itXalatüm Kinneiilaiid. Brutale inval in het hulp postkantoor te Drunen. Plaatselijk WienwsX^ steld met ecu lighal. De vereen, wenscht in de woningen hygiënische verbeteringen aan te brengen, dit vordert echter belang rijke kosten, de vereeniging zou gaarne ook voor onze gemeente een hoogtezon wil len aanschaffen, de finantiën der vereeni ging zijn echter van dien aard dat zij' dit niet kan doen. v. Straten. Dat gaat allemaal om de zaak heen, ik beweer dat de gemeente niet in de eerste plaats moet steunen. Gulden. Die komt pas in de tweede. De vereeniging is van 30 leden in deze gemeente gestegen tot 100, de contributie is zoo hoog mogelijk opgevoerid, toch is de finantiëele toestand zoo, dat de vereeniging niet in het belang van de ge zondheid en zieken kan doen, wat zijt graag wil doen. Als de vereeniging het niet noodig heeft, dan zal zij' niet om de ze 15 gulden verhooging vragen. v. Straten. U zegt hetzelfde wat ik zeg. De gemeente moet niet in de eerste plaats komen als de ingezetenen doen wat zij' kunnen ben ik er niet tegen de subsidie te verhoogen. De Voorzitter verklaart het eens te zijn met den heer v. Straten, de ingezetenen hebben echter getoond, dat zij de (gemeente niet in de eerste plaats willen stellen, zoodat naar spr.'s meening er alles voor te zeggen is, om als er een verzoek om* verhooging van subsidie komt, dit ver zoek toe te staan. De gemeentebegrooting 1927 wordt hier op vastgesteld in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst op f 86927,65 en voor den kapitaaldienst op f 11321,41. B. en W. bieden den raad een verorde ning aan op den dienst voor den gemeente geneesheer voor de Werken en Sleeuwijk. Het is volgens den Voorzitter niet de be doeling deze verordefting in deze verga dering te behandelen, doch,in een eerst volgende. Bij de rondvraag vestigt de heep van Arkel er de aandacht op, dat de lantaarn bij Huib Groeneweg niet brandt. De Voorzitter zal er den monteur op wijzen en houdt zich aanbevolen als de raadsleden iets over het licht hebben op te merken, gaarne zag hij dat zij! dan zoo spoedig mogelijk de secretarie in ken nis stellen. De heer Pellikaan wijst nog op een donker eind bij het magazijn. De Voorzitter zal een onderzoek instel len en er zoo noodig een lantaarn bij. doen plaatsen. De heer Gulden vestigt nog de aandacht op de d! rinkwatervoorziening, een kwes tie die reeds jaren achtereen in den raad ter sprake is geweest, met gevolg dat was toegezegd, dat B. en W. met een plan zouden komen om de gemeente van beter drinkwater te voorzien. Tot heden heeft spreker niets van zoo'n plan vernome'n. De hopelooze toestand in dit opzicht van Schans, 't Zand en Kil kan naar spreker meent niet blijven voortduren. De Voorzitter antwoordt dat de kwestie van de_ watervoorziening op het doode punt staat, deze zou niet tot stand zijn te brengen, dan ten koste van zeer groote geldelijke offers, die boven de finantiën der gemeente gaan. Oorspronkelijk is over wogen, of niet met Werkendam, dat toch aan zijn waterleiding moest gaan verbou wen, kon worden samengewerkt, het is echter gebleken dat dit niet gaat. Met zeer veel moeite is 't tenslotte gelukt, de uitbreiding van Werkendam te krijgen tot aan de Keetjes, verder ging de capaciteit] van de waterleiding echter niet. De heer Gulden vraagt als er van het groot plan niets kan komen, of dan niet op primitieve wijze 'n einde kan worden ge maakt aan den noodtoestand? Woudri- chem heeft b.v. een electrische pomp ge zet, die naar spreker heeft vernomen uit stekend voldoet. Wethouder Koman vraagt of het geen aanbeveling verdient, dat B. en W. zich over deze kwestie eens in verbindingstel den met de naburige gemeenten Almkerk, en Woudrichem, om voor gezamelijke re kening een toren te zetten. De Voorzitter verwacht daar niets van, het plan stuit steeds af op onoverkome lijke finantiëele bezwaren. De gemeente Dussen heeft een dergelijk plan ook reeds overwogen, doch ook daar heeft men er van moeten afzien. Het rijk springt wel voor de eerste vijf jaren bij, doch dan wordt verondersteld dat de gemeenteneen rendeerend jredrijf hebben en houdt de rijkssteun op. Spreker ziet echter geen kans een rendeerend bedrijf te krij'gen om dat het buizennet veel te uitgestrekt moet zijn. Woudrichem zou eerst meedoen aan de uitwerking van een plan voor water voorziening, doch heeft zich later terug getrokken. Nu kan men wel voorstellen een electrische pomp te slaan, doch zoo iets gaat wel in een plaajts als Woudri chem, waar de huizen aaneengebouwd zijn doch als men hier een pomp zou slaan dan haalt men er toch geen water en zou het er mee gaan, als men de pomp aan de Kil, die met veel kosten is gezet en laatst voor afbraak voor een bedrag van f 5 is verkocht. Hierop sluit de Voorzitter de openba re vergadering en gaat de raad ovjer in geheim comité, ter behandeling bezwaar schriften inzake schoolgeld en verlichtings belasting. o EEN COMMUNISTISCH COMPLOT OP WEST-JAVA Uit Batavia wordt d.d. 13 Nov. geseind: Batavia en Weltevreden. Een uitgebreid, doch onhandig opgezet communistisch complot is vannacht op verschillende plaatsen te West-Java uitge broken. Het onderstaande geeft een gere geld relaas van hetgeen gebeurd is te Batavia, Weltevreden, Tangerang, Nagrek, fjiamis en Laboean. De nachtelijke rust werd slechts ver boord door ven het Paleis terugkeerende gasten, de polite die sedert eenige dagen gewaarschuwd was, had de toegangswegen tot de stad van eenige afgelegen buiten wijken speciaal doen bewaken. Resident De Bergh kreeg omstreeks negen uur be richt van een communistische vergade ring op de grens van Meestetr Cornel is, welke door de politie uiteengejaagd werd, De troep viel twee politieagenten aan. Den een werd den schedel ingeslagen. Op verschillende plaatsen bleken communis ten vergaderd te hebben. Tegen middernacht rukte een aaneen gesloten bende van 60 man, gewapend met parabellums, karabijnen en klewangs, uit de zijde van het Chineesche kamp en uit de Javabankstraat naar de gevangenis op het Glodokplein. De sergeant van de wacht wachtte de bende kalm af, tot de eerste schoten van de bende door het raam bin nenkwamen waarop een verwoed schiet- gevecht van een half uur volgde. Er wer den 200 schoten gewisseld. Nadat vier communisten zwaar gewond waren, reed de bende in speciaal daartoe gereed staan de auto's naar de telefooncentrale inde benedenstad, waar zij het gebouw binnen drongen. De zes daar aanwezige inland- sche telefonisten werden met de revolver in de vuist bedreigd en gedwongen, het werk neer-te leggen. Twee van hen vlucht ten, één bleek met de communisten te heulen. Om één uur daagde militaire hulp op. Een brigade soldaten nam stelling op de gaanderij van de Chartered Bank, aan de overzijde van den ingang van het tele foonkantoor, en loste een waarschuwend eerste salvo, dat daverend door de bank- gewelven klonk. De communisten beant woordden dadelijk het vuur, de eerste stormloop op het telefoongebouw werd beantwoord met knallend geweervuur, be antwoord met knallend geweervuur, waar op de militairen besloten het gebouw te omsingelen, aangezien het innemen ervan zonder verliezen onzerzijds in de donke re kamers van het gebouw onmpgelijk scheen. Om half drie 's nachts deden de communisten, nadat ongeregeld was ge schoten, een poging om uit te breken. Een deel van hen ontsnapte aan den kant van de kali, doch zeventien werden ge arresteerd. Inmiddels waren weer militai ren gekomen en werd de belegering voort gezet. Bij het aanbreken van den morgen verlieten drie communisten met de han den omhoog het gebouw aan de voorzijde. De schade is zeer aanzienlijk, doch es- sentieele onderdeelen van het bedrijf zijn niet aangetast, zoodat om 7 uur de mees te verbindingen hersteld waren. Een andere troep communisten moles teerde op Rijswijk een inlandsch-politie agent, die dicht gewond werd. Een re chercheur werd op Tanah Abang een hand afgeslagen. In het posthuis Pedjagalan werden twee politieagenten overvallen en uitgekleed. Zij werden bijtijds ontzet. Het aantal arrestaties bedraagt ruim 100. Nagrek: Bij Bandoeng is de spoorbaan op vijf punten opgebroken. Telegraafdra den werden doorgesneden, evenals over- brengdraden van het radiostation Tjang- kring. Het kamponghoofd werd aangeval len, een agent die hem te hulp snelde, werd gedood, een schrijver zeer ernstig gewond. Hij is na het ondergaan van een operatie, overleden. Een andere inlander is op de spoorbaan vermoord gevonden. Een dessa-bestuurder werd betrapt op het losdraaien van schroeven van de spoor baan. Hij bekende en noemde vijftien van zijn medeplichtigen. De treinen vertrok ken met gering oponthoud. Tjiamis: Bij een salvo van de politie werden vier communisten gedood; aan on ze zijde is een agent zeer zwaar gewond. Laboean: Een bende van 100 man dood de drie politiemannen en verwondde één zeer zwaar. De assistent-wedana wordt vermist, in zijn huis werden bloedsporen aangetroffen. Versterking met infanterie is gevraagd. In totaal zijn er ongeveer 200 gearresteerd. Het is nu overal rustig, —o— ONGELUKKEN. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is de 11-jarige R. van den Bergh, uit de Tweeboschstraat, opgeno men, die spelende in de Putschelaan, met het hoofd op een dwarsligger van de tram baan der R.E.T.M. was gevallen. Hierbij was hem de hoofdhuid gedeeltelijk afge rukt. Zaterdag wilde te Amsterdam op de Nassaukade bij de Rotterdammerbrug een juffrouw, die daar met een fiets aan de hand liep den weg oversteken. Op hetzelf de oogenblik naderde een tramwagen, die haar aanreed. Het slachtoffer liep eenige verwondingen op en is naar een der zie kenhuizen vervoerd. Ji&a Zaterdagmorgen is te Amsterdam een ladder ,die stond opgesteld tegen een per ceel op den hoek van de Dusartstraat en den Ceintuurbaan en waarop twee glazen- wasschers stonden omgevallen. Beide man nen werden op straat gesmakt. Een van hen is er ernstig aan toe. Be halve een handfractuur kreeg: hij ook een hersenschudding. De ander kwam er met een beenfractuur af. o DE TYPHUS TE BREDA. De snelle afneming der typhus te Bre da en Prinsenhage houdt aan. In Breda zijn nog 11, in Prinsenhage 4 patiënten. De cadetten keeren terug en het dans- verbod is opgeheven. o BRAND.. Te Landsmeer is de boerderij met hooi berg van A. Blees afgebrand. De brand is ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen. De koeien konden gered worden. Verzekering dekt de schade. o— EEN DASSENPLAAG. In de buurtschappen Aaldonk en Pan- overscheheide bij Ottersum in Limburg, heerscht een ware dassenplaag. Den pluim veehouders berokkenen de dieren reusach tig veel schade. Reeds heeft men verschil lende van deze dieren weten te vangen, —o DE VL. 81 IN DEN STORM Zondagavond is te Vlaardingen binnen gekomen het zeilloggerschip VI. 81, schip per T. Zuurmond. -Tijdens hevig storm weer, Zaterdagavond kreeg de VI. 81 twee zetten water over, waardoor een gedeelte van de verschansing aan bakboordzijde werd vernield en ook eenige luiken over boord gingen, waardoor het schip half vol water liep. Gelukkig werkten de pom pen goed en kon het schip drijvende worden gehouden. Voor de bemanning zijn het echter angstige oogenbiikken ge weest. o EEN MAN DOOR ZIJN VROUW MET EEN DOLKMES GESTOKEN. Te Rotterdam heeft in de woning van den 24-jarigen J. R. Rosheuvel aan de Zwijnstraat een ernstige -vechtpartij plaats gehad. Te ongeveer één uur was de vrouw met wie hij samenwoont, de 36-jarige werk ster M. F. v. d. T. thuisgekomen. De man maakte zich erg kwaad over het feit dat de vrouw zoo laat thuis kwam en greep haar bij de keel. Doch de vrouw wis't zich los te worstelen en nam uit de kast een grooten dolk, waarmee zij den man een diepe wond in den buik toebracht. Hij Zakte ineen, maar later in den nacht verliet hij het huis. Op den Schiedamschen dijk zakte hij weer ineen. Burgers vonden hem daar en waarschuwden de politie. De man wenschte echter geen verklaring van het gebeurde te geven. Daarop begaf de politie zich naar de woning en arres teerde de vrouw:, die bekende den steek te hebben toegebracht. De toestand van den man is ernstig. o— NAAR CANADA. Over eenige weken zullen vijftig jonge mannen uit Oost-Groningen naar Canada vertrekken, om daar in het boerenvak te gaan. o— EEN NOODLOTTIGE GRAP. Voor de deur van het echtpaar S. wo nende te Gemert is des avonds dooir eenige tot dusverre onbekend gebleven personen een aangekleede strooien pop geplaatst. Op het lawaai kwam de 69- jarige M. S. naar buiten. Meenende dat een man voor de deur stond, greep hij dezen aan. Zijn 72-jarige vrouw, die haar man gevolgd was, schrok zoodanig dat zij eenige oogenbiikken later overleed. De justitie stelt een onderzoek in. O—— ERNSTIGE VECHTPARTIJ. De vischventer J. van T. uit Weert heeft zekeren Houben te 'Roermond met een vischmes verschrikkelijk toegetakeld. Houben werden aan het linkeronder been eenige strekpezen afgesneden, ter wijl vier vingers van de linkerhand nage noeg werden afgesneden. Voorts bekwam hij nog eenige steken in het lioofd ein in den linkerarm. De toestand van den getroffene is zeer zorgelijk. De vischventer is gearresteerd. o DOODELIJK ONGEVAL. H. Sch. werkzaam op de Tilburgsche melkfabriek, wonende te Esbeek, is ter hoogte van den Hilvarenbeekschen weg met zijn motor op een kolenkar gereden en onmiddellijk gedood. o TRAGISCH. In een buurtschap nabij die gemeente Emmen heeft de 51-jarige A. Bakker ge tracht in een vlaag van waanzin zijn 76- jarige moeder met een zeis van het leven te berooven. Na den aanslag is de dader onmiddellijk gevlucht. Zijn lijk werd eeni- gen tijd later gevonden. De toestand van de moeder is zeer ernstig. B. stond bekend als een oppassend man. Hij was niet ingeschreven bij de werkver schaffing en kon geen werk krijgen, zoo dat beiden wekelijks van drie gulden ou derdomsrente die de moeder trok, moes ten leven. Als men dit weet behoeft men niet te vragen wat zou de oorzaak Jvlan! zijn daad kunnen zijn. i Aan het hulppostkantoop te Drunen be staat des avonds gelegenheid omstreeks kwart over acht post at te halen. Het gaat er daarbjj eenigermate gemoedelijk aan toe. Men klopt aan de deur van de woning van den kantoorhouder en de poststukken worden den gerechtigde ter hand gesteld. Zoo geschiedde ook Vrijdagavond te kwart over acht. Er wordt geklopt en de kantoorhouder, in de meening verkeerende, dat het de jongen van het klooster is, de eenige die steeds de post komt halen, geeft een der twee in zijn kantoor aanwezige postboden de voor het klooster bestemde stukken om ze den jongeman te overhandigen. De postbode begeeft zich naar de bui tendeur en steekt het bundeltje door de kier van de deur met de woorden «Als jeblieft*. Edoch, de brieven worden niet aange nomen, de deur wordt verder opengeduwd en den ontstelden postman klonken in de ooren de woorden «handen op«, hem toe gevoegd door een gemaskerden man, die hem een revolver voorhield. De postbode snelt de woning in en de gemaskerde spoedt zich naar het kantoor om daar den kantoorhouder en den tweeden postbode aan te treffen. Deze laatste wil, op het zien vanrclïftv man met masker en revolver, deze ge vaarlijke plaats ontvlieden, doch de indringer houdt hem daarvan terug en dwingt hem in een hoek te gaan staan. Dan klinkt z[jn bevel: «Gelde. En ziende, dat tegen den gewapenden roover toch niets te beginnen is, zwichtend voor de overmacht, neemt de kantoorhouder zijn geldtrommel en zet dien op de pas ontvangen aangeteekende stukken, die hierdoor waarschijnlijk voor ontvreemding gespaard zijn gebleven. Op bevel van den indringer gaat hjj dan ook ter zijde staan, waar hjj moet aanzien dat de gemaskerde bezoeker het geld uit den trommel in zjjn zakken doet verhuizen. Dan verdwijnt de man met zijn buit. De postbode, die de deur heeft geopend, heeft inmiddels de vrouw van den kantoor houder gewaarschuwd, haar zeggende, dat er ingebroken wordt. Zij denkt eerst dat er een grapje gemaakt wordt, maar als zij bemerkt dat het ernst is, gaat zjj met een revolver gewapend naar het voor in de woning gelegen kantoor, dat de in dringer echter juist blijkt verlaten te hebben. De man heeft een der buiten staande fietsen van de postboden genomen en is daarop in de duisternis verdwenen. In een tweetal minuten heeft zich de heele roofgeschiedenis afgespeeld. Ontvreemd was slechts een bedrag van circa f 150. Men kan zich voorstellen, dat het dorp aanstonds in rep en roer was, toen de roofoverval bekend werd. Direct was er politie ter plaatse, ook uit Waalwijk, terwijl ook de directeur van het postkantoor te Heusden spoedig aan wezig was. Voor de woning van den kantoorhouder was er weldra een oploop van belang en het gebeurde werd druk besproken. Het rijwiel van postbode Luijben werd den volgenden morgen in den kloostertuin gevonden. Een direct ingesteld onderzoek met den politiehond wees uit, dat de dader zich in de richting Heusden uit de voeten had gemaakt. Zooals later is gebleken, heeft hjj hier vertoeft in het café van den heer v. Delft en heeft hy zich met een auto van den autoverhuurder Swagemakers naar Wou drichem laten brengen. De chauffeur be dacht hij goed, want deze kreeg een rijks daalder fooi en werd nog eens extra be dankt voor zjjn vlug rjjden. Toen de knecht van den heer Swage makers des nachts van zjjn reis naar Woudrichem thuis kwam, vertelde S., die met een auto den postdirecteur van het kantoor Heusden naar Drunen had gebracht, aan zjjn knecht het gebeurde te Drunen De knecht opperde toen direct het denk beeld, dat hjj den dader per auto naar Woudrichem had vervoerd. De heer S. ging dit vermoeden aan den heer Opstelten, den postdirecteur, mededeelen, waarop deze S. last gaf hem terstond per auto naar Woudrichem te brengen. Daar werd de politie uit bed gehaald, die aanstonds een onderzoek instelde en spoedig ontdekte, dat een visscher den dader per roeiboot naar Gorinchem had gebracht. De Wachtmeester der Kon. Marechanssée uit Woudrichem begaf zich nu naar Go rinchem, waar met de politie aldaar de verschillende woonwagens en logementen werden afgezocht, met resultaat, dat de vermoedelijke dader Zaterdagmorgen in Hótel «de Beurs* werd gearresteerd. Het bleek te zjjn de 21 jarige J. van Meerendonck uit Tilburg. Do dader, die vroeger bjj de marine is geweest, was goed in Gorinchem bekend. Hjj schjjnt zich zeer veilig te hebben ge voeld, want toen de wachtmeester der marechaussée en een rechercheur van politie uit Gorinchem zich aan het hótel vervoegden, lag de dader rustig te slapen. Hjj werd van het bed gelicht en gevangen genomen. Het bleek, dat hjj nog meer op zijn kerfstok had. In het Politieblad stond hjj gesignaleerd wegens diefstal met geweldpleging, gepleegd te Tilburg. Bij zjjn arrestatie werd de revolver nog op hem bevonden. Ook werd geld op hem bevonden, bestaande uit guldens en gouden tientjes. Zaterdagmiddag is hjj naar Drunen over gebracht om geconfronteerd te worden met den kantoorhouder Brok en de beide postboden, daarna is hjj naar de strafge vangenis te 's Bosch overgebracht. Een woord van hulde aan de politie is zeer zeker op zjjn plaats, doch in de al lereerste plaats komt een woord van hulde toe aan den heer Opstelten, Directeur van het postkantoor te Heusden, aan wiens doortastend optreden het te danken is, dat de dader zoo spoedig werd geknipt en aan den chauffeur van den heer S., die zjjn vermoedde aan den Directeur be kend maakte. ÊKDEN VERKRIJGBAAR: nieuw© vloerzeil /1.19 en l.SO^bB^el, 183 cM. breed. CHARLES SCHR^UDER Wijksche straat ^HEUSDEN. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. HEUSDEN. Naar we nemen heeft de heer A. Metselaar bedankt als Secretaris der Pluimvee-vereeniging Heusden en Omstreken. ANDEL. Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur, zal in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, de verkiezing plaats hebben van 3 Notabelen, wegens het over- Ijjden van A. van Andel en periodieke aftreding van J. Schouten en A. Naaijen, ALMKERK. A.s. Woensdagavond hoopt Ds. Rietberg van Maassluis in de Gerf. kerk alhier dankstond voor 't gewas te houden. Naar wjj vernemen is in deze ge meente de «Typhus* geweken. Den heer W. N. alhier behaalde op de gewassen8trijd (uitgeschreven door de N. Br. Maatsch. van Landbouw) met suikerbieten de 2de met aardappelen en Erwten de 3de prjjs. - De colecte gehouden j.l. Zondag ten bate der Zending bracht op ruim f 172.*—. /s~"* Bij de j.l. Vrijdagavond onderlinge twist tusschen schoolkinderen, ging een zekere J. de P. een zoontje v. d. heer v. B. met een riek te Ijjf, met 't gevolg dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. BRAKEL. De inlevering van rjjksgoe- deren door dienstplichten der lichting 1911 die naar de z.g. aanvullingsreserve zjjn overgegaan, zal voor deze gemeente moe ten plaats hebben te Hedel op 20 Decem ber a.s. des nam. 12J uur. CAPELLE. Tengevolge van de vele regens, die de laatste dagen gevallen zjjn staan groote uitgestrektheden, zoowel in den Binnen- als Buitenpolder momenteel blank. Het water kan, door den hoogen waterstand op den Nieuwen Maasmond, niet geloosd worden. Het gevolg van een en ander is dat de tuinders alhier daar door verbazend veel schade Ijjden. Alles wordt in het werk gesteld om in dezen hachalijken toestand verbetering aan te brengen. Zaterdag des nam. tusschen 34 zal in de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendjjk de verkiezing plaats hebben van twee no tabelen wegens periodieke aftreding van de heeren G. de Jong en P. J. Geenen. DUSSEN. A.S. Vrydagavond 6 uur hoopt Ds Fejjkes van Sleeuwjjk alhier voor de Herv. Gemeente dankuur voor 't gewas te houden. Terwjjl Ds. Riekel van Slie-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2