Tweede Blad 0,4653 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ONS KINDERHOEKJE I Kinderrubriek. Vrouwenrubriek 'n Rauwe Keel? ABDIJSIRO Parlementair Overzicht. Buitenland NUTTIGE WENKEN BEHOORENDE BIJ HET Waarschnwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijfn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui zingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de\ nieren en het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filVecren, dient gij u in acht te ne men. Gij X^uint het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er opV)f gij1 last hebt van rug pij,ie, rheumatische Yijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zemiwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of tiw ooren suizen of gon zen, te vaak of Ve weinig aandrang tot urineeren, troebel,te donker of te licht gekleurd water. Bnindend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig gruisachtig, of dra derig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behöeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Ruapijn Nieren Pil len. Zij worden aanbevoleui als het mid del, dat de verzwakte nier\n opwekt, die urineloozing regelt en u beVijdt van rug pijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoeni Verkrijgbaar (in glasverpakkink met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacoV 29 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn 1. Hooivork. 2. Gaskroon, of electrische kroon. 3. Vleermuis 4. Venster (Eva, bas, Ant, pst, sta, pen, arm.) De nieuwe raadsels zijn: 1. Met welke munt kun je den winke lier niet betalen? 2. Welke pitten vindt je nooit in een vrucht? 3. Welke kaas wordt niet uit melk bereid? 4. Mijn geheel bestaat uit 7 letters en noemt een man, die naar verre landen trekt, dikwijls geheel te voet. X o X o o o X o o o o o X o o o o o X o o o X o X Op den eersten regel staat een mede klinker, op den tweeden een hoofddeksel, op den derden den naam van een kussen, waarop we rusten als we slapen, opl den vierden de namen van de kleurige! lappen, die we zien bij feestelijke igiele- genheden, verjaardagen van het Koninklijk huis, enz. Op den vijfden regel staat een ander woord voor wereld, op de,n zesden het tegenovergestelde van mager en op den zevenden een medeklinker. OOM KAREL. DE AVONTUREN VAN HEINTJE KOOL Vervolg. Heintje begreep dadelijk dat hier iets gebeurde dat niet goed was. Maar ae man had juist zijn zak dichtgeknoopt en sloop de kamer uit naar de voordeur. Wat moest Heintje doen? Wanneer hij vader of moeder ging roepen, zou het veel te lang duren. Dan zou intujssehen de man al lang verdwenen zijn. Nee, hij! moest met den man meegaan om te zien, waar hij naar toe ging. Ma af hoe?Kijlk, daar zette den man de zak even neer, om de deur ope nte maken. Vlug als de w'ind wipte Heintje in den zak, vlak bij de zil veren vorken en lepels. De man pakte den zak op, zwaaide hem op zijn rug en liep hard weg. Door een heel klein gaatje in den zak, keek Heintje naar buiten. Het was erg donker. Maar de lantaarns brandden, zoodat hij nog juist kon zien dat ze een nauw straatje inliepen, dat niet ver van het huisje van Hansje en Ansje gelegen was. De man lie p|nog een paar straten door. Toen duwde hij1 de deur van een heel oud huisje ;open en stommelde een smalle trap op. Even later ging hij een klein kamertje binnen, waar in alleen een klein olielampje brandde, naast een bed. De man zette den zak op tafel neer. Vlug wipte Heintje er weer uit en verschool zich achter de melkkan die op tafel stond. Zoo stil als een muis je zat hij daar en zette ooren en oogen goed open. In het bed lag een vrouwi, die heel bleek zag. En hij hoorde, dat de vrouw met zwakke stem zeiBen je daar Barend? Ben je nu toch weer uit stelen geweest? En ik had je nog zoo gevraagd, het vooral niet te doen. De man bromde terug; Ik wist geen raad. We hebben geen halve cent meer. En jij moet toch een lekker bordje pap eten? De rest kon Heintje niet verstaan. De man kleedde zich uit en ging ook sla pen. Toen Heintje hoorde, dat de man rustig sliep liet hij zich heel zachtjes weer langs den tafelpoot naar beneden glijden. Toen klom hij de lange trap af en liep de straat uit. Naar huis toe. Hans was dien morgen het eerst wakker. Het was al licht in het slaapkamertje en het eerste waar hij naar keek, was naar Heintje in zijn bedje, dat op het nachtta feltje stond. Hans wreef zijn oogen eens goed uit. Wat was dat nu? Zag hij' dait goed? Het bedje van Heintje was weg. Misschien was hij alleen opgestaan en was hij heel parmantig van het tafeltje afgeklommen? Hans riep: Heintje, Hein tje, waar zit je? Geen antwoord. Dooir het geroep werd Ansje ook wakker. Om beurten riepen ze nu om Heintje: maar er kwam geen antwoord. Als- een haas sprong Hans uit zijn bed, wasclhte zich en kleedde zich alleen aan. En toen op1 een draf naar vader en moeder. Vader, moeder, riep Hans, Heintje is weg, hij is MAUW EN KNOR OF REIS? DE BOOZE JUFFROUW. Voorzichtig kropen Mauw en Knor naar voren en Knor trok met alle kracht aan den blauwen staart. Toen klonk plotseling een verschrikkelijke kreet en de beide reizigers schrokken hevig. Wat was het geval Spoedig bleek, wat er geheurd was. Achter den muur had, namelyk een juffrouw gestaan, die haar vlecht blauw had geverfd en aan deze vlecht had Knor zoo hard getrokken Met verbijsterende snelheid kwam de juffrouw nu boos om den hoek en riep Wie durft er aan mjjn vlecht te trekken Maar Mauw antwoordde Vergeef ons alstublieft, juffrouw, wjj dachten, dat u de Hoedeldoe van den koning was (Wordt vervolgd.) nergens te vinden en zijn bedje is leeg. Daar schrokken vader en moeder ook wel een beetje van. Ze gingen dad|elij|k zoeken het heele huis door. To|en ze in de huiskamer zochten, riep mtoeder op eens uit: o, kijk eens. Er is ingebroken. Alle zilveren vorken en lepels zijn weg. O, o, wie heeft dat gedaan? Z,ow Heintje? Vader keek heel bedenkelijk. Al zijn mooie dure zilveren lepels weg. En Heintje ook weg. Het was wel heel vreemd. Misschien was Heintje Kool wel het kindje van een inbreker, en had hij zich in dé kool ver stopt om 's nachts de deur open te ma ken voor den inbreker. Wie weet? Ep ze waren nog wel zoo lief voor hem ge weest.. Aioeder had een heerlijk bedje voor hem gemaakt en mooie kleertjes. Moeder kreeg er tranen van in haar! oogen. Huil niet moeder, zei Hans op eens, ik geloof niet dat Heintje dat ge daan heeft. U zal zien, hij komt terug. Ik hoop het, zei moeder en zuchtte diep. (Slot volgt.) x AKKER's w VOOR BINNENSHUIS. Aardige zachte kleuren zijn een voor naam kenmerk van de mode van dit sei zoen. De warmere, gedekte tinten ,van rood zijn bizonder populair en verder is er een groote neiging van grijs 'fte constar teeren, een kleur, waarvan men verwacht, dat zij in de allernaaste toekomst hej beige zal vervangen. Een andere geliefde kleur is blauw en verder zijn ajle tinten rose te zien, evenals de verscihillende magenta kleuren (hel tot scharlakenrood) mauve en prune, die het vorig jaar zoo'n succes hebben gehad. De stoffen, die gebruikt worden zijn ook zeer aantrekkelijk. Er is een nieuwe soort stockinette verschenen met een che- nilleachtige oppervlakte, die er een aar dige glinsterende glans aan geeft en deze stof kan men voornamelijk in de mooie kleuren krijgen. Verder is t.weed met aan- geweven rand te krijgen, een artikel, dat veel gevraagd wordt voor het maken van manfels, terwijl velvet nog even populair is als steeds. Flanel en dergelijke worden nog veel gebruikt voor de jumper pak jes, terwijl er nog velen zij'n, die trouw blijven aan de charmes van rips en kasha. Zilvergrijs flanel is de stof, welke ge houden werd voor het jurkje, dat is af gebeeld onder no. 1180. Het is speciaal gecreëerd voor het schoolgaande meisje en is zeer eenvoudig gemaakt, mjet een strak zittend glad lijfje en een kort rokje, dat zeer wijd is, doch nauwer wordt door de breede plooien van voren. De glad zittende kraag is van zilverglrijize. zijde en de noodzakelijk opvroolijkende kleur wordt verkregen door een lange rij helder blauwe knoopjes. Dit aardige jurkje kan gedragen worden door meisjes van 12—17 jaar. Knippatronen zijn ver krijgbaar onder opgave van den leeftijd met vermelding van no. 1180. Kosten 55 cents. Het speelpakje, afgebeeld onder no. 1179 wordt gemaakt van mais kleurig stockinette, welke kleur aardig wordt op gefleurd door randjes van kruissteek bor duursel i n helrood of oranje, om nog niet eens te spreken van de 'helroode of' oranje eendjes, die op de zakjes gebor duurd worden. Het wordt eenvoudig ge maakt met een vierkant halsje en het broek je heeft niet te strak elastiek in de pijpjes, zoodat het een aardig pofmodel wordt. Dit speelpakje is geschikt voor kleu ters van 1 tot 5 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No.' 1179 met vermelding van den leeftijd. Kosten 55 cents. voor de Hnisvronw. Een rauwe aardappelschijf flink over het lemmet 'van uwe messen gewreven, zal daar alle vlekken van wegnemen. Wanneer gij flanel wascht, laat het dan nooit te lang in het water staan. Het moet gewasschen en uitgehangen worden om te droogen in den kortst mogelijken tijd. Om een parapluie, die er niet al te mooi meer uit ziet, wat op te halenj, moet gij de banen stuk voor stuk afsponzen met slappe thee. De thee haalt de kleuren op en de suiker versterkt het weefsfel. Om de aardappels mooi van kleur te houden, kan men in het water een half theelepeltje citroensap doen. Ook rijst, die men zoo behandelt, blijft prachtig wit. Kannen, waarin men warm 'water doet, moet men na het gebruik ten onderste boven zetten. Juist dat enkele druppeltje water, dat er in achterblijft, is de reden, dat een tinnen kan gaat roesten. Rijwielbelasting. De aanhou der wint. Het Ned. Belg. Ver drag. Revue der bezwaren, 's Gravenhage 4 Nov.. De aanhouder wint, moet de heer Hiem- stra, s.d., gedacht hebben, bij' zijln po gingen om de rijwielbelasting weg te wer ken. Dat was nog bij de behandeling van de weggeldbelasting. Nadat zijn motie tot afschaffing verworpen was, kwam hij nog met een andere motie voor verlaging tot f 1,50. Maar ook dat vond de minis ter onaannemelijk. Behalve dan door zijn partijgenooten, werd de voorsteller niet erg gesteund. De heeren Leenstra, a.r. en van Rijckevorsel, r.k., waren persé tegen. De wielrijders hadden immers evenzeer belang bij goede wegen, vond de laatste. Dan was er nog een amendement Ebels v.d. om de rijwielbelasting niet tot de inkomsten voor het wegenfonds te re kenen. Ook daarvoor voelde de minister niet veel, omdat dan alle toezeggingen, over de uitvoering van wegenplannen, door de regeering gedaan, in gevaar zouden ko men. Maar de minister legde een pleister op de wonde, Was daar niet de mogelijk- I heid tot uitbreiding der vrijstellingen en j een mogelijke verlaging van de rijwielbe- I lasting tot f 2, indien de middelen van het wegenfonds zouden meevallen? Nou, dat was tenminste iets, dacht de heer Hiemstra en trok zijn motie in. Het amen- dement-Ebels werd verworpen met 67 te gen 17 stemmen. En na verwerping van een amendement Schaper werden de ar tikelen betreffende de inkomsten van het wegenfonds z.h.s. aangenomen. Ook werd verworpen een amendement-Drop, s.d. om den provinciale staten niet meer toe te staan, provinciale rijwielbelasting te hef fen. Dac gebeurt momenteel in Noord- Brabant sedert 1905. Cynicus (terwyl hij het portret van zyn vrouw beschouwt). a Wat doet u by uw verf, als u zoo'n portret schildert Artist»Olie.« CynicusODacht ik wel. Dat is te zoet. Probeer het eens met een beetje azyn. De gelaatsuitdrukking van zyn vrouw is anders. Het Ned.-Belg. verdrag in de Kamer. Eindelijk. Heel bemoedigend begon het voor de voorstanders van aanneming niet. De heer Knottenbelt, v.d. opende de rij der tegenstanders. Welhaast iedereen had bezwaren tegen dit verdrag, meende hij. Het Schelde-regimé vond bij hem bestrij ding, omdat daarbij z.i. de Nederlandsche souvereiniteitsrechten worden aangetast. En omdat Nederland het recht op belood- sing in de Wielingen prijs geeft. Dan kon het tractaat een bron van gevaai oplé- veren voor onze neutraliteit op grond v-an de bepaling dat in den tekst niets gezegd wordt omtrent de doorvaart van Belgi sche oorlogsschepen in tijd van oorlog en vrede. Ook kon Nederland geen vol ledig politierecht op de Schelde meer uit oefenen. En dan dat Kanaal Antwerpen- Moerdijk. De binnenscheepvaart werd er allerminst door gediend. Dat kanaal was een Belgisch belang. Er dreigde gevaar, dat een deel van het Rijnverkeer van Rotterdam zou worden afgeleid naar Ant werpen. En het kanaal Luik-Maastricht, een verbetering voor Nederland, viel in het niet tegenover de offers, die wij zou den Drengen. Neen, dit verdrag was een onrecht en vernedering voor ons land, voortgekomen uit den geest van "Verssail- les. Wel was het wenschelijk, van Neder- land's geneigdheid om tot ee,n vriendschap pelijke verhouding te komen, te doen blij ken zoonoodig door een motie. De heer Lovink, ch.., meende, dat Nederlandsche Dame (tot dienstbode, die zich aanbiedt) »Ik geloof niet, dat je - e - voldoende ervaring hebt.« Sollicitante»0, mevrouw, aan mijn ervaring behoeft u niet te twijfelen. Ik heb honderden diensten gehad. belangen in vele opzichten ondergeschikt werden gemaakt aan die van België. En hij was niet overtuigd door s ministers bewering dat het Antwerpen-Moerdijk ka naal noodig was, omdat de bestaande weg ongeschikt zou zijn. Ook tegen het Schekle- régime had deze spreker bezwaar. Op ver schillende punten eischte hij nader onder zoek en hij vond dat het tractaat tekort schoot in de volledige erkenning van onze belangen. Neen, hij kon niet aan het ver drag medewerken. Met deze verklaring zette de heer Krijger c.h., zij'n speech in. En dan kwamen in snelle opeenvolging weer al de bekende bezwaren, Antwierpen- Moerdijkkanaal, Schelderégime. Deze spr. geloofde dat de verschillende Belgische verlangens gegrond waren op wantrou wen en miskenning der Nederlandsche ge zindheid jegens België. In dat geval wei gerde hij rekening te houden met de Bel gische verlangens. En evenals de heer Knottenbelt bepleitte hij, dat het Statuut van Barcelona op het Schelde-régime had moeten zijn toegepast. Zoo ook onbeperkte uitoefening van het Nederlandsche opper toezicht op de Schelde. De volgende te genstander in de lange rij der sprekers, er zijn er niet minder dan veertien, was de heer Bratigam, s.d., die een gedocumen teerde uiteenzetting gaf en als bezwaren aanvoerde, dat men bij de onderhande lingen niet is uitgegaan van een billijken ruil op grond van wederzijdsch belang, verder de Belgische mentaliteit na den oor log; wij zullen het Nederland wel afdwin gen, de Scheldebepalingen, bevordering van de ontwikkeling vanAntwerpen ten koste van de Nederlandsche havens. Het kanaal- Antwerpen-Ruhrort wilde hij in vredes naam wel toestaan. Maar waarom niet ge zorgd voor een goede aansluiting op het Nederlandsche kanalenrek? En voor de rest? Kalm aan. Nederland kan wachten. We hebben geen haast te maken. Moet er een tractaat komen? Wel dan een op grondslag van billijken ruil. Op Mussolini, die zich op het oogen- blik op een rondreis dooir Italië bevindt, is te Bologna een revolveraanslag ger pleegd. De dader, een klaarblijkelijk nog zeer jeugdig persoon is door de woe dende menigte gelyncht. Het was tot dus verre nog niet mogelijk zijn identiteit vast te stellen. Mussolini, die ongedeerd bleef, hield aan het station een rede voor het aldaar verzamelde officierskorps cn zette ver volgens zijn reis per specialen trein voort. Vrijdagavond zijn te Flemclle bij Luik kort voor het passeeren van den D-trein Parijs-Berlijn, 2 personen betrapt, terwijl zij' bezig waren de rails los te schroeven. Bij hun achtervolging vuurden ziji revol verschoten op hun achtervolgers af en wisten te ontkomen. Men vermoedt dat hun doel was om den trein te doen ont sporen en dan van de verwarring ge bruik te maken om te plunderen. Een autobus van den dienst Meche- len-Duffel-Lier is te Mechelen door de buurttram Rumpst-Mechelen gegrepen en totaal vernield. Door het ontploffen van het benzine-reservoir geraakte de auto in brand. Er zaten gelukkig, behalve de chauf feur, slechts zes .passagiers in de bits, waarvan er één gedood werd, terwijl de overigen gewond werden. jtattMad Gebruikt dadeljjKde heerlijk verzachtende, sljjmhnlouende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5