Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. io, 4648 WoensdaB 20 October Herfstweer PUROL LATE ASTERS. Plaatselijk Nieuws Laiidbouwrnbriek Iturgerlijke Stand. Rechtzaken. Kantongerecht Heusden BEHOORENDE BIJ HET COLLEGE VAN ZETTERS. BÜ besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant zijn met ingang van 1 Januari 1927 be noemd of herbenoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Drunen, A. Brok en H. van der Geld. Eethen, J. E Haspels en D. v. Buuren. Waalwyk, J. Gragtmans en J. Kooien. Vlijmen, G. P. J. van Heesbeen en C. J. J. van Wagenberg. Werkendam, F. Kramer C.Dzn. en J. van Loon. AMMERZODEN. Vrijdagnacht hebben ongewenschte personen een bezoek gebracht aan het postkantoor. Door uitbreken van een ruit, had men zich toegang weten te verschaffen tot de keuken, waar men, om nog verder te kunnen doordringen, door middel vau een boor een opening in de gesloten deur, die toegang verleende tot de gang, heeft willen boren. Voorzichtigheidshalve had men fle deur toen men eenmaal binnen was, achter zich ontsloten. De heer Van Hemert, wakker geworden, ontdekte echter dit ongewenscht bezoek, greep zyn revolvsr en schoot tweemaal buiten het raam, waarop de dief (dieven) de vlucht namen. De buren waren toen zeer spoedig ter plaatse. —Door de politie wordt een ijverig onderzoek ingesteld, tot op heden zonder resultaat. loopen winter c.a. 1000 boeken ter lezing uitgegeven terwyl van de ontspannings zaal een zeer druk gebruik werd gemaakt. Een woord van dank en waardeering werd gesproken aan het adres van den vroege- ren Secretaris den heer Joh. Frings welke door vertrek naar Rotterdam zijn functie moest neerleggen welke hy vanaf de op richting, steeds met nauwgezetheid en jjver vervulde. Ook de heer K. Spierings, lei der der ontspanningszaal, werd dank ge bracht voor zijn eminente leiding. Het finantieel verslag gaf rede tot dank. Door het bestuurslid Pruissers werd als onder werp ter bespreking ingeleid «Donkere Tydeoc, waarop een aangename bespreking volgde. Door den voorzitter werd na de pauze een opwekkend woord gesproken welks motto was. «Moedig voorwaartse. Na een woord van dank sloot de 2de voorzitter met dankzegging. Zyn moeder«Kook ja altyd dingen, waar hij van houdt Zijn vrouw«O, we hebben een heel wat beter systeem. De afspraak is, dat hij houdt van wat ik kook.e VRIJHOEVE CAPELLE. Als er vol doende deelnemers zijn, zal er van de winter alhier een melkcursus worden ge houden. Bij den veehouder J. v. P. in de Nieuwstraat, lag Zaterdag een rund dood in de weide. Een schadepost voor den eigenaar. WOUDRICHEM. Onze vroegere stad genoot de heer B. Biesheuvel slaagde de zen dagen voor het eerste gedeelte kommies eerste klas, by 's Rijks directe belastingen. Tennis maniak (tot overwonnen inbreker) «Zeg, heb je wel in de gaten, dat ik dat alles gedaan heb met een dubbel be spannen stalen racket DUSSEN. Naar wy vernemen, zou de autobusondememing «Cito« te Waalwijk voornemens zijn, eene geregelden dienst te houden van Waalwijk op deze gemeente; Alhier is wederom een landbouw- cursus begonnen, waaraan 17 cursisten deelnemen. De lessen worden gegeven door den heer A. R. van Gooi, hoofd der O. L. school wijk B. Van den bode N. werden eenige goederen van zyn wagen ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. NEDERHEMERT. J. van der R., koopman alhier, had zich voor de Recht bank te Tiel te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte, maar de Rechtbank sprak hem vry. De Officier van Justitie kwam daartegen in hooger beroep, doch het Gerechtshof te Arnhem bevestigde dat vrjjsprekend vonnis. RIJSWIJK. De landbouwcursus, welke alhier gehouden wordt door den heerHuyzer, landbouwonderwyzer te Woudrichem, wordt door 17 personen bezocht. Daar deze week den eersten termijn voor levering van suikerbieten afliep, is daarmede tevens ook den grootsten aan voer aan de laadplaats afgeloopen. De meeste landbouwers toch hebben met dezen termjjn hun bieten geruimd. De opbrengst is over het algemeen middelmatig te noemen. SLEEUWIJK. 4 Oct. werd door den Chr. Volksbond alhier haar 7-jarig bestaan herdacht. Om c.a. 7 uur opend haar voorzit ter de heer G. J. van Willigen burg deze byeenkomst met het lezen van den 19den Psalm en gebed. Na een woord van wel kom werd door den 2den secretaris zyn goed verzorgd jaar verslag voorgelezen. Door de Bibliotheek werden in de afge- alles per K.G. 14 15j 16|18| 15—175 20 10—111 15 9 -105 6— 7 4| 8— 9| alies per stuk 55 25- 35 2->4 Veiling 13 October. Zure Bellefleur Goud Reinetten (val) Zoete appelen Wynzuur Maagdeperen Beurré peren Brederodes Kleiperen Knolperen Jodenperen Savoijekool Roode kool Witte kool Andyvie WASPIK. De prijs der eieren is ge stegen tot fl.60 per K G. In den klein handel worden ze verkocht, na gelang der kwaliteit voor 8 A 10 ct. per stuk. De prijsstijging houdt aan. De fruitoogst is dit jaar een tegen valler. Late appelen zyn er weinig. Goud- reinetten worden verhandeld tegen 27 ct. Sterappels tot 35, zelfs 40 ct. per K.G. Een buitengewoon hoogen prijs. Het mislukken van de fruitoogst wordt voor een groot deel toegeschreven aan gebrek aan insecten in het voorjaar, wan neer de bestuiving plaats heeft. Daarom willen sommige fruittelers zich tegelyk gaan toeleggen op de byenteelt. Een rund van den landbouwer M. van L. stierf aan miltvuur. Het cadaver werd onder politietoezicht begraven en de wei volgens wettelyk voorschrift ontsmet. In den hooihandel komt weer eenig leven. De pr{js is voor goede kwaliteit echter gedaald tot f 17 per 500 K.G. Vrouw«Een spyker in den band Zie je wel, dat is nou weer net iets voor jou. Jy kykt ook nooit waar je gaat Heusden, op Van der Maaden's Hoender park deze week pl.m 1000 kippen werden ingeënt, hoewel er nimmer bemettelyke ziekte heeft geheerscht, Doch voorkomen is beter dan genezen en wanneer in zoo'n bedrijf, vermoedelyk het grootste van Noord-Brabant, eene ziekte optreedt, is 't een ramp. WIJK, Dat men in deze streek ook inziet het groote belang der inenting van pluimvee tegen diphtherie, bewyst wel het feit, dat door den heer Hilwig, veearts te Berichten van den Piantenziekten- kundigeu Dienst. Verbouw van voor wratziekte onvatbare aardappelsoorten. Ondergeteekende vestigt met nadruk de aandacht van alle verbouwers van aardap pelen op de wenschelykheid, steeds meer aandacht te wyden aan en over te gaan tot den verbouw van aardappelsoorten, die onvatbaar zijn voor de aardappelwratziekte. Uit de voorschriften, die thans vry wel alle landen van Europa en zeer vele daar buiten met betrekking tot den invoer van aardappelen hebben vastgesteld blijkt, dat geen aardappelziekte ernstiger gevolgen heeft voor onzen exporthandel dan de wratziekte. Het meest doeltreffende middel om deze gevolgen te ontgaan is de verbouw van voor wratziekte onvatbare soorten. Ook in andere landen wordt aan den verbouw van dergelyke aardappelsoorten steeds meer aandacht gewijd, om de na deelige gevolgen van de wratziekte op den aardappelverbouw tegen te gaan. In ons land hebben wij echter niet alleen met de belangen van den aardappelverbouw, maar in niet minder mate met die van den aardappeluitvoer rekening te houden. Toe name van den verbouw van onvatbare soorten is daarom in de hoogste mate ge wenscht. Het wil mijvdaarom voorkomen dat met het aanhouden* of aanschaffen van pootgoed met de onvatbaarheid der soorten voor wratziekte veel meer dan tot nu toe rekening gehouden moet worden. Op dit oogenblik zyn van de hier te lande verbouwde soorten in dit opzicht geschikt gebleken de navolgendeJuli- muizen, Bloemgraafjes, Gladblaadjes, Berli kummergeeltjes, Lieuwe.Trenetria, Triumph, Fontein, Express, Bevelander, Staring, Alpha, Preferent, Commandant, Monocraat, Ceres, Energie, en Robijn, terwyl de Roode Star, hoewel niet volstrekt onvat baar, toch zeer weinig aan de ziekte on derhevig is. Omtrent onvatbare soorten uit het bui tenland zullen aan hen, die pootgoed wil len importeeren, gaarne voor zoover mo gelijk nadere inlichtingen worden verstrekt. De inspecteur, hoofd van den plarttenziektenkundigen dienst, N. VAN POETEREN. Bij guur, vochtig weder worden huid en handen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. In de late Najaarszon, Die met avond-roode stralen Stil zijn dalinge begon 'n Veld met asters stond te pralen Astersterren, glanzend blauw, Donker-paars en heel licht rose, Staarden naar het avondblauw Van den Hemel, wolkelooze Langzaamaan verdween de zon, Blozend kwam een rozeroode Wolkensprei aan horizon En de Dag was al weer doode D'astersterren bogen zuchtend Zich naar d'avond-donkre grond, Smachtten naar den nieuwen uchtend, Die er enk'le stervend vond Weldra zal noch't uchtendschynen Van de Zon, noch 't avondrood, Minderen de stille pijnen Van myn asters zij gaan dood Wyk 23 Sept. '26. HENK WOLTERS. HEUSDEN. Geboren: Sientje, d. van G. Kwetters en P. van BallegooyenAnna Francisca, d. van J. H. van Hoften en J. A. C. G. v. d. Staak Marinus Josephus Theodoor, z. van J. C. Smits en A. A. v. d. Pol Johannes Gerrit, z. van G. M. Baayens en A. W. M. E *Bentlage. Overleden: Maria Catharina v. d. Brekel, 41 jaar. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Dirk, z. van D. v. Vuuren en J. de Kloe. Overleden: Jacoba de Kloe, 40 j., echtg. van D. v. Vuuren Jan voor den Dag, 75 j., echtg. van A. Doedyns. ARROND.-RECHTBANK TIEL. B. v. d. P., Nederhemert, mishandeling, f40 of 20 d. h. Vervolg raadsverslag WASPIK. Brokx. Ik heb een voorstel om de ker mis weer op den ouden tijd vast te stellen. Voorzitter. Ik zal de verzoekschriften die ingekomen zijn, voorlezen. Brokx. Ik hoop, dat degenen, die de vorige vergadering voor het terugbrengen op den ouden datum hebben gestemd, zich niet door drang van buiten zullen; laten beinvloeden. De Hond. Is het in het belang der ge meente dat de kermis op den ouden tijd. weer wordt gebracht? Voorz. Ik laat me'hierover niet meer uit. Ik heb vroeger mijne meening gezegd. Smits. Heeft de gemeente dit jaar door het vervroegen der kermis mi(nder in komsten gehad? Voorzitter. Die zijn minder. Een lange discussie ontspon zich, waar uit bleek dat Smifs en v. d. Rijken voor het behoud van de kermis waren, zooals die dit jaar was gehouden, terwijl Brokx bij zijn voorstel bleef om de kermis weer op den ouden tijd terug te brengenj» wijl er anders volgens zijn meening niets te doen zou zijn het volgend jaar. H'ij handhaaft zijn voorstel. Het wordt ver-: worpen met 7 tegen 4 stemmen. Bij de rondvraag merkt de heer vf. d. Rijken op: Ik heb een adres ingediend en het is nog niet behandeld, ofschoon het gisteren toch bij de ingekomen stuk ken lag. Voorzitter. Ik heb het er uitgenomen, omdat er verschillende waren ingekomen die ik gelijk wilde behandelen; v. d. Rijken. Zouden B. en W. niet een verzoek in willen dienen bij de Waterlei ding Mij. om de buizen te W,aspik-Bo- ven tot in den Hoek door te trekken? Voorzitter. Het verzoek zal worden in gediend, en tevens zal op de onbillijkheid worden gewezen, dat sommige aansluiters een zeker bedrag hebben moeten betalen voor de buizen, terwijl degenen, die later aansloten,, hiervan werden vrijgesteld. Al len zijn het hiermee eens. Smits wenscht den Voorz., tevens hoofd der politie te interpelleeren over een po- litiekwestie. Voorzitter. Ik twijfel of ik bevoegd ben hierover in openbare vergadering te spre ken. Het spijt me erg, maar ik achjb me niet verplicht hierover te spreken. Verschure. Er is deze week een geval van miltvuur voorgekomen. Het cadaver is nog 4 a 500 meter vervoerd over; een land om verbrand te worden. Als. het geyaar van besmetting zoo ernstig is, zou U er dan in het -vervolg op willen wijzen, dat het rundop de plaats zelf ver brand wordt. 1 M Voorzitter. Het is bij htooge uitzonde ring gebeurd. De Veearts heeft geen be zwaar gemaakt. De ka was voor verbran ding te smal en er mocht g;een ga,t ih ge stoken worden. Verschuren. Mocht het noodig zijn, dat een aan miltvuur, gestorven beest over eens anders land moet vervoerd worden, dan zou ik daarvan eerst kennisgeven. Zoo'n wei is dadelijk besmet. Voorzitter. Ik ben het met U eens, het spijt me dat het vervoer niet doelma tig heeft plaats gehad. Verschuren: U is geen deskundige en ik neem het U ook niet kwalijk dat het gebeurd is, maar er moeten m aatregelen getroffen worden, dat er een ander geen last van heeft. 1 Brokx. Is er de veearts niet geweest? Voorzitter. Die komt uit den iBosch. v. d. Rijken. Anders kost het misschien niet genoeg. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. A Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN op Vrijdag 15 Oct. 1926. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Quarles van Ufford. Oriffier (plaatsvervangend) D. van He mert. I Niettgenstaande er slecht9 25 zaken op de rol stonden, duurde de zitting toch; van 10 uur tot twaalf, wat zijn ooirzaak vond in het feit dat er nog al vele getui gen waren gedagvaard en dat enkele za ken tamelijk ophielden. Allereerst werd uitgeroepen de zaak con tra J. A. fabrieksarbeider te Werkendam: en C. H. V. visscher te Werkendam, welke behandeling de vorige keer was uitgesteld. Beiden zouden met een zalmdrijfnet ge- vischt hebben in den nacht van Zaterdag- op Zondag in de Nieuwe Merwede. De verbalisant, de brigadier der rijksveld- wacht Annot wordt als getuige gehoord. Deze verklaart dat verdachten vischten in verboden tijd en dat bovendien de maas wijdte van het net (te klein was; Ibeiden zien er niet t egen op om tegen de wet te zon digen en beiden Waren reeds lang verdacht. De majoor der rijksvw. v. d. Brugge zegt dat de 2e verdachte een half normaal mensch is, die gewoonlijk dienst doet als kolenrijder bij Klaasje Hoegée, van wien ook het net was. De eerste verdachte is door den tweede overgehaald om mee te gaan visschen. De Kantonrechter zegt het jammer te vinden dat het niet in beslag is genomen wegens den grooten omvang en dat het weer in handen van Hoegée is, zoodat het niet kan worden verbeurd verklaard. Hij spreekt als zijn verlangen uit dat de politie voortaan zoo eenigszins mogelijk de netten steeds in beslag neemt. Verdachten krijgen ieder f10 boete of 5 dagen hechtenis. D. H. bakker te Nieuwendijk had in zijn winkel witte brooden aanwezig gehad van te weinig droge stof. Verdachte voerde te zijner verdediging aan dat het de schuld van zijn knecht was, daar hij zelf juist drie dagen afwezig was. De Kantonrechter zegt dat hij nu zoo langzamerhand voor goed een einde wil maken aan het verkoopen van te licht brood. De ambtenaar vraagt f 25 boete subsi diair twintig dagen hechten/s, doch de Kantonrechter zegt de straf te laag te vin den om een eind aan het geknoei te maken en veroordeelt verdachte daarom tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis, daaraan toe voegende dat wanneer de bakkers de klan ten voor te veel water laten betalen, hij wel zal zorgen dat het ontbrekende gewicht aan droge stof door de bakkers duur be taald wordt. J. P. te Heusden had zijn hotnid', die voor de plaatselijke belasting als waakhond was aangegeven, los op straat laten loopen. Kantonrechter: En Jan, hoe zit dat? VerdachteJa Edelachtbare, ès den hond mèr 'n gatje ziet is ie op straat. Kantonrechter: Maar dan moet "jij er voor zorgen dat hij geen gaatje ziet. Verdachte: Dè's nie gemèkkelijk, mèr ik zal er veur zurgen dat ie nie meer uit- lopt. Kantonrechter: Na deze belofte, waaraan ik vertrouw dat jij je als eerlijke kerel zult houden, zal ik je dit keer niet zwaar straffen en krijg je nu f 3 óf 2 dagen. A. B. landbouwer te Heusden had op den openbaren weg op een rijwiel gereden terwijl hij een dravend paard geleidde, zulks terwijl op den weg een matig ver keer was.. Verdachte bekent onder bijvoe ging dat hij met - zijn paard van Eethen kwam en het te warm was om te loopen. De Kantonrechter zegt dat verdachte nu voor de tweede maal voor het zelfde feit terecht staat en dat het nu mooi genoeg is. De ambtenaar vraagt f 5 of 3 dagen wat de Kantonrechter wijzigt in f4 of 2 dagen. Verdachte is erg boos en alles behalve vriendelijk, want hij maakt den Kantonrechter een zwaarwichtige aanmer king op zijn vonnis. De Kantonrechter maakt echter korte metten door den dienstdoenden tnarechaus- sée te gelasten verdachte uit de zaal te zetten. Hieraan werd onmiddellijk voldaan, zoodat verdachte waarschijnlijk eerder op de straatkeien stond, dan hij had kunnen verwachten. C. M. koopman te Wijk werd ten laste gelegd dat hij met motorrijwiel had ge- Teden, waaraan de handrem ontbrak en de voetrem niet behoorlijk werkte. De Kantonrechter zeide het rijden met een motorrijwiel op die wijze meer dan onver antwoordelijk, ja een schande te vinden en -veroordeelde verdachte daarom tot een;e geldboete van f 15 subsidiair tien dagen hechtenis. A. d_ X. arbeider te Werkendam had een zekere J. v. d. Pijl met handen en voeten bewerkt, v. d. Pijl had daaromtrent een klacht ingediend. Ter terechtzitting- bleek dat verdachte een zeer achterlijk jongmensch is en dat van der Pijl verdachte meermalen had geplaagd, zulks tengevolge van burenruzie, welke haar aanleiding had gevonden in het feit, dat van der Piji's moeder en verdachte's zuster gepasseerden zomer voor de Recht bank zijn geweest en van der Piji's moeder toen een vonnis heeft gekregen. 't Kwam voor v. d. Pijl heel anders uit dan hij had kunnen droomen. Hij kreeg n.l. een duchtig standje van den Kanton rechter dat hij een half idioten jongen hat' geplaagd, terwijl verdachte werd vrij- gesp'roken. A. A. V. arbeia.?-r te Dussen had eens weer ie veel aan Bacchus geofferd. Ver dachte ,.was zelf niet verschenen, maar dit nam niet weg dat hij bij" verstek veroor deeld werd' tot f 15 boete 10 dagen hechtenis. WJi houden hier nie* van abon- né's, aldus de' Kantonrechter, en we heb ben maar 't liefst dat ze hun abonnement maar zoo gauw mogelijk op zeggen. Een vriend van den vorigen verdachte* P. v. D. arbeider te* Dussen en eveneens abonné van het Kantongerecht, was aan de Hank dronken geweest en toen twee manschappen der marechaussée hem foul- leerden bleek hij een geopend knipmies Ifiettw^blad 2—25 i A s ft. 0 ••••••••••ft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5