Eerste Blad De Wenteltrap. Schrale Lippen land van alten$ Int. Telefoon no* 10. Postrekening no. 61535. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden /1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlyke nummers 6 cent. Uitga Ye t Firma L. J. VEERMAN, Wo, 4650» Woemdag 27 October Heus den. 1926 Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Jtuiteiiland DE ORKAAN VAN WOENSDAG EN DE AARDBEVING VAN VRIJDAG. Het Cubaansche Roode Kruis heeft me degedeeld dat door den orkaan van j.l. Woensdag ongeveer 600 personen zijn ge dood en 9000 gewond, terwijl 6000 ge zinnen dakloos zijn geworden. Te Havana alleen zijn 200 menschen- levens te betreuren en men moiet vreezen, dat nog 200 menschen om het leven zijn gekomen op in de haven gezonken sche pen. Marianao heeft 100 dooden en gemeld wordt, dat te Batabano van de 3000 hui zen er nog slechts 50 overeind staan. De Amerikaansche consul te Nueva Ge rona op het Pine-eiland* meldde 17 doo den waarvan 2 van Amerikaansche en de anderen van Engelsche of Cubaansche na tionaliteit zijn. Vele gezinnen zijn tot den bedelstaf gebracht. Alle huizen van Ame rikaansche ingezetenen zijn vernield. De Amerik. kruiser „Milwaukee" en een torpedojager zijn te Nueva Gerona aange komen. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft aan het Cubaansche Roode Kruis 25000 dollar gezonden en heeft verdere bijdragen beloofd. Te Miami is een Com missie opgericht teneinde het Cubaansche reddingswerk bij te staan. Schepen, die Vrijdag te Batabano: fo.p het Isla de Pinos aankwamen, hebben 52 gewonden aan wal gebracht. Op dit eiland zou ook een aantal Engelsche en Canadeesche inwoners om het leven ge komen zijn. Passagiers van genoemde sche pen vertellen, dat de meeste giebouwen te Nueva Gerona, waaronder ook de oude R. K. Kerk en het stadhuis verwoest zijn. De plaats Santa Barbara is volkomen met den grond gelijk gemaakt, terwijl te Santa Fé slechts twee huizen over eind zijn gebleven. Uit het binnenland van Cuba zijn nog slechts weinig berichten ontvangen, doch hieruit moet worden opgemaakt, dat een aantal plaatsen geheel vernield i£. Het schijnt, dat de vloedgolven nog meer scha de hebben aangericht dan de storm. Ook breekt overal typhus uit. Uit Moskou meldt men over de aard beving in Armenië van Vrijdag j.l., dat deze .20 a 30 K.M. ten Zuiden van d'e stad Leninakan begon. In de stad zijn 10 FEUILLETON Naar het Amerlkaansch van i MARY ROBERTS RINEHART. )o( 51) Maar er gebeurde niets en ten slotte ging ik door met mijn werk en begion ik de opening wat grooter te maken. Ik bereikte er niets mee. Toen ik een brandende kaars achter de opening hield zag ik precies hetzelfde als aan den ande ren kant van den schoorsteen een opening tusschen de achtermuur en de schijnmuur, ongeveer een kleine twee me ter lang en één meter breed. Het le;ek niets op een geheime kamer en htet was duidelijk te zien dat er nooit iemand in geweest was sedert het huis gebouwd was. Het was een verschrikkelijke teleur stelling. Meneer Jamieson was van meening <Jat het geheime vertrek als er een was, zicli ergens in de buurt van de wenteltrap moest bevinden. Ik begon te gelooven dat hij gelijk had toen mijn oog plotseling viel op den schoorsteenmantel en de stook plaats. Deze laatste was blijkbaar nooit gebruikt, hij was afgesloten met een me talen vuurscherm, en pas toen ik dit niet verplaatsen kon en bij onderzoek bleek dat het de bedoeling was dat het onbe wegelijk vast zou zitten, kreeg ik weer hoop. Ik liep naar de kamer die er aan grensde. En ja, daar was precies zoo'n schoorsteenmantel, precies zoo'n stook plaats en een dito scherm. In beide ka- dooden en 70 zwaargewonden. 12 Dor pen in de omgeving werden vernield en het gezamenlijk aantal dooden wordt op 300 geschat. Te Tiflis en Batoem zijn aardschokken waargenomen. De bevolking vluchtte na den eersten" schok de straat op. Velen namen hun bedden mede. De overheid heeft troepen gezonden om te trachten de slachtoffers die zich onder de puinhoopen bevinden, zoo mogelijk te redden. De straten zijn onbegaanbaar. o— HET EINDE VAN EEN BANDIET Uit Londen wordt gemeldt, dat de ge vreesde bandiet Dantkoitsj, die, aan het hoofd staande van een bende misdadigers het bergland in Yoego-Slavië onveilig maak te, door de politie is neergeschoten na een formeelen veldslag die drie dagen duurde en waarbij een groot aantal po litiemannen sneuvelden. Er moesten ma chinegeweren en bommen warden gebruikt om de schuilplaats van den bandiet te kunnen forceeren. D. zelf is in den strijd gevallen, doordat een bom hem midden in de borst trof en hem letterlijk uit el kaar scheurde. o De uitvoer van Belgische kolen zal vol gens mededeeling van den minister van nijverheid worden beperkt. o Voor den export van aardappelen uit België is voortaan vergunning noodig; 4500 ton mogen wekelijks worden uitgevoerd. iSiinieiiiaiid. DE RADIO IN DIENST DER POLITIE Een knecht van den landbouwer Sch. te Woubrugge brak een kist open en ging er met een bedrag aan geld vandoor naar Avereest in Overijssel. Daar hoorde hij bij' familie de radio zijn opsporing verzoeken. Een paar minuten later ar riveerde de politie, die ook van radio was voorzien. De man werd ingerekend en heeft volledig bekend. —o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Te Muiden heeft een ernstig auto-onge val plaats gevonden. Voor de geopende brug over de Vecht stond een drietal jongens, tusschen de tien en twaalf jaar oud, tegen de gesloten hekken te leunen, toen van de Naarderstraat in de richting Amsterdam een vrachtauto naderde, die bestuurd werd door J. M. B., in dienst van de Kruitfabriek. mers sprong de schoorsteen een heel eind naar voren. Ik begon het op te meten, en mijn handen beefden zóó, dat ik den centi meter nauwelijks kon vasthouden. In iedere kamer stak een schoorsteen bijna een me ter uit, dus met de meter tusschenruim- te tusschen de muren mee, was dit bijna drie meter in de andere richting |wat een enorme schoorsteen. Maar ik wist nu nog pas waar ide ge heime kamer was. Ik was er nog ïiiet in en drukken op het snijwerk van (de schoorsteenmantel en het zoeken op den vloer naar losse planken leverde niets op. Dat er een manier moest zijn olm er te komen, en waarschijnlijk een heel eenvou dige manier daarvan was ik overtuigd. Maar hoe dan? Had de detective gelijk, en lagen het geld en de effecten van de Handelsbank daar? Of was onze heele veronderstelling er naast? Zou Paul Arm strong zijn buit niet meegenomen hebben? En als dat niet zoo was, en dokter Walker kende zijn geheim, dan zou hij toch ze ker weten hoe hij in den schoorsteenman tel moest komen. Wie had dan het an dere gat in de muur gemaakt. HOOFDSTUK XXXII. Wat Anne Watson vertelde. Terwijl wij aan de koffietafel zaten, ontdekte Liddy het nieuwe gat in de muur en gillend liep ze de trap af. Ze beweer de dat toen zij op den kofferzolder kwam onzichtbare handen bezig waren met het wegbreken van het pleisterwerk, dat ze er mee waren opgehouden toen zij naar binnen liep en dat ze toen een koude1,, vochtige luchtstroom had gevoeld. Om haar verhaal kracht bij te zetten bracht ze mijn natte, modderig? ebchoenen mee, die Volgens de verklaringen van den chauf feur is hij een hondertal meters voor de brug gestopt dn daarna langzaam voor uitgereden. Op onverklaarbare wijze is toen de wagen vooruitgeschoten, met het ge volg, dat hij tegen het hek van de brug opreed, juist op de plaats waar een der jongens, Melis geheeten, stond. Het knaap je geraakte tusschen het hekwerk en de auto bekneld. Het kind bekwam een sche del- en kaakfractuur. De wonde aan het hoofd was zoo ernstig, dat de hersenen bloot lagen. Het knaapje is per auto naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. Men vreest voor zijn leven. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zaterdag heeft op den nieuwen Tiel- schen weg te Tiel een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een vrachtauto van de centrale suiker maatschappij reéd met zoo'n vaart tegen een boom, dat de geheele carrosserie in elkaar gedrukt werd. Van de beide inzittenden bekwam de chauffeur zekere V. wonende -TVlolenstr. alhier ernstige wonden, zoodat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Hier bleek dat hij waarschijnlijk een oog zal moeten missen, terwijl zijn toestand verre van gunstig is. x De andere inzittende zekere K. kwam met den schik vrij. De oorzaak van het ongeval is onbekend. AGENT VAN POLITIE VERONGELUKT De agent Leuven uit Ouderkerk fietste door de Kalfjeslaan te Amsterdam en ge lastte daar een fietser, die blijkbaar een overtreding beging, stil te houden. De fietser gaf daaraan echter geen gevolg en fietste door. Juist kwam er een auto aan en de agent vroeg of hij mee kon rijfden, teneinde den fietser te pakken te krijgen. Hij stapte op de treeplank en reed door. Bij de brug in de Kalfjeslaan reed <Je auto door tot nu toe onbekende oorzaak tegen de brugleuning, waardoor hij met beide inzittenden en den agent van politie in den sloot geraakte. De beide in zittenden wisten zich spoed/g naar boven te werken, doch de agent is gestikt; zijn 'N. en Ruwe Hfrid van Handen en Gelaat verzacht en genfee^t men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. 1 -wROL ik helaas verzuimd had te verstoppet^ en liet ze aan den detective en mij zien. Wat heb ik u gezegd? zei ze op dra- matischen toon. Kijk nu eens. Het zijn uw laarzen, juffrouw Rachel vol mod der en doorweekt. Ik zeg. maar, u kunt spotten zooveel als u wilt, maar iets hee/t uw schoenen aangehad. Zoo zeker als u daar zit, ruiken ze naar een kerkhof. Wie weet of ze vannacht niet over het kerkhof van Casanova geloopen hebben. Jamieson stikte bijna van het lachen. Het zou me heelemaal niet verbazen, Liddy, zei hij, toen hij weer op adfem' was gekomen. Ze zien er wel naar uit. Ik geloof dat de detectieve met eten plan rondliep, dat hij ten uitvoer wilde brengen, en dat op slag de oplossing; moest brengen. Maar er gebeurde zoo veel en dat zoo snel achter elkaar, dat hij er geen tijd voor had. In de eerste plaats werd er opgebeld door het zieken huis in de stad, dat juffrouw Watsou stervende was en om mij gevraagd was. Het lokte mij niets aan, maar ik ging. Toen ik vertrok, waren Jamieson en een der andere detectives bezig om iedlere vierkante centimeter van de wenteltrap te onderzoeken en ze waren overal in de buurt aan het kloppen en onderzoe ken en meten. Inwendig verheugde ik mij op de manier waarop ik hen 's avonds verrassen zou; en ik heb hen verrast en hoe. Ik reed van het station naar het zie kenhuis en werd in de kamer gelaten, waar Juffrouw Watson lag. Ze was heel zwak en ze deed alleen maar haar oogen open en keek mij aan toen ik ging zitten. Ik had diep berouw. Wij waren zoo vervuld geweest van an dere dingen, dat ik dit arme schepsel aan haar lot had overgelaten zonder ook lijk is later te voorschijn gehaald. o— ONGELUKKEN. Aan de werf der fa. P. Smit Jr. te Rot terdam lag het Deensche s.s. „Dan" in reparatie, hetwelk zou proefdraaien. De 32-jarige Deensche machinist E. P. wilde, daar hij, toen een machine-onder deel was losgeraakt dit verwijderen. Hij sloot den stoomaanvoer af om de machi ne te stoppen, waarna hij zich in de ma chine boog om de losgeraakte staaf, welke in de krukaskamer was gekomen, te ver wijderen. De groote krukas sloeg even wel, zonder dat Petersen daaraan dacht, nog een slag door tengevolge waarvan hij in de machine bekneld geraakte. Met zware inwendige kneuzingen werd hij uit zijn benarde positie bevrijd en vervol gens naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na eenige uren aan de bekomen ver wondingen is overleden. De 20-jarige knecht van den smid F. te Bodegraven kreeg door een ongeluk een klap met een voorhamer tegen het hoofd. Een en ander had een dusdanige hevige uitwerking dat een der oogen weg geslagen werd. Onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden was nood zakelijk. De toestand van den man is zorgwekkend. ERNSTIGE MISHANDELING. Zekere A. L. uit Boxmeer was naar de kermis te Gennep geweest. Op 'den terug weg des avonds laat, werd 'hij tusschen Gennep en Heijen door een groepje aan gevallen en vreeselijk toegei'takeld. L. H. die des nachts met zijn auto huiswaarts keerde, zag hem langs den weg liggen, badende in zijn bloed. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer in de auto gedragen en naar huis vervoerd. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en deze constateerde vrij ernstige verwon dingen. Alleen aan het hoofd waren niet minder dan zeven wonden toegebracht, waarvan één vrij diep. Pas geruimen tijd later is L., die hevige pijnen lijfdf, tot bewustzijn gekomen. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie. MOORDAANSLAG. Een koelie viel den tweeden machinist der suikerfabriek Djatiroto, gelegen in de afd. Loemadjang, residentie Pasoeroean, toebehoorende aan de Handelsvereeniging Amsterdam, H. J. F. Elsenburg, aan en verwondde hem zwaar. De heer Elsenburg is spoedig hierop maar ooit bericht te sturen. De verpleegster gaï haar een drankje in en na een poosje was ze in staat om te spreken. Maar haar verhaal was zoo onsamenhangend en verward,' dat ik het maar met mijn eigen woorden zal ver tellen. Een uur nadat ik het ziekenhuis was binnengegaan had ik een droevige geschiedenis gehoord, en een vrouw -zien wegzakken in de bewusteloosheid, die een voorbode is van den naderenden dood. In het kort vertelde de huishoudster dit: Ze was bijna veertig jaar oud en was de pleegmoeder geweest van een groot gezin. Een voor een waren zij ge storven en begraven naast hun ouaers in een klein stadje in het westen. Er was nog maar één zuster over, de jongste Lucie. De oudere zuster had haar ver zorgd en vertroeteld. Toen Alnne 32 jaar was en Lucie negentien, was er een jong- mensch in het stadje verschenen. Hij was op reis naar het oosten, na dat hij den zomer had doorgebracht op een beroemde „ranch" in Wyoming een van die oorden waar rijke menschen hun ondegelijke /zoons heen sturen, om eens een tijd lang een gezond leven te leiden in de open lucht. De zusters wisten van dit alles natuurlijk niets af en het jongmensch viel zeer bij haar in den smaak. En het eind van het liedje was dat, zeven jaar geleden, Lucy Hawell ge trouwd was met een jongmensch, wiens naam heette te zijnAubrey Wallace. Anne Hawell was meteen timmerman ge trouwd geweest en was weduwe. Drie maanden lang ging alles goed. Aubry nam zijn jonge vrouw mee naar Chicago, waar ze in een hotel woonden. Misschien stond haar eeövoud, die hem juist zoo had aangetrokken op het platteland, hem hier in de stad tegen. Hij was zelf g'e- overleden. Hij wekte een slapenden koelie, die daardoor woedend werd. De 'heer E. stond bekend als een humaan chef. De dader is voortvluchtig. o Niet allen de, verlofsofficieren, doch ook de verlofsonderofficieren hebben bij deur- waarders-exploit den Staat gesommeerd, de huns inziens te weinig uitbetaalde tracte- menfen te voldoen. Deze vordering, wel ke ingesteld is door 941 verlofsonderof ficieren, beloopt een totaal bedrag van ruim f 330.000. i Daar de Staat zich op een afwijzend standpunt stelt en het derhalve tot een procedure zal komen, zullen door het be trokken departement de stukken in han den worden gesteld van den Landsadvo caat. —o— VERPLETTTERD. De hoofdconducteur v. Minkhof uit Roer mond is op het stationsemplacement al daar door een locomotief overreden en onmiddellijk gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. o— 2 KINDEREN VERBRAND. Het ruim 2-jarig zoontje van den land bouwer J. H. D. te Ommen, is in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Het kind van het echtpaar B. te Hoo- gehaar, viel in een pan met kokende soep en is eveneens overleden. DE MOBILISATIE-SLACHTOFFERS In een* vergevorderd stadium van voor bereiding verkeert, naar de „Tèl" ver neemt, op het oogenblik een wetsont werp, houdende een regeling voor ae toe kenning van uitkeering aan de mobilisatie slachtoffers. Tot dusver zijn deze uitkee- ringen, naar men weet, niet wettelijk ge regeld en worden de gelden daartoe elk jaar op de begrooting van Oorlog aan gevraagd. o— GROOTE BRAND. Zaterdagmiddag brandde vermoedelijk tengevolge van het broeien van hooi en graan, de boerderij, behoorende bij het Trappistenklooster „Lilbosch" te Echt bij Roermond tot den grond toe af. De ge heele oogst werd een prooi der vlammen. De groote veestapel kon nog bijtijds ge red worden. De schade wordt op 100 duizend gulden geschat, hetgeen door ver zekering wordt gedekt. —o durende die drie maanden een allesbe halve model echtgenoot geweest, en toen hij verdween was Anne bijna dankbaar. Met de jonge vrouw was het echter an ders. Ze kwijnde weg en stierf bij de ge boorte van haar zoontje. Anne nam het kind tot zich en noemde hem Lucien. Anne had zelf gieen kinderen e nhad al haar ongebruikte moederliefde aan Lu cien gegeven. Een ding stond echter bij haar vast. Aubrey Wallace moest de op voeding van zijn eigen zoon betalen. Het hoorde bij haar liefde voor het kind, dat ze ook eerzuchtig voor hem was; hij moest het zoo goed mogelijk hebben. En ze reisden dus naar het oosten. Hier en daar bleef ze een poosje, verdiende den kost met naaien en hield den jongen bij zich. Ten slotte kwam ze echter tot de conclusie dat huishoudelijk werk het ee nige was, dat ze goed kende en ze bracht den jongen onder in een soort tehuiis', toen ze een betrekking kon krijgien als huishoudster bij de familie Armstrong. Daar ontdekte ze Lucien's vader, maar ditmaal onder zijn waren naam. Het was Arnold Armstrong. Ik maakte uit haar verhaal op, dat Anne hem toentertijd niet bepaald vijandig gezind was. Ze vertelde hem van den jongen en dreigde hem, djat ze alles openbaar zou maken, als hij niet voor het kind zorgde. Een poosje deed hij dit ook. Toen besefte hij dat Lucien voor deze vrouw onmisbaar was. Hij kwam er ach ter waar het kind zich bevond en dreigde hem daar te zullen weghalen. Anne was radeloos. ..'f NIEUWSBLAD vosr bet Laid m Heusdei en 4lteia,dBLangstrait n Is Bonelerwaard (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1