Moord te Veen. Purol bij Ruwe en Schrale Huid Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws Maandagmorgen diende voor het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch de zaak te gen den 27-jarigen koopman Machiel Ka merman wonende te Veen thans gedeti neerd in het huis van bewaring! te 's Her togenbosch, verdacht van moordaanslag den dood tengevolge hebbende op den 37-jari- •gen arbeider Jacob Vos gewoond heb bende op de „Vlaas" te Vee'n. Als getuigen in deze zaak waren opge roepen 1. Zweer Bouman, koopman te Andel. 2. Koosje Vos-Verbeek te Veen. 3. Gerrit Kamerman, visscher te Veen. Als verdediger trad op Mr. E. van Zin- niq Bergman Advocaat-Procureur te 's Her togenbosch. Zooals bekend, waren de Gebr. Corne lis en Machiel Kamerman in den laten avond van den 24sten Mei (2e Pinkster dag) naar de woning van Jacob Vos op „de Vlaas" gegaan, waar, aldaar aanf- gekomen zijnde door Cornelis Kamerman op de vensters van de woning van Jacob Vos werd geslagen en deze werd uitge daagd even buiten te komen daar zijn broer Machiel bij hem was en deze Jacob Vos even moest hebben. Aan deze uitnoodiging werd door Jacob Vos voldaan met het bekende gevolg, toen hij zich nauwelijks naar buiten had bege ven door Machiel Kamerman met een re volver in de borst werd geschoten, waarna hij onmiddellijk in elkaar zeeg en dien zelfden nacht nog aan de bekomen ver wonding is overleden. Zooals bekend werd verdachte destijds voor dit feit door de Bossche Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaren met aftrek van preventieve hech tenis. Met deze uitspraak geen genoegen ne mende kwam de Officier van Justitie hier tegen in hooger beroep, zoodat de zaak Maandagmorgen voor het Gerechtshof op nieuw diende. Als eerste getuige werd gehoord Zweer Bouman. De president verzocht getuige na de gebruikelijke eedsaflegging eens juist te vertellen wat hij van den bewusten na middag van den 24en Mei toen Machiel Kamerman bij het café zijner moeder aan kwam, weet te vertellen. Getuige verzocht den President voorle zing van zijn vöor de Rechtbank afgeleg de verklaring. Getuige zegt dat het al zoolang is geleden en zich alles niet zoo precies meer kan herinneren. De President zegt dat getuige nu niet woordelijk behoeft te zeggen wat hij de vorige keer voor de Rechtbank heeft ver klaard doch een zuiver weergeven van het zich in dien namiddag*voorgevallene. Getuige verklaarde Machiel Kamer man met 2e Pinksterdag 's avonds plm. ,6i a 7 uur uit de richting van Gorinchem te hebben zien komen en hem bij het café zijner moeder heeft gesproken. Verdach te had ook tegen hem gezegd ruzie met Jacob Vos te hebben gehad. Op de vraag van den President of ge tuige ook kan zeggen waarover die twist liep, antwoordde deze dat hij gehoord had dat het over de vrouw van Jaoob Vos ging, deze zou gedurende den tijd dat Jacob Vos in de gevangenis had ge zeten het met Machiel Kamerman hebben gehouden. Volgens getuige zou dit de hoofdzaak zijn waarom de verstandhou ding tusschen Jacob Vos en Machiel Ka merman niet bijster in orde was. Volt- gens spreker had verdachte tegen hem ge zegd dat ze elkaar 's avonds in de Veen- sche Steeg zouden ontmoeten. Op de vraag van den President of ge tuige ook een mes bij verd. had gezien antwoordde getuige hierop bevestigend. Machiel Kamerman had ook nog tegen getuige gezegd dat hij daarmede moest steken en Jacob Vos kapot moest maken of anders kapot zou schieten in ieder geval Vos moest kapot. Getuige had hem zulks afgeraden te doen daar hij hiervoor ongetwijfeld straf zou krijgen, doch verdachte ant woordde hierop dat hem dit niets kon schelen. Verdachte was flink dronken en erg opgewonden. Verdediger verzoekt den President aan getuige te vragen of hij lastig was 'wan neer hij een borrel op had, waarop ge tuige antwoordde altijd best met hem te kunnen opschieten. Hierna vroeg de President nog aan ge tuige of hij ook nog weet dat Kamerman een fiets bij zich had, waarop door (ge tuige bevestigend werd geantwoord. Hierna werd Koosje Vos-Verbeek wed. van Jacob Vos gehoord. Deze getuige verklaarde, dat op den avond van den 24sten Mei toen haar man reeds te bed lag er eensklaps op de ven sters werd geklopt waarop door haar werd gevraagd: „Wie is er?" waarna geant woord werd: „Kees den Bout" (Cornelis Kamerman). Verder werd door Kees ge roepen: „Is Jacob thuis, hier is Giel, hij omet Jacob even spreken." Getuige dacht dat gaat niet goed en raadde haar man aan binnen te blijven, daar Giel bekend stond als een zuiper en vechter. Getuige had er angst voor en ging zelf naar buiten. Getuige heeft toen tegen hun gezegd: „mieter op,, ga naar huis toe" waarop Kees antwoordde tegen haar: „Koosje wij zullen jou niets doen". Getuige vertrouwde de zaak niet erg en ging de hulp van haar buurman Ger rit Kamerman inroepen. Bij haar terug komst had Kees zich een paar passen van Giel verwijderd, doch Giel stond nog op zijn zelfde plaats zooals getuige hem had aangetroffen bij het openen harer woning, altijd maar met zijn eene hand in zijn zak. Inmiddels was Gerrit Kamerman ook naar buiten gekomen doch zoodra hij zich bij Kees en Giel Kamerman had begeven, zei Kees tegen Gerrit Kamerman: „Gerrit ga jij maar naar binnen, wij kunnen het hier alleen wel af." Intusschen kwam haar man naar buiten en ging naast haar staan en vroeg aan de" Gebr. Kamerman wat zij van hem moesten hebben. Giel Kamerman haalde toen zijn rechterhand uit zijn zak en onmiddellijk daarop loste hij een schot uit zijn revolver dat rakelings langs haar heen ging in de richting van haar man. Getuige stond een oogenblik geheel „in het vuur. „O" riep mijn man „hij schiet me dood" en zakte daarna pijnlijk in elkaar. (Getuige de monstreerde de wijze waarop haar man in elkaar zeeg.) Getuige heeft onmiddellijk de hulp van Dr. Schmitz ingeroepentoen zij daar van terug kwam, vond zij haar man die in tusschen naar Gerrit Kamerman was ge sukkeld badende in zijn bloed. Door een man of acht is hij toen naar zijn woning gebracht en door Dr. Schmitz verbonden, waarna hij dienzelfden nacht om half vier is overleden. Verdachte heeft dus pertinent op helt hoofd van uw man gemikt, aldus de Pre sident. „Ja, Edelachtbare, dat weet ik zekerj, dat heb ik goed gezien." Getuige zei nog, dat Giel Kamerman zeer slecht bekend stond en had al veertien dagen met een mes in den zak voor mijn man geloopen." Het is een^echte schubel. Jou man stond toch ook niet erg gun stig bekend, aldus de President. Getuige verklaarde, als mijn man een gulden per dag kon verdienen niemand last van hem ondervond. Wel heeft hij eens wat weggehaald, doch dan was het omdat hij geen werk had en dus uit pure armoede. Gevochten heeft mijn man nooit. Wel heeft zij ook vernomen van den woor dentwist in de Veensche Steeg waarbij haar man Giel Kamerman een mes voor de voeten had gegooid. Getuige Gerrit Kamerman verklaarde, dat Kocsje Verbeek in den bewusten avond bij hem was gekomen en hem gevraagd had te hulp te komen, daar Kees en Giel Kamerman bij haar huis stonden èn haar man uitdaagde naar buiten te komen. Ge tuige is hierop naar buiten gegaan en heeft beiden Kees en Giel Kamerm|an buiten zien staan. Getuige had ook gezien dat Giel Ka merman op Jacob Vos schoot, kort na het vallen van het schot zag getuige- bloed ongeveer bij het hart. Getuige had Jacob ook nog hooren zeggen: „O Ger rit ik ga dood". Getuige had Jacob ook zien sterven, dat was omstreeks half vier en zeven minuten op de klok in het huis van Koosje Verbeek. Jacob heeft op het laatst veel ellende gehad. Verder doet getuige nog een breedvoerig: verhaal van, het gebeurde wat wij al in on(s verslag voor de Bossche Rechtbank vermeldden. Op de vraag' van den President wat de oorzaak van de veete tusschen Jacob Vos en Michiel Kamerman kan zijn geweest, antwoordt getuige dit niet te weten. De verstandhouding tusschen Kamerman en Vos was toch niet goed, aldujs de President. Getuige had wel gehoord da,t er woor den tusschen hun waren gevallen. Er werd toch gezegd dat de vrouw van Jacob Vos het met Giel Kamerriian hield tijdens zijn verblijf in de gevange nis, merkte Ü.e President opf. Getuige Kamerman zegt buurman van Koosje te zijn en kan niets ten nadeele van haar zeggen. Spreker gelooft ook; niet dat deze vrouw in ongeoorloofde be trekkingen met Kamerman 'heeft gestaan. Jacob was een lastig man, hé? aldus de President. Getuige verklaart nooit geen ruzie met den man te hebben gehad. Weliswaar waren ier in het dorp menschen die> bang voor hem waren maar dit was in hoofdzaak daarom, dat hij nog wel eens wat weghaalde, doch een: vechtersbaas was het niet. i Spreker meent dit gerust te kunnen zeggen daar hij al een groot aantal jaren naast hem woont. Op de vraag van den President hoe ver dachte bekend stond, antwoordde getuige dat deze goed bekend stond; het was een beste man, wel was hij' lastig wanneer hij een borrel op had. Verdediger vraagt of getuige ook weet waar Vos van verdacht werd. Werd Vos niet verdacht van dien afschuwelijken moord met brandstichting te Veen, aan randing van menschen bij ontijd, zooals b.v. de winkelier Willem 'Schouten, de moord destijds in de Haarlemmermeer. Get.: Vos heeft daarvan wel den haam gehad doch verder weet hij er niets van. Op de vraag van den President of ver dachte tegen de getuigenverklaring van Gerrit Kamerman nog iets heeft in te bren gen, antwoordde verdachte dat hij daar op maar niets zal antwoorden daar dit hem toch niet helpt. De getuige a décharge Corn, van Rijs wijk arbeider wonende te Veen verklaar de eenige dagen voor het gebeurde op „de Vlaas"' en wel op den 20 Mei b;ij den woordentwist in de Veensche Steeg te zijn geweest. Getuige was aldaar aan het graszooden steken, welke door Ma chiel Kamerman werden gehaald. Deze getuige had Vos ook een mes v*oor de voeten van Giel Kamerman zien gooi en en gehoord, dat Vos tegen verdachte! zei: „hier heb je een mes, vecht nu", waarop Kamerman antwoordde, wacht je beurt af, zooals we afgesproken zijn". Het mes werd daarna weer door Vos opgeraapt. Getuige had na dit gebeurde aan Kamerman gevraagd of hij 's avonds naar Jacob Vos toeging, waarop deze ant woordde: „Wel nee, ik ben blij dat ik er nu zoo af kom." 1 Verdediger vraagt aan dezen getuige of hij misschien ook iets van het verle den van Vos afweet. Getuige verklaart dat in het dorp de een schrik voor Vos had, de andere niet, doch deze schrik bestond alleen voor dief stal; voor moorden niet. Hierna wordt verdachte gehoord. Heb jij eerst geklopt op de vensters van de woning van Vos? aldus de Pre sident. Verdachte: Ik heb niet geklopt. President: Wat hadt jij daar te maken in den laten avond en dan nog wel een revolver bij je? Verdachte: Ik had een geladen revolver bij me. Ik was eerst naar mij'n vader ge gaan om te vragen wie den volgenden dag naar Os moest gaan mijn broer of ik. Vader was echter niet thuis en ik zou toen naar mijn broer Kees gaan echter zonder kwade bedoelingen. Uit de getuigenverklaring van Zweer Bouman blijkt toch wel degelijk dat gij dien avond kwade bedoelingen hebt ge had, voegde de President den verdachte toe. Verdachte: Ja, Edelachtbare, ik was dien avond dronken. Ik weet ook niet hoe ik bij de woning van Vos ben gekomen, ook weet ik niet dat mijn broer bij jmïj was. President: Was je bang voor Vos? Verdachte: Ja Edelachtbare ik was erg bang van hem. President: Jij hadt daar niets te maken, had daar weggebleven. Vos lag reeds rustig te bed. Verdachte: Toen ik Vos zag staan was ik geen mensch pi eer, ik heb het gedaan uit angst en schrik voor hem. Vos te doo- den is nooit mijn bedoeling ge weest. Mijn bedoeling was hem in de bee- nen te schieten. Ik heb er veel spijlt van en zal dit houden tot den laatsten dag van mijn leven. Hierna was het woord aan den advo caat-generaal. Spreker zei dat de Officier van Justitie tegen de uitspraak van de Rechtbank, die verdachte tot drie jaren gevangenis straf had veroordeeld, in hooger beroep was gekomen. Veel nieuws heeft deze zaak niet meer gebracht. Alleen de ver andering van houding van verdachte. Eerst had verdachte gezegd uit noodweer ge handeld te hebben, nu echter zegt hij uit angst gehandeld te hebben. Verdachte had echter daar niets te maken en had er dan ook niet moeten komen. Het is spreker uit de stukken bekend dat Vos ongunstig bekend stond. Verdachte staat niet on gunstig bekend. Ook de Burgemeester van de plaats oordeelt niet ongunstig over hem. De straf door de Rechtbank ver dachte opgelegd, vindt spreker te dicht en zou hem dan ook een zwaardere straf op willen leggen. Spreker eischte daarom met bevestiging van het vonnis der Rechtbank een ver oordeeling tot vijf jaar gevangenisstraf. Hierna ving Mr. E. Zinniq Bergman zijn pleidooi aan. In de allereerste plaats betoogde verdediger dat hier geen sprake mag zijn van doodslag, wel zware mishan deling. Verdediger wees weer eens op het onzeker schieten van menschen die niet met revolverschieten bekend zijn. Wij hebben gehoord, aldus verdediger, dat verdachte zeer dronken was, ja zelfs zoo dronken, dat hij een kleine behoefte in zijn kleeren had gedaan. Verdachte "is een jonge kerel die het grootste woord wou hebben daarbij komt nog dat Vos hem in de maag zat. Spreker zou willen voorstellen de straf te verlagen, daar volgens hem de broer van verdachte de man is die er de schuld van was. 'Verdediger zei dat er nog raad selen in deze zaak waren? Waar toch is het mes gebleven? Verdediger merkt nog op dat het voor Veen een algemeene opluchting is dat Vos er niet meer is. Er bestond vrees voor Vos. Verdachte heeft er zoo over gedacht: wanner verdachte Vos niet had gedood, zou Vos het hem hebben gedaan. Verdachte heeft gehandeld uit noodweer. In dien angst is verdachte ook naar den Burge meester gegaan om vergunning tot het dragen van een revolver. Weet men wel, aldus verdediger, dat toen Vos uit de gevangenis ontslagen werd er menschen waren die een nieuw slot op de deur hebben laten maken, zoo'n vrees had men voor dien man. Spreker heeft verschillende verklaringen van menschen, waaronder van Notaris en Kantonrechter, die eveneens de meening zijn toegedaan dat verdachte uit bangheid heeft gehandeld. In aanmerking genomen, dat Vos met eene uitdaging is begonnen en men ziet het verleden van den man dan zal men moeten erkennen dat er voor den raads man van verdachte redenen waren te acl- viseeren tot appèl. Verdediger vraagt dan ook voor ver dachte een lichtere straf. De Verdachte zei dat hij nog nooit iets aan de hand had gehad en dat de straf' zoo zwaar was. De President voegde verdachte nogmaals toe, dat hij daar niet had behoeven (te komen. Het onderzoek in deze zaak werd daar op gesloten en de uitspraak bepaald op 22 November a.s. Voor Dames- en Kinder confectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beate en voordeeligate adres. HEUSDEN. Zondagavond gaf de «fanfare der H. Familie« haar eerst groot Winter- concert in haar vereenigingsgebouw. Vele Donateurs en belangstellenden vulden de groote zaal welke geheel bezet was. De Vice-Voorzitter, de heer F. v. Bladel, opende dit concert met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder aan den HoogEerw. Heer Deken, beschermheer der Vereeniging en haren president, de heer L. de Mol. Daarna werd onder leiding van den bekwamen Directeur, de heer W. v. Heivoort uit Nieuwkuik de verschillende nummers waar onder de bekroonde van het NatConcours te Oisterwijk op accurate wijze ten gehoore gebracht, die de goede vooruitgang toonden en een dankbaar applaus oogsten. Ter afwisselingwerden door eenige heeren leden der R. K. Tooneelvereen. «Kunst en Ver maakeen viertal Komische Voordrachten ten gehoore gebracht. Dezen wisten hun ouden roem te haudhaven en de lachspieren in beweging te houden en ook een daverend applaus te oogsten. Na afloop dankte de Vice-Voorzitter de aanwezigen voor hunne belangstelling inzonderheid den heer C. J. M. Merkx voor zijn meesterlijke wijze van begeleiding op de piano der beide solo's en kom. voordrachten bracht hulde aan den ij*er der leden^'en den bekwamen kundigen directeur, dhr. W. v. Heivoort voor het welslagen van dezen avond, dank aan de humoristen voor hunne w&ardeerende mede werking tot dezen genotvollen avond. Tevens deed hij de verblijdende mededeelir.g dat Zaterdag waren ontvangen de zilveren me daille en prachtig diploma van het concours te Oisterwijk en verzocht den HoogEerw. Heer Deken als beschermheer der vereen, de plechtigheid te verrichten den eersten prys groot zilveren medailie aan het vaandel te hechten. Zyn HoogEerw. gaf hieraan gevolg en hechte met een waardeerende toespraak de medaille aan bet vaandel waarby hij hulde bracht aan directeur en leden voor hunne schitterende prestatie, hulde bracht aan het meesterlijk spel der solisten en aan hunne successen d?arby de hoop en den wensch uitsprekend dat onder de hoogst bekwame en eminente leiding de vereen, op meerdere concoursen eenzelfde succes moge behalen en de aan wezigen tot moreelen en financiëelen steun aanspoorde tot groei en bloei der vereen. Zondag speelde het Ie elftal Juliana® een compotitie-wedstrijd tegen «Bossche Boys ,II« op het terrein van laatst genoemde vereeniging, welke wedstryd door «Juliana* met 53 werd gewonnen. Dit is nu reeds de derde wedstryd welke «Juliana I« voor den Bond heeft gespeeld en gewonnen, zoodat dit zeker een succes is voor dit elftal. De wedstryd van het 2e elftal tegen »R. W. B. 3« te Besoyen werd wegens den slechten toestand van het terrein te Besoyen afgelast. AALBURG. Heden Woensdagavond om half zeven zal alhier een dankuur voor het gewas gehouden worden, waarby alsdan Ds. Bus hoopt op te treden. ANDEL. By het vertrek van Ds.^H. H. van Kapel alhier naar de gemeente Kooten, zullen er van de 9 predikants plaatsen in de Classis Almkerk der Gere formeerde Kerk, 7 vacant zijn. Alleen Werkendam en Nieuwendyk hebben dan nog een predikant. Donderdagavond om half zeven zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een dankuur voor het gewas worder gehouden. ALMKERK. Tot bestuurslid der coöp. aan- en verkoop vereeniging alhier is thans herkozen de heer J. Snoek, terwyl Z. Noorloos en A. C. van Breugel benoemd werden als commissarissen. A.". Donderdagavond 7 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Gem. alhier, onder leiding van Ds. Röth, de Jongel.vereen. in combinatie met de Jonge- dochtersvereen. een Zendingsavond gehou den worden. Alle belangstellenden worden beleefd uitgenoodigd, dezen avond by te wonen. Naar wy vernemen, heeft de heer J. van Ieperen alhier, wegens vertrek naar elders, ontslag gevraagd als bestuurslid der Chr. Herv. Schoolvereeniging. Beroepen by de Ger. Kerk van Waardhuizen Cand. H. Smits van Nieuw- Weerdinge. B.-BROEK (HILL). Maandag overleed alhier op 73 jarigen leeftijd de heer Antonio Heijmans, die gedurende 50 jaar lid van het Polderbestuur is geweest. CAPELLE. Even voorby Labbegat reed een auto, misleid door den mist, tusschen twee boomeij door van den dijk. Doordat tengevolge van den mist zeer langzaam gereden werd, kon de chauffeur de auto dadelijk tot stilstand brengen, zoodat erger voorkomen werd. Met den schrik kwamen de inzittenden vry. Tengevolge van den hooger. water stand op de bovenrivier, is de stand van het water op de Nieuwe Maasmond alhier abnormaal hoog, met het gevolg, dat bjj vloed een deel van den weg aan het pont- veer daar ter plaatse telkens onder water komt te staan, wat een groot ongemak veroorzaakt. DUSSEN. Bij P. D. alhier werden eenige kleedingstukken, welke buiten hingen, ont vreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. EETHEN. Ter secretarie dezer ge. meente is aangifte gedaan, dat is gevonden een horloge. Belanghebbenden wordt verzocht, zich te wenden tot A. Ros, Genderschen Dijk 's GRAVENMOER. Donderdagavond om 7 uur hoopt in de Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. H. Gunning van Lage Vuursche, voor de Geref. Zendingsbond. GEN DEREN. De melkcursus, onder leiding van den heer C. Bouman alhier, is thans geëindigd. Het examen voor dezen cursus werd afgenomen door den heer Tonkes Struif, zuivelconsulent voor Noord- Brabant te Breda, en den heer Lekkerkeik te Benschop. Het vereischte aantal punten was 440. Geslaagd zijnMej. H. Bou man 171 p L. v. d. Beek Lzn. 171 p., C. v. d. Beek M Jzn. 163 p., G. v. d. Kolk, 160 p., Mej. Tr. v. d. Heuvel, 159 p., C. T. J. Peeters 158 p., A. v. Wijk Mzn, 156 p., G. v. d. Beek Ezn. 154 p., L. Verhoeven 153 p., P. W. de Raad 148 p., P. Treffers 144 p., J. A. van Mersbergen, 141 p. HEDEL. Ongeveer half zes moest Zondag avond een sleep van 5 schepen de schipbrug alhier passeeren. 'r Tweede schip, zwaar beladen met hout, raakte even 't roer kwyt en kwam, mede tengevolge van den sterken stroom, tegen de brug te liggen. 'Aange zien 't schip ook in aanraking kwam met de kabels, waaraan de brugvakken vast gesnoerd liggen, kon 't uitgedraaide brug- vak niet meer ingedraaid worden, en was hierdoor 't verkeer gestremd. Verschillende auto's en motoren, welke inmiddels voor de brug kwamen, moesten over Heusden omrijden. Des nachts om 3 uur kon 't schip weder vlot getrokken worden, zoodat 's morgens 't verkeer weer normaal kon plaats hebben. Nader wordt gemeld, dat het in sleep getrokken Rynschip «Quarto* van de firma Vos en de Vries te Rotterdam door den sterken stroom van de trossen los geslagen werd, zoodat het schip overdwars in er voor het geopende schipbrugvak kwam t.i liggen. Onder leiding van den ingenieur van waterstaat, Lodder, werden onmiddellyk e Den Bosch enkele sleepbooten gerequi- reerd om het schip weer weg te trekken. Dit was tot 1 uur middernacht nog niet gelukt, daar de geweldige sterke stroom alle in het werk gestelde pogingen deed mislukken. De passeerende schepen werden opgelegd. Het groote verkeer werd omgeleid over Heusden en Well. Men hoopt tegen den

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2