yierde Blad 1HSW IröHtHSOdUW voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Sommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET nieuwsblad Vergadering van den raad der gemeente HEDIKHUIZEN op Dinsdag 12 Oct. n.m. 5 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer j. M. A. van Bokhoven. Secretaris: WelEd. Heer Couwenberg. Als de Voorzitter de vergadering opent zijn alle leden met uitzondering van Wet houder Winkel tegenwoordig. Deze komt tijdens het lezen der notu len ter vergadering. De notrulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Brie/ van Oed. Staten van 24 Augf. als antwoord op den brief van den 'Raad 10 Aug. luidende aldus: Onze brief van 26 Mei j.l. O. Nr. 83 laat aan duidelijkheid niets te wenschen. Wij hebben daaraan geen woord toe te voegen. De Ged. Staten van Noordbrabant, enz. De Voorzitter vraagt oT een der hee- ren hierop nog iets heeft te zeggen. De heer Dobbelsteen zegt, dat Ged. Staten met hun antwoord om de zaa|k heendraaien, men heeft daar niets aan. Daarom stelt hij voor het volgende schrij ven te verzenden. Aan het College van Ged. Sta tten van Noordbrabant Den Bosch. WelEd. Zeer Gestr. Heeren, Uw antwoord op ons schrijven van 10 Aug. j.l. kwam in ons bezit en inbeten wij toegeven, dat dit de beste manier is om zich van eene zaak af te maken, wan neer men geen anderen uitweg meer weet). Wij kuifnen evenwel in dit antwoord geen bevrediging vinden en zijn zoo vrij ons standpunt te handhaven. Wij betreuren, dat wijl van U geen medewerking mogen ondervinden in het wegruimen van diverse mistoestanden in onze Gemeente en U zich bij voortduring wat wijs laat maken door ons Gemeente bestuur. Dit bleek o.a. weer bij de drie jaarlijksche afrekening van het bestuur der Bijzondere School. Immers steeds lief men het doorschemeren als zou de ge meentebode slechts inkomen hebben, uit zijne functie als zoodanig, terwijl nu ge- geconstateerd werd, dat door hem nog f 400 werd genoten, voor onderhoud dei- Bijzondere School. Een opgeschroefd be drag, dat zeker moest dienen om de kosten per leerling, waarmede destijds ge dreigd werd, omhoog te jagen. Dergelijke feiten komen na verloop van tijd aan het licht en de toekomst zal. leeren, of men de put niet zal dempen voor het kalf verdronken is. Wij zullen dan evenwel alle verantwoordelijkheid van ons afwerpen en voor rekening van Uw geacht College laten. Wat zegt U er van, dat onize Voor zitter, zooals bij de laatste raadsvergade ring weder gebeurd, de vergadering sluit, wanneer er nog leden zijn, die iets in het belang der Gemeente te zeggjen heb ben? v Waar staat geschreven, dat onze Voor zitter hiertoe het recht heeft, terwijl bij reglement van orde anders is bepaald? Sinds wanneer is art. 183 uit de Ger meentewet verdwenen en zijn B. en W. geen verantwoording meer schuldig aan den Raad en mogen zij weigeren inlich tingen te geven, welke door den Raad gewenscht worden? Gaarne vernamen wij Uw oordeel hier over. Hoogachtend, De Raad der gemeente Hedikhuizen, Haarsteeg-Hedikhuizen 12 Oct. 1926. Voorz. Ik zal het in stemming brengen. Winkel. Dat hoeft niet, 't is toch vier tegen drie. Dobbelsteen. Dat weet je niet, dat moet je afwachten. Voorzitter. Stemmen. De uitslag is dat de heeren v. Vrede, Dobbelsteen, v. Hemert en v. d. Brand voor de verzending jfjn en de heeren Winkel, v. Engelen en v. d. Heijden tegen. Winkel. Zie je wel dat ik goed heb gezien. Schrijven van de Gezondheidscommissie te Heusden van 10 Sept. j.l. inzake rooi lijn te Luttelherpt, luidende als volgt: Wij hebben de eer U te berichten dat wij ons künnen vereenigen met het bjij nevens vermeld schrijven medegedeeld be sluit van den Raad Uwer gemeente tot vaststelling van rooilijnen voor de GrOene straat en den weg naar de woning van Jac. v. d. Griendt, met dien verstande, dat als uitgangspunt voor de breedte der wegen genomen wordt het hart van den weg en niet de gevel van gebouwen. De Gezondheidscommissie ge zeteld te Heusden. v. Vrede. Wij hebben het dus niet zoo ver misgegrepen, de Gezondheidscommissie geeft ons gelijk. Ik zóu willen vragen wie U bet recht heeft gegeven om zoo tc bou wen buiten de rooilijn. Voorzitter. Wij hebben vergunning ver leend volgens de bestaande rooilijn. v. Vrede. Ze hadden toch een eind terug moeten bouwen. Voorzitter .Ik geloof dat ze toch met de andere huizen gelijk hebben gebouwd. v. Vrede. Dan schijnt U geen goed gezicht te hebben, is U wezen kijken? Voorzitter, Het heeft geen zin hier thans meer over te spreken, deze kwestie heeft niets met den brief van de Gezondheids commissie te maken. Dobbelsteen. Indirect heeft het er wel mede te maken, U hadt met het verkeer ook rekening moeten houden. v. Hemert. Ze storten alles maar op den weg men kan er haast niet voorbij. Voorzitter. Kunt U de rooilijn zoo vast stellen als de GeAmdheidscommissie aan geeft? Met algemeene stemmen aldus be sloten Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger en bij het G.E.B., waar bij alles in orde is bevonden. Goedkeuring van Ged. St. tot onder- handsche verkoop van een stukje grond aan H. v. Heijst. idem van het raadsbesluit waarbij B. en W. machtiging is verleend om de verdere stukjes aan de liefhebbers te verkoopen. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van den heer Fooij, hoofd der school te Hedikhuizen, naar aanleiding van het raadsbesluit, waarbij de verleen de vergunning om te Heusden te wonen, wordt ingetrokken. Adressant geeft kennis dat hij niet kon voorzien dat de raad de ze vergunning reeds zoo spoedig zou in trekken, hij heeft dan ook in begin April van dit jaar het huis dat hij thans be woont, weder voor vijf jaar ingehuurd. Gaarne is hij bereid 'de noodige stukken te overleggen of de zaak nader persoonlijk te komen toelichten. De heer Dobbelsteen ,meent, dat er in de vorige vergadering reeds over gezegd is, wat er over te zeggen is, hij zou bjij het eenmaal genomen besluit willen blijven. De heer Fooij kan er wel op tegen zijn, doch liet belang van de school en de ge meente eischt, dat hij in de gemeente woont. De heer v. 'd. Brand zou nog eenig uit stel willen geven, de heer Fooij wil weg. De heer Winkel merkt op, dat de heer Boelaars destijds ook vroeg om slechts tijdelijk te mogen blijven wonen en hoe lang heeft dat niet geduurd? Niettegen staande. hij beloofde zoo spoedig weg te zullen gaan als hij kon. De Voorzitter zegt dat het drie jaar duurde eer de heer Boelaars weg ging. De heer v. d. Brand zou een tijdstip willen vaststellen, waarop het hoofd der school in Hedikhuizen moet komen wonen. De lieer Winkel zegt dat de heer Fooij heel goed kon begrijpen dat hem slechts tijdelijke vergunning werd verleend om in Fleusden te wonen, het is hard noodig dat het Hoofd in Hedikhuizen woont. De heer v. Hemert zegt, dat de heer Fooij zich ergerde aan de uitdrukking van den Wethouder, dat er in Hedikhui zen geen veldwachter meer is, een Floofd der school is geen veldwachter. De Voorzitter gelooft wel dat het voor de heer Fooij niet zoo aangenaam is in Hedikhuizen te gaan wonen. Spr. voelt iets voor de bezwaren, was er een vacature dan kon men de verplichting stellen om in Hedikhuizen te wonen, dan was het iets anders. Wethouder Winkel meent, dat als het Hoofd daar niet gaarne is, hij dan maar moet solliciteeren om weg te komen, al kan hij begrijpen dat de heer Fooij niet graag in Hedikhuizen komt wonen. Het schrijven wordt hierop voor kennis geving aangenomen. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1925 met rekening en balans van het G.E.B. over 1925. De Voorzitter zegt dat deze rekening is onderzocht door eene Commissie bestaande uit de heeren Dobbelsteen en v. Hemiert! Spreker verzoekt de Commissie rap port te willen uitbrengen. De heer Dobbelsteen verklaart dat er geen aanmerkingen zijn, de commissie kan natuurlijk niet oordeelen over de finesse doch zoover zij kon nagaan was alles goed in orde. De heer v. Hemert had alleen een kleine ïanmerking over de Inv.-wet als de werklie den voor de gemeente niet werken, mloet :r niet geplakt worden. De Voorzitter antwoordt dat dit niet meer gebeurt. Met algemeene stemmen wordt de ge- neenterekening voorloopig vastgesteld. Op de rekening van het Burgerlijk Arrn- lestuur en die van het G.E.B. zijn ocük reen aanmerkingen gevallen. De heer Dobbelsteen informeert naar de afrekening van de school, daar komt f 400 op voor, voor 'onderhoud, heeft het ichoolbestuur het recht daartoe om dit >edrag zonder meer te besteden. De Voorzitter antwoordt dat het school- >estuur hiervoor ne't zooveel kan beste den als het zelf wil, al wil zij daarvoor iDOO gulden uitgeven. Het krijgt de ver goeding per leerling uitbetaald, berekend laar de kosten der O. L. School te Fledik- ïuizen. De heer Dobbelsteen merkt op dat de tosten per leerling van de openbare school zeer hoog is tengevolge van het geringe aantal leerlingen, het schoolbestuur heeft tot heden geen gebruik gemaakt van zijn recht om per leerling hetzelfde bedrag e eischen. Spreker vindt het bedrag aan onderhoud zeer hoog en zou het school- >estuur hierop willen wijzen. De heer -v. Hemert zegt dat de kosten ier leerling te Hedikhuizen f 10 bedraagt, iet schoolbestuur zou dan recht hebben op hetzelfde bedrag. Als men de raads- 'erslagen nagaat ziet men eëTiter als norm 5 a f 6 per leerling. De Voorzitter meent dat men hierover niet behoeft te spreken, het schoolbe stuur heeft,recht op vergoeding van f 10 ier leerling ,wenscht zij van dat recht jeen gebruik te maken dan is da.t een goedheid. Spr. heeft er echter geen be zwaar tegen het schoolbestuur op de hoc- ge kosten van onderhoud te wijzen. Met algemeene stemmen wordt hierop de re kening Armbest. en G.E.B. goedgekeurd. Vaststelling begrooting 1927. Allereerst worden de subsidies behan deld. Bij den post subsidie Harmonie groot f 50 zegt de heer Winkel, dat hij de verplichting zou willen stellen, dat de Harmonie ook in Hedikhuizen komt. Niet zooals zij dat tot heden deed, in de gau wigheid met een paar muzikanten een num mertje maken en dan direct weer weggaan, want dan is de vereeniging de subsidie niet waard. Besloten wordt de Harmonie evenals voorheen een subsidie toe te staan van f 50, doch daaraan de verplichting te ver binden, dat ook een concert per jaar te Hedikhuizen wordt gegeven. De Zangvereen. „Vriendenkring" vraagt een. subsidie van f 25. De heer v. Hemert verklaart zich hier tegen, de zangvereeniging kan zich met de contributie enz. zelf wel bedruipen, men heeft eenmaal besloten geen nieuwe subsidie's meer te scheppen, spr. wenscht zich aan dat principe te houden. De heer Winkel is ook niet voor der gelijke subsidies, waar echter de Harmo nie subsidie krijgt, heeft de zang daarop ook wel recht, deze gaf te Hedikhuizen een concert, zonder daartoe verplicht te zijn, terwijl de Harmonie daarentegen ze delijk wel verplicht was en het niet deed. De heer v. Hemert zegt dat dit niet opgaat, de Zang gaf geen openbaar con cert, doch een uitvoering ,waar men slechts tegen betaling toegang verkreeg. Ook de heer v. Vrede is tegen subsidie, een zangvereen. is niet gelijk te stellen met een Flarmonie, die groote kosten heeft voor onderhoud van instrumenten enz. Hierop wordt tot stemming overgegaan, voor subsidie stemmen de heeren Winkel, v. Engelen en v. d. Heijden, de andere heeren i tegen. Het verzoek om subsidie van de R.K. Handelsschool te Tilburg en van de Mil. Vereen, te Venlo worden met eenparigie stemmên afgewezen. De heer Dobbelsteen zegt dat de post voor Gem.-Secretaris en Gem.-Ontvanger is verhoogd, is dit volgens wettelijke re geling geschiedt? De Voorzitter antwoordt toestemmend. Bij den post jaarwedde voor een ambte naar ter Secretarie f 500 en Gemeentebo de f 550 zegt de heer Dobbelsteen dat hij er voor is deze posten te schrappen. Alle goede dingen in drieën, zegt spr. de vorige keeren heeft men hiermede wel geen succes bereid, doch het is nogmaals te probeeren. De heer v. Hemert voelt er meer voor, dezev ambtenaren ontslag te verleenen en op wachtgeld te stellen. De Voorzitter merkt op, dat de Raad geen recht bezit om te ontslaan. B. en W. benoemen en ontslaan deze ambte naren, de raad kan alleen weigeren! )er een post voor i0|p de begrooting te bren gen. Hierop wordt het voorstel van den lieer Dobbelsteen om de beide posten van de begrooting te schrappen, in omvraag gebracht en aangenomen met vier tegen drie stemmen. De heeren Winkel, v. Enge len en v. d. Heijden stemden tegen). De heer Dobbelsteen merkt op, dat de post toelage rijwiel voor den gemeente- bode nu van zelf geschrapt moet wor den. Het Witgele Kruis wordt weder f 100 subsidie verleend. Nog worden over een paar postjes vragen gesteld die door den Voorzitter worden beantwoord. Bij den post voor gemeentewerklieden vraagt de heer v.- Hemert of niet een der werklieden kan morden aangewezen om geregeld op den weg te zijn. De .Voorzitter voert hiertegen aan, dat als er geen materialen zijn men er niet op behoeft te werken, trouwens al wat men er op brengt, springt er weer af. De heer v. d. Brand zou een gedeelte van den weg willen opbreken, om dan zoo doende het verkeer tè belemmeren. Dit voorstel verwekt bij de andere heeren groote hilariteit. De Voorzitter merkt op, dat de onder handelingen met Ged. St.* over overname van den weg nog steeds hangende zijn. Daarbij komt er waarschijnlijk het vol gend jaar een nieuwe regeling. Spreker heeft een onderhoud gehad met den Inge nieur van den Prov. Waterstaat, misschien dat de weg het volgend jaar in aanmer king komt voor subsidie uit het wegen fonds, men weet dit niet, men kan het licht aanvragen. De heer v. d. Brand blijft er bij om er maar een stuk uit weg te breken, zoo'n bezwaar is dit niet, want men komt er nu ook niet door. De heer v. Vrede zegt dat de weg naar Hedikhuizen er ook slecht bij ligt, het is schanduleus dat die niet beter wordt onderhouden. De Voorzitter antwoordt, dat als er geen materialen zijn men ze er niet op kan brengen. Nu is er echter grint en zal men hem in orde maken. De heer v. Hemert informeert otf er al iets naders bekend is over de losplaats. De Voorzitter antwoordt dat deze voor 1 November opgehoogd moet worden. B. en W. worden gemachtigd de noo dige werkzaamheden te doen uitvoeren. De begrooting wordt hiermede voorloo pig vastgesteld* Vaststelling begrooting G.E.B. De heer Dobbelsteen vraagt of de tarie- venkwestie niet door den raad moet wor den behandeld. De Secretaris zegt dat het de bedoeling is, dit later te doen, als men een beter overzicht heeft. De heer v. Hemert vraagt of de aanbe steding voor het licht te Hedikhuizen nog niet moet plaats hebben. De Voorzitter antwoordt dat dit nog deze week geschiedt. De begrooting van het G.E.B. en die van het Burgerl. Arm bestuur worden zonder verdere discussie vastgesteld. Bespreking verkoop boomen. Na eenige discussie wordt besloten dat alle boomen langs den weg naar Herpt zullen worden gerooid, eveneens het elzenhout. De heer v. d. 'Brand noemt djit een goede verbetering voor den weg. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 13