Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. H.I644 WosnsdaB 6 Doiotier Rechtzaken. De schoolkwestie te Woadricliew. Mijnhardt's Laxeertabletten BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente WIJK op Dinsdag 28 September 1926 des voorrn. half elf. Voorzitter: Ed. Achtb. Heer R. J. van Do veren. Secretaris; WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer R. v. Rijswijk. Ingekomen is nog een schrijven van den heer R. v. Rijswijk, waarin hij ontslag verzoekt als lid van den Raad wegens drukke bezigheden. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de heeren Arie Vos en Gijs- bert Vos om de perceeltjes grond van de gem. in erfpacht, te mogen koopen, tegen billijken prijs. De adressen worden aangehouden tot het einde der Vergadering. Een schrijven van den heer P. Furster waarin hij kennis geeft dat zijn aanvrage voor een stukje van de buitenpas bedoeld is om daarop een woning en winkelhuis te bouwen. Dit schrijven wordt voorloo- pig voor kennisgeving aangenomen om er evenwel later op terug te komen. Een schrijven van den heer T. van Alfen, waarin hij kennis geeft, dat hij van L. van Wijk heeft gekocht den buitenpas, vroeger eigendom van de wed. Bouman. Nu is gebleken dat het gekochte stukje grond zich uitstrekt tot op den buitenpas tot heden steeds verpacht door de ge meente, waar adressant reeds palen heeft geslagen. Het is de bedoeling dat adres sant het stukje grond nog eens door den landmeter zal laten nameten en dat zijn zoon daarop in het voorjaar een woning bouwt. Mocht dit laatste niet doorgaan, dan wil hij de gemeente gaarne de voor keur geven om het te koopen. Ook dit schrijven wordt tot het einde der verga- 4eri«g bewaard. Verzoek van de zangvereeniging „Con Amore" en de leideres der knipcursus, om de beschikking te mogen hebben over het gymnastieklokaal. B. en W. stellen voor, waar de zangvereen. iedere week een avond het locaal gebruikt en de knip cursus slechts om de 14 dagen, een zaal- huur te rekenen van resp. f 15 en f5. Uit de discussie die hierover ontstaat, blijkt dat de muziekvereen. voor 2 repe titieavonden per week f 20 huur betaalt per jaar. De leden G. v. d. Pol en Gi Bouj- man vinden het daarom billijk dat de zang1- vereen. slechts f 10 per jaar betaalt, voor een avond per week, waarmede de overige leden accoord gaan. Aanbieding der gemeenterekening over 1925 aangevende een ontvangst voor den gewonen dienst van f63856,in uitgaaf f59529,785; alzoo een batig saldo van f 4326,215. De kapitaaldienst wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van f 14031,65. De rekening der Ebbe 1925 aangevende voor den gewonen dienst een ontvangst van f 17376,96 en een uitgaaf van f 14238,86, batig slot alzoo f3135,10. De kapitaaldienst bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 1165,865. De rekening van het G.E.B. sluitend met een nadeelig saldo van f 6955,47. Deze drie rekeningen worden in han den gesteld van een commissie bestaande uit de heeren B. v. Wijk, J. v. di. Pol en G. v. d. Pol. Wijziging gemeentebegrooting 1926. Dit punt wordt aangehouden tot een volgende vergadering, met het oog op het genomen raadsbesluit tot herstelling van het torenuurwerk. Bespreking overeenkomst levering elec- trische energie door de N. V. PNEM aan het GEB. De Voorzitter deelt mede dat de over eenkomst die het GEB met de PNEM heeft ten einde loopt en dus een nieuw zal moe ten gesloten worden. Nu blijkt dat de nieu we overeenkomst voor de gemeente niet voordeeliger zal zijn. De Directeur heeft, toen B. en W. bij hem zijn geweest er op aangedrongen dat de gemeente het be drijf aan de PNEM zou overdoen. Wethouder Roza vraagt den Voorzit ter toestemming om iets naar aanleiding van dit punt te zeggen. Spreker zegt dat j B. en W. het oude en het nieuwe contract hebben vergeleken en nagegaan en dat ge bleken is dat de hoofdzaak van het ver schil is gelegen in den aankoop, den prijs per eenheid, deze was bij het oude con tract 3 ct. en wordt nu 4 ct., waarbij komt kolenclausule en maximale belas— ting. Nu is er een art. bij, waar naar spr.'s meening wel wat over te spreken valt, n.l. dit art. dat zegt dat de gemeente, een stroomafname garandeert van f 5925 per jaar. Er staat hierbij een noot, die zegt dit artikel op te nemen voor zoover de minister daaraan zijn goedkeuring hecht. Hierover schijnt dus te redeneeren, had de minister daaraan zijn goedkeuring ge hecht, dan behoefde men er dit niet bij) te zetten. Nu zei de Directeur wel, dat de imin. inmiddels daaraan zijn goedkeuring heeft gehecht, in hoeverre dit waar is, weet spr. echter ook niet. Dit art. is een giroote tegenvaller, niet alleen hier, doch in alle gemeenten was men van meening, dat dit artikel slechts zou gelden voor de eerste vijf jaren, totdat men aan de aflossing be gon. Spreker meent dat door den Ingenieur destijds ook in dezen zin is gesproken, al durft hij dat niet met zekerheid te zeg gen. Spreker heeft er in de vergadering van B. en W. meermalen op aangedrongen een onderhoud met den minister aan te vragen, hij kon daarvoor echter geen meer derheid verkrijgen. Het vormt een belang rijk verschil voor het bedrijf en men mag naar spreker's meening niets onbeproefd laten om van deze knellende bepaling ver lost te worden. Heeft men gedaan wat men kan, dan is men ook verantwoord. Verder zijn er nog wel een paar kleine verschillen tusschen het oude en nieuwe contract die echter betrekkelijk van weinig beteekenis zijn. Over '25 heeft het bedrijf een stroomafname gehad van 29385 K.W. in hoeverre de verhooging van 3 op 4 ets. daarop invloed zal uitoefenen, is zoo niet te zeggen omdat hierbij komt de kolenclausule. Spreker heeft met de hulp van den ambtenaar ter secretarie en den gemeente bode eenige berekeningen gemaakt,, met het oog op overgave van het bedrijf en met het oog op het nemen in eigen beheer. Als maatstaf bij deze berekeningen zijn genomen de cijfers der rekening over '25. Spreker heeft het op drie wijzen uitge werkt, bij de eerste berekening is aange- homen, dat de PNEM haar bod vanf 15000 zal handhaven, en de uitslag van deze be rekening was dat de gemeente bij eigen beheer f 400 per jaar duurder uit zou zijn, dan bij overdracht aan de PNEM. Hierbij moet men er evenwel rekening mede houden, dat naar spr/s rneening de cijfers die genomen zijn, aan den hoo- gen kant zijn. Raad zoowel als B- en jW. hebben de overtuiging dat op het beheer nog wel wat te bezuinigen is en dat voor de straatverlichting slechts 30 ct. per K.W. wordt gerekend, terwijl als men het bedrijf over geeft, deze prijs door de PNEM evenals dit in andere gemeenten geschiedt op 45 ct. zal worden gebracht, dus op hetzelfde bedrag als voor de huisverlich ting. Spreker heeft ook nog berekend het verschil tusschen overdracht en eigen be heer uitgaande van de veronderstelling dat de PNEM voor het bedrijf f21000 en f 30,000 zou géven, met uitkomst dat de gemeente dan f 800 en bij 30,000 f 1400 duurder zou uit zijn, indien het zijn bedrijf in eigen beheer houdt. Spr. heeft de vaste overtuiging dat al deze cijfers aan den hoogen kant zijn gerekend en bovendien berekend zijn naar het le jaar, zoodat het te voorzien is, dat deze cijfers later nog meer ten gunste voor het houden' in eigen beheer zullen uitvallen. Dan heeft men nog iets, in andere plaatsen profiteeren de ingezetenen direct van overgave aan de PNEM, omdat de prijs dan terstond van 60 op 45 ets. per KWU wordt teruggebracht. Dit heeft hier geen invloed, omdat de gemeente reeds voor twee jaar de prijs heeft verlaagd en heeft gebracht op 40 ct. voor de zomer maanden en 50 ct. voor den winter. Het gaat naar spr's. meening nu slechts over de vraag moet de gemeente voor dit' kleine verschil zelf de risico loopen of moet zij zich aan den anderen kajnt misschien een nieuwen strop bezorgen? Spreker zou willen beginnen bij den Mi nister een audiëntie aan te vragen om te trachten van het garantiebedrag af te ko men en zou dan zelf de risico willen houden. Er zit perspectief in het bedrijf, geeft men het over dan is men over 30 jaar wel van de schuld af, doch dan, heeft men ook niets meer, het is bjest mogelijk dat het net dan half versleten is, doch dan heeft men nog een half net en in het andere geval niets. Voorzitter. Het onderhoud wordt ieder jaar grooter. Roza. Bij mijn berekening heb ik een bedrag van f 525 per jaar aangenomen voor onderhoud, als er dit elk jaar aan ten koste wordt gelegd, dan kan het be drijf over dertig jaar niet weg zijn. Als het eenigszins beter wordt, kun nen wij den post voor straatverlichting gaan verminderen, geeft men het over, dan zit men aan dat bedrag vast. Voorzitter. Bij de PNEM gaat het er over om zoo goedkoop mogelijk aan ie dereen in de provincie stroom te leveren. v. d. Velden. De Directeur zeide, dat men zal trachten dit te doen. Voorzitter. De PNEM is een groot lichaam, dat geen winst mag maken. Ik stel mij voor dat de stroom in de toe toekomst belangrijk omlaag zal gaan. Roza. Dat kunnen wij misschien ook als wij meer krachtverbruik en aansluitingen krijgen. Voorzitter. Wij staan voor een groote schuld en wat zal over 35 jaar het net waard zijn. Roza. De schuld houden wij, of wij het overgeven of niet. v. Wijk. Uit hetgeen Roza heeft gezegd blijkt wel dat hij veel werk van dit punt heeft gemaakt, waarvoor wij hem dank baar moeten zijn. Alvorens evenwel een beslissing, te nemen, zou ik toch beter in de zaak willen inzitten en willen onder zoeken wat zal het administratief en tech nisch beheer kosten. Ik kan op het oogen- blik de zaak nog niet helder overzien en zou de beslissing daarom willen verdagen, tot een volgende vergadering, de kwes tie is toch nog niet zoo brandend. Roza. Het wordt wel hoog tijd een be slissing te nemen. Als men het bedrijf zelf houdt moet men weten, hoe of het zal worden ingericht. Ik vind het echter uitstekend dat mijne cijfers goed worden nagegaan. Voor technisch en ad ministratief beheer heb ik aangenomen wat het in 1925 heeft gekost n.l. f 1450. Zou er niet iemand te vinden zijn, die het goedkooper doet, zal men niet iemand kunnen vinden die met hart en ziel bij het bedrijf is, het zal behandelen als zijn eigen bedrijf. Ik zou er ook niet voor zijn iemand voor vast te benoemen doch voor één jaar, om als hij niet bevalt een volgend jaar iemand anders te nemen, naar mijne meening is echter op het be drag van f 1450 best te bezuinigen. Als men iemand aanstelt, heeft men ook het voordeel, dat men niet om de twee maan maanden de kwitanties behoeft te laten innen zooals thans, omdat het zoo duur is en kan het om de veertien dagen ge beuren, vooral in den winter, dat zal het bedrijf zeker ten goede komen. Met de verlaging der tarieven hebben wij een gunstig resultaat bereikt. In '21-'22 bedroeg de stroomafname per aansluiting 49 KW. Na de prijsverlaging is zij ge klommen tot 59 KW per aans.luiting, een bewijs dat er meer verbruikt wordt per aansluiting. Bovendien mogen wij aanne men dat de aansluitingen die wij thans hebben, wel aan hun zelfde verbruik blij ven. In het begin zijn wij erg royaal ge weest en hebben wij uit het ebsfonds gratis lichtpunten verstrekt, wij kwamen daardoor aan 163 aansluitingen voorlicht en 4 voor kracht, met gevolg evenwel dat er het volgende jaar al 20 afvielen. Thans waren wij per 31 December '25 weder geklommen tot 152 licht en 8 kracht aansluitingen en nadien zijn er nog een paar bijgekomen, hieruit blijkt dat er ver betering in het bedrijf zit. Voorzitter. Wij hebben hier een afname van 59 K.W. per aansluiting, in de meeste gevallen is dit bij een goed bedrijlf 80. K.W., dat is het groote verschil. De heer v. Wijk verklaart er voor te zijn, dat de gemeente de goedkoopste weg bewandelt, doch hij begrijpt de zaak nog niet goed en zou daarom willen dat de Raad op een avond nog eens ibij elkaar kwam, om de verschillende cijfers goed te onderzoeken. De heer Bouman meent, dat Wethouder Roza de zaak goed onder de oogen heeft gezien, spreker brengt hem daarvoor dank maar kan ook worden verklaard of het onderhoud van het net hooger zal wor den? De Voorzitter zegt dat het nu f 900 heeft gekost en hij geeft de verzekering, dat het onderhoud zal blijven stijgen. En dan wie zal men voor f 900 krijgen, doch zeker niet iemand die goed op de hoogte is, eerlijk,'goed controle houdt en de ad ministratie kan voeren. De heer Roza meent dat dit wel zal meevallen, er zijn al personen geweest, die spreker gevraagd hebbenwat den ken jullie met je bedrijf te doen, ik: had wel idee er naar te solliciteeren. Die menschen doen dat niet om in Wijk te blijven, doch alleen om zich een gemeen telijk bedrijf op te werken. Als men Andel als voorbeeld neemt, daar wordt de ad ministratie op de secretarie gevoerd, spr. wil hiermede niet te kennen geven, dat dit hier ook moet gebeuren, het bedrijf kost daar zeer weinig, men heeft een uitste kend en goedkoope kracht. Ook hier meent spreker zal zoo iemand wel zijn te krij gen. De Voorzitter zou de verschillende cij fers door een accountant willen doen on derzoeken, de raad is daardoor meer ver antwoord. De heer Roza gaat hiermede accoord, hij begrij'pt heel goed, als later zou blij ken, dat zijn berekeningen niet juist zijn geweest dat hij dan de schuld krijgt. Wethouder v. d. Velden is er niet voor, als het verschil slechts f 400 bedraagt om het bedrijf uit handen te geven en dan moet de PNEM ook nog f 15000 geven. 1 De Voorzitter merkt op dat indertijd dat bedrag door de PNEM wel is genoemd doch wat zij wil geven, weet men niet. De Directeur wilde geen berekening doen maken voor de Raad in beginsefi besloot tot overgave. Wethouder Roza zegt dat de Directeur verklaarde dat het niet zeker was dat de PNEM zijn bod van 15.000 zou hand haven, dat dit misschien wel minder kon zijn. De heer G. v. d. Pol is het met Weth. Roza eens, als het geld om de 14 dagen wozdt opgehaald, zal dit zeker aan het bedrijf ten goede komen. Spreker vindt het treurig dat de PNEM alleen zichzelf tracht te helpen en niets voor de kleine gemeenten doet. De Voorzitter zegt dat de Directeur van de PNEM zegt, alleen te willen be vorderen dat de ingezetenen der provin cie aan goedkoope stroom geholpen* wor den, van de gemeenten kunnen zij zich niets aan trekken. Weth. Roza zegt, dat dit een nieuwe uit vinding is, bij de instelling van het bedrijf hadden ze de gemeenten wel degelijk noo- dig, hij kan dan ook aan de woorden van die heeren niet het noodige vertrouwen schenken. Toen zeiden deze hee ren Ook wel: denk je dat wij de ge meente een strop zouden willen bezorgen, daar denken wij niet aan, als wij dat wist ten, dan kwamen wij niet hier, wat kun je dus op hun woorden aan? De Voorzitter zegt dat het GEB de ge meente over 1925 weer f6900 kost. Wethouder Roza brengt daartegen in, dat in dit bedrag f 2000 afschrijving be grepen is en daarbij of men het over doet of niet, de gemeente blijft zitten voo.r de schuld, voor betaling der rente en af lossing. Spreker zou zoolang als het mo gelijk is, uit de vingers van de PNEM willen blijven. De Voorzitter stelt voor dat de Raad in beginsel besluit om het GEB aan de PNEM over te doen, opdat de Raad te weten komt op welke voorwaarden zij het bedrijf wil overnemen. De heer v. Wijk zou dan tegelijk dje cijfers door een accountant laten onder zoeken en zou tevens een audiëntie wil len aanvragen bij den Minister, men komt dan de volgende vergadering volkomen beslagen ten ijs. De Raad gaat met dit voorstel accoord. De Voorzitter en Wethouder Roza wor den aangewezen om bij den Minister op audiëntie te gaan. Ingekomen is nog procesverbaal van kas- opneming bij den gemeente-ontvanger waaruit blijkt dat f 1145 5,855rin kas was, waarvan f 10850 op de giro is geplaatst. Idem van de afdeeling Aalburg, in kas f4536,46 waarvan f4201,46 op de giro. Deze mededeeling wordt aangenomen voor kennisgeving. De heer v. Wijk zegt dat bij het laatst gehouden concert van de muziekvereen. en het kinderkoor een talrijk publiek aan wezig was. Nu waren daaronder personen die erg rumoerig en hinderlijk waren. Spreker vraagt of bij verordening hieraan geen einde gemaakt kan worden, zonder verordening kan de politie er weinig aan doen. De Voorzitter is niet voor verbods bepalingen die slecht nageleefd kunnen worden, het is daar een publieke weg, zoodat er weinig tegen te doen is. Wethouder Roza zegt dat hij als wer kend lid der vereeniging er natuiylijk niet zoo goed over kan oordeelen, hij meende echter dat het er zeer ordelijk naar toe ging, er was echter een zeer talrijk pu bliek, dat van de tent niet geheel te over zien was. Het bestuur van de muziekver- eeniging heeft echter reeds besproken om bij een volgend concert den Burgemeester te verzoeken de beschikking te mogen hebben over het schoolplein, om daar haar banken en stoelen neer te zetten, opdat het publiek voor een groot gedeelte kan zitten. De Voorzitter verklaart d/'t een betere oplossing en zal daarvoor gaarne toe stemming verleenen. Wethouder v. d. Velden zegt dat hij den geheelen avond het concert heeft bij gewoond, vlak voor de tent heeft gestaan en van herrie en rumoer niets heeft be merkt, onmogelijk is het echter niet want de menigte stond van boven in de stoep tot aan het secretarie toe. De heer v. Wijk verklaart met een op lossing als door de muziekvereen. voor gesteld, genoegen te kunnen nemen. Het was voornamelijk de jeugd die nabij het secretarie stond die rumoerig was. Thans wordt nog afgehandeld de aan vrage van A. Vos en Gijsb. Vos tot aankoop stukjes gemeentegrond. Besloten wordt de stukjes grond, indien adressan ten met den prijs accoord gaan, te ver- koopen. Naar aanleiding van het adres van T. v. Alfen inzake den Buitenpas wordt be sloten, dat de paaltjes die v. Alfen heeft doen slaan verwijderd zullen worden, ter wijl de landmeter opdracht zal worden gegeven den Buitenpas op te meten. De raadsleden hadden het beter gevonden als v. Alfen, voordat hij ging afbakenen, eerst eens met B. en W. had gesproken of den Raad in kennis had gesteld met de situatie De gemeente heeft reeds jaren het onge stoord bezit van het terreintje en heeft dat gekocht van den heer M. Schouten, die het zelf voordien had gekocht van de erf genamen van dokter Prillevitz, om dit nu maar voetstoots af te staan, daar is de Raad tegen. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. Door den raad der gemeente Woudriche werd in zijne vergadering van 4 Mei j.l. afwijzend beschikt op een verzoek van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel, aldaar, om de noodige gelden .beschikbaar te stellen voor den bouw van een bijzondere lagere school regelen zonder Kramp of Pyn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. in wijk A in de gemeente, op grond dat het verzoek wel voldoet aan de letter, doch niet aan den geest der wet, aangezien kan worden aangenomen dat verschillende der op de in artikel 73 sub a der L.O.- wet 1920 bedoelde verklaring voorkomende personen daarop hunne handteekening heb ben vermeid niet uit beslist godsdiénstige overtuiging om hun kinderen byzonder onderwijs te doen genieten, doch meer uit verschillende bijkomstige redenen, zoodat van een werkelyke behoefte aan een christelijke school in die gemeente niet kan worden gesproken, terwijl voorts de financiën der gemeente niet toelaten, dat ten behoeve van het bijzonder onderwys kosten worden gemaakt. Het bestuur van gemelde vereeniging ging tegen dit besluit in beroep by Ged. Slateo van Noord-Brabant en voerde daarbij aan, dat de door den gemeenteraad aangevoerde motieven geheel buiten de wet omgaan. In een nadere memorie deelde de raad mede, dat bij het verwerven van hand tekeningen op de bij artikel 73, le lid onder a der L.O.wet bedoelde verklaring door de propagandisten onjuiste voorstel lingen zijn gegeven betreffende de kosten, die tengevolge van de stichting van de school t8n laste der gemeente komen, zoodat de handteekeningen van vier met name genoemde personen rechtens niet in aan merking mogen worden genomen. Gedeputeerde Staten voornoemd hebben thans gemeld raadsbesluit vernietigd en bepaald, dat de door appellant gevraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere school moet worden ver leend, op grond dat wat er ook moge zyn van de mo tieven, die in 's raads afwijzend besluit tot uitdrukking zijn gebracht, deze niet ter zake dienende zijn, vermits zy geen steun vinden in de wetdat, wat betreft de in de nadere memorie van den gemeenteraad bedoelde bewering, al moge het waar zyn dat onjuiste voorstellingen zijn gegeven, daaruit nog niet volgt, dat de onderteeke naars daardoor zijn bewogen hunne hand teekening te stellen en nog minder, dat die handteekeningen rechtens niet in aan merking zouden mogen worden genomen dat daaraan dus geen argument kan worden ontleend om te betoogen, dat aan de. artikel 73, le lid sub a der wet gestek eisch niet is voldaan dat bij de openbare behandeling van het beroepschrift door den vertegenwoordiger van de gemeente nog is betoogd, dat de in artikel 73, le lid sub a der wet bedoelde verk!aring be trekking heeft o.a. op 4 kinderen, die thans een gelijksoortige bijzondere school bezoeken en bovendien op 1 kind, dat, geboren zijnde 1 November 1911, te oud is om de se! ooi te bezoeken dat zelfs, al zouden deze 4 kinderen en het kind, geboren 1 Nov. 1911, niet worden mede- gerekend onder de 54 leerlingen, waarop in casu de in artikel 73, le lid sub a der wet bedoelde verklaring betrekking heeft, deze toch nog de namen van zooveel (n.l. 49) leerlingen zou blyven bevatten, dat het volgens die wetsbepalingen vereischte roinimumgelal (n.l. 40) leerlingen nog wordt overschredendat mitsdien moet worden aangenomen, dat in casu aan den eisch van art. 73, le lid sub a der wet ten volle is voldaan dat de in art. 72 der wet bedoelde medewerking op grond van het bepaalde in art. 75, 2e lid le volzin door den gemeenteraad slechts mag worden geweigerd, wanneer niet aan de in art. 73 omschreven vereischten is vol daan dat, vermits in casu aan die ver eischten wel is voldaan, 's raads afwyzeride beschikking in strijd is met de wet. (N. R. Ct.) BOSSCHE RECHTBANK. P. L, v. E. te Waalwijk, gedetineerd, wegens diefstal van een kist met zeep, 4 maanden gevangenisstraf. De eisch was 8 maanden. S. de R. te Sprang-Capelle, wegens diefstal van geld door middel van inklim ming, 6 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, conform den eisch. FAILLISSEMENTEN Adrianus Pieter Kramer, timmerman, wonende te Babiloniënbroek, gem. Eethen. Rechter-Commissaris E.A. Heer Mr. Van SchuijlenburchCurator Mr. Ch. M. J. Witlox. ^fieitw^biad (Vervolg en Slot.) V V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5