Tweede Blad voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10,1050 Woensdag 27 October Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Binnenland BEHOORENDE BIJ HET Parvenu Pracht-champagne, deze. GraafIk hou van champagne. Bij mij thuis drink ik champagne als water. GastO 1 Nu, dan verwondert het mij niets, dat U deze lekker vindt, na al die slappe kost by u thuis 1 ALMKERK. Op Woensdag 10 Nov. a.s. 's avonds 7 uur hoopt de Ring Altena van Herv. Jongel.vereen. alhier in de Con sistoriekamer der Herv. Gem. eene ver gadering te houden. Naar wij vernemen hoopt op 19 Nov. as. nam. 7 uur voor de Herv. Jonge lingsver. ïEben Haëzer« en »Samuël« op te treden Ds. Gravenmoer van 's Hage, CAPELLE. De muziekvereen. »Kunst na Arbeid* zal de op 29 dezer, des avonds in de voormalige schoenfabriek van de fa. C. Vos in da Nieuwstraat, te houden propaganda-vergadering van den Besturen bond opluisteren. Verschillende vereenigingen alhier, die tot voor eenigen tyd hun vergaderlo kaal in de O. L. School in de Nieuwstraat hadden, hebben met het oog op de splitsing en verbouwing van die school, naar een andere gelegenheid moeten uitzien voor hun vergaderingen en repetitiën. In ver band hiermede is de voormalige schoen fabriek van de firma C. Vos in de Nieuw straat gedeeltelyk tot vereenigingslokaal ingericht, waarvan reeds door eenige ver eenigingen gebruik wordt gemaakt. Woensdagavond j.l. hield de meis- jesvereen. a. d. LoonschenJ|jka de laatste vergadering ten huize van Mevr. Wendte, echtgenoote van het Hoofd der Chr. School ddaar, die deze vereeniging heeft opge- icht en gedurende al den tyd van haar sestaan zich daarvoor geheel heeft opge- jfferd. Jammer genoêg moet ook deze kracht gemist worden, in verband met de benoeming van haar man tot Hoofd der Chr. School te Zait-Bommel. De belang stelling was dien avond zeer groot. Als blijk van waardeering, voor al hetgeen zij gedurende haar verbljjf te dezer plaatse heeft gedaan, werd haar een mooi geschenk overhandigd. De meisjes werden op de 'hartelykste wijze onthaald en ontvingen bovendien nog een klein aandenken als herinnering. DUSSEN. Tot Commandant der Bur gerwacht alhier is benoemd de heer J. Ansems. GENDEREN. De prjjs der biggen is aterk dalende, zoodat verwacht kan worden dat d^ fokker|j vooreerst niet erg meer uitgebreid zal worden, aangezien deze thans niet looaend meer is. .VRIJ j\OE VE-CAPELLE. Benoemd tot onderwijzhres aan de Chr. School in de Nieuw straat, Mejtf, J. P. Muilewyk uit Gorinchem. Toen de knecht van B. v. O. uit de Nieuwstra-t, Zaterdagavond naar den dokter reed ior zjjn zusje, kwam hjj zoodanig te dat hij zjjn schouder uit elkaar viel, fc0dat geneeskundige hulp moest worden irigVOepen. WAALWIJK. Voensdagavond 20 Oct. hield de R. K. A^denstands vereeniging in het hótel Verwiel we algemeene druk bezochte vergadering. De Voorzitter, de ,eer Verwiel, opende de vergadering,uette de aanwe zigen welkom en spraVftr zyn vreugde over uit, dat zoo velen ter vergadering zjjn opgekomen. Het eerst werd aan de orde gesteld, het in het leven roepen van een gemak kelijke verbinding tusschen het Land van Heusden en Altena en Waalwyk, De commissie belast met dit brandend vraagstuk op te lossen, kan mededeelen dat de werkzamheden zoover zjjn gevorderd, dat het als vrjj zeker mag worden be schouwd dat binnenkort voorloopig twee maal per dag met een autobusdienst zal worden begonnen. De te volgen route zal dan zijnDussen, Meeuwen, Babilo- niënbroek, Eethen, Genderen, Drongelen, Waalwijk. Voor de algemeene vergadering, welke Donderdag 28 October te Njjmegen zal worden gehouden, werden als afgevaar digden aangewezen de Eerw. heer Mertens en een bestuurslid. Vervolgens werd nog besloten om voor den St. Nicolaastyd een grootsche reclame campagne op touw te zetten. Evenals een vorig jaar zal St. Nicolaas in de om liggende gemeenten een bezoek brengen en daar verkondigen, dat men in Waalwijk heel best terecht kan voor zijn inkoopen. Getracht zal worden een St. Nicolaas- bode uit te geven, waarin de bewoners van de geheele Langstraat en het Land van Heusden en Altena geregeld op de Waalwijksche winkelzaken worden gewezen. De werkcommi8sie, bestaande uit de heeren J. van Mil, J. Pulles, Chr. Klerkx, W. van Heesch, W. Heus, J. Zijlmans, J. van Eykelenburg en G. Goutière, zal deze zaak nader onder het oog zien en uitwerken. Over een te houden Zaterdagmiddag- markt werdt langduring van gedachten gewisseld. Besloten werd alle maatregelen te nemen, opdat spoedig daartoe kan worden over- gegaan. ZALTBOMMEL Onze stadgenoot, de heer H. P. van Minnen, hoofd van school II alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd eener openbare lagere school aan het Ondiep te Utrecht. WASPIK. Dinsdag 19 Oct. werd hier een volledige 2-jarige landbouwcursus geopend, waaraan door 18 leerlingen werd deelge nomen. De lessen worden gegeven door de heeren Benjamins en Oversteegh, resp. Hoofden van scholen te Capelle en te Loonschendijk (gem. Loon-op-Zand.) WASPIK. B|j de hier gehouden ver pachting van land van den algemeenen armen bracht dit heel wat minder op dan de laatste jaren. De totale pachtsom van f3100 werd met f1350 verminderd en bedraagt thans f1750. WOUDRICHEM. In de vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Water schap »de Oude Ban* werd met schier algemeene stemmen, de heer B. C. Buur man, tot Secretaris-penningmeester van het Waterschap benoemd. De heer F. C. Huiser, hoofd der school alhier, deed Dinsdag 19 Oct. te Eindhoven met gunstig gevolg examen in de pluimveeteelt. Veiling 20 October 1926. Zure Bellefleur 1316 cent Goud Reinetten 15-27J Zoete appelen 10—18 Groningerkroon 15—18 Beurré's 20—24 Jodenperen 6—9 Brederode's 8-11 Giezen Wildeman 8-125 Maagdeperen 85—11 Spruiten 18 Alles per K.G. Bloemkool 6—10 1 Roodekool 3J55 Savoye kool 4—55 Witte kool 25-3 WERKENDAM. Vorige week viel pulp, ter hoogte van de hooipers aan de Kade omver. Gelukkig liep de voerman van de kar vandaan, zoodat geen persoon lijk ongeluk voorkwam. Het zoontje van A. Biesheuvel had het ongeluk, terwjjl hij in de griend aan het werk was, in den enkel van zjjn linker been te hakken. Nadat men hem naar huis had gebracht werd direct geneeskun dige hulp ingeroepen. Dat berouwde gevoel r's Maagpillen DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Cornelis Zeger, z. van A. van Wjjk, en C. Z. Hejjblom Albert, z. van H. van Burgel en H. van Burgel Johanna, d. van H. Korsman en C. v. d. Schuit. Getrouwd: J. Valk, 26 j., en J. van Pelt, 25 j. POLITIERECHTER TIEL. L. S. te Wellseind, niet voldoen am een vordering van een ambtenaar, f25 of 10 d. h.R. v. d. O. te Gameren, idem, f 25 of 10 d. h.M. v. A. te Gameren, mish. van een dier, f50 of 20 d. h A. W. te Zalt-Bommel, strooperij in vereeniging, f 10 of 5 d. h.F. de G. te Zalt-Bommel, idem, f 4 of 1 d. h. BOEKAANKONDIGING. Bij de uitgevers-Maatschappy Nijgh v. Ditmar te Rotterdam is verschenen, het Kerstboek van de Wereldkroniek, winter 19261927. De uitgave ziet er keurig uit en bevat, behalve een l5-t&1 fraaie in kleuren uitgevoerde teekeningen, boeiende vertellingen en schetsen van Alie Smeding, Emmy van Lokhorst, C. M. van Hille Gaerthé, Antoon Coolen, Cyriel Bruysse, Antoon Thiry, Herman de Man, Ivans en Guy Fletcher, en gedichten van Martien Beversluis, Laurens van der Waals en Joannes Reddingius. Het boekwerk is in een keurige omslag gestoken, een wintergezicht voorstellende, het wordt gratis geleverd aan de abonné's van de Wereldkroniek, terwjjl het voor niet-abonné's te verkrjjgen is f2.50. Dame(die komt een gemeubileerde kamers te huren.) O neen Deze zijn heelemaal niet ge schikt. Mjjn man is toch al zoo fijngevoelig en hjj zou denken, dat de meubels den spot met hem wilde drijven.* DE WINTER NADERT. Nu de laatste mooie dagen van Septem- ber en begin October bijna weer verge ten zijn, de eerste herfststormen de hoo rnen hebben ontbladerd, nu koude en regen ons dagelijks bedreigen en alles op den naderenden winter wijst, nu winterkleeren en kachels te voorschijn gehaald worden en een ieder zich tracht te wapenen voor de aanstaande wintermaanden, nu achten wij het niet van belang ontbloot onze lezers te wijzen op de lastige ongemakken van ons grillig en vochtig klimaat, zoo als koude vatten, influenza, rheumatische pijnen en wat de winter ons nogi meer brengen kan. Het is bijna vanzelfsprekend, waar de lucht in ons laag gelegen land zoo'n hoog vochtgehalte heeft en weersgesteldheid en temperatuur zoo dikwijls wijzigen, dat bij na iedereen, vooral in het najaar en in den winter, meermalen koude vat. Op zichzelf genomen is verkouden zijn niet erg, wij zijn het helaas maar al te dik wijls, Erger is het wanneer men een ge vatte koude niet bestrijdt, denkende dat deze vanzelf wel overgaat. Hoewel dit in sommige gevallen waar mag zijn, mogen we toch niet vergeten, dat vele pijnlijke en lastige ongemakken door koude vatten kunnen ontstaan. Wij noemen bijV. pij nen in spieren en gewrichten, aangezichts- pijnen, koorts, influenza en griep. Deze zijn meestal van voorbijgaanden aard en, mits men zijn gezondheid en de natuur te hulp komt en het goede geneesmiddel kiest, in enkele dagen genezen. Doch ook ernstiger kwalen, zooals rheumatiek, ischi as en soortgelijke ziekten ontstaan vaak doordat men een gevalte koude verwaar loosd heeft. Statistieken wijzen uit dat door gevatte koude en haar gevolgen jaar lijks millioenen guldens aan ziektedagen verloren gaan. Het zou ons te ver voeren hiervan thans alle details weer te geven, het is dan ook enkel onze bedoeling, nu de winter voor de deur staat, in het al gemeen belang te waarschuwen tegen de gevolgen van koude en vocht. De weten schap bezit vele middelen om bovenver melde ziekten en ongemakken te bestrij den en te genezen. Onder dezje wenschen wij de aandacht te vestigen op Mijm- hardt's Sanapirin-tabletten. Reeds jaren werden deze door hare genezende en pijnstillende werking terecht aanbevolen. Bovendien zijn Sanapirin-ta bletten een product van den vaderland- schen bodem en is het onbetwistbaar vast- gesteld dat Nederlandsche geneesmidde len tot de beste behooren welke wij ken nen. Wanneer wij daar nog aan toevoe gen dat Sanapirin-tabletten uit dezelfde pharmaceutische fabriek afkomstig zijn waar ook Purol, het bekende middel voor genezing en verfraaiing der huid, wordt gemaakt en de fabricatie onder toezicht van een apotheker geschiedt, dan kun nen wij onzen lezers veilig .aanraden het volgende rijmpje te onthouden en zoo noodig in toepassing te brengen Laat bij gevatte koude en pijn Senapirin Uw helper zijn. EEN MANIFEST AAN DE WERELD Een groot aantal leidende figuren uit de bank- en handelswereld hebben een oproep gedaan om door nauwere inter nationale samenwerking op economisch ge bied te geraken tot Tiet wegnemen van de talrijke hinderpalen, die de algemeene welvaart over de geheele wereld in den weg staan. Men kan aldus dit manifest niet zonder bedenken aanschouwen, in welken omvang tariefmuren, speciale vergunnin gen en verboden hebben ingewerkt op den internationalen handel en deszelfs na tuurlijke ontwikkeling hebben geschaad. De verbreking van de groote econo mische eenheden van Europa heeft een ernstigen slag toegebracht aan den inter nationalen handel. Binnen de gebieden, waarvan de bewoners hun producten vrij hadden kunnen uitwisselen, werd een aan tal nieuwe grenzen getrokken, die angst vallig worden beschermd door slagboo- men van invoerrechten. Te veel staten hebben door valsche idealen van nationaal belang gedreven, hun eigen welvaart in gevaar gebracht en daarbij de gemeen schappelijke belangen der wereld uit het oog verloren, doordat zij hun commer- cieele betrekkingen, op de economische dwaasheid grondden, om allen handel als een vorm van oorlog te beschouwen. Geen herstel van Europa zal mogelijk zijn, voordat de politieke personen van alle landen, zoowel van de oude als de nieuwe Staten de overtuiging hebben dat handel geen oorlog is doch een ruilpro ces, dat in vredestijd onze naburen tevens onze afnemers zijn en dat hun welvaart een voorwaarde is voor ons eigen wel zijn. In sommige landen' worden invloed rijke stemmen vernomen,' die een algeheele opheffing- der tarieven bepleiten. Wij zullen ons niet bezighouden met de politieke resultaten die uit zulk een gedragslijn en uit een vervanging* van kwaden wil door goeden wil en van exclu siviteit door samenwerking zullen voort vloeien. Maar wij wenschen onze vaste overtui ging tot uitdrukking te brengen dat het vestigen van een economische vrijheid den besten grondslag vormt voor het herstel van handel en crediet over de geheeie wereld. Het manifest is voor Nederland door de volgende personen onderteekend: C. J. K. van Aalst, S. P. van Eeghen, F. H. Fentener van Vlissingen, E. Heldring, A. J. v. Hengel, P. Hofstede de Groot, Paul May, W. A. Mees, A. F. Philips, D. W. Stork, C. E. ter Meulen, Q. J. Terpstra, M. ,W. F. Treub, F. O. Waller, Th. van Weideren baron Rengers, G. Vis sering. DE NEDERLANDSCHE LANDBOU,W EN DE LANDBOUWBEGROQTING 1927. Het Nederlandsche Land- en Tuinbouw bedrijf leveren iedjer jaar veel mieer op, dan voor fcl-e behoeften van het binnen- landsche verbruik noodig is, doch terwijl dus een groot gedeelte van de tuinders en landbouwers zich op overproductie welke voor export bestemd is r— toeleggen, schijnt hetib uitenland het als een noodza kelijkheid te beschouwen den linvoersteeds meer te moeten bemoeilijken. Ongteveer in dezen geest is geredigeerd Jéén der be merkingen, welke het Kon. Ned. Land- bouwcomité naar aanleiding van het ont- werp-begrooting voor 1927 aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Bn het i9 duide lijk, dat het Comité wil' trachten deze moeilijkheden zooveel mogel^k uit den weg te ruimen, daar het ongetwijfeld tot een débacle voor het land- en- Tuinbouwbe drijf moet leiden, als deze takken van volktóestaan niet op alle wijzen van over heidswege worden gesteund, zoowel door verlichting in allerlei vorm bij de produc tie, alsook bij den afzet der voortbreng selen. Men moet daarom zoo spoedig mo gelijk herstellen, wat in de laatste jaren in dit opzicht is opgeheven of achterwe ge gelaten. i Verder constateert het comité met groo te teleurstelling, dat de Minister geen begrootingspost heeft uitgetrokken voor den post van Diqecteur-Generaal voor den Landbouw. In den moeilijken tijd, die de Land- ie'n Tuinbouwbedrijven than9 onge twijfeld beleven, is het o.i. noodig, dat de Voorlichtingsdienst en het landbouw onderwijs zx>o uitstekend functionneeren, als maar eenigs^ins mogelijk is en om tot dit goed functionneeren te geraken moeten de inspecties, die men voor de verschillen de onderdeelen heeft ingesteld, een krach tig organisch geheel uitmaken en dus res sorteeren onder één deskundig hoofd, dat met voldoende gezag bekleed is om .die samenwerking niet alleen tot stand te bren gen, doch ook in stand te houden. Wij vertrouwen gaarne, dat alsnog een weg zal worden gevonden om het op pertoezicht over de inspecties in één hand te doen berusten. j>Wat ik zeggen won, juffrouw Dinges, ik wil nergens toespelingen op maken, maar het is wel verduiveld eigenaardig, dat ik vandaag, juist een dag, nadat zijn varkens- Ieeren tasch gestolen is, een dubbel rantsoen spek bij my ontbyt krijg.* En het stemt in ieder geval vreugdevol, dat een grooter bedrag is aangevraagd voor de vervulling van de vacature aan de Landbouw Hooge school, welke is ont staan door het overlijden van Ir. S. Koe nen. Verder wordt het allerwege toege juicht, dat het aantal Land- en Tuinbouw scholen met een tiental, op nader te bepa len plaatsen in te richten scholen zal worden vergroot en ongetwijfeld zal de Regeering medewerking verleenen, deze scholen tot stand te doen komen, daar waar de behoefte aan een dergelijke lagere school zich het meest heeft doen gevoe len. Ongetwijfeld is het verder een zeer ge lukkige gedachte te noemen, dat een be drag van f 55,000 is aangevraagd om de daarvoor in aanmerking komende Land en Tuinbouwonderwijzers weder eene toe lage te kunnen geven voor het bezit van een acte land- en (of) tuinbouwkunde lx*. Het lijkt niet ongewenscht, als deze toe lage gelijk wórdt gesteld met die, welke worden verleend voor het bezit van eCn acte taal l.o. en deze toelage alleen toe te staan aan hen, die onder nader te bepa len voorwaarden, bijv. door het verlee nen van hulp aan den Rijks Landr of Tuin- bouwconsulent bij tiet nemen van proeven, bij het samenstellen van statistieken; i dergelijke, deze aletie productief maken, naast het onderwijs, dat zij geven. Ten einde een voortvetting van den Voorlich- tingendienst mogelijk te maken zouden mis schien meer afgestudeerden van de Land bouw Hoogeschool als adjunct consulen ten aangesteld kunnen worden. En wat betreft het uitzenden van een consulent naar het buitenland, zouden wij er olp willen wijzen, dat diens aandacht zich vooral moet richten op productie, cir culatie en consumptie, zoodat goede ge gevens ontvangen worden en de export van ons Landbouwbedrijf een beteren tijd tegemoet kan zien. Laten wij hopen, dat de vele moeilijkheden glansrijk zullen wor den overwonnen. INBRAAK. Donderdagavond is te Rotterdam inge broken in den goudsmidswinkel van de firma Smalbroek aan den Binnenweg. Uit de gehouden inventarisatie bleek dat een groot aantal gouden zilveren en andere voorwerpen waren ontvreemd, wel ke een gezamelijke waarde van circa 10.009 gulden vertegenwoordigen. SPOORWEGONGELUK. Zaterdagmorgen zijn nabij het station Apeldoorn, op het kruispunt van de lijnen Apeldooiw-Zutphen en Apeldoorn-Deventer eenige goederenwagens bij het rangeeren ontspoord, wat een tijdelijke stagnatie ver oorzaakte in het spoorwegverkeer. De och tend D-trein uit Amsterdam kwam met 2 uur 20 min. vertraging te Deventer aan. De trein, die om tien uur 1 naar Ams terdam moest vertrekken, werd over Zwol le geleid, terwijl omj 9 u. 30 een extra-trein in de richting Almelo werd ingelegd. Eenige uren na het ongeluk was de lijn weer vrij en den dienst hersteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o VORSTELIJKE GIFT. H. M. de Koningin-Moeder heeft een belangrijke gift geschonken ten bate van 't pensioenfonds van Oranje Nassau's Oord ter gelegenheid van het zilveren jubileum op 16 October (gisteren). Jlienwsblad v— De marrechausée J. Blokland is overgeplaatst van Apeldoorn naar de brigade alhier. -j o als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Foster's Maag- pillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon —O— "I 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5