jtttü-aankoi „SWAN" vulpennen. DRIEKWART Firma L J. VEERHUI, Plaatselijk Nieuws VULPEN Zie onze speciale étalage! Landbouwrubriek Napels en de Vesuvius. SMOKKELARIJ., Het smokkelen van rundvee is aan de Oost-Groningsche grens weer in vollen gang. Op elk rund is van f150 tot f250 te verdienen, als het over de Duitsche grens komt. Een koe van b.v. f 350 hier brengt 900 tot 1000 mark op. De Duitsche kommiezen zien scherp op den invoer van rundvee toe. Bij Nieuwe- schans zijn nu weer drie koeien, die over de grens waren gesmokkeld, door de Duit sche kommiezen in beslag genomen. O' PRINSES ASTRID Het Zweedsche oorlogsschip Fylgia dat op 7 November te Vlissingen verwacht wordt met prinses Astrid aan boord, zal de vlag van de Zweedsche prinses voeren. Dientengevolge zullen bij binnenkomst, aan dat schip de gebruikelijke eerbewijzen der marine (saluutschoten) worden be toond. Vioofts zal aan de Fylgia gedurende het verblijf van dezen bodem in de Neder- landsche wateren een eere-escorte worden verstrekt, bestaande uit een divisie van vier torpedobooten. GASVERSTIKKING. Te Alkmaar zijn Zondag op een klein bovenhuisje in de St. Jacobstraat de lij ken gevonden van de 40-jarige wed. Man tel, haar 14-jarige zoon en een persoon genaamd Klarenbeek. De weduwe was juist Zaterdagavond u it een steegje in het klein Nieuwland verhuisd en genoemde Klaren beek had haar daarbij geholpen. De lijken werden op den vloer uitge strekt gevonden. Doodsoorzaak is vermoe delijk gasverstikking veroorzaakt door een lek in de leiding. De zaak is in onderzoek. VERDUISTERING. De 31-jarige werkster G. F., te Rotter dam, was eenigen tijd geleden in bet-rek king gekomen bij het afbetalingsmagazijn van De W., aan de Crooswijkschestraat aldaar. Zij kwam daar des Dinsdags en des Vrijdags om de zaak schoon te maken. Des middags als de W. ging eten, was zij dikwijls alleen in de zaak. Al spoedig maakte zij er een gewoonte van, dan naar het boven den winkel gelegen maga zijn te gaan en daar goederen te stelen, welke zij onder haar kleeren verstopte. Zij heeft op deze manier voor meer dan f 2500 gestolen aan dekens, japonnen, laar zen, ondergoederen enz. De politie heeft beslag gelegd op een heele voorraad ont vreemde goederen. O— De rechtbank te Middelburg veroordeel de J. J. v. N;. 31 jaar, reiziger te Mid delburg wegens het verzenden van een brief met aangegeven waarde van f 2500, terwijl er niets dan waardeloos papier inzat tot 9 maanden gevangenisstraf. DE VERMISTE LOGGER. Omtrent den logger Vlaardingen 25, reeder K. J. Knoester te Scheveningen, verneemt de „Tel." dat het schip reeds acht weken op zee vertoeft, wat voor dezen tijd van het jaar ongewoon lang is. Het komt echter wel eens voor, dat loggers "nog langer op zee blijven. Zoo is er thans nog een andere Schevening- sche logger, die reeds negen weieen weg is. Maar daar maakt men zich rniet zoo ongerust over, omdat andere loggers de wegblijvers gesignaleerd hebben, zooals ook met dezen Scheveningschen logger het geval is. De Vlaardingen 25 is evenwel in de laatste weken door geen enkel visschers- vaartuig op Doggersbank opgemerkt. Alleen was bekend, dat het schip voor den storm reeds zeer veel haring had ge vangen en daarom wel spoedig op de terugreis zou gaan. Verder schrijft dit blad dat het vree- selijk vermoeden dat de Vlaardingen 25 ter hoogte van Doggersbank is vergaan, werkelijkheid is geworden. De te Scheveningen binnengeloopen Sche- veningsche logger „Scheveningen 79"' schipper J. Pronk, rapporteert op de Noordzee verschillende voorwerpen te heb ben zien drijven afkomstig van de Vlaar dingen 25. Van het schip zelf, noch mede van de bemanning heeft hij eenig spoor ontdekt. Als vaststaand mag worden aan genomen dat de Vlaardingen 25 met man en muis is vergaan, zonder dat eenige le den der bemanning zich hebben weten te redden, dan had d: it stellig reeds be kend moeten zijn. Deze ramp1, die een groot aantal Scheveningsche familie's in rouw zet, 'kostte aan 12 personen het leven, waaronder vijf gehuwden. Voor Dames- en Kinderconfecti© is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Op veler verzoek is het „Ruil-Aanbod" thans we der van kracht. Tot 31 October 1926 Is dus een N 3 voor van den prijs verkrijgbaar, tegen in levering van een vulpen houder van elk willekeu rig fabrikaat, in welken toestand ook, gebruikt of gebroken, mits de gouden pen aanwezig is. Nadere inlichtingen worden zonder eenige verplichting gaarne ver strekt door Boekhandel, HEUSDEN. HEUSDEN. Zaterdagavond werd in »het Wapen van Amsterdam« een alge- meene vergadering gehouden van Politie ambtenaren uit het Land van Heusden en Altena, ten doel hebbende tot oprich ting te komen van een Politiefeest-vereen. Staande de vergadering werd al reeds een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de HeerenA. v. d. Plas, Opperw. Kon. Marechaussee Heusden, .Voorzitter A. L. v. d. Hout, Comm. Rijksveldwacht te Elshout, Vice-Voorzitter en J. A. Rooms, Wachtmeester Kon. Marechauseée Heusden, Secretaris-Penningmeester. De heeren Letschert, Inspecteur van Politie te Waal wijk, N. de Man, Onbez. Rijksveldw. te Elshout, werden als Commissarissen gekozen. ALMKERK. Woensdagavond 6.30 uur hoopt alhier voor de Geref. kerk op te treden Ds. v. Loon van Smilde. Den heer J. P. Cornelis Hoofd der Chr. Herv. school heeft thans met 't ver volgonderwijs een aanvang gemaakt, en wel op Maandag-, Dinsdag- en Donderdag avond. Zij die deze lessen willen volgen, kunnen zich ten allen tijde bij bovenge noemde aanmelden. BENEDEN-LANGSTRAAT. Nu het aanbod van vette varkens grooter wordt, is de marktprijs dalend. Men besteedt nog 35 a 36 cent per pond, levend ge wogen. Ook de jonge biggen worden lager in prys en gelden f10 a f 15 per stok nuchteren kalveren f42 a f 16 per stuk. Het mesten van varkens was tot heden nog wel loonend. CAPELLE. Voor de militaire voor oefeningen, waardoor men een verkorting van den militairen diensttijd van 4 maan den verkrijgt, is de animo te dezer plaatse blijkbaar niet erg groot, aangezien de ver gadering in het gymnastieklokaal der O.L. school in de Kom op j.l. Vrijdagavond half acht, in welke bijeenkomst eene bespreking over deze oefeningen werd gehouden, slechts door enkele belanghebbenden werd bijge woond. De heeren J. Benjaminse, Hoofd der O. L. school in de Nieuwstraat alhier, en A. van Oversteeg, Hoofd der O. L. school a. d. Loonschendijk, zijn benoemd tot onderwijzer aan de landbouwcursus te Waspik. De Korfbalclub »Juliana« alhier, speelde jl. Zaterdagmiddag haar laatsten competitie-wedstryd voor de Noord-Brab. Korfbalbond in dit seizoen tegen »V.O L.T.« te Tilburg, welke wedstrijd eindigde in het nadeel van »Juliana«. Stand 62. NEDERHEMERT. Donderdagavond 28 October, 's avonds half zeven, hoopt de heer Schoonerbeek uit Ermelo in de Ned. Herv. Kerk aan de Noordzijde op te treden. RIJSWIJK. De uitkeering als bedoeld in de wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad r.o. 156)®is voor het jaar 1926 voor deze gemeente vastgesteld op f 894 42J. SLEEUWliK. In de raadsvergadering (die Maandagmiddag werd gehouden, werd o.m. met algemeene stemmen een verorde ning voor winkelsluiting op Zondag vast gesteld. De verordening aangevende een door motorrijtuigen en rijwielen in acht te nemen maximum-snelheid werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Sleeuwjjk werd benoemd Mej. A. F. van der Giezen te Sleeuwjjk. Op de voordracht waren geplaatst: Mej. A. F. van der Giezen, Sleeuwijk. S. A. M. v. d. Linden, Leeuwarden. J. F. A. Lastdrager, Westervoort. Volledig verslag in een volgend nummer. WAALWIJK. Heden Woensdag arri- veeren hier verscheidene Hongaarsche kinde ren, die voor zes weken geleden naar Hongarjje waren teruggekeerd, doch wier ouders thans nog niet in de mogeljjkheid verkeeren om hun kinderen van het noodige voedsel te voorzien. Zaterdagmiddag bracht een groot aantal leden van de afdeeling Rjjnland- Westfalen-Niederheim van de Europeesche Werkmeestersvereeniging in de schoen industrie een bezoek aan de Rijksvakschooi voor schoenmakers en leerlooiers. Zaterdagmiddag, toen de heer J. met zijn paard in de heide em rijtoer maakte, sloeg het beest eensklaps op* hol. De heer J. viel van het lichte wagentje doch bekwam gelukkig geen letsel. Het paard werd eerst onder de gemeente Loon op Zand tegengehouden. Aan borst en poolen had het eenige wonden gekregen, terwjjl het wagentje geheel vernield was. WIJK. De knecht van den heer Wink, alhier, rooide een biet, welke het kolossale gewicht van ruim 32 pond had. Wel een zeldzaamheid. WASPIK. Maandagavond gaf de districts leider van den vrjjwilligen landstorm de heer Bak, in de Harmoniezaal bij den heer H. van Ier8elMontens, voor jongens van 17 en 18 jaar een duidelijke uiteenzetting van de voordeelen verbonden aan de voor oefeningen voor militairen. Deze oefeningen kunnen in de gemeente gehouden worden. A.s. Zondag 31 Oct. zal in het Café van den heer Chr. Montens een Harmonica-concert gegeven worden. Voor dit ongewoon concert verwacht men veel belangstelling. WERKENDHM. De voetbalwedstrijd Zaterdag j.l. gehouden, tusschen »W.V.V. 1« en »Wi!helmina« uit Aalburg, eindigde met 6-—0 in het voordeel van de thuis- vereeniging. Donderdagavond half acht zal door de Muziekvereen. »Kunst na Arbeid« in den Biesbosch in de Openbare school aldaar een uitvoering worden gegeven. Door het bekende Duo Valk uit Dor drecht, zal dien avond medewerking worden verleend. Het programma belooft veel. Heden Woensdagavond 7,15 uur zal de Raad dezer gemeente in een open bare vergadering bijeenkomen. De lezing welke door Ds. Kalkman voor de Herv. Chr. Jongelingsvereeniging »Maranatha« gehouden zou worden, is uitgesteld tot Donderdag 28 October. De lezing wordt gehouden in de Oude School. Heden avond 8 uur zal de ope- ningsavoud plaats hebben voor het Dept. Werkendam der Mjj. tot Nut van het Algemeen. Alsdan zal optreden het dub- beimannenkwartet »Orphevs« uit Dordrecht. Mej. J. D. Wagenaar, tijdeljjk on derwijzeres aan de Herv. Chr. School, alhier, is benoemd te Lange Ruige Weide, De jaarvergaderingen der Geref. Vereen, aangesloten bjj de Ger. Jeugd- Centrale alhier, zjjn bepaald als volgt J. V. »Timotheus« ongeveer 18 Nov. Meisjesvereen. »Dient den Heere« op 16 Dec. Knapenvereen. »Priscilla« op 2 Febr, Chr. Zangvereen. op het Kerstfeest a.s. Vrjjdag j.l. werd in de Nutszaal alhier, vertoond »Achter de wolken schijnt de zon«, Nederlandsche tuber culose-film, vervaardigt in opdracht van de Nedelandsche Centrale Vereeniging tot Bestrjjding der Tuberculose. Het is een heel mooie film in vier ge deelten en behandeld le gedeelte, Donkere Wolken 2e gedeelte, Het eerste gloren 3e gedeelte, Het licht breekt door en ten slotte, In volle zonneschjjn. Deze film laat ons heel duidelijk zien, hoe door op dén grond te spuwen, of den mond niet te bedekken bjj het hoesten of niesen, de tuberculose-bacil een groot gevaar oplevert voor den medemensch. Uit tabellen en statistieken bljjkt, dat in 1924 in ons land bijna achtduizend merischer» aan tuberculose stierven, dat tijdens de oorlogsjaren in de steden door slechte voeding het aantal sterfgevallen belangrijk toenam. De film laat zien dat bjj tijdige goede behandeling tuberculose genezen kan worden. Het eerste volkssanatorium voor Neder landers werd in 1897 te Da vos in Zwit serland geopend. In Nederland zelf kwam het eerste volkssanatorium tot stand in 1901, Oranje Nassau's Oord te Renkum, een geschenk yan H. M. de Koningin-Moeder, de Beschermvrouwe der Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Nederland telt thans 'n 23 tal Sanatoria. Deze avond werd geopend door den Voorzitter van de afdeoling Werkendam van »het Groene Kruis«. De zaal was stampvol, velen moesten een plaatsje op het tooneel nemen, daar zelfs de paden bezet waren. BESFSTZAAl. Evenals het weer zich niet naar be paalde data regelt, zoo gaat het ook in het boerenbedrijf. Door de tamelijk gunstige weersom standigheden van de laatste weken, is er heel veel herfstarbeid eerder gebeurd, dan vaak in andere jaren mogelijk was. Allerwegen zag men een groote be drijvigheid op de bouwlandenstoppelen, uiteggen, wenden uiteggen, cultivateren, bij telen, enz, waren aan de orde van den dag. Zij, die op hun tijd gepast hebben, hadden een prachtgelegenbeid, om hun bouwakkers eens goed onder handen te nemen Vooral de kampen bouwland, die men óp wilde zaaien met herfstgraan, hebben een goede grondbewerking kunnen ont vangen I Op bet groote nut daarvan voor die gewassen, willen we thans niet wijzen. Alleen willen we nog eens berinneren aan wat reeds zeer en zeer lang, een overbeproefde waarheid is gebleken „Een oordeelkundige grondbewerking is een halve bemesting" en „een flinke grondbewerking dient als fundament voor alle cultuurmaatregelen, die men verder in toepassing kan brengen 1" Er wordt wel eens van u, geachte landbouwers-lezers, gezegd, dat een ge deelte van uw collega's niet met hun tijd mee willen, omdat ze niet aan de nieuwere vindingen op hun terrein mee doen. Ik geloof ook, dat er werkelijk onder u nog wel enkelen gevonden worden, die niettegenstaande ze het nut van „die nieuwe dingen" hebben kunnen zien (en vaak ook gezien hebben), er toch niet kkn willen. Maar bij diegenen en naast diegenen, zijn er ook vele landbouwers bij wien de ouderwetscbe dingen in het vergeet boek geraakt schijnen te zijn. Een feit toch is bet, dat aan duchtige berfstgrondbewerking, lang niet door alle boeren voldoende aandacht geschon ken wordt 1 Juist thans, nu we op landbouwkundig gebied, alles behalve florissante tijden beleven, moesten alle boeren, m. i., al lereerst zorg dragen, voor een bijzonder degelijke grondbewerkingDie geeft een besparing op de bemestingskosten en op de kosten van schoonhouden van de gewassen, een volgend jaarl Daarbij komt nog, dat, willen we hooge opbrengsten van ons land halen kunnen, we gebruik moeten maken, van de hoog veredelde gewassen, welke we tegenwoordig bezitten Doch we mogen niet vergeten, dat die hoogere opbrengsten, alleen door die veredelde gewassen gegeven kunnen worden als de grond hun daartoe in staat steltl Vooral stellen ze hooge eischen aan de structuur van den grond, en die is alleen in de gewenschte toestand te brengen, als ze voldoende en oordeel kundig aan een grondige bewerking wordt onderworpen. Landbouwers, of ge mee gaat met dat gene wat de landbouw-wetenschap in samenwerking met de praktijk op het gebied van Plantenteelt en Bemesting heeft bereikt, of dat ge, wars van dat nieuwe, doorgaat op uw eigen weg, een eerste eiscb is het voor u allen, niets te verzuimen aan de bewerking van uw bouwlanden I Daarnaast moet gij u ook ernstig be raden, bij de herfstzaai. Ge hebt daarbij te overwegen lo. welk zaaizaad ge aan zult koopen. 2o. hoe ge het ontsmetten zult. 3o. hoe ge het zaaien zult. Wat de kwestie van het zaaien betreft, kan ik u niet sterk genoeg aanraden prima zaad aan te schaffen, uitsluitend afkomstig van Gewassen, welke met hooge cyfers „op stam te velde en „op monster" zijn goedgekeurd. Ge moet dan misschien per K.G. een paar cent meer betalen, maar wat maakt dat uit op 1 HA.? Laat ons zeggen, dat het u op het zaad voor 1 HA. f 10 moet ver schillen, hoe weinig behoeft de stand bet volgend jaar dan maar beter te zijn, en gij hebt u meerdere uitgaven al dubbel en dwars terug I Voor gij tot aanschaffing van zaaizaad over gaat, denk hierover dan eerst eens goed na Eischt daarom Geplombeerde zakken, met certificaat van oorsprong er in 1 En controleer uw ontvangst I Is de zak niet voorzien van het plombe, dat gij gewenscht hebt bij het sluiten van den koop, weiger de partij danBevat de zak niet het certificaat van oorsprong, of geeft dit niet aan de nabouw, die men gekocht beeft, laat de verkooper ze terug halen ,1 Dank zij de Keuringsdiensten der di verse Maatschappijen, kan men zaaigraan, van een bepaalde variëteit en nabouw verkrijgen met de naam van den teler of bet nummer van den verbouwer op het certificaat 1 Het ligt aan u zelf, zoo gij niet ont vangt, wat gij gaarne had 1 Gaat een goede overeenkomst aan en controleer uwe ontvangst. Wat het ontsmetten betreft, daarover kan ik kort zijn! Door de Plantenziekte- kundigen Dienst is ook in dit blad een mededeeling daaromtrent verschenen Handel daar naar I Wilt ge nog meer weten, schrijf een briefkaart naar Wage- ningen, en u ontvangt gratis nadere voorlichting. Ook wat het zaaien betreft, kunnen we kort zijn Zaai uw koren met de machine op flinke rijenwijdte, met voldoende zaad in de rij. F. C. HUIJZER, Landbouwonder wijzer Woudrichem. in. De bedelarij wordt in Napels zoo intens uitgeoefend, dat het een ware plaag is. Men walgt ten slotte van al die mensche- lijke wrakken, vuile kinderen en brutale beter uitziende parasieten der Maatschap pij, die maar steeds om je heen scharre len en je hun vuile handen onder dejn neus duwen. Men zou er ten slotte voor van de straten afblijven. Napels heeft twee beroemde instellingen en iwel het „Museo Nazionale" en het Aqu arium met diepzee visschen. Het museum is een van de rijkst voor ziene kunstschatten verzameling van Eu ropa. Het bevat beroemdheden van schil der en beeldhouwkunst, als een Herkules, een June, de Stier, Homerus, de Satyr met het Bacchuskind enz. Het belangrijkste echter is wellicht de rijke verzameling fresco's, beeldhouwwer ken in marmer en brons, vazen en munten uit de verwoeste steden Pompeje en Her- culaneum. Het aquarium is eveneens buitengewoon in zijn soort en van Europeesche ver maardheid. Men ziet daar de meest fan- jtastische zeedieren, prachtig mooie en af schuwelijk leelijke. Sommigen waren zoo fijn en ijl als rookslierten en haast niet als levende wezens te onderkennen. Anderen weer prachtig gekleurd en wonderlijk ge vormd terwijl ijzig leelijke gedrochten met grijp- en vangarmen voorzien, langs de glazen wanden kropen, zoodat men on willekeurig wat terug ging staan. De 300 kerken die Napels bezit, bieden weinig belangrijks. De meesten zijn in baroque stijl, met de overdadige krullen en versieringen gebouwd. Aan de voorzijde onder de arcadebogen zitten nog altijd evenals in vroegere tijden de openbare schrijvers, die ongeletterde Napolitanen en die zijn er nog heel wat voor een kleine vergoeding bijstaan in het schrijven van zaken- en minnebrieven wellicht. Een andere typische Zuidelijke eigen aardigheid in Napels is het 's morgens' en 's avonds door de herders rondleiden van troepen geiten, om voor de deuren van de consumenten gemolken te worden. Ook op Sicilia en Maltha ziet men deze gewoonte. In een café op Maltha vroeg ik eens een glas melk. De bediende nam een glas, liep er mee naar buiten en kwam even later weer binnen met het g'las vol warme schuimende melk. Ik verwonderde me wel eenigszins over deze handeling en over den smaak van de melk, maar mijn Hollandsche kieskeurigheid op eten en drinken was, na een reis van bijna drie maanden door Frankrijk, Spanje en Noord- Afrika reeds lang afgestorven, zoodat ik er verder weinig aandacht aan schonk. Toen we echter weer buiten kwamen, za gen we daar een heele troep g)eiten staan en was de bediende juist weer bezige een glas vol te melken. Toen wist ik op eens- Het theater San Carlo is een van de grootste van Europa. Het biedt met haar 6 boven elkaar gebouwde loge's plaats aan bijna 3000 toeschouwers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2