wordt onze Kieeding in 't LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA le. Soliede Kwaliteit 2.e Keurige Pasvorm 3e. Lage Prijs. 't Meest gezochte Kieeding hu is te Binnenland Plaatselijk Nieuws Ingezonden. ..OUDE HIT". is tegen het hoofd eener regeering, hetzij1 tegen eenvoudige burgers. Inderdaad mag niet worden vergeten, dat in Italië en elders de leidende persoonlijkheden niet de eenigen zijn, die bedreigd worden door hun tegenstanders en dat ook eerlijke en vreedzame menschen worden mishandeld en gedood, louter en alleen, omdat zij tot de oppositie behoorende personen, die het bewind voeren, hebben zelfs boven hen het voordeel, beter te worden beschermd. Na Mussolini geluk te hebben ge wenscht, dat hij aan den dood is ontsnapt, merkt Bernus op, dat hij zich tot deze vaststel lingen en felicitaties had kunnen bepalen, wanneer Mussolini niet had gemeend een aanval te moeten richten op Frankrijk, die niet zonder commentaar voorbij mag worden gegaan. In herinnering worden dan ge bracht de volgende woorden van den Italiaanschen dictator, die hij uitsprak van 't balcon van 't paleis-Chigim «Ik wensch enkele ernstige woorden te spreken, die nauwkeurig door hen, voor wie zjj zijn bestemd, uitgelegd moeten worden. Er moet een einde komen aan zekere schuldige en ongehoorde toegeef lijkheid van over de grenzen, c Aldus sprekend, had de duce klaarblijkelijk het oog op de Fransche regeeririg. Bernus wil wel rekening houden met de wel te begrijpen emotie, waaraan Mussolini ten prooi was onmiddellijk na de bomont ploffing, maar desniettemin is de Fransche journalist van oordeel, dat het een pijnlijken indruk maakt, wanneer op een dergelijke wijze wordt uitgevaren tegen de regeering van een buurstaateen dergelijke bejege ning van de dictatoriale diplomatie is werke lijk ongebruikelijk. Erger nog is, dat Mussolini, om goed te doen uitkomen, dat men Riet maar roet een boutade had te doen, zijn pers een campagne heeft laten ondernemen tegen Frankrijk. Na citaten te hebben gegeven uit Italiaansche kranten als Giornale d'Italia, Impera en Messagero, die ontstemd zijn, omdat Frankrijk gastvrijheid verleent aan anti-fascistische émigré's in plaats van hen als ongewenschte personen over de grens te zetten, herinnert Bernus er aan, dat er in Italië geen onafhankelijke pers bestaat; wat de bladen in Italië schrijven heeft onder deze omstandigheden een beteekenis, die uitingen in elk ander land, Rusland uitgezonderd, niet zouden hebben. Bernus merkt op, dat de Fransche instellingen geheel afwijken van die in Italië, sinds Mussolini daar de macht in handen kreeg. Bijzonder belachelijk vindt de Fransche journalist het Frankrijk iets te verwijten, terwijl men te doen heeft met een Italiaan, die op Italiaansch grondgebied een misdaad pleegt. Verscheidene Fransche journalisten hebben er terecht aan herinnerd, dat in 't verleden Italianen in Frankrijk president Carnot en in Zwitserland keizerin Elisabeth van Oostenrijk hebben vermoord. Men heeft toen de regeering te Rome niet verant woordelijk gesteld voor deze individueels daden en toch waren het toen Italianen, die erbjj waren betrokken. Bernus hoopt, dat men te Rome weer gauw tot redelijker inzicht zal komen de Italiaansche regee ring heeft er niet 't minste belang by met Frankrijk ruzie te zoeken. Een campagne, als in Italië tegen Frankrijk wordt gevoerd, acht Bernus zeer gevaarlijk, omdat zij van regeeringszyde wordt geïnspireerd. In ver band hiermee wordt gewezen op het geval- Serajewo. Doch de schrijver besluit met te hopen, dat het gezonde verstand in Italië niet tot onberaden stappen overgaat. TYPHUS TE HELMOND. De geheele familie K. te Helmond, be staande uit 10 personen, is in het gast huis opgenomen. De vorige week werden de vader en de o udste zoon en enkele dagen later ook de oudste dochter door typhus aangetast. De medici achtten het intusschen raadzaam alle overige leden eveneens in het gasthuis op te nemen ter observatie. o VADERMOORD. Woensdagmiddag omstreeks halif drie heeft zich in de Slachthuisstraat te Rot terdam een verschrikkelijk drama afge speeld. Op dat oogenblik kwam dei 30- jarige kantoorbediende W. de H. de ou derlijke woning, gelegen op de eerste verdieping, binnen. Zijn moeder stond aan de deur, doch deze duwde hij o p zij en vroeg haa!r: Waar is de ouwe? Boven gekomen ont moette hij zijn zuster, en van haar vernam hij dat zijn vader, de 75-jarige gepension- neerde gemeentwerkman J. de H. op zol der was. Onmiddellijk begaf de kantoor bediende zich daarheen, en boven geko men zag hij zijn vader, die bezig was aardappelen te schillen in den hoek zit ten. Hij greep een bijl die daar toeval lig lag en bracht zijn vader daarmede enkele slagen toe. Toen de zoon het huis verlaten hacty zei hij tegen een der buren: He£ is ge grond liggen. Zij was bewusteloos en bloedde jiit twee diepe wonden bij het rechteroog". Door den kapitein en den chauffeur werd zij; de naastbijzijnde woning binnengedragen, waar een geneesheer de wonden hechtte. Het meisje bleek te zijn de 20-jarige C. H. uit Naarden. Zij weet zich niets van het ongeluk te herinneren. De boerenknecht C. Versluis te Meer kerkerbroek, zou voor zijn baas het paard uit de weide halen. Zwartje had eenige dagen leeggeloopen en was zoo dartel, dat het zijn berijder van zich wierp en hem daarna op zijn been trapte, met het ongelukkige gevolg dat V. met een ge broken been in de weide bleef liggen. Door eenige personen, die het ongeval bemerkten, is de ongelukkige naar de boer derij vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Mej. M. v. D. dienstbode te Laren, is op een fietstocht, toen zij omkeek, tegen een boom gereden. Met ernstige kaakfrac- tuur is zij per auto huiswaarts gebracht. De 48-jarige S. L. is Maandagavond met zijn fiets op het Stieltjesplein te Den Haag tegen een paal gereden, tenge volge waarvan hij een schedelfractuur be kwam en is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Uit de Zuid-Willemsvaart onder Schijn- del is het lijk opgehaald van M. G., wo nende aldaar. Per politiebrancard werd het lijk na gerechtelijke schouwing naar het Gasthuis overgebracht. o MOORDAANSLAG. Te Assen is gevankelijk binnengebracht A. M. arbeider te Bargercompascuum, ver dacht van poging tot doodslag op zijn zwager J. H. L. Eerstgenoemde had met een revolver op L. geschoten, waardoor deze verwond werd en naar het zieken huis moest worden vervoerd. HEUSDEN. A.s. Zondag ten 10 uur voorm. zal in de Luth. Kerk alhier op treden Ds. Dr. Toxopëus van Breda. Zondag 5 uur zal er in de Herv. Kerk Doopsbediening zijn. Ouders, die hierbij belang hebben, gelieven zich Za terdagavond tusschen half acht en acht uur aan te melden aan de Pastorie. Woensdag tegen den avond brach ten een 200-tal pontonniers, met hunne pontons een bezoek aan onze stad wat be grijpelijkerwijze eenige drukte en beweging bracht. De „Heusdensche Harmonie" had de loffelijke gedachte om door het geven van een concert de militairen eenige aflei ding te bezorgen, wat zeer o,p prijs werd gesteld en waarvoor de Harmonie alle hulde toekomt. De verschillende nummers werden op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, zooals wij' dat van de Harmonie gewoon zijn. Jammer dat het weer niet wat meer meewerkte, dan zou de avond nog gezelliger zijn geweest dan thans reeds het geval was. Na afloop van het concert liet de Jasz- band van de militairen zich op de tent hoo- j ren, waarvoor de burgers zich zeer inte resseerden. Bij deze Jaszband gaf de mi licien Louis Breure uit Rotterdam blijk een uitstekend harmonicaspeler te zijn. Om ruim 10 uur blies sergeant A. Tas de taptoe, waarop allen langzamerhand huiswaarts keerden. Op de Zondag j.l. gehouden pre dicate met collecte door een der Eerw. Paters van de Abdij van Berne te Heeswyk over de Missie van Madras, bracht onder de H. H. Missen van 7 en 10 uur een totaal op van f170. AALBURG. Terwijl de vrouw van M. van Son bezig was met boontjes afhalen, zakte zij plotseling ineen en was terstond een lijk. Een hartverlamming maakte waarschijnlijk zoo plotseling een einde aan haar leven. ALMKERK. In deze gemeente doen zich enkele gevallen van typhus voor. J.l. Donderdagmorgen had Mej. de Wed. R. alhier het ongeluk, terwijl zij per dogkar een visite af moest liggn, dat de wagen een aanryding had met een melk wagen, met 't gevolg dat zij op straat terecht kwam en geneeskundige bulp nood zakelijk was. CAPELLE. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid® te dezer plaatse zal Zaterdagavond a.s,, in vereeniging met het muziekgezelschap «Euterpe® te 's Graven moer, onder leiding van hun directeur, den heer A. Christ, aldaar een concert geven. DUSSEN. Zaterdag j.l. werd te Hil versum onder groote belangstelling het stofïelyk overschot van Ds. G. J. D. Aalders (vroeger Geref. pred. dezer gemeente) ter aarde besteld. Aan de groeve werd ge sproken door Ds. A. van Andel, Emer. pred. te Hilversum, en vervolgens door Ds. H. Knoop, namens de Kerkeraad van Gouda. Beide sprekers gedachten, wat Ds. Aalders voor zijne gemeente, waar hjj werkzaam was geweest, gedaan had. De oudste zoon van den overledene, Prof. Dr. C. Chr. Aalders, dankte voor de belangstelling. GENDEREN, Terwyl deze week de landbouwerszoon C. v. d. Beek een paard in de weide bracht kreeg hij, nadat het dier van de halster ontdaan was, zoodanig een trap tegen zyn hoofd, dat de hulp van den dokter moest worden ingeroepen, welke lichte hersenschudding constateerde en de gekregen hoofdwonde hechtte. De landbouwerszoon J. Schreuders, buur man van eerstgenoemde had den volgenden dag het ongeluk van een volgeladen wagen stroo te vallen hoewel deze val zich eerst ernstig liet aanzien is dit ongeluk nog al meegevallen en zal met eenige dagen stjjf- heid wel afloopen. SLEEUWIJK. Vorige week had hier een auto-ongeluk plaats, dat wonder boven wonder goed afliep. Doordat de as defect raakte was de chauffeur geen meester meer van het stuur. Daardoor reed de vracht auto tegen een boom. Ongelukken kwamen niet voor, maar de materieele schade was nog al groot. De auto was van de gebr. B. uit Sliedrecht. J WASPIK. Onze geachte dorpsgenoote mej. L. Theeuwese, onderwijzeres aan de Christelyke School, is met ingang van 1 Januari 1927 in gelijke betrekking benoemd te Zandvoort. WERKENDAM. Ten bate van de jjsclub alhier zal een sprei verloot worden, welke te zien is in de etalage van den heer C. B. van Drie!. Heden Vrijdagavond 8 uur zal door de bazarcommissie van de ijsclub een vergade ring worden gehouden ter bespreking van een te houden bazar. Dezer dagen werd de vrachtauto van den heer P. Versluis alhier, naby de gemeente Hedel door een andere auto zoo danig aangereden dat een der voorwielen g6heel stuk was. Nadat de auto van een nieuw wiel voorzien was en een dag op onthoud had gehad kon de reis weer voort gezet worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar wij vernemen licht het in de bedoeiing om achter het gemeentehuis een wachtkamer te bouwen voor de patiënten die behandeld zullen worden met de hoogte zon van het Groene Kruis. Bij Ministerieele resolutie d.d. 14 September 1926 no. 147 is aan den sur numerair der Reg. en Domeinen den heer T. C. J. de Smidt te Groningen de waar neming opgeiragen van het kantoor der Registratie alhier vanaf 27 Sept. tot en met 23 Oct. 1926. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Gedicht, afgedrukt in het Nieuws blad d.d, 10 Sept. 1916, Derde blad. De schrijver van het bovenvermeld gedicht, is begaan met het treurig lot van een oude hit. Hij lijdt. Hij lijdt veel meer nog dan de hit. Hij ziet de slechtheid van den goddeloozen mensch, die geen me delijden met dieren kent. De schrijver is ontroerd. Toen heeft hij getracht uiting te geven aan zijn ontroering in poëzie. Hij heeft een ge dicht gemaakt, althans iets, dat naar den vorm op een gedicht lijkt. Het beurd. Op het kantoor gekomen, maakte men er hem opmerkzaam op, dat er bloed aan zijn handen kleefde, waarop hij ten antwoord gaf: Ik heb mijn vader de her sens ingeslagen. Daarna is de politie in kennis gesteld met een en ander en is de H. gearresteerd. Denzelfden avond tegen half acht is de oude man in het ziekenhuis overleden. Op het kantoor waar de zoon nog maar korten tijd werkzaam was, stond hij goed aangeschreven. Eerst zeven maanden ge leden, was hij uit een krankzinnigenge sticht te Utrecht, waar hij drie jaar ver pleegd werd, ontslagen. o— EEN VARKEN VAN 1000 POND. De landbouwer J. Rijlaarsdam te Nieuw- veen, heeft een varken gemest, dat zijn soortgenooten in gewicht verre overtreft. Het beestje weegt maar even 1000 pond.J o— NA JAREN TERUGGEVONDEN. Reeds eenige jaren miste mej. de wed. Meurkens te Schoot haar gouden trouw ring en alle zoeken was tevergeefs. Wie zal haar verbazing beschrijven toen zij dezer dagen den ring terugvond in de maag van een geslachte kip. o— VERVUILING. Te Naaldwijk werd de gemeentelijke ont- smettingsdienst gewaarschuwd voor een ge val van ergelijke vervuiling. Wat de be ambten in het aangeduide huis aantroffen, tart alle beschrijving. Niet alleen de zol der, ook de bedsteden en alle beschotten zoomede de meubelen, krioelden van het ongedierte. In eenige stapels oude kranten en papier zaten de wandluizen bij duizen den. o— BRAND IN VARKENSHOKKE/V. In de duinen nabij den Haag is brand uitgebroken in een complex varkenshok ken. In de hokken bevonden zich vijftig varkens welke allen konden worden ge red. Men vermoed dat de brand is ontstaan doordat er vonken in het stroo zijn gespat, daar dag en nacht een vuur brandt onder een grooten pot varkensvoeder. o ONGELUKKEN. Een 3-jarig zoontje van den heer Mitn- pen te Eindhoven, speelde met lucifers. Plotseling ontbrandde er een, waardoor zijn kleertjes vlamvatten. Met ernstige brandwonden overdekt werd het ventje naar het gasthuis vervoerd, waar hij nog denzelfden nacht is overleden. De 13-jarige L. W. te Hilversum was op de treeplank van een autobus) gaan zitten om een eindje mee te rijden. Plot seling zag hij een agent en sprong van de Snelrijdende bus. M;et' een ernstige wond aan de kin werd hij in het Diaconessen- huis opgenomen. Toen een kapitein uit Naarden zich per auto naar de Laarderhei beg'af, om daar de schietoefeningen bij te wonen, zag hij aan den Amersfoortschen straatweg een jong meisje naast haar rijwiel opf den Meer dan door DUIZENDEN gedragen. BERGEIJK STUFKENS GORINCHEM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2