Eerste Blad De Wenteltrap. Und van altenA Uitgave s Firma L. J. VEERMAN, Heusden» No, 4648, Woensdag 20 October 1926, lluitenlaiid FEUILLETON. r.J I Binnenland. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DRIEVOUDIGE MOORD. Te Oranienburg bjj Berlijn zijn Dinsdag avond een 76-jarige gepensionneerde ambte naar der posterijen, zijn vrouw en zijn 43-jarige dochter in hun woning vermoord. De dader was een bekende» van de familie, Mueller genaamd. Verscheidene personen, die in het huis wonen, hadden schieten gehoord en snelden daarop toe. Zjj trachtten den dader te pakken, doch deze wist te ontkomen. Des avonds is hij echter in een naburige gemeente gearresteerd. Hjj had daar in een restaurant iets te eten gevraagd en het viel den aanwezigen op, dat zijn kleederen met bloed bevlekt waren. Men waarschuwde daarom een politieman, die spoedig ter plaatse was en den dader arres teerde. 1 o— EEN OVERVAL MET MACHINE- GEWEREN. ^Central News* meldt uit Chicago, dat tijdens de werkuren het bureau van den bekenden advocaat O'Brien meteen machine geweer beschoten werd. O'Brien werd getroffen en zwaar gewend. Het personeel beantwoordde het vuur met revolvers. De machinegeweerschoten kwamen uit een venster der tweede verdieping van %en tegenoverliggend huis. Hoewel alle maatregelen genomen werden om de daders te pakken, wisten zij toch te ontkomen. De »Daily Mail* meldt nog, dat twee beambten van de ondergrondsche werden gedood en twee ernstig gewond door het revolvervuur waarmede de bedienden van O'Brien hadden geantwoord. O'Brien had de verdediging op zich ge nomen van Joe Seltis, den leider van een smokkelaarsbende, die terecht moest staan wegens moord op den leider eener andere bende. De aanhangers van den vermoorden bendeleider schijnen thans dezen aanslag gepleegd te hebben. De daders ontkwamen in auto's. O'Brien is hopeloos gewond. Naar het Amerikaansch van 49) MARY ROBERTS RINEHART. )p( HOOFDSTUK XXX. Een nachtelijke expeditie. Het was Woensdag toen Riggs ons dit alles vertelde. Halsey was al sedert den vorigen Vrijdag verdwenen en iederen dag voelde ik dat de kans dat hij terug zou .komen geringer werd. Ik begreep heel g^ed dat hij duizenden kilometers ver me egevoerd kon worden in dien goede- rein vagen, zonder eten of drinken mis- schieiï. Ik had wel gelezen van lijken, die in dicihte goederenwagens gevonden wa ren op «en afgelegen zijspoor in het wes ten en ik werd met het uur somberder. We -zouden hem bijna even onverwacht terug vinden als hij gekomen was en dat hadden we' ±e danken aan den landlooper, dien Alex -had meegebracht naar Zonne- hoek. Het schijnt dat de man dankbaar was voor hef feit, dat we hem vrijgelaten hadden en toen hij van een ander lid van zijn broederschap want het is een broe derschap (hoorde waar Halsey wa9, liét hij het ons dadelijk weten. 's Woensdagsavonds ontmoette Jamieson die naar de Armstrongs was geweest en tevergeefs getracht had Louise te spre ken te krijgen b Sjjhet hek vain Zonne- HOOG WATER IN DUITSCHLAND. Uit Essen wordt gemeld Ten gevolge van de aanhoudende regens der laatste dagen, is de waterstand van de Roer sterk gestegen, zoodat de rivier op sommige punten reeds buiten haar oevers is getreden. De Leine en de Aller zijn door de regens van de laatste dagen sterk gestegen, zoodat er gevaar voor overstrooming bestaat. o REVOLVERGEVECHT. In de Kamer van Afgevaardigden van den staat Nieuw Leon (Mexico) is Vrijdag avond een revolvergevecht geleverd. Drie menschen werden gedood. Een schoen poetser, op de publieke tribune gezeten, maakte de herrie aan den gang, door op de afgevaardigden te spuwen. Te Mon terey heerscht groote opwinding. Troepen bewaken het paleis van den gouverneur. 1200 CHINEEZEN GEDOOD. De «Sunday Timesverneemt uit Shan ghai dat 1200 personen gedood zyn en talryke andere verbrand of verdronken door een ontploffing van granaten, die door een Chineesch stoomschip vervoerd werden. De slachtoffers zijn alle Chineesche sol daten. Het ongeluk gebeurde in de haven van Kioe-Kang aan boord van de ïKoeang- Foengc. Aan boord waren verscheidene duizenden granaten, bestemd voor generaal Soen- Sjoean-Fang, gouverneur van Shanghai, die strijdt voert tegen Kanton. Vijftienhonderd soldaten waren aan boord van het verongelukte vaartuig. Dit groot verlies aan munitie maakt dén toestand van den generaal en zjjn leger wanhopig. Wanneer Soen-Sjoeac-Fang er niet in slaagt versterking te krjjgen uit Nankin is Shanghai verloren. RATTENPLAAG TE ALMELO. Wegens bedenkelijke uitbreiding der rat- tenplaag hebben Burgem. en Weth. van Almelo besloten een premie van tien cent te stellen op het inleveren van eiken dooden hoek een man die er even vies en aanstoo- telijk uitzag als degeen, die door Alex gevangen was genomen. De man kende den detective en gaf hem een vuil stukje papier waar op geschreven stond: Hij is in het stedelijk ziekenhuis in Johnsville. Degeen die hem het papiertje gaf, bier weerde dat hij niets van de zaak afwist, behalve dat het papiertje afkomstig was van een „collega" uit Johnsville, die ge zegd had dat het bericht voor ons van belang was. Weer moest er interlokaal getelefoneerd worden. Jamieson belde het ziekenhuis op, terwijl w fifallemaal om hem heen stonden. En toen bleek, dat het werkelijk Halsey was en dat hij waarschijnlijk wel beter zou worden, lachten en huilden we al lemaal tegelijk. Ik weet zeker dat ik Liddy een zoen heb gegeven en af en toe be kruipt me de vrees, dat ik in m'n opwin ding misschien ook Jamieson heb gekust. Hoe het ook zij, denzelfden avond om elf uur was Gertrude op weg naar Johns ville, 380 mijl van ons vandaan en Rosie ging met ihjaar mee. De staf van ons huis houden was nu teruggebracht tot Mary Anne en Liddy, terwijl de vrouw van den tuinmansknecht ook iederen dag wat'kwam helpen. Gelukkig zorgden Warner en de detec tives op h un manier voor hun eigen huishouden in de portierswoning. Uit achting voor Liddy waschten ze ééns per dag af en ze maakten al naar hun be kwaamheden de wonderlijkste brouwsels klaar. Er was één ding, waarin ze volleerd schenen te zijn, en dat ze eiken dag aan het ontbijt aten, zoodat de lucht er van den heelen dag in hun haren en kleeren bleef hangen. Dat was spek, uien en scheepsbeschuit, alles met elkaar gebakken. Af en toe stuurden wij hun een stukje rat bjj Jen Reinigingsdienst. 'O-—- JACHT GESLOTEN. Da Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nader bepaald, dat met ingang van 1 November 1926 de jacht op patrijzen in het geheele rjjk zal zijn gesloten. RAADSLID STROOPER. Tegen den heer V., Raadslid te Maasbree, is proces-verbaal opgemaakt wegens stroo- perjj. o NOG STEEDS. Tusschen IJmuiden en Zandvoort is ty dens den jongsten storm een mjjn op het strand aangedreven. o— VREESELIJKE ONTPLOFFING. In de Gentsche haven te Antwerpen had een vreeseljjke ontploffing plaats op de Nederlandsche sleepboot Friso, toebehoo- rende aan de familie van der Veen te Huizen. De 27 jarige zoon A. van der Veen werd op slag gedood. Drie andere personen werden gevaarljjk gewond. BLINDE VISSCHEN. Tengevolge van het werken van het Prov. stoomgemaal wordt met het water zeer veel visch uit de binnenwateren van Friesland in zee gespoten. Deze visschen, die in het zeewater spoedig blind worden, zwemmen thans fangs de ki'st en tusschen het zeegras nabij Lemmer. Verschillende menschen trachten dan ook deze visch, die zich gemakkelijk Iaat vangen, te bemach tigen. Er waren zelfs bleien van 2 pond en snoeken van bijna 5 pond. o— STAKING OPGEHEVEN. De staking bij de scheepsbouwmaatschappij »De Maast te Slikkerveer is opgeheven. De directie heeft bjj de bemiddelings pogingen, aangewend door den burgemees ter van Ridderkerk, voor de werklieden boven 21 jaar een loonsverhooging van 3 cents per uur toegezegd. Op andere eischen, die door bemiddeling van den Alg. Ned, Metaalbewerkersbond per ultimatum gesteld zijn, is niet ingegaan. De staking in dit bedrijf, waar tusschen de drie- en vierhonderd arbeiders werk zaam zijn, heeft zeven weken geduurd. o gebraden vleesch en dan waren ze kin derlijk dankbaar. Pas toen Gertrude en Rosie weg waren en alles op Zonnehoek klaar was vook den nacht en Winters onderaan de wen teltrap zat, begon Jamieson over een on derwerp, waar hij blijkbaar al van vervuld was geweest vóór hij kwam. Juffrouw Innes, zei hij, net toen ik op het punt stond om naar boven te gaan, is u vanavond erg zenuwachtigf? Heelemaal niet, zei ik opgewekt. Nu Halsey terecht is, zijn al mijn zorgen ver dwenen. Ik bedoel, drong hij aan, denkt u dat u iets heel ongewoons zoudt kunnen mee maken? Het ongewoonste wat ik bedenken kan zou een rustige nacht zijn. Maar als er iets gaat gebeuren moet u er mij zeker niet buiten laten. Er gaat iets gebeuren, zei hij. E|n ,u is de eenige vrouw die mij (geschikt lijkt om er bij te zijn. Hij keek op zijn horloge. U moet mij niets vragen, juffrouw Innes. Trek stevige schoenen aan en donkere kleeren en meem u vast voor, dat zich u nergens overi verbazen zult. Liddy sliep vast toen ik boven kwam en ik kleedde mij heel voorzichtig aan. De detective wachtte in de hal en tot mijn verbazing zat dokter Stewart bij hem. Ze waren in een vertrouwelijk gesprek gewikkeld, dat ophield toen ik beneden kwam. Er moesten nog een paar dingen gedaan wordende sloten en grendels moesten nog worden nagezien. Winters kreeg instructies om dubbel op te passen en toen,-nadat we het licht in de halr had den uitgedraaid slopen we door de voor deur naar buiten in den nacht. Ik vroeg niets. Ik besefte, dat het een VERGEEFSCHE VLUCHT. Zaterdagnacht hoorde te Gouda een sur- veilleerende politieagent een hevige plons in de Haven. Op het geluid afgaande, bemerkte hjj een in het water spartelenden man. Door het toesteken van zijn mantel wis de agent den drenkeling dryvende te houden, totdat op de gegeven signalen meer hulp kwam opdagen. Toen men den man op het droge had, bleek hij onder zijn burgerkleeren gevangeniskleeding van Veèn- huizen te dragen. Hjj was de Rijkswerk inrichting outvlucht. Door te dicht langs het water te loopen, was hij door de duis ternis misleid in het water gevallen. De vluchteling is op transport gesteld naar Veedhuizen ter beschikking van den direc teur der Rjjkswerkinrichting. GEZOCHTE BETREKKING. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter te Willeskop hebben zich niet minder dan 107 sollicitanten aangemeld. AFBETALING van het door Nederland aan Frankrjjk verstrekte crediet van 30.000.000 gulden. Naar wjj vernemen, zal de Fransche regeering op 1 November a.s. aan de Nederlandsche schatkist terugbetalen het op 6 December 1918 door den Neder- landschen Staat verstrekte crediet van 30.000.000 gulden, hetwelk 1 April 1927 opvorderbaar zou worden. OPRUIMING KONIJNEN. Te Bleskensgraaf houdt een hond groote opruiming onder de konjjnen. Bjj M. A. Ooms werden 7 dieren gedood, bij C. Vlot 3, bjj A. v. d. Heerik 3. In totaal zijn er in de laatste weken een 40 tal gedood. Het wordt hoog tijd. dat op den vraat- zuchtigen hond een klopjacht wordt ge houden. TREINBOTSING. Zaterdagmiddag om ongeveer 4 uur, zjjn bij het stationemplacement van het station Staatsspoor te Ede twee goederentreinen op elkaar gereden. De goederentrein uit Arnhem, die ruim halfvier te Ede moest aankomen, was ruim een kwartier over tjjd de machinist van dien trein reed door onveilig signaal, tengevolge waarvan een botsing ontstond met den uitrijdenden heele eer was, dat ze mij meevroegen en ik wilde hun toonen dat ik even goed zwij gen kon als zij. Wij liepen over een gras veld, toen door het bosch en klom'men af en toe over een hekje of een lagle schut ting. Niemand zei een woord, behalve één keer dokter Stewart toen hij tegen prikkeldraad aanliep. Toen we vijf minuten onderweg waren, kwam er nog- een andere man bij, die zwijgend naast den dokter ging loopen Hij droeg iets over zijn schouder, maar wat het was kon ik niet zien. Op deze manier liepen we ongeveer twintig minuten door. Ik had geen benul meer van richting; zwijgend liep ik mee en Jamieson hielp mij af en toe. Wat ik eigenlijk verwachtte, weet ik niet. Toen ik een te korten sprong nam over een slootje en tot over mijn, enkel in de modder zakte, vroe,g ik me zelf af, of ik het werkelijk Was, die dit alles meemaakte, en of ik vóór dezen zo mer wel ooit echt geleefd had. Ik liep door, terwijl het water uit mijn schoenen siepelde en bleef er heusch nog opge wekt onder. Ik herinner mij nog dat ik Ja mieson toefluisterde dat de sterren zoo helder waren en dat het ^toch eigenlijk jammer was om 's nachts als het zoo mooi was buiten, te gaan slapen:. De dokter hijgde een beetje, toen we tenslotte stilstonden. Ik moet bekennen, dat ik op dat moment Zonnehoek ee-n aanlokkelijk oord vond. Wij stonden aan den rand van een vlak terrein, omgeven door keurig gesneden groenblijvende hees ters. Daar tusschen door zag ik het licht van de sterren schijnen op rijen van wit te grafsteenen en hier en daar een nteier indrukwekkend monument. In weerwil van al mijn goede voornemens stokte mijn adem. Wij stonden bij het kerkhof van Casanova, goederentrein van de lyn EdeNykerk. Beide locomotieven werden beschadigd. Die van den Arnhemschen trein ligt geheel opzy, terwyl een viertal wagens van dien trein ontspoorde en gedeeltelyk in elkaar gedrukt werd. Het treinpersoneel wist zich bytyds in veiligheid te stellen, zoodat geen persoon lijke ongelukken gebeuren en er alleen veel materieele schade is. Het Noordelyk spoor is geheel versperd. De treinen richting Utrecht werden ge leid over de lijn langs de E.N.K.A. fabriek. Het bedrag der schade is nog niet vast gesteld. O— DE SMOKKELHANDEL. De smokkel- en grenshandel aan de Oost Groningscben grens is weer zeer druk. Hoewel van Duitsche zoowel als van Nederlandsche zyde nacht en dag de grens druk wordt bewaakt, gaat het smok kelen in allerlei artikelen weer grooter afmetingen aannemen, 's Avonds en 's nachts wordt veel het schieten der grens-ambte* naren gehoord, als in den drukken smok- kelaarstijd. Inbeslagnemingen doen niet meer afschrikken, hoewel er groote aan houdingen zyn gedaan. Thans weer is beslag gelegd op vyf koeien, waarbij de smokkelaar K. uit Rhederfeld werd gearresteerd, zyn helper H., uit Vlagtwedde afkomstig, vluchtte en wordt nog gezocht. GRONDWERKER DOODGESTOKEN Op den Passartweg bij de Staatsmijn Anne te Heerlen is de 45-jarige grondwer ker Vedde van Vondel, in dienst van de Bruinkoolonderneming „Karlsborg" en wo nende in de Anjelierstraat te Heerlerheide, door een onbekende doodgestoken. Het drame heeft zich als volgt toegedra gen. Van Vondel kwam in gezelschap van juffrouw M. van de kermis te Hoensbroek. In hun onmiddellijke nabijheid liepen nog een man en een vrouw, van wie echter niet zeker is ,dat zij bij elkander behoor den. Juffrouw M. wandelde enkele meters voor het slachtoffer uit, ontstemd als zij was over het feit, dat deze naar haar meening te veel had gedronken, toen zij plotseling een mannenstem hoorde zeggen: Ben jij een Oronninger? Daar heb je dan wat van me. Op hetzelfde oogenblik riep Van Vondel: Ik ben gestoken. Wanke- Ik kon nu ook den derden man zien< en de dingen die hij bij zich had). Het was Alex, gevvapend met twee schoppen met lange stelen. Toen de eerste schrik voorbij was, werd ik weer heel kalm en rustig. Achter elkaar liepen wij tusschen de grafsteenen door en hoewel ik, doordat ik achteraan liep, voortdurend gerieigd was om achterom te kijken, kwam ik toch tot de conclusie dat het 's nachts op een kerkhof niets griezeliger is dan op eein andere plek buiten waar je vage scha*- duwen ziet en onverwachts geluiden hoort. Een oogenblik dacht ik... maar Jamieson zei, dat het een uil was, en ik probeerde hem te gelooven. Bij het graf van de Armstrongs bleven we staan. Ik geloÓf dat de dokter mijf terug wilde sturen. Hier hoort een vrouw niet, hoorde ik hem zeggen. Maar de detective zei iets over getuigen en toen kwam de dokter naar mij toe en voelde mijn po|ls:. Ten slotte geloof ik niet dat u er hier erger aan toe is dan in dat vreestelijke huis, zei hij, en legde zijn overjas op den grond, zoadat ik er op kon gaafa; zitten. Er is voor mij iets gruwelijks en tegen natuurlijks in het openmaken van een graf. En toch bleef ik er dien nacht in Casa nova rustig bij zitten en keek toe terwijl Alex en Jamieson het werk deden, zonder gewetensbezwaren, behalve de angst dat het ontdekt zou worden. De dokter stond op den uitkijk, maar er vertoonde zich niemand. Eens kwam hij naar mij toe en klopte mij bemoedigend op den schouder. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD oor bet Land van Heisden en üittu de Langstraat m He Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1