Ruü-aanbod „SWAN" VULPENNEN. DRIB KWART Firma L. J. VEERMAN, Tot 31 October 1926 is dus een I w Op veler verzoek is het „Ruil- Aanbod" thans weder van kracht. VULPEN voor van den prijs verkrijgbaar, tegen inlevering van een vulpenhouder van elk wille keurig fabrikaat, in welken toestand ook, gebruikt of gebroken, mits de gouden pen aanwezig is. Nadere inlichtingen worden zonder eenige verplichting gaarne verstrekt door Boekhandel, HEUSDEN. Ben tweede Landrn. Alle kranten zoowel in Frankrijk zelf, als in het buitenland staan vol verhalen over den moordenaar Guyot, die een tweede Landru blijkt te zijn. Hij vermoordde een meisje door worging in een auto en poogde daarna het lijk kwijt te raken door het op een hooiberg te leggen en dezen daarna in brand te steken. Bij zijn overbrenging voor de Justitie wilden duizenden hem te lijf. Vervolg en slot raadsverslag ANDEL. De heer Schouten vraagt of de Voorz. ook iets kan mededeelen over de cijfers, want de laatste bepaling' is veel ingrijpen der dan de bepaling van den toeslag. Was de eerste regeling blijven bestaan, dan kon toch niet meer toeslag gerekend wor den dan kabellengte noodig is en voor Andel zou dat niet zooveel zijn geweest om aan te sluiten. Zijn de gemeenten die toeslag betaalden misschien erg afge legen, was daarvoor veel kabel noodig? De Voorzitter kan dit niet zeggen, wel dat aanzienlijke bedragen aan toeslag be taald zijn. Spreker heeft in de Statenver gadering gezegd als de kabeltoeslag blijft bestaan, dat het dan voor het Land van Heusden en Altena uitgesloten was dat het electrisch licht zou krijgen. Nu was alge meen de gedachte dat het garantiebedrag slechts voor 5 jaar zou gelden, zoodat het nu tegenvalt dat het blijft, de PNEM be weert dat het niet zoo ^zegd is, dat er deze conclusie was uit te trekken. Schouten. Over de ingenieurs hebben wij zooveel ervaring opgedaan, dat wij op hun woorden niet veel aan kunnen, het blijkt reeds voldoende uit de opgaaf dat de aan leg f 15000 zou kosten, terwijl het later een bedrag van f 48000 werd. Bij den ombouw is ook gebleken dat wij op hunne oorden niet kunnen bouwen. i pen bij den Minister te doen. i De Voorzitter merkt op, dat de toestan- I De Secretaris zou de bepaling der j den sedert dien zeer gewijzigd zijn. De garantie niet opnemen en eerst als de Vereenigirig van Nederlandsche Gemeenten PNEM daarmede geen genoegen neemt, ageert sierk tegen het contract, doch j bij den Minister aankloppen. dit geschiedt hoofdzakelijk voor de groote j De Voorz. stelt hierop voor de PNEM gemeenten ,die begrijpelijkerwijze bezwa- een brief te schrijven, waarin wordt ken- ren maken tegen de inkrimping van dq I nis gegeven dat de Raad zich niet met schaal waardoor zij minder winst gaan ma- i de maximale belasting kan vereenigen. ken. De heer Schouten zegt dat hij zich kan indenken, dat een groote gemeente als b.v. Den Bosch meer invloed bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal hebben dan b.v. Giessen, Den Bosch legt vanzelf meer gewicht in de schaal. Misschien zou de groote gemeente als daartoe tenminste mogelijkheid bestaat gaan zeggen wij gaan ons eigen stroom maken. De Voorzitter antwoordt dat dit niet gaat, de groote fout zit hierin, dat ze) hier aan de gemeenten zijn gaan leveren en niet rechtstreeks aan particulieren. Bij de opzet is gezegd, dat overal op dezelfde voorwaarden de stroom zou worden ge- levert. Nu zegt b.v. Den Bosch wij kun nen het niet helpen, dat Giessen zoo weinig stroom afneemt. Gemeenten waar de woningen in een complex bij; elkaar staan wordt met de bedrijven winst ge maakt. In Gelderland leverde men oor spronkelijk ook aan de gemeenten, doch daar is men er bijtijds op terug gekomen en is men rechtstreeks aan particulieren gaan leveren. Hoe meer de PNEM kan le veren, hoe voordeeligér voor het geheele bedrijf. De groote gemeenten gaan ech ter door haar gïoot verbruik winsjt ma ken die zij in hun zak steken en waar door zij hun belastingen zelfs kunnen ver lagen, het gevolg is echter dat de stroom duurder wordt. Nu zegt de PNEM jullie doet ons schade omdat je de stroom te duur verkoopt en tracht zij de onvoordeelige bedrijven in handen te krij gen, om daardoor de groote gemeenten te kunnen wijzen en dat zij de stroom voor b.v. 27 ets. verkoopen, terwijl Giessen hem voor 40 ct. verkoopt. De heer Schouten meent dat hoe meer Bij de rondvraag zegt de heer Schouten dat hij het al weer over de wegenkwestie wil hebben ,hij heeft nog niet gemerkt, dat men iets gevorderd is met de bespre kingen met het polderbestuur. De Hoofdgraaf is bij de gemeente zelf en Üe Rietdijk is gedeeltelijk bij: den polder in onderhoud. Het gedeelte dat de ge meente onderhoudt bevat zooveel knikken, dat het moeilijk te berijden is. Spreker dringt aan op verbetering. De Voorzitter antwoordt, dat de op zichter reeds last is gegeven tot verbete ring een gedeelte van de vorige lading kei slag is er reeds opgebracht, volgende week komt weer een schip en dan zal eerst dat gedeelte onder handen worden geno men. Wat de andere wegen betreft de kwestie is officieus met het polderbestuur reeds voor elkaar, waarom het officieel nog niet is kan spreker niet zeggen,. De heer Schouten vraagt of het waar is dat de gemeente van een bewoner van den Rietdijk wel eens geld heeft ontvan gen voor een terreintje voor woningbouw. De Secretaris stemt dit toe, dit is ge beurt onder den vorigen Burgemeester de aanvrager had de keus, om zooals gebrui kelijk cijns te betalen, doch hij verkoos een bedrag in eens. De heer Schouten zegt dat men kort bij de periode van de verpachtingen van het houtgewas is gekomen. Het vorig jaar is bij wijze van proef en ter bestrijding der werkloosheid, bij de verpachtingen de bepaling gemaakt dat 15 pCt. verrriinde- ring zou worden gegeven als het hout door ingezeten van Andel werd bewerkt. Dit heeft wel geen resultaat opgeleverd, doch spreker acht het wel raadzaam om men redeneert, hoe meer hij gelooft dat dezelfde proef nogmaals te herhalen, want de kleine gemeenten van de Vereen, van het vorig jaar was de bepaling eerst voor Nededrl. Gemeenten niets te wachten heb- den dag der verkooping bekend. Spreker ben, want in de eerste plaats is aan de zou thans door adverteeren meer bekend- goedkeuring van den Minister onderwor- heid hieraan willen geven en zou nog iets pen de schaal en in de tweede plaats het verder willen gaan. Het bezwaar waarop garantiebedrag, beide ingrijpende dingen, het vorig jaar de zaak schipbreuk leed, Nu zullen de groote gemeenten sterk agee- was deze, dat in Andel geen personen zijn, ren tegen de classificatie der schaal, waar- die het hout geheel tot hoepels' kunnen bij zij sterk geintresseerd zijn, terwij! verwerken, zoodat feitelijk iets gevraagd de kleine gemeenten meer belang hebben wordt, wat onuitvoerbaar is daarom zou bij het garantiebedrag. j spr. er bij willen bepalen dat een paar werk- Beide belangen moeten door dezelfde krachten van elders mogen medewerken vereeniging bepleit worden en het ligt am het hout geheel op te leveren,, voor de hand dat de machtige gemeenten j De Voorzitter heeft geen bezwaar nog- bij de Vereeniging het meeste gewicht in de schaal zullen leggen en de belangen der kleine gemeenten daarbij in het ge drang zullen komen en zullen verdrinken. De Voorzitter merkt op, dat de belaugen der groote gemeenten niet tegenover de belangen der kleine gemeenten staan, /wil de PNEM het garantiebedrag voor de klei- maals dezelfde proef te nemen, dit jaar zijn er evenwel slechts twee perceelen houtgewas te verpachten, zoodat het wei nig z^l geven. De heer v. Vliet zag gaarne dat de open plaatsen in de beplantingen van de stra ten door lindeboomen werden aangevuld. Spreker noemt deze lindeboomen een sie- ne gemeenten laten vallen, dam is dit de I raad voor de gemeente en zag de be-> groote gemeenten onverschillig. Alleen is planting gaarneonderhouden, door de rij tie verlaging der klassen van veel grooter j lindeboomen is bovendien het voetpad van belang dan de garantie, zoodat de Vereeni ging daar voor dus ook meer haar best zal doen. Schouten. Zeg dat van de 100 kleine gemeenten er 50 zijn die door elkaar f 600 op hun garantie te kort komen, dan vormt dit nog slechts een bedragj van f 30.000 wat maakt dit uit. Vooral waar nu door verlaging der schaal de PNEM meer in kan krijgt, begrijp ik met dat zij het garantiebedrag niet uit eigen beweging loslaat. De Voorzitter zegt dat de garantie voor de PNEM werkelijk van weinig belang is, zij zou deze ook wel willen laten vajlen als zij daardoor niet verplicht werd, om ook het bedrag aan toeslag voor de kabels terug te betalen. Volgens spr. zijn wij allen Noordbranders en is het onbillijk dat de een groote winst maakt, terwijl een ander verlies lijdt. De heer Schouten vraagt ,wat er van terecht zal komen, als men de bepaling schrapt? De Voorzitter kan dit niet zeggen, men kan het probeeren. De heer v. Vliet begrijpt niet dat de prijs voor het licht hetzelfde blijft, ter wijl de brandstoffen belangrijk goedkoo- per zijn. De heer Schouten zegt dat voor een bedrijf als dat van Andel, een bedrag van eenige honderden guldens een belangrij ke factor is. Hoe goedkooper het licht verkocht wordt, hoe meer dit ook in het belang is van de PNEM. Hoe de PNEM handelen moet met den toeslag voor den ka bel, daarover valt hier moeilijk te rede neeren. den rijweg gescheiden, wat ook heel wat waard is. De andere leden stemmen met het voor stel van den heer v. Vliet in, waarop do Voorzitter toezegt de noodige hoornen bij te doen planten. De heer v. Vliet zegt dat de takken der boomen in het voetpad zoo laag han gen dat voetgangers er last van ondervin den. De Voorzitter zal er naar laten zien. De heer Naaijen vraagt of de bepaling- dat in de kom der gemeente niet op een hondenkar mag worden meegereden ver boden is bij provinciale of bij gemeente verordening. De Voorzitter- antwoordt dat dit bij provinciale verordening is verboden. De heer Kalis vraagt of de kom niet verkleind kan worden als ,b.v. het bord hier inplaats van boven, beneden aa,n de stoep werd geplaatst, dan was dit naar spreker's meening al een flinke verbete ring. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN op Dinsdag 14 Sept. 1926 v.m. 11 uur. Aanwezig alle leden behalve de heer A. J. H. Maas. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer S. van Da len, Burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Door B. en W. wordt aan den Raad daarvoor een dubbeltal indienden, maar ik heb niets gezien. We weten ook niet wie aftredend zijn. Voorzitter: De raad maakt zelf het dub beltal op. Aftredend zijn de leden P. W. Bok en W. v. d. Sluis. Worden benoemd, ter plaatsing op de voordracht 1. P. W. Bok, 2 W. v. d. Sluis, beiden aftredend, 3 G. A. J. Bok en 4 G. Q. Haasakker. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarbij wordt medegedeeld dat aan J. H. Ruger, Hoofd der O. L. School te Aalst door dit college is bericht, dat waar de Raad weigerachtig blijft aan hem de belooning uit te keeren voor gegeven vervolgonderwijs in 1924-'25, geene ver dere redenen voor hunne tusschenkomst in deze meer bestaan. Voorzitter: De heer Ruger krijgt dus geen belooning. G. A. J. Bok: Ik vind dit besluit van Ged. Staten eigenaardig. In hun vorige brief werd overwogen dat Ruger aan spraak op de belooning had en nu valt het zoo uit. Een jeugdige Tarzan. Jackie Strong, 8 jaar oud, verdwaalde in de bergen van Oregon en was 4 dagen en nachten weg. Hij slaagde er in zich te voeden met bessen en visch steeds trachtend zjjri weg naar huis terug te vinden. Het kereltje is gelukkig terug gekeerd van zyn zwerftocht. Hy raakte verdwaald, terwyl hy met een ouder broertje op een vischtocht was. Lieden, die naar hem zochten, vonden de sporen van een bergleeuw, die het knaapje gevolgd was. aangeboden de rekening van ontvangsten De Voorzitter geeft dit toe, hij heeft j en uitgaven der gemeente over 1925 en dit ook alleen aangehaald om de verhou- gesteld in handen eener commissie van on ding van de PNEM te doen kennen. Het derzoek bestaande uit de heeren G. A. J. verwondert spreker wel dat er staat, be- j Bok, M. v. Ooijen en T. ten Hagen, houdens goedkeuring van den Minister, Die rekening bedraagt in ontvangst ge- dit geeft wel te denken. j wone dienst f41616 en in uitgaaf de som De heer Schouten zegt dat dit naar zijne van f 39928,485, zoodat het batig slot dus meening aanleiding geeft te denken, dat f 1687,515 bedraagt, de kapitaaldienst in de minister bezwaar tegen deze bepaling ontvangst f 7986,98 en in uitgaaf de som heeft. De maximale belasting is het even- eens die de kleine gemeente den nekslag toebrengt en het ligt volgens spreker op den weg van de gemeente om bij de,u Minister hierover aan te kloppen. I Ook de heer Verweijs is er voor stap- van f 7785,38, batig slot f 201,60. Vervolgens is aan de orde hét opmaken van een dubbeltal voor de benoeming van twee leden van het college van zetters der rijks Directe belastingen. G. A. J. Bok: Ik dacht dat B. en W. Voorzitter: Ged. Staten zijn er ook wel voor dat hij die belooning zou. krijgen, maar nu de raad blijft weigeren die toe te staan, hebben Ged. Staten niet de macht om den raad daartoe te dwingen. De zaak is daarmee uit. Ingekomen verder een brief van Ged. Staten Waarbij aanmerkingen worden ge maakt op de ingezonden verordening tot wijziging der politieverordening inzake openbare vermakelijkheden. Voorzitter: Waar het om gaat is dit, dat de raad niet de macht heeft om het verleenen van een vergunning van verma kelijkheden aan zich te trekken. Verder hebben Ged. Staten nog enkele aanmer kingen op de redactie, die van onderge schikt belang zijn. G. A. J. Bok: Volgens mijn ingewonnen nen advies had de raad het recht een uit zondering te maken. De verordening wordt gemaakt volgens art. 135 der gem.-wet. Voorzitter: Juist. Maar ge moet er niet iets in zetten wat in strijd is met de wet. De burgemeester geeft de vergunningen voor vermakelijkheden volgens art. 188 der Gemeentewet. v. Ooijen: Er staat in den brief dat „muziekvertooningen" geen goede uitdruk king is. Deze uitdrukking staat in 't ge heel niet zoo in de verordening. Bij naslaan der verordening blijkt dat de heer v. Ooijen gelijk heeft. "Voorzitter: Dat is dus een vergissing van Ged. Staten. Maar daar gaat het in hoofdzaak niet om. G. A. J. Bok: Ja, ik geloof ook wel dat het waar kan zijn, dat de Burgemeester de macht heeft. Maar die zal vergunnin gen voor den Zondag zeker geven? Voorzitter: Hebt U dat dan wel eens gemerkt? G. A. J. Bok: Neen, maar we willen wat in voorzorg zijn. Na eenige discussie wordt besloten de zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Voorzitter: U kunt een afschrift krijgen van de aanmerkingen van Ged. St. en wilt U .jdan een andere verordening in dienen, dan moet U dat zei fiweten. Tevens komt ter tafel eenzelfde schrij ven, eveneens van Ged. Staten, houdende aanmerkingen op een dito verordening in zake het sluiten van herbergen. Voorzitter: Behalve ook eenige redac tie-wijzigingen geven Ged. Staten in over- weging de verlofzaken er buiten te doen vallen en deze in verband met vreem delingenverkeer 's Zondags dus geopend te hebben. Het lid v. Ooijen: Dit wrordt in over weging gegeven. Het behoeft dus niet en de raad kan die lokaliteiten sluiten. Voorzitter: Ja maar als deze bepaling Ged. Staten niet aanstaat, zullen daaruit wel moeilijkheden ontstaan. Wordt besloten dat ook deze verorde ning tot een volgende vergadering zal woraen aangehouden. Door den Voorzitter wordt, voorlezing gedaan van een schrijven van B. en W. van Kerkwijk, waarin in overweging wordt gegeven ,de gemeenschappelijke regeling aangegaan ingevolge de Vleeschkeurings- wet te wijzigen en een vertegenwoordiger der gemeente te benoemen in de comm. van advies, bedoeld in art. 18 dier rege ling. Als zoodanig wordt benoemd de Burgemeester. Voorts wordt besloten de gemeenschap pelijke regeling te wijzigen als volgt: Art. 15 te lezen: Eventueele batige saldi door het bedrijf gemaakt, worden verdeeld over de aangesloten gemeenten in evenredigheid van het zielental op 1 Januari van het jaar waarover de winst gemaakt is. Voor zoover het winstaandeel niet aan de gemeente wordt uitgekeerd, wordt voor iedere gemeente afzonderlijk een reserverekening geopend, welke re kening voor het winstaandeel wordt ge crediteerd. De reserve strekt, voor zooveel moge lijk, tot goedmaking van eventueele te korten, nadat deze op de in art. 9 aange geven wijze zijn verdeeld. Art. 18 toe te voegen: Bij» uittredirijg als in het le lid van dit artikel bedoeld', heeft de uitgetreden gemeente aanspraak op de volgens artikel 15 voor haar gere serveerde winstaandeelen, voor zoover daaraan geen bestemming is gegeven, als mede op een evenredig- deel der winst over het afgeloopen jaar, berekend als in art. 15 is aangegeven. Rondvraag. G. A. J. Bok: De vorige maal heb ik gesproken over het bedrag van f 3840 wegens kwade posten. Ik ben toen een beetje te ver gegaan in mijn uitdrukking daar ik meende dat de Burgemeester wist waarvan dit bedrag afkomstig was. Ik heb nu geïnformeerd en mij is gezegd dat als de Burgemeester aan dea Ins'p. der belastingen vraagt, hoe men aan dat bedrag wegens kwade posten is gekomen, dit wordt opgegeven. Voorzitter: Ik weet niet of dat wel zoo is, maar ik zal het vragerr. v. Ooijen: Ik wou vragen of de notu len van 29 Juni nu veranderd zijn. Of daar dat besluit van Ged. Staten volledigi in staat. Voorzitter: De korte inhoud van het besluit staat er in overeenkomstig het re glement van orde. Ik ga daar nu niet meer aan veranderen. G. A. J. Bok: Op 29 April hebben we besloten de onvoorziene uitgaven op f 3tn te ramen en nu stond er in de laatste vergadering in het besluit van Ged. St. dat de raad weigerachtig is gebleven om de onvoorziene uitgaven voldoende te ra men. Op 24 Juni werden de notulen van 29 April gelezen en was dit daarin niet vermeld. Daarom zijn de notulen afge keurd. Voorzitter: De vergadering van 24 Juni heb ik niet bijgewoond. Daarover kan dus de Wethouder Bok oordeelen. Wethouder P. W. Bok: Niet daaröm zijn de notulen van 29 April niet goedgekeurd Over de onvoorziene uitgaven hebt U toen niet gesproken. U hadt het over diegeld- leeningen en toen heb ik gezegd dat de Burgemeester zich daaromtrent zelf wel zou verantwoorden. En U hebt gewei gerd de notulen goed te keuren. Uw smaak, Uw aard 'ïbuigen waard. PUDDINGFABRIEK A.J.POLAK-GRONINGE.rt Voorzitter: Ook is geen besluit tot ver hooging van de onvoorziene uitgaven ge nomen. Tenminste volgens de notulen ook niet. G. A. J. Bok en v. Ooijen: Maar die zijn ook niet goedgekeurd. Wethouder P. W. Bok: Ja, maar niet daarom. Voorzitter: Hoor eens het doet er niet veel toe hoe hoog die post uitgetrokken is want hij zal nu toch voldoende ojp de begrooting moeten komen. Maar als twee leden zeggen dat er op gewezen is dat het in de notdlen had moeten staan en de toenmalige Voorzitter en oolc de plaatsv. Secretaris ontkennen dit, terwijl ik zelf mij niet herinner dat dergelijk be sluit genomen is, dan kan het niet waar zijn. Ik sluit de discussies.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6