Tweede Blad II464/ ïA 15 October voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ONS KINDERHOEKJE. Kinderen Kloosterbalsem PUROL er op Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Parlementair Overzicht. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Yoor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en clan be hoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voor bij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend veran deringen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nie ren veel extra werk te doen. Het is; daarom geen .wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, dui zeligheid, zenuwachtigheid en urinestoor- nissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloedi te filtreeren. Als de nieren verzwakt of,' overspannen zijn, wordt de bloedsomloop geïnfecteerd en het geheele gestel aan gedaan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ont staan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een ze gen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 35 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn: 1. Spaarpot. 2. Hazen-wind-hond. 3. De waterspiegel. v .4 Na regen komt zonneschijn. De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik ken een kleedingstuk dat 'je vast en zeker aan elk schip vindt. Hoe ihcet dat? 2. En dan ken ik een roos die nog nooit gebloeid heeft. Blaadjes heeft hij niet en hij ruikt ook heelemaal niet lek- ker. Wat is dat nu voor een roos? 3. Mijn geheel bestaat uit 6 letters en noemt een prettig spel. 16 3 is niet knap. 1 2 5 is een Spaan- sche edelman. 6 2 3 is de broer van je vader of moeder. 3 4 5 is het tegenover stelde van „plus". 4. Wie van jelui zusjes of vriendin netjes is er bang voor muizen? Onderzoek dat eens en dan moet je tegen zoo'n vreesachtig meisje zeggen dat ze toch vast en zeker een muis i n haar hand heeft gehouden, zonder dat ze bang was. En ajl zeg/ ze van „nee", toch is het waab Weet jelui hoe dat kan? DE AVONTUREN VAN HEINTJE KOOL Het gebeurde op een Woensdagmid dag. Het was in den winter, en moeder was in de keuken bezig. Het fornuis, brandde lekker en het was er heerlijk?, warm. Hansje en Ansje, die vrij hadden van school Hansje was zeven jaar en Ansje zes zaten aan de keukentafel en keken aandachtig hoe knap moeder de aardappelen schilde e;n met een plons je in het water in de pan gooide. Nu Was moeder met de aardappelen klaar. Maar daar lag ook nog een groote groene kool. Die moest vanmiddag opgegeten worden en moest dus netjes schoonge maakt en gekookt worden. Moeder nam de groote kool in haar handen en keek er op eens heel aandachtig naar. Hé, zei moeder, het was net of ik wat hoorde. Hebben jelui ook niet gehoord, dat er iets in die kool piepte, Hansje en Ansje, vroeg moeder. Hansje en Ansje knikten van nee. Ze hadden niets gehoord. Nieuwsgierig keken ze toe. Kijk, nu nam moeder een groot scherp mes. Ze sneed de buitenste verdorde bladen van den kool af. En toen hield ze plotseling weer op. Ik hoorde wat, riepen Hansje en Ansje nu tegelijk, het kwam binnen uit den kool. Moeder er zit wat in. Hoor, er wordt binneta in de kool zachtjes geklopt, hoort u wel moe der? Ja, moeder had het ook gehoord. Hans je en Ansje keken met schitterende oog jes toe. Ze hadden allebei een hoojgte roode kleur van verwachting. Hansje had eens in zijn prentenboeken gelezen, van diertjes en jongetjes die uit roode kooien kwamen, maar dat had hij nooit heele maal geloofd. En nu... nu hoorde hij daar echt kloppen, binnen in die groote groene kool. Moeder en Ansje hoorde het ook. Wat zou daar wel in zitten? Moeder nam het groote mes en begon heel voorzichtig de kool open te snijden. Hoor, nu werd het geluid al duidelijker en duidelijker. Je kon het heel goed hoo- ren, daar klopte iemand binnen tegen den wand van de groene kool aan. De kool is hol, riep moeder op eens uit. Hansje en Ansje keken toe. Door de groote snede, die moeder in den kool ge maakt had, konden ze zien, dat de kool hol was van binnen. Ik zie wat bewegen, riep Ansje uit, pas op moeder, dat U er niet insnijdt. Nog voorzichtiger sneed moeder de kool door. Daar, nu was de kool in tweeën gesneden. Moeder nam de eene helft er af en wat zat daar in de andere helft van de uitgeholde groene kool Een heel klein jongetje, zoo groot als een ei. Hansje en Ansje klapten i;n hun handjes van blijdschap en verwondering. En moeder zette natuurlijk ook groote oogen op. Zoo iets aardigs had zelfs moeder nog nooit i,n haar leven gezien. Met hun drieën stonden ze rond de kool en keken naar het heele kleine jongjetje, dat verbaasd in het rond keek. Het droeg een jasje en broekje van heele fijne kool blaadjes. Verder was het een jongetje MAUW EN KNOR OP REIS. Mauw en Knor besloten even te blijven luisteren, maar juist toen het uitjes mannetje zjjn verhaal zou beginnen, verscheen er een veldwachtertje uit Wonderland en plotseling zette de uitjesman het op een loopen. Mauw en Knor begrepen er niets van, maar weldra was de veldwachter naderbjj gekomen en vernamen zy, dat de pot met uitjes eigendom was van een kruidenier uit het dorp en dat de man, die ervan had gegeten, ze blijkbaar had weggenomen I De beide reizigers zeiden, dat zjj nergens van wisten, hetgeen de veldwachter niet geloofde en heri daarom dreigde mede te nemen naar het spinhuis t (Wordt vervolgd). net als Hans, maar veel en vjeel klei ner. Wat een grappig gezicht was dat, toen dat kleine jongetje in die groote holle kool ging rondwandelen. Hij klau terde tegen de kool op en zat nu boven op den rand. En toen hoorden Hansje en Ansje, dat hij met een heel fijn piep stemmetje zei: Goeien dag, ik ben Hein tje Kool. Wie zijn jelui? Wij Zijn Ansje en Hansje, zei Hans heel zacht. Zoo, zei het jongetje, zeg Hansje en Ansje, willen jelui me niet een handjq helpen? Ik zou graag van die kool af klimmen, maar ik durf niet, het is zoo hoog. Wacht, zei moeder, ik Zal je helpen, Heintje. En ze pakte heel voorzi(ch|tig* met haar vinger en dui|m het kleine jon getje uit de kool en zette hem voor Hansje en Ansje neer. Met zijn klleïne beentjes stapte Heintje Kool ov^r het tafelzeiltje naar Hans en zijn zusje toe. Wel, göeien dag, zei hij, en stalk' hun een h'eel klein handje toe. hebben altijd wat! heelt alle wonden Tailleur Costnnmpjes voor Schoolmeisjes. e 6 «I Tailleur costuumpjes zijn dezen herfst zeer en vogue en de nieuwe mantels en matenpakken zijn bijna zonder uitzondering te herkennen aan dien perfecten snit, welkje men door de kunst van den kleermaker bereikt. Kinderen zien er altijd buitenge woon gedisfingueerd uit in de slanke een voud van tailormade contuumpjes, doch het is niet altijd mogelijk hun kleeren te geven, welke door beroeps-coupeurs zijn gemaakt. Die zijn meestal zoo duur, dat men er niet aan durft te denken1, te meer, als men bedenkt, dat het school gaande meisje zeer waarschijnlijk den vol genden winter „er weer uitgegroeid" zal zijn. Doch, tailleurcostuumpjes kunnen wor den nagemaakt en goed nagemaakt, als men een model heeft, dat werkelijk goed is en indien men aantrekkelijke modellen wil hebben behoeft men niet verder te kijken, dan deze bladzijde, .waar op de 'twee teekeningen een zeer aardig idee geven van de eenvoudige mode, welke op het ooi- genblik overheerscht. De mantel, no. 1161, is gemaakt op de rechte, afhangende wijze, doch eentoonig- heid van model is op handige wijze ver meden door het aanbrengen van de ge plooide zijpanden aan iederen kant. Het manteltje wordt gemaakt van bordeaux- kleurig rips en .wordt vastgemaakt met een grooten knoop aan de voorzijde. Men lette vooral op den kraag en de revers, die er het speciale kleermakers cachet aan geven. Deze mantel is geschikt voor meisjes van 12—16 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 1161. Kosten 55 cents. Het mantelpakje no. 1162 is zeer een voudig, hetgeen het zeer geschikt maakt voor schooldracht. Marineblauw serge óf rips in een van de gangbare kleuren zijn beide even geschikt voor dit modelletje en de knoopen, welke het leuke manteltje sluiten, moeten van effen been zijn. 'De rok is open en wordt met een toverslag gesloten; men kan deze op een satijnen lijfje zonder mouwen vasthechten, terwijl het manteltje zeer eenvoudig is met rech te lijnen van den schouder af neerval lend. Dit costuumpje is geschikt voor meis jes van 10—15 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1162. Kosten 55 ct. NUTTIGE WENKEN voor de Hals vrouw. HET OUD WORDEN VAN CAKE EN KOEKJES. Men heeft dikwijls last van het spoe dig „oud" worden van koekjes en voor namelijk licht gebak, zooals cake, oolk al wordt het nog izoo netjes in een trom meltje geborgen. Wil men het spoedig oud worden voorkomen, dan moet men bij de cake een stevige snede brood in de trommel doen, die men om de drie dagen vernieuwt. UIENLUCHT UIT PANNEN VERWIJ DEREN. Heeft men in de een of andere pan uien, visch of onaangenaam riekende groenten gekookt, dan kan men de lucht daarvan spoedig uit de pan verwijde ren, door een beetje azijn bij' het wa ter te doen, waarin men ze uitwascht. DE ACHTERZIJDE VAN SCHILDERIJEN moet men van tijd tot tijd contro leeren. Vindt men er gaatjes of scheu ren in, dan moet er nieuw papier over heen geplakt worden, daar er anders gemakkelijk stof en vuil inkomt, hetgeen aan de doeken geen goed doet. Aan den vooravond van het groote politieke steekspel. Het zal spannen. Om het Belg.-Ned. Verdrag We genverbetering. Nieuwsgierige Ka merleden. 's Gravenhage 14 October. Na het voorspel van eenige weken ge leden de officieele opening der Star ten-generaal staat nu dan de groote dans te beginnen: de éegrootingsdebatten en, vooral, het Belg.-Ned. Verdrag. Het zal in de Kamer net zoo bliksemden en spatten, als in de advertenties, die van zekere politeke zijde in de afgeloopen weken in de dagbladen met kwistige hand werden gezaaid, en waarin „dit Belgisch Verdrag een ram 'pjvoor Nederland" wordt genoemd. En dan wordt ons voorspeld als gevolg van dit Verdrag, oneenigheid met onzen Belgischen buur, verhooging onzer belastingen in de komende jaren, omdat we mee zouden moeten betalen aan nieuwe kanalen, omdat onze loodsen op wachtgeld gesteld zouden worden. Deze manier om de publieke opinie te bewerken zal wellicht er nog toe bijdragen, dat de toch al verdeelde stemming ten aanzien van dit Verdrag dat veel te gecompl^ ceerd is, om zonder grondige studie te kunnen worden beoordeeld nog meer verdeeld wordt. In de velschillende poli tieke kampen, moet de stemming onder ling ook al niet homogeen zijn. De .rnee- ningen onder de r.k. kamerleden moeten sterk uiteenloopen. Vandaag' komt de r.k. kamerfractie dan ook bijeen, om deze kwes tie te bespreken. De s.d.a.p. weet óo|k niet, waar zich aan te houden'. In den Partijraad werd het vraagstuk dezer dagen ingeleid door de heeren Vliegen en Brau- tigam, waarbij de eerste vóór, de tweede tegen aanneming pleitte. Verschillende ka merleden namen aan de discussies deel, doch tot conclusies kwam het niet. Het geen ook de bedoeling niet was, daar men elkaar alleen wilde voorlichten. Doch in ieder geval is ook hier van een eenheid in opvatting niets overtuigends gebleken. Van a.r. zijde heeft men zich onomwonden voor aanvaarding uitgesproken. Wel cij fert men alle ingebrachte bezwaren niet weg. Zoo bijv. ten oipzichte van het Moer dijkkanaal achtte men de vraag gewettigd, of men onzerzijds destijds niet onnoodig- ver is gegaan, al was ook hiervoor aange toond, dat een te zwarte schildering van de gevolgen over de schreef gaat. Ten: slotte is men echter van meening, dat het verdrag in het licht van de belangen; van ons land kan aanvaard worden ert men zou van" a.r. zijde de verantwoor delijkheid van de verwerping niet willen dragen. Boven deze groote verdeeldheid uit, rijst nu de vastberadenheid der regee ring, om het verdrag te doen aannemen. Vriend (tot Jansen, die met trots de kamer laat zien, die hy zelf behangen heeft) »Heel keurig, kerel, maar—e—.waarom; zit de rand onderaan Jansen»Ja, zie je, die ezeJ van een Bruinsman wou zyn trap terug hebben, voor ik gelegenheid had gehad ode rand bovenaan te plakken.* De BandietHanden omhoog De minister heeft krachtig en onomwonden gepleit. Verwerping zou een zonderlinge toestand teweeg brengen, omdat het ver drag in België al in alle instanties werd goedgekeurd. Waarlijk, het zal -er span nen in de kamer, als zoo dadelijk de dans begint. Het wetsontwerp tot het heffen van een belasting en het treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van de open bare verkeerswegen te land is al een heel eind in de parlementaire keuken af- deelingsonderzoek, memorie van antwoord en overleg met de regeering gevorderd. En het zal niet lang meer duren of het wordt, goed toebereid door de verschil lende koks, aan de Tweede Kamer toege diend. Eén ding staat reeds vast, de strek king van het ontwerp vond vrijwel alge meen instemming. Nader blijkt nu, dat de regeering zich voorstelt, dat in hoog stens vijf jaar de noodige verbeteringen aan het wegdek der rijkswegen zullen zijn aangebracht. Daarna zal met nieuwe we genaanleg een begin worden gemaakt. Ook is de minister te vinden voor een vereen voudigde procedure voor de verbetering van wegen, en hij zal zijn standpunt in dezen definitief bepalen bij een wetsont werp inzake openbare wegen, dat ook spoedig wordt ingediend. Voor dat ont werp heeft als grondslag gediend het wets ontwerp opgemaakt door de staatscom missie voor de Waterstaatswetgeving. Zoo dat er dus nu werkelijk beweging in deze wegenkwestie zit, die zoovelen in den lande zeer na aan het hart ligt. Nieuwsgierige kamerleden waren er ook. Zoo wilden sommige leden uit de commis sie van rapporteurs over het ontwape ningsvoorstel van de s.d., van allerlei we ten over de kosten van het nieuwe verde digingsstelsel en over de verhouding van de sterkte van onze luchtmacht, ten op zichte van die van andere landen en of de door de s.d. voorgestane weermacht wel voldoende was voor neutraliteitsliand- having? En de communistische lieer de Visser wilde het naadje van den kous we ten omtrent alle vervolgingen en veroor deelingen in Indië tijdens het landvoogd schap van den heer Fock, n.l. ten aan zien van stakings- en politieke (lees: com munistische) delicten. Hij wilde overal een preciese en volledige opgave van hebben. De minister van Koloniën kan dus1, als bij aan het verzoek gehoor geeft, zijn vrijen tijd heel nuttig besteden, met staat jes maken voor meneer de Visser. Qf hij het -doen zal En dat nog wel voor de ber handeling van de koloniale begrooting? POLITICUS. Dit moet Uw eerste gedachte zyn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen «en allerlei Hu id verwondingen Het verzacht en geneest. Café Restaurant Uitspanning. St. Jans8traat 10-12 '3 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEÜWIJK-'s BOSCH Kiettwsblad OOM KAREL. (Wordt vervolgd.) Zorg daarom altijd Akker's Klooster balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbuilen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5