Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, i. 4639 VffltyïïNer de Langstraat en de Bommelerwaard. ONS KINDERHOEKJE. Wormen „Fermitan" Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Parlementair Overzicht. NUTTIGE WENKEN BEHOORENDE BIJ HET Waarschuwingen van nierzwakte. Doffe pijn i'n den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken op richt, is dikwijls het eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofdpijn, een af gemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtig heid, hartkloppingen, kortademigheid, ver magering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver^ schijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet. Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel dat zij lnoodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede'werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zooda nig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 33 Beste jongens en meisjes, '-vtS De oplossingen van de raadsels van verleden week (waren ze niet makkelijker, dan anders?) zijn: w 1. Luchtschip. 2. Mat-rozen. 3. Ijsbergen. 4. Pruim (Opa, arm, lui, pit, oma.) De nieuwe raadsels zijn: 1. In ons huis zit een gat. En toch wordt dat niet dichtgemaakt. We kunnen het gat niet missen. Hoe heet dat gat? 2. Ik ken een zee die heel veel ver woesten kan. En toch heeft er noch nooit een schip op gevaren. Welke zee is dat? 3. Wie krijgt altijd rauwe kool te eten en snort dan nog van tevredenheid? 4. Mijn geheel noemt iets, dat we ge bruiken (dat wil zeggen, wat de dames gebruiken), als de zon heel scherp schijnt. Het bestaat uit zeven letters. 7 4 2 35 is een schoen. 6 5 een dier, waarvan we heel wat opeten, 1 4 is een andere naam voor vader, 1 2 4 7 is van hout en lijkt op een boom, zonder takken, 5 4 2 3 is een meisjesnaam. OOM KAREL. DE KOORDDANSER EN HET PRINSESJE Steeds luider klepten de klokken en op straat hoorde men roepen: Brand, brand. De graaf en de gravin en jonker Var lentijn spoedden zich naar buiten. De roode gloed aan den hemel werd al vu riger en men kon op straat ruiken, dat er brand was. Allen liepen vlug in de rich ting van den brand. En toen zagen ze, dat het heele paleis van den koning in brand stond. L>e vlammen sloegen er aan alle kanten uit en hals over kop renden al de hovelingen, met hun bloote hoofd, naar buiten. Ze zagen allemaal bleek van de schrik. Daar kwam juist de koning ook naar buitengeloopen. Hij droeg de schatkist onder zijn arm en in zijn andere hand droeg hij zijn gouden kroon. Want hij was juist bezig met regeeren, toen de brand uitbrak. Hij zette de schatkist neer, zette zijn kroon op zijn hoofd en ging toen op de schatkist zitten. Zoo zat hij bedroefd naar de vlammen te kijken, die Zijn mooie kasteel vernielden, toen hij plotseling opsprong en uitriep: De prin ses. Waar is de prinses, waar is Valerie? Wie heeft prinses Valerie gezien? Waar is prinses Valerie, zoo ging het nu van mond tot mond. Maar niemand durfde antwoord geven. Want niemand wist, waar ze was. Lieve hemel, /riepf de koning uit, dan is de prinses nog iin; het brandende huis. De koning had de woorden nog niet uitgesproken of de bovenste verdieping van het groote paleis, werd een raam open geworpen. Door de vlammen en de rook heen zag men duidelijk, dat daar het trotsche prinsesje stond, die om hulp riep en angstig de handen wrong. Gaat de prinses redden, vlug, riep de koning. Maar geen van de deftige edellieden verzette een voet. Het paleis was heele- maal in vlammen en rook gehuld en niemand durfde het paleis binnengaan. Al die hooge edllieden, die den koning en de prinses onophoudelijk vleiden, die zoo heel erg trotsch waren en van verwaandheid dikwijls over hun eigen voeten struikel den, daar stonden ze nu, met knikkende knieën en bevende lippen. Niemand durfde. Lafaards, riep de koning uit, willen jul lie mijn eenig kind in de vlammen laten la ten omkomen. Vooruit, wie durft er, ik betaal aan den redder 1000 goudstukken j en ik zal hem de machtigste graaf van het land maken. Maar niemand verzette een voet. De dappere edelen stonden daar en sloegen beschaamd de oogen neer. Toen opeens drong zich een man door de menigte der bevende edellieden heen. De dikke graaf Pannekoek en baron Lus- turn duwde hij op zij, een eindje verder gaf hij graaf Hazehart, die stond te trillen als een espenblad, een duw, dat hij over den grond tolde. Dan stond hij voor het brandende paleis. Even keek hij naar boven en dan nam hij een aanloop en sprong tegen den muur op. Hij greep zich vast aan het raamkozijn. Alles ging zoo vlug, dat alleen een volleerd koorddanser of circusartiest het hem na had kunnen doen. Steeds hooger klom hij. Ademloos sloeg de menigte den koenen jongeman gade, die immer hooger, door vuur en rook klom naar het prinsesje, dat van angst stond te huilen. Wie is die moedige knaap, vroeg de koning. Toen klonk hef uit vele monden. Dat is Valentijn. Dat is jonker Valen- tijn. Kijk, daar had Valentijn want hij was het het raam van het prinfsesje bp- reikt. Hij pakte haar snel en nam haar op zijn sterke rug. Dan ging het heel voorzichtig naar beneden. Net op tijd, Want de vlammen hadden de kamer van het prinsesje bereikt. Eenige oogenblikken later had de dappere Valentijn, geschroeid en berookt door de vlammen, met; het prinsesje den grond bereikt. Een luid hoera weerklonk. De prinses was gered. Ik behoef jelui zeker niet te vertellen, dat de koning jonker Valentijn met eer overlaadde. Hij mocht natuurlijk weer aan het hof komen. En eenige jaren later trouwde hij met... prinses Valerie. Een mooie Herist-Japon. MAUW EN KNOR OP REIS. I. De Aankomst. Het was den geheelen winter zoo bitter koud geweest, dat Mauw en Knor hun neus byna niet buiten de deur hadden durven steken en toen nu, op zekeren morgen, het zonnetje plotseling zoo heerlijk scheen, konden zy de verzoeking niet weerstaan om samen eens een boottochtje te maken 1 Snel werden de zeilen van het kleine scheepje in orde gemaakt en eer Knor even tyd had gehad om zijn dasje netjes te strikken, voeren zij reeds op het meer. Maar o, wat gebeurde toen opeens Het roer van het bootje brak en onge merkt gingen zy den verkeerden koers uit, zoodat zij ten slotte by het Toovereiland kwamen 1 v Zy gingeD samen aan land en waren, eerljjk gezegd, wel een beetje bang. Maar gelukkig duurde dit niet lang, want onverwacht zagen zy een kleinen kabouter, die hen toeriep: »Komt mee, dezen kant uit !c En nieuwsgierig als zy waren volgden Mauw en Knor hen op den voet. Wat zou er gebeuren (Volgende week Het Kasteel van den Toovenaar). Fijn Travers in een framboozenroode kleur wordt gebruikt om deze herfstja- pon samen te stellen. De kraag en man chetten zijn van fijn wit mousseline, ge rimpeld en afgezet met een randje valen- cienne kant. De ceintuur is van wit peau de suède en de fluweelen strik is zw>art. Dezelfde fijne mousseline met kant af gezette manchetjas en kraag kunnen ook zeer wel dienen om een ouden blauwen serge japon wat op te halen en als Wit er niet al te best bij zou staan, dan kan men ze maken in thee- of koffiek'leur. Mooi georgette in een diepen crème tint, afgezet met kant in precies dezelfde kleur is ook zeer aantrekkelijk. Knippatronen van dezen japon zijn ver krijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 1133. Kosten 55 ct. voor de Huisvrouw. Kleine Opmerkingen. Om fijne kant een beetje stijfheid te verleenen, moet men ze even in melk wasschen en strijken, terwijl ze nog vochtig is daarvan. i Wanneer de laden van het bureau van den heer des huizes niet gemakkelijk schui ven, neem ze er dan even uit en wrijf: er met een stuk harde zeep overheen, Schuif ze er dan maar weer, in zet glijden prachtig heen en weer. Houd palmen altijd verre van gaslicht en -lucht en ook uit den tocht. Ze kun nen er niet tegen. Wanneer ge een langen zoom moet stik ken op de machine, gebruik dan gerib belde papierklemmetjes om de einden op elkaar te houden. Ge zult er pleizier van hebben. o— Licht in een donkere kamer. Hoe men o.a. spiegels moet ophangen. Het gebruik van spiegels is de beste methode om het te doen voorkomen, als of een donkere kamer veel lichter is. De meeste menschen plaatsen een spiegel tegenover de vensters. Dat is precies ver keerd. Als het mogelijk is, hang dan den spiegel tegen denzelfden muur, als waar de vensters zijn. In deze positie zal hij het licht, dat door den dooden muur gereflecteerd wordt, weerkaatsen. Hang steeds den spiegel zoo, dat hij een glan zend voorwerp weerkaatst, zooals een ko peren pot of tinnen of nikkelen vaas. Goed gepoetst metaal draagt ook veel bij tot het lichter doen schijnen van een kamer, en geslepen glas zal eveneens een goeden dienst bewijzen, zelfs al staat het voor een donkeren achtergrond. Geboen de vloeren weerkaatsen het licht, vermijd dus gespijkerde kleeden in donkere ka mers. Boen de vloeren goed en neem een lichtgekleurd, niet te groot vloerkleed. Kristallen flacons schoonmaken. Vuil geworden flacons kan men op de volgende wijze mooi helder schoon krij gen. Stamp een eierschaal fijn, pers een citroen uit en doe het sap over de eier schaal heen en 24 uur laten staan. De eierschaal is dan geheel opgelost. Doe dit mengsel in de flacon en laat het er in staan, terwijl men zoo nu en dan eens schudt. Daarna met lauw water naspoe len en de flacon is zoo helder als oojit. o— WIJ MOETEN ELKANDER BEMINNEN De eenige practische basis, waarop men- schelijke wezens kunnen verwachten in vre de met elkander te leven is de Gouden Regel. Wij moeten elkander beminnen en aan anderen doen, wat wij zouden willen, dat aan ons gedaan werd. Dit is geen voorschrift van een ideale Zondagsschool, maar het is een regel, die tanden en klauwen heeft. Gehoorza men wij er niet aan, dan moeten wij lije den. En niet alleen de eene partijf, doch alle partijen lijden mede. In den wereld oorlog is gebleken; dat hij voor den over winnaar haast even ramspoedig) is, als voor den overwonnene. De overwinnende ge allieerden, zooals Engeland, Frankrijk en Italië, zijn nu haast even slecht eraan: toe als de overwonnen landen, Duitschland, Oostenrijk enz. De oorlog; is niet slechts wreed en doeloos, doch hij levert ook niet het minste succes op. Op den langen duur is het voor de- menschen veel en veel beter samen te wer ken en niet tegen elkaar op te staan; Zooals Generaal Grant zeide, het is zeer te betwijfelen, of er om het een of ander wel ooit een oorlog gevoerd is, die niet veel beter op eenia ttdere wijze geregeld had kunnen worden. i De groote verwekkers van oorlog zijn egoïsme, koppigheid, haat en vrees. Jezus heeft ons reeds lang geleden geleerd, dat de eenige wijze, waarop het den menschen goed zou gaan was op de basis van liefde en wederzijdsch vertrouwen. Wij hebben nog steeds niet ingezien, dat Zijn leer berustte op gezond verstand en geen onpractisch voorschrift was. Duitschland gaat tegenwoordig weder,, in de richting van een reactionnaire re- geèring; Italië eveneens. Engeland smacht in de klauwen van arbeidsgeschillen. De ministeries in Frankrijk houden zich slechts met kunst en vliegwerk op de been. België maakt het niet veel beter. Overal,, waar haat en vrees en naijver heerschen, daar volgen uitbarstingen en ramspoeden. Dergelijke dingen kunnen niet genezen worden door een machtsvergrooting aan eene zijde, doch alleen door vermeerderde naastenliefde en den geest van overeen komst. Het kost den menschen veel tijd, te leeren, hoe zij met elkander moeten om gaan. Het is dan ook veel gemakkelijker om op te staan en voor ojnze rechten te strijden, dan om geduldig een status» quo te zoeken. Het voornaamste wat het volk moet lee ren is dit, dat er geen blijvende vfrede kan bestaan, mits gegrondvest op recht vaardigheid. In oude tijden zeide de Profeet, dat rechtvaardigdheid en vrede elkander zou den omhelzen. Zoolang dit niet isl ge schied ,zal er geen blijvende harmonie of vooruitgaan zijn. Prinsjesdag staat voor de deur. Begrootingsgeheimen. De nieuwe belastingvoorstellen. Belangrijke verbeteringen. Een eentonige ge schiedenis. 'sGravenhage 16 September. Prinsjesdag in zicht. Nu nog enkele dagen en de actieve parlementaire arbeid wordt hervat. Eerst nog even een klein formaliteit. Zaterdagmiddag om drie urn- wordt de huidige zitting van de Staten- Generaal door den minister van Binnen- landsche zaken gesloten. En dan, zooals reeds tallooze malen op den derden Dinsr dag in September, zal de Koninklijke stoet zich naar de Grafelijke zalen begeven en op plechtige wijze zal de nieuwe zitting der Staten geopend worden met het uit spreken van de troonrede, eerste regee- ringsstuk in het nieuwe parlementaire jaaür. We hebben dit al zoovele malen gezien. De laatste jaren heeft dit heuglijke gebeu ren veel van zijn vroegeren luiste? inge boet. Want na de mobilisatie werd de koninklijke stoet in overeenstemming met den ernst der tijden versoberd. Ook dit jaar wordt ditzelfde principe gehuldigd. En toch zal er ditmaal iets bijzonders zijn. Waren vroeger vrijwel alle kamerle den tegenwoordig op de s.d.a.p. na, thans zullen ook deze vertegenwoordigers de korte plechtigheid van het uitspreken der troonrede bijwonen. Reeds in September j.l. gaf de leider der s.d.a.p., ir. Albarda te kennen, dat, hoewel de ojaeningsplech- tigheid naar het uiterlijk min of meer een betooging. voor het Oranjehuis was, dit toch niet 'mocht doen vergeten, dat de plechtigheid zelve in wezen geen be tooging voor de monarchie was. En zie daar dat in een vergadering der s.d. Eerste en Tweede Kamerfracties na ampele be spreking werd besloten de opening der Staten-Generaal bij te wonen. Reeds werd tot Voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de nieuwe zitting be noemd, de heer J.. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Met meer dan gewone belangstelling hebben we kennis genomen van de resul taten van het overleg van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de bekende belastingontwerpen, met de regeering. Reeds moet zij ten opzichte van een belangrijk deel met de regeering tot overeenstemming zijn gékomen. En zij kwam o.m. tot het besluit, de Kamer aangenomen dat er wordt overgegaan tot verlaging van de inkomsten van het Lee- ningsfonds als door de regeering voor gesteld gunstig te adviseeren, omtrent het door de regeering opgeworpen denk beeld, om de gezamelijke voorstellen, in zake schrapping en vermindering van ee nige heffingen ten bate van het Leening- fonds, te vervangen door een algeheele schrapping van de 25 opcenten der in komstenbelasting ten bate van dat fonds geheven. Omtrent de zooveel besproken en be- critiseerde vooral dit laatste nieuwe belastingvoorstellen n.l. aanvulling van de zegelwet en weeldeverteringsbelasting, gaf de minister als zijn opinie te kennen dat hij niet kan toegeven, dat deze in de praktijk veel zwaarder zou drukken dan nu de - personeele en de successiebelasting-1. Wat de Hotelbelasting betreft, daarvan is de opbrengst geraamd op 10 millioen gul den. De administratie zal geen belangrijke kosten veroorzaken. Ongetwijfeld zal door velen met voldoening) verder vernomen worden, dat de minister ten slotte beslo ten heeft, in het najaar niet aan te dringen op de behandeling- van de weeldeverte ringsbelasting. Wel wordt nog verklaard, dat aan verschillende bezwaren ten op zichte van deze belasting gemaakt, door een in te dienen nota van wijziging zal worden tegemoetgekomen, maar feitelijk komt de voornoemde uitlating van den minister hierop neer, dat de door velen verwenschte weeldeverteringsbelasting voorloopig door minister de Geer uit de wereld is geholpen. Dit blijkt uit 's minis ters mededeeling, dat de begrooting 1927 bij een voorzichtige raming der middelen sluitend werd gemaakt, zonder dat op deze belasting als equivalent van de voorge stelde belastingverlaging, gerekend behoef de te worden. En dan komen er nog een paar reeds verklapte begrootingsgeheimp- jes. In de eerste plaats is al aangenomen, dat het voor 1927 beoogde deel van de rijwielbelasting aan het Wegenfonds ten goede komt; de bijdrage aan het Invali- diteitsfonds is met de in 1927 gevorderde twee millioen gulden verhoogd; de drie en half millioen buitengewone marine-uit gaven zijn geheel naar gewoon overge bracht en hetzelfde is geschied met een millioen buitengewone Waterstaatsuitgaven terwijl op een subsidie aan de Spoorwegen van niet minder dan vijf en half millioen gulden gerekend is. En ten slotte wordt aan de ernstige bezwaren van gemeenten en provincie tegen de belastingverlagingen (verlies van inkomsten door daling der opcenten) tegemoet gekomen door een no ta van wijziging, waarin de bevoegdheid der gemeenten tot het heffen van opcen ten wordt verruimd, evenals die der pro vincies. Een aanmerkelijke verbetering dus. En ten slotte was er weer de trad'iti- oneele klacht van eeen Kamerlid bij den minister van Waterstaat (nu was het me neer v. Rappard) over de onbewaakte overwegen. En nu was het weer die bij Gaanderen, die in korten tijd 5 slachtof fers maakte. Onverantwoordelijk... On houdbaar.... Wat wordt die vreeselijke ge schiedenis... vreeselijk eentonig. POLITICUS. zoowel bij volwassenen als by kinderen verdryft men zeker en snel met de beroemde Wormpoeders van Jacoba Maria Wortelboer van Oude Pekela. 85 ct. per doos, drie doozen f 2.40. Ver- krygbaar by de verkoopers van Worteboer's Artikelen. Vervolg en Slot.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5