Dit kuchje,.., AbdusïroOF HARRDEH KACHELS HET ZOGPOEDER FIRMA SCHOON C2. i. I Heusdensahe Stoomboot-Maatschappij. I. MORTIER ZONEN Vulkachels Ovenkachels Schoolkachels Blanke Potkachels GROOTSTE KEUZE Insluithaarden Vulhaarden Uitdraaiende Haarden JAARSMA-GODIN en andere Napels en de Vesuvius. DIENSTREGELING Knrgerlijke Stand. mn APOTHEKER SCHOOIT LAGE PRIJZEN! Hoogstraat A 7 8 GORINCHEM Vragen op rechtskundig gebied LaiidlMHiwruhriek Apothekers )-( GORINCHEM Veedlenst 's Hertogenbosch. schijnbaar onschuldig maar <^wfjpbi verraderlijk moogt gij nietvefWaarioozen, want de niet bijtijds verzorgde hoest leidt tot {langdurig sukkelen. Juist aan helpt verwonderlijk snel en zeker door zijn krachtige, slijm» oplossende en genezende werking. Onschadelijk ook voor grijsaards en kinderen. Overal pet koker f 1.50, f 2.75, --«: f 4.5C. De groote flacons zijn' voordeeUger. WASPIK. Geboren: Alberta Mm d. v. A. Kuijten en E. C, van TurnhoutJoanna J. I., d. v. 0. P. Th. J. Verhagen en J. P. H. KampChristiaan, i. v. M, A. Kuysters en J. W. Suos; Johannes, z. v. P. A. Ruijtenberg en A. RuttersAdriana H. d. v. J. A. Fyneman en J. P. Lange- mans Henricus, z. v. Th. Hennen en E. J. de RuijterJacobus P., z. v. J. Okkers en M. Schouten. Getrouwd: Ch., v. d. Werf 24 j. en D. J. Klootwyk 20 j. J. C. de Bont 25 j. en A. L. M. van Irsel 27 j.L. J. Berkelmans 28 j. en A. M. Lurkin 27 j. Overleden! J. Timmers, echtgen. v. C. van Riel, 73 j.J. Timmers 7 W. Ary Odé 77 j.A. A. Zijlmans wed. v. P. J. Smits 75 j. ALMKERK. Geboren: Johannes, z. v. A. v. Oudheusden en van H. Nieuwenhuizen Joostina, d. v. J. Heystek en van G. van BreugelMarcelis, z. v. L. A. de Pender en van J. de Rooy Marinus, z. v. P. v. Drunen en van S. v. d. SteltDingena, d. v. D. Heiblom Hendrika, d. v. C. v. Burgel en van C. Pruijsen Frans z. v. J. C. Bax en van L. v. d. Meyden Jan, z1 v. A. Vink en van T. de Ruiter Marinus J., z. v. H. v. d. Meijden en van M. P. de Peuter Gerrit, z. v. P. de Cloe Tenntje, d. v. A. Colijn en van A. Baks Bastiaan, z. v. G. de Ruiter en vjm C. A. de Jong Geertrui, d. v. A. Vink en van J. DaggeldersCornelis P., d. v. F. Ro- myn en van A. Grootenboer. Ondertrouwd: Jan W. v. Dru nen, 25 j., met Heiltje J. Biesheuvel, 21 j.Roelof G. de Groot, 24 j., met Antonia Biesheuvel, 21 j. Getrouwd: P. Verduyn, 29 j. met J. Schmidt, 24 j.A. Romyn, 26 j. met A. v. Wyk, 24 j.O. v. Vugt, 28 j. met J. G. Scherfï, 25 j.L. v. Wyk, 24 j. met C. de Jong, 20 j. Overleden: G. Wynans, 6 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Antonie, z. v. H. Vink en C. A. Noorloos. Ondertrouwd: Johannes Valk, 26 j. en Jenneke van Pelt, 25 j. GIESSEN Geboren: Johanna E., d. v. Rochat en J. Lievaart. Mogen de Gemeentebesturen een maxi mum-snelheid voor motorrijtuigen bepalen voor wegen buiten de bebouwde kommen B. v. d. S. In het laatste lid van art. 8 der Motor en Rijwielwet vinden we, dat by plaatse lijke verordening een maximum-snelheid voor motorrijtuigen en -rywielen mag worden bepaald voor wegen binnen be bouwde kommen, waaruit dus volgt dat zoodanige maximum-snelheid voor wegen buiten bebouwde kommen niet kan wor den vastgesteld. Mag in een winkel waar geen verlof is, bier verkocht worden per fïesch zoo ja, Mag in een winkel, waar geen verlof is, bier gekocht worden per flesch en daar worden uitgedronken A. d. V. In een winkel waarvoor geen verlof is verleend möogt U gerust bier per fl<sseh verkoopen, mits niet voor gebruik ter plaatse van verkoop, d.w.z. mits het niet in den winkel wordt opgedronken. Ik ben in het bezit van eene vergunning voor den verkoop van sterken- drank in het klein, voor twee lokalen van een door mij bewoond perceel. Nu zou ik gaarne een nieuw huis iaten bouwen op pl.m. 5 minuten afstand van mijn tegenwoordig. Zou ik nu ook in dit nieuwe huis vergun ning kunnen krijgen Het maximum aantal vergunningen, dat in deze gemeente mag worden verleend, is overschreden. W. G. v. H. De vergunning kan van het oude naar het nieuwe perceel worden overgeschreven, waarvoor U een verzoek aan Burgemeester en Wethouders moet richten. Daarbij doet niet ter zake of het maximum aantal ver gunningen in uwe gemeente al dan niet is overschreden. Denk U er wel om, dat de overschrijving eener vergunning van het eene perceel naar het andere alleen met 1 Mei van elk jaar kan geschieden. Wie heeft te zorgen voor het onderhoud van een schoolgebouw voor bijzonder onder wijs Het Gemeentebestuur of het bestuur der school Zoo het bestuur der school zulks heeft te doen, mag het dan maar willekeurig alles wat het wenscht laten maken, zonder met de kosten rekening te houden H. v. B. Wintervlinders Lijmbanden. In boomgaarden en fruittuinen wordt het blad van appel- en pereboomen, zeer vaak ook het blad en de vruchten van kersen- boomen in het voorjaar soms zeer sterk aangetast door een groen rupsje, de zgn. trek made. Deze rups ontstaat uit eitjes, gelegd door vlinders, die, doordat zij eerst in het najaar of in het begin van den winter te voorschijn komen, den naam van wintervlinder gekregen hebben. Doordat de wyfjes van deze wintervlinders vleugel- loos zijn of slechts kleine vleugelstompjes bitten, waardoor zij niet kunnen vliegen, moeten zij, als zij in het najaar uit de zich in den grond bevindende poppen te voor schijn komen, tegen de stammen der boomen opkruipen, om hare eitjes bij de bloem en bladknoppen drr vruchtboomen te leggen. Dit eierleggen kan echter voorkomen worden door in het begin van October om den stam een lijmband te leggen, waarop de naar boven kruipende vlinders vast- loopen en omkomen. Soms deponeeren de wijfjes de eitjes beneden den band. Het is daarom ge- wenscht het gedeelte van den stam beneden den band in Februari met 10 pCt. vrucht- boom-carbolineum te bespuiten, Uitdrukkelyk zij hier vermeld, dat lym- banden alleen tegen wintervlinders (omdat de wijfjes ongevleugd zijn) dienst kunnen doen, andere vlinders (wormstekigheid) kunnen vliegende den kroon bereiken en trekken zich van lymbanden dus niets aan. Het resultaat, dat men met lijmbanden bereiken zal, hangt zeer af van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht van de rupseniijm.) Deze stof betrekke men daarom van betrouwbare handelaren. In Mededeeling 3 van den Plantenziekten- kundigen Dienst worden de levenswijze van den wintervlinder, de schade door de trek- maden veroorzaakt en het gebruik van lijm banden uitvoerig beschreven. Inlichtingen worden verder gaarne gratis verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op ver- verschillende plaatsen te werk gestelde ambtenaren van dezen Dienst. i. Met de nachtboot, vertrek 's avonds 10 uur uit Palermo ging de reis naar Napels De zee, o ntstuimig, bulderde en bruisch- te met geweldige kraCht. Machtige golven rolden aan, sloegen het geheele schip -uit zijn vaste koers en plasten met donderend geweld over het dek. Al wat hout Vvas: kraakte en steunde, terwijl ijzeren platen en voorwerpen op het dek aanwezig: wa ren, angstwekkend schuurden en krasten. De scheepslieden hadden alle verplaats bare voorwerpen zooveel mogelijk met tou wen vastgesjord om te voorkomen dat een en ander over boord sloeg. Telkens zaten we tusschen twee hoog oprijzende gol ven groen water, om het volgende oogen- blik hoog op den top van een machtigen golf verheven te worden en dan weer naar beneden te plonsen in de diepte. Ik zal u (niet gaan verhalen van hetgeen we 'beleefden in het gezamenlijk nachtver blijf van de passagiers, ^an de akelige on passelijkheid van bijna alle aanwezig'en, waaronder ook een dertigtal Italiaansehe soldaten, die voor het vertrek van de boot nog met smaak hun sardientjes, wor sten en allerlei vleeschwaren hadden ver orberd, van de zielige tooneelen van be nauwdheid, de viezigheid en stank waar mede ihet geheele schip vervuld was en dat op zich zelf reeds voldoende oorzaak had kunnen zijn om zich even ellendig te gaan gevoelen als alle anderen. Ook zal ik niet uitweiden pver onze eigen ellendigheid, over het voortdurende gevaar om door een boven ons! in zijn krib gelegen, zich ook niet al te lekker gevoelend passagier bevuild te worden, over de krampachtige pogingen die door het van zeeziekte lamgeslagen lichaam moesten worden aangewend, om bij' de ge weldige deining niet uit de ijzeren krib te rollen. Wij hadden misschien afzonderlijke hut ten kunnen nemen, maar we kwamen; te laat, doch ja, we gingen toch eigenlijk' op reis om wat te zien en mee te maken, En we kunnen gerust zeggen, we maakten dan ook wat mee. Wij zagen daar en voel den ihjet zelf aan den lijve, wat heit zegL gen wil, met een kleine boot op woeste golven te dobberen. We zagen daar de hulpeloosheid van het menschelijk lichaam door de onna tuurlijke werkingen van de opstandige maag, die velen deed snikken, steunen, ja erbarmelijk gillen van ellendigheid. Want zelfs in die dingen zijn de opgewonden Italianen buitengewoon luidruchtig. Reizen is op die manier niet altijd een pretje. Maar als de morgen daagde en zonne stralen door de ronde scheepsraampjes binnendrongen en er werd geroepen van: „Napels in zicht", dan was veel van het leed weer vergeten en ieder haastte zich om het onwelriekende nachtverblijf te ver laten om boven op het dek het nog mat te, Versufte lichaam in d£p frisschen mor genwind te verkwikken. We waren in de golf van Napels. Heel in de verte in vluchtigen morgennevel ver huld, vertoonde zich aan het nu kalm ge worden blauwe watervlak, een wijden'boog van gebergten. Hoe meer we naderdjen, hoe duidelijker en mooier het alles werd. Langzaam aan zagen we den machtigen Vesuvius met zijn voortdurend omhoog kringelenden rookpluim uit de nevelen op rijzen. Witte stippen tegen de bergen wer den g rooter en vertoonden zich tenslotte als zoovele witte huizen. En een -groot, wijd uitgestrekt en hoog tegen de heu vels oploopend wit gebouwen complex, waarvan h^t eene uiteinde zich oml een bocht heen verloor, werd tenslotte de stad, de oude vermaarde Zuid-Italiaansche stad Napels. „Napels zien en sterven" zoo klinkt het gevleugelde woord, maar wij1 die over zee kwamen hadden het weeë gevoel van bijna gestorven te zijn, nog voor we Na pels gezien hadden. Maar nieuw leven werd ons ingeblazen, nieuwe kracht en energie beving ons, toen we daar zoo aanstoomden op die bekoor lijke kustlijn daar voor ons. Buitengewoon schoon is werkelijk de aankomst van uit zee in Napels. Voor de tweede maal zou ik thans Napels be treden. De eerste keer over land vanuit de richting Rome. Doch deze intocht over zee dat was toch eigenlijk wel het intree om de beroemde stad in al haar schoon heid te zien. Doch het is al weer zooals het spreek woord luidt: „het is niet alles goud, wat er blinkt." En zoo is het met Napels ook schoon van verre, maar toch helaas verre van schoon. Want hoe dichter men de stad nadert, hoe minder schoon zij wordt. En als men dan eindelijk voor den wal liigft en men loopt de stad in, dan verbaasd men er zich over, hoe ïfien enkele oogienblikken geleden zoo in- extase kon staan over dit gebopwe ncom pl ex. Kronkelende nauwe straten, nauw be grensd door leelij'ke hoogc huizen, typisch gedrapeerd met allerlei waschgocd, dat aan touwtjes tusschen de huizenrijen hangt te drogen. Ploertige goore steegjes en slopjes, die misschien schilderachtig kunnen zijn, doch waarvan het mooie dan toch in iedejr geval voor een groot deel weer te niet gedaan wordt door de buitengewone on reinheid die er heerscht. Napels heeft verschillende hoofdstraten, doch die zijn echter evenmin schoon te noemen. Neen, nog gebouwen, nog straten zijn in Napels wat men er. van verwacht had en een gevoel van teleurstelling, een niet begrijpen waar het mooie van Napels dan toch wel zitten mag, omvat jet Waarom vragen we ons af, is Napels dan toch zoo hemelhoog verheven, waar om haar een bijna sprookjesachtige schoon heid toegedicht. Napels, hoe klinkt dat niet voor hen die er nooit geweest zijn. Wondere schoonheid hadden we haar op de schoolbanken en later, wanneer we op die kaart de verre wonderstad:,* die Napels heette, zagen liggen, toegeschreven. En thans stonden we in Napels, zelfs voor de tweede maal en we werden ontgoo,- cheld. Hadden we misschien reeds te veel beroemde plaatsen gezien om hier nog geroerd te worden. Hoe het zei, Napels als stad' maa|kte> geen indruk meer op ons-. Wel heeft Na pels een mooie strandboulevard, de „via Partenope", met tal van groote hotels, en een mooi park de „villa Nazionale", met een bijna tropischen plantengroei. Vanaf de boulevard heeft men een mooi gezicht op de tegen de heuvels aangebouw de hotels en huizen en ziet men de in een groote bocht langs de kust oprijzende heuvels met de tallooze witte huisjes tus schen het groen. Maar toch, Napels moet gezien worden van uit de verte, van uit zee, vanaf het naburige Torento, ofwel van den top van den Vesuvius. Dan leeft wederom de ver maarde schoonheid, dan is Napels of be ter nog, de geheele kust daar, een godde lijke schoonheid, die wellicht haars gelij ke niet heeft. Wanneer dan de golvende kustlijn met de amfitheater van witte hui zen tegen de bergen en het blauwe water van de zee i n zuidelijk stralenden zonne gloed daar vpor je nederliggen, dan wordt men stil onder die almacht en grootheid van de' natuur, die hier in een zoo leelijke schepping te bewonderen valt. Doch dan rijst voor ons oog1 de sombere reus, de Vulkaan, dreigend als een wach ter die nooit slaapt, want in zijn binnen ste daar rommelt en kookt en beveelt het onverpoosd. Naast dit schoone Paradijs staat het noodlot, altijd loerend en dreigend, om plots met titanische krachten dood en ver derf over het menschdom uit te storten. Als een sombere waarschuwing hangt bo ven den top steeds een kringelenden rook pluim met tusschenpoozen zich plotseling verheffend tot een machtigen rookzuil, die zich al golvend en wentelend in de wind richting voortrolt en verspreid. mm is niet alleen in naam, doch ook in daad, een poeder, dat de ZOgüfSChelding der zeugen bevordert. Indien Uw varken veel biggen heeft geworpen, help het moederdier dan met ONS ZOGPOEDER. ÜIJ ZULT OVER HET RESULTAAT TEVREDEN ZIJN. aanvangende SO JUNI 19SG. HemdenRotterdam. Van HEUSDENMaandag en Dinsdag vra 1.30 u„ Woensdag, vm. 5 u.Donderdag vrn. 5 en 7 u.Vrydag vm. 4 u. Van ROTTERDAM: Maandag m. 12 u., Dinsdag nm. 12.45 u. Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag tn. 12 u. HemdenGorlnchem. Van HEUSDEN Maandag vm. 4.30 u. en 6.30 u., Dinsdag vno. 1.30 u„ Woensdag 5 u.Donderdag vm. 5 u. en 7 u. Vrydag vm. 4 u. Van GORINCHEM Maandag vm. 11.30 u. nm. 12.30 u. en 3 u. Dinsdag nm. 3.45 u.,Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag nm. 3 u. Van ANDEL naar 's BOSCH: Woensdag vm. 3.30 u. Van 's BOSCH naar ANDEL; m. 12 u. Directeur: L. DE BEER te Gorcum, Tel. No. 9 J. H. TUPKER, Kantoor Heusden, 7 Vraagt onze nieuwe geïllustreerde prijscourant. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6