Eerste .Blad C. DE KEMP De Wenteltrap CREOLIN A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LAMHTJYZEN Go's A UitgaveFirma L, J. VEERMAN, Heugden* 4645 Vrijdag 8 October 1926 FEUILLETON Binnenland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Und Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke summers 6 cent. Advertentiën van t6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. V uur ven GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, KEESDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie a f 2.25. Al is het ontegenzeggelijk waar, dat het particulier initiatief steeds voor dient te gaan, daar mag het gerust gezegd dat als dat particulier initiatief niet ge noeg tot uiting komt het gelukkig is te noemen dat er steeds van andere zijde kan worden ingegrepen, waar het geldt de behartiging van en het opkomen voor de belangen van een bepaalde categorie der bevolking. Wij bedoelen hier dit, waar van particuliere zijde niet voldoende kracht uitgaat, of kan uitgaan, door den alge- meenen, provincialen of plaatselijken wet gever de regeling van een bepaald onder werp kan worden ter hand genomen. Niet elk onderwerp echter, al houdt dit nog zoo nauw verband met het algemeen wel zijn, kan, als het particulier initiatief niet voldoende werkt, door den algemeenen wetgever worden geregeld. Er moet bij dergelijke regeling vaak met zoovele om standigheden worden rekening gehouden, dat de totstandkoming eener wettelijke re geling zeer dikwijls daarop strandt. En toch kan het vaak van het grootste be lang zijn, dat eindelijk eens ingegrepen wordt in de in den loop der tijden ont stane toestanden op zoo menig -gebied. Gelukkig vat menig gemeentebestuur he den ten dage zijn taak breed op "en tast het sociaal-oeconomisch leven in zijn kern aan, althans worden pogingen aangewend om daartoe te geraken. Ik doel hierbij op de besprekingen, welke binnenskamers door menig gemeentebestuur gevoerd wor den om te komen tot voorlichting" bij be roepskeuze. Menig ouder staat voor de vraag: „wat moet mijn kind worden" en 'tis opmer kelijk hoe vaak ons gevraagd wordt of we ergens een uitweg weten voor dezen of genen jongen of voor dit of dat meisje. Men neemt maar wat men krijgen kan in den regel zonder zich af te vragen of Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 46) Voor anderhalven dollar zei de landloo- per met heesche stem en keek even naar den detective. Hij is -r toch niet dood? vroeg ik. De landlooper 'schraapte zijn keel. Nee, juffrouw, zei hij. Hij was er leelijk aan toe, maar dood was ie niet. Hij 'begon met bi/ te komen, toen ik hij zweeg en keek naar den detective. Ik heb het niet gegapt, meneer Winters, jam merde hij eerlijk op den weg gevonden. Winters nam geen notitie van hem, maar keek steeds naar Alex. Ik zal u maar vertellen wat hij heeft verteld, viel Alex hem in de rede. Dat gaat vlugger. Als Jamieson, als meneer jamieson opbelt, kunnen we hem meteen op de hoogte brengen. Meneer Winters, in de Vijfde straat ontdekte ik dezen man, terwijl hij probeerde dat horloge te verkoopen: Hij bood het mij aan voor drie dollars. Hoe herkende je dat horloge, vroeg Winters plotseling.^'" Ik had het vpék eerder gezien, en het 's nachts gebruikt als ik onderaan de trap de wacht hiëld. De detective was voldaan. Toen hij' mij dat horloge aanbood, her kende-' ik het, en ik deed net Oif ik het yilde koopen. We liepen eën zijstraatje in en ik kreeg het horloge. De landlooper men voor de functie wel de noodige be kwaamheid en geschiktheid heeft. Wat zoude er van menig jong m'ensch een ander man geworden zijn, indien hij zelf in staat was geweest aan zijne toe komstplannen de juiste richting te geven. Welk nadeel kan er niet voor de geheele maatschappij uit voortvloeien, indien ie mand zijn weg niet gevonden heeft. Men behoeft het universiteitsleven maar eens te volgen en men ziet het hoe weinigen in staat waren hun eigen banen te kiezen. Met' honderden zijn ze te tellen, die na verloop van 'n paar jaren hun studie' op hebben moeten geven. Al die jaren zijn dan verknoeid en dit laat ook niet na zijn nadeeligen invloed voor later te doen gelden; van de meesten immers komt niet veel meer terecht, doch wie weet hoevelen er van hen flinke menschen ge worden waren, indien zij behoorlijk ten aanzien hunner beroepskeuze ingelicht wa ren geworden. Wat voor den student geldt, geldt ook voor den jongen uit den werkmansstand. rilde. Het was duidelijk op welke manier Alex dat horloge in handen had gekre gen. Toen heb ik dezen kerel uitgehoord. Het schijnt dat hij alles gezien heeft. Hij zegt dat hij in een leege goederenwagen lag, in dezelfde wagen, waar de auto tegenop reed. Toen viel de landlooper hem weer in de rede, en vertelde de heele geschiedenis', af en toe onderbroken door Alex en Win ters. Het ging een beetje omslachtig en hij gebruikte af en toe wonderlijke uitdruk kingen, maar over het algemeen werd het ons wel duidelijk. öp dien bewusten avond had de land looper zich ter ruste gelegd in een leegen goederenwagen, die op een zijspoor stond bij Casanova. De trein zou bij het aan breken van den dag in westelijke rich ting vertrekken. De landlooper en de rem mer van den trein waren goede vrienden, en alles ging schitterend. Om tien uur, misschien nog iets eerder, werd hij wak ker door een vreeselijken schok tegen den kant van den wagen. Hij probeerde de deur open te doen, maar er was geen beweging, in te krijgen. Toen stapte hij er aan den anderen kant uit, en net op dat oogenblik hoorde hij iemand kreunen. Zijn levenswijze had hem geleerd voor zichtig te zijn. Hij stapte op een buffer en keek om zich heen. Er was een auto tegen !de goederenwagen aangereden! en het ding stond nog op twee wielen. De kop- lichten waren uit, maar achteraan brandde nog een lamp. Twee mannen bukten zich over iemand heen die op den grond lag. Toen liep de grootste van de twee den trein langs om een leegen wagen te zoeken. Vier wagens verder vond hij er een, en liep weer terug. Met z'n tweeën tilden zij den bewusteloozen man in den leegen goederenwagen en gingen toen zelf" naar Hoe vaak wordt niet, als het jongmensch de school verlaat, zoo maar lukraak een beroep gekozen, terwijl dan niet zelden later blijkt, dat hij óf door aanleg óf door gestel niet voor het gekozen bet- roep deugt; zeer dikwijls- blijft zoo ie mand dan hangen waar hij is en Wordt een kruk in de maatschappij en dat geheel zonder schuld. Het is dus alleszins een eisch, dat de jongeling, wanneer hij de schoolbanken verlaat, behoorlijk worde voorgelicht, welk beroep hij. kiezen moet. Het doel dier vóórlichting Mrioet geen ander zijn dan ie- Aers gaven tót haar volle recht te doen 'komen en niets meer. Terecht immers^,zegt Paus Leo XIII in zijn Rerum Novarum„Dit worde voor op gesteld, dat de m.ensch zijn lot moet dragen, dat laag en hoog niet gelijk kun nen worden in de burgerlijke maatschappij. Dit wordt door velen wel 'nagejaagd, maar. dat streven, in strijd met de natuur der dingen, is vergeefs. Er zijn immers in de menschen van natuur zeer groote en zeer talrijke mogelijkheden; niet van allen zijn de geestesgaven gelijk, niet de be kwaamheid, niet de gezondheid, niet de krachten." Welnu, aan ieder zoo duide lijk mogelijk de draagkracht zijner gaven aan te geven, ziedaar de schoone taajk der voorlichting. Meerdere gemeentebesturen hebben te dezen aan menig ander een mooi voor beeld gegeven. Zoo heeft b.v. Hilversum eene goede regeling weten te treffen. Daar is n.l. eene verordening vastgesteld, regelende de samenstelling en den weric- kring der commissie van advies in zake beroepskeuze. Deze commissie geeft koste loos voorlichting betreffende de soort van arbeid, waarvoor mannelijke zoowel als vrouwelijke personen, die den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt en jonger dan 18 jaren zijn, ten aanzien van wie haar advies wordt gevraagd, op grond van op flesschen met gebruiksaanwijzing voor huishoudelijk gebruik, voor ont smetting van stallen, bij mond- en klauwzeer en andere besmettelijke ziekten. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN, binnen, ze bleven er een minuut of vier. Toen ze er uit kwamen, liepen ze nadat ze de deur dichtgeschoven hadden, dwars over het stationsemplacement, naar de stad terug. De kleinste van de tweC liep een beetje mank. De landlooper bleef voorzichtig en wachtte nog een minuut of tien. Er kwa men een paar vrouwen aanloopen, om de automobiel te bekijken. Toen zij1 ook weer weg waren, kroop hij in den wagen waar ze iden man ingedragen hadden en deed de deur weer dicht. Toen streek hij een lu cifer aan. In een hoekje lag een bewuste- looze man, vastgebonden en met een prop in zijn mond. De boef liet geen molment verloren gaan; hij doorzocht de zakken, vond een klein beetje geld en de manchet- knoopen, die hij meenam. Toen maakte hij de prop wat los en ging heen, nadat hij de deur van den wagen weer achter zich had gesloten. Buiten op den weg vond hij het horloge. Een poosje later verstopte hij zich op een goederentre/n, die naar het oosten ging en bereikte zoo de stad. Hij had de manchetknoopen ver kocht, maar toen hij Alex het horloge aanbood, was hij „geknipt". Het verhaal was uit. Ik w/st niet of ik meer o f minder ongerust was, nu ik alles gehoord had. Ik twijfelde er niet aan, of de bewustelooze man was Halsey geweest. Hoe ernstig hij gewond was en hoe ver hij meegevoerd was in den trein, waren de eerste vragen die bij mij opkwamen. Maar ik wist np tenminste ook, dat hij niet in koelen bloede vermoord was. Ver moedelijk was hij wei gevonden, en lag hij in het een of andere vreemde ziekenhuis op de kostelooze afdeeling. We wisten toen nog niet ,dat het in werkelijkheid veel erger geweest was. Ik ril er soms nog 's nachts van, als ik bedenk hoe vreeselijk TEiEF. No. is Raamsdoptfsveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAtfSCHE BANK A'DAM skt Handelscredieten tegei^ader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-c^tïrant met rentevergoeding. Incasseert Binjrén- en Buitenlandsche Wissels. BefftsA zich met den aan-^rfverkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt'xn verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvepr Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden^è Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhijjan Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. hunne geestelijke en lichamelijke eigen schappen geschikt moeten worden geacht. Daartoe houdt de commissie zich voort durend op de hoogte vande vooruitzich ten in de verschillende bedrijven, beroe pen en ambten, uitgeoefend in het binnen land en voor zoover mogelijk in het bui tenland. De aanvraag om advies moet worden gedaan door de ouders, voogden of verzorgers van hen, te wier behoeve dat advies wordt gevraagd, door bestu ren van vereenigingen of commissiën, wel ke zich de vak- of andere opleiding van jeugdige personen ten doel stellen, oi HET MODE MAGAZIJN MARIE DERICKS IS HET, SPECIAAL )RES VOOR CORPULENTE FIGUREN. VUGIJTÉRSTRAAT 1. TEL. 652. 's BOSCH. door hoofden en besturen van inrichtin gen, welke die opleiding beoogen. Als adviseurs der commissie zijn aangewezen, de hoofden der scholen. Eene commissie van advies in zake beroepskeuze zou ook in onze omgeving uitnemend werk kunnen verrichten. En nu weten we zeer wel dat niet iedere kleine gemeente er zoo'n com missie op na kan houden, maar een aan tal kleine gemeenten te zamen kan dat wel. Zoo zouden b.v. alle gemeenten in het Land van Heusden en Altena zich kunnen vereenigen en een commissie van advies in zake beroepskeuze in het leven roepen en ditzelfde zou kunnen geschie den door de gezamentlijke gemeenten van den Bommelerwaard. En waar nu zulk eene commissie zeker niet uit meer dan 10 leden behoeft te1 bestaan, zijn er stellig genoeg geschikte :rsonen te vinden om deel der commissie uit te maken. Met het vorenstaande hebben we een idéé aan de hand willen doen, dat zeer zeker in onze streek voor verwezenlijking vatbaar is en dat het aanzijn kan geven aan een instituut, waarvan vooraf met stellige zekerheid kan worden gezegd dat het groot nut kan afwerpen. Halsey het de eerste drie dagen na zijn verdwijning gehad moet hebben. Winters en Alex lieten den landlooper met een flink standje vrij. Het bleek dui delijk dat hij ons alles verteld had, Wat hij wist. En een paar dagen later waren we heel dankbaar dat we hem zijn vrijheid weer gegeven hadden. Toen Jamieson dien avond opbelde, hadden wij een nieuwtje voor hem; hij vertelde me, wat ik niet eerder beseft had, dat we zelfs met deze gegevens Halsey wel niet dadelijk zouden kunnen vinden. Er waren drie dagen over heen gegaan en die vrachtwagens waren in dien tijd waarschijnlijk over de heele provincie verspreid. Maar hij gaf mij den raad om moed te houden. Dit was het bes te bericht, dat we tot nu toe hadden. En in dien tusschentijd bleef het in huis ook allesbehalve rustig. We hadden een kalmen dag en toen- werd Liddy 's nachts ziek. Ik ging naar haar toe, toen ik haar hoorde kreunen, en vond haar met een kruik tegen haar ge zicht en haar rechterwang geheel opgezet. Kiespijn? vroeg ik niet overmatig vrien delijk. Dat heb je aan je zelf te dan ken. Een vrouw van jouw leeftijd, die liever met een slechten kies in haar mond blijft loopen, dan hem te laten trekken. Je bent er zóó doorheen, het duurt maar een oogenblik. Ophangen duurt ook maar een oogen blik, bromde Liddy, van achter haar kruik. Ik zocht naar watten en kiespijndrup peltjes. U heeft zelf precies zoo'n kies, juf frouw Rachel, jammerde ze. En ik weet zeker dat dokter Boyle al jaren be zig is geweest om u over te halen hem te laten trekken. Er waren geen druppeltjes en Liddy maakte een verschrikkelijk kabaal toen ik ER VAN DOOR. Dezer dagen is J. S. uit Bergen otp zoom die te Goes aangehouden was op verzoek van de marechaussee te Raams- donksveer uit het politiebureau ontsnapt. Hij heeft zich door een raampje van cPe W. iC. weten te wringen en is zoo ontsnapt. o DE MOORD TE SPEKHOLZERHEIDE. De Rechtbank te Maastricht heeft den boerenknecht A. W. wegens moord met voorbedachten rade op de vrouw van zijn baas veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. De eisch was levenslang. —o haar voorstelde om er carbolzuur op te doen alleen maar omdat ik eens eSn keer te veel op het watje had gedaa|i, waardoor ze een blaar in haar mond gekregen had. Ik ben er van overtuigd dat het haar geen blijvend kwaad had gedaan, de dokter zei later, dat het vloei bare dieet waarop ze een poos had moe ten leven uitstekend voor haar maag was geweest. Maar ze wilde er niet van hooren en ze hield mij met haar gekreun uit den slaap, zoodat ik ten slotte op stond en naar Gertrude's kamer ging. Tot mijn ver bazing was de deur op slot. Ik liep om, de gang over en zoo door de andere deur haar slaapkamer in. Het bed was opengeslagen en haar nachtja pon en kimono lagen in het kleine kamer tje klaar, maar Gertrude was er niet. Ze had zich niet uitgekleed. Ik weet niet welke vreeselijke gedachten en bij mij opkwamen, terwijl ik daar zoo stond. Door de deur heen hoorde ik Lid dy mopperen en af en toe gillen als de pijn heftiger werd. Toen zocht ik werk tuigelijk naar de druppeltjes en ging weer naar haar toe. Het duurde een half uur voor Liddy's gejammer ophield. Af en toe liep ik eens naar de deur en keek ik de gang door, maar ik zag of hoorde niets verdachts. Toen Liddy eindelijk indommelde, waagde ik het zelfs tot bovenaan de wenteltrap te gaan, maar ik hoorde niets dan het regelmatige ademhalen van Winters, den detective, die vlak bij de deur sliep. En toen hoorde ik in de verte het geklop, waardoor Louise twee weken te voren 's nachts was opgestaan. (Wordt vervolgd.) VlEtnSBLA» voir het Laid van Heusden en Altena,ileLangstraai ea üe Bomielsrvaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1