Niet wegsmijten BONTSTELLEN WOLLEN VESTEN a 03 J=} St. NÏ6Qlaas=cadeau BAHLMANN - GOR] PARAPLÏÏIES CORSAGES Firma JOHAN SM DAME SNV E STEN KINDERVEST N Botermarkt 76 HEUSDEN. Plaatselijk Nieuws Hoofdpijn-Tablette Laxeer Tablet! Zenuw Tabletten StaaMfrroletten Maag-Tabletten Zie étalages Appeldijk-Burgstraal. cr vanaf r3.50* 03 de bot geworden GILETTEMESJES. Ze zijn 6 maanden bruikbaar, als gij ze slijpt of ze laat slijpen op de „ALLEGRO" Sljjp- en Aanzetmachine. PRIJS f 7.50. 's-HERTOöENJWrgCH, Vughterstraat 83 Telef. 659. ANDEL. Voor het Comité van Winter lezingen zal, naar men ons mededeelt, op Donderdag 2 Dec. a.s. optreden, Ds. Van Arkel uit Utrecht, welke een lezing zal houden over zjjn herinneringen aan het Heilige Land. GAMEREN. Tot leden der Water snoodcommissie in deze gemeente zyn door Burg. en Wethouders herbenoemd de heeren A. van Eek, A. van Hedel en C. E. Timmer. De suikerbietencampagne behoort hier weer tot het verleden, niettegenstaande ze nog niet weg zyn op de laadplaats. Gewogen zijn er dit jaar 1,329.000 K G. De suikerbietenbond wordt niet grooter, wat waarschijnlijk wordt toegeschreven aan de aardbeienteelt, welke de laatste jaren beter loonend was, De afscheidsrede van Ds. Menke, Geref. Predikant, zal a.s. Zondag 28 Nov. des namiddags plaats hebben en niet zooals reeds gemeld werd op 21 Nov. j.l. MEEUWEN. Vrijdag 3 December hoopt de Bondsring van Geref. Jonge).vereen, alhier, te vergaderen. Aanvang 7 uur. Onderwerpen 1. »De saamhoorigheid op de J. V.«, door C. Pouli van Almkerk. 2. ïDe wereld onzer gedachten*, door S. J. de Keizer van Nieuwendijk. NIEUWENDIJK. De gehouden collecte tgdens het dankuur voor 't gewas bracht f 450 op. 'L.l. Zondag werd nog een na- gift gecollecteerd van f 200, zoodat deze collecte in 't geheel opbracht f 650. Dinsdagnacht zijn bij den arbeider Jan Dolislager 17 kippen doodgebeten. Dienzelfden nacht werden er ook bij L. de Graaf 4 doodgebeten. Vermoedelijk is de dader een hond. Men sluite goed de deurtjes der kip penhokken. Dezer dagen kreeg de knecht van J. Moree een slag van de lier der ijzer boormachine tegen het hoofd. Direct moest hij zich onder geneeskundige be handeling stellen. Deze week werden aangevoerd 450 eieren. Men besteedde voor groote eieren f 12.voor eendeneieren f7.80. Alles per 100 stuks. Zaterdag 27 Nov., des avonds 6 uur, zal de N'djjksche Werkliedenorgani satie een openbare vergadering houden in het Instituatlokaal. Als spreker hoopt D.V. op te treden, de heer O. Walraven, met het onderwerp, »Ons Belangt. (Alleen vragen stellen). Vrijdag 19 Nov. was de dag aan gebroken, waarop men het 75 jarig bestaan der school met den Bijbel herdenken zou. 's Middags vereenigde zich de schoolkinderen met het bestuur der school en het onder wijzend personeel, in twee smaakvol ver sierde lokalen der school. Het Hoofd der school verhaalde aan de kinderen de geschiedenis onzer schoolde heer Visser vertelde van den grooten schoolstrijd de Voorzitter van het school bestuur deelde iets mee uit het schoolleven in het Instituut, terwyl de heer Buize op boeiende wjjze op de heerlijke beteekenis van Jezus wees. De kinderen zongen onder leiding van den heer M. van Helden de feestliederen. Het bestuur had er voor gezorgd, dat de kinderen ruimschoots werden getrakteerd. By het scheiden ontving ieder schoolkind een prachtig boekje met enkele foto's, met beschrijving van de geschiedenis der jubileerende school en met de feestliederen, die men zoo bly gezongen had. Zeer voldaan keerden de kleinen huiswaarts. 's Avonds om 6 uur was de kerk geheel bezet, toen de Voorzitter van het school bestuur, de heer C. van Helden, het plat vorm besteeg en de samenkomst op de gebruikelijke wjjze opende. Hjj sprak daarna een pittig woord ter inleiding van dezen avond, die op ernstige wyze de beteekenis van dit jubileum schetste. De Secretaris van het schoolbestuur en het Hoofd der school deelden de geschie denis van Instituut en Lagere school mee. Beiden getuigden van de groote voorrechten, die ons hierin geschonken waren. De meisjes der 6e en 7e klasse zongen daarna een drietal versjes. Vervolgens spraken de Burgemeesters van Almkerk, deWerken en Sleeuwyk en Andel, de heer Van Neutigen van Slie- drecht, die den Scholenbond vertegenwoor digde en de heeren Van Herp van Wer kendam en Van Veelen van Almkerk. Allen spraken hun beste wenschen voor de school uit. Na sluiting door den Voorzitter, ging Ds. De Bru(jn voor in dankzegging. Het schoolbestuur kan met dank op dezen wel geslaagden bijeenkomst terugzien. Vergadering van d^n raad der gemeente WIJK c.a. op Dinsdag 23 Nov. des voorm. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. v.' Doveren. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te ruim 10 uur de vergadering met voorlezing van het formuliergebed, de Secretaris leest daar na de notulen der vorige vergadering, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken zijn er niet. Besluit al of niet overgave van het Q.E.B. aan de P.N.jE.M. De Voorzitter vraagt of nog een der heeren hierover het woord verlangt. Dhrf v. Wijk zegt hierop het navolgende: Mijnheer de Voorzitter, Heden is het oogenblik aangebroken dat de raad moet beslissen of het G.E.B. aan de gemeente blijft of aan de PNEM ver kocht wordt. Het is reeds meermalen be sproken ,dat het lastig is om tot een be slissing te komen, dat is ook gebleken in de voorlaatste vergadering, waar ik ge vraagd heb om een 'accountant de zaak eens grondig te laten onderzoeken en met cijfers aan te toonen wat het voordeeligst is voor de gemeente, waarmede de ge- heele raad op in is gegaan. Wel nu het rapport is er en spreekt onomwonden uit, dat, wanneer de gemeente voor 15000 gulden het bedrijf in eigen beheer zou ne men dat het dan de gemeente geld kost en nu biedt er de PNEM f 17,500 voor. Wel zegt het rapport verder voor f 30,000 is het voor de gemeente rendabel te ma ken, maar dit hnagt mu. nog in de 'lucht en ik vrees dat het niet gauw naar bene den zal komen en dat het rendabel zal worden. Wij hebben heel zuinig gerekend en nog blijft het een schadepost, het voor eigen rekening te nemen. Wel wordt er beweerd het zal wel beter worden, doch waaraan ik weinig geloof hecht. Hier is zelfs door het lid J. v. d. Pol herhaalde malen gezegd„de meterhuur is een strop voor het bedrijf", en ze gaan er allemaal af als het zoo blijft, en het heeft er veel van, want te Aalburg zijn er niet veel aansluitingen meer, dus zoolang de me terhuur blijft, zullen er niet veel aanslui tingen bij komen, en meterhuur kan zeker niet vervallen, want het brengt f 790 per jaar op en op de onkostenrekening is,. f ik, geheel niet gerekend op bui tengewone uitgaven. Zoo hebben wij 160 meters die allen slecht zijn, dat heeft Wethouder v. d. Velden dikwijls gezegd, maar laten eir 60 bij zijln die nog goed zijn, dan moeten er altijd nog 100 aange schaft worden, dit kost f 1000, zoo is er ook geheel niet gerekend op ongeluk ken, kijk b.v. wat kan er in een oogen blik niet veel schade aangericht worden met een onweersbui, op dat alles is geen cent uitgetrokken, dus als ik alles bezie, en na ga, wat zal de toekomst geven dan kijk ik er duister in voor de gemeente, dan hangt het alleen aan meevallen af, in de laatste week heb ik nog terdege gepro beerd, of wij nog iets vastigheids zouden knunen krijgen voor de toekomst, maar in geen opzicht kan ik denken^ diit of dat zal gaan, nu het is zoo sterk dat ik bij een goed ingezetene van Aalburg was en vroeg of hij het licht ook niet nam, ge krijgt een gratis-lichtpunt van de Ebbe, waarop ik ten antwoord kreeg: „nooif neem ik het, en als ge het voor niets weg kunt geven, dan ben je goed af"', dus dat is nogal sterk. En dan wil ik nog: zeggen dat het er voor de toekomst niet zoo rooskleurig uitziet, de huisinstallaties worden goedkoop, b.v. voor f 1000 heeft men een installatie die klinkt als een klok! en dat kost dan maar aan rente f 1 per week en dan heeft men zooveel stroom, als men wil. En hierbij M. de V. zal ik het laten en volgens mijn overtuiging heeft er de gemeente een groote strop aan als ze het bedrijf in eigen beheer neemt. Ik heb gezegd. Hierna vraagt Wethouder v. d. Velden het woord en zegt, dat uit het rapport door Wethouder Roza opgemaakt, is ge bleken, dat het bedrijf bij' exploitatie in eigen beheer een tekort oplevert van f 400. Om dit tekort weg te werken heeft men slechts 10 aansluitingen noodig die ieder slechts f 1 per week aan stroom afnemen, men gaat dan reeds over de f 400 van het tekort heen, zoodat men dus nog minder dan 1 gulden per week kan reke nen. Men mag niet uit het oog verliezen, dat het net van het bedrijf een der besten is die in het Land van Heusden en Altena staan en dat van het bedrag van f 400 nog afgetrokken kan wodern, wat de ge meente nog moet blijven betalen voor on derhoud en bediening der straatverlich ting. Spreker kan zich niet vereenigen met hetgeen door den heer v. Wijk wordt ge zegd, dat n.l. het bedrijf niiet beter zou worden, juist het tegenovergestelde staat voor spreker vast en hij durft met volle vrijmoedigheid te bevestigen, dat indien het bedrijf in eigen beheer wordt geno men er meer aansluitingen zullen komen en het ten slotte rendabel zal worden. Onverantwoordelijk noemt spreker het, dat dat volgens Ingenieur RoelS, toen de Bur gemeester sprak over de uitbreiding van de Wijksche Steeg met het net vanaf J. v. d. Pol, dat alleen gebruikt werd vooi straatverlichting, dat het met zoo'n be drijfskapitaal wel rendeert en nu zolu !het met een kapitaal van f 17,500 niet 'ren- deeren. Liever zag spreker het net ge heel gesloopt dan het voor een dergelijk bedrag am de P.N.E.M. af te staan, die nimmer het belang der gemeente heeft voorgestaan. Spreker kan de raad niet ad- viseeren het kostelijk bedrijf voor een ap pel en een ei over te geven. De Burge meester was het voor eenigen tijd in een gesprek op de secretarie hierover roe rend met spreker eens, het bedrijf nooit voor zoo'n kleinigheid aan de P.N.E.M. over te geven, wat hij zelfs met een vloek bevestigde en nu adviseert de Voorzitter om het over te geven.. Zekör mien is er dan van af, maar dat is niet de m'anier, daar is het niet goed mee te maken. Neen, wij moeten het zoo zien aan te pak ken dat het bedrijf wel rendabel wordt, men moet de ingezetenen onder het oog brengen dat zij toch mede moeten betalen en dat hunne aansluiting in mindering komt op de belasting. Het komt spr. voor dat de P.N.E.M. steeds heeft gehandeld om de gemeentebesturen ten slotte tje dwin gen hunne bedrijven over te geven. Het raadslid de Joode te Woudrichem heeft gezegd: wij zijn door de P.N.E.M. bedro gen en worden nog steeds bedrogen, en dat is de waarheid. Spreker kan dan ook nooit zijn stem voor overgave geven, en kan den raad daartoe niet adviseeren. Spr bevestigt nogmaals dat het bedrijf naar zijne meening beter zal worden, geeft men het over dan blijft de gemeente toch voor een groote schuld zitten, waarvan nooit iets terecht komt, houdt men het zelf dan behoudt men het net als eigendom en bestaat er uitzicht dat er misschien nog wel iets van terecht kan komen. Wethouder Roza wil in de eerste plaats Wethouder v. d. Velden op een onna«w- keurigheid wijzen. Immers zijn rapport spreekt niet van f 400 te kort, maar van f 900. Oorspronkelijk was dit f 400, doch volgens het voorstel tot overgave aan de P.N.E.M. behoeft de gemeente voor straat verlichting slechts f 900 te garandeeren. In spr. rapport was het bedrag aangehou den van f 1400 zooals tot heden is be taald, bij het verschil komt dus f 500 bij en wordt dit derhalve f 900. Het blijft natuurlijk de vraag of met een stroomaf- name van 2000 K.W. voor straatverlich ting kan worden toegekomen in 1923, toen men met de straatverlichting zeer zuinig was geweest en nog geen nachtverlich ting had ingevoerd, kwam men nog aan 2300 K.W. en had men ook nog kleinere lampen. Spreker gelooft dus dat het be drag van f 900 niet zal zijn te handhaven en wel zal worden overschreden, doch hij meent dat eerlijkheidshalve daarop even de aandacht moet worden gevestigd. Spr.. wil ook een kort antwoord tot vt. Wijk richten en deze opmerken, dat er nog nooit geen bedrijf werd opgericht, noch hier, noch elders, noch in een plattelands gemeente of in een groote plaats, of men hoorde er van tegenwerking en aan merkingen maken op de meterhuur, aan dit laatste moeten de menschen eerst ge wend raken. Klachten hoorde spre ker over meterhuur in Wijk heel wei nig, deze kwam hoofdzakelijk uit Aalburg waarom weet spreker niet, of misschien weet hij dit wel, doch zal dat maar zoo laten. Meterhuur kan echter geen argu ment zijn om het bedrijf over te geven, meterhuur blijft of men het overgeeft of niet. Verder meer dingen naar voren te brengen, acht spreker overbodig, voldoen de acht hij de zaak bekeken. De heer v. Wijk zegt dat hij alleen Aalburg heeft genoemd, voor wat den te genstand van meterhuur betreft, over Wijk heeft hij niet gesproken. De heer van der Pol heeft niet over meterhuur gesproken in de prille jeugd van het bedrijf, doch dit jaar nog en een bewijs van-deze tegenkanting is, dat er in Aalburg heel weinig aansluitingen zijn. Wethouder Roza meent dat hij daarvoor vroeger wel eens een andere reden heeft aangegeven, die hij meer steekhoudend acht. De heer v. Wijk blijft de meening toe gedaan dat het onderhoud van bet net groote kosten zal vorderen, waarvan men als men het overgeeft af is. Er zijn 126 bliksemafleiders, er zijn er slechts wei nig bij die goed zijn, als de gemeente het net zelf houdt, moeten deze her steld worden en komt dit op 126 maal f 7,50 is f 945. Verder is in het rapport een post onvoorziene uitgaven vergeten, men moet toch rekening houden met tegen vallers, -tengevolge van onweer of storm, iedere onderneming houdt toch rekening met een post onvoorzien. Spr. gelooft in volle overtuiging dat het houden in eigen beheer een strop is. De heer Roza vraagt of de heer v. Wijk MIJNHARDT's <oc' 60 ot 75 ct 90 ct 75 ct lij Apoth. en Drogisten. "an zijn desknudigen ook heeft gevraagd wat er moet gebeuren en welke kosten er aan zijn verbonden, om de bliksemaf leiders weer intact te maken. De heer v. Wijk zegt dat deze niet te herstellen zijn en dat deze vernieuwd moe ten worden. Daarbij heeft men den aan koop van nieuwe meters, bij de Wed. v. d. Maaden heeft men! 5 a 6 keer een nieuwe meter moeten hangen, om dat de voorgaande telkens niet deugde. Er zijn 160 meters, zeg dat er 60 goed zijn dain moeten er 100 nieuwe komen van f 10 per stuk. Spreker hoopt dat als de ge meente het net in eigen beheer neemt, hij bedrogen zal uitkomen en de gemeente werkelijk succes er mede mag hebben, hij heeft echter geen vrijmeodiglieid het net in eigen exploitatie te nemen. De Voorzitter kan niet geloovcn dat de hij heeft echter geen vrijmoedigheid het Velden voorstelt, in de toekomst zou het dan e en goudmijn voor de gemeente wor den. Wat de kwestie betreft dat de Voor zitter zou gezegd hebben zelfs met een vloek overgeven voor een dergelijk bedrag nooit dat kan wel waar zijn, doch spreker had toen niet de cijfers die hij thans heeft. Met deze cijfers voor oogen is het houden in e/gen beheer in zijn oogen een gjroote strop. Wethouder v. d. Velden zegt, dat hij indertijd in de commissie van onderzoek heeft gezeten voor het nazien der rekenin gen, o.a. ook die van het G.E.B. 'Hij heeft toen niet tot goedkeuring kunnen adviseeren, omdat bij de rekening van de P.N.E.M. alle bescheiden ontbraken, Er stond maar f 400 hier f 600 daar aan werkzaamheden zonder eenige bijvoeging van bescheiden, zoodat spreker toen heeft gezegd dat de P.N.E.M. wel f 10 per uur kon rekenen, want men had daarop niet de minste controle. Blijft het net aan de P.N.E.M. dan blijft men die kosten hou den. Door het nemen in eigen beheer, komt het bedrijf in veel betere conditie dan nu. Reeds van het begin af bleek het bedrijf door de P.N.E.M. onwelwil lend behandeld te worden. Het eerste jaar werd het tekort aan stroomgeneratie een bedrag van f 1900 reeds in rekening ge bracht niettegenstaande beloofd was, dat de eerste jaren hierop niet zou worden gekeken, op die manier moet men wel te kort komen, men doet de mooiste en edelste beloften en later komt men daar niets v.an na. De Voorzitter merkt op dat men aan die praatjes niets heeft, met iets wat voor bij is heeft men geen rekening te houden, als men het bedrijf overgeeft dan is men daar allemaal van af. De heer v. d. Velden meent dat we daar wel rekening mee moeten houden, hier door wordt aangetoond, dat men wel een te kort moet hebben. Voorzitter. Met afkammen van dePNEM bereikt men niets, het gaat over de vrang overgeven of niet. v. d. Velaen. Hiermee wordt aangetoond hoe wij door de PNEM zijn behandeld, 15 pCt. advieskosten dat is meer dan erg. De heer B. v. Loon verklaart het vol komen met den heer v. d. Velden eens te zijn. 5. HANDSCHOENEN KOUSEN d 00 H d d i-a 3 H Wanneer ge werkelijk een nuttig zoekt, korm\dan onze verschillende afdeelingen eens^bezoeken. - U vindt altijd iets raiRUw gading en tegen prijzen, die U beslisrïneevallen. [S3 CD t—I l-h t— p p- CD "f CD d GD r+- Ui CD SCHORTEN PYAMA'S 1 PRACHT COLLECTIE Uitgebreide SorteeHng in alle maten. '"V" - V "v;-,. - Slot in 't volgend nummer.) 03 03 03 03 ,03 03 CD CD Wollen Vesten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10