Eerste Blad De Wenteltrap. DïK VET SPEK v.d. WAARDEN's slagerij UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden, iVov 4640 Woemdag 22 September 1926, FEUILLETON. Buitenland Biinteiiland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. «1525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS OVERZICHT l-AND VAN ALTENA Dit biad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Qummsrs 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Nederland !id van den Volkenbondsraad. By de verkiezing van 9 niet-permariente leden van den Volkenbondsraad, werden den 16en September te Genè^e uitgebracht op Polen 45 stemmen, op Roemenië 41, België 41, Columbia 46, San Salvador 42, Ghili 43, Nederland 37 en China 29 stemmen. Aangezien alleen deze 8 staten by eerste stemming de absolute meeraetheid verkregen, was een tweede stemming nood zakelijk, waarbij, als 9e en laatste lid werd gekozen Tsjecho-Slowakije met 27 stemmen. By het verdere verloop der stemming werd een zetel voor 2 jaren toegekend aan Nederland, met 47 stemmen van de 49, Columbia met 47 en China met 34 stemmen. Polen, Roemenië en Chili kregen ieder voor 3 jaar een zetel, terwyl San Salvador, Tsjecho-Slowakije en België voor 1 jaar zitting zullen nemen. Daarna is de Raad bij verkiezing samen gesteld en voor Nederland zal daarin zitting nemen Jhr. Dr. Loudon, aan wien een dergelyke post van vertegenwoordiging ten volle is toevertrouwd. Het bericht, dat Nederland een niet- permanente zetel voor den tijd van 2 jaren is toevertrouwd, is zeer zeker verheugend. Een zetel in den Volkenbondsraad, die bet leidende lichaam is van den Volkenbond, en dat voor den tijd van twee jaren, wordt niet zonder meer aan ieder land toever trouwd. Dit besluit van de Algemeene Vergadering van den Volkenbond mag zeer zeker worden beschouwd als een eervolle onderscheiding van ons Vaderland, als een bewijs, dat de andere mogendheden de beteekenis van den Staat der Nederlanden wel degelijk erkennen, en als blijk van Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 41) En dat is nog niet alles, klonk Liddy's begrafenisstem uit een hoekje. Eliza zegt dat er door het gat in den muur een vurig oog naar haar keek. De muur is minstens vijftien centimeter dik, zei Tk kalm. Tenzij degeen die het gat in den muur maakte zijn oogen aan het eind van een stokje heeft zitten, kan Eliza ze onmogelijk gezien hebben. Maar het was en bleef een feit en mijn bezoek aan Eliza's kamer bewees het. Ik mocht spotten zooveel ik wilde: iemand had in den onafgemaakten muur van de balzaal een gat geboord, tusschen de stee- nen van den tusschenmuur door, en door de kalk in Eliza's kamer waren ze met zoo'n vaart heen gegaan, dat de1 staaf op haar bed was gevallen. Ik was alleen naar boven gegaan en ik moet bekennen dat ik er niets van begreep: op twee of drie plaatsen in den muur waren kleine openingen gemaakt, allemaal erg ondiep. En het gekste was nog dat de ijzeren staaf volkomen verdwenen was. Ik herinnerde mij een verhaal dat ik eens gelezen had over een booze dwerg, die in de ruimte tusschen de (dubbele muren van een oud kasteel leefde. Ik dacht er over of mijn oorspronkelijke idee van een geheimen ingang naar een verborgen kamer tenslotte toch waar zou zijn, en vertrouwen, dat zy in onze Regeering stellen. Door de toekenning van dezen zetel, krijgt Nederland voor den tijd van twee jaren stem in den Volkenbondsrand. Nu heeft dit lichaam weliswaar geen uit voerende macht, doch neemt in ieder geval een zeer belangryke positie in ten aanzien van de leiding der internationale politiek. De Volkenbondsraad immers (in zijn kwa liteit als zoodanig heet hij »Conseil«) moet beraadslagen over die aangelegenheden, waarvoor de geheele algemeene vergadering (I' Assemblée geheeten) te groot, te talrijk is, en is in bet bijzonder belast met de controle op de Volkenbondsadministratie, de beslechting van internationale belangen- geschillen, het toezicht op het SaarbekkeD en Dantzig en het opmaken der agenda voor de algemeene vergadering. De verkiezing van Nederland mag als een verrassing worden beschouwd, daar zij aan het begin der vergadering niet was te voorzien. Toen heeft n.l. de Neder- iandsche vertegenwoordiging, bestaande uit de Heeren Jhr. Dr. J. Loudon, Professor Eysinga en Prof. Francois, by monde van haren leider, Jhr. Loudon, toen er sprake was van verdere uitbreiding van den raad, deze uitbreiding der niet-permanente zetels, in een kernachtige rede bestreden. Hij verklaarde echter tevens, dat Nederland er zich niet tegen zou verzetten, omdat het voorstel tot uitbreiding volkomen sa menhing met de opneming van Duitschland in den Raad. De Heer Loudon zeide zoo ongeveer: ook 'al zou Nederland de kans verliezen, ooit in den Raad te worden opgenomen, dan zou toch de Nederlandsche delegatie het internationaal belang van den Volkenbond stellen boven het nationaal belang. Het zal Jhr. Loudon en de Ned. delegatie daarom zeker aangenaam aan doen, dat aan ons land een zetel voor 2 jaar is toegekend. En ieder rechtgeaard Nederlander zal evenzeer een gevoel van nationalen trotsch voelen opvlammen, want een dergelijke zetel voor 2 jaar terwijl b.v. een dei- landen, die oorlog hebben gevoerd, België slechts een zetel voor 1 jaar krygt het wil nog al wat zeggen I STAKING. De havenarbeiders van Duinkerken, waar of we daar een onbekenden gast herberg den, die ons in donker poetsen speelde en de muren vernielde om, veilig! verstopt, te luisteren naar onze verbazing en onze onderzoekingen. Dienzelfden middag verdwenen Mary Anne en Eliza, maar Rosie besloot om te blijven. Het was ongeveer vijf uur toen het rijtuigje van het station kwam om ben te halen en tot mijn stomme verbazing zat er iemand in. Mattheu Geist, de koetsier, vroeg naar mij en deed mij vol trots zijn verhaal. Ik brcng: u een keukenmeisje, juffrouw Innes, zei hij. Toen ik een boodschap) kreeg om twee meisjes en hun koffers te komen halen begree 'pflk wel dat er iets aan de hand was en aangezien deze vrouw werk zoekt i n het dorp, leek het mij het beste om haar maar mee te brengen. Ik was er al heelemaal aan gewend om bedienden aan te nemen op goed vertrou wen; ik vroeg al lang niet meer naar schriftelijke en onberispelijke getuigen. Ik, Rachel Innes, heb geleerd om er mij niets van aan te trekken, als de keukenmeid rustig op een stoel neervalt in mijn zit kamer, wanneer ik haar het menu voor dien dag opgeef, en ik ben al dankbaar als het zilver niet met schuurzand wordt schoongemaakt. En ik zei dan ook alleen tegen Liddy dat ze de vrouw maar binnen moest brengen. Maar toen ze kwam kon ik nauwelijks een kreet van verrassing on derdrukken: het was de vrouw met het pokdalige gezicht. Ze bleef vlak bij de deur staan, maar ze had een zekere mate van zelfvertrouwen die me wel aanstond. Ja, ze kon koke;n niet speciaal fijne keuken, maar lekkere soep en eenvoudige puddingen kon ze toch wel maken. En tenslotte nam ik haar in dienst. Het was wel waar. Halsey zei sinds 3 maanden wordt gestaakt, hebben voorgesteld in alle Fransche havens een sympathiestaking van 24 uur te proela- meeren. o VECHTERSBAAS NEERGESCHOTEN. Te Dampeémy bij Charleroi is een vechters baas in een dancing door den eigenaar der danszaal neergeschoten. o SCHIP VERGAAN. 170 slachtoffers. Een ontvangen bericht uit Calcutta meldt, dat er een verschrikkelijke ramp heeft plaats gehad in de golf van Bengalen waar een Inlandsch schip, dat 200 personen aan boord had, waaronder vrouwen en kinderen, in een storm is omgeslagen nabij Sundarbans. Hierbij zouden 170 menschen om het leven zijn gekomen. Het Engelsche s.s. de »Elephanta« bemerkte het omge slagen schip maar kon slechts 26 personen redden. Te Koningsbergen is in een storm een zeiljacht gestrand, waarbij de kapitein is verdronken. HEVIGE STORM IN FLORIDA. 2000 huizen verwoest. 75 dooden. Hevige stormen hebben gewoed in Florida vooral in de steden Miami en Miami Beach. Er is ontzettende schade eri verwoesting aangericht. Tweeduizend gebouwen zijn vernield. Tot nu toe zijn 75 dooden ge teld, Nader meldt men nog, dat de spoor wegen ernstig beschadigd werden. Amerika's Luxe-badplaats is door een orkaan van de aarde weggevaagd. Na 6 jaar tijds gegroeid tot e^n wereldbekende stad van 100.000 inwor ers is Miami Beach thans, tengevolge van een natuurramp geteisterd. Het aantal dooden wordt op 1215 geraamd en 28000 menschcn zijn dakloos. De schade bedraagt 100 miiiioen dollar. EEN NATIONALE GEBEURTENIS. Dat moest 't eigenlijk worden Nederland en zijne koloniën zijn we! zóó nauw aan eikander verbonden, dat als de toen we het hem vertelden, het gezicht van de keukenmeid deed er niet veel toe, als het maar schoon was. Ik heb gezegd dat Halsey zoo rusteloos was. Dien dag bleef hij uit tost na d<e lunch. Ik geloof dat hij voortdurend hoop had dat hij Louise zou ontmoeten; mis- misschien zag hij haar ook af en toe wel, maar uit zijn sombere stemming maakte ik op dat hun verhouding ,nog dezelfde was gebleven. 's Middags zat hij, geloof ik, te lezen Gertrude en ik waren toen uit eni aan het eten merkten we allebei op dat er iets gebeurd was, dat hem hinderde. Hij was onhebbelijk wat voor hem iets heel ongewoons is zenuwachtig, hij keek ieder oogenblik op zijn horloge en hij at bijna niets. Onder het eten vroeg hij tweemaal met welken trein Jamieson en de andere detectieve zouden komen; hij was erg verstrooid en zat met zijn vork in mijn tafellaken te peuteren en hoorde niets als er wat tegen hem gezegd werd. H'ij wilde geen dessert hebben en stond vroeg van tafel op met het excuus dat h'ij Aléx wilde spreken. Maar Alex was nergens te vinden. Om over achten liet Halsey de auto voorkomen en reed de heuvel af met een snelheid, die zelfs voor zijn doel roekeloos was. Kort daarop kondigde Alex aan dat h'ij klaar was om het huis door te loopen en overal voor den nacht te sluiten. Sam Bohamnon kwam om kwart voor negenen en liep heen en weer in den tuin. Nu we bovendien wisten dat er twee detectives zouden ko men, voelde ik me tamelijk op mijn gemak. Om half tien hoorde ik een paard met razende vaart de oprijlaan opkomen. Het stond stil voor het huis en onmiddellijk daarna hoorden we haastige stappen op de veranda. Onze zenuwen waren een beetje Protestantsche Zending een oproep doet om hulp, deze door velen beantwoord wordt. Hulp is er noodig. Eerst organisatorische hulp, allerwege, in alle steden en dorpen van ons land. Zooals reeds medegedeeld, hebben de Hoofdbesturen der Samenwerkende Zen dingscorporaties besloten, dit jaar een Zen- diDgsweek uit te schrijven van 714 November a.s. Die Zendingsweek moest eigenlijk een nationale zijn. Voor de voorbereiding ervan is hulp noodig van Predikanten, Hoofden van Oq.- derwysinrichtingen, Besturen van Vereeni- gingen, etc. Daarna gaat't om het gebed, de toewijding en het offer van Christelyk Nederland. Moge de begeerde en noodige hulp door velen met blijmoedigheid en enthousiasme verleend worden gezouten en gerookt tot de LAAGSTE PRIJZEM levert 128 GOUDSCHEWEG, ROTTERDAM ONGELUKKEN. Te Hees botste een vrachtauto met 19 werklieden tegen een boom. Twee der inzittenden werden zwaar gewond. In de onmiddellijke nabijheid van Zeve naar is een goederentrein uit de rails ge- loopen, waarby vier goederenwagens dwars over de lijn kwamen te liggen. Te Baarn is de auto van den Majoor R. O. v. Manen tegeu een boom gereden. De majoor werd onmiddellijk gedood en zijn zoontje ernstig gewond. Te Hengelo is Mej. J. E. ten Doest op den onbewaakten spoorweg door den snel trein gegrepen. Zij werd 80 M. meege sleurd en was terstond dood. o ZIJN VROUW DOODGESTOKEN. J.l. Zaterdagnacht heeft in perceel 10 aan de Galerij de 40-jarige zeeman J. B. zijn 29 jarige vrouw met een mes dood gestoken. De vrouw werd gevonden met het mes in haar borst. Zij werd naar van streek en Gertrude rende dadeljijk naar de deur. Een oogenblik later kwam Louise blootshoofd en buiten adem de kamer binnen. Waar is Halsey? vroeg ze. Boven haar zwarte japon leken haar oögen groot en somber en ze had geen kleur op haar wan gen. Ik stond op en schoof een stoel naar haar toe. Hjij is nog niet terug, zei ik. Ga zit ten kind, je bent nog* niet sterk genoeg voor zoo'n rit. Ik geloo fdat ze mij niet eens hoorde. Nog niet terug? vroeg ze terwijl ze even van mij naar Gertrude keek. Weet u waar hij heen is? Waar kan ik hem vinden? Vertel ons in 's hemelsnaam wat er aan de hand is. Louise, barstte Gertrude uit. Halsey is hier niet. Hij; is naar het station om meneer Jamieson te gaan halen. Wat is er gebeurd? Naar het sation, Gertrude? Weet je dat zeker Ja, zei ik. Luister maar, ik hoor net het fluitje van den trein. Door onzen zakelijken toon kwam ze een ziertje tot kalmte en ging eindelijk zitten. Misschien heb ik me vergist, zei ze ver moeid. Hij zal hier wel dadelijk zijn als alles in orde is. We zaten daar met ons drieën en deden geen moeite om een gesprek gaande te houden. Gertrude en ik begrepen allebei dat het nutteloos zou zijn om Louise iets te vragen. Wij luisterden naar den motor, die we konden hooren als hij net hek in kwam en den heuvel opreed. Er gingen tien, vijftien, twintig minuten voorbij. Louise klemde zich krampachtig aan haar stoel vast. Ik zag langzamerhand alle kleur uit Gertrude's gezicht verdwijnen en ik had zelf een gevoel of mijn keel werd dichtgeknepen. het ziekenhuis vervoerd, waar zij 3 kwar tier later overleed. De man werd gearres teerd en zeide tot den politie agent»Als ik haar maar goed geraakt heb, dan weet ik tenminste waarvoor ik moet zitten.ee Hy weet niet wat de aanleiding tot zyn daad geweest is. DE AUTOBUSDIENSTEN. De aandacht wordt gevestigd op de be palingen van de gewijzigde wet op de Openbare Middelen van Vervoer. Volgens deze bepalingen mag geen au tobusdienst in werking worden gebracht, alvorens daartoe vergunning te bekomen van Gedeputeerde Staten der Provincie, Rijdt de autobusdienst in twee provinciën dan is het wenschelijk, aan Gedeputeerde Staten van beide provinciën vergunning te vragen. Bij de aanvrage moeten zooveel moge lijk gegevens worden verstrekt omtrent de onderneming als bijvoorbeeld: aantal en soort autobussen, traject, dienstrege ling, tarieven enz. Voor de bestaande autobusdiensten moet de vergunning binnen zes maanden na het in werking treden der Wet worden aan gevraagd (dit tijdstip is 24 Augustus j.l.) doch het is wenschelijk, de aanvrage zoo spoedig mogelijk in te zenden. Verder kan de aankondiging, bedoeld in art. 2 en 3 der Wet op de Openbare Middelen van Vervoer, die voorheen in een dagblad van de hoofdplaats der Pro vincie moest geschieden, thans geplaatst worden in een nieuwsblad der Provincie. De keuring der autobussen blijft gere geld zooals thans. Evenwel zal in den vervolge ieder motorrijtuig, met andere bestemming, dat voor vervoer van perso nen wordt gebezigd en dat ruimte biedt voor ten minste acht personen buiten den bestuurder moeten worden gekeurd. Hieronder vallen dus o.a. ook vracht auto's die een gezelschap vervoeren, au tobussen ,die uitsluitend gezelschappen rij den, enz. o— WELDADIGHEIDSZEGELS. Ook dit jaar, zullen weer, omstreeks Kerstmis, weldadigheidspostzegels worden uitgegeven, waarvan de opbrengst zal wor den bestemd voor den arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind, met uitzondering van de zuigelingenbe scherming. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft wederom aan het bestuur van den Ned. Bond tot kinderbescherming ver zocht, de propaganda voor den verkoop Vijf en twintig minuten duurde het, en toen hoorden we eindelijk een geluid. Maar het was geen auto, het was het onmisken bare gerammel van het huurrijtuigje; uit Casanova. Gertrude schoof het gordijn op zij en tuurde naar buiten. Het rijtuigje van het station, zei ze, blijkbaar opgelucht. De auto is zeker kapot gegaan en geen wonder, na de manier waarop Halsey den heuvel isafgereden. Het duurde nog een tijd voor het kra kende vehikel voor de deur stil stond. Louise kwam overeind en greep met haar hand naar de keel. Toen deed Gertrude de deur open en liet meneer Jamieson en een mageren man van middelbaren leef tijd binnen. Halsey was er niet bij. Toen de deur weer dicht ging en Louise besefte, dat Halsey niet meegekomen was, ver anderde de uitdrukking op haar gezicht in radelooze wanhoop. Halsey? vroeg ik dadelijk, zonder op den vreemde te letten. Heeft hi| u niet afgehaald? Neen. Jamieson keek een beetje ver baasd. Ik verwachtte eigenlijk wel dat de auto er zijn zou, maar we zijn er toch gekomen. Heeft u hem heelemaal niet gezien? vroeg Louise opgewonden. Jamieson wist dadelijk wie ze was, hoe wel hij haar nooit eerder had gezien. Ze was altijd in haar kamer gebleven tot den dag van haar vertrek. Neen, juffrouw Armstrong, zei hij ik heb hem niet gezien. Waf is er. Dan moeten we hem zoeken, zei ze. leder oogenblik is kostbaar. Meneer Ja mieson, ik heb redenen om te gelooven dat hij in gevaar verkeert, maa,r ik weet niet welk gevaar. We moeten hem vinden. (Wordt vervolgd.) ïoor he! Lanii ïae Hgüsdon ei AlteoajeLanostrsal or (jg BGHimeigrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1