Binnenland. HET GESCHIL IN DE MIJNINDUSTRIE IN ENGELAND. x Da staking in de kolenmynen, die twin tig weken geleden is begonnen, heeft no al zes weken langer geduurd dan de sta king van 1921 en het eind is nog niet in zicht. De vereeniging van mijneigenaars in Zuid-Wales heeft beslist geweigerd toe te stemmen in nationale onderhandelingen, zooals de regeering wenscht. Ook Zuid- Yorkshire verzet 2ich beslist tegen een nationale regeling, maar men meent te weten dat de eigenaars in Nottinghamshire en Derbyshire, hoewel zij de neiging hebben zich te verzetten tegen een nationale rege ling, besloten hebben hun gedelegeerden in het centrale comité vrijheid van handelen te geven. EEN ANTI-STAKINGSWET JN ENGELAND. Men meldt, dat er reden bestaat om aan te nemen, dat de regeering van plan is, een wet in te dienen, waarbij het voor 'n vakvereenigingsbestuur, welk dan ook, on wettig wordt verklaard, de staking af te kondigen, zonder dat het daarop de goed keuring van een vastgesteld percentage van zyn leden heeft gekregen. est hinderlijke kwaal flcK ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het Tweede Kamerlid van Rappard heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de onbe waakte overweg te Gaanderen, waar nog niet zoo lang geleden twee jonge menschen uit Dinxperlo den dood vonden en waar nog onlangs een kind een been werd afgereden. Zaterdag 23 Augustus j.l. wederom twee slachtoffers heeft geëischt Zoo ja, acht de minister het dan niet onverantwoordelijk, dat deze overweg nog langer onbewaakt blijft en ik Zijn Excellentie bereid er bij de directie van de Neder- landsche spoorwegen op aan te dringen, dat aan dezen onhoudbaren toestand ten spoedigste een einde komt HET ENGELSCHE ESKADER TE AMSTERDAM. Het Engelsche eskader onder commando van admiraal Kelly kwam Zaterdagmorgen van Antwerpen te IJmuiden aan. Het be staat uit vier schepende Curapra, admi raalschip, Cleopatra, Comus en Cambrian. CursQio en pantserfórt hebben 21 saluut schoten gewisseld. Te IJmuiden was geen officieele begroe ting de eerste begroeting volgde in de haven van Amsterdam, waar het Engelsche eskader een week blyft. *De schout-bij-nacht Kelly bracht Zaterdag een bezoek aan burgemeester De Vlugt en aan den Engelschen gezant, die Zaterdag te Amsterdam vertoefde. In den raiddag beantwoordde de burgemeester het bezoek. Er is een uitgebreid programma van feestelijkheden ter eere van het bezoek van het Engelsche eskader georganiseerd. o IN EEN VLAAG VAN WAANZIN. Zaterdagavond heeft zich nabij de Bever- meer te Angerlo bij Doesburg 'n ernstig drama afgespeeld. De bewoners van de boerderij aldaar, een zekere Van Beek, stak in een vlaag van waanzin op den zolder den hooivoorraad in brand. De ongelukkige bleef zelf in het brandende pand achter. Eerst na geruimen tijd kon hij daaruit verwyderd worden. De landbouwer Pastoor uit Elderik droeg hem uit het brandende huis en liep daarbij brandwonden aan de armen op. Van Beek zelf had zware brandwonden aan het ge- heele lichaam bekomen. Hjj werd in hoogst bedenkeiijken toe stand in het ziekenhuis te Doesburg opge nomen, waar hij weldra overleed. In dezen brand zyn nog een tweetal varkens omgekomen. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Zaterdagmiddag werd brand ontdekt in loods 18a op het terrein der Gemeentelijke Handelsinrichtingen aan de Stieltjesstraat te Rotterdam. Deze loods, geheel van hout, werd in de mobilisatie gebouwd voor interneeringsdoeleinden. Het vuur vond in de loods, die bijna geheel gevuld was met balen lompen, ka toen, asfalt, kratten met aardewerk, pek, enz. gretig voedsel. Van alle zyden werd het vuur door de brandweer bestookt, wat evenwel niet ver hinderde, dat de loods een prooi der vlammen werd. —O HET SPOORWEGONGELUK BIJ »DE VINKc. Het spoorwegongeluk van jl. Donderdag middag heeft nog een vierde slachtoffer geëischtook de leerling-machinist Eitik- hoveo is aan de bekomen verwondingen overleden. Op vordering; van den officier van justitie te 's Gravenhage is ter zake van het spoor wegongeluk een strafrechtelijk vooronder zoek ingesteld. De rechter-commissaris aan de rechtbank te Leiden, met dit vooronder zoek belast, heeft deskundigen benoemd teneinde geheel zelfstandig een onderzoek in te stellen naar de oorzaak (oorzaken) van het ongeluk en hem omtrent de resul taten van dit onderzoek verslag uit te brengen. DE KONINGIN EN° DE PRINS BIJ DE GEWONDEN VAN DE SPOORWEGRAMP H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en eeriig gevolg hebben Zondagmiddag onverwachts een bezoek gebracht aan de bij de spoorwegramp gewondden, die in het academisch ziekenhuis te Leiden opge nomen zyn, Het koninklyk gezelschap kwam in twee auto's tegen twaalf uur te Leiden aan. De directeur van het ziekenhuis verwel komde de vorstelijke bezoekers aan den ingang van het gebouw. Hierna brachten de hooge bezoekers een bezoek aan de zaal, waarin de bij de spoor wegramp gewonden opgenomen zijn. De Koningin sprak ieder der gewonden toe en reikte hen vervolgens een ruiker over. Na ongeveer drie kwartier in het zieken huis vertoefd te hebben verlieten de vorste lijke bezoekers het gebouw. HET DURE LEGER IN BELG1E. Naar het socialistische Volksblad schryft heeft België tienmaal zooveel soldaten onder de wapenen a s Holland. Het kostbare officierskorps bestaat vol gens het blad uit In België64 generaals, 760 hoofd officieren, 5400 beroepsofficieren. In Nederland: 43 generaals, 200 hoofd officieren, 1500 beroepsofficieren. In België moeten de soldaten 10 maan den dienen. In Holland slechts 5£ maand. o VERDRONKEN. Zaterdagavond is by het aan boord gaan van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Engelsche s.s. »Arlea«, de 60- jarige eerste machinist A. E. Williams uit Liverpool, uitgegleden, te water geraakt en in de diepte verdwenen. Na geruimen tijd te hebben gedregd, heeft personeel der Rivierpolitie zijn lijk opgehaald, waarna het naar de Algemeene Begraafplaats in Crooswijk is vervoerd. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur is de 30- jarige Duitsche stoker F. Sass, uit Lou- stedterlager by Berlijn, van boord van het onder de gemeente Pernis op de rivier liggende s.s. »Winsum« te water geraakt en verdronken. Zijn Ijjk is nog niet ge vonden. In de Maas nabij Vlaardingen is Zater dagmiddag omstreeks 1 uur verdronken de 31-jarige B. D. uit Kiel, matroos op het Noorsche ss. Clara, liggende nabij boei 2. Hij was aan het verven van de reeling en is vermoedelijk overboord gevallen en ver dronken. Pogingen tot redding faalden. Men heeft het lyk nog niet gevonden. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is vervoerd het lijkje van een 4-jarig knaapje. Het kind was spelenderwijs van het woonschip, waarop het woonde, en ligplaats had aan de Mauritskade, te water geraakt en door zijn vader op het dnge gebracht. Toegepaste kunstmatige adem haling mocht niet baten. o— PAKHUISBRAND. Zaterdagmiddag werd de Haagsche brand weer gealarmeerd voor een zwaren binnen brand in een pakhuis aan de Marcelisstraat. Het bleek dat de brand ontstaan was in het glaspakhuis der fa. D., waar vroeger een bokkingrookerij gevestigd was. Een groot aantal kisten, waarin glas werk geborgen was, is verbrand. De aan gerichte schade is vrij aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. In ongeveer een half uur tijds had de brandweer den brand gebluscht. Men vermoedt, dat de oorzaak baldadig heid van de straatjeugd is. Vrijdagmiddag is te Alblasserdam het 5 jarig zoontje van den veerman Quaker- naat, toen het op den Kinderdijk aan het spelen was, tegen een auto aangeloepen, waardoor het ernstige verwondingen opliep. Overbrenging naar het Ziekenhuis te Dor drecht was noodzakelijk. Men vreest voor het leven van het kind. o BIJ DE KONINGIN OP VISITE. Ze hadden geen school en waren in de duinen bij het Pompstation gaan bramen zoeken, schrijft de „Haagsche Courant". Maar zoo'n heele middag dwalen door het zand, daar wordt je moe van en dat verwekt dorst. Dus liepen ze (de helden van het verhaal zijn jongetjes van circa 12 jaar) in de richting van den „Ruigen Hoek", het landhuis van de Koningin en ze waren al voorbij het groene huisje, toen ze in eens een rijtuig zagen met twee da mes er in. Misschien zouden die wel we ten waar er drinkwater was. Kordaat stap te een der jongens op het rijtuig af: Mevrouw, weet u soms ook een pompje, we hebben zoo'n dorst. Mevrouw keek de jeugdige bramenzoe kers eens aan.... wenkte toen. Een meneer kwam aanloopen, praatte even met de me vrouw en zei toen, dat ze maar even mee moesten gaan. Zoo kwamen ze opi „den Ruigen Hoek" waar spoedig hun dorst gelescht was. Maar de geschiedenis was nog niet uit. Ze moesten hun (namen opgeven en kregen de boodschap mee, dat ze 's avonds nog eens terug moesten komen, ze zouden dan gehaald worden, en1 Inderdaad, ze werden 's avonds gehaald en in hun padvinderspak waren ze de gast van.... u begrijpt het natuurlijk welde Koningin. Ze werden onthaald op allerlei lek kers, ze kregen limonade en chocolade en hun dag was volmaakt gelukkig;, toen de Koningin, de Prins en de Prinses een praatje kwamen maken, (want toen be grepen ze wel, dat die mevrouw geen ge wone mevrouw, maar de Koningin in ei gen persoon was en was 't niet moeilijk om ook den Prins en de Prinses te her kennen.) En toeni ze al het lekkersi, dat hun voorgezet was, opgesmikkeld hadden en het groote gewicht van hun, situatie langzamerhand in hun brein was doorge drongen.... toen werden ze weer thuisge bracht en ze zullen 's nachts ongetwijfeld gedroomd hebben van die lieve mevrouw, die zoo heerlijk tracteerde en die Ko ningin Wilhelmina heette. Vergadering van den Raad der gemeente ANDEL op Vrijdag 10 Sept. nam. drie uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: WelEd. Heer B. v. Andel. Alle leden zijn tegenwoordig, uitgezon derd Wethouder Millenaar. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, de Secretaris leest daarna de no tulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkingen op de notulen heeft, zegt de heer Schouten dat hij geen aan merkingen heeft, doch dat hij naar aan leiding der notulen iets zou willen vra gen, waar hij evenwel straks bij de rond vraag op zal terugkomen. Wethouder Verweijs merkt op, dat in de notulen wel twee zijner bezwaren zijn op genomen, voor het onderhoud van den weg aan den Rietdijk door den polder, dat evenwel geen gewag is gemaaakt van zijn derde bezwaar, n.l. dat de waterlei dingen het Waterschap het drie dub bele aan onderhoud kosten van vroeger. Voorzitter. Stelt de heer Verweijs er belang in dat de notulen hiermede aan gevuld worden? Verweijs. Neen, dat niet, ik heb er alleen maar even de aandacht op willen vestigen. De notulen worden hierop goedge keurd en vastgesteld. Aanbieding ^emeentebegrooting en be grooting G.E.6. 1927. B. en W. bieden den Raad de begrooting aan en op voor stel van den Voorzitter worden de heeren Schouten en v. Houwelingen aangewezen om de begrooting te onderzoeken, bij welk onderzoek ook de andere leden van den Raad worden uitgenoodigd. Op voorstel van den heer Schouten wordt Donderdag avond 16 September aangewezen als tijd stip voor het onderzoek. Wijziging gemeentebegrooting 1926. De Voorz. deelt mede, dat een schuld- eischer het door hem geleende bedrag te rug gevraagd heeft en dat de gemeente, hoewel de schuldeischer niet het recht had het bedrag terug1 te vragen hem de f 2000 uit haar kasgeld heeft terugbe taald. Met het oog hierop moet de ge meentebegrooting over 1926 worden ge wijzigd. De heer Schouten vraagt of deze schuld het Q.E.B. betrof, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zoowat alle schuld die de gemeente heeft voor het bedrijf is. De heer Schouten merkt op dat de terugbetaling van de f 2000 dan als een buitengewone aflossing mag worden be schouwd, waarop de Voorzitter toestem mend antwoordt. Nieuwe stroomlevering overeenkomst van de P.N.E.M. De Voorzitter vraagt of de heeren mis schien voorlezing van het contract ver langen. I I De heer Schouten acht het doelmatiger dat wordt medegedeeld* welke veranderin gen er zijn in dit nieuwe «contract ten op zichte van het bestaande. B. en W. zullen dit vanzelf wel onderzocht en hierover hun meening hebben, wordt deze mede gedeeld dan heeft de Raad reeds een spoor. De Voorzitter zegt dat het nieuwe con tract practisch met het oude overeenkomt. In het nieuwe contract is de maximale belasting en eenheidsprijs hooger opgeno men, dan in het oude, in het laatste con tract kom echter een bepaling voor dat deze met 75 pCt. verhoogd worden, wel ke bepaling in het nieuwe niet voorkomt, waardoor de bedragen dan ook precies hetzelfde zijn gebleven. Schouten. Het nieuwe contract is dus zoo, dat een hoogere maximale belasting wordt gerekend. Voorzitter. Het is precies hetzelfde ge bleven, in het oude contract staat, dat voor de eerste 50 Kilowat f 80 per Kilowat plus 75 pCt. toeslag dus f140 wordt gerekend, het nieuwe contract geeft in eens aan dat de eerste 50 kilowat tegen f140 per kilowat worden berekend. Verder komt er ook nog dezelfde be paling in als in het oude contract, dat de gemeente een stroomafname garandeert van f 2,50 per inwoner, wat een bedrag maakt van f 2825. Hierbij is echter een 4e lid gevoegd dat zegt:,, deze bepaling op te nemen voor zoover als de Minister daaraan zijn goedkeuring hecht." Het was wel goed als de Minister zijn goedkeuring niet aan deze bepaling hecht. Schouten. De Minister schijnt het dan nog niet goedgekeurd te hebben. Het lag wel op onzen weg om bij den Minister aan te kloppen en er op aan te dringen, dat hij zijn goedkeuring1 daaraan niet hecht. De Minister is waarschijnlijk niet zoogoed op de hoogte met de plaatselijke toestan den van de kleine gemeenten, zoodat het misschien wel zijn goede zijde kan hebben als hij door deze op de hoogte wordt gebracht en op het onbillijke wordt gewe zen, dat de kleine gemeenten verplicht worden tot één contract, waarbij zij ge bruikt of niet gebruikt toch voor een zeker bedrag aan stroom moeten betalen. Ik weet niet of wij hier aanmerkelijk aan het bedrag te kort komen, er zijn ge meenten waar dit misschien nog meer is, daarom lag het naar mijne meening; olp den weg van die gemeenten, bij den Minis ter aan te kloppen. Voorzitter. Andel komt 476 gulden te kort aan de gestelde stroomgarantie, in Oiessen is dit weinig, Rijswijk daarentegen kwam ongeveer f 600 te kort. Schouten. Wij kunnen wel zeggen, wij hebben met andere gemeenten niets te ma ken maar door een gemeenschappelijke actie zal men waarschijnlijk meer bereiken dan alleen. Voorzitter. Iedere gemeente is geen lid van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, deze vereeniging heeft er zich al sterk voorgespannen, evenwel zonder succes. Schouten. Misschien is de actie der klei gemeenten dan de druppel, die de imeening van den Minister doet over slaan. f Wil men echter eenige hoop op succes hebben, dan zou aan de actie eenige stu die vooraf moeten gaan. Hoe is de wijze van werking en hoe staat het met dei PNEM? Ik meen dat de Commissaris der Koningin wel eens heeft gezegd, dat de PNEM aan de provinciale kas nog geen f 25000 heeft gekost, als dit zoo is, dan zou ik zeggen de PNEM komt geen geld te kort en waarom handelt zij dan op deze wijze. Waarom neemt zij dari van al die kleine gemeenten geld voor een ar tikel dat niet geleverd wordt, door die wijze krijgt zij heel wat geld in kas. Hoe staat hèt met de groote gemeenten, ik heb wel eens gehoord dat er groote gé- meenten zijn d ie er een kapitaal aan ver dienen, ik heb weieens gehoord dat een gemeente een ton er aan overhoudt, is dit misschien overdreven. Voorzitter. Neen, nog1 veel meer. Schouten. Ligt het dan niet op den weg der regeering te zorgen dat er meer even redigheid komt.? Ik heb indertijd van den ingenieur een antwoord gekregen, dat mij niet aanstond, toen ik zei dat wij hier veel meer moesten betalen, omdat wij een arti kel van de PNEM moeten betalen, dat wij niet krijgen. Ik zou er voor zijn pogingen aan te wenden hierin verandering te krij gen. Voorzitter. Laat ons nog een stap verder gaan om inlichtingen te geven over het verschil tusschen het oude en nieuwe con tract. Volgens het oude contract, moet voor de eerste 50 kilowat f 80, voor de tweede 50: f70; voor de derde 50: f60; en dan tot 350 kilowat f 50 tot 500 j 45 gulden en voor de verdere f 40 per kilo wat worden betaald, alles met 75 pCt. toe slag. Volgens het nieuwe contract voor de eerste 50: f140; voor de tweede 50: f 122,50; voor de derde 50: f 105 en voor de verdere f 87,50 per kilowat. Bij het nieuwe contract heeft men dus slechts vier trappen, die gelijk zijn aan de vier eerste trappen van het oude contract, bij het oude contract had men nog een 5e en 6e trap, die voor de groote gemeen ten met veel stroomafname de grootste winst opleveren. Schouten. Op het gebied van de grootere gemeenten is er dus wel eenige verbete ring gekomen, omdat juist in de grootere afname de meeste winst zit. De Voorzitter zegt dat men de zaak moet bezien van de zijde der provincie die het jiiet te doen is om winst te maken doch alleen om de geheele provincie van stroom te voorzien. Door het inkrimpen der schaal verwacht de PNEM dat zij meer winst zal gaan maken en in de toekomst dus ook lagere prijzen voor de kleinere gemeenten zal kunnen stellen. De PNEM streeft er naar de niet-winstgevende be drijven, tot zich te trekken, waardoor de winst wordt gedrukt in de grootere ge meenten en dezen ook niet meer voor die lage prijzen kan geleverd worden. De heer Schouten zegt dat het onbillijke hierin schuilt, dat de PNEM zich tot he den bedruipt en groote plaatsen met hun bedrijven veel winst te maken, misschien is die voor de gezamelijke gemeenten wel op 3 ton te stellen. De Voorzitter acht drie millioen korter bij de waarheid. De heer Schouten meent, dat waar ten gevolge van de hoogere prijzen die de PNEM aan de groote gemeenten bere kend, deze meer winst gaat maken en 't dus logisch was geweest als tegenover de klei ne gemeenten ook billijker voorwaarden werden gesteld, doch de PNEM doet geen enkele poging om deze kleine gemeenten ten goede te komen. Heeft spreker den Voorzitter goed begrepen dan zou het voor de kleine gemeenten maar het beste zijn hun bedrijf aan de PNEM; over te dragen. Spreker kan hierover echter niet oordeelen, alleen kan hij constateeren de gegevens uit het verleden. Het nieuwe contract geeft de PNEM uitzicht op grootere winst, zonder dat zij een vinger uitsteekt om een kleinere gemeente niet datgene te laten betalen, wat zij niet ontvangt. Spreker zou daarom bij den Minister willen aandringen de bewuste bepaling in het contract niet goed te keureni De Voorzitter zegt dat hij met den Directeur van de PNEM heeft gesproken Deze vertelde hem, dat er gemeenten zijn die bijbetaald hebben in de kosten van aanleg der kabels, omdat de aan leg te duur was. Dit stelsel heeft dé PNEM echter losgelaten en daarvoor in de plaats gesteld de garantie voor stroom afname. Laat men, aldus de Directeur, nu de garantie vallen, dan zou men ook het betaalde bedrag der kabels terug moe ten betalen. De heer Schouten vraagt of de gemeen ten die toeslag hebben betaald op; den kabel ook zijn vrijgesteld van het ga rantiebedrag. De Voorzitter antwoordt toestemmend in plaats van den toeslag op de kabels1 is het garantiebedrag gekomen. Toen de PNEM weer geld noodig had en bij de provincie aanklopte, is er gezegd dooi de leden der provinciale staten om geen toeslag meer te rekenen op de kabels. VERGADERING der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, gehouden op 2 Sept. 1926. Tegenwoordig zijn vier leden van de afdeeling Grootbedrijf en acht van de af- deeling Kleinbedrijf. VoorzitterB. Timmermans-Verschure, Secretaris M. A. J. van Liempt. De Voorzitter doet mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige vergadering is gegeven. Behandeld wordt het -verzoek van een ingeschrevene in het handelsregister om te bevorderen, dat wordt verkregen, dat trein 248 in de richting Zwalawe, die te 's Hertogenbosch vertrekt te 3 uur nm. aansluit aan den trein, die om 3.05 n.m. uit de richting Amsterdam aldaar aankomt. Aangezien een Amsterdamsche trein te 's Hertogenbosch om 2.40 aankomt en dus met slechts 20 minuten wachten aansluiting met trein 248 wordt verkregen, wordt niet voldoende grond voor een actie, als gevraagd, aanwezig geacht. Door een ander ingeschrevene werd gevraagd of het niet mogelijk zou zyn te bevorderen, dat by verhooging van het invoerrecht in het buitenland, de verhooging niet wordt toegepast voor leveringen krach tens leveringscontracten, vóór het inwerking treden der verhooging van het invoerrecht. De vergadering is van gevoelen, dat by een regeling, als gevraagd, de deur voor fraude wyd wordt open gezat, omdat ver- hooging van invoertarieven steeds geruimen tyd tevoren bekend zijn. Van een actie in deze richting kan dan ook geen resultaat worden verwacht. Besloten wordt toe te treden als lid van de Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Breedvoerig wordt besproken het Wets ontwerp Wegenbelasting. Besloten wordt aan te dringen op de uitvoering van het wegenplan in een zoo kort mogelijk tijds bestek, om te verkrijgen, dat de econo mische voordeelen van een verbeterd wegennet ook worden genoten door degenen, die al terstond in de belasting worden betrokken. Het instellen van een Wegen- 4 voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen ?ven baat vanaf de i4T eerste dosis. Een ide- V\J y aal laxeermiddel voor ouden var ster's Maagpil(en verkrijgbaar a f 0.65 per (Slot in 't volgend nummer.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2