Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Me. 4656 woensdao 17 Novetnlier Uw hoofdhuid Plaatselijk Nieuws - Napels en de Vesuvius. Burgerlijke Stand. Kantongerecht Heusden Ingezonden. Vragen op rechtskundig gebied X MEEUWEN. In do openbare lagere school alhier is wederom een kist boeken van de Reizende Bibliotheek gearriveerd. Zenuwstillend Mijnhard t's Zeil uwta biet ten BEHOORENDE BIJ HET Inlevering van Rijbsgoederen lichting 1911. Op grond van de door den Minister van Oorlog voorgeschreven inlevering van Rijks goederen voor de lichting 1911 heeft de Indeelings-Districtscommandant te 's Bosch ter zake het navolgende bepaald Op 6 Dec. te Woudrichem voor de ge meenten Woudrichem, Giessen, Rijswijk, Almkerk, Andel c.a., Werkendam, Dewer- ken c.a. en Dassen. Op 13 Dec. te Heusden voor de ge meenten Heusden, Eethen, Wijk c.a., He- dikhuizen, Veen, Drunen, Herpt c.a., Oud- heusden en Nieuwkuyk. Op 20 Dec. te Waspik voor de ge meenten Waspik, Waalwjjk, Loon op Zand, SprangiCapelle, Geertruidenberg en Raams- donk. Kan een gemeente verplicht worden de defecte buis van een pomp te laten herstellen in een gemeente-woning (ambtswoning). Het gemeentebestuur blijft nalatig, omdat er in den loop van een jaar waarschjjnljjk waterleiding in de gemeente zal komen en bedoeld perceel dan hiervan voorzien zal worden. Alle te maken kosten vindt men weggegooid geld. Langs welken weg kan de bewoner de gemeente verplichten weer water in het perceel te brengen X. te IJ. De gemeente trachten te verplichten om de defecte buis der pomp te laten herstellen, zal weinig succes opleveren immers hebben we hier te doen met eene ambts- en met geen huurwoning. In dit geval handelt U het best, om de Gezond heidscommissie het euvel onder het oog te brengen, zulks met verzoek te willen bevorderen, dat de gewenschte herstelling door de gemeente wordt aangebracht. Kan ik mijn zoon, die 13 jaar oud is, en 7 jaar ter school is gegaan, doch nog niet alle klassen doorloopen heeft, nu van school thuis houden A. B. U kunt uwen dertienjarigen zoon eerst thuis houden van school, wanneer hij de klasse heeft doorloopen, waarin hjj bij het bereiken van dien leeftjjd was geplaatst. In de gemeente Z. wordt iemand staande gehouden door een opsporingsambtenaar en bij onderzoek geverbaliseerd terzake art. 22, Motor- en Rijwielreglement. Dit art. luidt «Een van eene zoogenaamde freewheel- inrichting voorzien rywiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden moet voorzien zyn van minstens één rem, waarmede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht.c De staande gehoudene bereed een zoo danig rywiel. Aan dit rywiel was slechts één voorbandrem geplaatst, waarvan den remblok en het ijzeren voetstuk, waarin den remblok bevestigd wordt afwezig was, zoodat niets anders dan de geleistang en hefboom dier rem aan dit rywiel bevestigd was, waarmede niet ieder oogenblik dit rywiel tot stilstand kon worden gebracht. J.l. 21 October stond bedoelde bestuurder te recht te Z. Op de vraag door den Kantonrechter aan hem, «had u een rem op uw rywielc luidde het antwoord «jac. Zonder den verbalisant nu te hooreD wordt den man voetstoots vrijgesproken. Nu is myn vraag, waar bljjft nu de veiligheid van 't verkeer op de wegen en de pristitie van den betrokken veldwachter. Hoe moet door deze gehandeld worden om aan een dergelijke opvatting der rechtelijke macht een einde te krjjgen. Daar hier zyn inziens het gevaar op de wegen door den betrokken Kantonrechter wordt ge steund. R. C. De rechter is geheel vrjj by het uit spreken van vonnissen. Velt hjj een al te raar vonnis, dan zal het Openbaar Mi nisterie stellig boogere voorziening vragen, hetgeen ook door den veroordeelde kan geschieden. Buitenstaanders kunnen tegen een strafvonnis nimmer opkomen, zoodat zjj iedere rechterlijke uitspraak lydeljjk hebben aan te zien. Wie heeft te zorgen voor het onderhoud van een schoolgebouw voor bjjzonder onder wijs Het Gemeentebestuur of het bestuur der school Zoo het bestuur der school zulks heeft te doen, mag het dan maar willekeurig alles wat het wenscht laten maken, zonder met de kosten rekening te houden H. v. B. De kosten van instandhouding van bjj- zondere scholen worden volgens wettelyke voorschriften uit de gemeentekas aan de schoolbesturen vergoed, mits aan bepaalde voorschiften wordt voldaan. De school besturen hebben dus te zorgen voor de instandhouding, maar kunnen daarvoor niet zooveel besteden als zij maar wille keurig zouden willen, wyl de vergoeding uit de gemeentekas berekend wordt over het gemiddeld aantal leerlingen en dus wel degelijk begrensd is. Ik had een arbeider (gehuurd bij het jaar), die gepasseerden Zondag ('t was zijn uitgaansdag) uitging, niettegenstaande dringend maatregelen moesten worden ge troffen om have en vee te bergen voor het steeds wassende water en ik hem gezegd had daarvoor thuis te moeten blijven. Toen hij 's avonds iaat thuis kwam heb ik hem op staanden voet ontslagen, onder mededeeling der reden van ontslag. Was hier een dringende reden tot on middellijk ontslag aanwezig Biesbosch. X. Door eenige ingezetenen werden de noodige bijdrage verleend, terwjjl de beer Nolen, Hoofd der school, zich evenals vorige jaren welwillend met de uitreiking heeft belast. WERKENDAM. In een openbare vergadering voor de A.-R. Kiesvereen. «Nederland en Orai jee hoopt op Zaterdag 20 Nov. a.s. op te treden, in het gebouw voor Chr. Belangen (Kei- zersvaart), de EdelAchtb, Heer P. Berg- meijer, Burgemeester van Almkerk, oudlid van den Volksraad van Ned.-Indië, met het onderwerp«Indië een steen of een kurk Maandag 29 en Dinsdag 30 Nov. hoopt de Chr. Jongel. en Jongem.vereen. Andreas* in de Nutszaal haar 40 jarig bestaan te herdenken. Den eersten avond zal een feestrede worden gehouden door den WelEerw. Heer Ds. Röth van Almkerk. Het bij wonen van dezen avond is voor een ieder toegankelijk. Den tweeden avond zal gesproken worden door den Eere-Voorzitter, den WelEdelen Heer Van de Ruit van 's Gravenmoer. Verschillende opstellen en voordrachten zullen dien avond gegeven worden. Deze avond is alleen toegankelijk voor genoo- digden, afgevaardigden van Zustervereen. en begunstigers. Men is thans begonnen met het maken van den aanlegsteiger voor de motor veerboot. Het werk begint flink op te schieten, zoodat spoedig van deze zeer gunstig gelegen aanlegplaats gebruik zal kunnen worden gemaakt. Woensdagavond j.l. trad voor het Departement Werkendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het hier wel bekende Strjjkensemble »Van den Akkers uit 's Bosch op. De zaal was slechts matig bezet. Zou de oorzaak hiervan wellicht zjjn, dat dit reeds de derde muziekavond is in een kort tijdsbestek Of zou de reden mogelijk daarin liggen dat de muziek liefhebbers eenigszins verwend zjjn door het pas alhier opgetreden Haagsche strijk kwartet? Hoe het ook zjj, we hadden de heeren gaarne een meer gevulde zaal toe- gewenschtwant de meeste stukken schenen te oordeelen naar het applaus, wel bjjhet publiek in den smaak te vallen. In het byzonder voldeden de «Paljas fantasies en het concert van Weber voor klarinet. De klarinettist deed bljjken dat hjj zjjn instrument beheerschte. Het stuk ward dan ook goed vertolkt. In het algemeen leverde het ensemble een vlot samenspel, doch een enkele aan merking moet ons toch van het hartde cellist voldeed ons beter in het samenspel, dan in zjjn solo's, waaraan uit den aard der zaak hoogere eischen betreffende de toonvorming worden gesteld. Aan het begin van den avond werd door den Voorzitter bekend gemaakt, dat door bemiddeling van het Hoofdbestuur, de af- deeling Werkendam in de gelegenheid zal worden gesteld een schitterenden tooneel- avond te genieten. Wegens de buitengewone hooge kosten hiervan zal, in navolging van hetgeen reeds op andere plaatsen zooveel geschiedt, een entrée geheven moeten wor den en wel voor Nutsleden en huisgenoote f 1,per persoon en voor anderen f 1,50. Het is te hopen, dat het bestuur op aller medewerking zal mogen rekenen, want dan allen krjjgen we het neusje van den zalm op dat gebied te genieten. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL WAALWIJK. Zaterdagmorgen ongeveer half tien is de autobus van H. B. S. door tot nog toe onbekende oorzaak tusschen Kaatsheuvel en Loon op Zand in brand gevlogen. De inzittenden konden zich uit den brandenden wagen begeven. De auto bus is geheel uitgebrand. Van Maandag1 22 tot Zaterdag 27 Nov. zal in de zaal „Musis Sacrum" een groo- te Bazar worden gehouden, georganiseerd door de vereeniging Het Groene Kruis. Waar er verschillende attracties aan wor den verbonden en waar, zoowel door het dames- als heerencomité alles in het werk wordt gesteld om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, twijfelen wij er niet aan of velen zullen meermalen een bezoek aan den Bazar brengen en er toe meewerken, dat straks voor het Wijk- verplegingsgebouw-fonds een flink bedrag kan worden afgezonderd. De reeds een eeuw bestaande firma Gebr. Quirijns, handelende in huiden en leder, eigenaren de heeren H. Tusschen- broek en J. Quirijns te 's Hage, zal met 31 December (a,.s. worden ontbonden. WASPIK. Donderdagavond j.l. werd in de oude openbare school de1 cursus in pluimveeteelt geopend. De voorzitter van den pluimveebond, de heer A. v. Strien sprak een woord van welkom in de eerste plaats tot het bestuur van den boerenbond, dat hij tevens dankte voor de welwillend heid, in de tweede plaats den lei der van den cursus, den heer Teurlings uit Kaatsheuvel, die door den N. C. B. was aangewezen om hier een cursus te geven. Hij sprak de overtuiging ujit, dat men in den heer Teurlings, die bekend staat als een nauwgezet en goed onderwij zer, eene goede keuze had gedaan. De opkomst liet echter wel wat te wenschen over. Het bestuur was hierin wel eenigs zins in de verwachting bedrogen. Spreker was er echter van overtuigd dat niet het vele goed is doch het goede veel. De Voorzitter yan de afdeeling Waspik van den N.C.B., de heer W. Verschuren zei, dat hij met genoegen dezen cursus wilde bijwonen, hoopt op goede resultaten en tevens dat de leeraar eveneens veel ge noegen van dezen cursus zou hebben. De heer Teurlings sprak een hartelijk woord van dank voor de woonden tot hem gericht, vooral tot dhr. v. Strien. die hem in zijn openingswoord reeds een pluim op den hoed had gestoken en hoopt aan de verwachtingen te kunnen beantwoorden. Hij zette vervolgens uiteen, hoe de cursus zou worden gegeven, en wel in een ami cale vertrouwelijke mededeeling, in het houden eener gewone causerie, in een ge zellig samenzijn. De cursus zal bestaan in 10 lesuren zonder noodzakelijke wijzigin gen, eiken Dinsdag van half zeven tot half negen. Hierna werd de cursus geopend met een uitvoerige bespreking over nut- hoenderrassen. Hij zet uiteen wat een pluimvee-cursus is, en geeft het verschil aan tusschen sport- en nutfokkers. Hij geeft een overzicht van de vier oudste rassen, waarvan verondersteld wordt, of liever, waarvan we met zekerheid weten, dat al onze rassen afstammen.. Ze zij'n, afkomstig uit China, Java, Ceijlon en, Indië, van waaruit ze over de wereld verspreid zijn. Terloops wordt de vroegr rijpheid besproken, welke zelfs op een leeftijd van vier en halve maand onder de lichte rassen reeds voorkomt. Van 1870 tot 1880 is de pluimveeteelt zich meer gaan ontwikkelen. Eerst in En geland, vervolgens in Amerika is men veel gaan verbeteren, zoodat er op het oogen blik 160 rassen zijn in verschillende kleu ren. Vervolgens werd de kruising en de afstamming besproken en de verdeeling der rassen, in lichte, middelzware enzWa- re of vleeschrassen. Verschillende; afbeel dingen kreeg men te zien, waarbij de ver schillende kenteekenen werden aangetoond. De eischen aan lichte rassen gesteld, zijn wit oor, aangedrukt vederkleed, lichte bouwvorm, wit ei en weinig of geen broedschheid. De lichte rassen zijn de echte legrassen. Ook van middelzware en zware rassen werden verschillende kenteekenen aangegeven en ten slotte werd het nut der loopeenden besproken, waarmede deze eerste les gesloten werd. Van de 16 Cursis ten, die zich hadden opgegeven, waren er 11 aanwezig. V (Slot) De gidsen stellen zich buitengewoon bezorgd aan voor de bezoekers. Zij ma ken zich onnoodig en zelfs op kinder lijke wijze verdienstelijk door de bezoekers overdreven aan den arm vast te houden, opdat men maar niet het gevaar zou loopen van het dikwijls meer dan een meter bree- de pad naar beneden te tuimelen. De grootste beweegreden daarvoor is natuurlijk de „pourboir" of fooi, waar naar zij zoo noodig in alle talen weten te vragen. Verschillende dames werden door hen feitelijk meer gedragen dan dat ziij kans kregen te loopen. Deze al te grdote voorzichtigheid en hoffelijkheid werd na tuurlijk niet altijd in verhouding op prijs gesteld. Maar voor dergelijke dingen moet men in Italië zijn, want of je nu in de diepte van den grond of op het uiterste topje van een berg een kijkje neemt, fooi en moeten er vliegen, hetzij aan gidsen of bedelaars. Ook souvenirs waren hier te krijgen. Een koperstukje ingezet in een stuk gele zwavel. Meestal is het evenwel geen zwa vel uit den krater, doch slechts geel ge verfd steen. Dit souvenirtje ter waarde van uiterlijk twee of drie cent kan men voor den schappelijken prijs van 5 Lire is 60 cent, meenemen. Toen we weer met het kabeltreintje om laag zakten, zagen we enkele stoere toe risten, die den Vesuvius te voet beklom men, zigzagsgewijze kwamen ziij' den stij len sintelberg op, langs heele smalle paad jes en dikwijls zonder pad, zoödat Zijl moes ten zoeken waar den voet te zetten. Hfct was gloeiend heet, want de zon straal de in volle kracht tegen den berg. Kleeren hadden zij haast niet meer aan, wat eenigszins weg kon, hadden zij uitge trokken en op den rug gehangen. Zwart bestoven, transpireerend en hijgend van vermoeidheid zwoegden ze voort om de hoogte te bereiken. Toen we dat zagen gevóelden we toch iets van dankbaarheid tegenover de Engel- sche Maatschappij Cook en Son, die ons hoewel tegen niet geringen prijs, maar dan toch gemakkelijk en in korten tijd boven bracht en ons in de gelegenheid stelde om zonder moeite te kunnen ge nieten van de prachtige panorama's. Aan het tusschenstation moesten we op verbinding wachten. Voor het daar aanwe zige cafétje stond een man met een pi ano-orgeltje. Fluks draaide hij wat vroo- lijke moppen af, die hij1 op verdienstelijke wijze met Zijn goed geschoolde stem be geleidde. Vlug even met zijn hoed rond en zijn moeite was weer rijkelijk beloond. In iets vlugger tempo dan de opstij ging daalden we de vruchtbare hellingen af en bereikten door mooie gaarden en tuinen weer Napels. Het wekt wellicht verbazing dat er men- schen worden gevonden die in de nabijheid van dezen gevaarlijken berg willen wonen. Talrijke malen heeft de Vulkaan dood en verderf over de omgeving gebracht en toch altijd weer opnieuw worden er de huisjes tegen de flanken van den berg aangebouwd, gaat men weer zich daar nestelen onder de voortdurende bedreiging van den onheilspellend rookenden reus. Maar daarvoor moet men een Italiaan zijn. Het land is er door den Vulkanischen bodem en heerlijk klimaat buitengewoon vruchtbaar, zoodat daar met weinig inspan ning een goed bestaan is te vinden. Dat zijn zaken waarvan de Italiaan zeker is, en het gevaar, nu ja, dat is immers toch slechts o nzeker. P. W. S. HEUSDEN. Geboren: Jacoba Adriana d. van H. Fitters en M. A. v. d. Enden. Overleden: A. Hjjmans 73 j.P. Bruysters 70 j. VEEN. Geboren: Pieternella d. van C. Sack en G. Verbeek Jacoba d. van A. Timmer mans en A. v. Rjjswjjk. Ondertrouwd: P. v. d. Nieuwe- giessen 27 j. en J. C. Roeland 25 j. WOUDRICHEM. Geboren: Ruth z. van R. Borg en N. H. ViveenCornelia d. van P. A. v. Tilburg en A. v. Tilborg. Ondertrouwd: W. de Wit 22 j. en D. Kentie 23 j. Overleden: J. Bax 60 j., echtg.v. A, v. Straten. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren; Johanna d» van G. v. d. Stelt en A. v. Mastrigt. Getrouwd: L. C. de Rover 32 j. en M. A. A. Visser 30 j.C. A. Koojj- mans 22 j. en A. A. Horst 23 j.J. G. Roza 37 j. en J. A. Duiser 32 j. Overleden: H. v. Andel 84 j., wed. van B. v. Krugten. Uitspraak 5 November 1926. VleeschkeuringswetG. B., B'broek, f30 of 20 d.M. d. H., Herpi, flOoföd. M.-R.wetE. A. v. B., Veen, vrjjspr. JachtwetA. A. v. d. B., Waalwyk, f 1 of 1 d. (f 25 of 10 voor 't geweer) J. B. V., idem, idem. InvaliditeitswetP. H., W'dam, 12 X f 0.50 of 12X1 d.; L. P. Sr., W'dam, 32 Xf 0.50 of 32X1 d. Wet midd. v. vervoerJ. A. v. W., Genderen, 5X f 5 of 5X3 d.; C, B., Aalburg, f 20 of 10 d. Binnenvaartregl.H. W. v. B., Dussen, f 3 of 2 d. Stierenregl.H. G., W'dam, f 1 of 1 d. D. Jidem, idem. LeerplichtM. C. v. V., Veen, f 2 of 1 d. Verord. op het innemen van standplaats met autubussen voor W'chemK. v. D., Aalburg, geen straf opgelegd. M.-R.regl.J. v. d. W., f 10 of 5 d., met toewyzing civiele vordering. 453 Sr., 2e herb., W. v. B., Haarsteeg, 3 dagen hechtenis. 426bis Sr.: P. A. H., W'dam, f40 of 20 d. 426 Sr.P. M. en G. S., W'chem, ieder f25 of 20 d. 431 Sr.P. M. en G. S., W'chem, ieder f 10 of 5 d. 461 Sr.M. J. B., L. J. A., W. J. v. d. V. en J. B., allen te Waalwyk, ieder f2 of 1 d. 453 Sr.G. V. W'chem, f 5 of 3 d. Rjjw. z. lichtH. V., W'dam, f 6 of 3 d. J. M. B., Almkerk, e. a., ieder f 3 of 2 d. en Zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Cursus in Bemestingsleer en Vee voeding, uitgaande van de vereen. »De Landbouwcursusc te Andel. Geachte Redactie Ter verduidelijking van het berichtje in uw blad van verleden week opgenomen, over de door onze Vereen, opgerichte cursus in bemestingsleer en veevoeding, zou het ons zeer aangenaam zyn, zoo u onder staande regelen in uw blad zou willen opnemen. Tydens de 2-jarige landboowcursus, ons gegeven door den heer Hujjser, Landbouw- onderwyzer te Woudrichem, hebben we een vereeniging opgericht «De Landbouw cursusc te Andel. Doel dier vereeniging isde ontwik keling van den Landbouw in het algemeen te bevorderen En als één der middelen om dat doel na te streven, hebben wij gemeend, dat de oprichting van boven genoemde cursus gerekend mag worden. Nu schryven verschillende belangheb benden de omvang van het onderricht verkeerd te hebben ingezien. Ze meenden n.l. dat bedoelde lessen voor hun, zonder eenige theoretische landbouwkennis niet te volgen zouden zyn 1 Daar behoeven ze echter geenszins bang voor te zyn 1 De lessen worden zoo in gericht dat ieder ze volgen kan en er bestaat volop gelegenheid om het niet begrepene te vragen. De hoofdbedoeling van de oprichting is juist, te trachten bij de «landbouwers in 't algemeen* kennis aan te brengenWe willen trachten, de kennis van de land bouwkundige problemen onder een zoo groot mogelyken kring uit te breiden. Om onze cursus zoo goed mogelijk aan zyn doel te laten beantwoorden, hebben wy Dinsdag j.l. op onze eerste les (de) het volgende (werkmethode) vastgesteld 1. Eiken Dinsdagavond wordt een be paald onderwerp behandeld, dat steeds vooraf bekend gemaakt zal wórden 2. Elke les is voor ieder toegankelijk tegen betaling van 25 cent entrée 3. De lessen worden gehouden in de oude school en beginnen om half zeven. We hoopen, dat veel belangstellenden door hun bezoek bijjk zullen geven, het belang van zulke avonden in te zien. U dankende voor de afgestane plaats ruimte. Namens het Bestuur der ver. «De Landbouwcursusc Andel, Voorz., W. VAN WIJGERDEN. Secr., G. DE LORM. Andel, 13-11—'26. Jfiwwjblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5