Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. o. m ';aü(H DAMKÜBRIEK. Ingezonden, Voor het laatst „Oude Hit" Plaatselijk Mewws Akveld's Groot Brievenboek Het economische probleem. I HEEREN ARCHITECTEN EN AANNEMERS. Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET AAN ONZE LEZERS Zoo juist verscheen het beste en volledigste, tot op heden geheel bijgewerkte en herziene brievenboek en de meest betrouwbare gids voor het dagelijksch leven of volledige verzameling van oorspronkelijke modellen van brieven over alle mogelijke onderwerpen uit het dagelijksch leven, benevens rrquesten, voorschriften bij ge boorte en overlijden, huwelijk en echt scheiding, minder- en meerderjarigheid, ouderlijke macht, voogdij, kinderwetten, erkenning en wettiging van kinderen, burgerlijke acten betreffende koop, huur, enz. en acten, die in den koophandel voor tkomen, alsmede allerlei wettelyke voor schriften, waarvan de kennisneming voor •!en ieder van belang is, testamenten, vol- Imachten, successie, registratie en zegel, wissels, de ongevallenwet 1921, de kieswet, de sociale verzekeringswetten, de arbeids wet 1919, de arbeidsovereenkomst, post, telegraaf en telefoon, belastingen, enz. 10de Herziene en geheele bijgewerkte drok. AKVELD'S GROOT BRIEVENBOEK is een Raadgever inzake recht en wet en een Encyclopaedie voor kantoor en huis. Prijs Ing. 11.45 Gcb. f195 afgehaald aan ons Bureau. Op verzoek ook toezending per post a f 1.70 ingenaaid, of f 2.20 gebonden. BASCULES, GEWICHTEN, ALLERLEI IJZERWAREN EN GEREED SCHAPPEN, LANDBOUW-, BIND- EN PAKTOUW IN ALLE DIKTEN FIBMA JOHAN SMULOKRS, Vughterstraat 33 's-HERTOGENBOSCH Telefoon 659. Het Ideaal probleem ontstond Dank baby's spel met schijven. Ze zorgde ook verder dat Papa Op 't rechte pad moest blijven. Steeds kleiner werd zijn schijvental Steeds grooter zijn ambitie, Hoe minder schyven hij bezat, Hoe mooier compositie. Het eindspel kreeg nu ook een beurt Al had hjj geen ervaring. Ook dit gedeelte van het spel Werd hem een openbaring. En toen bij op een zeek'ren dag Zijn stukken weer ging tellen, Toen moest hij tot zijn grooten schrik, 't Slechts met 3 schijven stellen. Ook dit was voor hem geen bezwaar, Iéts goeds te construeeren, En »kleine David® was het loon, Van ijvrig studeeren Redacteur: 3f. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOÜDBICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand (een »k I e i n e D a v i d«) m werd beroemd door heel het land, Zgn werk werd veel geprezen, De groote eindspel problemist Wordt nu alom geprezen. De moraal van deze regels Is heel spoedig hier verteld Als ge aan uw composities Ideale eischen stelt, Als gy problemist wilt worden, Elke krant Uw naam vermeld, Trouw dan spoedig, maar voor alles, Zorg dat er een baby komt. Laat haar met je schyven spelen, Resultaatgtj staat verstomd. Van schijfverknoeiend problemist, Een groote eindspel componist. u, dat u gaat bidden óm de wederkomst van Christus. Dat wil nogal iets zeggen. Maar nu zegt u weer, dat het toch zoo erg niet was. Ik geloof dan ook niet, dat men hier mede n.l. een gradueel verschil in de mate van ontroering van den dichter het ver schillend effect, dat Da Costa en u be reiken, kan verklaren. Het* verschil ligt! in den vorm, waarin uiting gegeven wordt aan eenzelfde ontroering. Da Gosfa wist een sehoonen vo|m te vinden, u niet. „Dat Gij met ^>ns hem hield uit snoode hebzucht schond." Wat is dat nu toch? Nu bent u zoo vrij geweesi.in: „Nóg eens: Oude Hit" met de ontroering*, die een schoon gedicht verwekt een beetje den spot te drijven. U hebt er van gemaakt, dat mijn ontroering een maatstaf km zijn. Dat heb ik niet gezegd, dat zou ook niet juist zijn. Immers het is mogelijk, dat de dichter een zoo verheven onderwerp behan delt, dat ik hem niet volgen kan. Zijn gedicht kan mij dan niet ontroeren, maar iemand, die het onderwerp beheerscht, wordt door de woorden van den dichter wel ontroerd. Voornamelijk heb ik hier het oog op lyrische poëzie, waartoe „Oude hjit", verondersteld dfit dit rijm poëzie is, gerekend moet worden Een schoon ge dicht wekt een stemming, waardoor bij den hoorder ontroering ontstaat. Het is wel aardig om te spreken Van ontroeringsinjecties; maar uw betoog in „Nog eens: Oude Hit" zou op mij meer indruk hebben gemaakt, indien u eens helder uiteengezet hadt, wat volgens u het criteridtti van een schoon gedicht, is. Waarom kan „Oude Hit" geen ontroe ring wekken? Voornamelijk niet omdat „Oude Hit" rhetorisch is. De beelden zijn soms onjuist, dan weer gezwollen. Het rijm is gezocht. De schrijver be heerscht het rijm niet, de schrijver hangt van het rijm af. Het rythme is zwak. De woordenkeus is gebrekkig. Het zou te ver voeren verder hierop door te gaan. Thans enkele voorbeelden. Eerst nog even de „landouw". Ik heb mij afgevraagd, waar om de schrijver hier dit woord gebruikt. Nu toont u mij met het Handwoorden boek der Nederlandsche taal van Koenen aan. dat het woord „landouw" hier niet adres te richten. In het September-nummer van »Het Damspel« vonden we onder »Damflitsen« het volgende leuke gedichtje van G. Mantei Jr., de bekende eindspel-componist: Hij was getrouwd en problemist, Een mooie combinatie, Want voor z'n fantasie op 't bord, Gaf vrouwlief inspiratie Geweldig schijvenmateriaal, Was 't kenmerk van zijn werken. Hij vond het uit den booze, om Dit aantal te beperken. Het fantasie-probleem vooral, Hield steeds zijn geest gevangen. Hij tuurde uren op het bord, Met een intens verlangen. Zooals in 't huwelijk zich betaamt, Werd hem een zoon geboren. En toen de kleine grooter werd, Ging menig schijf verloren. Hy stopte toen zijn stukken weg, Ze waren voor hem heilig, Waar ieder die getrouwd is, weet »Voor baby is niets veilig.* Nog veertien schijven beider kieur Die waren hein gebleven, Hij stopte ze nog beter weg, Om 't kind geen kans te geven. Geheel zyn kunst als Problemist Scheen nu voor hem verloren. Want met zoo weinig schijven kon 'n Probleem hem niet bekoren. Maar baby Zijne Majesteit Wist drommels goed te zoeken. De schijven lagen overal, In bijna alle hoeken. Met 22 schyven slechts Moest hy thans componeeren. Iets wat hij voor onmogelyk hield Moest hy nu eindelijk .'eeren. Twee zwarte schyven gingen zoek, Door 't spel van 't lieve dotje. Pa vond één witte weer terug In 't kleine suikerpotje. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Veronderstel nu eens, mijnheer Timmer mans, dat gij dichter zijt. Ik ben een ge woon prozaïsch mensch. Beiden hebben wij gevoel voor natuurschoon. Wij gaan samen op reis, laten we zeggen naar Zwit serland en als we daar staan aan de oevers van het meer van Lugano, dan worden, we beiden getroffen door het overwel digend mooi van het landschap. De schoonheid der natuur ontroert ons, mij evenzeer als u. Maar de ontroering in spireert u tot het schrijven van een ge dicht; mij niet, want ik ben geen dichter. En nu zijn we teruggekeerd van de reis. U hebt aan uw ontroering uiting gegeven in een schoon gedicht; Uw woorden zijn zoo juist gekozen, dat uw ontroering me degedeeld wordt aan hen, die uw gedicht lezen. Het is hun alsof ze daar zeff stonden aan de oevers van het meer. Maar ik, prozaïsch mensch, ik kan er niet meer van zeggen, dan dat ik het mooi, prach tig vond. Woorden, die niemand kunnen ontroeren. Da Costa en u spraken beiden over de wederkomst van Christus. Ik heb toen de regels, waarmede Da Costa den na zang van „Vijf en twintig jaren" aanvangt, gesteld naast de regels, waarrriede: u „Oude Hit" eindigt. Da Costa's woorden ont roeren, zelfs een ongeloovig mensch kan door zijn woorden ontroerd worden. Uw woorden ontroeren niet, zelfs geloovige menschen worden niet ontroerd. Hoe komt dat nu? U meent, dat Da Costa meer bewogen is dan u. Dat begrijp ik niet. In „Oude Hit" beschrijft u het meer dan ellendig lot van een oud paard, dan verzekert u ons, dat u nog veel meer lijdt dan het arme paard; zooveel lijd# I fout is. Daarna debiteert u een grapje over informatie bij dichters. Goed, maar dat neemt niet weg, dat het mij nog voor komt, dat het woord hier gezocht is. Als landouw nu eens niet zoo mooi rijmde op touw, zoude u dan ook niet de voor keur aan een attder woord gegeven heb ben? „Zijn lichtloos linkeroog*, dat op den geur van 'tgras zichzelf bedroog". Nu vraag ik mij af, hoe is dat mogelijk. Dat kan alleen als het oog van de oude hit tevens reukorgaan is. Dus de oude hit ruikt met zijn linkeroog en nog wel met zijn lichtloos linkeroog. Maar er is nog meer, De oude hit heeft spieren, zooals elke hit. Maar welk een merkwaardige spieren. Spieren, die het vermogen hebben om als waggelend te kunnen wegzwieren. Nu weet ik wel, dat u dit natuurlijk niet zoo bedoeld hebt. Maar op het oogenblik heb ik slechts te maken met den vorm; de wijze, waarop gij u uitdrukt. En die vorm is zacht ge sproken niet schoon. Ten slotte. Gij zegt dat ik u heb willen krenken met te zeggen,-dat gij geen dichter zijt. Dichter in de beteekenis van woord kunstenaar. Gij veronderstelt bij mij on billijkheid, bijna kwaadwilligheid. Toch was mijn critiek niet onwelwillend. Het zou mij aangenamer geweest zijn, als ik mij onder de bewonderaars van uw poëzie had kunnen scharen. En dan, ik kan u toch niet krenken, door mijn critiek, daar ik bij een man met een geloofsovertuiging, als waarvan u blijk geeft in „Oude Hit" geen ijdelheid mag veronderstellen. Het is toch ook geen beleediging, niet waar, als men iemand zegt, dat men hem geen dichter vindt? Hoe weinig dichters treft men onder de menschen aan. „Wien mijn geschrijf mishaagt, legge het terzijde," zegt u. Jawel, maar als ge uw geschrijf gaat publiceeren, dan stelt ge u aan critiek bloot. Ge wilt u zelf toch niet boven de critiek stellen. Ge kunt toch niet verwachten, dat iedereen uw geschrijf mooi vindt. Nu zijn er menschen, die Zenuwachtig, Overspannen en Slapeiooé Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw Zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. uw „Oude Hit" niet mooi vinden, want ik ben niet de eenigste, mogen 2e dat dan niet zeggen? Eigenlijk heb ik niet eens gezegd, dat u naar mijn meening geen dichter zijt. Op grond van „Oude Hit" twijfel ik er wel aan. Maar ook dichters hebben wel eens verzen gepubliceerd, die niet schoon, eigenlijk geen poëzie waren. Maar of ze het -ooit zoo bont gemaakt hebben als u met „Oude Hit", ja dat be twijfel tk. O. VAN ANDEL. Heusden, 27 September 1926. Vraagt offerte voor HANG- EN SLUITWERK en andere BOUWARTIKELEN GROOTE VOORRAAD. CORRECTE BEDIENING ONDER TECHNISCHE LEIDING. Firma JOB AN SMULDERS, Vnghterstr. 33 'sBERTOGENBOSCH, Tel 659 BENEDEN-LAAGSTRAAT. Nu de vroe ge peren zijn opgeruimd, komen de la tere soorten aan de beurt, die niet zoo overvloedig zijn. Voor de goede hand peren besteedt men 10 a 15 ct. per K.G.; voor stoofperen 7 a 9 ct. per K.G. De appels zijn schaarsch en zelfs de zoo ge wilde goudreinetten zijn haast niet te be komen. Voor de andere soorten appels' besteedt men 16 a 20 ct. per K.G. GEERTRUIDENBERG. Vanwege het Kroon-Domein zijn alhier voor een ter mijn van zeven jaren ruim 40 H.A. bouw land onder deze gemeente en Made en Drimmelen verhuurd, waarvan de opbrengst gemiddeld nog meer dan f 150 per H.A. per jaar bedroeg. Sommige perceelen gaan nog hooger dan f 200 per H.A. en men' vraagt zich af, waar deze hooge pach ten bij de daling van alle landbouwpro ducten vandaan moeten komen. NIEUWENDIJK. Deze week werd al hier opgericht ee.n Chr. Comité voor win- terlezingen bestaande uit een 12-tal leden. Het doel is dezen winter 3 of 4 (sprekers te laten optreden, die in positief Chris- telijken geest lezingen zullen houden over onderwerpen op verschillend gebied. Daar toe roept het comité' de medewerking in van allen die daarin belang stellen, inzonder heid uw geldelijken steun hebben zij noo- dig. Ieder kan zich opgeven als begun stiger tegen betaling van f 0,75 en heeft dan tot alle lezingen vrijen toegang. Woensdag hield het comité voor winterlezingen een vergadering. Na eenige besprekingen werd overgegaan tot verkie zing van een bestuur, gekozen werden de heeren Buize, Voorzitter; K. v. d. Stelt Azn., Penningmeester; M. v. Helden, Sec retaris en Joh. v. d. Stelt, Algem. adjunct. Den 5en November zal voor het comité- optreden den heer Pennings met een le zing over Transvaal, tevens zullen ter ver duidelijking lichtbeelden gegeven worden. De aanbestedingen voor het bieten scheep doen, hebben plaats gehad. De laagste inschrijvers waren: Fabriek Puttershoek Versteeg en de Vierbondsche sluis J. Boterbloem. C. S. M. loswal sluis D. Biesheuvel en loswal Kille J. v. d. Stelt. Bij den landbouwer H. d. R. werd deze week een suikerbiet gerooid die een omvang had gvan 74 c.M., dit is tochj zeker een zeldzaamheid. -/ Zondagnacht werden bij den heer J. K. 6 groote konijnen ontvreemd, ter wijl 3 kleine konijntjes werden doodgebe ten. De politie doet onderzoek!, Naar w ijvernemen zal het 75-jarig bestaan der Chr. School herdacht worden op Vrijdag 12 November a.s. Deze week werden aangevoerd 5010 eieren. Men besteedde voor groote kipeieren f 7,45, voor kleine f 6,40, kal koeneieren f9 per 100 stuks. Deze week had alhier een auto-on geluk plaats dat betrekkelijk goed is af- geloopen. Een auto komende van Am sterdam maakte een reis naar Antwerpen. Op den Rijksstraatweg geraakte het stuur defect, met gevolg dat de auto tegen een tweetal boomen reed. Deze boomen bra ken en de auto kwam in het water terecht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats doch de auto was erg beschadigd. RAAMSDONKSVEER. In de woning van den heer B., op 't fort, doet zich een geval van typhus voor. De collecte voor de alleenstaande blinden, stichting Wolf hezen, bracht ruim f130.— op. De heer A. J. Oosterling verwierf het diploma Radio-Telegrafist Voor Samenwerkende Zendingsver- eenigingen en Gez. Zendingsbond werd alhier f 77.ontvangen. WOUDRICHEM. In deze gemeente is opgericht een Gemengde Zangvereen. op neutralen grondslag, onder den naam van »Con Amore«. Tot directeur is benoemd de heer A. W. Havelaar, alhier. HEVIG ONWEDER. Te Oud-Ade, gemeente Alkemade, is Maandag tijdens een hevig onweer het 12- jarig zoontje van den heer H. V. d- Voort door den bliksem getroffen en gedood. Men vond zijn lijk geheel verkoold langs den dijk. Van den landbouwer de Graaf, even eens te Oud-Ade, zijn drie koeien dooir den bliksem gedood. BRANDEN. Een geweldige brand heeft Dinsdagnacht te Wadingsveen gewoed. Omstreeks half één werden de bewoners van het dorp opgeschrikt door brandgeroep. Het bleek, dat de meubelfabriek van de fa. F. J. Modderkolk en H. Dvjs, gelegen aan den Kerkweg in het Oude Dorp, in lichte laaie stond. De geheele meubelfabriek is uitgebrand. Slechts de muren zijn blyven staan. De geheele houtvoorraad op de terreinen der fabriek werd een prooi der vlammen. Men vermoedt, dat het vuur uit den oven in de droge krullen is gekomen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op 3 4 ton geraamd. In de fabriek werkten ongeveer 70 arbeiders. Door het onvoorzichtig omgaan met vuur bij het aansteken van een fietslantaarn, ontstond brand in het boerderytje van A. Byroa Houtigehage. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de kinderen slechts met moeite gered konden worden en aan blusschen niet te denken viel. Alles was verzekerd. Tengevolge van het omvallen van een petroleumlamp is de boerderij van den landbouwer H. Stevens te Uffelo geheel afgebrand. Een koe en een schaap kwamen in de vlammen om. Dinsdagmiddag ontstond brand in de sigarenfabriek van Laranga aan de Gessel- schestraat te Eindhoven. De fabriek brandde totaal uit. Een groote voorraad tabak en sigaren werden door het vuur verteerd. De belendende perceelen bleven gespaard. De fabriek was verzekerd op beurspolis. DOOR EEN LICHTKOKER GEVALLEN. Een 5 jarig zoontje van den heer S. uit Duisburg, dat by de familie S. te Bergen op Zoom logeerde, had het ongeluk bij het spelen door een lichtkoker in de keuken te vallen. Met een hersenschudding en een schedelfractuur werd het knaapje opgeno men en naar het gasthuis overgebracht. Zyn toestand is gevaarlijk. KINDERVERLAMMING. Te Bathmen heeft zich een tweede ge val van kinderverlamming voorgedaan. o EEN OPLICHTER. De vorige week vervoegden zich bij den landbouwer W. P. v. d. G. te Leiderdorp, twee personen, R. en van der H. gehee- ten, beiden uit Leiden, R. kocht van Van der G. een paard voor f 245, dat in Den Haag moest worden geleverd. R. zou het paard op de volgende veemarkt te Leiden betalen. Eenige dagen later kwam Van der H. bij den landbouwer en zeide voor R., in wiens dienst hij was, een koe noodig te hebben, die zyn patroon aan een tuinder te Loosduinen had verkocht. De landbou wer, die geen argwaan koesterde, gaf het rund van f 255 mee, doch toen hy eenige dagen later op de veemaikt R. ontmoette en wilde afrekenen, zeide R. de f 245 voor het paard aan Van der H. voor hem te hebben medegegeven en van den koop van een koe niets af te weten, zoodat beiden het slachtoffer zijn geworden van een op lichter. BEROOFD EN DAARNA UIT DEN TREIN GEWORPEN. Tusschen Antwerpen en Esschen hebben 4 Nederlanders een reiziger van 950 francs beroofd en hem daarna uit den trein ge gooid. De man werd slechts licht gewond aan een knie. o— ZEDENMISDRIJF. Met gesloten deuren werd gisteren voer de Rechtbank te Maastricht behandeld de zaak tegen den gedetineerde H. O. te Bunde. Verdachte, die reeds voor eenzelfde feit 3| jaar gevangenisstraf had ondergaan, had zich een half jaar nadat hij weer op vrije voeten was gesteld, weer vergrepen. Het O. M. eischte tegen deze beklaagde de maximum straf, zijnde acht jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 12 October. ONTPLOFFING. Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf is te Den Haag in den delicatessenhandel der N.H, »Emporium, gevestigd aan het Noord einde, een yskast uit elkaar gesprongen. Door den hevigen luchtdruk werd de kast uit elkaar geslagen. De verschillende ruiten in den winkel werden vernield. Ook van een groote spiegelruit, welke zich aan de straatzyde bevond, bleef niets heel. Een groote verwoesting werd in de etalage aangericht. Het meeste glaswerk werd stukgeslagen, terwyl de dampen van den ammoniak het fruit en de vruchten voor het gebruik ongeschikt maakten. De aangerichte schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. o DE K. XII NAAR INDIË. Hr. Ms. onderzeeboot K. XII heeft, on der bevel van luitenant ter zee le klasse J. L. K. Hoeke, van Nieuwediep de reis naar Nederlandsch-Indië via Suez aanvaard. —o- „Tief zu denken und schön zu empfinden ist vielen gegeben. Dichter ist nur, wer schön sagt, was er dacht' [und empfand."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9