Tweede Blad voor het land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1U6M ïrijdao 24 Saiti ONS KINDERHOEKJE. P$b«*v Kinderrubriek. Parlementair Overzicht. Vrouwenrubriek Varia NUTTIGE WENKEN BEHOORENDE BIJ HET Een zegen voor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen, be hoort Footer's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Be gin nog heden met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid er door verbetert. .Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoe dig uw nier- en blaasstoornissen verdwij nen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking,' wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwer king niet van kwaad tot erger worden'. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schade lijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte labora toria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen scha delijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in iglasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 36 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn: 1. Sleutelgat. 2. Vuurzee. 3. De kachel. 4. Parasol. De nieuwe raadsels zijn: 1. Welke schuiten zijn heel broos ge maakt? 2. Ik ben een vat. Eu ofschoorï ik veel kleiner beu dan het kleinste vaatje, noemt iedereen mij toch vat. Wie ben ik? 3. Ik ken een heel groot hoofd, waar op nog nooit één kaarjtje is gegroeid. Ook heeft nog nooit iemand het een wa terhoofd genoemd. Hoe heet dat hoofd? 4. Welke ezel balkt nooit, trapt nooit achteruit, maar heeft ook nog nooit één stap gedaan? OOM KAREL. HET BETOOVERDE KLOKJE. (Een oude Chineesche vertelling). Heel Tsjingtsjang vierde feest. Door alle straten liepen zingende en dansende menschen. Dat was een grappig gezicht, al die Chineesjes met hun lange zwarte staartjes ,die vroolijk op hun rug dans ten. De heele stad was versierd met lam pions en het zonnetje scheen zoo heerlijk warm, dat zeker wel iedereen heel vroo lijk moest zijn. Uit alle ramen staken stokken met papieren lantaarns, die vroo lijk in den wind op en neer wiegden. Het was groot feest in Tsjingtsjang. Em toch Als- je heel goed keek dan ontdekte je iets heel raars. Want onder al die dan sende en zingende menschen was er niet één, die een lachend gezicht zette. Alle menschen keken heel strak en droevig. Sommigen hadden tranen in hun oogen en bij anderen liepen de tranen zoo maar langs hun wangen. Daar liep zelfs een heel oud vrouwtje hardop te snikken. En toch probeerde ze, zoo goed en zoo kwaad als het kon, met haar oude stramme bee- nen te huppelen en te dansen. Zoo ging het met alle menschen. Maar wat was er dan gebeurd, dat al die menschen zoo bedroefd waren, terwijl ze net deden, of ze vroolijk dansten en zongen? Waarom deden die menschen zoo geheimzinnig? Dat kwam zoo. In Tsjingtsjang regeerde een heel heerschzuchtig goüverneur, die het volk zwaar onderdrukte. Poei-Tsi heet te deze. Foei-Tsi liet de bewoners heele hooge belastingen betalen. En omdat hij dat niet genoeg vond, had hij gezegd, dat alle bewoners hem een heel mooi geschenk moesten brengen, telkens wan neer er feest gevierd werd, En wat deed Foei-Tsi nu? Telkens wanneer hij geld noodig had, liet hij overal bekend maken dat er den volgenden dag in) heel het land een groot feest gevierd moest wor den. En als de bewoners dan, bevreesd als zij voor Foei-Tsi waren, feest gingen vieren, ,dan eischte de gouverneur van allen een groot geschenk in geld. Zooi- doende werd het volk steeds armer, hoe meer feesten er gevierd werden. En de menschen werden daardoor hoe langer hoe treuriger. Zoo kwam het dus, dat er van daag weer zoo'n feest gevierd werd en dat alle menschen even bedroefd waren. Of ze wilden of niet, ze moesten dansen en zingen want anders stuurde Foei-Tsi er zijn soldaten op af. En die keken niet op een paar stokslagen. Toen het middag geworden was, bega ven alle inwoners zich in een lange rij naar het paleis van den gouverneur, om hem hun geschenken te gaan brengen. Foei-Tsi zat bovenop een troon van flu weel en hij droeg een gouden mantel. Om hem heen stonden zijn generaals en zijn bedienden wuifden hem koelte toe met een zilveren waaier. Naast hem stond een groote kist, heelemaal leeg. Dat was zijn schatkist i jdie door de geschenken van het volk gevuld moest worden. Zijn secre taris! ,een heele deftige, dikke Chinees, las van een groot vel papier de namen voor. Dan kwamen de bewoners heel on derdanig tot voor den troon, bogen drie maal en legden hun geschenken aan de voeten van den machtigen Foei-Tsi neer. Wie is er aan de beurt, riep de dikke secretaris. Want hij had zijn bril laten vallen en kon nu niet lezen, wie er aan de beurt was. Toen klonk er op eensl een heel fijn stemmetje, dat toch door ie dereen duidelijk kon worden gehoord. Ik ben aan ae beurt. Foei-Tsi zag dat er beweging in de me nigte kwam. Iemand scheen zich met moei te tusschen de wachtende menschen door te dringen. Eindelijk was hij in de eerste rijen aangeland en nu trad tot aller verba zing een heel klein Chineesje naar voren, niet grooter dan een dwerg. Hij had niets anders in zijn hand dan een dun bamboe rietje. En aan het einde van da(t rietje hing een heel fijn glazen klokje, zoo fijn, dat het wel een zeepbel geleek. De dikke secretaris ,die zijn bril weer gevonden had, keek op zijn papier en riep: Hoe heet jij dwerg? Het kleine mannetje riep: Ta-Ta-O. De dikke secretaris krabde zich eens achter zijn oor. Jouw naam staat ner gens, zei hij. Het mannetje boog en sprak weer: He den is het feest en daarom ben ik. net1 als alle andere onderdanen, gekomen, om Foei-Tsi mijn geschenk aan te bieden. (Wordt vervolgd.) MAUW EN KNOR OF REIS II. HET KASTEEL VAN DEN TOOVENAAR. De kleine kabouter ging hen voor langs een smal pad, waarlangs de heerlijkste bloemen groeiden en samen liepen zy tot aan een reusachtig kasteel, dat er grauw en vervallen uitzag. Overal zaten groote sloten en ijzeren binten met scherpe punten. nHier woont de koning van ons eiland«r, fluisterde het kaboutertje. »Hy is een toovenaar en hij is oh zoo knap en geleerd I Toen hij hoorde dat Mauw en Knor waren aangekomen, stuurde hy mij om jullie welkom te heeten en bij hem te brengen. Dus nu moet je maar zien wat je doetdaar is de bel »Begrijp jij waar die kabouter ineens blijft vroeg Knor en Mauw antwoordde»Neec, ik weet het ook niethet moet hier beslist een wonderlijk land zijn en ik zou zeggen, dat we maar moesten bellen.* Zoo gezegd zoo gedaan, en met inspanning van alle krachten trokken zij aan den roestigen bel, tot de Toovenaar uit het raam kwam kijken. »Miauw,« riep Mauw en Knor sprak »Knorreknorrr I* Toen trok de Toovenaar een kwaad gezicht en (Volgende week »De Booze Koning*) Eindelijk dan: Prinsjesdag. De opening der Staten-Generaal. De sobere Troonrede. De nieuwe legis lative periode is aangevangen. 's Gravenhage 23 September. De derde Dinsdag in September. (De langverbeide prinsjesdag.) In de Veree- nigde vergadering van de Staten-Generaal, in de aloude Ridderzaal, het kleurige ge flonker en geschitter van gala-unformen en vreemde onderscheidingsteekens, tus schen het stemmig zwart der gekleede cos tumes, rok, jaquet. Daar zijn al de hoo ge colleges van staat, het corps diploma tique, en al de bekende gezichten van ka merleden. En daar 'zijn ook de veertien s.d. kamerleden, die nu voor de eerste maal naar de Troonrede zijn komen luis teren. Allen in jaquet, de heer Schaper in rok, want hij is derde Kamervoorzitter Geen grapjes over ons schrijven, zegt Henri Polak tegen ons. Neen, neen, dit maal geen grapjes. Daarvoor1 is dit oogen- blik, nu de Staten-Generaal zich gereed gaat maken voor een nieuwe regeerings- periode, die taak zoo vol van verantwoor delijkheid, toch te ernstig. Daar was dan baron v. Voorst tot Voorst, de grijze ge neraal, martiale figuur, in den voorzitters- zetel. Hij luidt de bel. De vergadering wordt geopend. De nieuwe wetgevende periode heeft eigenlijk nu een aanvang ge nomen al vindt straks eerst de officieele opening door H. M. plaats. De Commissie van ontvangst voor H. M. wordt benoemd. De regeering treedt bin nen, Jhr. de Geer voorop. Dan klinkt buiten het Wilhelmus, gejuich. En H. M. treedt de Ridderzaal in, met gevolg. Allen rijzen op. En als H. M. den troon bestegen heeft, klinkt Haar stem door de groote Ridderzaal, zwak nog, na herstel van ziek te, soms bijna onverstaanbaar. De troon rede. Sober, heel sober, is deze, sober als de Koninklijke stoet, die sedert de mo bilisatie den pralenden luister heeft afge legd. Al valt er een hoopvolle toon in te beluisteren, een timbre van gedempt opti misme. Het economisch herstel voltrekt zich niet dan geleidelijk, Land en tuinbouw worden bedreigd, door ongewone, hopelijk tijde lijke belemmeringen in den afzet. Er wordt met kracht gestreefd om dit euvel een ein de te doen nemen. De overstroomingsramp wordt herdacht, en de vreugdevol en rijke lijk geboden hulp door geheel het volk. En de financieele toestand, die, blijft nog voortdurend zorg 'ëischen. Natuurlijk, al te groot, roekeloos optimisme moet ge remd worden. Maar, zegt de regeering, verlichting van de lasten, op de bevol king gelegd, is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den economischen toestand en is slechts mo gelijk bij een zuinig beheer. Hm. Een niet bijster veelzeggende academische beschou wing. Van concrete toezegging in eenige richting ontbloot. Ook op politiek gebied geen verrassingen. De lijn, in den loop van het achterliggende zittingsjaar uitgestip peld, zal blijven gevolgd, in afwachting van herstel van normale verhoudingen. Ondanks de groote soberte, die de Troon rede kenmerkt, worden er toch nog wat wettelijke maatregelen in het vooruitzicht gesteld. Al zijn die niet wereldschokkend, velen zullen ze toch voldoening geven. Bijv. op Justitieel gebied. Provinciale wet ten en forensenbepalingen worden gewij zigd. Het Handelsonderwijs wordt wette lijk geregeld. Zeker een resultaat van de jongste actie in Handelsonderwijskringen. Dan een wetsontwerp om buiten het Rijk wonende Nederlanders belasting te laten betalen, volgens een billijke regeling. Of het de schatkist heel erg zal spek ken? Dan fiscale tegemoetkomingen ter bevordering van behoud van natuurschoon. Aanvulling en wijziging van sociale wetge ving, met het oog op ratificatie van inter nationale verdragen. En ^le ziektewet wordt, na wijziging, ingevoerd. Eindelijk, zullen velen verzuchten. De Sumatraramp wordt herdacht. En de welvaartspolitiek in Ned.-Indië wordt krachtig voortgezet, vooral ten bate van de inheemsche be volking. De derde hoogeschool, een me dische te Batavia, zal veel bijdragen tot de geestelijke ontwikkeling van Indië. Dan, ten slotte ,dat andere Indië, de West. Surniame eischt nog steeds de bijzondere aandacht der regeering, zegt H. M. Wel is eenige verbetering in den economischen toestand van dat gewest te bespeuren. In Curacao 'blijft die toestand gunstig. Dat is alles over deze lastpost-kolonie. Geen maatregelen, geen doelstelling voor de toe komst, geen verwachtingen. Sober, heel sober. Generaal Duymaer van Twist gene raal is het nu al, waar blijft de tijd heft zijn van ouds bekende kreet: Leve de Koningin, aan. De afgevaardigden ne men hem over, roepen driewerfHoera. De s.d.a.p. zwijgt, doch de heeren staan niettemin hoffelijk op. H. M. is heenge gaan en de vergadering wordt gesloten. Eenigen tijd later. De Tweede Kamer is tweer bijeen. Op eigen terrein, entre nous. De nominatie voor het voorzitter schap wordt opgemaakt. De voorzitter be noemt de heeren Joekes, v.d., Schokking, c.h., v. Wijnbergen, r.k. en v. d. Heide, s.d., tot leden van het stembureau.; De Kamer joelt. Want- deze commissie moet ook de nominatie aan H. M. aanbieden. Dus de heer v. d. Heide behoort oojk bij deze Koninklijke commissie. Dan de stemmnig, met als resultaat, dat het pre sidium onveranderd zal bestaan uit: 1. Ruys de Beerenbrouck, r.k. 2. Dr. de Visser, c.h. 3. Schaper, s.d. Nog even een enkele spreker, n.l. dhr. Cramer, s.d., die vragen wilde stellen aan den minister van Koloniën over de houding van de Indische regeering ten opzichte van de plannen van Pol. Econ. Bond en Indische Werkgeversbond voor een gezamelijke anti-communistische actie. Donderdag werd over dit interpellatiever- zoek toestemmend beslist. De Eerste Kamer eveneens kort bijeen. De 80-jarige voorzitter, baron v. Voorst tot Voorst deelt zijn benoeming tot voor zitter mede, applaus weerklinkt. De gé- loof sbrieven van de nieuwe leden zijn in gekomen en zullen onderzocht worden. En baron van Voorst tot Voorst wordt officieel toegelaten. De nieuwe wetgevende periode is be gonnen. De staatsmachine draait weer. En wij gaan weer elk geluid, elk gerucht van het knarsen der wettenmachine be luisteren. POLITICUS. De Mantel voor schoolgaande Meisjes, In dezen tijd van het jaar zijn de meeste moeders druk bezig met het nazien van de garderobe der jeugd. Op de eerste plaats moeten de zomerjurken tot het volgend jaar worden opgeborgen en dan moeten de kleeren van verleden winter uit de doosen worden gehaald, waar zij zooveel lange maanden gelegen hebben, zonder dat er naar omgezien werd en dan moeten die een lang en opmerkzaam onderzoek onder gaan. Gelukkig, kinderm(ode verandert niet zoo dikwyls en zoo vlug, als damesmode en zoolang de eigenaresjes er niet uit groeien, kunnen de jurkjes met hier en daar een kleine verandering, meestal eenige seizoenen lang dienst doen temeer, daar winterjurken lang niot zoo gauw fceekenen van slijtage vertoonen, als de dunne zo- mercostuumpjes. In den regel zijn win termantels belangryker, dan jurken, want als de kinderen een netten mantel heb ben, zien zij er dadelijk goed uit, hoewel de jurk die er onder gedragen wordt, nist de nieuwste van de nieuwste behoeft te zijn. Eenvoudige mantels zijn nog steeds het meest in den smaak voor dagelijksche dracht en de jongere generatie heeft heel spoedig smaak gekregen voor het »taiior- made« idee. Een rechte, slank zittende lijn is op het oogenblik het nieuwste, hoe wel plooien hier en daar nog veel gedra gen worden in de meeste nieuwe jurken en mantels, daar de mode-teekenaars zeggen, dat vrijheid van beweging een dér meest noodzakelijke dingen is in de tegenwoor dige modellen. De mantel, afgebeeld onder No. 1143, wordt gemaakt van kasha »nature* en i; van een verbluffenden eenvoud, daar er niet de minste versiering aan is aange bracht. Het onderste gedeelte is voorzien van twee stolp-piooien, die beginnen onder de zakken, welke door een ceintuurtje met knoopen afgemaakt zijn. Deze mantel kan dienen voor meisjes van 8—10 jaar. Knippatronen zyn ver krijgbaar onder opgave van No. 1143. Kosten 55 ets. Eenvoud is eveneens een kenmerk van den mantel afgebeeld onder No. 1144. Deze wordt vervaardigd van biauw en reekleurig geruit tweed en is voorziet: van buffelhoornen knoopen, die dienen als slui ting aap de voorzytie en tot het af wet ken van de zakken en mouwen. Deze mantel kan gedragen worden door meisjes van 12, 15 en 16 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1144. Kosten 55 cents. voor de huisvrouw. Appel Cider. Het gebruik van appelcider is in ons land niet zoo bizonder in zwang en toch zij, die eens appelcider gemaakt en er van gedronken hebben, verheugen zich ie der jaar weder op den herfst, wanneer de huisvrouw zich er weer eens »vcor zal spannen* om verschen voorraad fa maken. Het is een heerlijke drank, niet alleen, doch bovendien zeer gezond vooral voor da kinderen en zeer verfrisschend. Hieronder volgt een uitstekend recept, waaruit zal blijken dat het maken van appel cider zeer eenvoudig is. Men kneust of stampt rijpe appels (aan tal naar verkiezing) en plaatst die in eet» grooten steenen pot. Deze appels begiet men met kokend water, tot zij geh?ei on der water staan. Zoo laten staan gedurelhie een week. Daarna filtréeren of zeever» en suiker bijvoegen ongeveer een pond suiker per liter vloeistof. Dan roeren, roeren de suiker is opgelost om dan op een warme plaats eenige dagen laten werken. Daarna kunt gij het verkregen nat met een gerust geweten bottelen en kuiken. De cider is gereed en wacht er slechts op gébruikt te worden. i'p ïDat is nog eens een braaf meisje, dat haar boterham roet jam aan dat jongetje geeft.* »Och, ziet U, moeder, ik had zoo'n last van al die wespen, die er op afkwamen. Reclame-kousen. Een Londensch koopman, die zijn waren den volke bekend wilde maken, stelde zich de vraag, hoe men tot een wandelende advertentie de meeste aandacht zou trekker». Na ryp beraad koos hij de kousen der dames. Hij schilderde op die kousen zijn reclame, verzocht eenige jonge meisjes die aldus bewerkte kousen aan te trekken en noodigde haar uit, de straat op te wan delen. Het succes was overweldigend, het was t e groot. Er kwam een oploop, het ver keer stokte en de politie moest wel ingrijpen «n den man verzoeken, om zijn dames de reclame-kousen weer uit en ge wone kousen aan te doen trekken. o— Opleidingseisch voor den aviatenr. Volgens een beroemd vlieger, hangt de toekomst van de luchtvaart geheel en al af van de opleiding van den aviateur. Uit den aard der zaak moet ook een aviateur, om zijn vak goed te leeren, van den grond af beginnen. )fienw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5