r lie! Lul van HeusdesenAlteiajeLaigstrast ti ft Bmclerwiirl Eerste Blad De Wenteltrap f1 _w_ BIGGELAAR's S. D. LANKHUYZEN Go's BANK i; Autobusdiensten. BA/ Binnenland A LJ Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. H. HANSEN. T. BOONSTRA. (Wordt vervolgij UND VAN ALTENA id verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. i e m e n t s p r ij s per 3 maanden f 1.25, en per post beschikt f 4.40. Afzonderlijk# Is 6 cent. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4641. Vrijdag 24 September 1926 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. li/ Maandag 27 September a.s. den 5' hoopt te herdenken, dat hij voor jaar als gezel aan de drukkerij ft de firma H. Wuijster te Heusden verbonden. f)e heer Hansen is thans 65 jaar verricht nog dagelijks met opge- Ijstheid zijn werkzaamheden. Door ijver en trouwe plichtsbetrachting p hij van gezel tot meesterknecht tn genoemde drukkerij opgeklommen is hij een lange reeks van jaren als Podanig een groote steun voor ge hemde drukkerij geweest. Een halve eeuw bij eenzelfde firma werkzaam te -zijn mag wel als een ^oote zeldzaamheid en als een groot ftprrecht worden aangemerkt. Zeer terecht heeft de wetgever ingezien jöt de Wet van 1880 op de openbare ImtkjcJen van Vervoer te onvolledig is f>m nog in alle opzichten toepasselijk te ennnen zijn op een onzer meest moderne FEIJlLLKTO.f Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. J De magere man had niets gezegd, maar '.nu liep hij vlug naar de deur. 1 Ik zal het rijtuigje achterna gaan en J tegenhouden, zei hij. Is die meneer in de J stad? Meneer Jamieson, zei Louise, ik kan dat huurrijtuig wel gebruiken. Neemt u mijn paard en rijtuig, dat buiten staat en rijdt zoo hard u kunt. Probeer Halsey's auto te vinden, het kan niet moeilijk zijn. andere manier weet ik niet. Maar wacht niet langer. De nieuwe defectieve was weg en een oogenblik later reed Jamieson den heuvel af, £oo snel dat de vonken van de hoeven vlogen. Louise keek hen na. Toen ze zich omkeerde stond Gertrude verontwaardigd naast haar. Je weet welk gevaar Halsey dreigt, Louise, zei Gertrude verwijtend. Ik ge loof dat je alles weet, de heele.oplossing van dit geheim. Als Halsey iets overkomt, vergeef ik het je nooit. Louise hief haar handen wanhopig ten hemel en liet ze toen weer zakken. Ik houd evenveel van hem als jij, zei ze somber. Ik heb geprobeerd om hem te waarschuwen. Onzin, zei ik zoo opgewekt mogelijk. Wij maken ons druk over iets wat mis vervoermiddelen t.w. de autobussen. Eene wet van Juli j.l. heeft dan ook de noodige wijzigingen en aanvullingen gebracht in -opnoemde wet van 1880, zoodat het voor de /verheid thans mogelijk is eenigszins meer orde te scheppen in het tot voor korten tijd nog zoo ongeordend autobus bedrijf. Kon voorheen ieder zonder voor afgaande vergunning elk openbaar middel tot vervoer van personen of goederen in werking brengen dus ook autobussen thans is zulks met betrekking tot auto bussen niet meer het geval, daar Gede puteerde Staten hebben te beschikken op aanvragen om vergunning tot het in werking brengen van autobussen in hunne provincie. Wanneer Gedeputeerde Staten de door den aanvrager verstrekte gegevens voldoende hebben bevonden, wordt de aan vrage ter provinciale griffie gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage ne- dergelegd, nadat deze nederlegging in een of meer nieuwsbladen is bekend gemaakt en aan de belanghebbende gemeentebestur ren is medegedeeld. Gedurende bedoelde 30 dagen kan ieder belanghebbende schrif telijk, en, op een daartoe vooraf in een of meer nieuwsbladen bekend te maken dag bij eene Commissie uit Gedeputeerde Staten, die in het openbaar zitting houdt, mondeling bezwaren indienen. Na verloop van meergenoemden termijn nemen Gede puteerde Staten eene met redenen omklee- de beschikking, welke wordt medegedeeld aan de aanvragers, aan hen, die bezwaren hebben ingebracht en aan den Minister van Waterstaat, terwijl zij bovendien aan gekondigd wordt in het provinciaal blad. Van de beschikking van Gedeputeerde Sta ten staat voor ieder belanghebbende be- roep open op de Kroon binnen; dertig, dagen na den dag der aankondiging in het provinciaal blad. Aan art. 7 der Wet van 1880 worden een tweede en derde lid toegevoegd, zoo dat dit artikel thans luidt als voilgit: ,,De bepalingen tot verzekering der vei ligheid van de reizigers met openbare middelen van vervoer worden door Ons bij algemeenen maatregel van inwendig be stuur vastgesteld. In dezen algemeenen maatregel van be- stuur mogen omtrent bestuurders van au tobussen niet ontbreken voorschriften be treffende a. den leeftijd beneden welken het ver boden is als bestuurder op te treden; b. hun geschiktheid en bekwaamheid; c. het aantal uren, gedurende welke, zij per etmaal, ten hoogste mogen dienst doen en het aantal dagen, gedurende welke zij vrij van dienst moeten zijn. Echter zijn de besturen der provinciën schien niets beteekent. Halsey zal wel te laat gekomen zijn, hij is altijd te laat. De auto kan ieder oogenblik terugkomen. Maar er kwam niets. Na een half uur vol spanning ging Louise stil naar buiten en kwam niet terug. Ik besefte pas dat ze weg was toen ik het rijtuigje hoorde weg gaan. Om elf uur ging de telefoon. Het was Jamieson. Ik heb uw auto gevonden, juffrouw In- nes, zei hij. Hij was in botsing gekomen met een vrachtauto, vlak bij het station. Neen meneer Innes was er niet, maar we zullen hem waarschijnlijk wel vinden. Wilt u Warner naar de auto toe sturen? Maar ze vonden hem niet. Den volgen den morgen om vier uur wachtte we nog op bericht, terwijl Alex in huis waakte en Sam in den tuin. Bij het aanbreken van den dag viel ik uitgeput in slaap. Halsey was niet teruggekomen en van den detective hadden we niets meer gehoord. HOOFDSTUK XXVI. Halsey's verdwijnnig. Nog nooit was de toestand zoo afschu welijk geweest als nu. De moord en de plotselinge dood van Thomas hadden we nog min of meer als buiten ons staande kunnen beschouwen. Maar toen Halsey ver dween werd het heel iets anders. Ons kleine kringetje was er door verbroken. Wij waren nu geen toeschouwers meer, bij een strijd om ons heen. Wij zaten er zelf midden in. Natuurlijk was er toen geen tijd om dat idee onder woorden te te brengen. Ik scheen nog. maar één ding te beseffen: dat Halsey het slachtoffer van een booze opzet was en dat ieder verloren oogenblik noodlottig kon wor bevoegd* tot het vaststellen van 'verorde ningen voor zooveel betreft punten, waar omtrent bij den algemeenen maatregel van bestuur niet is voorzien." Genoemde maatregel van bestuur is in wording, zoodat we weldra het geluk kig oogenblik zullen mogen beleven dat niet meer iedere willekeurige kleermaker of boerenknecht achter het stuurrad van e.en autobus kan worden aangetroffen. Naast hetgeen in den algemeenen maatre gel van bestuur wordt geregeld, kan het provinciaal bestuur bij verordening nog vaststellen wat door hem noodig wordt Jeidt tot het r=>oo ken van geoordeeld en dit is een zeer nuttige bepaling, omdat er in de praktijk nog heel wat ongerechtigheden voorkomen, waaraan door dé voorschriften van den algemeenen maatregel van bestuur geen eind wordt gemaakt en waaraan dan door provinciale voorschriften paal en perk kan worden gesteld. Hij, die in den vervolge een autobus dienst i n werking brengt of houdt zonder de vereischte vergunning, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf da gen of geldboete van ten hoogste hon derd vijftig gulden. Is de overtreder een den. Jamieson kwam den volgenden norgen om een uur terug, hij was met modder bedekt en zijn hoed was weg. Het was een treurig drietal, dat dien ochtend aan het ontbijt zat en niets kon eten. Onder het drinken van sterke koffie, vertelde de detective ons, wat hij over Halsey te we ten was gekomen. Tot op een zeker punt had hij zijn spoor gemakkelijk kunnen vol gen door de auto. En hij vertelde dat Burns, de andere detective, een dergelijke auto tot zonsondergang had achtervolgd en toen ontdekt had dat het een auto was, die deelnam aan een betrouwbaarheidsrit. Ongeveer om tien minuten over achten is hij hier vandaan gegaan, zei Jamieson. Hij was alleen en om twintig! minuten over achten stopte hij bij het huis van Dokter Walker. Daar ben ik ook geweest, omstreeks middernacht, maar de dokter was bij een patient geroepen en om vier uur nog niet terug. Het schijnt dat me neer Innes toen over het grasveld geloo- pen is naar het huisje, dat mevrouw Arm strong en haar dochter gehuurd hebben. Mevrouw Armstrong was al naar bed en hij wisselde misschien tien woorden met juffrouw Louise. Wat hij zei wil ze niet vertellen, maar het arme kind vermoedt blijkbaar wat er gebeurd is. Dat wil zeg gen, ze vermoed dat er kwaadwilligheid bij te pas is gekomen, maar wat er pre cies gebeurd' is weet ze niet. Toen is hij blijkbaar regelrecht naar het station ge gaan. Hij reed verbazend hard de wis selwachter bij den overweg aan de Ca- rolstraat zegt, dat hij de auto voorbij heeft zien komen. Hij kende de sirene. Op een donker eindje tusschen de Carolstraat en fiet station, zwenkte hij plotseling misschien liep er net iemand op den weg telef. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie naamlooze vennootschap of eene rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging dan wordt de strafvervolging ingesteld tegen de leden van het bestuur. Sedert de jongste wijziging bevat de wet ,van 1880 ook een voorschrift om te voorkomen dat bijv. vrachtauto's maar wil lekeurig voor vervoer van .personen wor den gebruikt. Dit voorschrift luidt aldus: „Motorrijtuigen met andere bestemming, welke voor vervoer van personen worden gebezigd, worden voor de toepassing van den bij artikel 7 bedoelden algemeenen maatregel van bestuur mede als openbare middelen tot vervoer van personen be schouwd, indien ^ij ruimte bieden voor ten minste acht personen buiten den be stuurder." x Dat deze bemaling een leelijke sta-in- den-weg is voor vrachtauto's, die b.v. op marktdagen gebruikt worden voor per sonenvervoer, ligt wel voor de hand. Voor de reeds bestaande autobusdiens ten bevat de wet een overgangsbepaling,1 die ongeveer luidt als volgt: „Ten aanzien van autobusdiensten, welke tot het in werking treden van deze wet (d. i. de wet van Juli 1920) zonder strijd niet de wet in werking zijn is artikel 9 eerste lid, (d. i. eene vergunning van Ge deputeerde Staten) gedurende zes maanden na dat tijdstip niet van toepassing. Deze termijn kan tioor de Koningin voor bepaalden tijd worden verlengd." Door de bepalingen der nieuwe wet is zeker menige ondernemer van een auto busdienst gedupeerd, maar de veiligheid van het reizend publiek wordt er in hoo- ge mate door gebaat. WEDER EEN MODERNE TAAL OP DE LAGERE SCHOOL. Zeer spoedig zal door de regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden Ingediend waardoor van 1 Jan. y a.s. af de mogelijkheid wordt geopend, één der talen Fransch, Duitsch of En- gelsch gedurende ten hoogste twee uren per week in de vijfde en zesde klasfee der gewone lagere scholen te onderwij zen. De bedoeling zou zijn, aldus1 de „Tel." het bezoek van deze taallessen voor de leerlingen niet verplichtend te stellen. O OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben wat de gewone bronnen betreft in Augustus f 36,3 milli oen opgeleverd, dat is f 1,5 millioen min der dan verleden jaar. Dit moet worden toegeschreven aan een daling van bijna f 2.8 millioen in de dividend- en tanti ème-belasting, waar tegenover een stij ging van ruim f 1 millioen in de accijns op suiker staat. Sedert 1 Januari valt er* nog een stijging van f 20 millioen waar te nemen, waarvan ruim f 10 millioen door vermeerdering van de invoerrechten. In totaal bracht Augustus van dit jaiir op f 36,348,381 tegen f 37,348,381 in Aug. 1925. o HET 10,000STE SCHIP BINNEN. In de Rotterdamsche haven is Dinsdag middag het tienduizendste schip binnen gekomen. In 1924 kwam het 10.000ste schip einde December binnen, in 1925 einde November. en reed pal tegen een goederentrein aan. Daar hebben we gisteravond de auto gevonden. Misschien is hij wel door den> schok onder den trein gekomen, zei ik bevend. Gertrude rilde. We hebben de heele spoorbaan afge zocht. Er was niets te vinden. Maar hij kan toch niet verdwwenen zijn, riep ik uit. Zijn er dan geen sporen/ in den modder of zoo iets? Er is geen modder, alleen maar stof. Het heeft niet geregend. En het voetpad daar is xTiet kolengruis bedekt. Juffrouw Innes in verband met wat er tot nu toe gebeurd is ben ik geneigd te denken, dat hij er slecht aan toe is. Ik geloof niet dat hij vermoord is. Ik schrok van dat woord. Burns is bezeg een spoor te vol gen dat we door den bediende van een drogist hebben gekregen. Om twaalf uur komen hier nog twee man en ons b.ureau in de stad is ook al aan het werk. En de beek? vroeg Gertrude. De beek is nu erg ondjep. Als ze gezwollen was door veel regen zou het een heel ander geval zijn, maar er is nu bijna geen water in. Nu moet ik u een paar dingen vragen, juffrouw Innes, zei hij, terwijl hij zich tot mij wendde. Had meneer Halsey ook redenen, om zoo zon der eenige waarschuwing te verdwijnen. Absoluut niet. Hij is nog eens weggegaan, hield, hij vol, en toen was u er ook zoo zeker van. Maar toen heeft hij de auto niet aan den kant van den weg achtergelaten. "Neen, maar wel een heel eind hier van daan bij een smid die de wagen moest repareeren. Weet u ook of hij vijanden had? Iemand, die hem uit den weg zou willen ruimen? Zoover ik weet niet tenzij neen ik kan niemand bedenken. Had hij gewoonlijk veel geld bij zich? Toen stond Jamieson op en begon in dé y kamer heen en weer te loopen, wat voor hem iets heel ongewoonswas. Dan zullen we er op indirecte wijze achter moeten komen. De kans, dat hij gevlucht is kunnen we uitschakelen. Mis schien is hij gewond, maar we hebben er geen spoor van gevonden. Het ziet er meer naar uit of hij ontvoerd; is. Die dokter Walker hebt u er eenig idee van, waarom meneer Innes daar gister avond heengegaan zou zijn? Ik begrijp het niet ,zei Gertrude pein zend. Ik geloof dat hij dokter Walker ker heelemaal niet kende en onder deze omstandigheden zal Halsey toch wel niets voor een kennismaking gevoeld hebben. Jamieson spitste de ooren en bij stukjes en beetjes hoorde hij ons uit over Hal sey's liefdesgeschiedenis en het feit dat Louise met dokter Walker zou trouwen. Jamieson luisterde vol belangstelling. De zaak wordt steeds ingewikkelder, zei hij peinzend. De vrouw, die beweert dat ze de moeder van Lucien WaJlace is, is niet teruggekomen. Uw neef is spoorloos verdwenen. Er wordt een goed georganiseerde poging gedaan om d/t huis binnen te komen die gelukt is ook ge tuige hetgeen de keukenmeid gisteren is overkomen. En dan heb ik nog een nieuw tje. Hij vermeed zorgvuldig om Gertrude aan te kijken. Meneer John Bailey is niet op zijn kamers in de stad en ik weet niet waar hij is. Het is een raadselachtige boel. En niets houdt met elkaar verband, tenzij tenzij meneer Bailey en uw neef weer samen V,"' 142) o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1