i Ruii-aanbod SWAN" VULPENNEN. DRIE KWART Firma L. J. VEERMAN, n Open Varia, DAMRUBRIEK. itiiitciilaiiil 99 Tot 31 October 1926 is dus een Op den straatweg Enschedé-Hengelo on der de gemeente Lonneker is een groote vrachtauto van de Handelskamer uit Hen gelo met kracht tegen een boom gereden, waardoor de chauffeur Lois en de naast hem zittende Boswinkel uit Goor er uit geslingerd werden. Lois werd ernstig ge wond met een hersenschudding opgeno men. Boswinkel liep slechts lichte bles suren op. De vrachtauto werd grooten- deels vernield. i De 44-jarige kellner P. v. d. M. wonen de te Maastricht, die te Venlo in dienst was, bij de restauratie op het terrein der Landbouwtentoonstelling is in zijn lo gement van de trappen gevallen. De dokter* constateerde schedelbreuk. De man is aan de gevolgen overleden. BRANDSTICHTING. De politie te Enschedé heeft een 60- jarig man aangehouden, die verdacht wordt van poging tot brandstichting. Hij heeft^ n.l. door een openstaand raam van een, perceel aan de 2e Emmastraat aldaar ver-g schillende brandende lucifers in een ledi-1' Jamt-geworpen, waardoor de dekens vlam vatten. De brand kon bijtijds worden ge- bluscht. I VERDRONKEN De 74-jarige P. v. d. V. te Nieuwkoop gleed te water en verdronk. DE PORTVERLAGINGEN. De portverlagingen op 1 October zul len omvatten: 1. Verlaging van het port der brief kaarten van 75 tot 5 cent; 2. Expressebestelling van briefpostzen- dnigen van 30 tot 20 cent; 3. Port der postpakketten van 40,50 en 60 cent tot 30, 40 en 50 cent Nieuwe postzegels zullen uit dien hoof de niet verschijnen. VERLAGING TARIEVEN. Met ingang van 1 October a.s. zullen de tarieven van v. Gend Loos evenals die van de Posterijen verlaagd worden en wel tot 5 K.G. met 10 cent. De tarieven warden dan: bij 1 K.G. 30 ct.3 K.G, 40 ctj.ien 5 K.G. 50 ct., zoodat ze gelijk zijn aan de nieuwe posttarieven. O VERGIFTIGDE BESSEN GEGETEN. Twee kinderen vier en vijf jaar oud van den groentenkoopman N. uit Schinnen werden onwel en kregen hevige maag krampen. Geneeskundige hulp werd on middellijk geroepen. Toen de dokter ter plaatse verscheen was een der kinderen reeds overleden, terwijl de toestand van Jiet andere ernstige zorgen baart. De kinderen hadden vermoedelijk vergif tigde bessen gegeten. DE MOORD TE SPEKHOLZERHEIDE. Het O.M. bij de rechtbank te Maas tricht, waargenomen door mr. Kneepkens heeft tegen den 24-jarigen A. Wakker, die op 4 Juli met het oogmerk om te stelen, de vrouw van den landbouwer Borghans te Spekholzerheide met een zwaren schroef- sleutel eenige malen op het hoofd gesla- ,gen, zoodat zij terstond dood neerviel, levenslange gevangenisstraf geëischt. Toen het talrijke publiek op de tribune dien eisch had gehoord, ging het luid applaudiseeren. o DE S.D.A.P. EN BELGISCH VERDRAG In een debat over het Belgisch tractaat voor de leden van de federatie Amster dam, verleden week gehouden tusschen de heeren Henri Polak en Vliegen, zeide deze laatste, volgens het „Volk", dat in de Kamerfractie niemand is, die met Po lak meegaat inzake het Schelde-regime en het kanaal Limburg. Men acht dit van minder belang en men zou algemeen voor stemmen als het kanaal Schelde-Moerdijk uit het verdrag gelicht werd. De heer Polak concludeerde dat het verdrag niet dan na ingrijpende verande ringen mag worden aanvaard, de heer Vliegen meent, dat „een scherpe verhou ding" tot de Vlamingen zal ontstaan bij verwerping. DE MILITAIRE RELLETJES TE ASSEN. In aansluiting op ons bericht in het nummer van Woensdag j.l. vernemen we het volgende: Blijkens bij het Departement van Oor log ontvangen inlichtingen is Maandag avond ongeveer half negen een troep sol daten, bestaande uit manschappen van het 9e en 12e regiment, bij de kazerne te hoop geloopen en met aanvankelijk succes door een, onder commando van een luitenant staande wacht uiteengedreven. Nadat op last van een kapitein zoo wel de wacht als de politietroepen waren ingerukt, is het verzet opnieuw begonnen, waaraan ten slotte slechts een eind is ge maakt kunnen worden door het krachtig optreden van den in de kazerne versche nen regimentscommandant, die daarbij ge noodzaakt is geweest, door de wacht, na driemaal sommeeren en na een salvo in de lucht, op den troep te doen schieten. Hierbij is de dienstplichtige sergeant Van Munnike gedood en heeft een sol daat een schot in het dijbeen gekregen. Te half elf, bij het houden van het avondappèl was de rust wedergekeerd, terwijl de troepen Dinsdagmorgen op de gewone wijze zijn uitgerukt. Over de toedracht verneemt de „As ser Courant".: Nadat het den geheelen avond rumoe rig was geweest (men had voor de ka zerne o.a. meerdere socialistische liede ren gezongen), hadden de manschappen zich tegen negen uur ongeveer voor den hoofdingang van de kazerne verzameld; wel ongeveer 500 a 600 militairen waren hier bijeen. Nadat de hoofd-Inspecteur van politie, de heer H. R. v. d. Meulen, en de hoofdagent G. Bakker zich ter plaat se van een en ander op de hoogte hadden gesteld en de militaire politie wasf Ver schenen is door den reserve eerste-luite- nant H. J. Visser van het 12e R. I. de wacht van de Emma-kazerne in het ge weer geroepen. Gezamelijk zijn de man schappen toen gesommeerd zich te ver spreiden en in de kazerne te gaan. Aanvan kelijk werd hieraan gehoor gegeven, tot dat ter plaatse kapitein Glasius door de hoofdpoort verscheen en luitenant Visser gelastte met het aanwenden van pogin gen tot verspreiden van manschappen te staken en in te rukken. Daarop is de lui tenant met de wacht ingerukt en heeft de gemeentepolitie zich teruggetrokken. Onderwijl liepen de militairen weer te hoop en zij vorderden toen van den ka pitein, dat hij de militaire politie van het terrein zou doen verwijderen. Daarop is de militaire politie inderdaad met een hoera van de militairen van het terrein weggestuurd. Op dat .moment was het een groote warboel. Onderscheidene offi cieren, die gewaarschuwd waren, kwamen onderwijl in de kazerene, waaronder ook overste v. d. Brandhof. Den militairen werd toen meermalen gelast zich te ver spreiden en zich naar de kwartieren terug te begeven. Doch in plaats van hieraan te voldoen gingen zij schreeuwen en jou wen. Daarop is weer de wacht van de Emma-kazerne in het geweer geroepen, onder commando van reserve-luitenant Vis ser. Nadat nog weer eens verschillende sommaties waren gegeven, waaraan niet werd voldaan, is toen met wachtpatronen een salvo in de lucht gegeven. Dit optreden had geen noemenswaardig resultaat. De menschen bleven op de hoe ken van het muziekgebouw en de kazerne in drommen bij elkaar staan joelen en schreeuwen. (Vermoedelijk dachten zij, dat met losse patronen in de lucht was ge schoten.) Daarop is opnieuw gevuurd, met het gevolg dat de sergeant Munnike, die tot de toeschouwers behoorde (hij leunde tegen een boom, waarin het kogelgat nog te zien is), een kogel in het hoofd kreeg en cloodelijk getroffen in elkaar zakte. Eerst dit indroevige gebeuren werkte kal meerend. Want niet zoodra hadden de mannen gezien dat het ernst werd, of zij verspreidden zich en gingen naar hunne kwartieren terug. Een man, die een schotwond in het dijbeen had gekregen, werd in de wacht van de Wilhelminakazerne binnengedragen en aldaar door een officier van gezond heid voorloopig verbonden. Vervolgens is hij per brancard naar het militair hospi taal overgebracht, waarheen ook het lijk van den gedooden sergeant vervoerd werd. Onderwijl 'was op het kazerneterrein ver schenen de garnizoens-commandant v. Wel en waren meer hoofdofficieren aldaar aan gekomen. Om half elf werd appèl geblazen, toen was de rust weer hersteld. Voor Dinsdag was een divisieoefening gelast, doch Maandagavond, nog voor de relletjes waren uitgebroken, is deze divi sie-oefening in oefeningen in kleiner ver band veranderd. Tenslotte verneemt het blad nog, dat de oefennigen Maandag hebben plaats ge had op het Balloërveld van het le en 9e R. I.) en op het Rolderveld (van het 12e R. I.) De eerste oefeningen stonden onder bevel van majoor Bierstraten, de tweede onder bevel van Majoor v. d. Reijden. Toen majoor v. Bierstraten zag, dat de manschappen te moe werden, heeft hij de verdere oefeningen afgelast en zijn manschappen naar de kazerne laten op rukken. Majoor v. d. Reijden daarentegen heeft de mannen nog drie gevechtsoefeningen laten verrichten, zoodat deze militairen eerst om hal/ vijf Maandagavond in de kazerne terugkeerden. TE EDE. Maandagavond is het voor de infanterie- kazerne te Ede tot relletjes van de we gens herhalingsoefeningen onder de wape nen zijnde militairen gekomen. Buiten het kazerneterrein had eerst een relletje plaats tegen den Majoor hoofdinstructeur Zee man. Eenige militairen werden in arrest ge steld. Tengevolge hiervan hadden op het terrein van de kazerne nieuwe relletjes! plaats. De militairen eischten de invrij heidstelling van de in arrest gestelde man schappen. De officieren sommeerden de troepen uiteen te gaan en zich naar de kamers te begeven. Toen hieraan met werd voldaan, werd de hulp der militaire politie ingeroepen. De officieren en militaire politie vuurden toen in de lucht. Hierna verspreidden zich de manschappen. De orde was her steld en Dinsdagmorgen zijn de troepen weer uitgerukt. o— KINDERVERLAMMING. Ook te Bathem is, volgens de „Tel", een geval van kinderverlamming geconstateerd en wel bij een kleine van bijna twee jaar. TREKHONDEN IN HET ZUIVEL- EN BOERENBEDRIJF. De Algem. Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) heeft in verband met de circu laire, door den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw onlangs aan de commissarissen der Koningin gericht, een brief aan den minister gezonden, waarin hij o.m. schrijft, dat bij onderzoek geble ken is ,dat de trekhondenkracht niet al leen in het melkinrichtingsbedrijf bij het distribueeren der melk aan de afnemers, maar ook voor vele boeren des zomers bij het ophalen der melk uit de weide en bij het vervoer der melk naar de fa briek niet gemist kan worden. In het eer ste geval niet omdat vaak vrij groote vrachten over lange afstanden en tegen hellingen door één persoon moeten wor den vervoerd; in het laatste geval omdat het vaak de kosten niet loont voor dit ver voer een paard er op na te houden of omdat de boerderijen hiervoor te klein zijn. Indien voor dit vervoer niet langer van trekhondenkracht gebruik mocht worden gemaakt, dan zou dit beteekenen: voor de melkinrichtingen meer en zwaardere arbeid voor venters en in het boerenbedrijf zou als regel arbeidskracht van vrouwen en kinderen in de plaats van die der honden gesteld worden, hetgeen ook niet de be doeling kan zijn. Wel is den F.N.Z. uit zijn navraag ge bleken, dat men in het algemeen geen bezwaar zou hebben tegen een verbod van plaatsnemen op de hondenkar door den begeleider, hoewel men ook dit voor groo te, goed gevoede en doelmatig aange spannen honden, zooals dit bij het melk inrichting en boerenbedrijf steeds het ge val is, geen al te groot bezwaar acjit. De F.N.Z. verzoekt daaronr den minister geen maatregelen te nemen waardoor het gebruiken van den hond als trekdier on mogelijk wordt. Tegen zoodanige verscher ping der Trekhondenwet, dat het misbrui ken van te kleine, slecht gevoede en on voldoende aangespannen honden, alsmede het plaatsnemen van den geleider op de hondenkar wordt tegengegaan, heeft de F.N.Z. echter geen bezwaar. o NEDERLANDSCHE WERKLIEDEN NAAR ENGELAND. Van uit West-Noordbrabant zijn we derom een 100-tal werklieden, o.w. on geveer 80 man uit Oudenbosch en 112 uit Oud-Gastel, naar Engeland vertrok ken o-m daar in suikercampagne aan de B.W.S.-fabrieken te werk te worden ge steld. DE STORMRAMP IN FLORIDA. Terwijl opnieuw een orkaan boven het binnenland van Albarna en Mississipi trekt, is het reddingswerk in Florida in vollen gang. Te Miama alleen zijn reeds 400 lijken geborgen. Het zijn meest slacht offers, die onder neerstortend puin zijn bedolven. Per radio heeft men eenig con tact gekregen, ook met de streken, waar de orkaan thans woedt, en men heeft tot z'n ontsteltenis vernomen, dat het effect van den razenden storm absoluut niet afneemt. Daken eerst, dan boomen, tele foon- en telegraafpalen, schuttingen, en eindelijk ook de woningen, alles gaat tegen den grond. De treinen naar Louisiana zijn boordevol met menschen, die, door pa niekstemming radeloos, meenen te kunnen vluchten voor het geweld van de ontkende natuurfuriën. De groote schepen stoomen de Mississipi op met hetzelfde doel. De eenigen, die den storm tegemoet gaan of blijven waar ze zijn, zijn de dapperen, die redden willen, wat er te redden valt, of de troepen die op hoog bevel gemo biliseerd worden. De staat van beleg is in al zijn hardheid afgekondigd voor Zuid- Florida en ieder gewapende heeft het rec/zt iederen plunderaar zonder vorm van pro ces neer te leggen. Tot de bekende gebouwen van Miami, waarvan men nauwelijks de fundamenten zal kunnen terugvinden, behoort ook de groote villa van Edison. Een wolkenkrab ber van 18 verdiepingen draaide rond als een kaartenhuis en verstoof tot puin. Typisch was £en dringend radio-tele gram van den Gouverneur van Florida aan de regeering: Stuur voedsel, water, kleeren en doodkisten. Een 600-tal dood kisten werd verzonden, doch men kwam zelfs nog 600 te kort. Uit Pensacola beginnen ook dergelijke noodseinen te komen. De omvang van de ramp is dus veel grooter dan men oorspronkelijk heeft gedacht. De getallen 1300 a 1500 dooden, 40,000 dakloozen, 16 verwoeste steden enz. zullen dus nog wel eenige uitbreiding krijgen. o HET AANTAL SLACHTOFFERS DER DUITSCHE MIJNEN. In den Duitschen mijnbouw zijn in het afgeloopen jaar 1681 ongelukken metdoo- 1 del ijken afloop gebeurd, tegen 1690 in 1924, d.w.z. 5,6 per werkdag. 10.562. menschen werden gewond d.i. 35,2 per werkdag. VLIEG-ONGELUKKEN. Het ongeluk met Fonk's vliegtuig, het welk den tocht Amerika-Parijs zou onder nemen is brandend omlaag gestort. Toen 't toestel zou opstijgen brak bij het voortrij den een wiel, waardoor de stuurinrichting defect geraakte en het toestel afgleed op den linkervleugel. Het reed toen met een snelheid van bijna 100 K.M. per uur tegen den aarden wal, in weerwil van de krachtige pogingen der vliegers om het nog in goeden stand te brengen. De ver koolde lijken van den marconist en den monteur zijn drie uur na het ongeluk onder de overblijfselen van het vliegtuig vandaan gehaald. De vliegers konden zich redden. De brokstukken van het verkoolde vlieg tuig waren nog niet koud, toen reeds vele personen zich verdrongen om brokstukken van het toestel op te rapen ten einde ze als aandenken te bewaren. Een vliegtuig, dat tengevolge van een defect aan den motor in de buurt b'ij Bromberg (Duitschland) een noodlanding moest maken is op de rails van den spoor weg terecht gekomen, juist toen de snel trein van Kraukau naar Danzig naderde. Het vliegtuig werd door den trein gegre pen en geheel vernield. De bestuurder was onmiddellijk clood. Op het vliegterrein van Bonn, bij Keu len werd een demonstratie gegeven voor 3000 schoolkinderen. Bij het schieten op een luchtballon raakte het eene vliegtuig in het schootsveld van het andere jen werd door een raket getroffen. Het stond dadelijk in lichtelaaie. De piloot en zijn waarnemer verbrandden. Ge lukkig kwam het brandende vliegtuig niet onder cle doodelijk geschrokken kinderen terecht. GLETSCHER IN DE RHONE GESTORT Uit St, Maurice wordt gemeld, dat een deel van een gletscher op een hoogte van 2700—3000 meter, over een lengte van 500 meter is gescheurd. Een enorme massa water, ijs, steenen en aarde stortte naar beneden, in een bergstroom, zette daarna haar weg voort door een bosch en stortte zich in de Rhone, die buiten gewoon zwol. Over een lengte van 200 tot 300 meter werd een dijk van de rivier weggesleurd. Op veler verzoek is het „Ruil- Aanbod" thans weder van kracht. VULPEN voor van den prijs verkrijgbaar, tegen inlevering van een vulpenhouder van elk wille keurig fabrikaat, in welken toestand ook, gebruikt of gebroken, mits de gouden pen aanwezig is. Nadere inlichtingen worden zonder eenige verplichting gaarne verstrekt door Boekhandel, HEUSDEN. Moderne Fransche vermaning. ïVergeet nimmer«, sprak de Fraosche vader tot zijn zoon, adat iedere jongen in Frankrijk de kans kiijgt om groot en negenmaal premier te worden*. o— Als dengd niet deugt. Geduld wordt beschouwd als een deugd, terwyl het vaak alleen een geval is van niet weten wat men moet doeu. Een onde wet en een jonge vronw. De tijden zijn nu eenmaal voorbij, dat een man van zijn vuisten gebruik maakt om zijn vrouw tot andere gedachten te brengen, indien zij het niet rnet hem eens is. En wie toch nog dit ouderwetsche middef in practijk brengt, moet dan ook volgens de oude wetten gestraft worden, Dit was de meening der rechterlijke autoriteiten van Baltimore en zoo viel het, dat de burgers van die stad dezer dagen getuigen konden zijn van een openbare tuchtiging. James Kingsmore had zyn vrouw geslagen, er was reeds verscheidene malen over geklaagd en de rechter achtte het gewenscht, dat de oude wet, die openbare lijfstraffen voorschrijft, werd toegepast. Vijf slagen met de karwats moesten den schuldige toegediend worden en zijn hem dan ook dezer dagen toegediend, in het openbaar. 150 Toeschouwers waren opge komen. Redacteur: M. J. L. BÉNEEER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Onderstaande korte partij geeft een doorslaand bewijs van de kracht van den Zwitser Bourquin. Zelden zagen we ill een partij een Jraaier en dieper siagzet zich ontwikkelen. 4. 31-27 17—22! 22X31 20—24 24—30 30—25 2. 35—30 3. 37X26 4. 30 25 5 36-31 6. 42-37? 18-22 7. 32-27 15—20 8. 27X18 9. 38-32 10. 32—27 11. 27X18 12. 43-38 13. 49-43 14. 37-32 15. 41—37! 11—17 16. 32—28 7—11 47. 46-41 48. 41—36 19. 38-32 20. 48-42? 11—16 21. 42—38 20—24?? 13X22 9—13 4—9 13X22 8—43 10-45 5—10? 2—7 3-8? 16-21 Het diagram geeft den stand aan nA 20—24 van Zwart. 22. 31—27 1 22X42 23. 28—23 19X37 24. 25-20 14X25 25. 34-30 25X34 26. 39X19 13X24 27. 44-39 35X44 28. 38—32 37X28 29. 33X4 44X33 30. 47X20 15X24 31. 4X7 1X12 32. 26X8 11 Correspondentie. A. d. G. te H. Ik zal trachten 't pro bleem voor U op te lossen, of wellicht dat een der Woudr. dammers er zich over ontfermt, hoewel de belangstelling voor dergelijke fantasie-problemen gewoonlijk niet bijster groot is. Daar ik a.s. Zon dagmiddag niet thuis ben, zal ik U de oplossing als ze gevonden wordt wel toezenden. Krijg ik bij gelegenheid van U eens een paar vroegere no.'s vifi\ »Het Damspek B. beenen door 't uitglijden van paarden en vee, doorgetrokken of stukge- schaafde borsten of schouder bij trekpaarden voorkomende zeer ge voelige of zwerende spenen en uiers bij 't vee of waar huisdieren zich gekwetst hebben, waar uitslag of zweren zijn ontstaan gebruikt men de beroemde Oprechte Winsu- mer Zalf. Prijs per bus f 0.75 Verkrijgbaar bij Apot. en Drog. r ONGELUKKEN. —O— o o o— r/mt, 7//////' 7/////A 7/. WZSW* 'MQJW Efc] migft 7/A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10