Vierde Blad 18,4653 Vrijdai 5 November voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. rug en lendenen Kloosterbnlsem INZET. NOTARIS RIETRA Plaatselijk Nieuws I BEHOORENDE BU HET HEUSDEN. Tengevolge van de staging *aèr kolenpryzen heeft de Directie der Gasfabriek de prys van het gas met ingang van Novemher verhoogd tot 14jCt. p. M\ De hooge waterstand op de boven rivier begint ook hier zijn invloed te doen gelden. De aanlegsteigers zijn onderge- loopen en de loodsen staan in het water. Biyft het gunstige weer echter aanhouden, dan zal het ongemak dat de hoogen water stand veroorzaakt niet van langen duur zijn. CAPELLE. Ds. Van der Hof, Herv. Predikant te Wilnis, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschen- dijk bedankt. De electrische verlichting in bet kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschendijk, aangelegd door den eiectri- cien J. A. van Wijlen alhier, heeft bij het opleveren van het werk aan alle eischen voldaan en blijkt een goede verbetering te zijn. Aangezien de Capelsche ijsclub thans een ysbaan heeft, is door het bestuur de zer vereeniging de jaarlijksche contributie als volgt geregeld f 4.voor ren heer, f 0.75 voor een dame en f 0.25 voor kin deren benenen de 45 jaar. Da meximun contributie voor een' huisgezin bedraagt f 3.Men kan zich als lid opgeven by den den secretaris. (Zie des betreffende advertentie in dit nummer. Dat de bibliotheek van de Afd. Sprang-Capelle e.o. Volksonderwijs, welke des Zaterdagsmiddags tusschen 2—3 uur in de schooi in de Kom geopend is, in een groote behoefte voorziet, blijkt wel uit het beduidend aantal lezers, dat van deze bibliotheek gebruik maakt. Voor belang hebbende zyn op aanvrage ook vakboeken op het gebied- van Land- en tuinbouw, bouwkunde, ambachten, enz. verkrijgbaar. Tot styving der kas, ten einde instrumenten te kunnen aanschaffen, zal door het in deze gemeente bestaande fan fare corps »Sirena« een verloting worden gehouden, waarvoor als hoofdprijs een heeren of damesrijwiel beschikbaar zal worden gesteld. De trekking zal plaats hebben op 4 Dec. e.k. DUSSEN, De Bazar welke alhier, door de Herv. Meisjesvereen. Dient den Heere« zal gehouden worden, voor de aanschaffing van een orgel, zal plaats hebben op 47 en 48 Nov. a.s. De heer H. Teuling, alhier, werd voor de goede oplossing van het prijs raadsel uit »de Boerderyc, als prys een fokvarken toegekend. Wy wenschen hem veel geluk met deze overwinning. MEEUWEN. In de garage van De Graaft, alhier, bekwam een monteur bij het beproeven en afstellen van een auto mobielmotor, een zoodanigen slag tegen zijn pols, waardoor hij zijn arbeid voor- loopig niet verrichten kan. SLEEUWIJK. Aan het hulppost en tellegraaf kantoor alhier werden in de af- geloopen maand 204 gesprekken gevoerd en 30 telegrammen verhandeld. Aan de Rijkspostspaarbank werd inge legd f 840.94 en terug betaald f235,84. SPRANG. Zondagavond zal by de Gereformeerde Kerk alhier dankstond voor 't gewas gehouden worden welke door Ds. Snoek geleid zal worden. WERKENDAM. Donderdagavond hield Ds. Kalkman de eerste winterlezing voor de Herv. Chr. Jongel. en Jongem. vereen. »Maranathac in de gerestaureerde oude school met het onderwerp »G doofs verzeke ring*. Zyn Eerw. opende deze byeenkomst door te laten zingen Ps. 25 4 en 40 en nam tot tekst 4 Oor. 2 en zette dit gedeelte hesl duidelyk uiteen. Een en ander werd afgewisseld door eenige num mers, gezongen door mej. C. Bogers, welke op zeer verdienstelijke wyze ten gehoore werden gebracht. Spreker liet tot slot zingen Ps. 6840 en eindigde daarna met dankzegging. Het gebouw was tamelyk bezet. Gedurende de maand October wer den voor den vleeeschkeurirgsdienst aan gegeven 42 runderen, 67 varkens, 42 schapen en 2 kalveren. De tweede avond der Bazar, welke gehouden wordt op 46 en 47 Nov., ten bate van de IJsclub, zal opgeluisterd wor den door de muziek vereeniging »Kunst na Arbeiduit den Biesbosch. Er bestaat thans gelegenheid om te raden naar het aantal bladen in een boek, hetwelk in de étalage ligt van den heer F. van Dortmont. Als prijs is een prachtige vaas beschikbaar gesteld. Op het drietal van een te beroepen predikant te Scheveningen komt voor de WelEerw. Heer Ds. Kalkman alhier. WASPIK. By de N.V. Scheepsbouw- werven v.h. P. en A. Ruytenberg werd met goed gevolg te water gelaten, het nieuwe Ryn-Hernekanaalschip »Theli«, laadvermogen circa 4375 ton, in aanbouw voor den heer P. Vissers te Waspik. De kiel zal worden gelegd voor een Doi tmund- Eemskanaalschip, van ruim 900 ton, even eens voor Neder), rekening. Hebt Gil'JL verdrijft de pijn Vergadering van den raad der gemeente HEUSDEN op Donderdag 4 Nov. 1926, des nam. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Om kwart voor acht opent de Voorz. de vergadering, de ambtenaar ter secre tarie leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken: a. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger en bij den Admini strateur van het Vleeschkeuringsbedrijf op 27 Sept. waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. b. Besluit van Qed. St. waarbij goed keuring wordt gehecht aan het Raadsbe sluit tot onderhandsche aankoop van een stukje grond eigendom van den heer A. C. v. Dijk te 's Bosch. c. Idem. tot goedkeuring van het raads besluit, waarbij tot wijziging der Gem.- begrooting 1926 werd besloten. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. d. Circulaire van den Prov. Noordbr. Brandweerbond, waarbij de gemeente uit- genoodigd wordt om als lid tot dezen bond toe te treden. De Voorzitter zegt dat de gemeente indertijd lid is geweest, doch daar later op terug is gekomen, omdat de contri butie zonder voorafgaande mededeeling werd verhoogd, welke handelwijze voor het gemeentebestuur een reden was om niet langer lid te blijven. B. en W'. stel len daarom voor deze circulaire voor ken nisgeving aan te nemen. De raad gaa>t met dit voorstel accoord. e. Nota van aanmerkingen door Ged. St. op de gemeenterekening 1925. Deze aanmerkingen zijn slechts van administra tief belang. B. en W. worden gemachtigd deze aanmerkingen af te handelen. Vaststelling der Gemeentebegrooting en der begrooting voor den Vleeschkeurings- dienst 1927. Deze begrootingen zijn in onderzoek geweest bij een commissie be staande uit de heeren de Moll, de Haan en Schmiehausen. De Voorz. verzoekt de commissie rap port te willen uitbrengen. De heer de Haan zegt namens de com missie dat de post onderhoud straten en pleinen is geraamd op f 2000 terwijl er het vorig jaar slechts f1163 vooir uitge geven is. De commissie zag gaa;rne dat de verschillende putten èn oneffenheden die zich nog in de straten bevinden ©n die vooral bij regenachtig weer zeer hinderlijk zijn, worden bijgehaald. Zui nigheid is goed, doch men dient de zaak te onderhouden. i 1 .i De Voorzitter erkent dat er hier en daar nog eenige kuilen zijn, die bijgehaald dien den te worden, doch dat is hoofdzake lijk te Wijten aan het ongelukkige ver schijnsel, dat de gemeente door den stra tenmaker, die opdracht was gegeven de noodige verbeteringen tot stand te bren gen, is teleurgesteld. Deze had beloofd dat 'hij in Augustus nog een week of zes zou zijn gekomen, doch is toen slechts acht dagen geweest omdat hij elders een werk had aangenomen. Dat is volgens spreker zeer zeker de reden waarom h'ier en daar nog wat kuilen zijn gebleven, was de stratenmaker zijn belofte nageko men dan zou zeer waarschijnlijk de op merking der Commissie achterwege zijn gebleven. Het is heel lastig een goeden stratenmaker te krijgen. De heer de Haan vraagt of de metse laars in de gemeente de bestrating niet in orde kunnen brengen, waarop de Voorz. ontkennend antwoordt, stratenmaken is een afzonderlijk vak, dat de metselaars niet verstaan. De stratenmaker heeft echter be loofd, dat hij in de maand Aprjl zal komen en zoolang zal blijven tot alles in orde is. 'i De heer de Haan merkt op, dat er een post op de begrooting staat groot f 500 voor onderhoud voetpaden, het vorig jaar stond daar niets voor op de begrooting1, de commissie vernam gaarne waarop deze post betrekking heeft. De Voorzitter antwoordt dat Ged. St. het vorig jaar aanmerking maakten, dat aankoop grint voor onderhoud grintwegen en voetpaden was ondergebracht op den post voor onderhoud van straten en plei nen, zooals tot heden ieder jaar was ge daan. Naar aanleiding van deze aanmer king hebben B. en W. daarom op deze begrooting f 500 geraamd op den post onderhoud grintwegen. De heer de Haan merkt op, dat het; er dus op neerkomt, dat de post onder houd wegen enz. komt op een bedrag van f 2500. D,e Voorzitter antwoordt toestemmend en zegt te hopen dat het bedrag1 njei^ zal noodig zijn. De heer de Haan zegt dat de commissie heeft gezien dat de verschillende posten zeer voorzichtig zijn geraamd. Voor Ka- degelden is slechts een 'bedrag van f 700 geraamd, terwijl deze het vorig jaar f 1000 hebben opgebracht. De Voorzitter merkt op, dat het goed is de ontvangsten niet te hoog te ramen, om later niet bedrogen uit te komen. De heer de Haan zegt dat de Commissie tot haar genoegen heeft gezien dat er een post van f 3000 op de begrooting is ge bracht voor de voorziening van goed drink water. Gver het besteden van dit bedrag wordt de raad zeker later gehoord, vraagt spreker. De Voorzitter antwoordt toestemmend. Verder heeft de commissie op de be grooting gemist den post van f 600 voor subsidie aan den tram. Is het niet goed, vraagt de heer de Haan alsnog een post op de begrooting te brengen voor de sub sidie om in de gelegenheid te zijn te trachten een betere verbinding te krijgen met de treinen te Drunen? Het is een oude kwestie, ,is het niet raadzaam aldus spreker, i n overleg te treden om tram- of busverbinding te krijgen in aansluiting op de verschillende treinen? De Voorzitter zegt dat de gemeente besloten heeft, geen subsidie meer aan den tram te geven, daardoor heeft zij natuurlijk geen recht van spreken meer. De Directie der Holl. Buurtspoorwe gen heeft aan Ged. St. echter concessie gevraagd voor een autobusdiénst op Dru nen. Spreker gelooft dat binnen afzienr baren tijd een dergelijke verbinding tot stand komt. Als die er is dan gelooft spreker dat de Directie hare diensten zoo veel mogelijk ten gerieve van de bewoners van Heusden zal inrichten. Door B. en W. is Ged. St. geadviseerd' om het verzoek van de Directie in te willigen en de ge- vraagde concessie uitsluitend aan genoem de Maatschappij te verleenen, omdat de Hollandsche Buurtspoorwegen de oudste brieven bez;it, deze heeft reeds circa dertig jaar in den dienst g^oorzien;, die indertijd tot stand is gekomen zonder eenige subsidie van Rijk, Provincie of Ge meente. Daar B. en W. hebben verzocht dat de samenstelling der dienstregeling- onderworpen zal worden aan de goedkeu ring van Ged. St. zal het de gjemeente .gemakkelijk vallen een dienstregeling te krijgen die rekening houdt met de belan gen harer inwoners. De heer de Haan zag liever dat de dienstregeling werd samengesteld in over leg met het gemeentebestuur van Heusden in plaats met dat van Ged .Staten. De Voorzitter is van meening dat dit niet gaat, omdat ook rekening is te hou den met andere gemeenten. De heer de Haan vraagt of het niet wenschelijk is een post op de begrooting te brengen voor subsidieernig. De Voorzitter zegt dat als subsidie ge vraagd wordt deze altijd kan worden ver leend al staat er geen bedrag voor op de begrooting uitgetrokken. Nimmer is een bedrag geraamd, desniettegenstaande werd toch subsidie toegekend. De heer Ruitenga acht het goed de Directie der Holl. Buurtspoorwegen er op te wijzen, dat de gemeente prijs stelt op aansluiting der treinen. Tram en trein zijn twee concurreerende lichamen, de tram brengt haar passagiers liever naar de remise, dan naar het station, het beste bewijs daarvoor is, dat Zij niet eens een houten wachthuisje plaatste aan den overweg om de passagiers die van den trein kwamen te gerieven. De heer de Haan merkt op dat de bus sen tot voor het station moeten rijden. Spr. zegt verder dat 'n bedrag van f 3400 voor onvoorzien is geraamd, een bedrag dat de comm. erg voorzichtig schijnt geraamd en haar niet te laag voorkomt. De com missie heeft verder geejn op- of aanmerkin gen en kan dus tot voorloopige vaststel ling: adviseeren. De Voorzitter acht een bedrag van f 3400 t.aan onvoorzien voor een begrooting van 60 a 70 duizend gulden noodig. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren nog iets in liet midden heeft te brengen naar aanleiding der begrooting, zegt de heer Schmiehausen dat er een bedrag van f 50 voorkomt op de begroo ting voor onderhoud van de muziektent. Spreker vraagt of daarvoor niet een paar lichtpunten in de tent kunnen worden aan gebracht. Met de laatste concerten moes ten de vereenigingen zelf voor verlichting- zorgen. 1' 1 De Voorzitter vindt het wel aardig dat er licht in de tent is, doch spreker heeft zich weieens de vraag gesteld of het ook noodig is. Concerten worden altijd in den zomer gegeven, een hoogst enkelen keer komt het slechts voor dat bij deze con;- certen verlichting noodig is. Als de ver eenigingen zich houden aan den tijd, die zij zelf voor de concerten hebben gesteld, dan hebben zij niet zoo'n groote behoefte aan verlichting. Het kost geld, als de verlichting dan weinig dienst behoeft te doen, dan meent spreker dat deze wiel gemist kan worden. De heer Schmiehausen merkt op dat zoolang de zomertijd terugkeert voor de meening van den Voorzitter wel iets te zeggen is, krijgt Braat echter zijn zin dan is verlichting zeker noodig. De Voorzitter meent dat men nog dient af te wachten of het Kamerlid Braat zijn zin zal krijgen, is het zoover dan kan de verlichting altijd nog worden aange bracht. i i 1 De heer de Mol voelt wél iets vooir verlichting, men heeft slechts den aan leg als deze er eenmaal is kan het zooveel niet meer kosten, hoogstens f 2,50 per' jaar, daarbij verlichting is gemakkelijk. De Voorzitter merkt op dat alles ge makkelijk is, de vraag is echter is het ook noodig? Spreker wil echter weieens naar de kosten informeeren, de raad kan er dan later nog over beslissen. De heer de Haan zou, als men er toe overgaat, het onderhoud der verlichting aan de vereenigingen laten, de gemeente kan daarvoor bezwaarlijk zorgen. De heer Ruitenga vraagt of niet een der straatlantaarns die in de omgeving van de Vischrnarkt staan in de tent kunnen worden gebracht, deze kan dan tegelijk de geheele Vischrnarkt verlichten. De Voorzitter voelt niets voor dit idee de lantaarns staan op de hoeken der stra ten en kunnen daar niet gemist worden. Het lijkt spreker echter het best de kwes tie voorloopig te laten rusten en eerst eens naar de kosten te informeeren. De raad gaat hiermede accoord. De heer de Mol zegt, dat, nu men het toch over muziek heeft, hij op de be- grooting geen post heeft jgezien voor den carrillonist. Deze bespeelde het carrillon tot heden gratis, spreker vindt dat on billijk waar hij het uitsteke-nd bespeelt en zij die er vroeger voor betaald werden, het niet beter deden. De Voorzitter is er niet tegen dat als douceur een klein bedrag wordt gegeven, het komt spreker dan echter beter voor dat de persoon dan officieel als klok kenist wordt aangesteld en hij daarvoor een bescheiden salaris krijgt. B. en' W. zul len de opmerking ter harte nemien en in een volgende vergadering met een voor stel komen. De heer de Mol zegt, dat de betrokke ne hem er niet over heeft gesproken, hij heeft zijn opmerking alleen gemaakt om dat hij het onbillijk vindt, dat deze het carrillon voor niets bediend. De lieer Ruitenga is het opgevallen dat de post politie van f 1470 terug is ge bracht op f 1400, waarom is deze lager? De Voorzitter zegt dat dit zijn oorzaak vindt in het vervallen van den kindertoe slag. De heer Ruitenga zag gaarne een post van f 10 op de begrooting gebracht voor subsidie aan de IJsvereeniging. Als er schaatsengereden wordt, doet men dit al gemeen op de gracht en heeft de IJs vereeniging er eenige reddingsmaterialen liggen, als ladders, touwen enz. Spreker zag gaarne dat de gemeente hieraan ook iets bijdroeg, waardoor zij dan tevens ook eenige zeggingschap zou krijgen. Spr. doet zijn voorstel uit het oogpunt van vei ligheid. De Voorzitter is er niet voor de IJsver eeniging subsidie toe te kennen, dit ligt naar sprekers meening niet op den weg der gemeente, wel voelt hij er iets voor, dat de gemeente zich belast met het onder houd der reddingsmiddelen en voor opber ging zorgt en dat in dezen geest subsi die wordt verleend. Hier in het brand spuitlokaal is ruimte genoeg voor- opber ging- De heer de Haan vreest dat de gemeente zich in een wespennest gaat steken, wat zal er gebeuren als er eens iemand door zakt, dan krijgt de gemeente daarvoor de verantwoordelijkheid te dragen. De Voorzitter merkt op, dat men dit anders moet opvatten, als eerste eisch heeft de IJsvereeniging in haar program ma staan ,het trachten te voorkomen van gevaar. Er is niets tegen dat de gemeente dat streven steunt, door het onderhoud der reddingsmiddelen voor hare rekening te nemen. Dit is heel wat anders dan dat er subsidie wordt verleend, daar deze dan misschien besteed wordt aan een IJsfeest. De raad gaat met het voorstel van den Voorzitter accoord. De heer Ruitenga merkt naar aanleiding van den post verlichting op, dat het naar zijne meening aanbeveling verdient om den lantaarn aan de Wijkschepoort iets te verplaatsen. Komt men vanaf de Conser- venfabriek de stoep afgereden dan heeft men een oogenblik dat het licht van dezen lantaarn juist in de oogen schijnt, waar door men geheel wordt verblind en men niets ziet. Verplaatsing naar de andere zijde zou het euvel zeer waarschijnlijk verhelpen. De Voorzitter kan hierover zoo niet ooraeelen, maar zal echter gaarne een onderzoek instellen en indien het noodig en mogelijk blijkt de lantaarn doen ver plaatsen. De heer Ruitenga merkt nog opi, dat algemeen geklaagd wordt dat Heusden steeds achteruit gaat. Verschillende ge meenten treden als lid toe van den Algeni. Ned. Wiel rijde rsbond, die voor de aan gesloten gemeenten zeer veel reclame maakt, waardoor het vreemdelingenverkeer sterk wordt bevorderd. Spreker zou gaar ne zien dat ook Heusden als lid toetrad, misschien dat daardoor eenige verbete ring zou intreden en Heusden meer door vreemdelingen wordt bezocht, hoeveel de contributie bedraagt kan spreker niet zeg gen. De Voorzitter zal naar de kosten infor meeren, als het niet te veel kost is er geen bezwaar tegen als lid toe te treden. De heer Ruitenga acht post 73 te laag geraamd, f150 als opbrengst voor ver koop vuilnis is naar spreker meent te min. De Voorzitter merkt op dat het vorig jaar het vuilnis slechts f 102 heeft opgebracht, spreker ziet geen kans om er meer van te maken, men heeft het al eens geprobeerd met publieken verkoop, echter zonder succes. De heer Ruitenga vraagt wat de post van f 175 aan Werkloozenkassen betreft. De Voorzitter zegt dat dit een bijdrage betreft, die de gemeente moet geven, in gevolge het Werkloozenbesluit 1917 aan de Werkloozenkassen, waaruit personen pro- fiteeren die in deze gemeente wonen. De gemeente is vroeger toegetreden omdat men het billijk achtte hieraan bij te dra gen. De heer Ruitinga informeert wat post 79 kosten gemeentereiniging f 500 betce- kent, wat wordt daaruit betaald? De Voorzitter antwoordt dat uit dezen post her onderhoud van het paard, oe huur van den stal en de werkloonen der losse arbeiders wordt betaald. In '1925 heeft dit f 422 gekost, zoodat f 500 vol doende kan worden geacht. De gemeentebegrooting wordt hierop vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 65870.635. Het zelfde heeft plaats met de begroo ting van den Vleeschkeuringsdienst die in ontvangst en uitgaaf sluit met een be drag van f 5633. Voorstel van B. en Wj. tot onderhand sche verhuring van een perceeltje bouw land aan H. Kuijpers. De Voorzitter licht toe dat het per ceeltje gelegen is achter .de nieuwe school en ongeveer 17 are groot is. B. en W. stellen voor liet voor een bedrag vam f 25 per jaar af te staan. Dit voojrstel wordit zonder discussie aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging, der verordening betreffende de standplaat sen voor autobussen. De Voorzitter zegt een brief te hebben gekregen van den Ambtenaar van het O. M., waarin de opmerking wordt gemaakt, dat de verordening zooals zij daaj- ligt moeilijkheden zal opleveren, bij1 overtre ding. Er is o. m. aan de ondernelmérs van de autobusdiensten verboden, zonder schriftelijke vergunning van het gemeente bestuur een standplaats in te nemen. Nu zaï het slechts zelden voorkbmen dat de ondernemer zelf de standplaats inneemt, of daartoe last geeft, meestal gebeurt dit doi">r den bestuurder der autobus. B. en frV, .stellen daarom voor te lezen in plaatst van ondernemer: de bestuurder. Aldus wc^dt besloten. Voorstel v.an B. en W„ tot wijziging der gemeentekegrooting voor 1926. De gemeente moet aan de Godshuizen vergoeden een bt'd,'ag van f 301,20 kos ten verkoop, inschrijving grootboek voor de leening van 35.0 Verder moet de gemev 'n het nadce- lig slot van het Vleesch'keun'nS'sbedrijf over 1925 een bedrag van j 17-19 hijdra- gen. Met lalgemeene stemmen' wordt tot de voorgestelde wijziging beslo^eri- (Slot in 't volgend nunü^er.) te Dussen bericht, dat de perceelen te Meeu wen zyn ingezet als KOOP 4 f 450,00. 2 f 120,00. 3 f 850,00. TOESLAG DONDERDAG 41 NOVEMBER 1926, nam. 5 uur precies, te Meeuwen tyj Smits. Jtawblad Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 13