Ëerste Blad C. DE KEMP Misdadigheid en Strafstelsel. De Wenteltrap. DIEREN GENEESMIDDELEN, A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LANKHUYZEN Go's BANK n.v. AMEIJRING St. Nicolaas-Étalag Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* 4655. Vrijdag 12 November 1926, PEIIILLËtof. Schapenmarkt 1-3, 's-H Itimienlaiid. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. De meest gevraagde T. BOONSTRA. ^ND VAN alten# i. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke dammers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht.. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2.25. Wanneer we zien hoe de verslagen van de gerechtszittingen steeds grooter ruimtfe in onze dagbladen vragen, wanneer wij tel kens weer worden opgeschrikt bij het ver nemen van de zware misdrijven, die wijl haast nog voor onmogelijk gehouden zou den hebben ,dan schijnt de opvatting ge wettigd, dat in en na de oorlogsjaren de misdadigheid schrikbarend is toegenomen. .We zeggen „s q h ij n t", want uit de ter zake gepubliceerde gegevens, zou men, vooral de laatste jaren, eerder het tegen deel opmaken. Zoo werden in Nederland vanaf 1896 tot en met 1914, 294,739 veroordeelingen uitgesproken, overeenkomende met gemid deld 15,618 per jaar. Deze aantallen be droegen voor het tijdvak 1915 tot en met 1921 respectievelijk 211,421 (zonder de smokkelzaken) en 30,203; schijnbaar dus bijna eene verdubbeling. Echter moet hier bij in aanmerking, worden genomen, dat de bevolking van Nederland zeer sterk is toegenomen en dat in de genoeimde cijfers ook begrepen zijn de veroordeelin gen van hier te lande destijds in abnor maal groot aantal aanwezige vreemdelin gen. Uit ons ten dienste staande cijfers blijkt tevens dat na 1918 een sterke daling is ingetreden, zoodat het cijfer van 61,3 (per 10,000 inwoners) van 1918 en 1921 reeds weer gedaald was tot 30,6. Totf die vermindering heeft ongetwijfeld in hooge mate bijgedragen het wegvallen van de zoogenaamde „oorlogserimin&liteit." Toch wil het ons voorbarigf voorko.- men de naaste toekomst nu reeds hóop^ voller tegemoet zien. Merkwaardig is dat het aantal opge spoorde sexueele misdrijven onrustbarend toeneemt. We zeggen „opgespoorde", want 't is een onloochenbaar feit dat talrijke sexueele misdrijven niet ter kennis van de justitie komen daar zij dikwijls met in stemming van beide partijen geschieden Naar het Amerikaansch I van I MARY ROBERTS RINEHART. j )o( 56) Louise en haar moeder waren van het begin af de groote struikelblokken ge weest. Het plan was, dat Louise uit lo ge eren gestuurd zou worden tot het be drog zoover gegaan was, döt ze niet meer tusschenbeide kon komen, maar ze kwam net op het verkeerde moment in het hotel in C. terug. Er volgde een vreesenjke scène, men vertelde het meisje dat er iets dergelijks gedaan moest worden; dat de bank op het punt stond haar betalingen te staken en dat haar stiefvader op deze wijze zijn arrestatie moest ontloopen of anders zelfmoord moest plegen. Fanny Armstrong was een zwakkeling, maar Lou ise liet zich niet zoo gemakkelijk over ha len. Ze gaf niets om haar stiefvader, maar ze was dol op haar mpeder. Deze smeekte haar toe te geven en in haar angst stemde het meisje in alles toe en vluchtte toen. Ergens in Colorado stuurde ze een ano niem telegram aan Jack Bailey aan de Handelsbank. Zij was hulpeloos, maar ze wilde niet dat er een onschuldige gear resteerd zou worden. De kassier ontving dit telegram op een Donderdag en dien zelfden avond was hij in zeer opgewon den toestand naar de Bank gegaan. en bovendien ten deele misdrijven zijn, die uitsluitend op klachten kunnen wor den vervolgd. Ook is slechts egt klein gedeelte der uitingen van sexueele immoraliteit straf baar. intusschen wijzen de cijfers in de richting van een sterk toenemen dier ïm? moraliteit. (Veroordeelingen in 1917:286 tegen 657 in 1921). Vooral de cijfers voor ontucht met bewusteloozen of kin deren en die voor ontucht doqr owders, voogden, onderwijzers enz. wijzen op een bedenkelijk afnemen van het zedelijk ver antwoordelijkheidsgevoel. Daartegenover zijn de misdrijven tegen lijf en leven (met uitzondering van die te gen kinderen) slechts van 93 (1901 1905) tot 132 (1921) vermeerderd. Is hiertegen van bovenaf iets te doen? Telkens weer rijst in dit verband de vraag of de oorzaak voor een deel althans niet ligt aan de wijze van bestraffing, aan het weinig resultaat gevend karakter van ons huidig strafstelsel. Wij voor ons willen aan' de straffen tweeërlei doel toekennen n.l. b e v e i 1 i - g i n g," waaronder we dan ook reke nen „afschrikking" en „verbeterin g". Beide strafelementen nu veranderen altijd door, ontkenen ten slotte hun vorm aan de op een bepaald ©ogenblik bij een be paald volk geldende rechtsopvattingen. Juist dit veranderlijke maakt het ontwer pen van een voor lange jaren bedoeld straf stelsel uiterst moeilijk. Zie toch maar, wel ke groote veranderingen de wereldoorlog in ons rechtsbewustzijn heeft gebracht. Wie verheerlijkt nog 'de destijds zoo be wonderde gestrengheid der inquisiteurs, die hun geloof niet beter meenden te kun nen dienen dan door pijnbank en brand stapel Meerdere pleidooien worden tegen woordig gehouden voor de wederinvoe ring van lijfstraffen en voor de openbare terechtstelling van gestraften. Met het laat ste zal men zich licht kunnen vereeni gen; waar is het goed voor, wanneet de gevangene in volkomen afzondering opge sloten in zijn cel, weinig productieven arbeid ten algemeene nutte verrichtend, van G. T. CAMPAGNE Jf. te Culem- borg zijn verkrijgbaar in de DROGISTJBR1J van Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. Louise kwam op Zonnehoek en ontoekte dat het huis verhuurd was. Niet wetend wat ze moest dioen, stuurde ze ofm Ar nold, die op de Greenwoodclub was, en vertelde hem iets, maar niet alles. Ze vertjelde hem dat er iets niet inorde was en dat de bank zou sluiten. Dat zijni vader verantwoordelijk was. Over de samenzwe ring zei ze niets. Tot haar verbazing had Arnold dien avoind al van Bailey gehoord, dat er iets niet in ïden haak was. Bovendien vermoedde hij, waar Louise niet aan dacht dat het geld op Zounehoek verstopt was. Hij had een papiertje waaruit viel op te maken dat er ergens een geheime kamer moest zijn. Zijn begeerte naar geld werd opgewekt. Nu was het er om te doen om Halsey en Jack Bailey het huis uit te krijgen en hij ging naar den oostelijken ingang, in de biljartkamer gaf hij den kassier wat hij hem vroeger geweigerd had het adres van Paul Armstrong in Califo-rnië en een telegram dat op de club bezorgd was voor Bailey, van dokter Walker. Dit wals in antwoord op een telegram dat Bailey ge stuurd had en er stond in dat Paul Arm strong ernstig ziek was. Bailey was de wanhoop nabij. Hij be sloot naar het westen te reizen. Paul Armstrong op te zoeken en hem tot een bekentenis te dwingen. Maar de catastro phe van de Bank kwam eerder dan hij verwacht had. Toen hij op het punt stond om op het station te Andrews, waar Ja- mieson de auto gesignaleerd had, in een trein naar het westen te stappen', las hij dat de bank al gesloten was en ging om zich aan te geven terug. John Bailey had Paul Armstrong van zeer nabij gekend. Hij geloofde niet dat overigens stompzinnig levend, er slechts op uit is, zijn straf zoo gemakkelijk mlo;- gelijk „uit te zitten" of wellicht nieuwe aanslagen op de bestaande rechtsorde be raamt. De beveiligende factor is zoolang al thans de opsluiting deugdelijk is, onge twijfeld aanwezig; maar de verbeterende of zelfs-maar de afschrikwekkende? In dit opzicht lijkt ons de openbare tewerk stelling arbeid aan wegen, ontginning van woeste gronden, belangrijke droogleggin gen enz. een stap in de goede richting. Wat nu betreft de invoering der lijf straffen, zelfs hiermede zouden wij in zeer bepaalde gevallen accoord kunnen gaan, maar dan u i ts 1 u i t e n d bedoeld als middel tot verbetering van. hen, die op geen andere wijze tot inkeer zijn te brengen, accoord gaan, althans theoretisch. Want hoe moet men zich de practische toepassing van deze lijfstraffen denken? Moeten wij terug naar de tijden van beul en beulsknechten? Of zal de eer, het von nis ten uitvoer te mogen brengen, bij- toerbeurt toevallen aan onze eerzame rijks veldwachters? Welk eene onrechtvaardig heid als de een eens harder slaat dan de ander. Ongetwijfeld kan de lijfstraf het ele ment „verbetering" in hooge mate bevat ten; in hooge mate ook zou het „afschrik wekkend" kunnen zijn, vooral als het dan nog in het openbaar geschiedt. Welk eene verruwing van zeden zou dit beteekenen. Maar allereerst zal men er in zien een straf ,een vergelding, een wraak. Zal de wegens mishandeling en ruwheid veroor deelde niet met recht kunnen zeggen: De Staat doet als ik: ook hij mishandelt. Ten slotte nog een opmerking. Zal inderdaad bij de afwezigheid van het element „vergelding" in ons strafstel sel, het besef van de verantwoordelijkheid bij den pleger van een strafbaar feit ver- telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binden- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie zwakt worden, zooals velen meenen. Ons dunkt van niet; immers komt wellicht de veroordeelde eerder tot de erkenning mis dreven te hebben, tot schuldbewustzijn, als hij ziet hoe de overheid alles in het werk stelt om hem te helpen, hoe zijne bestraffing, naast beveiliging der maat schappij, zoo mogelijk ook dienen moet, om 'hem te verbeteren. Slechts dan zal hij de meerderheid der boven hem gestelde machten gaan erkennen, niet echter, als men bij hem wrok wekt. Het strafstelsel beveilige allereerst on ze gemeenschap tegen gewelddadige aan slagen en houde daarbij met het verbe terende element rekening, een element dat voor alles tot uiting komt in het schoone instituut van de voorwaardelijke veroor deeling, welker steeds toenemende toepas sing en goede resultaten hoopvol stemmen. heeft de eer U mede te deelen dat de gereed zijnen U beleefd tot een bezoek uit te noodigen. het geld weg was; het Was haast onmoge lijk in den korten tijd nadat de effecten gestolen waren. Waar was het dan? En uit een opmerking, die Arnold Armstrong zich eenige maanden tevoren bij een diner had latén vallen, maakte Bailey op dat er een verborgen kamer moest zijn op Zon nehoek. Hij probeerde den architect re spreken te krijgen, maar deze, en de aan nemer ook weigerden om inlichtingen te geven. Het was een idee van Halsey om John Bailey voor tuinman te daten spe len, zoodat 4iij gelegenheid zou hebben om zijn onderzoek voort te zetten. Bailey vermomde zich afdoende door toepasselijke kleeding, het afscheren van zijn snor en door zijn haar te laten knip pen door een dorpsbarbier. Dus het was Alex Jack Bailey die bij ons gespookt had. Niet alleen had hij Louise t— en zichzelf, zooals hij toegaf aan het schrikken gebracht op de wen teltrap, maar hij had ook het gat in den muur van den kofferzolder gemaakt en later Elizë een zenuwtoeval bezorgd. Het briefje dat Liddy in Gertrude's prulle- mand had gevonden was van he ml, en hij was liet geweest, die mij een flauwte bezorgd had dien nacht, en mij met be hulp van Gertrude, naar Louise's kamer had gedragen. Later hoorde ik dat Ger trude, doodelijk ongerust den heelen nacht bij mij gewaakt had. Er viel niet aan te twijfelen of Thomas had zijn meester gezien, en hem gehou den voor een spook. En wat Thomas ver telde, dat hij Jack Bailey gezien had op het voetpad tusschen Zonnehoek en de club, dat was* ook juist. Op den avond voor Arnold Armstrong vermoord werd, had Jack Bailey een poging gedaan om de geheime kamer te vinden. Hij had Ar nold's sleutels weggenomen uit zijn ka mer op de club en was het huis bannen gedrongen, gewapend met een golfstok om op de muren te kloppen. Hij liep te gen de waschmand aan, die bovenaan de trap stond, bleef er met zijn manchetknoop in haken en liet den golfstok uit zijn hand vallen. Hij was dankbaar dat hij nog had kunnen ontsnappen, zonder dat er alarm werd gemaakt |efn ging met den eersten trein naar de stad. Het vreemdste vond ik nog dat Jamie- son al een poosje geweten had, dat Alex eigenlijk Jack Bailey was. Maar de zoo genaamde tuinman keek heel vreemd op toen de detectieve dien avond in het speel- zaaltje tegen hem zei: Vind u niet dat het tijd wordt dat u en ik ophouden met tegen elkaar1 comedie te spelen, meneer Bailey? Enfin, het is nu allemaal afgeloopen. Paul Armstrongd is begraven op het kerk hof te Casanova en dezen keer is er geen vergissing mogelijk. Ik ging naar de be grafenis en ik keek naar de plek waar ik dien nacht gezeten had en verbaasde mij er over, of het werkelijk al lemaal gebeurd was. Zonnehoek staat te koop neen ik zal het niet koopen. Kleine Lucien Armstrong woont bij zijn stief-grootmoeder in en zij komt langza merhand op haar verhaal na al de fnoeilijk- heden van haar tweede huwelijk. Anne Watson ligt begraven niet ver van den man dien zij gedood heeft, en ook haar dood veroorzaakte. Thomas, het vierde slacht offer van de samenzwering, is op den heu vel ter ruste gelegd. Met Nina Carrington mee heeft deze tragedie dus vijf menschen- levens gekost. AUTO-ONGELUKKEN. Aan de Vinkebrug te Halfweg zijn werk zaamheden gaande ter verbreeding van die brug. Tijdens het werk kan slechts een auto tegelijk over de brug rijden. Twee posten zijn belast met het doorloodsen van de auto's. Een vrachtauto komende uit de richting Amsterdam werd het sein gegeven dat deze over de brug kon rijden. Van |den anderen kan kwam een auto aan, waar van de bestuurder vermoedelijk niet had opgemerkt dat de weg versperd was. De beide auto's kwamen in botsing waarvan de luxe nog tegen het schil derhuisje op reed waarin een der wach ters post had gevat. De wachter werd zeer ernstig gewond en in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De beide auto's werden zwaar bescha digd, doch de beide inzittenden kwamen er met slechts lichte kwetsuren af. Op den dijk tusschen Ransdorp en Zun- derdorp is een vuilnisauto van de Stads reiniging te Amsterdam van den dijk ge gleden en over den kop geslagen. Het voertuig kwam in de sloot, die langs den dijk loopt, te liggen. De chauffeur kon nog van het voertuig springen, doch een 19-jarige jongen kwam onder de auto. Toen hij er onder uit gehaald was, bleek hij te zijn overleden. Het lijk is naar een der ziekenhuizen vervoerd. —o— -i' Binnenkort komen er twee bruiloften en Liddy heeft gevraagd of ze mijn paarse japon mocht hqbben om' bij die gelegenheid te dragen. Ik dacht het wel. Ze loert er al drie jaar op, en ze was woedend, dien keer toen ik er koffie op morste. Wie heb ben het stilletjes samen, Liddy houdt nog stijf en strak vol dat er een spook aan te pas moet zijn gekomen, en ze voert als bewijs aan, dat ze mijn natte modderlaar zen op den kofferzolder heeft gevonden. Ik moet bekennen dat ik erg grijs gewor den ben, maar ik heb mij in geen tien jaar zoo gezond gevoeld. Soms, als ik me ver veel, bel ik om Liddy en spraken we nog eens over alles. Toen Warner miet Rosie trouw,de, trok Liddy haar neus op en zei dat wat ik voor aanhankelijkheid van Ro sie had gehouden, niets anders was ge weest dan eigen belang. En Liddy is nog steeds woedend op me, omdat ik hen bij hun huwelijk lepels en vorken had gege ven. En zoo zitten we met elkaar te praten, en soms dreigt Liddy dat ze weg gaat en af en toe ontsla ik haar, maar toch blij ven we steeds bij' elkaar. Ik denk 'er over om het volgend jaar een huis te huren, en Liddy zegt dat ik dan eerst wel goed mag informeeren of het er niet spookt. Eerlijk gezegd heb ik nooit echt geleerd voor dien gedenkwaardigen zomer. Er zijn al weer maanden voorbij gegaan sedert ik begon met het schrijven van dit verhaal. Mijn buren gaan naar hun zomerverblijf. Liddy laat de zonneschermen ophangen en de bloembakken vullen. Liddy of geen Liddy, morgen plaats ik een advertentie voor een buitenhuis, en het kan mij niet schelen of er een wentfeltrap in is. i EINDE. voor liet Laid vai Heisdes {ena,deLaiptraal ei de Bommelervaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1