Tweede Blad voor hot Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. m vao ods 18. Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET Verstrooide dame: Ach, zeg, ik moet van avond ergens gaan eten, maar ik kan me met geen mogelijkheid herin neren bij wie alles wat ik er nog van weet, is, dat 't vervelende menschen zijn. Vriendin: Je zou bij mij eten, liefste vriendin, maar trek je er maar niets van aan, hoor 1 De behoefte van nieuw land dateert niet van vandaag of gisteren, zij bestaat al tientallen jaren. Eigenlijk is zij in ons land sedert eeuwen al meer of min nijpend geweest, overbevolking was in ons land al een chronisch kwaad toen het twee millioen inwoners telde. Toen werden de meren in Noord-Holland drooggelegd, later de IJ-polders en de Haarlemmermeer, de Zuidplaspolder en een menigte andere nieuwe landen. Nu is de Zuiderzee aan de beurt. Alles om plaats te vinden voor de steeds aan groeiende bevolking. De laatste dertig jaren heeft ons land zich ook naar het zuiden en het oosten uitgebreid. Vreedzamer verovering is niet te bedenken, en zij heeft nog het voor deel dat zij heel wat veiliger bezit is dan Eupen en Malmedy voor België of Elzas-Lotharingen voor Frankrijk. Wie een dertigtal jaren geleden de zandgron den van de Baronie of van de Meierij of van de Veluwe gezien heeft en daar nu terug keert, zal ze niet herkennen. Drente met de aangrenzende zandgron den van de andere provinciën bevatte een kwart eeuw geleden 54 pCt. woeste gronden, nu misschien nog 15 pCt. Een juist cijfer is niet meer op te geven, omdat het jaarlijks lager wordt. En al die nieuwe stre'ken geven blijk niet van rijkdom maar van matige welvaart. Kwam men dan vroeger nooit op het denkbeeld de dorre heidegronden te ont ginnen Zeker, en er werd ook ontgon nen. Op het zand hebben altijd boeren geleefd. Maar die moesten werken als dieren, en zij leden voortdurend gebrek. Welvaart was op de schrale gronden niet te verwerven. De industrie beeft loonende ontginning mogelijk gemaakt Zij heeft gezorgd zoo wel voor grondstoffen als voor klanten. Voor grondstoffen. Ieder landbouwer weet, hoeveel afvalstoffen uit de metaal- en andere industrieën hij gebruikt, slak- kenmeel b.ven afvalproducten uit de kleurstoffen-nijverheid. En ook de andere kunstmeststoffen zijn voor het meeren- deel pas na chemische bewerking te ge bruiken. De kunstmest heeft het aanzien van ons land veranderd. Maar waarom pas in den jongsten tijd? Zij werd toch al vroeger geproduceerd, reeds in het mid den van de negentiende eeüw Hier denkt men natuurlijk aan het hardnek kig vooroordeel waartegen zij tientallen van jaren had te kampen. En toch, hier zit de "oplossing niet. De producten moeten flink wat op brengen, anders is kunstmest niet te ge bruiken, ten minste niet voor uitbreiding van het land. En de hoogere prijzen kwamen eerst na 1890, na de opkomst van de groote steden in het Roergebied. Engeland met zijn reuzensteden was reeds lang een goede afnemer, maar daar moesten wij de klandisie met te veel concurrenten deelen. Maar het nijver- heidsgebied langs den Rijn was van nature op^ ons land aangewezen. (Dit mocht ook wel eens een punt van overwe ging uitmaken bij de beraadslaging over het verdrag met België; dit verdrag maakt den Belgischen land- en tuinbouw evenzeer tot onzen concurrent als het Antwerpen bevoordeelt ten koste [van Rotterdam). De opeenhooping van groote steden langs Rijn, Roer en Wupper verstikte daar den landbouw, en de behoeften van de bevolking, ook per hoofd, stegen naar mate de loonen in fabrieken en mijnen boven die in den landbouw uit rezen. De massaproducten van den landbouw werden willig opgenomen, eveneens die van den tuinbouw, waardoor het West- land opkwam. Maar wat vooral de ope ning van nieuwe streken bevorderde: eieren en hoenders vonden aftrek tegen ongekend hooge prijzen. Wij kennen streken die voor haar bestaan van de kippenhouderij afhankelijk zijn. Vier vijfde van de eieren en bijna alle oude kippen gaan naar Duitschland, naar de dichtbevolkte industriegebieden. Industrie in eigen land is dus niet alleen een voordeel, ook industrie in buurlanden kan zijn voordeel meebren gen. Industrie, vooral wanneer zij tot in het monsterachtige uitgroeit, kan ge varen meebrengen, maar dit blijkt toch telkens weer waar te zijn dat rijkdom van den een welvaart voor den ander meebrengt. Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN op Vrijdag 10 September v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtbare Heer D. F. Brune. Secretaris; WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Alle leden zijn tegenwoordig met uitzon dering van den heer D. v. Buuren als de Voorzitter de vergadering opent. De Secretaris leest hierop het formu liergebed voor. Geen der heeren heeft op- of aanmerkingen op de thuisgezonden no tulen, zoodat deze onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van M. Hak om ingevolge art. 13 der Landarbeiderswet een voorschot uit 's Rijkskas voor het bouwen van een huis. De Voorzitter zegt dat adressant een huisje wil bouwen, dat hij evenwel niet zooveel grond bezit als B. en W. mee- nen dat noodig; is, dientengevolge is daar over naar den Haag geschreven, doch er is nog geen antwoord op ingekomen. Spreker stelt daarom voor het adres tot een volgende vergadering aan te houden. Aldus wordt besloten. Verzoek van Jan v. d. Mooren Jzn., die Vraagt een stukje gemeentegrond te koopen voor het bouwen van een woning. Het stukje is gelegen aan de Doeverensche Molensteeg, het gedeelte der weg tot waar Kleinloog een heining heeft gezet. De Voorzitter stelt voor, in beginsel tot verkoop te besluiten en als schat ters aan te wijzen, die personen die altijd zoo welwillend zijn geweest om voor de gemeente dergelijke perceeltjes te schat ten en het* verzoek ter algemeene kennis te brengen. Wethouder v. d. Beek zegt dat hij van de week niet op de vergadering van het Dag. Best. is geweest, hij weet dus niet of het adres in die vergadering besproken is. De Voorzitter antwoordt dat het ver zoek er toen nog niet was, het is giste ren pas ingekomen. De heer v. d. Beek vraagt of het dan niet wenschelijk was het eerst in de ver gadering van het Dag. Bestuur te behande len, zooals dit steeds geschiedde. De Voorzitter ziet er geen bezwaar in, dat de Raad in beginsel tot verkoop be sluit, staat de heer v. d. Beek er echter* op, dat het verzoek eerst in de vergadering van het Dag. Best. wordt behandeld, dan heeft spreker ook daartegen geen bezwaar, dan kunnen B. en Wj. in de volgende vergadering met hun advies komen. De heer v. d. Beek is er niet tegen' om in beginsel te besluiten, alleen heeft hij de opmerking gemaakt, omdat advies van B. en W. tot heden regel was, en hij liever geen uitzondering maakt. De Voorzitter acht de zaaak van zoo weinig belang, dat hij er niets tegerï heeft om in beginsel te besluiten, te meer wijl de Raad tot nog toe nooit een der gelijk verzoek van de hand heeft gewezen. Alleen om de zaak voortgang te doen hebben, is spreker met zijn voorstel ge komen. De heer v. d. Beek heeft verder geen bezwaar in beginsel tot verkoop te be sluiten. Zonder nadere discussie wordt het voor stel van den Voorz. hierop aangenomen. Nog is ingekomen de rekening van het Burg. Armbestuur 1925. De ontvangsten bedragen f 2601,405, de de uitgaven f 1830,845 batig slot alzoo f 770,56. De Voorzitter stelt voor deze rekening in handen te stellen van dezelfde com missie die de gemeenterekening heeft on derzocht. Aldus wordt besloten. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1925. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek rapport van hare bevin dingen te willen uitbrengen. De heer v. d. Heuvel zegt dat de com missie de rekening heeft onderzocht en dat er geen aanmerkingen op zijn geval len. Alleen is het de Commissie opgeval len dat er zooveel aanslagen bij de straat belasting zijn, die niet betaald worden. Als dat zoo doorgaat zullen er het vol- gend jaar wel 20 zijn die niet betalen en kan men tenslotte de belasting maar beter heelemaal afschaffen. De heer v. Buuren komt ter vergade- ring. i De Voorzitter stemt toe dat er nog al zijn die niet betalen, het zijn er behalve de Waterstaat 13. De Waterstaat heeft verzocht van de belasting vrijgesteld te worden, omdat de gemeente vergund werd kabels te leggen, waarvoor de gemeente een klein bedrag jaarlijks moet betalen. Nu was het de bedoeling van het Rijk, de gemeente vrij te stellen van deze ver goeding, waartegenover dan het Rijk vrij gesteld zou worden van de straatbelasting. Nu betaalt de gemeente echter belang rijk minder dan het rijk aan de gemeente moet betalen. Tusschen gemeente en rijk is over deze kwestie gecorrespondeerd met slot dat het rijk tegen de beslissing van den raad in beroep is gegaan. Nu heeft de Raad van State om inlichtingen gevraagd, waarvoor het rijk is aangeslagen. Spreker heeft daar op geantwoord dat de Waterstaat alleen is aangeslagen in Drongelen, omdat om al leen het rijk te dienen, met belangrijke offers het net daar is uitgebreid, zoodat tegenwoordig zelfs het wachthuisje van electrisch licht is voorzien, waartegenover thans slechts een billijke vergoeding bij wijze van straatbelasting wordt gevraagd. Bij de Waterstaat scheen men te denken dat de gemeente alle kosten terug vroeg en djit is niet zoo. De Raad van State, heeft in deze kwestie nog geen beslissing genomen, zoodat men voorloopig nog dient af te wachten. Mocht de beslissing-; in ongunstigen zin uitvallen, clan zal spreker dit den Raad natuurlijk mededeelen. Ver der zijn er aangeslagenen bij die moeilijk kunnen betalen, terwijl er ook bij zijp uit Drongelen die, bezwaar maakten te beta len, omdat zij van de verlichting' niet profiteerden. Het begin van het jaar is het net daar wat uitgebreid, zoodat spr. hoopt dat oök die menschen zich niet langer tegen betaling zullen verzetten. Ven der als er onwil in het spel is, dan za\ de ontvanger last gegeven worden om krasser maatregelen te gaan gebruiken, want het is zooals de heer v. d. Heuvel zegt als er niet de hand aan gehouden wordt, kan men de belasting beter af schaffen. Met algemeene stemmen, uitge zonderd de Wethouders, die zich inge volge de wet van stemming onthouden, wordt de gemeenterekening hierop voor loopig vastgesteld, zooals zij den Raad is aangeboden. ;»Jongen, je denkt toch, hoop ik, niet, dat je dat mormel kunt houden »Ik moet wel, moeder, want ik ben aanvoerder van onzen troep en wij moeten een mascotte hebben. De Voorzitter dankt de Commissie voor haar onderzoek. Aanbieding gemeentebegrooting 1927. B. en W. bieden den Raad de begroo ting aan, waarbij ontvangst en uitgaaf voor wat betreft den gewonen dienst zijn geraamd op f 82 7 45,675 en den kapitaal- dienst op f 19342,53. Op voorstel van den Voorzitter wordt de begrooting voor onderzoek in handen gesteld van dezelfde commissie die de ge meenterekening heeft onderzocht. De Voorzitter deelt mede dat nog is ingekomen een schrijven van de Gebrs. v. Wijk, ondernemers van de autobusdienst „Onzen Dienst" waarbij zij den Raad dank betuigen voor de toezegging van subsidie. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aap- genomen. Bij de rondvraag informeert de heer v. Buuren, wanneer het licht aangaat, want het is 's avonds zoo donker. De Voorzitter antwoordt dat deze kwes>- tie ook in de vergadering van het Dag. Bestuur besproken is. Het resultaat daar van is, dat het in de bedoeling ligt omj het licht met de eerstvolgende donkere maan te laten branden, want zou men dit nu al doen, dan wordt 't zoo'n hoog bedrag.. Bij het begin was afgesproken dat het licht met 1 October zou gaan branden- en met 1 April zou eindigen. Van deze termijn is reeds een klein beekje afgeweken, gaat men nu echter begin nen het licht reeds in September te latten branden en ook tot het eind April, dan wordt de post straatverlichting zooweel belangrijk hooger, dat het niet te betalen is, daarom hebben B. en W. gelegd, te wachten tot de eerste donkere, mtaan. De heer v. Buuren zegt dat het pol derbestuur zijn best doet voor goed dri jik- water. Het polderbestuur heeft van de provincie toestemming gekregen ijzeren pij pen te leggen in den provincialen weg bij de Geref. Kerk te Hoog Meeuwen, zoodat men ook daar beter water krijgt. Het heeft weinig gekost, doch nu klopt de provincie bij den. polder aan om voor de verleende vergunning f 2,50 per jaar te betalen, zoodat tegen 5 pCt. het kapi taaltje gerekend wordt op f 50. Spr. vraagt of de gemeente deze f 2,50 niet voor hare rekening kan nemen. Niettegenstaande de weg beter wordt, vraagt men toch nog f 2,50 daarvoor. Het polderbestuur krijgt uit Den Bosch groote papieren met groor te enveloppen, waarin wordt aangedron gen goed te letten op het schoonhouden der waterleidingen en nu laten ze je beta len. De heer v. d. Beek merkt op, dat de polder hier hetzelfde geval heeft, de Ka wordt er beter van en toch moet men er jaarlijks een vergoeding voor betalen. De heer van Buuren zag toch gaarne de aandacht op gevestigd, want anders blijft de fout bestaan. De Voorzitter belooft er over te zul len schrijven en de kwestie straks in dè vergadering van het Dag. Bestuur te zullen bespreken. De heer v. Buuren zegt dat het hem spijt dat in de notulen niet is opge nomen, dat bij de behandeling van het formuliergebed de heeren van de courant verzocht is de discussie daarover niet op te nemen, dit had naar spreker's meening wel mogen gebeuren, want hij acht het een ingrijpende zaak. Spreker heeft ook nog gewezen op Mattheus 6 en daarvan is niets vermeld. De Voorzitter herinnert zich wel, dat de heer v. Buuren over Mattheus 6. heeft ge sproken, doch men zal spreker toestem men dat het niet mogelijk is alles wat op de vergadering gesproken ^vordt, letterlijk op te schrijven, dan zou men zeker een paar stenografen moeten aan stellen. De hoofdzaak wordt alleen in de notulen opgenomen. Dat spr. de verslag gevers heeft verzocht de discussie die over de kwestie volgde, niet op te nemen, acht hij van weinig belang, of dat in de notulen staat of niet, beteekent niets. Spreker had de vergadering net zoo goed kunnen schorsen, doch hij vindt het onaangenaam om de heeren verslaggevers zoolang naar buiten te stuuren. Hij was voor schorsing omdat de een sympathiseert met mijnheer A en de ander met m'ijn- heer B., de een zegt men had reeds veel vroeger daartoe moeten overgaan en er zijn er ook in de gemeente die zeggen dat men de vergadering niet met gebed moet o^- nen. Om tegen te gaan dat er in de ge meente te veel over gesproken wordt, heeft spreker de verslaggevers verzocht, de discussie niet op te nemen. Hij stelt zooveel vertrouwen in .deze heeren, dat hij hen gerust bij de discussie tegenwoordig laat, het is nog nooit- voorgekomen dat zij aan zijn verzoek niet voldeden. De heer v. Buuren vraagt of als de Voorzitter zegt, de discussie's in beslo ten vergadering te voeren, dit dan ook moet gebeuren en J. Schmidt, 24 j. Getrouwd: en J. Bras 22 j. de Graaf. Overleden: B. Sterkenburg, 23 j., J. Groeneveld en C. P„ A. W. Donker, 57 j. Vrouw (tot man, die achteroverslaat onder het appelen plukken): »0, Jan, Jan I Breek me toch de antenne niet Je weet hoe ik me heb gesplitst op dat concert van vanavond. WERKENDAM, over Augustus. Geboren: Willem Jan, z. van J. Rijnsaardt en H. J. G. Oosterberg Jacobus Adrianus Johannes, z. van W. L Rijkers J. van HeesArie, z. van A. Ippel era J. de HeerHendrika Carolina, d. vara M. J. van Oord en W. C. Segers Maaike, d. van P. Baggerman en J. Ritmeester 5 Barbara, d. van D. A. Brienen en W. DekkerElsje Christina, d. van L. de Haan en E. C. Potters; Janna Cornelia, d. van J. G. van Rjjswijk en H. Pruissen 5 Ondertrouwd: D. van Oord, 24 j. en E C. Vos, 21 j.G. Baggerman, 24 j. en S E. van Driel, 23 j. Getrouwd: P. A. Ouwerkerk 30 j. en A. Klop, 23 j. Overleden: Nicolaas Hoegee, 64 j. echtg. van A. DekkerBarbera Rebecce* van der Pijl, 3 j.Aagje de Vries, 75 j NEDERHEMERT, over Augustus. Geboren: Ida, d. van M. C. vara Westen en M. de Leeuw van Wijnen Jenneke, d. van D. Spitzers en O. G. J van Heemskerk Clasina Wilhelmina, d van P. Broekhuijzen en S. M. Alvers. Levenloos aangegeven kind v&u G. Kersten en N. Biesheuvel. Overleden: Cornelis de Keizer, 2 maanden Mathijs Hendrik Baks, 77 j., weduwn. van C. de Koning Gerritje Wol- fers, 77 j., echtgen. van E. v. d. Vliet. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Overleden: Syke Hagoort 71 j., wed. van J. M. Evers, AN DEL, over Augustus. Geboren: Hendrika, d. van L. J. Vogelaar en M. Schouten Maria, d. van L. Crielaard en E. VerbeekPieter, z. De Voorzitter antwoordt ontkennend als van N. -Schouten en J. van Masbergen. +-is, heeft spreker j SPRANG-CAPELLE over Augustus. de Raad daar tegen zich bij dit besluit neer te leggen De heer v. Buuren vraagt hoe het staat met ide kwestie van het buiten de gemeente wonen van den Burgemeester. Spreker is daar zeer nieuwsgierig naar, is er al iets over bekend? De Voorzitter antwoordt dat reeds vroe ger door hem is gezegd dat er wel een paar maanden over heen zou gaan eer hierover een beslissing valt. Spreker zal zorgen dat deze termijn niet overschre den wordt en zal het antwoord aan den Raad direct mededeelen. Hierop sluit de Voorzitter de verga dering. 1 HEUSDEN. Ge buren: Johanna Maria, d. van G. A. Slujjmers en F. J. Merkx Petronella Maria, d. v, H. WT. van Veggei en M. S. MooijekindAntoon z. van A. Nieuwkoop en J. Juinen; Dirk z. van A. Nieuwkoop en B. Wijnstekers. Overleden: Wilhelmina van Dort- mont 71 j. WIJK, over Augustus. Geboren: Marinus, z. van K. Don kersloot en J. van Son.; Govert, z. van D. Roza en M. W. Boumanj Geertruida, d. van J. Ves en J. VosCornelis Jacobus, f. van K, van Rijswijk en J, iL. Kiep Leenderr, z, van P, van Tilburg* en C. Kuipers. Gehuwd: A. Schouten, 30 j., oc M. Hageman, 23 j. Overleden: <Gijsbertje Uithoven, 79 j., wed. van J. Bouman. ALMKERK, over Augustus. Geboren: Adam, z. van G. Pillissen en J. VerhoevenLucas, z. van L. Schermers en C. de Bok Gerrit Bastiaan, z. van P. v. d. Meijden en P. de Peuter Jantina Adnana, d. van J, Lankhaar en L. Ekelmans. Ondertrouwd: PVswiuyn, 29 j., Geboren: Harmina Mathilda, d, van J. G. Addirtk en H. M. Pennekamp Wife Cornelis, z. van A. M. Mandemakers et? D. P. Nieuwenhuizen Grieta, d. van D A. D. van Tilborgh en B. A. Varossieao; Marinus Petrus, z. van C. Nieuwenhuizen en D. de GraafAdriana Cornelia, d, var A. Rosenbrand en E. M, de Wys Pister- nella Johanna, a. van A. Ie Sage en ,1. Rozenbrand; Cornelis, z. J. W. Kouhp en M. M. Rosenbrand Tennis Dingeman, z. van A. J. de Roon en D. A Rosenbrand; Hendrik Christinus, z. van A. C. Kraay.i en A. A. Denis; Dingena, d. van J.Hulst en D. BroeksGerrit Elifcertus, z, va D. Vos en H. A. BranderhorstMaria Huiberdina, d. van J. A. Derwymeren en N. A., Bruystens. Getrouwd: J. Molewyk, 64 j„ ei S. Konings, 64 j. J. Molegraaf, 41 j, en H. J. Rozenbrand, 30 j G. Hsafc, 25 j„ en en H. v. d. Broek, 22 j.;B. Wijnbelt, 24 j., en T. J. Mandemaker. 20 j. Overleden: C. v. d. Hoeven,58j. echtg. van J. A. Haverhals W. Westering 7 mnd.J. G. Lodder, 80 j., echtg. v&> P. v. d. Schans. BRAKEL, over Augustus, Geboren: Steven, z. van J. W, va Wijgerden en H. Zwamborn Arie, z. vat Ant. van Dalen en G. van Dalen Sandrim, d. vun J. A. Mijdam en M. van Dalen rKlazina, d. van J. Spiering en M, C. n- Beijkop Adriana Aartina, d. van C. va Tuijl en H. van Oostrum. Getrouwd: J. C. van Ballegcoije. 26 j.„ en J. van Campen, 21 j.A. va Hemert, 57 j., en D. Duijzer, 52 j.1 van Hemert, 27 j,4 en D. van Dalen 26 j. Overleden: A. Ermstrang, 53 j POEDEROIJEN. over Augustus. Geboren: Willem Jakob, z. van K van Zanten en D. van AnrooijJanriigj- d. van A. Schaap en C. v. d. Meijden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5