin terdege op te nemen. Ik zou niet eens op haar gelet hebben, als ze niet zoo vreeselijk van de pokken geschonden was geweest. He, zei Gertrude, toen we daar voorbij waren. Wat een gezicht. Ik zal er van nacht vast van droomen. Toe, vooruit Flin ders. Flinders? vroeg ik. Heet het paard zoo. Ja. Ze streek even langis de manen met haar zweep. Hij zag er niet uit als een stalhouderspaard en de man zei dat hij hem van de Armstrongs gekocht had, toen zij een paar auto's aanschaften. Zoete Flinders, toe maar. Flinders was zeker geen algemeen voor komende naam voor een paard en toch had het jongetje in Richtfield zijn speel kameraad, die als paard fungeerde, ook Flinders genoemd. Het viel mij dadelijk op. Op mijn verzoek had Halsey al bericht over den brand gestuurd aan den makelaar van wien we het huis gehuurd hadden. Bovendien had hij Jamieson opgebeld en hem eenigszins omzichtig verteld wat er 's nachts gebeurd was. Jamieson beloofde dat hij 's avonds komen zou en nog iemand mee zou brengen. Het leek mij niet noodig Op veler verzoek is het „Ruil- Aanbod" thans weder van kracht. VULPEN voor van den prijs verkrijgbaar, tegen inlevering van een vulpenhouder van elk wille keurig fabrikaat, in welken toestand ook, gebruikt of gebroken, mits de gouden pen aanwezig is. Nadere inlichtingen worden zonder eenige verplichting gaarne verstrekt door Boekhandel, HEUSDEN. GEZIN VERMOORD. Da 30-jarige landbouwer Dietzei te Al tenburg in Thüringen heeft Zaterdag zijn vrouw, zyn stiefdochter en zijn zoori ver moord. Men vond den moordenaar zelf met een kogel in het hoofd. Van het om mevrouw Armstrong bericht te sturen nu ze toch in het dorp woonde. Ze had natuurlijk wel van den brand gehoord en omdat ik bleef weigeren om het huis te verlaten, zou het onderhoud nu niet be paald plezierig gewéest zijn. Maar toen we het wit-met-,groene huis van dokter Walker voorbijreden kreeg ik plotseling een idee. Wacht hier eens even, Gertrude, zei ik. Ik moet er even uit. Gaat u Louise opzoeken? vroeg ze. Neen, ik wil Walker iets vragen. Ik begreep wel dat ze nieuwsgierig was, maar ik legde het haar niet verder uit. Ik liep naar het huis toe, vond den ingang voor de patiënten en ging naar binnen. De wachtkamer was leeg, maar in de spreekkamer hoorde ik twee menschen pra ten, op niet zeer vriendschappelijken toon. Het is een bespottelijk bedrag;, zei er iemartd. Toen hoorde ik de stem van den dokter rustig en kalm. Maar ik had geen tijd om te luisteren naar de bezwaren van iemand, die blijkbaar zijn rekening te hoog vond. Dus ik kuchtte even. Onmiddellijk zwegen de stemmen; er ging ergens een deur dicht en de dokter kwam van uit de gang binnen. Hij was blijkbaar ver baasd mij te zien. Goeden middag dokter, zei ik stijfjes. Ik zal u niet van uw patiënt afhouden. Ik wilde u alleen maar iets vragen. Wilt u niet gaan zitten? Dat is niet noodig dokter, is er van ochtend ook iemand' bij u geweest om zich te laten behandelen voor een schotwond? Neen, zoo iets opwindends heb ik niet beleefd, zei hij. Een schotwond. Het schijnt zeker nog niet erg rustig te zijn op Zonnehoek. Ik heb niet gezegd dat het op Zonne- geheele gezin is nog slechts een 3-jarig jongetje in leven. o— ONTPLOFFING. Zaterdagnacht is een ontploffing in een tot het staatsbedrijf behoorenden cokesoven bij Gleiwitz voorgevallen. Het conden- satiegebouw stortte in. Van de arbeiders worden 2 man vermist. Waarschijnlijk liggen zij onder de ingestorte muren be graven. De brand, die uitbrak, kon spoe dig worden gebluscht. o— GROOT GEZIN. Bij de familie Heel-De Been te Basel by Antwerpen werd dezer dagen het 21 e kind geboren. Kort geleden werd door den koning en de koningin een bezoek gebracht aan dit groote gezin. H. M. was meter van het kind en werd by den doop vertegenwoor digd door de gravin Vilain XIII, die na mens de koningin eene complete luiermand aanbood. o EEN LEGAAT VOOR HET VERWOESTE GEBIED. De heer Bubl te Shatron in Pynsalva- nië (Ver. Staten) heeft 2.000.000 dollar gelegateerd voor de verwoeste streken in Noord-Frankrijk en België. Het geld komt onder beheer van Myron Herrick, den Amerikaanschen gezant te Parijs. Van de 2 millioen gaan 238.000 dollar af aan successierechten voor de Ver. Staten. GEEN ZETEL IN DEN VOLKENBONDS RAAD. Spanje, heeft het niet langer kunnen verkroppen, dat het geen permanentenze- tel in den Volkerbondsraad heeft gekregen en daarom door Primo de Rivera aan het secretarieat van den Volkenbond doen we ten, dat het, aangezien het zijn zin niet krijgt, ophoudt lid van den bond te zijn. Spanje kan niet langer blijven, aldus heet het officieel, nu het een voldongen feit is, dat Duitschland een vasten raads- zetel heeft, zonder dat Spanje's wenschen bevredigd zijn. EEN AANSLAG°OP MUSSOLINI. Zaterdagochtend, toen de auto van Mus solini uit de villa Torlonia kwam en over het Porto Pha-plein reed om zich naar het Chigi-paleis te begeven, wierp een jonge hoek was gebeurd. Maar toevallig was het wel zoo. Als er iemand bij u komt, wilt u dan zoo vriendelijk zijn om hef mij te laten weten. Het zal mij zeer aangenaam «ijn, zei hij. Ik hoor dat u er brand heeft gehad ook. Brand en een schietpartij in één nacht is wel veel voor een rustig buitenverblijf. Het is er allesbehalve rustig}, zei ik en keerde ik mij op eens om. Dokter, vroeg ik gedreven door een plotselinge ingeving, heeft u wel eens ge hoord van een kind dat Lucien Wallace heet? Hij was wel handig maar even kwam er toch 'n andere uitdrukking op z'n gezicht. Lucien Wallace? herhaalde hij. Neen, dat geloof ik niet. Er wonen hier nog al veel menschen van dien naam, maar van een Lucien heb ik nooit gehoord. Ik was er vrijwel zeker van dat hij er wel van gehoord had. Menschen vertel len mij niet gemakkelijk een leugen en deze man loog ongetwijfeld. Maar ik kon nu toch niets meer van hem te weten ko men; hij was nu op zijn hoede en ik ging heen, een beetje nijdig en zonder jer iets van te begrijpen. Bij dokter Stewart werden we heel an ders ontvangen. Dadelijk werden we in den familiekring gebracht. We bonden Flin ders vast aan den kant van den weg en Gertrude en ik werden getracteerd op ei gen gemaakten bessenwijn en vertelden van den brand. Van wat er dien nacht verder was gebeurd zeiden we niets. Maar toen wij tenslotte afscheid hadden genomen van de familie en de dokter onsl paa;rd Iqs maakte, vroeg ik hem hetzelfde als ik aan dokter Walker gevraagd had. Een schotwond, zei hij. Neen niemand. Wat heeft u nu uitgehaald op Zonnehoek, man, Ermete Giovannini geheeten en steenhouwer van beroep, een bom naar de auto. De bom trof het zijraampje, viel vervolgens op den grond en ontplofte, terwyl de auto zyn weg vervolgde. De scherven, welke door de zeer krachtige ontploffing werden veroorzaakt, verwondden vier voor bijgangers licht. Zij werden naar het hospitaal gebracht. Giovannini, die in 1908 in Casanuovo di Carfagnana is geboren, werd onmiddellyk door de agenten der escorteerende auto in hechtenis genomen. Hij verklaarde, 's ochtends door de bergen uit het buiten land te zyn aangekomen en geen paspoort te bezitten. Mussolini, die volkomen ongedeerd is, hervatte onverwijld zjjn gewone bezigheden in het- Chigi-paleis. Over den aanslag op Mussolini heeft men te Berlijn nog de volgende bijzonder heden ontvangen Als door een wonder bleef Mussolini ongedeerd. Zijn auto werd zelfs niet be schadigd, daar de bom aan den zijkant terugkaatste. Daarentegen werden een krantenveriter, een straatveger en twee voorbygangers gewond. De straatveger had de tegenwoordigheid van geest zich, ondanks zijn verwonding, onmiddellyk op den dader te werpen. Er was in een ommezien van tyd een enorme menigte ter plaatse, die dezen wilde lynchen. O HEVIGE STORMEN IN JAPAN. Telegrammen uit Hirosjima melden, dat zware stormen en regens de stad en het district geteisterd hebben. Er schijnen on geveer 20,000 huizen overstroomd te zijn, waarvan er 100 zijn ingestort. Voorts zijn er 30 dooden, ongeveer 30 gewonden en 30 vermisten. De boofdspoorweg Kobe- Shimonoseki is afgesneden. Op tal van plaatsen hadden aardverschuivingen plaats en zijn bruggen ingestort. De stad kan beschreven worden als »een zee van kokend 8lijk«. EEN SCHIKKING MET DE HOHENZOLLERN'S. Volgens de Duitsche bladen is er een ontwerp van wet betreffende een hervat ting van de onderhandelingen over een schikking met vertegenwoordigers van de familie Hohenzollern bij den Pruisischen Raad van State ingekomen. o— juffrouw Innes? Er heeft iemand geprobeerd om tijdens den brand in te breken, zei Tk, en hij is, licht gewond door een revolverschot. Praat u er maar niet verder over, we willen er zoo wein/g mogelijk ruchtbaar heid aan geven. Er was nog een andere mogelijkheid die we ook probeerden. Op het station van Casanova zocht ik den chef op en vroeg hem of er ook tusschen één uur des nachts en den volgenden morgen vroeg treinen gingen. De eerste vertrok 's mor gens pas om zes uur. De volgende vraag moest ik een beetje diplomatiek inkleeden. Heeft u misschien in den trein van zes uur iemand een man gezien, die een beetje mank liep, vroeg ik. Bedenk u eens goed, we doen ons best om een man te vinden die gisteren om Zonnehoek heen- draaide voor de brand uitbrak. Onmiddellijk was hij vol belangstelling. Ik was zelf ook bij den brand, vertelde hij uitvoerig. Ik hoor tot de vrijwillige brandweer. Het was de eerste groote brand dien we hier gehad hebben na dien keer dat het gebouw van de golfclub afge brand is. Mijn vrouw zei van de week nog, Da vid, dat geld voor je uniform en je helm had je ook wel kunnen sparen. En warem pel, vannacht had ik ze noodig. Ze belden zoo hard dat ik nauwelijks tijd had om ze aan te trekken. En heeft u iemand gezien die mank liep? vroeg Gertrude, toen hij even zweeg om op adem te komen. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1