Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. .4645 ONS KINDERHOEKJE. i Huisapothjè&k' voor 60 céhten -Ziekte en Pijn Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Parlementair Overzicht. en. hun te- genezen- ddel. Be en zie hoe kunt her- Versterk uw nieren! Werp dat lustelooze, afgematte gev- van u, en herwin uw gezondheid en e gie Idoor uw nieren te helpen om de sfna delijke en kwaaddoende vergiften uitr uw bloed te filtreeren. Maak uw leven we/r tot een lust. Die pijn in de lendene/, die urinestoornissen, dat vermoeid, zemiwach- tig, uitgeput gevoel, die hoofdpijiy en dui zeligheid kunnen alleen te wijten/zijn aan nierzwakte, en deze kan overwinnen wor den. Piekeren helpt u niet. WorJt flink en gezond door Tiet gebruik \/n Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De ti)d bewees, dat dit specifieke niergeneesmidyel aan de nie ren juist die versterkende /luilp geeft, die zij noodig hebben en deee organen bij staat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracM aan de verzwakte nieren te geven, kannen Foster's Pillen kwellende nierverscnljnselen als VuVumatiek, ischias, spit, watenrücht, niersteen^ en blaas ontsteking verlionten en wr. Duizenden in/Holland, genwoordige gezondheid de eigenschap/en van dit gin inog heden met het gebru snel gij eey flinke gezondheid krijgen. Verkrijg/jaar (in glasverpakking met geel etiket Let hier vooral op)- bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon 34 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn: 1. Het woordje „niets". Neem de „n" er af, dan wordt het „iets". 2. De wachtkamer van tram of spoor. 3. Rivier. 4. Teekendoos (eendvogel, eekhoorn, kantoor, eerlijk niets, duur, oor, os, s.) De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik heb een pot, waar nooit boter of thee of suiker of zout of eenig voed sel wordt gedaan. Hij staat ook niet in de keuken en wordt zuinig bewaard. Het prettigste vinden we het, als hij gauw vol wordt. Raar is dat, niet? Wie weet hoe die pot heet? 2. In duin en bosch daar leeft mijn kop, en met mijn staart jaag ik daarop; draait mijn rug zich naar mij toe, dan ruik ik mijn kop en ren gauw toe. Wie ben ik? 3. Ik ben een spiegel, die je nooit stuk kan gooien, al neem je ook nog zoo'n dikke steen. Ken jelui die ook? 4. Van de week liep ik weer met een spreekwoord in mijn handen. Toen strui kelde ik over den drempel en daar viel het heele spreekwoord in lettergrepen. Kunnen jelui dat spreekwoord weer sa menstellen uit onderstaande lettergrepen? Schijn gen re zon na ne komt. OOM KAREL. HET BETOOVERDE KLOKJE. (Een oude Chineesche vertelling). Foei-Tsi stond Langzaam op, klom boven op zijn troon en begon toen langzaam te dansen. Al de generaals om hem heen en al de wachters en de soldaten en |de! mandarijnen, begonnen evenals Foei-Tsi langzaam te dansen, op de maat van het wijsje dat het glazen klokje klingelde. Of ze wilden of niet, door een geheimzin nige macht gedreven, moesten ze dansen. IHet was een heel zot gezicht, om te zien, lhoe Foei-Tsi met zijn dikke beenen, hij- Igend en blazend, met een vuurrood hoofd, fboven op zijn fluweelen troon danste. De generaals verloren hun brillen en hun waaiers en hun staarten dansten heel dwaas op hun rug. Hoor, nu begon het klokje al sneller te luiden.... Houd op, houd op met dat klokje^" riep Foei-Tsi hijgend uit, terwijl hij zich de dikke zweetdruppels van het gelaat veegde. Maar steeds sneller en luider klonk het klokje. Met knikkende knieën en bleeke angstige gezichten dansten de generaals en de wachters en de soldaten. Foei-Tsi zag vuurrood. Hij huppelde en sprong, dat hij bijna over zijn lange sabel strui kelde en maar steeds luidde het klokje. Genade, genade smeekte Foei-Tsi einde lijk, houd op, houd op. Ik beken het, ik ben een slecht mensch geweest. Ik heb de bewoners van Tsjing-Tsjang verdrukt en ik heb hen bestolen, maar ik zal het voortaan nooit meer doen. Ik zal al het geld ,dat ik hen afgenomen heb, terugge ven Iedereen zal vroolijk zijn. Iedereen zal gelukkig worden. Ik zal goed worden en rechtvaardig en ik zal heel eerlijk re- geeren. Maar houd op, houdt toch alsje blief op met dat klokje, ik kan niet meer. Heusch, ik beloof plechtig, dat ik alles zal doen, wat ik gezegd heb. Toen opeens hield Ta-ta-O het klokje stil. Het wijsje verstomde en plotseling werd het doodstil. Toen zagen allen, hoe het schitterende glazen klokje in duizend stukjes sprong. Die stukjes werden gou den vonken, die snel omhoog stegen, heel hoog, naar de zon toe. Met ontzag en bewondering zagen allen naar de kleine Ta-ta-O. Het is een toove- venéar, fluisterde men. Maar Ta-ta-O, die dat hoorde, zeide: Neen beste menschen, ik ben geen toovenaar. Ik ben maar een MAUW EN KNOR OP REIS. IV. DE UITJESMAN. (Vervolg.) Op 8taanden voet begonnen Mauw en Knor den koning te helpen en zij be gaven zich samen op weg, om den vogel met den blanwen staart te zoeken. Zij liepen een heel eind en meenden, dat zij er wel nimmer in zouden slagen den Hoedeldoe te vinden, toen zy onverwacht een mannetje ontmoeten, dat zure uitjes at uit een glazen pot. »Mijn naam is Pietje Snuffelaar 1« sprak hij glimlachend. En misschien zal het jullie verwonderen, dat ik reeds lang van Mauw en Knor gehoord heb 1 Ik weet ook, dat jullie op zoek zijt naar den Hoedeldoe van den Toovenaar en als je een oogenblik naar mij wilt luisteren, zal ik jullie vertellen waar de vogel zich bevindt 1 (Wordt vervolgd.) arme man. Maar op een goeden dagl kreeg ik het klokje van een ouden too venaar. Het klokje had toovermacht, zeide hij en ik kon het op twee manigren gebrui ken. Ik kon er één wensch mee djoeto', en dan zou ik schatrijk zijn. Of ik' kon er een slecht mensch goed mee maken. Dat laatste heb ik gedaan. Tsjing-tsjang zal weer een gelukkige stad zijn en Foe/-Tsi zal voortaan eerlijk en goed regeeren. Nu ga ik heen, Foei-Tsi. Maar bedenk, dat ge de macht gekregen hebt,, niet om- iemand leed te doen, maar om de kleinen en zwakken en armen te beschermen en om voor allen een rechtvaardig heerscher te zijn. Met deze woorden verdween de kleine Ta-ta-O in de menigte. Het volk juichte. Met tranen in zijln oogen gaf Foei-Tsi aan alle bewoners- terug, wat hij hen had afgenomen. Alle menschen gingen met een dikke buidel naar huis. Toen heerschte er in Tsjing- tsjang echte vreugde. Alle leed was gele den en vergeten en voortaan leefde men blij en gelukkig. Dat is de geschiedenis van het betoo- verde klokje. Volgende week een prachtig verhaal voor de kleintjes: „De avonturen van Heintje Kool. Eenige aantrekkelijke Lingerie modellen. Eenvoudige lingerie zal dit jaar nog smaak blijven en de modellen, welke hier onder zijn afgebeeld, geven de nieuwste mode aan, die op dit gebied heerscht, Het is opmerkelijk, dat „stellen" on dergoed nog meer gevraagd worden, dan eenige seizoenen geleden. Alles moet zoo gemaakt worden, dat het bij al het andere past, schijnt de tegenwoordige regel te zijn, en, alles wel beschouwd, is het een prettige regel, want het is een heele vol doening een lade in de linnenkast te heb ben, die gevuld is met stellen ondergoed. Deze vestigen een veel „grootscher" in druk, dan losse en niet 'bij elkander pas sende kleedingstukken. Fijn linnen komt wederom in den smaak voor het maken van ondergoed, waarschijnlijk, omdat echte, zijde te duur in aanschaffing en te duur in het dragen is, een imitatie of kunstzijde ziet er lang niet zoo voornaam uit en is zeer zeker ook lang niet zoo sterk als linnen. Versiering wordt nog 'betrekkelijk weinig aangebracht, doch fijn borduursel neemt hand over hand toe, terwijl oqk kant meer wordt aangewend, dan het vo rig jaar. Voor de meer eenvoudige soort lingerie, is er niets dat de plaats Kan in nemen voor het afwerken, dan tulle, die tegelijk practisch en decoratief werkt. Tulle, b.v. is ook gekozen voor heft afzetten van de lingerie modellen, welke hier zijn afgebeeld. Op de eerste plaats de combinaison No. 1155. Deze is ge maakt van fijn wit linnen en krijgt groote distinctie door de ingezette god e tb aan aan iederen kant van de pantalon. Deze laat ste wordt afgezet met een dubbelen rand tulle van hetzelfde patroon als die van het lijfje en verder is het geheel versierd met geborduurde medaillons en rose, blauw, lila, of een kleur naar verkie zing. No. 1156 geeft eert chemise en pan- toalon weer van dezelfde stof en op dezelfde wijze afgewerkt als de combinai son No. 1155. Dame>Maar man, hoe kwam je er toch toe, te gaan bedelen Bedelaar »Wat zal ik U zeggen,fnae- vrouw My vader liet me geen kapitaal na om te werken was ik veel te trotsch dus wat bleef er voor me over Van beide lingerie modellen zijn knip patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48, onder opgave van de No's 1155 en 1156. Kosten: 55 cent per stuk o— NUTX1GE WEftkËN voor de Huisvrouw. GLASWERK. Indien men bij het water, waarin men zijn glaswerk afwascht, een klein scheut je azijn doet, zal het glas een prach tig helderen glans krijgen. Ook geverniste verf en emaille kan.men met een slappe oplossing van azijn en water geheel schoon krijgen. LINOLEUM. Linoleum zal niet barsten en scheuren, als men het geregeld onderhoudt en inwrijft met gelijke deelen olie en azijn. ZURE MELK. Met zure melk kan men in somfmige gevallen succes hebben om ijzerroest uit witte linnen stoffen te krijgen. Altijd echter gaat het er niet mede uit. Ijzer roest is een kwaadaardige vlek, die niet gemakkelijk te verwijderen is. HELDERE RUITEN. Wanneer men de ruiten inwrijft-met een beetje parafine, dan worden zij zoo helder als kristal. De Belastingvoorstellen. Geduld dat is zulk een schoone zaak Minister v. Karnebeek in het vuur voor het Ned. Belgische verdrag. Socialisatie. 's Gravenhage 7 Oct. 1926. Het loopt niet zoo hard met de belas- tingontwerpen van minister de Geer. In de commissie van voorbereiding van de Tweede Kamer hebben nogal wat bespre kingen, ook met de regeering plaats ge had. De wijziging van de personeele b€r lasting was vooral een doorn in het oog voor de gemeenten, die zich daardoor van een belangrijk deel van hun inkomsten beroofd zagen. Maar nee, zei de minister, dat is heelemaal niet noodig. De gemeen ten kunnen als ze <Jat willen gerust hetzelfde bedrag uit de Personeele Belasting trek ken. Ze zullen dan alleen hun opcenten- regeling moeten herzien. En die eenvoit- dig aanpassen aan de .nieuwe hoofdsom. En om aan het tijdsgebrek voor de ge meenten tegemoet te komen, was de regee ring wel voornemens, de aanslagregeling tot 1 Mei van het komende jaar u,it te stellen. Dan hadden de gemeenten dus allen tijd om haar verordeningen aan de nieuwe hoofdsom aan te passen. En daar om was uitstel van de inwerkingtreding onnoodig. Maar de minister is heel coulant. Hij (had er zelfs 'geen bezwaar tegen te ver klaren, dat de regeering zich eventueel toch wel bij een amendement (betreffende uitstel van de wet) zou neerleggen. O, geering ook wel willen voldoen, zelfs als een amendement als juist* bedoeld, door de Kamer niet werd aanvaard. Nu tegen een dergelijke welwillendheid was de commissie niet bestand en zij stelde dan ook 'een amendement voor, waarbij de inwerkingtreding van de wijziging van de wet op de personeele belasting wordt bepaald op 1 Jan. 1928. Wij, geduldige belastingbetalers moeten ons dus nog wat oefenen in de schoone <leugd van... ge duld. Als ten minste de Kamer zich met het amendement vereenigt. Dan kwam minister van Karnebeek nog eens voor de laatste maal zijn Nederl.- Belgische verdrag verdedigen, tegenover de bezwaren, die de Tweede Kamer in de tweede instantie ten aanzien van zijn ont werp had ontwikkeld. In de M. v. A. ver klaarde de minister, dat hij niet kon ingaan op den wensch, om nogmaals de onder handelingen te openen met de Belgische regeering. Dat was uitgesloten, omdat de Belgische Kamer, in dezelfde week, dat het Voorloopig verslag verscheen, het ver drag reeds in behandeling nam en aan- vaardde. En wat whs er nu waar valn\ die tegemoetkoming onzerzijds aan Bel gische wenschen, zonder dat daartegenover Belgische compensaties zouden staan? Uit het verdrag blijkt volgens den mi nister, dat onzerzijds verschillende kanaal verbeteringen en regelingen in het belang van den waterstand werden bedongen. En indien nu al deze contra-prestaties (voor al de verbetering der scheepvaartverbin ding tusschen onze zeehavens en het Luik- sche Industriegebied) onevenredig worden geacht, welke compensatie had dan moe ten worden bedongen? Dat zou de mi nister wel eens willen weten, want tijdens, noch na de onderhandelingen, is ooit eenig concreet desideratum van eenig belang naar voren gebracht. Met andere woorden, Wim nik wou, dat U nou maar eens kwam, Moeder, om met meneer Bruins te spelen ik heb er nu langzamerhand ge noeg van de tegenstanders praatten maar wat in de ruimte. Verder wordt zelfs door de tegenstanders van het -verdrag verklaard, dat ook zij een goede verstandhouding, met België op grooten prijs stellen, met volledige erkenning van het politieke be lang daarvan. Maar hoe willen ze dat belang dan bevorderen, als ze nu in dit geval aan hun meening geen practisch gevolg geven? Neen, zelfs al zou een dei- nieuwe kanalen, wanneer die tot stand komen, in eenig opzicht schade voortbren gen, dan zou die schade nog niet kunnen opwegen tegen het voordeel, dat in per spectief genomen, van de verbreeding ook voor onzen handel, het gevolg zal kunnen zijn. De AAinister ziet in een welvarend en Nederland welgezind België, het logi sche postulaat voor een verbreeding van de basis van onze staatkundige en com- mercieele mogelijkheden. Geheime overwe gingen, die in het openbaar niet kunnen worden verteld, heeft de minister bij de verdediging van dit verdrag niet. Ja, maar dan dat gevaar van Antwerpen-oorlogs- haven? Och kom, meent de minister, Ant werpen is toch nog, na de opheffing van het verbod om Antwerpen oorlogsha ven te maken, nog geen oorlogshaven. Bovendien is de Belgische marine na den oorlog heelemaal afgeschaft. Eindelijk is dan de in Maart 1920 inge stelde z.g.n. socialisatie-commissie (onder zoek, door welke wettelijke maatregelen voortbrenging en verdeeling van goederen meer dienstbaar kan worden gemaakt aan het algemeen belang) onder leiding van prof. Dr. W. H. Nolens (Tweede Ka mer) gereed met haar arbeid. Maar tot conclusies is zij niet gekomen. Haar lij vige rapport zal slechts een uiteenzetting der verschillende standpunten en stroo mingen over dit onderwerp bevatten. Dus geen aanbevelingen voor de Kamer. Ten slotte kreeg Schaper s.d., op zijn vragen, betreffende een onderzoek naar de relletjes te Assen ten antwoord, dat een regeeringsonderzoek is ingesteld. De Kamer zal er spoedig meer van hooren. POLITICUS. zeker. En zou de Kamer in dien zin be slissen, dan zou meteen de Zegelwet pas in voorjaar 1927 in behandeling kunnen komen. In dien geest had de commissie voor de voorbereiding zich uitgelaten. En aan d'en wensch der commissie zou de re- oihtstaan doo^€ku[atte Koude, bestrijdt men spoedig en gofcfkimd; Mijjnhardt's Sanapirin-taDteHen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Dhigbten BEHOORENDE BIJ HET Hienwslilaii (Vervolg en Slot.) goed voor brand-, snij* en stootwonden, verouderde wond^ö; zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot A^Ker's Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5