Eerste Blad CREOLIN A. VERSCHUÜR-BAERT De -W enteltrap BIGGElAAR's S. D. LANKHUYZEN Co's BANK C. DE KEMP Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* 4647. Vrijdag 15 October 1926, Opheffing van 32 Kantongerechten. iwïttBToïr Houdt t me hetoog dit merk In BAY t. boonstra. Binnenland Und van alten* Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. D110G1STËR1J telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Engstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 3.35. Dit blad verschjjrrt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. op flesschen met gebruiksaanwijzing voor huishoudelijk gebruik, voor ont smetting van stallen, bij mond- en klauwzeer en andere besmettelijke ziekten. Verkrijgbaar bij Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. i. De meeste onzer lezers zullen zich nog wel herinneren dat ongeveer drie jaar ge leden onder den toenmaligen Minister van Justitie Mr. Th. Heemskerk een wets ontwerp is ingediend om ter wille van de bezuiniging het aantal kantongerechten met een 32-tal te verminderen. Het wets ontwerp heeft het toen niet verder ge bracht dan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag, dank zij on getwijfeld het groote verzet dat zoowel uit de afdeelingen der Tweede Kamer als uit de bevolking tegen het ontwerp rees. We hadden zoo gehoopt dat, nu Minister Heemskerk de zaak verder liet rusten, alle gevaar voor opheffing* zou zijn ge weken, maar helaas is die hoop ijdel. gebleken, want thans komt Minister Don- ner met eenzelfde ontwerp voor den dag. In een hoofdartikel in een Februari nummer van ons blad van 1924 hebben wij over het thans wederom aanhangig gemaakte wetsontwerp onze meening in den breede weergegeven. We willen thans niet in herhalingen ver vallen, doch slechts melden dat we van het toen geschrevene geen lettier terug nemen en opheffing van plattelandskan- fons in hooge mate blijven betreuren; Meer dan betreurenswaard vinden we het dat het platteland ook weer met betrek king tot de voorgenomen ontbinding van kantongerechten de dupe der historie wordt. We kunnen gerust zeggen dat van overheidswege aan het platteland zoo successievelijk alles wordt ontnomen, wat natuurlijk tengevolge heeft dat de Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 48) Juffrouw Innes, zei de de/ective, ter wijl hij opstond, ik geloof dat er ergens achter de muren van dit huis een deel van het geld van de Handelsbank verstopt iS. Ik geloof ook zeker dat de jonge Walker dit wist toen hij ,terugkwam uit Californië en nu hij er niet in geslaagd is om mevr. Armstrong en haar dochter hier in huis te brengen heeft hij of een medeplichtige van hem geprobeerd om hier in te trek ken. En daarin is hij meen ik, twee keer geslaagd. Minstens drie keer, verbeterde ik hem. En toen vertelde ik wat er den afgeloppen nacht was gebeurd. Ik heb er nog eens goed over na gedacht, besloot ik, en ik geloof niet dat de man bovenaan de wen teltrap dokter Walker was. Ik geloof niet, dat hij in huis had kunnen komen, en het was ook zijn stem niet. Jamieson stond op en begon met zijn handen op zijn rugi heen en weer te jloopen. Er is nog iets dat ik niet begrijp, zei hij. Wie en wat is die Nina Carrington? Als zij het was die hier als Matti Bliss in dienst is gekomen, wat heeft ze da|nl tegen meneer Halsey gezegd, waardoor hij zoo hals over kop naar dokter Walker is geloopen en toen naar juffrouw Arm strong? Als we die vrouw konden vinden zouden we, geloo/ ik het geheim kunnen welgestelden meer en meer de groote stad of enkele gemeenten, die door natuur,1- schóón uitblinken en daarbij gunstig zijn gelegen, als hun woonplaats kiezen. Het platteland verarmt en stellig is dit toe te schrijven aan meerdere regeeringsmaat- regelen, die de laatste jaren zijn getroffen. Moeten wij, bewoners van het platteland, nu maar rustig en kalm aanzien, dat men in den Haag blijft voortgaan met ons in zoo tal van opzichten te dupeeren? Neen, o.i. moeten wij ons daartegen ver zetten met alle macht en kracht, die in ons is. Bezuinigd moet er in vele opzich ten worden en daar is niets tegen, maar waarom moet het platteland nu toch im mer en altijd het kind van de rekening worden? Uit goede bron vernamen we kort gele den een ander middel van bezuiniging, dat niet op de justiciabelen zou drukken en stellig niet minder voordeden zou af werpen. Men zou n.l. aan een paar Hoven en Rechtbanken het aantal Raadsheeren, Recli- oplossen. Meneer Jamieson, is ooit de mogelijk heid bij u opgekomen, dat Paul Armstrong wel eens geen natuurlijken dood gestor ven kon zijn? Dat gaan we nu juist onderzoeken, ant woordde hij. En toen kwam Gertrude binnen, en zei, dat e,r beneden een man was om meneer Jamieson te spreken. Ik zou graag willen dat u bij ons ge sprek tegenwoordig was, juffrouw Innes, zei hij. Mag Riggs boven komen? Hïj is niet meer in dienst van dokter Wal ker en heeft ons iets te vertellen. Riggs kwam verlegen binnen, maar Ja mieson zette hem gauw op zijn gemak. Hij bleef mij een beetje angstig aankijken en viel op een stoel vlak bij de deur neer, toen hem gevraagd werd om te gaan zitten. Wel Riggs, begon Jamieson vriendelijk. Vertel ons nu maar eens alles. U heeft beloofd dat het geheim zou blijven meneer Jamieson. Het was dui delijk dat Riggs mij niet vertrouwde. Hij keek mij allesbehalve vriendelijk aan. Ja, ja we| zullen je wel helpen. Maart vertel me eerst eens heb je meegebracht, wat je beloofd hebt? Riggs haalde een rol papiereh onder zijn jas uit en gaf ze aan de defective. Jamieson bekeek ze met zichtbare vol doening en gaf ze toen aan mij. Dë blauw drukken van Zonnehoek, zei hij. Wat heb ik u gezegd. Nu Riggs we luisteren. Ik zou nooit naar u toegekomen zijn, meneer Jamieson als ik het niet terwille van juffrouw Armstrong had gedaan, be gon hij. Toen meneer Innes zoo spoor loos verdween en juffrouw Louise er ziek van werd ,vond ik dat het genoeg was. Ik had wel meer dingen voor den dpik- ter gedaan die niet door den beugel ters, Substituuts-Griffiers enz. enz. kunnen beperken. Zoo beweerde onze zegs man dat aan het Hof te 's Bosch zonder bezwaar twee raadsheeren zouden kun nen worden gemist en als we nagaan hoe- vele en daarbij werkelijk belangrijke arres ten door het Bossche Hof worden gewezen, kunnen we voor de woorden van onzen zegsman veel voelen. Natuurlijk gaan wij er daarbij van uit, dat zoowel van de Raadsheeren als van ieder ander lid der Rechterlijke macht de volle werkkracht kan worden gevorderd. Voorts heeft men bij het Hof te 's Bosch één Griffier en één Substituut-Griffier. Onze zegsman verzekerde ons dat de Grif fier het werk zeer gemakkelijk alleen af kan. Dat ook aan de Bossche Rechtbank met mindere bezetting zou kunnen worden volstaan, meenen wij als zeker te mogen aannemen, gelet alleen op het feit dat- een paar jaar geleden meer dan de helft der civiele vonnissen en daarbij dan nog de moeilijkste, door één persoon wer den gemaakt. Schoot er dan nog vol doende werk voor de andere rechters over? En wat te denken van de Rechtbank te Tiel? Zou van het personeel dier Rechtbank niet gezegd kunnen worden dat hun vrije tijd niet voldoende wordt gehoc noreerd? Ieder eenigszins ingewijde weet toch wel dat het te Tiel niet druk loopt noch met civiele- noch met strafzaken. En zoo zouden we nog verscheidene Rechtbanken kunnen noemen, aan welke het aantak rechters stellig zonder schar de voor de rechtspraak en voor de justi ciabelen zou kunnen worden verminderd. Wil men op de rechterlijke macht gaan bezuinigen, dan doe men dat op ver standige wijze en zegge niet: „wij zoeken de bezuiniging slechts in het opdoeken van kantongerechten". Neen men sla eenen anderen weg in en wel dezen. Eerst ga men na wat er bij de collegiale recht spraak bespaard kan worden en dan over- wege men de vraag: „welke kantons zijn zóó onbeteekenend dat hun verdwijnen al leszins te rechtvaardigen is". Men zal dan niet komen tot eene hoogst wilier keurige verdwijning van 32 kantons, maar hoogstens tot een aantal van 10 a 12. Hierdoor verkrijgt men dan, dat het platteland minder wordt gedupeerd en dat voorkomen wordt dat de justiciabelen van de stack al weer meer bevoorrecht wor den dan die van buiten. konden ,maar den laatsten tijd was ik een beetje kieskeuriger geworden. Heb je ook de hand gehad in de ont voering van mijn neef? vroeg ik. Neen, juffrouw. Ik wist er zelfs niets van, voor ik den volgenden dag in de krant las dat hij verdwenen was. Maar ik weet wie het gedaan heeft. Ik zal maar bij het begin beginnen. Toen dokter Walker met de familie Armstrong naar Californië ging, werd er in de stad beweerd, dat hij getrouwd met juffrouw Louise terug zou komen, en we verwachtten allemaal dat dit zou gebeu ren. Toen kreeg ik een brief van hejm'. Hij schreef opgewonden dat juffrouw Arm strong het plotseling in haar hoofd had gehaald om naar huis te gaan, en hijj stuurde mij wat geld. Ik moest naar haar uitkijken, of ze soms naar Zonnehoek ging en waar ze ook was ik mocht haar niet uit het oog verliezen, voor hij terug kwam. Ik ontdekte dat ze naar de portierswo- ning was gegaan en ik geloof dfet ik u op een avond in de oprijlaan leelijk aan het schrikken heb gemaakt, juffrouw Innes. En Rosie ook riep ik uit. Riggs grinnikte dom. Ik wou alleen maar zekerheid hebben, dat juffrouw Louise daar was. Rosie liep hard weg en ik probeerde haar tegen te houden en haar de een of andere verkla ring voor m'n aanwezigheid te geven. Maar ze wou niet wachten. En de scherven in het mandje? Wel scherven zijn een ruïne voor auto banden, zei hij. Ik had niets tegen 'de familie hier en u hadt een goede auto. Dat was dus de verklaring van Rosie's schrik. Ik telegrafeerde aan den dokter waar juffrouw Louise was en hield haar in het oog. Een dag of wat voor ze met het lijk van meneer Armstrong thuis kwa- Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie AANVARING, Dinsdagmorgen kwam op de Merwede de «Neutraal 3 c van de Heusdensche Stoombootmij. in aanvaring met de «Elfridec een leeg rynschip. Beiden beliepen lichte schade. BIJ DE WAARZEGSTER GESTORVEN. Gistermorgen is te Den Haag een vrouw, die in gezelschap v&n haar zoontje een bezoek bracht by een waarzegster in de Raamstraat dood gebleven. De vrouw was reeds geruimen tijd lijdende aan een hart kwaal. VOORZICHTIG MET VUUWAPENS. Zekere II., te St. Willebord, gemesnte Etten, was onvoorzichtig in het hanteeren van een geladen revolver. Het schot ging af en trof den man in de borst. Hy is naar het gasthuis te Breda overgebracht, waar de kogel operatief zal moeten worden verwyderd. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. OVERREDEN. De 23-jarige W. A. Bruijn, te Haarlem, is Maandagavond omstreeks 11 uur op den Rijksstraatweg SchotenVelzen door een autobus overreden. Hy kreeg een herschenschudding, waaraan hy in het ziekenhuis te Haarlem is over leden. Op den Rotterdamsche weg, te Delft, is ter hoogte van de Lymfabriek, de heer v. Leeuwen, wonende Oosteinde, aldaar, overreden door een C.A.B. bus. Ernstig verwond aan hoofd en met een gebroken been is hy naar het Gasthuis vervoerd. o NEDERLANDER DOODGESTOKEN. In het Belgische grrnsplaatsje Nieuwmoer is bij een vechtpartij de Nederlander A. Brosens, afkomstig uit Zuudert, dood ge schoten. Er zyn 5 Belgen gearresteerd. Het slachtoffer was 24 jaar oud. DE ZUIDERZEEWERKEN. De storm der laatste dagen heeft aan de in uitvoering zynde Zuiderzeewerken vrij err.otige schade aangericht. In het voltooide gedeelte van den aan te leggen" dyk achter het Woudstrand zijn groote gaten geslagen, en ook van den Marskedijk, die dezen zomer verzwaard is, is veel grond weggeslagen. o— men, kreeg ik nog eens een brief, waarin stond dat ik moest uitkijken naar een vrouw met een pokdalig gezicht. Ze heet te Carrington en de dokter scheen het niet op haar voorzien te hebben. Als ijk er gens zoo'n vrouw ontdekte, mocht ik haar geen minuut uit het oog verliezen, tot de dokter terug kwam. Ik zou er handen vol werk aan gehad hebben, maar die andere vrouw kwam pas te voorschijn toen de dokter weer thuis was. Riggs, vroeg ik plotseling, ben je hier in huis gedrongen op een nacht, toen ik hier nog maar pas woonde? Neen, juffrouw Innes. Ik ben hier nooit eerder in huis geweest. Die juffrouw Car rington heb ik niet gezien voor dien avond dat meneer Halsey verdween. Ze kwam1 vrij laat en de dokter was er njet. Ze wachtte op hem, liep voortdurend op en neer in de kamer en scheen zich steeds meer op te winden. Toen de dokter niet terug kwam, was ze razend. Ze wou dat ik hem op ging zoeken en toen hij niet kwam, begon ze op hem te schelden. Ze zei dat hij haar niet kon bedotten. Er was eejn moord gepleegd, en ze woiu wel zien ydat hij zijn verdiende loon kreeg. Ze maakte op mij een gevaarlijke indruk en toen ze om elf uur eindelijk wegging en naar het huis van de Armstrongs toe liep, volgde ik haar. Ze liep eerst om het heele huis heen en keek naar de ramen. Toen belde ze, en zoodra de deur open ging, liep ze naar binnen. Hoe lang is ze er gebleven? Dat is nu juist het vreemde, zei Riggs, ze is er heelemaal niet vandaan gekomen. Ik ben naar bed gegrfan toen het dagi werd en had haar heelemaal niet meer gezien. Den volgenden dag zag ik haar bij het station op een brancard liegen, met een laken over haar heen. Ze was aangereden door een sneltrein en u zou haar gewoon niet herkend hebben ze was dood natuurlijk. Ze is zeker den hee- len nacht bij de Armstrongs gebleven en ik hoorde dat ze de rails over stak om den trein naar de stad te zoeken, toen de an dere sneltrein haar aanreed. We draaien al maar in een kringetje rond, riep ik uit. Nu zijn we nog precies op 't zelfde punt waar we begonnen zijn. Zoo erg is het toch niet, juffrouw In nes, zei Riggs. Nina Carrington kwam uit de stad in Californië waar, meneer Arm strong stierf. Waarom was de dokter zoo bang voor haar? Zij moet iets geweten hebben. Ik ben zeven jaar bij dokter Wal ker in dienst geweest en ik ken hem goed. Er zijn maar weinig dingen waar hij bang voor is. Ik geloof dat hij meneer Arm strong daar ergens in het westen ver moord heeft. Wat hij nog meer heeft ge daan weet ik niet, maar hij ontsloeg me en wurgde mij bijna omdat ik meneer Jamieson hier had verteld dat meneer Innes bij den dokter geweest was op 'den avond dat hij verdween, en dat ik had gehoord dat ze ruzie hadden. Wat heeft Warner die vrouw in de bibliotheek ook weer tegejn meneer Innes hooren zeggen? vroeg de detective mij. Ze zei, ik wist w'el dat het niet in den haak was. Iemand is maar niet den eenen dag gezond en den volgenden dag dood zonder dat er een reden voor is. Wat scheen het allemaal prachtig uit te komen. v9or het Land van Heusden en Altena,deLangstraat en de Bommelerwaarii Wordt vervolgd.) (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1