Eerste Blad land van alten» Uitgave: .Firma L. J. VEERMAN, Heusden* No. 4656 Woensdag 17 November 1926, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Qammers 6 cent. Afzonderlijke Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der gemeente SLEEUWIJK op Donderdag 11 Nov. des voorm. 10 uur. I Voorz.: EdAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer Q. Vos. Aanwezig alle leden met uitzondering van de heeren v. Driel en de Boon. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren iets opi deze notulen heeft aan te merken, zegt dhr. Gulden, dat hij bij de kwestie over een subsidie aan het Waterschap vooiU verbetering van den Kildijk niet heeft ge zegd, dat men moest trachten contact te krijgen met het Waterschapsbestuur, doch dat men het contact moest trachten te be houden. In de notulen zal deze kleine wij ziging worden aangébracht, hierop wor den deze vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het grient- hout door B. en W;. is aanbesteed op 28 October en dat de hoogste inschrijver was de heer C. H. Hakkers voor f 1200, aan wien het houtgewas is gegund. Ingekomen stukken: a. een verzoek van J. Kant en A. v. Herwijnen om ontheffing van art. 3 der verordening op de rooilijn. De Voorzitter deelt mede dat adressan ten een stuk bouwgrond hebben gekocht en dat zij nu verzoeken te mogen bouwen in afwijking van de vastgestelde rooilijn. B. en W. hebben de zaak nagezien] en onderzocht en stellen voor, wijl de naast liggende eigenaar geen bezwaren heeft, tegen het afwijken der rooilijn en de te bouwen woningen aan een uithoek komen te staan, waar naast geen woningen meer gebouwd kunnen worden en er dus geen bezwaar tegen het verzoek bestaa,t, dit in te willigen. De heer Gulden meent dat de aanvraag hierop neerkomt, dat de voorgevel in de zelfde lijn komt als die van de woningen van v. d. Nat en anderen en waar oor spronkelijk geen bezwaar heeft bestaan om v. d. Nat en deze anderen, zoo te laten bouwen er ook geen bezwaar is de aanvragers dat te laten doen. De Voorzitter zegt dat het is zooals de heer Gulden beweert, vroeger is men van de rooilijn afgeweken, zoodat er ook thans naar spreker meent, geen bezwaar tegen kan bestaan, te meer niet, daar mijnheejr de Regt als naastwonende geen bezwaar heeft. De heer Walraven vraagt of inwilliging van het verzoek geen bezwaar kan opleve ren voor andere personen, die later mis schien nog zullen vragen. De een toestaan en de ander niet, zou onbillijk zijn. De Voorzitter antwoordt dat er verder niet meer gebouwd kan worden, men is daar aan het einde. De heer Gulden merkt op, dat er toch een bezwaar kan zijn, mijnheer de Regt heeft eonsessie verleend, om buiten de rooilijn te bouwen, nu ligt er aan (deze zijde nog een perceel tusschen, waar gebouwd zou kunnen worden. Het is misschien goed er eens met mijnheer de Regt over te spre ken, dat hij ook in de toekomst vergunning verleent. De Voorzitter acht dit niet noodig, aan dezen kant houdt men zich aan de be staande rooilijn. Met algemeene stemmen wordt hierop goedgunstig op het verzoek beschikt. j b. ontvangst bericht van Ged. St. af schrift der in de vorige vergadering vast gestelde verordening op de winkelslui ting; c. idem, verordening max.-snelheid. d. idem, aanvulling politieverordening Stukken b, c. en d worden voor 'kennisge ving aangenomen. Vaststelling begrooting van het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf voor 1927. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek rapport uit te brengen van hare bevindingen. De heer v. Arkel zegt namens de Comt- missie dat deze de begrooting heeft nage zien en het onderzoek tot geen op- of aan merkingen heeft geleid, de cijfers die ge leerden doen trillen hebben de Commissie wel verbaasd doen staan. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren nog iets op de begrootingj van het G.E.B. in het midden heeft te brengen, zegt de heer Gulden dat hij op de begrooting een post heeft gezien groot f 300 voor administratief beheer. Spreker heeft ook de cijfers van de gemeentebe- grootiiig gezien, deze cijfers manen tot de meest mogelijke angstvallige zuinigheid, zoowel voor gemeente als voor het G.E.B. Het behoeft geen betoog dat het financi eel beleid der gemeente niet rooskleurig is. De inkomsten zijn aanmerkelijk lager, een reden om het beheer van het G.E.B. zoo zuinig mogelijk in te richten. Nu komt het spreker voor, dat pp het bedrag van f 300 voor administratief beheer wel iets bezuinigd kan worden, en zou hij wil len voorstellen voorloopig geen administra teur aan te stellen, doch indien het moge lijk is, het zoo' te regelen dat de admini stratie voor het G.E.B. in handen wordt gelegd van een in gemeentedienst zijnden ambtenaar. 'Het ware misschien zoo te regelen dat de ambtenaar ter secretarie v. d. Assem, de morgenuren besteedde voor de gewone secretarie werkzaamheden en des namiddags werd belast met de ad ministratie van het G.E.B. Dit zou kunnen gebeuren voor hetzelfde salaris of wel de ambtenaar ware er een toelage voor te verstrekken van f 100, waardoor men een bedrag van f 200 zou kunnen bezuinigen. Spreker weet niet of het mogelijk is in dezen zin te handelen, men heeft nog geen praktijk van de administratie en als hij het voorstel doet, dan doet hij dat om er op te wijzen, dat men op het schadelijke bedrijf zooveel mogelijk dient te bezuini gen. De Voorzitter wil naar aanleiding van het gesprokene van den heer Gulden een kleine opmerking maken. Uit dit gespro kene zou men de conclusie trekken dat de gemeente er slechter voor staat dan voorheen, en dit is naar spreker gelooft, onjuist. 'Op de vorige begrooting was geraamd aan opcenten op de Rijks Ink. belasting f 8500, nu f 7500. Aan Plaatse lijke inkomsten f 34 500, nu 30 000, de post onvoorzien f818, nu f9121. Verder meenden B. en W. te moeten ko men tot aanstelling van een ambtenaar, belast met de administratie van het G.E.B. omdat een ambtenaar ter secretarie moei lijk aan zijne werkzaamheden onttrokken kan worden. Spreker vraagt of een der heeren het voorstel van den lieer Gulden om den betrokken post te verlagen, wenscht te steunen. De heer Walraven merkt op dat het de bedoeling dus is den eenen post met f 300 te verlagen en een andere met f 100 te verhoogen. Als het gevonden kan wor den dan acht spreker het voorstel van den heer Gulden nog niet zoo onmogelijk. Spreker wil meer informeeren naar de mogelijkheid, dan wel het voorstel van den heer Gulden direct steunen. Hij ziet op de secretarie nog al eenige jongelui zitten als een daarvan met de administra-. tie belast kon worden was er wel iets voor te zeggen, als het niejt kan, d;an staat alles natuurlijk stil. De Voorzitter meent dat dei raad vol doende op de hoogte is met de plaatselijke toestand ter secretarie. Als men gaat- in formeeren in gemeenten, met evenveel zie len als deze, dan zal men geien plaats vin den waar voor dp gemeente administratie zoo weinig wordt betaald als hier. Voor den eersten ambtenaar staat een bedrag van f 1000 op de begrooting en Vercter nog een bedrag van f 400 voor schrijfloon. Verder zijn er geen ambtenaren, de ande re zijn volontairs, die op de secretarie zijn voor eigen studie, verrichten zij eenige werkzaamheden voor de gemeente, dan is dit meeval, recht kan men daarop niet doen gelden. Ten slotte kan men wel alles op een secretaris willen schuiven, doch diens werkzaamheden zijn reeds van dien aard dat B. en W. niet kunnen adviseeren deze werkzaamheden nog te vermeerde ren en daarop zou het voorstel ten slotte neerkomen. De heer Walraven heeft niet de bedoe ling de werkzaamheden van den secretaris te verzwaren. Alleen als door verhooging van den post schrijfloon met een k|lei,n bedrag de administratie van het G.E.B. was te verrichten dan zou spreker daar voor zijn. De heer v. 'tSant acht voor een admini strateur van het G.E.B. eenige kennis van boekhouden noodzakelijk en heeft v. d. Assem deze kenni9? Is deze capabel voor deze functie, zoo niet dan houdt ajles direct op. Als men een bedrag van f 200 uittrekt, zou men kunnen uitzien iemand te krijgen die voor dit bedrag de werkzaamheden wil verrichten en die er ook toe in staat is. De Voorzitter zegt dat door B. en W. een bedrag van f 300 is uitgetrokken voor de administratie en dat voor de betrekking heeft gesolliciteerd de tegenwoordige bode Koman. Deze haalde tot nu toe het geld voor het G.E.B. op, doch dit behoeft na 1 Januari niet meer, dan wordt het opha len door den monteur van het* bedrijf ge daan. De bode heeft B. en W. gevraagd, nu bij dit ophalen niet meer behoeft te> doen, of hij d e administratie mag voeren. Tot heden betaalde de geme,ente daarvoor aan de PNEM een bedrag van f 1050 en nu f 300 een groote vermindering] id us. De ambtenaar ter secretarie met de werk zaamheden belasten, gaat niet, deze is reeds genoeg belast. Gulden. Mijnheer de Voorzitter Voorzitter. Ik moet mijnheer Gulden er op wijzen, dat hij reeds voor de (derde maal het woord vraagt, terwijl U er slechts tweemaal recht toe hebt, ik laat niet meer toe dat U tot tien. keer het woord hebt. Gulden. Ik wil U in overweging geven, de kwestie's zakelijk te behandelen. Voorzitter. Dit is zakelijk, want dit is volgens het reglement van orde. Gulden. Dat ken ik niet, dat heb ik nog steeds niet gehad. Laten wij het echter met elkaar eens zijn en de zaken zoo ob jectief mogelijk behandelen, ik wil dit al leen doen in het belang der gemeente. Wanneer ik de f 300 onder de loupe neem, dan doe ik dat, omdat ik er voe/F eenigen tijd met den secretaris over heb gesproken tegenover wie ik het denkbeeld toen heb geopperd. Ik kreeg van de Secre taris wel niet een concreet antwoord, doch van üe bezwaren van de zijde van mijnheer Vos heb ik toen ook niets ge hoord, daarom heb ik thans met te meer vrijmoedigheid mijn voorstel gedaan, om dat ik de zaak eerst onderzocht heb'. Ik zou mijn voorstel thans zoo willen wijzi gen, dat wij het met een jaar probeeren. Wij weten niets van de werkzaamheden af. De heer Vos heeft zich doen kejnn'en als een uitstekend secretaris, die de belan gen der gemeente zooveel als in zijn ver mogen is wil behartigen. Als de admini stratie voor een jaar aan v. d. Assem of een ander werd opgedragen onder toe zicht van den Secretaris in dezen zin dat de ambtenaar in den voormiddag met de gemeente administratie en in den namid dag met de administratie van het G.E.B. werd belast, dan is op deze wijze :niaa;r mijne meening op dien post te bezuinigen. Ik - stel daarom voor de administratie van het G.E.B. in handen te leggen van (mijn heer Vos. Voorzitter. Ik weet dat de heer Vos een te goed en voorzichtig ambtenaar is, dat hij zich over de werkzaamheden tegenover een ander zou uitlaten, zelfs tegenover een raadslid en daar heeft hij gelijk in. B. en W. zijn echter overtuigd, dat de werkzaam heden van den Secretaris o nmogelijk ver zwaard kunnen worden. Walraven. Ik zou nog willen vragen, naar aanleiding van de sollicitatie Koman of deze voorheen voor het ophalen het zelfde bedrag ontving. Gulden. Dat liet de PNEM doen. Voorzitter. U moet er niet telkens tus schen spreken, dat is zeer onhebbelijk. Het ophalen van het geld werd door de PNEM gedaan, de PNEM-agent droeg dit over aan Koman, die er f 362 mede ver diende. Nu haalt de monteur in het .vjer- volg het geld op, zoodat. er alleen de ad ministratie overblijft, waarvoor de PNEM f 1050 in rekening bracht. De Wethouder merkt mij daar op dat er nog; een sol licitant is, nili van Apeldoorn de admini strateur van het GEB te Werkendam. Hiermede meen ik de zaak voldoende te hebben toegelicht, wenscht een der hee ren het voorstel van den heer Gulden te steunen? Geen der heeren is hiertoe be reid, zoodat het voorstel niet in stemming komt. De 'begrooting van het GEB wordt met algemeene stemmen hierop vastgesteld. Vaststelling gemeentebegrooting 1927. De Commissie van onderzoek heeft ook ten opzichte van deze begrooting geen op-; of aanmerkingen. De heer Gulden zegt dat hij reeds /het een en ander over de financiëele positie van de gemeente heeft opgemerkt e)n ctat door den Voorzitter naar aanleiding daar van eenige cijfers zijn gegeven. Een hef fing van 6 pCt. en 100 opcenten opi de Rijks Ink. belasting, met geen uitzicht dat er in afzienbaren tijd tot verlaging k,an worden overgegaan, zijn dingen die nfiet zoo hoopvol stemmen. Als spreker een» donker beeld geeft van de gemeente-finan- ciën, dan wil hij daarmede ,aantoonen, dat in alle opzichten getracht moet worden te bezuinigen.-Om echter in een kleine ge meente te bezuinigen valt niet mee, alle dingen zijn er zoo beperkt mogelijk!. In verband met de leeningen die ten behoeve van het GEB zijn gesloten tegen een per centage van 6i/4 pCt. en welke leenim- gen f 75 000. en f 12 000 groot zijn valt misschien nog' wel iets te bezuinigen. In verband met de actie die wordt gevoerd, om de lecningen die in verschillende ge meenten onder dezelfde voorwaarden zijn gesloten opnieuw tegen een lager per centage af te sluiten en waarop tot he den niet kon worden overgegaan, omdat de gemeenten contractueel verbonden zijn, zou spreker willen vragen of het niet mogelijk is dat de gemeente zich in ver binding stelt met de verschillende gem.- besturen om meer kracht bij de actie te zetten door een gemeenschappelijk optre den. Op de begrooting staat een post aan rente van f 5377 50 als daar l4/4 pCt. op bezuinigd kan worden vormde uiteen aardig bedrag. Spreker wil niet van de ge woonte afwijken en zal aan de behande ling der begrooting geen politieke beschou wing verbinden, omdat deze buiten ber schouwing kan blijven en niet in het be lang der gemeente is. De Voorzitter merkt op, dat hij reeds vroeger het resultaat heeft medegedeeld van de conferentie die hij heeft gehad met het bestuur der Rijksverzekeringbank waar in de kwestie van een verlaging van ö1/^ pCt. rente ter sprake was. Het resultaat van deze conferentie was nihil, het be stuur der R. V. bank zeide dat de meenten toen blij waren tegen 61/i pCt. geleend te krijgen, omdat de rentestan daard toen 6% a 7 was. De Rijksverze keringsbank is toen beneden de toen gel dende rentestandaard gegaan, doch maakte daartegenover het beding dat niet tusschen- tijds mocht worden afgelost, omdat het niet het geld yan de Rijksverzekerings bank zelf is, doch geld dat met zegeltjes plakken is verkregen. Bovendien verklaar de de R. V. dat hare wiskundige bereke ning op dezen rentestand was gegrcncl Dit laatste argument acht 'spreker niet steekhoudend, voor het eerste is naar zijn meening echter veel te zeggen. Nu heeft een veertiental dagen geleden te Utrecht een vergadering plaats gehad, met hetzelfde doel, op deze vergadering- waren 61 gemeenten vertegenwoordigd die in hetzelfde parket verkeerden a,ls deze gemeente en toen bleek spreker nog meer dat het onmogelijk was voor de Ri. V. bank om tot verlaging over te gaan. Vooral de gemeente Vla.ardingen klaag de zeer, deze verklaarde dat met een be lasting percentage van 16 pCt. en 100 opcenten op de R. I. en 80 opcenten op de personeele belasting zij er niet kan kom men en die gemeente dan ook te gronde ging. Van alle kanten is de zaak op die' vergadering bekeken, waarbij ook een ver tegenwoordiger van de R. V. bank tegen woordig was, zonder dat naar spreker's meening ook slechts eenig resultaat is te bereiken. Als men weet dat de leeningen die de bank heeft loopen een bedrag; vor men van f 40 millioen dan begrijpt men dat 1 of l1/^ pCt. een heel groot bedrag voor haar uitmaken en er ettelijkle tien duizenden mee gemoeid zouden zijn, waar voor dan zegels geplakt moeten worden. Het b estuur van de Vereen, van Nederl. gemeenten heeft er zich ook nog voorge spannen, doch ook hier van stelt spreker zich niet veel voor, al hoopt hij dajt het anders mag uitvallen dan hij verwacht. De heer Gulden zou willen voorstellen, als er een actie is dat de raad Bt en Wj. dan machtigen te handelen naar omstandig heden. De heer v. 'tSant acht dit overbodig, uit de mededeelingen van den Voorzitter blijkt voldoende dat B. en W. in dezen actief zijn. De heer Gulden zal niet voorstellen de begrooting a rtikelsgewijze te behandelen, omdat de raad daar waarschijnlijk niet voor is en hij de behandeling! der be groeting niet wil tegenhouden. Op de begrooting staat een post van f10 voor bestrijding der T.B.C. Nu heeft spreker reeds twee jaren geleden, bij de behandeling der begrooting voorgesteld, dezen post te verhoogen, waaraan toen geen gevolg is gegeven, omdat er geen verzoek was om de subsidie te verhoogen. Het is spreker thans bekend dat de ver- eeniging in financieele moeilijkheden ver keerd, om datgene in het belang van de goede volksgezondheid te doen, wat zij graag zou willen doen. Spreker zou daar om willen vooirstellen dé subsidie tot f 25 te verhoogen, waarmede men de vereeni- ging zeer zeker een goeden dienst bewijst. De toenmalige commissie van onderzoek zeide er prijs op te stellen als een verslag van de verrichtingen der vereeniging werd overgelegd. Spreker heeft echter nog geen enkel jaarverslag gezien, hij zou de ver eeniging er om willen vragen. Dan vermeent spreker dat de finanti- eele ophaaldienst voor schoolgeld en hon denbelasting zijn werkzaamheden zeer goed verricht. Zelfs is door hem een bedrag- van 1923 binnengehaald dat op de grens stond van de wettelijke oninbaarheid. Spr. zou deze activiteit met een kleine gratifi catie willen beloonen. De Voorzitter wil hierop antwoorden, dat de Vereeniging „Het Groene Kruis" een subsidie ontvangt van f 100 en voor de T.B.C.bestrijding f 10. Nu wordt door den heer Gulden voorgesteld deze laatste subsidie van f 10 op f25 te brengen. Spreker voelt hier veel voor, de vereeni ging kan op goeae resultaten bogen en is ook zeer nuttig werkzaam in deze ger meente. Nu is de begrooting e;chter een maal klaar en er is wel iets tegen om ze voor deze f 15 te wijzigen en opnieuw te maken wat trouwens ook niet noodig is, want het bedrag kan wel worden overge schreven uit den post onvoorzien. Wat de werkzaamheden van den opha ler van schoolgeld en hondenbelasting be treft, deze zijn van dien aard dat hij) de werkzaamheden goed kan verrichten en deze zelfs aan zijn dienst ten goede komen, zoodat B. en W. meenen, dat hiervoolr geen extra-vergoeding behoeft te worden gegeven. Dhr. Gulden vreest, dat als men steeds zijn best doet zonder eenige tegenprestatie dat men dan in zijn ijver zal verslappen, daarom zijn voorstel voor een kleine grati ficatie. De heer v. Straten kan, wat hef tweede punt betreft volkomen met den Voorz. instemmen, met het eerste punt is hij het echter niet met hem eens. T.B.C.-bestrij- ding is een uitstekend doel, doch h|et initiatief moet van particulieren uitgaan, evenals in Werkendam. Men moet niet gaan steunen op de gemeente, de heer Gulden dringt aan om de zuinigheid te betrachten en daarom zou spreker geen verhoogde subsidie uitlokken en de ver eeniging er eerst om laten vragen. x De Voorzitter wil den heer v. Straten opmerken, dat het voorstel om verhoo ging is gedaan omdat het aantal leden, JÉj van de vereeniging tot 100 is opgevoerd. Er is in deze gemeente voor de vereeni ging een actie gevoerd, met heel goed suc ces, de contributie die door particulieren wordt opgebracht, is met een aanzienlijk bedrag verhoogd, zoodat verhooging van de gemeentelijke subsidie alleszins ^billijk is. De heer v. Straten zou als particulieren meer bijdragen, de verhooging achterwe ge laten, alleen als de vereeniging in moei lijkheden verkeert, zou hij de subsidie willen verhoogen. De heer Gulden wil niet ingaan op de opmerking van den heer v. Straten, me'n moet zich in deze kwestie op het stand punt van het algemeen belang plaatsen want het zou er met de T.B.C.-bestrijding treurig uitzien als de overheid zich op het standpunt van den heer v. Straten stelde. Gelukkig echter denkt er de overheid an- f ders over en legt het rijk er duizenden aan ten koste en niettegenstaande dat blijft deze vreeselijke ziekte steeds voortwoeke ren. De gemeente hier verkeert ten op zichte van deze ziekte in een z'eer ongun stige positie, want er zijn hier veel zieken. De vereeniging tracht te doen wat in haar vermogen is en tracht de ziekte zooveel mogelijk te stuiten, zij kan echter niet afdoende helpen; zoo moesten het vorig jaar drie particulieren worden teleurge- NIEUWSBLAD iitr let Lisi ub HEisdes n AlUiideLugstrzit trie Bsiielervaari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1